Opening nieuw Dorpshuis te Ellemeet op zaterdag 17 oktober Gymnastiek voor in vrijwel iedere ouderen kern Plaatselijke belastingen worden verhoogd Nieuwe aanpak bloedafname- avond Schouwen (Westhoek) „Je eigen tijd": thema kinderboekenweek 3 Aanwinst voor regio TROMP OKTOBER AANBIEDING Leuk echt zilveren ietterhanger NU f 9,75 p.St. THUMP STREEKNIEUWS Raadsvergadering Westerschouwen Nu ook in Kerkwerve „Geef bloed - geef leven" z.v.u. „Hoofdstad Operette" bracht Der Zigeunerbaron' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderde 8 oktober 1981 Nr. 22993 ELLEMEET, 7-10. Op zaterdag 17 oktober vindt de opening plaats van het nieuwe dorpshuis te Ellemeet. De opening krijgt een feestelijk karakter en bestaat uit een middag- en een avondprogramma. Advertentie JUWELIER DAM 10 Alle letters juwelier sinds 1897 DAM 10 - Telefoon 2443 Zierikzee Waterschappen in Zuid-Holland De Kommissie voor de Waterschap pen van de provincie Zuid-Holland, houdt op 12 oktober een bijeenkomst in het Waterschapshuis te Klaas waal. Het (belangrijke) onderwerp' is: „De-toenmalige ohtvrikkéliÜg i/ani de waterschappen iii Zuid-Holland" (10 uur v.n.). Stichting Natuur en Milieu De Stichting Natuur en Milieu heeft zijn hoop gevestigd op de D'66 bewindslieden, die volgens de vere- Om een welluidend inleidend ac cent te zetten op de gebeurtenis maakt „Luctor et Êmergo" een muzi kale rondgang door het dorp (13.45 uur), waarna de officiële opening plaats vindt, die verricht wordt door oud-wethouder de heer C. J. van Burg. Een welkomstwoord wordt gespro ken door burgemeester W. den Boer van Middenschouwen. Daarna zullen énkele sprekers hun „zegje" doen over deze aanwinst, gevolgd door de- klamatie van o.m.: ,,'t Dorpshuis, verleden en heden". niging c.q. stichting zouden kunnen bewerkstelligen dat de werkzaamhe den aan de pijlerdam in de Ooster- schelde zouden kunnen worden gestopt. Een open Oosterschelde en verho gen van de dijken, om de vereiste vei ligheid te krijgen is jarenlang D'66, als oppositiepartij gepropageerd. Het is nog niet te laat, aldus de Stich ting Natuur en Milieu. ZIERIKZEE Aanvullende raadsagenda Als nagekomen agendapunt op de komende raadsvergadering van Zie rikzee, komt de fusie van de zieken huizen te Goes en Zierikzee aan de or de, met name een financieel hoofd stuk. Om te komen tot de voorgeno men fusie (overeen gekomen op 17 november 1980) dient onder meer een garantieovereenkomst te worden gesloten. De financiële gevolgen voor de deelnemende gemeenten* komen op 5,- per inwoner. Deze bijdrage kan bestreden wor den uit het teveel betaalde aan het exploitatiewerk 1979. Het tegoed van de gemeenten op Schouwen-Duive- land bedraag 475.629,53. Het dage lijks bestuur van het ziekenhuis in Zierikzee stelt voor genoemde bedra gen met elkaar te verrekenen. Het dan nog resterend overschot kan worden benut om de uit de garantieo vereenkomst voortvloeiende kosten te bestrijden. Het kollege van Zierik zee kan met dit voorstel instemmen en verzoekt de raad aldus te hande len. Kettingbotsing Op de pföVinciale wegZièrikzee/' Haamstede vond woensdag een ket tingbotsing plaats waarbij drie wa-> gens betrokken raakten. Automobilist W. S. d. J. uit Oost Souburg moest plotseling uitwijken in de berm omdat zijn motorkap was open gesprongen. De twee achter hem rijdende auto's bestuurd door A. M. uit Lewedorp en A. M. D. uit Klundert zagen dit op tijd maar de automobilist in de achterste wagen, WESTERSCHOUWEN, 8-10. Op de maandagavond a.s. te houden raadsver gadering van de gemeente Westerschouwen zullen de verhoging van een aan tal plaatselijke belastingen aan de orde worden gesteld. Zo staan op de agen da de verhoging van de toeristen- en woonforénsenbelasting, de verhoging van de hondenbelasting en wijziging van het tarief van de verordening Onroe- rendgoed belasting. In behandeling zullen worden ge nomen de voorstellen van b. en w. tot vaststelling van de rioollózingsver- ordening en afronding van de voor bereiding van de structuurschets. Het kollege stelt de raad verder voor akkoord te gaan met de overna me van een gedeelte van de stoofweg, gelegen tussen de Emmaweg en Stoofwekken, van de provincie. In behandeling komt de subsi diestaat 1982, behorende bij de be groting 1982, die zoals ieder jaar te doen gebruikelijk eerder ter behan deling wordt aangeboden. Het kollege stelt de raad voor in te stemmen met de tripartite- overeenkomst en garantie overeen komst ziekenhuis. Frituurwagen De raad zal zich verder moeten be raden over het door de heer G. J. Raats ingediende beroepschrift tegen het besluit van b. en w. tot weigering van een vergunning voor het inne men van een standplaats met een fri tuurwagen op het parkeerterrein bij de winkel op het bungalowpark de Bongerd aan de Hoogenboomlaan te Renesse. Na behandeling van het beroep schrift door de kommissie voor de be roepschriften werd door deze kom missie eenstemmig aan de raad gead viseerd om de door b. en w. genomen beslising te herzien en de gevraagde vergunning te verlenen. Van 16.00-17.30 uur volgt „open huis", waarbij alle inwoners welkom zijn. Het avondprogramma voorziet in allerlei lollige dingen als: kwis, deklaznatie, volksdansen, voor dracht, zang (koor Plattelandsvrou wen) en opvoering van de éénakter: „De Schuchtere Amadeus". Tot slot wordt gedanst. A. T. Gorkum, zou te laat hebben ge zien dat,de wagens voor hem stopten. Hij botste op A. M. D. die weer op A. M. botstè. De wagens liepen materië le schade op. Daf tegen LTS Dinsdagavond is een Daf in het Jannewekken tegen de muur van de LTS gereden. De politie vond de zwaar beschadigde wagen, maar de bestuurder was spoorloos. Het kente ken staat op naam van V.-d. B. uit, Zierikzee. WESTERSCHOUWEN Kommissie Welzijnsbeleid Op dinsdag 13 oktober wordt in het raadhuis een openbare vergadering gehouden van de Advieskommissie Welzijnsbeleid. Aan de orde komt o.m.: vaststelling koncept-vooront- werp-vierjarenplan 1982-1985, het jaarprogramma 1982 en de subsidie verordening. Vergadering Welzijnsbeleid Dinsdagavond 13 oktober a.s. komt de advieskommissie voor het Wel zijnsbeleid van de gemeente Wester schouwen in de raadszaal van het ge meentehuis in openbare vergadering bijeen. Op deze vergadering zal o.m. wor den overgegaan tot vaststelling van het koncept voorontwerp vierjaren plan 1982-1985, het jaarprogramma 1982 en de subsidieverordening. BURGHSLUIS Aanrijding Op de kruising Nieuwe Havenweg/ Oude Havenweg vond woensdag een aanrijding plaats. Automobilist A: F. uit Burghsluis reed over de Oude Havenweg en wilde linksaf de Nieuw Havenweg inrijden maar werd op dat moment ingehaald door S. d. G. uit Brouwershaven. Beide wagens liepen materiële schade op. hnelu ''KO' t-.ri i.r TS>U" SEROOSKERKE Najaarsreisje bejaardensociëteit De leden van de bejaardensociëteit Serooskerke maakten woensdag 7 oktober het jaarlijkse najaarsreisje. De tocht ging dit jaar naar Noord- én Zuid-Beveland en Walcheren. Zesent wintig personen namen hieraan deel. In Vlissingen, in hotel Brittaiinia, werd koffie gedronken terwijl de be jaarden konden genieten van een pr achtig uitzicht over de woelige Westerschelde waar grote zeeschepen in- en uitvoeren en lagen te wachten op een loods. Vanuit Vlissingen ging de route noordwaarts richting Dom burg, door het mooie Veere, langs het Veerse meer weer naar Serooskerke. In Herberg de Waag werd tenslotte de broodmaaltijd gebruikt. NIEUWERKERK Ouderavond kleuterschool Dinsdag 13 oktober wordt in het gebouw van de kleuterschool de jaar lijkse ouderavond gehouden. Naast de huishoudelijke agendapunten zal een verkiezing plaatsvinden voor een ouderkommissie. Ook zal de ouder bijdrage worden vastgesteld. De leidsters, de dames Gaanderse en Brink rekenen op aller medewer king. Na de pauze is nog één agenda punt: Samen kreatief bezig zijn. Voor tijd: zie agenda. Provinciaal Bestuur en gemeenten Het Provinciaal bestuur treedt de ze maand (oktober) in kontakt met de gemeenten op Schouwen-Duive- land, met betrekking over het wel- AMSTERDAM. Drie vrouwelijk studenten hebben een kort geding aangespannen tegen de staat der Ne derlanden om de verhoging van de kollegegelden aan te vechten. Zij claimen dat de voorgenomen verzwa ring van de studielasten strijdig is met een internationaal verdrag over sociale grondrechten, dat door ons land is geratificeerd. zijnsbeleid. Een agenda ter behande ling is opgesteld, die een aantal pun ten bevat. Zo komt aan de orde het verslag van het overleg in de periode april/mei 1981 en de voortgang van de welzijnsplanning. Verdere punten: het ondersteu ningsinstrumentarium, demokrati- sche planning en het ontwerp-deel- plan 1982-1985 en het ontwerp-deel- programma 1982 v.h. sociaal kultu- reel werk. Andere te bespreken zaken o.m.: koncept-subsidieregeling sociaal- kultureel werk in de provinice Zee land, provinciaal centrum voor kunstzinnige vorming en volwasse- nen-edukatie, het emancipatiebeleid, het woonwagenplan en de maat schappelijke dienstverlening. KERKWERVE, 7-10. Ook in Kerkwerve gaan er, na een onderbreking van enkele jaren, weer gymnastieklessen voor ouderen van start. Volgende week woensdagochtend, 14 oktober wordt de eerste les (aanvang half elf) gegeven onder leiding van mevr. A. Doeleman uit Zierikzee, een van de gediplomeerde docenten uit deze regio. Woensdagochtend werd er in het Verenigingsgebouw een voorlich tingsbijeenkomst gehouden door het Provinciale Groene Kruis, die de gymnastiek voor ouderen organi seert. De belangstelling was zodanig, dat de lessen zonder problemen van start kunnen gaan, hoewel de groep best nog wat kan worden uitgebreid. Ook al zijn de lessen al een tijdje be zig, en dat geldt voor de bejaarden- gymnastiek in alle kernen, dan nog kan een ieder zich daarbij aanslui ten. BURGH-HAAMSTEDE, 8-10. Kort geleden heeft het Rode Kruis afdeling Schouwen (Westhoek) huis aan huis kaartjes verspreid met de uitnodiging om op dinsdag 10 november in de Beatrixschool te Haamstede bloed af te staan. Aan de bloedafname-avond in Haamstede werd een andere opzet gegeven. Deze nieuwe, moderne, aan pak is gericht op een grotere garantie van de veiligheid van de donor. OOSTERLAND Bejaardenreis Dinsdag 6 oktober maakten de be jaarden-sociëteitbezoekers van Oosterland de jaarlijkse najaarsreis. Met een touringcar van Van Oeveren ging de reis naar Noord-Brabant. Vijftig ouderen namen aan deze tocht deel. Presidente mevrouw E. J. Poelman-van Leeuwen heette alle aanwezigen welkom en wenste ieder, ondanks de regen, een prettige reis toe. In Dongen werd een stop gemaakt om in café „De Koeienstal" een kop koffie £e gebruiken. Via mooie binne- wegen langs Loon op Zand, Oister- wijk, Goirlë en Tilburg, kwam dè groeft ifr Bavel terecht waar in de ko renmolen „De Hoop" de broodmaal- tijdwerd genuttigd. Vervolgens reed de bus weer over Zevenbergen richting Oosterland. Tenslotte richtte de presidente een speciaal dankwoord tot mevrouw Van 't Hof die tevens de orgasnisatie in handen had. De leden die door om standigheden niet aan deze reis kon den deelnemen werden getrakteerd iop een bosje bloemen. BRUINISSE Verbouwing brandweergarage De Brandweergarage van de Bruse vrijwillige brandweer ondergaat mo menteel een ingrijpende verbou wing. De achtermuur is er uit gesloopt en volgens de tekening wordt er 8 meter bijgebouwd. Deze verdubbeling van ruimte betekent dat ook de tweede brandweerauto binnen kan staan in de garage aan de Molenstraat. Heel deze verbouwing wordt door de le den van de brandweer zelf verricht in de vrije tijd, en dikwijls zelfs met ei gen materiaal, zoals b.v. de aanvoer van zand e.d. met een vrachtauto van de Gebr. IJzelenberg. Deze tweede blusauto is twee jaar lang met sukses van de jeugdbrandweer van Bruinis- Iedere gezonde volwassene tussen 18 en 65, die in het afgelopen jaar geen geelzucht, een operatie of b.v. een bevalling heeft doorgemaakt, kan zonder bezwaar bloed afstaan (nog geen halve liter). De normale hoeveelheid bloed van een volwassen is ongeveer vijf liter en de afgestane hoeveelheid wordt binnen enkele we-' ken weer in het lichaam aange maakt. Test Is de donor gezond, dan wordt alle reerst een druppeltje bloed gewon nen uit de ringvinger. Vervolgens wordt het hemoglobinegehalte be paald, d.w.z. dat wordt nagegaan of de donor al dan niet bloedarmoede heeft. Is het gehalte te laag, dan wordt de donor afgewezen. Hiermee zijn slecht enkele minuten gemoeid. Is het gehalte voldoende dan wordt de donor doorgestuurd naar de afna- meruimte. Nadat bloed afgenomen is, krijgt de donor een kopje koffie* aangeboden om even te aklimatise- ren. Verder is er tijdens de bloed afname avond voortdurend een arts in de school aanwezig. se geweest, maar deze is min of meer door gebrek aan belangstelling stil komen te liggen. Enkele 18-jarigen moetsen de jeugdbrandweer verlaten en hier kwamen te weinig jongeren voor terug. Open flippertoemooi In het doipshuis te Bruinisse wordt zaterdag 24 oktober een open flipper toemooi gehouden, georganiseerd door jeugdsociëteit „De Pul" uit Bruinisse. Iedere belangstellende kan meedoen. Vier deelnemers zijn reeds bekend: Bruno van der Hoek, André en Mar tin Koot en Mare Manders. De drie eerstgenoemden hebben kort geleden een suksesvolle poging ondernomen het wereldrekord flipperen te verbe teren. Marc was daarbij als admi nistrateur aanwezig, maar neemt za terdag 24 oktober ook plaats achter de kast. NIJMEGEN. De Amerikaanse on derneming Bristol-Myers Company overweegt in Nijmegen een bedrijf op te zetten, waar tenminste 125 men sen kunnen werken. ZIERIKZEE, 7-10. De kinderboekenweek, die gisteren, woensdag, van start ging, kreeg dit jaar als thema: „je eigen tijd". Een veelzijdig onderwerp waar de bibliotheek in het Groene Weegje en de Bibliobus op verschillende manieren op inspringen. De kinderboekenweek duurt overigens niet zeven dagen, maar wordt tot zaterdag 17 oktober gehou den. SCHOUWEN. Antieke wals, ingezet bij de vele Vroegere operaties van het toenmalige waterschap Schouwen, om de wegen in het gebied van een - voor die tijd - zo goed mogelijk plaveisel te voorzien. Ook de boekenwinkels besteden aandacht aan dit thema. Voor een klein bedrag kan de bijzondere uitga ve tijdens deze kinderboekenweek worden gekocht. Het betreft een in kleuren uitgevoerd boek dat tevens een kalender is. De kinderboeken- weekkalender kan het hele jaar door worden gebruikt, te beginnen bij de 7 oktober en eindigend bij de kinder boekenweek 1982. Aan het eind van het jaar kan het kalendarium wor den verwijderd zodat een 60 pagina's tellend boek overblijft. Ook worden ieder jaar tijdens deze week kinderboeken bekroond met de gouden of zilveren griffel en de gou den of zilveren penseel voor de mooiste illustraties. Slechts één gouden griffel werd dit jaar uitgereikt n.l. aan Annie M. G. Schmidt voor het boek „Otje". De gouden penseel kreeg Piet Klaasse voor zijn illustraties in Sagen en le genden van de Lage Landen. 99 .99 In de bibliotheek te Zierikzee lig gen alle bekroonde boeken op een tentoonstellingstafel uit gestald. Verder komt vrijdag 9 oktober Ellis Sayers van poppentheater Alteklein, met een poppenkastvoorstelling ook over het thema „Je eigen tijd". Woensdagmiddag komt schrijfster Els de Groen. Zij schrijft boeken voor verschillende leeftijdsgroepen, waarin o.a. aktuele onderwerpen aan de orde komen. Zij zal stukjes uit ei gen werk voorlezen waarna de kinde ren dit via toneelspel kunnen uit beelden. Dit programma is alleen voor lagere schoolkinderen die per groep (van twee klassen) een apart onderwerp behandelen. In de bibliobus worden tijdens de kinderboekenweek tekenfilms ver toond. Tijdens de evenementenn a.s. vrij dag en woensdag is de bibliotheek 's middags voor boekenuitleen geslo ten. Als richtlijn wordt gehanteerd, dat men minstens 60 jaar moet zijn om het echt gymnastiek voor ouderen te laten zijn. Rustig tempo Jan Eversdijk van het Provinciale Zeeuwse Kruis gaf een uitleg van de lessen en liet door middel van een film zien, dat het tempo van de oefe ningen rustig is. Naar perfektie wordt niet gestreefd, het gaat er om dat ieder voor zich de oefeningen zo goed mogelijk doet. Nu Kerkwerve zich bij de gym nastieklessen voor ouderen heeft ge voegd, kunnen ouderen in vrijwel ie dere kern op Schouwen-Duiveland terecht voor gymlessen. De meeste dorpen hebben al sinds 1977 zo'n groep, maar ook daar zijn nieuwelin gen dus nog steeds welkom. Dreischor In Dreischor wordt ter propaganda „open lessen" gegeven, op dinsdagen van half drie tot half vier. In die groep zijn ook deelnemers uit Zonne- maire. Wanneer het deelnemersaan tal uit beide dorpen flink omhoog gaat, is het mogelijk dat er behalve in Dreischor ook gymnastiek in Zonnemaire gegeven gaat worden. Slechts in Sirjansland had een voorlichtingsbijeenkomst niet het gewenste resultaat vanwege de ge ringe belangstelling. In de van jaar tot jaar gebrachte operettes door de Hoofdstad Operet te, steekt een klimax en het is een heel ding, dat kultureel Schouwen- Duiveland daar even zovaak van mag profiteren, in het kader van het S.C.Z.-wintezprogramma, dat woensdag een flonkerende opener kreeg met „Der Zigeunerbaron" van Johann Strauss; De „Baron" is zo'n klimax en een - na de vakanties - nog fris uitgaand publiek, heeft daar in tens van genoten. Goed, de vokale tableau de la trou pe en het ballet nemen het wat krap pe toneel voor lief en het orkest „steelt" een paar rijen, maar 't gaat te Zierikzee en het mousserend ge weld van deze (één der mooiste) ope rette kreeg een artistiek hoogwaardi ge ondersteuning door het orkest, o.l.v. John Kapper. Het Libretto kent als in andere ge vallen de verwarrende elementen, die een amoureuze situatie doen ont staan, maar doorbroken door dit maal én een goudschat én een verhef fing in de adelstand, lossen de pro blemen op. Sóndor Barinkay vindt na veel ver wikkelingen de schone zigeunerin en ook een ander paar Arsena en Otto- kar kunnen elkaar in de armen slui ten. Onder regie van Alexander Pichler werd de „baron" een waar spekta kelstuk, waarin zowel bij de koor zang als solistisch superbe staaltjes vokale kunst werden gepresenteerd. Uitmuntend gelukt bij deze uitvoe ring, bleek de homogeniteit van het geheel; de fraaie kostumering droeg fleurig en opwekkend bij tot een wa re symbiose van oor- en oogstreling. Uiteraard was de vaste kern van de Hoofdstad Operette present in het wereldberoemde muziek- zang- en dansstuk van Strauss jr. Marga de Boer - duidelijk een po tentieel talent van Europese klasse - zong zich in haar rol van Saffi letter lijk tot grote hoogte; adequaat tegen spel kreeg zij van Ton Hofman als Séndor, de „jeun premier", vooral excellerend met zijn fraaie stem. Treffende weerziens waren er ook, zoals met Jan Henderson (herinne ring aan vele fraaie en vaak guitige rollen) als koninklijk kommissaris Carnero, de charmante vedette Lily Loerkens, als gouvernante en de ook ditmaal amusante Antoni Wink, in de op het lijf geschreven rol van Kél- man Zsupón, een varkensfokker. De lichtvoetige Anita Heins was er in de „baron" als Arsena, dochter van Zsu- pón. De opmerkelijke zigeunerrol (moeder van Saffi) was in handen van Margot Stroink. Een Schouwse trouvaille ontvlood - als gebruikelijk - aan de lippen van „onze eigen" Jacco van Renesse, in de rol van Ottokar. Nora Zoon - ook al een grote naam - volgde dicht te gen het slot als keizerin Maria- Theresia. 't Is - zo bleek ook nu weer - zaak zuinig te zijn op dit excellerend gezel schap, dat met Strauss aan de hand, meer dan een vleug Weense en Hon gaarse charme de zaal in speelde en zong. Opwekkend bij de „baron" was uiteraard de herkenning van tal rijke melodieën, die wereldfaam ver wierven en die plezierig in het hoofd blijven hangen. De wisselende decors van Jan van Hemert droegen aanvullend bij tot de juist totaalsfeer en het massale, staande en zingende afscheid van de opgewekte groep, haalde het publiek uit de stoelen en bracht de handen roffelend op elkaar. Bij elkaar een uitbundig „avondje uit", als opener van het seizoen. (B. d. V.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3