c Spectaculaire doorbraak bij Oosterscheldewerken PRESENTATIESCHIP TOONT DE BAKKERS VELE MOGELIJKHEDEN goed PAAUWE PAAUWE B.V. Verzamelen stoffelijke resten be-eindigd DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eerste bouwput nu in open verbinding met Oosterschelde „Zeelandia-Ahoy" aan het Luitje De vliegramp ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE fklE Ülti;.; 4 Vrijdag 9 oktober 1981 138ste jaargang Nr. 22994 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar t 122,60. Losse zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Aspekten van Dag van het brood WERKEILAND „NEELTJE JANS", 8-10. Donderdag ochtend is een spectaculair punt bereikt bij de Ooster- scheldewerken: de eerste bouwput, waarin het water in middels tot boven het gemiddeld zeeniveau was geste gen, werd in open verbinding gebracht met de Ooster schelde. Via Dosbouw was een van de grootste bulldozers inge zet om op een precies uitgekiend tijdstip bovenaan de ringdijk een geul te graven, waardoor het water van de bouwput in de Oosterschelde kon stromen. Op het moment dat dit gebeurde blies de zandzuiger „Eendracht", die al ruim twee weken bezig was met het doorbaggeren van de dijk, een vreugdevol fluitsignaal, voor de Oosterscheldewerkers over het gehele eiland het teken dat het zover was. Er waren trouwens heel wat be trokkenen samengestroomd op de plaats, waar de doorgraving plaats vond. Het tijdstip, waarop de bulldo zer werd ingezet, was zorgvuldig be rekend in samenhang met de wa terstand. Het waterpeil in de Ooster schelde moest ongeveer een halve meter lager staan, zodat het water uit de bouwput in de Oosterschelde stroomde en niet andersom. Op de manier zoals er nu werd gewerkt, Advertentie Laat woninginrichter van uw huis een paleisje maken! Wij komen op verzoek gratis en geheel vrijblijvend op elk uur van de dag met stalen bij u aan huis. Zandweg 20a - Zonnemaire Telef. 01112-1318, b.g.g. 1469 werd verhinderd dat er zand uit de Oosterschelde in de bouwput terecht zou komen. Dat zand zou namelijk terecht kun nen komen op de voeten van de kant- en-klare pijlers, hetgeen problemen zou kunnen opleveren wanneer het hefschip „Ostrea" de gevaartes vol gend jaar naar hun plaats van bestemming gaat vervoeren. Volgens plan Het gebeurde allemaal keurig vol gens plan. De „Eendracht" had in die paar weken al zoveel zand weggezo gen, dat er een steile dijkwand was ontstaan. Het afbrokkelen van de dijk, in waterstaatkringen „bressen" genoemd, toonde aan dat er onder water een stevige „afgra ving" plaatsvond. De bulldozer deed daar een schepje bovenop door aan de bovenzijde van de dijk een paar flinke happen zand weg te nemen. Het water uit de bouwput drong al meteen de nog smalle geul in en oe fende spoedig, als een heel kleine wa terval, zoveel druk uit dat het stroompje zich na een uur al tot een paar meter had verbreed. Tot donderdagavond 10 uur, toen het weer hoog water was, werd er keihard doorgewerkt, want binnen die tijd moest een bepaald gedeelte van het karwei geklaard zijn. De „Eendracht" moest dan zoveel zand hebben weggezogen, dat er een kunstmatige dijkdoorbraak ont stond van honderd meter breeed en zes meter diep. Dat betekende tevens, dat de zand zuiger die dag als eerste vaartuig zo van de Oosterschelde de bouwput binnenvoer. Totale opening De opening in de dijk moet in to taal 180 meter breed en vijftien me ter beneden NAP diep worden. Deze afmetingen zijn nodig om zonder risi- ko's het heschip „Ostrea" uit het bouwdok te kunnen manoeuvreren. Het duurt nog wel enige weken, eer de „Eendracht" gereed is met het doorbaggeren van dat beoogde stuk dijk. In totaal zal dan 850.000 kubie ke meter zand zijn verzet, dat via een drie kilometer lange persleiding naar het Noordzeestrand bij het dam- vlak Geul wordt gespoten, waardoor daar een breed strand zal ontstaan. Er zijn nog meer werkzaamheden noodzakelijk, want de taluds aan weerszijden van de onderbroken ringdijk moeten worden verstevigd met zinkstukken. Tijdschema Het tijdschema is in elk geval zoda nig ingericht, dat de „Ostrea", die begin 1982 wordt afgeleverd bij de stormvloedkering, onmiddellijk met de proefnemingen, het,plaatsen van de pijlers, kan beginnen. In het na jaar van 1982 zullen dan de pijlers uit dit eerste bouwdok worden overge bracht naar de plaats van bestem ming in de Oosterschelde. De fase, die donderdag werd be reikt, was overigens een dagje uit gesteld wegens de hevige storm en re gen op woensdagochtend. WERKEILAND NEELTJE JANS". Bouwput I staat in open verbinding met de Oosterschelde (links). De geul is nog maar smal, maar de zandzuiger de .Eendracht" (links) bleef tot 's avonds doorwerken om de voor deze dag gewenste breedte van ongeveer honderd meter te bereiken. Rechts bovenaan de in aanbouw zijnde pijlers in bouwput II. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MEXICOSTAD, 8-10. De orkaan „Lidia" heeft in het noordwesten van Mexico grote verwoestingen aan gericht. Volgens een voorlopige ba lans zijn daarbij 63 mensen om het le ven gekomen. Grote gebieden staan onder water, voornamelijk die welke aan de Stille Oceaan liggen. ZIERIKZEE, 8-10. „Zeelandia-Ahoy", is de naam van het fraaie presentatieschip, dat fabrikant van bakkerij grondstoffen de Kon. Zeelandia de komende weken gaat gebruiken als mobiele showroom en demonstratieruim te. Donderdag lag het schip afgemeerd aan het Luitje en werden alle Zeelandia-medewerkers aan boord ontvan gen. Voor hen kreeg „de dag van het brood" derhalve een extra tintje. BREDA, 8-10. De bergingswerkzaamheden op het industrieterrein bij Moer dijk zijn, voor wat betreft het verzamelen van de stoffelijke resten van de slachtoffers, donderdagavond rond half zes beëindigd. De weg langs het ter rein, die gedurende de werkzaamheden voor een deel afgesloten was, is weer vrijgegeven. .Een woordvoerder van de rijkspo- litie in Breda heeft dit meegedeeld. Het zoeken naar brokstukken van het verongelukte NLM-vliegtuig duurt nog voort. Dat is de reden dat het terrein nog steeds wordt be waakt. Waarschijnlijk zal ook nog een deel van de vrijdag worden besteed aan het verzamelen van de brokstukken, aldus de woordvoer der. De stoffelijke resten van de zeven tien slachtoffers zijn overgebracht naar de vliegbasis Woensdrecht, waar een ploeg van de rijkspolitie zich bezighoudt met de identifikatie van de slachtoffers. ZIERIKZEE. Een kijkje in het fraaie presentatieschip, dat onder de naam derland zal aandoen. Zeelandia-Ahoy" zestien plaatsen in Ne- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De heer H. J. Doeleman Mzn., één der Zeelandia-direkteuren vertelt, dat verkoopleider G. Rietveld de gro te stuwende kracht genoemd mag worden achter die nieuwe presenta tie idee. Het showschip vaart de ko mende vijf weken door Nederland, zal in zestien plaatsen aanleggen en talloze bakkers ontvangen. Als eerste wordt maandag aan staande in Groningen afgemeerd. Al le bakkers ontvangen een uitnodi ging (monsterboekje) met de medede ling wanneer „Zeelandia-Ahoy" bij hen in de buurt zal aanleggen. Voorheen werden voorafgaande aan de drukte voor de feestdagen de monstraties gegeven in bakkerijen of bakkersscholen. Op die wijze kon echter slechts een beperkt aantal vakgenoten benaderd worden en der halve werd dit jaar voor deze geheel nieuwe opzet gekozen. Drie proefbakkers j Het schip is zodanig ingericht, dat de Zeelandia-know-how zo optimaal mogelijk overgedragen kan worden op de bezoekende bakkers. Er werd een uiterst modern geoutilleerde bakkerij ingericht, waar drie proef bakkers talloze produktiemogelijk- heden tonen en uiteraard de receptu ren verstrekken. Kerststollen Op diverse plaatsen in het schip kan een videopresentatie worden ge volgd over het maken van kerststol len. „Die laatste weken van het jaar is dat een zeer populair produkt, maar eigenlijk moet de bakker elk jaar weer opnieuw even leren hoe hij die kerststollen moet vervaardigen, gezien de lange tussentijd", aldus de heer Doeleman. „De Zeeuwse Stro men" tekende voor de samenstelling van deze videopresentatie. „Zeelandia-Ahoy" bezit verder een heuse filmzaal, waar ongeveer zestig gasten de interessante bedrijfsfilm kunnen aanschouwen. De film biedt een zeer gedetail leerd overzicht van omvang, kennis Vervolg pag. 3 Advertentie de heldere jongens van flakkee expresse, met groot gemak dragen ze die zware wasautomaat naar buiten en tillen hem in de verhuiswagen, ze zetten hem in het nieuwe huis weer op zijn plaats, sluiten hem even handig weer aan weten ook nog waar de vuile was was. wijzen u nog even op het aangebroken pak met zeepmiddel. zelf moet u de knop indrukken. flakkee expresse 01870 2188 middelharnis Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. i Mensen klagen eerder over i i hun slecht geheugen, dan over t hun slecht verstand. WWWWMIIWWWIWWAI? pt Bitr Verwachting tot zaterdagavond: Koeler Wisselend bewolkt en enkele buien; minimumtemperatuur omstreeks 10, middagtemperatuur ongeveer 14 gra den; krachtige tot stormachtige zuid westenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 13 okt.: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: west 6 Maandag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: noordwest 6 Dinsdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 10 okt. Zon op 6.55, onder 17.58 Maan op 17.11, onder 2.26 11 okt. Zon op 6.57, onder 17.55 Maan op 17.36, onder 3.43 12 okt. Zon op 6.59, onder 17.53 Maan op 17.59, onder 5.03 Volle Maan: 13 okt. (13.49) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 10 okt. 0.20 12.42 6.10 18.42 Hokt. 1.27 13.34 7.05 19.31 12 okt. 2.22 14.10 7.46 20.11 Springtij: 15 oktober. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Het is dit weekeinde fris weer met veel wind. Een depressie, die vrijdagavond langs Ierland naar Schotland trok, zal dit weekeinde op de Noordzee storm veroorzaken. Ook in ons land zal de wind nu en dan stormachtig zijn. Aan de achterzijde van de depressie stroomt vrij koude lucht over Ierland en de Golf van Bis- caje naar west-Europa. In deze lucht komen buien tot ont wikkeling. Het front, dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt, trekt vrijdagavond snel over ons land naar Duitsland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1