„Magere" motivatie voor landinrichting Westhoek Scholenexperiment Serooskerke op bijeenkomst toegelicht sur Willy Brandt DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vragen over „Groene Nota's" Om voortbestaan lagere school WAi PÊ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 oktober 1981 138ste jaargang Nr. 22992 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zlerikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 5,20. Vraagt onze contractprijzen.' De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: De schorren en slikken van de Oosterschelde ZIERIKZEE, 5-10. „Wat is er mis in de Kop van Schou wen en wat wil men daar dan veranderen?" Dit was één van de vragen die maandagavond naar voren kwam tij dens een informatiebijeenkomst over de zogenaamde „Groene Nota's" in de bovenzaal van het „Huis van Nas sau". Deze informatiebijeenkomst ging vooraf aan de daadwerkelijke inspraakronde over de struktuursche- ma's Landinrichting, Openluchtrekreatie en Natuur- en Landschapsbehoud. Inspraakkoördinator H. J. M. Ben schop gaf een toelichting op bovenge noemde struktuurschem a 'sDe vraag betreffende de Kop van Schou wen werd gesteld naar aanleiding van het beleid van de regering dit ge bied in aanmerking te laten komen voor integrale landinrichting, een ruilverkaveling of een herinrichting. De heer Benschop moest op de vraag mededelen, dat het struktuur- schema Landinrichting een vrij ma gere motivatie geeft voor dit beleid. De omschrijving luidt namelijk, dat het landschap in de Westhoek niet meer voldoet aan de rekreatieve funktie. „Kriteria?" „Welke kriteria gelden er en wie dient een verzoek tot landinrichting in?", luidde een volgende vraag. Uit het antwoord van de inspraakkoör dinator bleek, dat nergens in de nota harde kriteria zijn te vinden en de bovengenoemde disharmonie met het landschap nergens duidelijk wordt omschreven. Een verzoek tot landinrichting dient te worden inge diend door de provincie. Dit ge schiedde in het verleden meestal naar aanleiding van de wens van de agrarische standorganisaties. Destijds werd ruilverkaveling dan ook doorgevoerd met uitsluitend agrarische motieven. „Wat is men met het agrarisch ge bied in de Westhoek van plan, wat houden ze achter de kiezen?" wilde één der aanwezigen weten. De heer Benschop antwoordde dat beslist geen kant- en klaar plan bij de Land- inrichtingsdienst gereed ligt. Als mogelijk door te voeren maat regelen bij een dergelijke landinrich ting noemde hij wel het bewerkstelli gen van meer aansluiting tussen di verse kleine natuurgebieden en het wijzigen van bestemmingen met als hoofddoel het landschap meer in har monie met haar funktie te brengen. Rekreatie Naar aanleiding van het struktuur- schema Openluchtrekreatie werd medegedeeld, dat het rijk door het hanteren van de subsidiekraan zal trachten een grote rem te zetten op voorzieningen voor dagrekreatie in Zeeland. Voorkeur van de regering gaat uit, deze voorzieningen op niet al te grote afstand van de steden te kreëren. Enige mogelijkheden voor dagrekreatie-voorzieningen in Zee land zouden nog wel bestaan als van uit de eigen bevolking een behoefte daaraan zou blijken. Ten aanzien van de voorzieningen voor verblijfsrekreatie wordt Zee land 15% van de vraag tot plm. 1995 toegedacht. Konkreet gezegd, zou dat neerkomen op een uitbreiding met 175 ha. In bestaande bestem mingsplannen wordt die 175 ha in middels vrijwel ingevuld. Dit ontlokte één der aanwezigen de vraag: „Wat moet je dan als je hier een bedrijf hebt en je weet dat er tot 2000 toch niks meer mag gebeuren, dat er geen uitbreiding komt?" Ver der wilde dezelfde vraagsteller we ten hoeveel ha nodig zou zijn voor kwaliteitsverbetering, zoals wordt voorgeschreven in de Kampeerwet. De inspraakkoördinator deelde daar op mede, dat de provincie de voor keur geeft de thans in bestem mingsplannen zittende 175 ha aan te wenden voor kwaliteitsverbetering, terwijl het rijk in dezen duidelijk denkt aan uitbreiding. Een punt waar de inspraakgroepen straks uit eraard hun stem over kunnen laten horen. Drie miljoen overnachtingen Verder vroeg één der aanwezigen zich af of kwaliteitsverbetering in de huidige tijd nog wel terecht zou zijn. Wethouder P. M. v. d. Aarsen van Westerschouwen vestigde er de na druk op, dat deze gemeente minstens drie miljoen rekreatieve overnach tingen per jaar telt. Een zaak, die naar zijn mening in het licht van de betalingsbalans als een nationaal be lang moet worden gezien. Op de vraag wat precies bedoeld werd met kwaliteitsverbetering op kampeerterreinen, antwoordde de heer Benschop dat in dat verband ge dacht moet worden aan het treffen van meer voorzieningen (kampwin kel, midgetgolfbaan, kantine enz.) en niet in de eerste plaats aan meer ruimte per gemiddelde sta-caravan. Tenslotte ging de inspraakkoördi nator uitgebreid in op het struktuur- schema Natuur- en Landschapsbe houd. Om de problemen van het be houd van kwaliteit van natuur en landschap het hoofd te bieden denkt het rijk aan verschillende oplossin gen, te weten: bescherming en be heer; ontwikkelen van nieuwe na tuurwaarden en herstel van land schapswaarde; beïnvloeding van het gedragspatroon. Gevolgen Voorbeelden van dat laatste zijn: akties tegen het zeehondenbont, ak- ties tegen het gebruik van spuitbus sen, propageren van het openbaar vervoer. Overigens wordt wat dit punt betreft wel de aantekening ge maakt, dat nagegaan dient te worden wat de exakte gevolgen van dergelij ke beïnvloeding zijn. De heer Ben schop ging in zijn betoog nader in op de middelen die de regering ten be hoeve van natuurbehoud ter beschik king staan. Weidevogels en ganzen Verder gaf hij een uiteenzetting van de aanduiding „waardevolle agrarische kuituur-landschappen". Bij dit laatste gaat het om gebieden met een vrij grote waarde voor wei devogels en ganzen. In deze gebieden zou agrarische bebouwing alleent worden toegestaan als aangetoond kan worden, dat het gebied onont beerlijk is voor de landbouw. HAAMSTEDE. De huwelijkssluiting van het echtpaar E. Boot-Verloo, kreeg een origineel tintje, omdat bruid en brui degom nu eens niet per auto of rijtuig, maar op eigen motor naar het raadhuis kwamen. Leden van de motorklub te Zierikzee gaven met 25 motoren luidruchtig acte de présence. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Lezen die ganzen dan de bordjes en komen ze niet meer op agrarisch gebied om de gewassen aan te vre ten?", was daarop een geagiteerde reaktie. Beweegreden van deuregering een aantal van deze gebieden voor weide vogels en ganzen - ook op Schouwen- DUiveland - aan te wijzen, is te voor komen, dat de populatie van deze dieren enorm zal afnemen. Rijks- vertegenwoordigers De heer Benschop deelde verder Vervolg pag. 4 ZIERIKZEE. Dit walovormige element, lijkend op een kleine tribune, staat in het Hatfieldpark en is bedoeld als een funktionele bijdrage ten opzichte van de nabijgelegen scholen: de Rijksscholengemeenschap en straks de L.T.S. Het kan gebruikt worden als er in klassikaal verband buiten gewerkt wordt, maar zal de scholieren ook best van pas ko men om bij mooi weerde middagpauze door te brengen. Overigens wordt het een openbaar park, dus ook anderen dan scholieren zijn er welkom. Het Hatfieldpark wordt tegelijkertijd met het nieuwe fietspad langs de Laan van St. Hilai- re op woensdag 21 oktober officieel geopend. In het najaar worden de groenpartijen aangelegd en het gras ingezaaid, ook voor de tribune, waar - zoals de foto toont - nu nog modder en plassen zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SEROOSKERKE, 5-10. Om inwoners van Serooskerke en vooral ouders van (lagere) schoolgaande kinderen te betrekken bij het scholenexperiment in dit dorp, werd maandagavond in het dorpshuis een informatieve bijeen komst gehouden, georganiseerd door de dorpsgemeen schap. Om het voortbestaan van lagere school „De Schelphoek" te garanderen stelt het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) in samenwerking met het Kleine Kernen Experiment en de leerkrachten van de lagere school, een plan op dat binnenkort gereed komt Hoe dit plan, experiment precies ingevuld gaat worden is nog niet hele maal bekend, maar het ligt in elk geval in de bedoeling in Serooskerke weer een kleuterschool op te richten. De kleuters zitten momenteel in Renesse op school. Een basisschool (samenwerking tus sen kleuter- en lageronderwijs) zou dan ook in Serooskerke tot stand kun nen komen, een twee-klassige basis school dan wel, een voorbeeld voor overige kleine kernen. Begrippen De bijna vijfentwintig belangstellen den werden via een dia-serie vetrouwd gemaakt met begrippen als: kind-ge richt-onderwij s, individualisering in het onderwijs en differentiatie in de leerstof. Individualisering wil zeggen dat de onderwijzer de leerstof zo moet kiezen, dat die aansluit bij de belang stelling en de aanleg van het kind. De Sa-serie toonde hier een voor beeld van: een kind werd thuis gekon- fronteerd met opname in het zieken huis. De onderwijzer kon hierop in springen door b.v. een lagere school leerling hierover een opstel te laten schrijven. Differentiatie wil zeggen dat in één klas dezelfde leerstof op verschillen de manieren behandeld kan worden, aangepast aan het niveau van het kind. Een leermethode die misschien in grote klassen nog niet wordt toegepast maar die onderwijzers van kleine scholen op Schouwen-Duiveland niet vreemd is. Kortom: een dia-serie die vragen en opmerkingen opriep die de aanwezigen, opgeplitst in twee groe pen, met elkaar bespraken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Het zou goed zijn als degenen die altijd op hun rechten staan, ook altijd op hun plichten stonden. Diskussie Er bntstond een levendige diskussie, die geleid werd door Anneke van der Zwaart van het Educatief Centrum Bevelanden. Tenslotte gaf hoofd van de lagere school H. Rösken een uitleg over de manier van les geven op schooL De dia-serie toonde ook een voor beeld van leerlingen die zelfstandig een week-programma konden uit werken. Dit leek de aanwezigen een te vrije manier van les geven: de meeste ouders meenden dat een kind toch enige discipline nodig heeft. Een middenweg leek het beste, een weg die momenteel al door de leer krachten van „De Schelphoek" wordt bewandeld. JOHANNESBURG. Medische au toriteiten hebben melding gemaakt van het uitbreken van cholera in de omgeving van de Zuidafrikaanse hoofdstad Pretoria. MELBOURNE. De Nigeriaanse president Shehu Shagari heeft maan dag op de Gemenebest-konferentie in het Australische Melbourne de Ame rikaanse politiek inzake Namibië ge kritiseerd als „onrechtvaardig en on begrijpelijk". HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Depressies bepalen het west- Europese weerbeeld. Dit betekent een voortduren van een onstand vastig weertype. Het komende et maal stroomt daarbij lucht naar onze omgeving die vooral in de hogere luchtlagen erg koud is. Dat betekent dat zich boven het relatief warme Noordzeewater gehiakkelijk buien kunnen gaan vorrhen, elke met de krachtige, zuidwestelijke bovenstro- ming van tijd tot tijd ons land zullen binnendrijven. Tussen deze buien zal het echter ook tot enkele opklarin gen komen. Nadat het de komende nacht met minima van rond 10 gra den nog betrekkelijk zacht zal zijn moet morgenmiddag ten opzichte van de afgelopen middagen op een temperatuursdaling worden gere kend. Deze zullen met zo'n 13 graden omstreeks 4 graden onder het gemid delde voor deze tijd van het jaar lig gen. Bij de depressie moet op veel wind worden gerekend. Woensdag-overdag zelfs krachtig tot hard windkracht 6 tot 7. De verdere vooruitzichten wijzen op een korte weersverbetering op donderdag, echter spoedig gevolgd door een nieuwe weersverslechtering tegen het einde van deze week. Verwachting tot woensdagavond: Buien en veel wind Veel bewolking en enkele buien; mi nimumtemperatuur omstreeks 10 graden; middagtemperatuur onge veer 13 graden; krachtige tot harde, aan de kust mogelijke stormachtige zuidwestenwind WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m zaterdag 10 okt.: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 10, gr. Middagtemp.: 13 gr. Windkracht: zuid 5 Vrijdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 13 gr. Windkracht: zuid 5 Zaterdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 13 gr. Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 7 okt. Zon op 6.50, onder 18.05 Maan op 15.33, onder 8 okt. Zon op 6.52, onder 18.02 Maan op 16.10, onder 0.05 Volle Maan: 13 okt. (13.49) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7 okt. 8.35 21.36 2.23 15.01 8 okt. 9.58 22.59 3.38 16.20 Doodtij: 8 oktober NEW YORK, 5-10. De voorzitter van de Westduitse sociaal-demo- kratisch partij en bondskanselier Willy Brandt is in New York onder scheiden met de gouden medaille voor verdiensten voor de mensheid van de internationale Joodse organi satie Benai Berith. Ter gelegenheid hiervan verklaarde Brandt dat de vriendschap en verbondenheid van het Westduitse volk met de Verenig-, de Staten „onaantastbaar blijven".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1