Amsterdam kreeg toch weer rel rond kraakpand deunloo b.u. installatiebedrijf DOORBRAAK?'Ontruiming in hoofdtsad Fundamentalistische rellen in Egyptische stad Felle uitspraak Bazargan Sadats Vier presidenten Carter boos grafschrift krant Thatcher over Afghanistan WEEKEIÏNDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK AGENDA Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BALLS Het ziet er naar uit dat het beruch te tijdschrift „Nieuwe Revue" uit de vaderlandse leesmappen gaat ver dwijnen. Niet dat leesmappenexploi- tanten „op elk slakje zout willen leg gen", maar het is ook in die kringen doorgedrongen, dat het „gewone" in een blad als „N.R." zo zeldzaam wordt, dat het niet gewoon meer is. Veeleer zoekt men het daar in absur diteiten en stuitende abnormalitei ten, om van perversiteiten nog maar te zwijgen. Ook het bekende blad „Panorama" - ooit eens het romantische „Ons Zee land" - is in het nieuws. De leiding vindt zelf ook tot aan de grens te zijn gegaan van een soort betamelijk heid, die grote delen van ons volk, nog wel beleidt. Lezers nemen „ont hullingen" toch al lang met een pond zout en erkennen dat er ook nog an dere zaken in de wereld zijn dan blo te stranden en badkamerscènes. Er zijn dus tekenen van hoop voor de le zers, dat het nog weer eens gaat uit draaien op goed geredigeerde en ge varieerd gevulde pagina's en lezens waardig materiaal van enig peil. Zul ke bladen zullen dan wellicht door andere „producers" moeten worden gemaakt, dan door degenen, die van binnen van buiten bol staan van ex tremiteiten. Zo'n „doorbraak" is nog niet ïn zicht voor het boulevardaanveegsel dat samenvloeit in kleinvormiger blaadjes, die bij honderdduizenden worden „gevreten" en als 't even kan, de leestafels in meersoortige wachtkamers bedekken. Feitelijk zijn die blaadjes nog schandelijker, omdat de in goudgele inkt verpakte leugens over allerlei zaken en men sen in de kolommen zijn te vinden. Niet zelden weet iemand plotseling een „nieuwtje" over minister zus of over akteur zo. De bron blijkt dan doorgaans zo'n blaadje te zijn, waarin een druppel schijn van waar heid is losgelaten in een boordevolle beker fantasie. Gaat ook dit voorbij? Voorlopig niet, maar uiteindelijk wél, want een „gewoon mens" - wat die dan ook zijn mag - moet ooit doorkrijgen „grotelijks belazerd" te worden. De „journalistiek" uit de goot en uit de duim kan niet „eeuwig" duren al heeft de kommercie listig als de slan gen ingespeeld op het tuk zijn op sen satie van velen, 't Leest zo lekker weg nietwaar? maar eenmaal ge drukt is er geen ellendiger reden te bedenken, waarom een voor papier bestemde boom moest vallen. 't Gaat vanzelf over, houden de op timisten vol, maar waar' geld -' veel geld - speelt, zetten belanghebbenden - zich schrap. Liever een inzakkende boekenmarkt en een aantal bladen in moeilijkheden, dan terugtreden, want - weten zij - geld kun je maar één keer uitgeven. En met de smaak van het publiek kun je iets doen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Sinds donderdagmid dag half vijf is het treinverkeer tus sen Deurne en Venlo in beide richtin gen gestremd. Volgens een NS- woordvoerder komt dat door een ka belbreuk, door een vrachtauto ver oorzaakt op een met automatische halve bomen beveiligde overweg in Horst. DEN HAAG. Zowel als de ekono- mische politiek van de Amerikaanse president Reagan slaagt, als wanneer deze faalt ligt er voor Nederland vol gend jaar een forse rentedaling in het verschiet, aldus prof. dr. M. P. Gans van de Delftse interfakulteit be drijfskunde op een bijeenkomst van het Nederlands Centrum van Direk- teuren in Den Haag. AMSTERDAM, 8-10. De ontruiming van het pand We teringschans 89 in Amsterdam, het laatste nog overeind staande gedeelte van het komplex woningen dat bekend staat onder de naam de Grote Wetering, is donderdag vrij rustig verlopen. Om ongeveer twee uur verscheen een politiebusje, van waaruit hoofd- inspekteur Elout van het bureau Lijnbaansgracht de enkele honderden voor het pand verzamelde sympathisanten opriep de ontruiming rustig te laten verlopen. Hij verklaarde dat de mobiele een- heid slechts een afzetting rond het pand zou vormen en niet zou optre den als er van de kant van de de monstranten ook geen geweld ge bruikt zou worden. De oproep van Elout werd beantwoord met het gooi- Dacht om hem te begroeten CAIRO, 8-10. President Sadat dacht dat zijn moordenaars naar voren kwamen om hem te begroe ten. Dit heeft het hoofd van de presidentiële lijfwacht, generaal- majoor Mahmoed Masri, meege deeld aan het semi-officiële dag blad „Al Achram". Hij zei dat de vier aanvallers naar het podium renden waar de president en de andere autoritei tengezeten waren voor de parade ter gelegenheid van de verjaardag van de oktober-oorlog. Voordat zij het vuur openden, uias de president opgestaan. Een van de lijfwachten duwde Sadat tegen de grond en schoot een van de aanvallers met zijn pistool dood toen deze schietend het podium naderde. ,Ms hij dat niét had gedaan, zou iedereen in de buurt van de president ook zijn omge komen". De drie andere aanvallers wer den gewond in het vuurgevecht dat 30 seconden duurde. OOk twee officieren en tien leden van de presidentiële lijfwacht werden gewond. en van enkele stenen en zakjes verf naar het busje. 160 man Enige minuten daarna verschenen vier pelotons mobiele eenheid (onge veer 160 man), die de demonstranten terugdrongen in de richting van de Spiegelgracht. Daarbij werd door een klein groepje met stenen naar de politie gegooid, die dat beantwoord de met een paar kleine charges op de Spiegelgracht. Uit één van de politie- busjes klonk weer een oproep vreed zaam te blijven: „dames en heren met die helmen, hou daar in vredes naam mee op. De mensen in het pand willen dat ook niet en jullie helpen ze er niet mee". CAIRO, 8-10. Twee dagen na de moord op Sadat zijn donderdag in de Egyp tische stad Assioet islamitische fundamentalisten, die feUe tegenstanders wa ren van de gedode president, in opstand gekomen. De met machinegeweren gewapende orthodoxe islamieten raakten kort na zonsopgang slaags met de politie. BEIROET/LONDEN, 8-10. In Iran is felle kritiek losgebarst op de Iraanse oud-premier, Mehdi Bazar gan, na de rede die hij woensdag in het parlement heeft gehouden. Enkele -raadsleden brandmerkten" hem-als een „Amerikaanse lakei" en eisten zijn bestraffing. Na de woor den van Bazargan hield een groep kooplieden uit Teheran een de monstratie voor het parlementsge bouw. Zij eisten de exekutie van Ba zargan en een zuivering binnen het parlement van de aanhangers van de voormalige premier. Bazargan veroorzaakte woensdag opschudding in het parlement toen hij de dagelijkse terechtstellingen van linkse Islamitische militanten in Iran veroordeelde. Hij waarschuwe- de er voor dat de „wraakoefening van de regering het land tot een oceaan van bloed zal maken". Zij hielden enige tijd het hoofd kwartier van de veiligheidstroepen bezet. Volgens een plaatselijk bestuurder duurden de gevechten donderdagavond nog voort, al «ou den de veiligheidstroepen inmiddels de situatie redelijk onder kontrole hebben gekregen. De internationale persbureaus Reuter, UPI en AFP meldden dat de fundamentalisten na de ochtendge beden die het begin inluidden van de Mohemmedaanse feestdag van Idoel Adha (het offer van Abraham), het vuur openden op de politie. Aanvallen In verschillende groepen voerden zij gelijktijdige aanvallen uit op stra tegische punten in de stad. Een van de groepen slaagde erin het hoofd kwartier van de veiligheidstroepen te bezetten. De aanvallers ontmoet ten daarbij wegens de feestdag wei nig weerstand. Een tweede aanval was gericht te gen het hoofdbureau van politie, dat ook korte tijd bezet zou zijn geweest. Voorts werden vanaf een vrachtauto politie-agenten onder vuur genomen die op wacht stonden bij een Moskou. Vroeg in de middag zouden de vei ligheidstroepen de situatie weer re delijk onder contrÖIe hebben gekre gen. Parachutisten Reuter vernam in een ander tele foongesprek van een ooggetuige dat er in de loop van de dag ter verster king van de plaatselijke ordetroepen parachutisten van de politie zijn neergelaten. Het Amerikaanse persbureau UPI meldt over de wijze waarop de ge welddadigheden zouden zijn uitge broken, dat orthodoxe moslems wei gerden op aandrang van de politie op te staan en door te lopen nadat ze op straat waren neergeknield voor de ochtendgebeden. Zij schonden daar mee een na de dood van Sadat uitge vaardigde verordening dat samen scholingen en demonstraties zijn ver boden. De gebeurtenissen in Assioet zijn de eerste uitingen van geweld sinds de moord op Sadat. WASHINGTON, 8-10. Met Reagan en de oud-presidenten Carter, Ford en Nixon troffen donderdagavond laat vier Amerikaanse presidenten uit de tijd van 1969 tot 1981 elkaar op het zuidelijke gazon van het Witte Huis. Reagan zorgde zo voor een histo risch plaatje. Carter, Ford en Nixon vertrokken daarna met Rosalynn Carter naar Egypte om de begrafenis van president Sadat bij te wonen, waar Reagan om veiligheidsredenen niet naar toe gaat. Zij reisden samen met de hele Amerikaanse delegatie, die onder leiding staat van de mi nister van buitenlandse zaken, Alexander Haig. LEIDSCHENDAM. Minister Gar- deniers-Berendsen van volksgezond heid is tegen algemene vrije ver strekking van heroïne aan verslaaf den, maar ze wijst heroïneverstrek king niet onder alle omstandigheden af. SCHIPHOL. Een windhoos is oor zaak geweest van de ramp met de NLM-Friendship Eindhoven van af gelopen dinsdag. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat donderdaga vond bekendgemaakt. CAIRO, 8-10. Het opschrift op het 1. CAIRO, 8-10. Het opschrift op het graf van president Anwar Sadat zal als volgt luiden: „In de naam van God, de genadige en barmhartigen, zult gij degenen die om der wille van God de dood vonden niet beschou wen als dood. Want zij leven met God. President Mohammed Anwar Sa dat, Held van oorlog en Held van vre de, hij leefde voor de vrede, en hij stierf voor zijn beginselen op de 8e van Zo Al-Hijja, 1401 (Mohamme daanse kalender) 6 oktober, 1981, de achtste verjaardag van zijn overwin ningen". WESTERSCHOUWEN. De al of niet gebadpakte bezoekers zijn verdwenen van het strand en de zandvlakte met de buitenste reep liggen er weer verlaten bij. Vooral bij onstuimige zee is een wandeling langs het strand best een (herfst)- uitstapje waard. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WASHINGTON, 8-10. Oud-presi dent Jimmy Carter van de Verenigde Staten is van plan een proces aan te spannen tegen de Washington Post, omdat deze krant in haar roddelru briek heeft beweerd dat hij Ronald en Nancy Reagan liet afluisteren toen zijn in Blair House verbleven, voorafgaande aan hun installering in het Witte Huis. De voormalige perschef van het Witte Huis, Jody Powell, zei donder dag dat de Carters, „uitermate ont steld" waren en van plan een proce dure tegen de Washington Post aan te spannen en een schadevergoeding van „naar schatting in de zeven cij fers" te eisen. NAS1K BAGH, 8-10. De Britse pre mier, Margaret Thatcher, heeft don derdag een Afghaans vluchtelingen kamp in Pakistan bezocht en de bewo ners een persoonlijk verzoek gedaan te blijven strijden voor de terugtrek king van de Sowjettroepen uit Afgha nistan. Premier Thatcher zei dat zij vastbe sloten is, zolang Russische troepen in Afghanistan zijn, de Russen niet de kans te geven dit te vergeten „Wij zullen de Russen er telkens aan herin neren dat hun inmenging totaal onaan vaardbaar is", zei zij. Mevrouw That cher sprak met vluchtelingen tijdens het korte bezoek aan het kamp Nasir Bagh, dat op 16 kilometer van de grensstad Peshawar ligt AMSTERDAM. Rond het opvang- pension „Huize Lydia", dat donder dag ook door de politie is ontruimd is het nog onrustig. De ME voerder charges uit en volgens een woord voerder van de politie zou er ook met molotov-cocktails gegooid zijn. DEN HAAG. In augustus werd voor 13,1 miljard gulden in Neder land ingevoerd en voor 12,7 miljard uitgevoerd. Dat is respektievelijk zestien en twintig procent meer dan in augustus vorig jaar. Zaterdag 10 en zondag 11 oktober Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar Voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Verbeek-van Beek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 utir en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buytendijk. Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115- 1359 neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zr. W. Verkaart, Zevengetij straat 43, Zierikzee, tel. (01110) 5023, neemt waar voor Zierikzee. Zuster T. van Oosterom, Lange Blok- weg 52, Zierikzee. Tel. 01110- 2942 neemt waar voor Duive- land en Bruinisse. Zr. W. C. Steutel, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen- trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Vrijdag 9 oktober r ,ia Zierikzee Opening Nobelpoort. 19.00 uur. Huis van Nassau, P.v.d.A.-fraktie, 19.30 uur. „Huis van Nassau". Ledenvergade ring vogelvereniging „Zang en Kleur". 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Dans- en bingo avond. 20.00 uur. Dorpshuis. Bazar „Nu met Hope". 19.00 uur. Zaterdag 10 oktober Zierikzee R.K.-kerk. Koncert Zierikzees Ka merkoor. 20.30 uur. Concertzaal. Film: Het meisje met het rode haar. 19.00 en 21.30 uur. Scharendijke Dorpshuis „de Putmeet". Postzegel- ruilmiddag. 13.30 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weyde. Reünie oud-me- dewerk(st)ers ziekenhuis Noordgou we. 11.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Bazar „Nu met Hope". 14.00 - 17.00 uur en vanaf 19.00 uur. Zondag 11 oktober Zierikzee Concertzaal. Film: „Het meisje met het rode haar". 14.00 en 20.00 uur. R.K.-kerk. Interkerkelijke gebeds dienst. 17.00 uur. Maandag 12 oktober Zierikzee Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Bovenzaal Ger. kerk, St. Domus- straat. Vergadering Stichting Sa menlevingsopbouw S.D. Aanvang: 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering, 19.30 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 6255 Brouwershaven Raadsvergadering, 19.30 uur. Dinsdag 13 oktober Westerschouwen Raadhuis. Advieskommissie Wel zijnsbeleid, 19.30 uur. Kerkwerve VerenigingsgebouwBej aardensoos 14.30 uur. Geref. Kerk. Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Westerschouwen. 19.30 uur. Nieuwerkerk Kleuterschool; vergadering-ouder avond, 19.45 uur. Oosterland Gemeenschapsruimte school Abee- lestraat, gekombineerde ouderavond kleuter en lager onderwijs. 19.45 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Zaterdagavond 10 oktober, optreden new-waveformatie „The Sport", 20.30 uur. Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Zaterdag 24 oktober, optreden Rub beren Robbie, 20.00 uur. Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag gesloten. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINQEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396,(01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur 99 99 Een taal heeft - zeg maar - wel een miljoen woorden en het is gek als je er een „gek" woord uitzoekt. Om het ook 's avonds gezellig te maken had de waard van het (Schotse) hotelletje voor zijn gasten een fikse stapel van de Geografie Magazine" gereser veerd, U weet wel dat dikke aar drijkskundige tijdschrift, dat - al ve le jaren -zo'n gele rand om de „cover" doet. In die nummers werd druk, gelezen. In één der nummers - zo bleek, -stond een interessant artikel over de tsetse- vlieg, het onuitstaanbaar Afrikaans insekt, dat de slaapziekte veroor zaakt en vele duizenden mensen die vlieg en de strijd speelt zich (vooral) ook af in diverse laborato ria, waarin o.m. larven van de para siet in hun ontwikkeling worden ge volgd, veilig opgeborgen als ze zijn in, wat wel een beetje op appels leek, want het artikel was weldadig geïl lustreerd. De parasieten - zo maakte de tekst duidelijk - worden ingebrhcht in ma nure balls en misschien kan iemand wel aardig Engels brabbelen of lispe len, maar du moment weten wat ma nure balls zijn, is er doorgaans toch niet bij. Zelf heb ik de manure balls maar overgeslagen met de lichtzinni ge, niets betekende overweging: ,,'t zullen wel bolletjes zijn", maar de volgende avond liep het mis. Mijn echtvriendin - we wisselden de tijd schriften af-stuitte ook op de bollen en daar dames liefst het naadje van de kous toeten, al hebben (nylon)- kousen geen naden meer, maar in Schotland wel. Dit feitje heeft echter niets te maken met het onderwerp en ze vroeg dus: „do you know wat ma nure balls are" (weet jij wat manure balls zijn?". Nou, ik wist het dus niet en - als altijd in dergelijke gevallen - kreeg ik opdracht te informeren bij een even verderop zittende vrij defti ge Engelse dame, aanwezig met doch ter en ook verdiept in een Geografie Magazine. Manure ballsmanure balls", zei ze en ze kleurde licht. Daarna: „ma nure ballsthey are dropping from a horse(„Dat zijn dingen, die een paard laat vallen", vertaald zijn de: paardevijgen). Kijk dat zijn nu zaken, die in de Teleac-kursus Engels niet aan de orde komen, noch op de school, noch waar ook of 't zou Ascot moeten zijn, waar de paardjes zo dap per draven om geld. Omdat we in een volledige taaibe schutting zaten, zei ik: ,,'t bin paere- viegen" en toen ontstond een borre lende behoefte om ontzettend te la chen, want daar zullen toch maar een miljoen Engelse woorden zijn en het eerste en enige dat je vraagt is een paardevijg. De Engelse dame en trou wens het gehele gezelschap evenwel had het pokerface-masker alweer op gezet en er was dus geen marge om eens lekker uit te bulderen. Vooral in de Highlands wordt nogal heel wat aan paardesport gedaan en telkens zagen we op de weg - 't valt te raden - manure balls; een onvergetelijk woord! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2