Reagans besluit valt militair niet overal goed in V.S. Dr C. M. van Hoorn - Enige aanvullende mededelingen over dr Job Baster te Zierikzee PZEM in beroep bij gemeenteraad Borsele Hoofdstad Operette met „Der Zigeunerbaron" Van Thijn: ook bij overheid verder nivelleren 4 De MX-raketten De landinrichting van Schouwens Westhoek Boze bootlieden Tweede Kamer Echtpaar stal ton Meidnummer verkeersinformatie Steun jonge zelfstandigen INGEZONDEN STEKKEN Opbrengst kollekte Dierenbescherming Twintigste dag van de aerofilatelie Kollekte geestelijk gehandicapten Van de Boekenplank WASHINGTON, 5-10. De voorzitter van de Ameri kaanse Verenigde Chefs van Staven heeft maandag ver klaard dat president Reagan zijn militaire adviseurs heeft gepasseerd bij het besluit over de MX-raketten. Generaal David Jones zei tegenover de senaatkommissie voor de strijd krachten dat hij meer betrokken had willen worden bij de besluitvorming. Reagan maakte vrijdag bekend dat zijn regering besloten had tot de produk- tie van 100 MX-raketten en 100 bommenwerpers van het type B-l en tot een verbetering van het militaire communicatiesysteem. De president schrapte echter bestaande plannen om de MX- raketten in duizenden ondergrondse bunkers te plaatsen in de woestijnen van de Verenigde Staten Utah en Ne vada. In plaats daarvan besloot hij tot stationering van 36 MX-raketten in bestaande silo's. Opslagplaatsen Generaal Jones verklaarde dat hij en andere militaire adviseurs van de president zich juist sterk hadden ge maakt voor de plaatsing van de in- Goud uit Poolzee LONDEN, 5-10. Duikers die op rekorddiepten in poolwate- ren werkten hebben uit een ge zonken Brits oorlogsschip voor ongeveer 30 miljoen dollar Russisch goud geborgen. Malcolm Wharton, direkteur van de betrokken ber gingsmaatschappij, vertelde maandag dat een ploeg van on geveer twaalf duikers tot dus ver ruim 300 goudstaven had den gehaald uit de ruimten van de Edinburgh", die op 240 meter diepte in de ijzige Ba- rentszee ligt. Hij verwachtte dat nog deze week de resteren de 100 staven geborgen zouden worden. De Edinburgh werd in 1942 ten noorden van Moermansk door de torpedo van een Duitse onderzeeër getroffen en later tot zinken gebracht. Aan boord bevonden zich vijf ton goud, een Russische betaling voor Amerikaanse wapenleveran ties aan de Sowjet-Unie. Het goud was gemeênschappelijk -verzekerd door Groot-Brittan- nië en de Sowjet-Unie, die bei de een aandeel van de schat krijgen. (Vervolg van pagina 1) mede, dat op maandag 9 november in Zierikzee een bijeenkomst zal wor den gehouden met een aantal rijks- vertegenwoordigers. Deelnemers van de inspraakgroepen kunnen dan hun vragen en eventuele diskussie- punten afvuren. De eindredaktie van de inspraak- groepen zal rechtstreeks naar Den Haag worden gezonden. Bovendien zullen alle reakties van de Zeeuwse inspraakgroepen naar de provincie worden gestuurd. Aan het eind van de avond werden twee inspraakgroepen geformeerd, te weten één in Zierikzee die op de maandagen 12 oktober, 26 oktober en 23 november bij elkaar zal komen en één in Burgh die op de donderdagen 15 oktober, 29 oktober en 19 novem ber samenkomt. tercontinentale MX-raket in onder grondse opslagplaatsen in Utah en Nevada, omdat zij daarin de beste mogelijkheid zagen om te voorko men dat de raketten bij verrassing door een Russische kernaanval zou den worden uitgeschakeld. In de oor spronkelijke plannen was het name lijk met het oog daarop de bedoeling dat de MX-raketten zouden rouleren tussen de duizenden ondergrondse bunkers. Loyaal Generaal Jones onderstreepte overigens dat hij zich loyaal zal opstellen tegenover de president en dat hij het uiteindelijke besluit zal steunen, bijvoorbeeld in het kongres dat er nog zijn goedkeuring aan moet hechten. Kritiek op Reagans besluit inzake de MX-raket viel ook te vernemen uit de monden van de voorzitter van de senaatskommissie voor de strijd krachten, de republikein John To wer, en de vooraanstaande demo craat Henry Jackson. Tower vroeg aan minister van de fensie Caspar Weinberger, die het besluit voor de kommissie verdedig de, het een en ander nog eens te over denken. Jackson betoogde dat plaat sing van MX-raketten in bestaande silo's hen kwetsbaar maakte voor vernietiging door steeds preciezer wordende Russische kernraketten. Weinberger onderstreepte dat niets meer de plannen van de regering kan veranderen. DJAKARTA. Een scheepsongeval voor de kust van Sulawesi (Celebes) in Indonesië, heeft vorige week waar schijnlijk aan 86 mensen het leven gekost TERNEUZEN, 5-10. Twintig perso neelsleden van de Verenigde Bootlie- denwacht in Terneuzen hebben geas sisteerd door hun echtgenoten en kin deren, drie kwartier de Zuiderbrug over de Westsluit in Terneuzen bezet gehouden. Dit had tot gevolg dat een Japans schip, beladen met auto's, de zeesluis op weg naar Gent niet kon verlaten. De brugbezetting was een protest tegen de werksituatie bij de bootlieden en het ontbreken van een c.a.o. Na een overhandiging van een petitie aan de adjunkt-direkteur kon het Japanse schip, vergezeld van vier slepers met nog enkele andere boten weer in de vaart. De bootlieden be schikken over een arbeidskontrakt dat jaarlijks kan worden opgezegd. BORSELE, 5-10. De Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij (PZEM) is bij de gemeenteraad van Borsele in beroep gegaan tegen de weigering van B. en W. een bouwvergunning af te geven voor een afval-opslaggebouw voor de tijdelijke opslag van licht en middel radio-aktief afval op het terrein van de kerncentrale Borssele (KCB). B. en W. weigerden de PZEM vrijstelling te verlenen van de bepa lingen in het geldende bestem mingsplan. Het gebied waarin de kerncentrale gelegen is heeft nog steeds een agrarische bestemming. De PZEM wil nu van de gemeente raad alsnog vrijstelling van de bepa lingen, en een bouwvergunning. Het beroepschrift van de PZEM moet de raad volgens de.PZEM met voorrang bèh'andèlen. Verklaring geen bezwaar Tegelijkertijd heeft de PZEM een verzoekschrift aan Gedeputeerde Staten van Zeeland gezonden. Daar in wordt gevraagd voor de bouw een zogenaamde verklaring van geen be zwaar af te geven. „Flitsen" uit het buitenland OOST-BERLfjN. De Oostduitse dissident Robert Havemann heeft in een brief aan president Brezjnjev van de Sowjet-Unie voorgesteld dat tijdens de ontmoeting van Brezjnjev en bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland de demilitarise ring en neutralisering van de beide Duitslanden ter sprake wordt ge bracht. Dit is maandag uit welinge lichte bronnen vernomen. TEHEREN. Er hebben zich inciden ten voorgedaan tijdens de jaarlijkse pelgrimage van moslems naar Mek ka, zo beeft radio-Teheran gemeld. Volgens de raio negeerden Iraanse pelgrims een verbod van de Saoedi- sche autoriteiten door portretten van ayatollah Chomeini mee te dragen. Morgenavond in Zierikzee: SCHOUWEN. Een antieke plaat uit de vroegere „peetied" in Schouwen. Een groep voor een destijds aan Flaauwers aangevoerde bietenstapel. Het kleine meisje (voorgrond) is Grietje Hart, dochter van mevrouw M. Hart-Fonteine. DEN HAAG, 5-10. Minister Van Thijn van binnenlandse zaken is het niet eens met de opvatting van voorzitter Dutman van de ambtenarenbond ABVA/ KABO dat bij de overheid de inkomensverschillen tussen hoog en laag voldoende zijn teruggebracht. Dutman stelde dit enige weken gele den voor de Vara-radio. In Antwoord op schriftelijke Kamervragen wijst Van Thijn er op dat het regeerakkoord uitgaat van een jaarlijkse koopkracht ontwikkeling van min één procent voor de laagste inkomens tot min vier pro cent voor de hoogste inkomens. „De hieruit voortvloeiende verkleining van inkomensversphillen dient naar mijn mening langs de weg van het trendbe- leid ook te gelden voor het overheids personeel", aldus Van Thijn. Ook heeft de PZEM een bezwaar schrift bij B. en W. van Borsele zelf ingediend. Hierin stelt de PZEM dat zij op onevenredige wijze in haar be langen is geschaad doordat B. en W. de verklaring van geen bezwaar niet hebben aangevraagd, zoals gebruike lijk. ZIERTKZEË.~Morgenavond (woensdag) begint in Zierikzee het theatersei zoen, onder auspiciën van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland (S.C.Z.). Het wordt een daverende start met een uitvoering van „Der Zigeunerbaron", van Johan Strauss, gebracht door de Hoofdstad Operette, waarvan hier alvast een opname. LONDEN. De uit Wales afkomstige dichter Dylan Thomas die in 1953 op 39-jarige leeftijd in New York over leed, krijgt, een plaquette in de Lon- dense Westminster Abbey. Dit heeft het kerkbestuur bekendgemaakt. KATMANDOE, Nepal. In het Hi- malajagebergte zijn zes Alpinisten om het leven gekomen en worden er tien vermist van wie er drie vrijwel zeker eveneens dood zijn, zo werd van officiële zijde in Katmandoe meegedeeld. CHARTOEM. President Djaafar Lnoemeiry heeft het parlement ont bonden en aangekondigd dat er over twee maanden verkiezingen zullen worden gehouden voor een nieuwe „volksvergadering" met een beperkt aantal leden. KATMANDOE. Zware overstro mingen hebben in Nepal het leven ge kost aan 1.500 mensen. Duizenden mensen zijn dakloos geworden en oogsten zijn vernield, zo heeft het weekblad „Sanghu" gemeld. Het blad sprak van de ernstigste over stromingen in dertig jaar. HANNOVER. De Evangelische kerk in West-Duitsland heeft de bondsregering en de politieke partij en in de bondsdag opgeroepen vast te houden aan de bestaande beperkin gen op de wapenuitvoer. WASHINGTON. De opperbevel hebber van de strijdkrachten van de Noord-Atlantische verdragsorgani satie, de Amerikaanse generaal Ber nard Rogers, heeft op een perskonfe- rentie in Washington gezegd dat hij er niet optimistisch over is dat Ne derland kruisraketten op zijn grond- gebiéd zal toelaten, zoals het plan van de NAVO is. PARIJS. Brood, melk, boter, suiker en koffie in Frankrijk mogen de eerst komende drie maanden niet duurder worden. De overheid zal toezien dat de prijzen van deze levensmiddelen op hetzelfde peil blijven als afgelopen vrijdag. LELYSTAD, 5-10. De politie van Lelystad heeft in een huis in die ge meente artikelen met een waarde van honderdduizend gulden aange troffen, bijeen gestolen door een echtpaar van 62 en 59 jaar. Dat heeft de politie in Lelystad maandag mee gedeeld. Het echtpaar liep tegen de lamp in Emmen, waar het op heterdaad werd betrapt bij het plegen van een win keldiefstal. Het echtpaar heeft be kend de afgelopen tien maanden in diverse plaatsen in ons land op het dievenpad geweest te zijn. De buit bestond uit kleine huishoudelijke ar tikelen, maar ook luxe goederen en kunstvoorwerpen. Behalve in het huis van het echtpaar trof de politie goederen aan in de stacaravan van het paar en bij hun dochter. DEN HAAG, 5-10. Het nieuw in gestelde meidnummer voor aktuele verkeersinformatie zal een belangrij ke bijdrage kunnen leveren aan het verhogen van de verkeersveiligheid. De gegevens zullen leiden tot een aan de omstandigheden aangepast rijge drag, dat de doorstroming van het verkeer zal kunnen bevorderen. -Datr zei mr.Pietervan Vollenhoven, voor zitter van de Raad voor de-Verkeers veiligheid, maandag bij de officiële ingebruikstelling van het nieuwe meidnummer voor de aktuele ver keersinformatie in het ANWB-hoofd- kantoor in Den Haag. Het speciale telefoonnummer: 070- 313131 is dag en nacht bereikbaar. Er zijn 96 lijnen bereikbaar. De meid- dienst verstrekt verkeersinformatie over mist en gladheid, files, vertra gingen in de treienenloop (minstens een kwartier vertraging). De ver keersinformatie wordt samengesteld door de ANWB, de politie, het KNMI, Rijkswaterstaat en de Nederlandse Spoorwegen. UTRECHT, 5-10. Jongeren die een eigen bedrijfje willen beginnen moe ten meer steun krijgen. Er bestaat onder jongeren een groeiende be langstelling om voor zichzelf te be ginnen, en daarom moet vooral de overheid in het kader van de bestrij ding van de jeugdwerkloosheid ko men met daadwerkelijk steun maatregelen voor jonge ondernemers in de dop. Dit stelt de jongerenorga nisatie van het CNV, WJ-CNV, in een nota over jeugdwerkloosheid. De opbrengst van de kollekte in de buitengemeenten van Schouwen- Duiveland t.b.v. de Dierenbescher ming was: Bruinisse 257,-; Duive- land 211,96; Brouwershaven 775,31; Westenschouwen 622,20; Middenschouwen 219,35; wat het totaal brengt op 2.085,82. Dank aan de kollektanten en de gulle 'geVers. De kollekte in Zierikzee zal gehöu'dèn wórden van i^t/m 21 november. Wie bereidt is ons te hel pen met koliekteren kan kontakt op nemen met mevr. Van Nieuwenhui- ze, tel. 01117-1483 of Anja Kleemans, tel. 01110-4832. Werkgroep Nederlandse Vereniging tot Bescherming van dieren De Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten blijft nodig. In de verzorgingsstaat Nederland wordt écht nog niet voor alles gezorgd. Na tuurlijk wordt er veel gesubsidieerd, maar die subsidies (en - uiteraard - de bijdragen van de ouders) zijn niet voldoende om de kosten te dekken van b.v. rekreatie, vormingswerk, vakanties en sport voor geestelijk ge handicapten. Ook dit jaar doen de organisatoren van de Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten weer een beroep op de Nederlandse gemeenschap om met geld te helpen. Ontegenzeggelijk be horen de geestelijk gehandicapten tot de zwaksten in onze samenleving. Niet voor alles kan bij de overheid worden aangeklopt. Juist hier speelt ook het partikulier initiatief een belangrijke rol. Bijzonder graag zullen de organisa toren van deze Nationale Kollekte weer uw giften ontvangen voor alle aktiviteiten, die ontplooid worden ten behoeve van de geestelijk gehan dicapte Nederlanders. Afgezien van de reeds genoemde aktiviteiten, zijn er nog vele andere, die in het belang van geestelijk gehandicapten wor den verricht en waarvoor een bijdra ge uit de Nederlandse gemeenschap onontbeerlijk is. Ter verdere informatie van de lezer zij nog medegedeeld dat 45 blijft in het kollekterayon t.b.v. regionale en plaatselijke aktiviteiten. 55 wordt besteed aan landelijke voorzienin gen. Mocht u onverhoopt niet door kol lektanten van de Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten worden benaderd; er is ook een giro- en een banknummer. Giro 11 22 22 2, bank nummer 70 70 70 333 beide t.n.v. Nat. Koll. Geest. Geh. te Utrecht. De kollekte wordt gehouden van 12 t/m 17 oktober. De slagzin luidt: „U kunt hen helpen", De organisatoren hopen, dat het publiek in groten getale dat werke lijk zal gaan doen. Stichting Federatie Sociaal- pedagogische Zorg voor Zwakzinnigen. De Nederlandse Vereniging van Aero-Philatelisten ,,De Vliegende Hollander" organiseert tijdens de 20e ,,Dag van de Aerofilatelie" een luchtpósttentoonstelling In het restaurant „Aviorama" op dé lucht haven Schiphol. Op deze tentoonstelling zullen een groot aantal aspekten van de aerofi latelie te zien zijn. De tentoonstelling wordt gehouden op 24 en 25 oktober 1981 en is geopend op zaterdag van 11.00 uur tot 17.00 uur en op zondag van 10.00 uur tot 17.00 uur. Op verzoek van de Vliegende Hol lander heeft de P.T.T. een fraai poststempel ontworpen, hetwelk zal worden geplaatst op alle post, die za terdag 24 en zondag 25 oktober 1981 wordt bezorgd in de tentoonstellings ruimte. Bovendien zijn er gedurende de tijd dat de tentoonstelling is geo pend speciale enveloppen beschik baar van verschillend formaat (fdc en klein kabinet) met afbeelding ge wijd aan het feit dat gedurénde 20 jaar de Dag van de Aerofilatelie op Schiphol wordt gehouden. Deze enveloppen worden voorzien van het bijzondere ééndags-post- stempel. Verzamelaars, die verhin derd zijn Schiphol zelf te bezoeken, kunnen deze poststukken - voorzien van postzegels en bijzonder poststempel - bestellen door storting van 4,— op postgiro 402628 ten na me van Stichting Tentoonstelling De Vliegende Hollander te Rotterdam. Voor dit bedrag worden twee ver schillende enveloppen, kompleet verzorgd, onder couvert toegezon den. „DE VLIEGENDE HOLLANDER" Dr C. M. van Hoorn, destijds huisarts~te Zierikzee en gemeente-arts, die de esculaapstaf al enige jaren heeft laten rusten, wij dt zich bij den voortduur aan de geschiedenis van de medische wereld, met name gefixeerd op belangrijke geleerden, die te Zierikzee medische geschiedenis schreven. De auteur dr. C. M. van Hoorn Dr Van Hoorn is een Lëmniusken- ner bij uitstek, maar ook de arts dr Job Baster heeft zijn durende belangstel ling, gezien z|jn nieuwste, publikatie: „Enige aanvullende mededelingen over dr Job Baster te Zierikzee". Het betreft hier een overdruk uit hot Ar chief van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen, waar van de schrijver een aktief hd is. De „aanvullende mededelingen" hebben vooral betrekking op het medisch be zig zijn van en de inzichten daarom trent van de Zierikzeese geleerde Baster. Zeeuwse koortsen Hij Baster - zo bleek - plaatste zijn therapeutisch bezig zijn, binnen een voor die tijd wellicht progressief ka der, gezien zijn verhandelingen over „de lucht", over vetzucht en over het mogelijk ontstaan van besmettelijke ziekten (Zeeuwse koortsen). In hetzelfde boek van dr Van Hoorn heeft C. M. Verkroost: „Brieven van Job Baster aan kollega's en vrienden in Zeeland" ingevoegd, onderwerpelijk gezien een gelukkige vondst, omdat de „overdruk" daardoor nog aan waarde wint Bovendien biedt de inhoud van de brieven een pluriform beeld van de zaken, waarmede de medikus Baster zich bezig hield en bovendien zijn deze „letteren" illustratief voor de schryfstijl in zijn dagen en de won derlijk geprofileerde onderdanig heid, waarmee de een zich (schrif telijk) tot de ander richtte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4