Ruime aandacht schorren en slikken Oosterschelde GOED ADVISEREN IS ONS (MODE) VAK Vergadering Stichting Samenlevingsopbouw S.D. U bent bij ons van harte welkom als u zich (geheel vrijblijvend) wilt oriënteren op modegebied. Kom gerust kijken naar onze collectie en vraagt u van alles. Het is goed om te weten dat onze verkoop sters eigenlijk méér het predikaat "adviseuses" verdienen. Doorbaggeren ringdijk op Neeltje Jans Nota Natuur- en landschapsbescherming STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 oktober 1981 Nr. 22992 Advertentie verdieping. Verder is de afdeling voor de doe-het-zelver verdrievou digd. WESTERSCHOUWEN Gemeentelijk voorlichtingsblad Nummer drie van de 11e jaargang van het gemeentelijk voorlichtings blad van Westerschouwen biedt tal van wetenswaardigheden voor de in woners. Bijvoorbeeld, dat deze gemeente sinds 13 augustus 5.000 inwoners telt, een onderzoek naar belangstelling voor volkstuintjes in Renesse en di verse korte mededelingen. Verder worden de inwoners van Wester schouwen attent gemaakt op: verbod windsurfen op zee, het ontwerp- rijkswegenplan 1982, inspraak hin derwetvergunningen, wijziging ge- meentepersoneel en gaat in op de ge vaarlijke planteziekte: het bacterie- vuur. Brandweerkommandant J. van Sluijters houdt een praatje over de open haard, waarin hij nader ingaat op de voordelen van een gemetselde schoorsteen boven die van een meta len rookkanaal. Tot slot wordt aan dacht geschonken aan de verhoging van gemeentelijke belastingen en le ges. HAAMSTEDE Auto's opengebroken Maandagmiddag werden twee au to's, staande aan de Strandweg, opengebroken. Uit de auto van D. B. uit Alblasserdam verdwenen geld en goederen, uit die van V. uit Vught een tas met geld. V. merkte dit overi gens pas bij thuiskomst alwaar hij aangifte deed. De portieren van bei de voertuigen werden geforceerd, van de dader(s) geen spoor. NOORDWELLE „Dorp" op stap In twee felgekleurde Z.W.N.- bussen toog het hele dorp Noordwel- le richting de Bevelanden. Na enkele uren door de prachtige „zak van Zuid-Beveland" geslingerd te heb ben, werd aan het eind van de mid dag de terugreis ondernomen. In het dorpshuis ondertussen was een maaltijd klaargezet, waar het ge zelschap zich enthousiast meester van maakte. Saus en mosselen, kip en wijn, muziek en lach, kortom: Noordwelle op z'n best Na de maaltijd werd de avond feestelijk voortgezet, riadat eerst de burge meester, mevrouw Niemantsverdriet tot „mosselkoningin" gekroond werd. NOORDGOUWE Reünie ziekenhuispersoneel Zaterdag 10 oktober zal het een ge zellige happening worden in hotel- v. d. Weyde in Nöördgouwe. Waar schijnlijk komen" ~tièntalléWl' öud- medewerkers van het ziekenhuis te Noordgouwe bijeen voor een reünie. Organisator de heer B. J. Kloet uit Rotterdam rekent op meer dan hon derd belangstellenden. Zelfs een zuster die momenteel in Suriname werkt, komt voor deze reünie event je „over". Geïnteresseerden kunnen kontakt opnemen met de heer Kloet, tel; (010) 222308. OUWERKERK Kollekte „Kinderzorg" Over het 3e kwartaal 1981 is ten ba te van de Vereniging „Kinderzorg" te Middelburg gekollekteerd het mooie bedrag van f 210,42: Bijeengebracht werd door Linda en Miranda Vijverberg 63,10, Janet en Ineke van den Hamer en Gusta van Loo 41,46, Jantine van Zijp en Astrid Kelderman 63,65 en door Jacqueline Harinck en Caty den Boer 42,21. Mevrouw Vijverberg-van Oe- veren zegt namens „Kinderzorg" hartelijk dank aan de gevers en de kollektantjes, die weer zo goed hun best hebben gedaan. N1EUWERKERK Lampionoptocht Als afronding van de muziekkon- certavonden is er op Nieuwerkerk za terdagavond een lampionoptocht ge houden. De muziekkorpsen „Oefening en Uitspanning" in samenwerking met „Nu met Hope", alles o.l.v. de heer A. Radewalt te Nieuwerkerk, voor afgegaan door de Bruinisse jeugd bond, trok het dorp door met daar achter een leuke groep kinderen met lampions. Ondanks het tamelijk gu re weer was er toch een flinke stoet ouderen en jongeren op de been. Dit was de afronding van de zomermu- ziekkoncerten. Vrouwenvereniging „Deborah" In verband met de verbouwing van de vergaderruimte van de onlangs aangekochte panden naast de kerk aan de Molenstraat van de vrouwen vereniging „Deborah", zal deze vere niging de jaarlijkse verkoping wat uitstellen. Men verwacht dit nu in het voorjaar te doen. DUIVELAND Burgerlijke stend over september Geboren: 6 sept.: Gerda, d.v. A, Kopper en van G. de Bruin (Ooster- land); 10: Jacob Gerrit, z.v. J. G. Nie- mans en van W. M. P. Douma (Nieu werkerk); 12: Kirsten Caroline, d.v. E. P. Schamle en van C. T. Woelms (Oosterland) geboren te Rotterdam; 13c Elisabeth Wilhelmina, d.v. L. W. Bi^mond en van W. E. van den Bos (Oqsterland) geboren te Zierikzee; 20: Onze dames stellen het op prijs u te helpen bij het maken van de juiste keuze. Intern zorgen wij er regelmatig voor dat iedereen op de hoogte is van de laatste mode-ontwikkelingen. Iets waar wij met onze artikelen natuurlijk direkt op inhaken. Als u prijs stelt op een plezierige ontvangst, goede bediening en een verhelderend advies, dan bent u bij ons aan het juiste adres. ZIERIKZEE, 6-10. Het bestuur van de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland vergadert op maandag 12 oktober in de bovenzaal van de gereformeerde kerk aan de St. Domusstraat. Hoofdmoot op de agenda is de behandeling van de begroting 1982. De begroting van de stichting sluit met een bedrag van f 147.461,-, iets lager dan het bedrag van 1981, maar ongeveer gelijk aan dat van 1980. Bij de lasten springt de post personeels lasten eruit met een bedrag van f 98.361,- en organisatiekosten f 23.000,-. De baten worden gevormd door de subsidies van de gemeenten: 118.683,- en-de bijdrage B.R.W.-pro= jekt f 28.778,-. n Bëstuurs wisseling Voorts vermeldt de agenda bestuurs- funkties. Het dagelijks bestuur stelt voor de volgende leden te benoemen: in het dagelijks bestuur de heer H. Doeleman Hzn en de heer D. E. Mooy, en in het algemeen bestuur mevrouw G. Schell-Kerseboom, voorgedragen door de Vrouwenraad Zierikzee. Tot Martinus Adriaan, z.v. J. van der Maas en van E. M. van der Have (Oosterland); 18: Raija Helena, d.v. H. L. W. Dubelaar en van B. E. E. Björk (Oosterland); 20: Wilhelmina Helena, d.v. A. A. L. de Bilde en van J. Otte (Nieuwerkerk); 27: Jacobus Jan, z.v. M. M. Verkamman en van T. C. de Jonge (Oosterland). Overleden: 1 sept.: Marinus van 't Hof, 68 jr., e.v. C. Lock (Oosterland), overleden te Bruinisse; 8: Pieternella Hermina van der Have 77 jr, wed. v. Abraham de Bruine (Oosterland); 10: Job van de Zande, 65 jr, e.v. C, F. Ba- rij (Nieuwerkerk) overleden te Zie rikzee; 16: Jan ter Riet, oud 62 jr., e.v. E. M. C. F. Heijboer (Nieuwerkerk). OOSTERLAND Extra dienst Op vrijdagavond 9 oktober hoopt in de Oud Geref. Gemeente alhier voor te gaan in het kerkgebouw aan de Burg. Van der Havestraat, de eer waarde heer H. P. van der Meer, voorganger bij de Oud Geref. Gem. te Kinderdijk. Aanvang 19.30 uur. BRUINISSE Vlaggenparade R.W.S. De Deltadienst van Rijkswa terstaat is eind vorige week weer be gonnen met de half jaarlijkse peilin gen in het Krammer in 't Zijpe. Dit met de bedoeling om het zogenaamde „wandelen" van de diverse zandpla ten in kaart te brengen en tevens te kijken wat voor invloed het werk- eiland van de toekomstige sluizen in de Philipsdam op de stromingen en de platen heeft. Op de Krammerse slikken, naast de Grevelingendam, zijn als markatiepunten tientallen stokken geplaatst met bovenin vlag getjes van diverse kleuren, een bont gezicht, rijdend over de dam. YERSEKE Zangavond De Stichting Woord en Dead orga niseert in de Ned. Herv. kerk van Yerseke op vrijdag 9 oktober een zangavond m.m.v. het Chr. Mannen koor „Rehoboth" uit Tholen, o.l.v. Rijk J. Rijkse en het meisjeskoor „Sursum Corda", o.l.v. A. Dekker. Hét appèlwoord komt van drs. C. J. v. d. Maas. Opening door ds. D. J. Budding; Sluiting: ds. M. v. d. Sluijs. Tevens verkoop LP's en cassette bandjes. Aanvang 20.00 uur. slot vermeldt de agenda: het rooster van aftreden, werkverslag opbouw werker en rondvraag. Voor tijd: zie DEN HAAG. De PvdA-fraktie in de Tweede Kamer meent dat na de re valuatie van de gulden verlaging van de rente geboden is. Naar verwachting zal woensdag ochtend 7 oktober de eerste bouwput met pijlers voor de stormvloedke ring in open verbinding worden ge bracht met de Oosterschelde. Het graafwerk aan de dijk is op 21 sep tember aangevangen. Op 24 augustus werd begonnen met het onder water zetten van dit eerste bouwdok. Het water in de put is inmiddels gestegen tot een peil van 1 meter bo ven het gemiddeld zeeniveau. Het open baggeren op 7 oktober gebeurt bij afgaand water zodat het water peil op de Oosterschelde lager zal zijn dan in de bouwput. Hierdoor zal de stroom van het water verhinderen dat wegspoelend zand in de bouwput komt. De opening in de dijk krijgt een breedte van 180 en een diepte van 15 meter beneden NAP. Deze afmetin gen zijn nodig om zonder risiko's het hefschip „Ostrea" met pijl uit het bouwdok te kunnen manoeuvreren. Het hefschip wordt begin 1982 afgele verd bij de stormvloedkering. In het najaar 1982 kan, na uitgebreide proefnemingen, het plaatsen van pij lers beginnen. Voor de doorbaggering van de dijk is de zandzuiger „Eendracht" ingezet die daartoe 850.000 kubieke meter zand moet verzetten. Dit zand wordt via een drie kilometer lange perslei ding op het Noordzeestrand van het werkeiland gespoten. ZIERIKZEE. Kennelijk om de grieze ligheid nog wat aan te scherpen, zak te tijdens een voorstelling van de horrorfilm „The Zombies", die in de Concertzaal te Zierikzee werd ver toond, een kartonnen mummie om laag naar het toneel. Over de nervosi- teitsgevolgen bij het publiek zijn geen cijfers voorhanden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MIDDELBURG, 5-10. Het schorren- en slikkenareaal van het Oosterscheldegebied gaat door de uitvoering van de Deltawerken aanzienlijk achteruit, namelijk van 1650 tot 600 ha., dit ondanks het openhouden van de Ooster schelde. Een groot deel van het huidige schorrenareaal valt namelijk achter tie Oesterdam en de Philipsdam, terwijl ook met de verkleining van het getijdeverschil het gebied tussen hoog en laag water in sterke mate wordt verminderd Voor het voortbestaan van deze unieke milieus zijn een goede water kwaliteit en handhaving van de rust essentieel. Vooral op schorren, slik ken en platen kan de aanwezigheid van slechts een enkele rekreant een grote verstoring teweeg brengen. In het bijzonder moet hierbij ook gedacht worden aan de mogelijke na delige gevolgen van machinaal pie- renspitten en aan de kokkelvisserij. De overblijvende oppervlakte aan schorren en slikken mag niet verder worden aangetast. Op de schorren zal de nu veel optredende verruiging, o.a. gevolg van de aanvoer van aan spoelsel, kunnen worden tegenge gaan door extensieve beweiding, in het bijzonder met schapen. binnenduingebieden" wordt opge merkt, dat Walcheren en Schouwen in hun binnenduinrand de grootste en mooiste boskomplexen van Zee land bezitten. De ontwikkeling van deze bossen heeft eeuwenlang ge duurd; ze vormen daardoor een uniek en zeldzaam milieu. Op Schouwen wordt de naaldhoutaanplant die uit oogpunt van natuurbeheer minder gewenst is en heeft bijgedragen tot de verdroging van de duinen, gelei delijk omgezet in een meer open type gemengd bos of loofbos. De duinen hebben ook een zeer ge varieerd vogelbestand. Vooral de struwelen bieden goede broedgele- genheid. Hier broeden veel Nachte galen en zeldzame soorten als Grau we Klauwier, Roodborsttapuit en Barmsijs. De duinen worden, volgens de no ta, vooral bedreigd door overmatige rekreatie. Ze zijn uiteraard zeer aan trekkelijk voor rekreanten, maar ook bijzonder kwetsbaar. Dit geldt niet alleen voor de hogere zandige ge deelten, maar ook voor de duinbos sen. Daarnaast noemen g.s. de water winning een bron van zorg; hierdoor is de grondwaterstand op vele plaat sen fors gedaald. Op Schouwen wordt de voorraad op peil gehouden door middel van in filtratie van rivierwater. In de nota wordt gewezen op het mogelijke ge vaar van aanvoer van voedingsstof fen. Zeewering G.S. noemen tenslotte nog de ver sterking van de zeewering in het ka der van de Deltawerken. Uiteraard moeten de duinen hun funktie als zeewering kunnen vervullen; dit brengt soms forse ingrepen met zich mee waardoor belangrijke waarden verloren kunnen gaan. „Bij deze in grepen moet echter rekening gehou den worden met de natuur- en land schapswaarden", aldus de ontwerp- nota. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ontzilting Dit geldt ook voor eventuele ver ruiging die zal kunnen optreden door de ontzilting van de schorren langs de Oosterschelde na de totstandko ming van de stormvloedkering. Bovenstaande komt uitgebreid aan de orde in het ontwerp Nota Natuur- en Landschapsbescherming van ge deputeerde staten van Zeeland. Deze nota behandelt het provinci aal beleid ten aanzien van de natuur- en landschapsbescherming. Zij geeft een uiteenzetting over het meest ge wenste beleid ten aanzien van deze sektor en de beleidslijnen, die voor het bereiken van de gestelde doelen kunnen worden aangewend. Deze opzet stempelt de nota na drukkelijk tot een stuk met een sek- toraal karakter, waarbij uitsluitend de belangen van natuur en landschap worden behandeld. Tot 15 november kunnen reakties worden ingezonden, opdat g.s. eind december een defintief standpunt kunnen bepalen. In de statenverga deringen van februari 1982 kan het provinciaal beleid in de sektor na tuurbescherming vóór de komende jaren worden vastgelegd. Getijdegebied Ruime aandacht wordt, zoals ge zegd, in deze ontwerp-nota besteed aan het getijdegebied. Zo wordt er in de nota op gewezen, dat door de uit voering van de Deltawerken in het zeewaarts van de dammen gelegen gebied, de zogenaamde Voordelta, ontwikkelingen in het natuurlijk mi lieu op gang komen, die op den duur kunnen leiden tot een verrijking van het natuurlijke kader. Daarbij wordt vooral gedacht aan de gebieden voor de Brouwersdam en de stormvloed kering. Hier bestaan mogelijkheden om door een gerichte natuurbouw te streven naar vergroting van de na tuurlijke rijkdom, waarbij aangeslo ten kan worden op de natuurlijke processen. Omdat, volgens de nota, deze ont wikkeling nog maar nauwelijks is begonnen, kan nog niet worden aan gegeven waartoe zij zal leiden; de mogelijkheden voor natuurontwik keling die hier ongetwijfeld liggen dienen echter in eLk geval te worden aangegrepen. „Tijdige bescherming van de zich ontwikkelende natuur waarden tegen allerlei aktiviteiten van met name rekreatieve aard zal noodzakelijk zijn", aldus G.S. Duinen Onder het hoofdstuk „Duinen en DREISCHOR. Nog een plaatje van de te Dreischor, ten bate van „Crescendo" gehouden bazar. Een goede belangstel ling bestond bij de stands. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. De brandweer rukte uit voor een schoorsteenbrandje in een pand aan de Kreeftstraat. De mannen wisten het gevaar snel te bezweren. ZIERIKZEE Interkerkelijke gebedsdienst Voorbereid door de I.W.Z. (Inter kerkelijke Werkgroep Zierikzee), wordt op zondag 11 oktober in de R.K.-kerk een interkerkelijke ge bedsdienst gehouden (17.00 uur). Voorgangers zijn ds. J. B. Assendorp en de heer M. J. Rouw. Het orgel wordt bespeeld door de heer T. Fa- ber. Medewerking wordt verder ver leend door het kinderkoortje o.l.v. Jacqueline Geertse. De kollekte is bestemd voor het „Wilde Ganzen"- projekt. Uiteraard is iedereen wel kom. CPB vergadering Woensdag 14 oktober komt de afde ling Schouwen-Duiveland van de CPB weer in vergadering bijeen in het Hervormd Verenigingsgebouw. Spreekster deze avond zal zijn me vrouw Nagelkerke en over het onder werp „Ons gebedsleven" zal zij spre ken. Iedereen is van harte welkom. Voor tijd: zie agenda. Kontaktavond Kynologenklub De kynologenklub Zeeland houdt op donderdag 15 oktober een kontak tavond in Zierikzee. Aandacht wordt besteed aan de verzorging van de hond in het algemeen, vachtverzor ging, knippen, trimmen, enz. De avond staat onder leiding van Tineke Bogh uit Kerkwerve en wordt in ta veerne „Zierick" gehouden. Voor tijd: zie agenda. Vernieuwde zaak Van den Berge Vrijdag 9 oktober openen Adrij en Bea van den Berge hun vernieuwde zaak in de Zevenhuisstraat 6. 's Mid dags worden genodigden in de gele genheid gesteld de vernieuwde ver koopruimte te bezichtigen. Een nieuwtje in deze zaak zijn de drie zonnehemels en -banken op de boven-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3