Arabische Liga wil kantoor in Den Haag openen AAN HOUDERS VAN EEN RUBEWUS. Aanslag op Sadat agenda l'URI> Morrelen aan de premies voor sociale verzekeringen Boos gedoe rond „het rokertje" in Polen 2 VERRE TERUGBLIK Luns „moet met pensioen AAW-premie in ieder geval hoger Nog eens: de armste landen Ongeluk met trekker LAATSTE NIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE W er kloosheidsf onds: WW-premie nog forser omhoog Tallozen al zijn het uiteraard nooit tallozen - hebben tijdens de echt wel voorbije vakanties, (ook weer) Zierikzee „gedaan". Een vraag: wat steken ze op van de histo rische schoonheid en wat nemen ze mee van de geschiedenis? Om histo rie immers gaat het te Zierikzee al tijd. Hopelijk zijn de „tallozen" ont snapt aan de 170 meter, die de St. Lie- vensmonstertoren had moeten wor den; het waren er 135 en dat zou hoog genoeg geweest zijn voor toen en nu. Hopelijk zijn ze ook ontsnapt aan de „man in het bootje" in het stedelijk museum, want noch de man, noch het bootje immers hebben iets met de stichter en de stichting van Zierikzee te maken. Zo'n feitje immers kan er doorslippen al zijn de museum-be heerders alert genoeg op zulke zaken. De 16e eeuwse doctor Lemnius houdt het ontstaan van de stad hal verwege de 10e eeuw. „Toen eerst heeft Ziericksee - onder Zierick - be gonnen te krijgen het aanzien van een stadt", volgens zijn geschriften. Om stadsrechten ging het toen nog niet, maar 949 vondens destijds de deskundigen „hard" genoeg, om in 1949 het 1100-jarig bestaan van de stad te vieren. Zierikzee onderging een uitstralingseffekt van het rijke Vlaanderen, want Zierikzee lag aan open vaarwater, dat de schepen van en naar Vlaanderen droeg. In 1248 volgen de stadsrechten, die gelijktij dig een indikatie vormden voor de groeiende betekenis van deze stad aan de Schelde. Zout, verfstoffen (meekrap) en later haring waren be langrijke exportprodukten. Reygers- berg vermeldt dat Zierikzee om streeks 1400 meer schepen in de vaart had dan enig andere stad in Holland of Zeeland. Het gaat er hier niet om een histo risch hoge borst op te zetten, want ook al het historische is betrekke lijk, maar herhaling van de hoofdmo menten uit de geschiedenis - dat idee beklijft als (weer) zovelen zijn ko men kijken - is er mee als het telkens bezichtigen van een fraai schilderij. Het verdoft daardoor niet, maar krijgt nieuwe glans. Het is goed - wil len we slechts beweren - de hoofdmo menten uit die historie in gedach ten te houden, als bijdrage aan be wust leven. Niet de „hoogmoed" bracht Zierikzee ten val, waardoor zijn toren lager uitgevallen zou zijn, maar wel een „keer in de tijd". Ach teruitgang in de ekonomie en rampen (branden, overstromingen en de pest, de .zwarte dood"), die ook in deze streek huishield. De Spaanse tijd gaf een ontwrichtende knauw aan het stadleven en (ook nadat de Gouwe was verzand) was er nog wel sprake van de nodige handelsaktiviteit. Van belang, ook gezien tegen de achter grond van het provinciale reilen en zeilen, maar ook dit zou verdwijnen. In de 19e eeuw is dan nog een - niet geheel gelukte - poging ondernomen, de scheepswelvaart (Nieuwe visserij) terug te krijgen. De 20ste eeuw werd tot nu toe getekend door nieuwe ram pen: oorlog en watersnood en daar weet iedereen alles van. „Ophalen" van de geschiedenis als er aanleiding toe is en als het eens uitkomt, om er aan te herinneren dat ook de proble men van deze tijd, niet op zichzelf staan; alles heeft een voorgeschiede nis en vaak indringender dan zich ja ren nadien nog laat vermoeden, want geschiedenis bedrijven „vervormt" (hoe ernstig?) de feiten of laat er in ie der geval een andere licht op vallen. DEN HAAG, 5-10. Nederland heeft de Arabische liga toestemming gegeven een kantoor in Den Haag te ope nen. De besprekingen hierover, met het sekretariaat generaal van de Liga in Tu nis, zijn nog niet afgerond, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. Kantoren van de Liga, een door de Verenigde Naties erkende regionale samenwerkingsorganisatie, zijn in talrijke Westeuropese hoofdsteden zoals Bonn. Londen, Brussel en Parijs gevestigd. Het kantoor in Den Haag krijgt niet een zuiver diplomatieke status zoals bijvoorbeeld een ambassade, en degenen die door de Liga is benoemd als hoofd van het kantoor krijgt slechts een semi-diplomatieke sta tus. Het bestaan van een Liga kantoor in Nederland betekent ech ter wel dat kontakten tussen de Ne derlandse overheid en de Liga, waar mee de Europese Gemeenschappen in het kader van de zogenaamde Euro- Arabische dialoog al jarenlang over DEN HAAG, 5-10. „Luns zou met pensioen moeten worden gestuurd". Dit zei Andreas Papandreaou, de lei der van de Griekse socialisten maan dag in een uitzening van „Achter het nieuws", de aktualiteitenrubriek van de VARA. De Griekse oppositieleider rea geerde op de recente uitlating van mr. Joseph Luns, de sekretaris-gene- raal van de NAVO, dat een overwin ning van Papandreou in de komende algemene verkiezingen „een drama tische verslechtering van de positie van de NAVO" zo betekenen. Papan dreou noemde in een interview met de VARA deze uitspraak ontoelaat baar. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. De voormalige Zweedse diplomaat Raoul Wallen berg, die duizenden Hongaarse Joden van een zekere dood door de nazi's redde, is pniidag na Winston Chur chill de tweede ereburger van de Ver enigde Staten geworden. CAIRO. Volgens het in Cairo ver schijnende dagblad Al Gomhouria is Israël begonnen met het weghalven van zijn militaire materieel uit de resterende eenderde van de bezette woestijd van Sinaï, die het vóór april 1982 aan Egypte moet hebben terug gegeven. MOSKOU. Het Sow jet-ministerie van oliezaken heeft een grondige zui vering ondergaan. Een ondermi nister werd wegens frauduleuze han delingen ontslagen, zo heeft het Rus sische blad „Socialistische Industrie" gemeld. MANAGUA, NICARAGUA. De re gering vap. Nicaragua, heeft gedreigd met permanente sluiting van de be langrijkste oppositiekrant tenzij zij ophoudt met het kritiseren-van de re gering. JERUZALEM. Premier Menachem Begin heeft een mogelijke kabinets- krisis bezworen door zijn uiterst be houdende religieuze koalitiegenoten te beloven dat er wetsvoorstellen zul len komen tot eerbiediging van de sabbat. BONN. De golf van anti-Ameri- kaanse gevoelens waar op het ogen blik sprake van is in de Bondsrepu bliek, is een verschijnsel van voorbij gaande aard. Deze mening verwoord de de Westduitse president, Karl Carstens in een interview met het dagblad „Bild Zeitung". MOSKOU. De Russische dissident, Yoeri Ternopolsky, is in Moskou door drie mannen in een auto gesierd, vlak voor hij een ontmoeting zou hebben met een Zweedse kor- respondent. Dit heeft de korrespon- dent, Steffan Teste, verklaard. PARIJS. De verenigingen die lid zijn van het Europese bureau voor het milieu van West-Duitsland, Bel gië, Frankrijk en Luxemburg hebben geprotesteerd tegen het Franse ker nenergieprogramma nauwere samenwerking spreken, wordt vergemakkelijkt. Het gesprek is gestokt na de uitstoting van Egyp te - en de verplaatsing van het sekretariaat-generaal van de Liga van Caïro naar Tunis - als gevolg van de akkoorden van Camp David, die elders in de Arabische wereld als ver raad worden gezien. De P.L.O. De vestiging van een kantoor van de Arabische Liga betekent niet, dat de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie een kantoor in Nederland krijgt, hoewel de PLO, evenals de Arabi sche landen, een volwaardig lid van de Liga is. Maar het ligt voor de hand dat de Liga-vertegenwoordiger in Nederland de belangen van één lid, in casu de PLO, niet minder ter harte zullen gaan dan van een ander en wellicht zullen ook een of meer Pa- lestijnen deel uitmaken van de staf. Advertentie Moet u voor de vernieuwing een arts raadplegen? Bent u 60 j aar of ouder, of moet u om andere redenen een arts raadplegen? Houdt u dan rekening ^-*JT met een aanvraagtermijn van 3 maanden voor het vernieuwen van uw rijbewijsCentraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen reaenen Postbus 5301 2280 HH Rijswijk ZH ZOETERMEER, 5-10. De WAO-premie kan volgend jaar waarschijnlijk wat omlaag. In een nota van het Arbeidsongeschiktheidsfonds, dat de premiegel den voor de WAO (Wet op de Arbeidsongeschiktheid) beheert, worden voor 1982 premiepercentages genoemd van 16,38 en 15,4. De WAO-premie bedraagt op het ogenblik 18,35, waarvan 7,95 procent voor rekening komt van de werk gevers van 10,4 procent van de werknemers. Het AOF verwacht aan het einde van dit jaar een dekkingsoverschot van 690 miljorn hulfrn. Als daarop in 1982 geheel wordt ingeteerd kan de premie worden vastgesteld op 15,4. ii.t. Jt ic-JJJio 'Ji hi V.". Kiets het bestuur- echter voor een op souperen van het overschot over vier jaar dan zal de premie volgend jaar 16,38 procent moeten bedragen, zo blijkt uit een nota van het AOF, die het bestuur woensdag bespreekt. Hoe de verdeling tussen werkgever en werknemer wordt is nog niet be kend.' AAW-premie De AAW-premie (Algemene Ar beidsongeschiktheidswet) zal vol gend jaar waarschijnlijk wel omhoog moeten. Deze premie, die geheel door de werkgever wordt betaald, be draagt op het ogenblik 4,95. De pre mie die voor volgend jaar wordt voorgesteld varieert, afhankelijk .van de manier die het bestuur kiest om de tekorten van het fonds te dek ken, Van 5,24 tot 5,31. Het meest springt een premievoorstel van 5,27 procent eruit. Bij een dergelijke pre mie zou volgend jaar maximaal 65 miljoen op de geldmarkt moeten worden geleend. De rente die het AAF daarvoor moet betalen, zou wegvallen tegen rente-inkomsten die binnenkort in de maanden dat er een overschot is. (Het AAF heeft een piek in de uitkeringen als de vakantie toeslagen moeten worden betaald). WARSCHAU/GDANSK De Pool se regering houdt vast aan de maan dag van kracht geworden prijsverho gingen voor sigaretten en tabak on danks felle bezwaren van de vrije vakbond Solidariteit. STOCKHOLM, 5-10. Ekonomische ontwikkeling van de armste landen is onmogelijk zonder wereldwijde ontwapening. Dit is de konklusie van een maandag gepubliceerd rap port. De samenstellers konstateren dat een voortzetting van de bewape ningswedloop niet kan samengaan met een evenwichtiger sociale en ekonomische ontwikkeling op we reldschaal. De deskundigen van verscheidene nationaliteiten wijzen erop, dat de armoede en de bevolkingsexplosie in de onderontwikkelde landen de in ternationale vrede en veiligheid evenzeer bedreigd als de bewape ningswedloop. De Zweedse regering heeft ver klaard bij de Verenigde Naties de aanbevelingen te bepleiten van het rapport, dat de uitgaven voor bewa pening in 1980 stelt op een 1.250 mil joen gulden. Dat is 19 keer het bedrag van de ekonomische hulp die de Westerse industrielanden vorig jaar aan de derde wereld verstrekten. HENDRIK-IDO-AMBACHT, 5-10. In Hendrik-Ido-Ambacht is maan dagmiddag de 29-jarige J. W. C. Ten- gele uit Rotterdam in het verkeer verongelukt. De man reed met zijn trekker met oplegger op Rijksweg 16 op een stilstaande vrachtwagen die als laatste in een file stond. CAIRO, 6-10. Tijdens een militaire parade dinsdag in de Egyptische hoofdstad Cairo is met machinege weren geschoten. President Sadat is met een helikopter afgevoerd naar een ziekenhuis. Dit hebben ooggetui gen meegedeeld. Het was nog niet duidelijk of Sadat is geraakt. Samenlevingsopbouw S.D. Aan vang: 19.30 uur. Brouwershaven Raadsvergadering, 19.30 uur. Dinsdag 13 oktober Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Geref. Kerk. Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Westerschouwen. 19.30 uur. Woensdag 14 oktober Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. CPB vergadering. 19.45 uur. Kerkwerve Gymnastieklokaal. Bejaardengym- nastiek. 10.30 uur. Donderdag 15 oktober Noordgouwe Hotel v. d. Weyde. Hoorzitting ont- werpbestemmingsplan Noordgouwe „kom". 20.00 uur. Oosterland „De Oosterhof". Opening van natio nale vogeltentoonstelling. 20.00 -24.00 uur. Vrijdag 16 oktober Oosterland „De Oosterhof". Nationale vogelten toonstelling. 10.00 - 19.00 uur. Zaterdag 17 oktober Oosterland „De Oosterhof". Nationale vogelten toonstelling. 10.00 - 19.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Woensdag 7 oktober Zierikzee Raadszaal. Kommissie Welzijn, 19.30 ZOETERMEER, 5-10. Gezien de op nieuw verslechterende financiële po sitie van het Algemeen Werkloos heidsfonds (AWF) moet de WW- premie volgend jaar nog sterker stij gen dan al was geraamd. Dat blijkt uit een nota van het AWF- sekretariaat met recente becijfering over de gevolgen van de groeiende werkloosheid voor het Fonds. Het bestuur van het Fonds bespreekt de nota woensdag. Het AWF zit met een financieel gat van 435 miljoen'gulden. De reserves zijn uitgeput, omdat het fonds dit jaar aapzienlijk meer het moeten uit keren dan er aan premies is binnen gekomen. Om het tekort in één jaar weg te werken zou de premie volgend jaar moeten stijgen van 2,5 naar 4,23 procent. Neemt men langer de tijd om het tekort in te lopen, twee, drie of vier jaar, dan kan de premie iets lager zijn, respektievelijke 3,76, 3,6 en 3,53 procent. Het fonds moet zich woensdag onder meer uitspreken over de vraag hoe de premie wordt verdeeld over werkgevers en werk nemers en of het rijk nog een bijdra ge levert aan de financiering van de werkloosheidsverzekering. UTRECHT. De stichting „Neder land Oke" heeft besloten door te gaan met het voeren van akties voor gezond gedrag. Ze is namelijk tot de konklusie gekomen, dat de nationale gezondheidsaktie van dit jaar in het hele land is aangeslagen. Het berei ken van een permanente gedragsve randering is echter een zaak van lan gere adem. Aan brillen wordt nog altijd gesleuteld". Nieuwe metalen legeringen (brons, zilver, beryllium) hebben het mogelijk gemaakt om zeer dunrandige ontwer pen een grote stabiliteit te geven. De foto toont brillen van het nieuw toege paste materiaal. GDANSK, 5-10. In Polen werd za terdag bekendgemaakt dat sigaret ten en tabakswaren twee tot twee en een half keer zo duur werden met in gang van maandag. Warschau zou daarover vooraf hebben gepraat heb ben met Solidariteit. Daarop rea geerde het kongres van de vakbond in Gdansk furieus. Voorzitter Lech Walesa ontkende met klem dat de vakbondsleiding zich akkoord had verklaard met de prijsverhogingen. Tegenover twee hoge regerings- funktionarissen, minister Krzak van financiën en voorzitter Krasinski van de staatskommissie voor prijzen, eiste hij onmiddellijke intrekking van het prijsbesluit. Krzak en Kras- kinski waren met spoed naar Gdansk gekomen om de verhogingen toe te lichten voor de kongresgangers. Via de radio lieten zij maandag ook weten niet op het verzoek van Walesa te willen ingaan. Het was technisch onmogelijk om de maandag al in het gehele land ingevoerde prijsverho gingen nu nog in te trekken, maar het besluit was ook weloverwogen, zo voerden zij aan. In de regeringsver klaring, die het persbureau Pap pu bliceerde, staat verder dat men nog steeds openstaat voor overleg met Solidariteit. „Genotmiddel" De twee regeringsfunktionarissen zeiden voor de radio opnieuw dat de regering vooraf met de vakbondslei ding over haar voornemens had over legd. Die had daarmee ingestemd zonder haar stem te verheffen omdat zij sigaretten meer als een „genot middel" zagen dan als een onontbeer lijk voedselprodukt. De funktiona- rissen merkten op dat het sigaretten- kwestie in hun land omstreden was. „Waarom importeren we sigaretten in plaats van voedsel?" Waarom ge bruiken we grond voor het telen van tabak. De prijsverhoging moet ver der gezien worden als onderdeel van een anti-rookkampagne die ook el ders wordt gevoerd. De twee brach ten verder verslag uit van hun be zoek zondagavond aan het kongres, waarbij zij niet vermeldden dat zij werden uitgelachten en uitgejouwen. De afgevaardigden waren stil en luisterden aandachtig, maar daarna liep de emotie hoog op, zo zeiden zij. Concertzaal. Hoofdstad Operette met „De Zigeunerbaron". 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Voorlichtings bijeenkomst Meer bewegen voor ouderen. 10.30 uur. Ned. Herv. Gebouw, ruilavond Phi- latelica, 19.30 uur. Donderdag 8 oktober Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Nieuwerkerk Peuterspeelzaal Weststraat. Kleding- beurs en bazar. 9.00 - 11.30 en 13.30 - 15.30 uur. Vrijdag 9 oktober Zierikzee Opening Nobelpoort. 19.00 uur. Huis van Nassau, P.v.d.A.-fraktie, 19.30 uur. „Huis van Nassau". Ledenvergade ring vogelvereniging „Zang en Kleur". 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Dans- en bingo avond. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Bazar „Nu met Hope". 19.00 uur. Zaterdag 10 oktober Zierikzee R.K.-kerk. Koncert Zierikzees Ka merkoor. 20.30 uur. Concertzaal. Film: Het meisje met het rode haar. 19.00 en 21.30 uur. Scharendijke Dorpshuis „de Putmeet". Postzegel- ruilmiddag. 13.30 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weyde. Reünie oud- medewerk(st)ers ziekenhuis Noor- gouwe. 11.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Bazar „Nu met Hope". 14.00 - 17.00 uur en vanaf 19.00 uur. Zondag 11 oktober Zierikzee Concertzaal. Film: „Het meisje met het rode haar". 14.00 en 20.00 uur. R.K.-kerk. Interkerkelijke gebeds dienst. 17.00 uur. Maandag 12 oktober Zierikzee Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Bovenzaal Ger. kerk, St. Do- musstraat. Vergadering Stichting Goed 't was een ouderwets boerde rijtje; behalve wat kippen en ganzen, een koe, een echtpaar en een paard. Dat noem ik het laatst om tweeërlei redenen. Het goeiige dier droeg haar steentje bij aan de smalle basis van de bedrijfsekonomie, want - eerlijk - wat leverde voor de oorlog, nu een klein ouderwets landbouw gedoetje op? Bovendien was het paard lief, want paarden immers hebben karak ters: 't zijn bijters of hechters, die veel van het baasje of het vrouwtje houden. Eén paard dus en het ver haal herinnert aan de oudtestamen tische man, van wie één schaap werd gestolen. Eén paard, maar toen (1941) kwa men vreemde soldaten het brave dier weghalen. O.K. haar nummer en bij zonderheden werden opgeschreven, maar wat heb je aan een handvol pa pieren, als je paard weg moet? De baas maar ook de „urouioe" stonden hun paard na te kijken, toen het, voortgedreven door vreemden, voor het laatst het hoefje verliet. En de ja ren gingen maar door; 't paard was weg, maar zelfs de oorlog ging voor bij. Op een dag in 1947plofte een en veloppe in de bus bij de boer. De eva- kuatie zat er alweer een hele tijd op en de man was opnieuw begonnen, bescheidenmoeilijk, zonder veel spullen of een paard in het kaal gespoelde Schouwen. De brief was van de landbouworga nisatie en bevatte goed nieuws: 't paard was terecht. In Zeeuws-Vlaan- deren was zij opgespoord en had best wat kruitdamp geroken; kanonnen getrokken en wagens vol soldaten, het had karren vol puin vervoerd en stond nu bij een boer, die het (goede) dier kreeg toegewezen van de instan ties. Soms echter beginnen papieren wederzijds een eigen ritselend leven te leiden en bij een na-kontróle bleek, dat „ons" paard op Schouwen thuis hoorde. De boer er op af; een hele reis na tuurlijk toen en met de fiets. O, maar 't beestje kende het baasje nog hoor, als was het vertrek intussen zes jaar geleden. Met de spoorbootkwam de geredde viervoeter tenslotte aan op het Luitje te Zierikzee; de boer de- barkeerde zijn vehikel en toen kwam het paard. Voorzichtig aan, en nu niet meer zenuwachtig worden. Nau welijks met de hoeven op de keien, was er echter geen tijd meer de teugel te grijpen, want het paard zette het op een hollen. In volle galop ging het de stad door en de weg op. Het dier had de oude stal al geroken. k Zd wé zie", zei de boer nog, „ie zd wé aargens „o" ouwe". Nu dat deed het paard ook. Met klapperende hoeven draafde zij het erf op en de „vrouwe" zag de knol onmiddellijk. Ze hing zó rond haar hals, al was een geliefd mens te ruggekomen. ys Avonds in de stal, op het oude, vertrouwde plekje, liet het paard een zacht gehinnik horen. „Terug van weggeweest", moet zij gedacht en dat was ook zo. Alleen was ze zes jaartjes ouder geworden, maar ze kreeg nog eens kans iets te helpen bij de wederopbouw van een geschonden wereldje. In de wei - na het werk - liep zij, hoofd omlaag, te piekeren over de slechte jaren die nu achter de rug la gen, want een paard denkt (soms); denk ik! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2