Voorzitter bekijkt vaderlandse landbouw in Europees verband Welzijnsplan Zierikzee gereed, maar onbesproken t^<ruc PAAUWE B.V. Steek uw neus in onze zaak, Autobedrijf W. C. ISTA en Zn. DE ZIERIKZEESCHE COURANT PAAUWE Vermissingen in Argentinië Hoofdbestuur Z.L.M. Minder doden en gewonden in het verkeer Welzijnskommissie-leden kwamen niet 4\UC1A \hl^ZCj ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 oktober 1981 138ste jaargang Nr. 22993 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: (1797 - 1889) Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn Inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- wekken 11, 4301 HH Zierlkzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Nieuw dorpshuis voor Ellemeet BERGEN OP ZOOM, 5-10. In het algemeen mogen wij in de land- en tuinbouw op dit moment tevreden zijn over de bereikte resultaten op onze bedrijven. De oogst- werkzaamheden zijn tot nu toe vlot verlopen met rela tief lage kosten. Daarbij komt dat de prijsontwikkeling voor de verschillende produkten niet ongunstig is, aldus de heer A J. G. Doeleman, algemeen-voorzitter van de Z.L.M. in zijn openingswoord op de hoofdbestuursvergadering te Bergen op Zoom. Advertentie Laat woninginrichter van uw huis een paleisje maken! Wij komen op verzoek gratis en geheel vrijblijvend op elk uur van de dag met stalen bij u aan huis. Zandweg 20a - Zonnemaire Telef. 01112-1318, b.g.g. 1469 Een van de oorzaken is dat het met de voedselvoorziening met name in de Oostbloklanden, maar ook in an dere delen van de wereld slecht gesteld is. Zo zijn in vrij korte tijd de zuiveloverschotten weggewerkt het geen de prijsontwikkeling voor zui- velprodukten gunstig beïnvloedt. Belangrijk is dat daardoor de kosten van het EEG-landbouwbeleid dit jaar de Gemeenschap ongeveer 4 miljard minder bedragen en gedaald zijn tot 60% van de totale EEG- begroting. BRUSSEL, 7-10. In Argentinië worden ,,op zijn minst" 15.000 men sen vermist. De meesten zijn jonge ren wier ouders vermoedelijk door de veiligheidsdiensten zijn ver moord. In Brussel zei dinsdag een verte genwoordiger van Amnesty Interna tional dat voor de buitenwereld de orde zogenaamd hersteld lijkt door generaal Viola. „Dat is echter maar schijn. Deze nieuwe orde is gebouwd op de kadavers van mensen die óf verdwenen óf brutaalweg omge bracht zijn, omdat zij op een of ande re wijze hun ongenoegen of vijandig heid over dit nieuwe systeem gespuid hebben", aldus de Zuidame- rikaanse vertegenwoordiger van Amnesty International. Het is goed dat wij ons bewust zijn van deze haast uitzonderlije toestand, gezien de situatie waarin over het algemeen het Nederlandse bedrijfsleven verkeert met een nog steeds stijgende werkloosheid. Een situatie waar ook de nieuwe regering blijkbaar geen oplossing voor kan vinden.' Het is ook van het grootste belang dat de Nederlandse samenleving be seft hoe belangrijk bet is dat er een agrarische sektor is die als trekpaard fungeert in de Nederlandse ekono- mie. Een exportoverschot van f 10 mil jard is in deze tijd een enorme presta tie en de land- en tuinbouw heeft die geleverd. De heer Doeleman wees er nog eens op dat de land- en tuinbouw onder sterk wisselende omstandigheden werkt. Nu gelukkig onder redelijke omstandigheden maar wij kennen ook jaren waarbij er een tekort aan inkomsten is. De L.E.I.-cijfers spre ken daarover een duidelijk taal en deze zijn dan soms nog geflatteerd. Extra inspanning Dat ondanks die situatie de land-en tuinbouw doorgaat, komt omdat de individuele ondernemer bereid is ongunstige tijden met extra inspan om onder het genot van een drankje, naast de vertrouwde merken als Austin - Morris - Triumph - Rover - Land- en Range rover onze nieuwe aanwinst de SUBARU te bekijken. Oosterland, tel. 01114-1495 Showdagen 8-9-10 oktober tot 20.00 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Wat is er tegen, lachend de waarheid te zeggen? Horatius ZIERIKZEE. De bliksem deed hier ook „treffend" werk. Een bij het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis staande boom, werd door het hemelvuur stevig ge schonden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie DEN HAAG, 7-10. In het eerste halfjaar van 1981 is het aantal ver keersongelukken met doden of ge wonden ten opzichte van dezelfde pe riode in 1980 met 6,3 pet, gedaald. De eerste helft van dit jaar 22.350 tegen 1980 1.5Q0_meer. Ook het aantal verkeersdoden nam het eerste half jaar 1981 af en wel met 5,9 pet. van 967 in 1980 tegen 910 in de eerste helft van dit jaar. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS, afkomstig van de re gistratie van de dienst Verkeersonge vallenregistratie. Het aantal gewonden door een ver keersongeluk daalde voorts in de vergeleken periodes van 27.330 (1980) naar 25.020 (1981), ofwel met 8,5 pet. DEN HAAG. Minister Terlouw van ekonomische zaken is van plan een kommissie van vijf mensen in te stel len die een studie moet verrichten naar de gevolgen van het sluiten, stil leggen en ingebruikhouden van de twee kerncentrales in ons land, die in Dodewaard en die in Borssele. ning van krachten en het beperken van de uitgaven op het bedrijf, maar ook en vooral in het gezin, te vechten voor zijn bestaan. Wij hebben recht op meer begrip voor ons werk en waardering voor de prestatie die wij leveren voor 's lands ekonomie. De Nederlandse konsument moet begrijpen dat de ze kerheid van voldoende voedsel van hoge kwaliteit tegen redelijke en sta biele prijzen, alleen gewaarborgd is doordat de Nederlandse land- en tuinbouw op een hoog technisch ni veau funktioneert. Door dat hoge ni veau van de landbouw worden ener zijds oogstrisico's en opbrengstde pressies tot een minimum beperkt. Anderzijds met hoge investeringen, waardoor de kwetsbaarheid van het individuele bedrijf sterk is toegeno men. Immers, ondanks alle voorzorgen en voorzieningen in onze bedrijfsvoe ring blijft het weer een onberekende faktor (nachtvorstschade dit voor jaar op verschillende fruitbedrijven). Maar ook de marktontwikkeling blijft een onberekenbare faktor. Vandaag hebben wij te maken met de reyaluatie van de mark en de gul den en de devaluatie van de franc en de lire. Hierdoor komt Nederland ten opzichte van de devaluerende lan den, met name Frankrijk, in een on gunstige konkurrentiepositie. En zo blijkt Europa opnieuw nog lang geen eenheid te zijn. Met name de Nederlandse overheid houdt onvoldoende rekening met de speciale omstandigheden waarmee de land- en tuinbouw temaken heeft. Te weinig ruimte is er om voldoende reserves op te bouwen om extra te genslagen zelf op te kunnen vangen. Alarmkreet Zonder nu op verschillende aspek- ten van het beleid van de overheid in te gaan, willen wij wel een duidelij ke alarmkreet laten horen: een be leid als nu gevoerd wordt, gaat de verkeerde kant op. Dit geldt met na me voor bezuinigingen op de begro ting van het ministerie van land bouw. Hierdoor wordt een beleid wat door de jaren heen is opgebouwd op onverantwoorde wijze afgebro ken. Op deze wijze komt niet alleen het stimuleringsbeleid op de tocht te staan, maar ook het fundament van het drieluik onderwij s-onderzoek- voorlichting loopt gevaar. Wij hopen dat minister De Koning zich dat voldoende bewust is en dat hij in de nieuwe regeringsploeg vol doende invloed beeft om het tij te ke ren, aldus de voorzitter. Hij sprak er zijn bezorgdheid over uit dat het ontbreken van voldoende financiële middelen bij de overheid er toe dreigt te leiden dat op alle agrarische beleidsterreinen gepleit wordt voor maatregelem die op korte termijn oplossingen moeten bieden voor de problematiek in bepaalde sektoren. Hij is van mening dat zo wel op het terrien van bedrijfsont wikkeling als van landinrichting een beleid nodig is, dat niet alleen knel punten probeert te verzachten, maar dat meer stimulansen geeft aan de begeleiding van strukturele ontwik kelingen. ZIERIKZEE, 7-10. Het Welzijnsplan voor de gemeente Zierikzee voor de periode van 1982 t/m 1985 is gereed. Een belangrijk rapport, dat de basis moet gaan vormen voor het in de komende jaren te voeren gedecentraliseer de welzijnsbeleid. Woensdagavond diende dit Wel zijnsplan in de Welzijnsadvieskom- missie van de gemeente Zierikzee besproken te worden. Deze belangrij ke vergadering kon echter geen door gang vinden, daar het vereiste quo rum niet aanwezig was. Voorzitter van de Welzijnskommis- sie burgemeester Th. H. de Meester opende deze zeer korte bijeenkomst in de raadzaal van het stadhuis met de bedroevende mededeling, dat zo wel het grootste deel van de leden van de welzijnsadvieskommissie als van de plaatsvervangende leden niet aanwezig was. De statuten schrijven voor, dat een vergadering van deze kommissie in dat geval niet rechtsgeldig is. Der halve stond de voorzitter niets an ders te doen dan de vergadering te verdagen. Van de zijde van de Zierikzeese .raadsleden, die zitting hebben in de Welzijnsadvieskommissie gaf alleen de heer L. v. d. Ouden (CDA) acte de présence. Van de zijde van het partikulier in itiatief waren aanwezig: mevrouw M. Bij de Vaate-Rozendaal, de heer B. v. d. Lelie en de heer B. W. Schot (plaatsvervanger van de heer R. Kok). Zij besloten op donderdag 22 okto ber (17.00 uur) wederom te trachten het Welzijnsplan 1982/1985 te bespre ken. De statuten vermelden, dat de vergadering dan in elk geval door gang kan vinden, ongeacht het dan aanwezige aantal leden. V er schrikkelijk vervelend" De voorzitter noemde het „ver schrikkelijk vervelend", dat zo wei nig belangstelling werd getoond van de zijde van de kommissieleden voor het Welzijnsplan 1982/1985. Hij wees in dit verband ook op de grote hoe veelheid werk, die werd verricht door de opstellers van het Wel zijnsplan, de heren G. Groenleer en P. Zoon. SCHOUWEN. De herfst heeft nu echt zijn intrede gedaan, met fikse buien en een storm, die het water van de Schelde heftig in beroering bracht. Als vanouds leverde dat een fraai maritiem beeld op, zoals hieraan het Haventje bij Flaau- wers. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot vrijdagavond: Regen en wind Zwaar bewolkt en perioden met re gen; middagtemperatuur ongeveer 16 graden; krachtige aan de kust af en toe stormachtige zuidwestelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m maandag 12 okt.: Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 13 gr. Windkracht: zuidwest 6 Zondag: Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: west 6 Maandag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 6 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 9 okt. Zon op 6.54, onder 18.00 Maan op 16.43, onder 1,13 Volle Maan: 13 okt. (13.49) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 9 okt. 11.28 - 4.58 17.38 Springtij: 15 oktober HET WEEROVERZICHT DE BILT, 8-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Het blijft onstuimig herfst weer. Boven Scandinavië ligt een groot lagedrukgebied. Weliswaar trekt dit weg naar noord-Rusland, maar nieuwe oceaandepressies trek ken in snel tempo naar west-Europa. Een kleine depressie trekt vandaag met veel bewolking en regen dicht langs ons land naar het Oostzeege bied. Een meer omvangrijke en diepe de pressie zal morgen in de loop van de dag over de Noordzee trekken en daarbij naast regen ok veel wind brengen, mogelijk storm. De temperatuur is aanvankelijk normaal voor de tijd van het jaar, maar morgen wordt later op de dag koudere lucht aangevoerd. Na morgen, dus in het weekeinde, worden nog wat lagere temperaturen verwacht en krijgen we een buiig weertype.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1