WV „Oosterschelde" levert kritiek op ministerie Nederland wordt iets beter van maatregel Zendingskrans mocht hoog bedrag van 20 mille innen Ar Lf 1/ VAN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Falend milieu beleid Heel duur Polen Revaluatie gulden Verkoping te Oosterland De ziekengeld uitkeringen Brood in de Sowjet-Unie ÏRjh P£ Bitr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 5» ï«»'«5N Maandag 5 oktober 1981 138ste jaargang Nrt 22991 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: I.R.U.-erediploma voor chauffeur li^ie ZIERIKZEE, 2-10. Op de vrijdagavond in het ,,Huis van Nassau" gehouden najaarsvergadering van de hen gelsportvereniging „Oosterschelde" schonk de voorzit ter, de heer W. Flohil in zijn opgeningswoord aandacht aan een tweetal in de pers verschenen alarmerende be richten betreffende problemen rond de aalscholvers en de vergiftigde paling. Onder de aalscholvers is danig huisgehouden in Lelystad en duizenden jonge kweek- karpertjes moesten hier bij het loodje leggen. Het gevolg hiervan is, dat het heel moeilijk zal zijn om aan kweekkar per te komen en ook dat het voortbe staan van de viskwekerij van de O.V.B. in gevaar komt. Volgens de gegevens van de O.V.B. zijn vorig jaar 100.000 tweezomerige en plus minus 15.000 driezomerige karpers verloren gegaan. Dit jaar werd in de week na Pasen 70.000 kilo graskarper, dat zijn 15.000 vissen geplunderd, voorwaar geen kleinigheid. Het bericht over de pa lingvergiftiging noemde voorzitter Flohil zeer zorgelijk. De paling in de grote rivieren met hun delta's zitten vol P(oly) C(hloor) b(ifenyun), een gif dat kankerverwekkend kan zijn. Daarbij komt nog dat er ook nog andere stoffen zoals lood, kwik en cadmium in de oppervlaktewateren voorkomen, allemaal stoffen welke de volksgezondheid in gevaar kun nen brengen. Industrie Als men zich afvraagt hoe deze gif troep in het water komt kan het ant woord zijn o.a. door industriële lo zingen. Bij de direktie visserijen van het ministerie van landbouw en vis serij was het volgens de heer Flohil al jaren bekend dat het niet goed ging, maar maatregelen hiertegen werden niet genomen. Hij vroeg zich hierbij af en was er zelfs bang voor, dat men straks hier in de wateren met dezelfde proble men komt te zitten wat hij dan wijt aan de lakse houding van de over heid, die maar heeft toegekeken en niet tijdig heeft ingegrepen. GDANSK, 4-10. Het Poolse onaf hankelijke vakverbond Solidariteit heeft zondag bijzonder verontwaar digd gereageerd op de door de rege ring aangekondigde prijsverhoging voor tabak. De vrijdag herkozen voorzitter Lech Walesa heeft een protesttele gram verstuurd en daarop is minister van financiën Marian Krzak naar het kongres van de vakbond dat in Gdansk bijeen is, vertrokken om uit leg te geven. Het meest furieus waren veel gede legeerden over de bewering van de regering dat tot de prijsverhoging - sigaretten worden tweemaal zo duur- was besloten na overleg met de vak bond. De regering kondigde zondag aan dat de prijs voor alkohol vanaf maandag wordt verdubbeld en dat de kosten van elektriciteit en verwar ming een week later omhoog gaan. Men heeft het leefmilieu van de vissen laten verpesten, het zij door rechtstreekse lozingen op het opper vlakte water, hetzij via de lucht. De voorzitter van de Oosterschelde sprak van een falend milieubeleid dat schreeuwt om een echte nieuwe wetgeving, en wel zo spoedig moge lijk, voor het te laat is. Zelf kan de vereniging, die rond de 1600 leden telt, meewerken aan het verbeteren van het milieu doordat haar leden geen rommel meer achterlaten aan de dijken en glooiingen of langs de grachten. In zijn openingswoord schonk de heer Flohil verder aandacht aan de vangsten in het afgelopen seizoen welke weer niet denderend waren te noemen. Mogelijk hebben de weers omstandigheden en de temperatuur van het water hierbij een rol gespeeld. Een verheugend verschijn sel noemde hij het, dat de belangstel ling voor het binnenwater nog steeds toeneemt. Vooral het vissen in de grachten is sterk toegenomen en de vereniging prijst zich gelukkig dat men destijds heeft besloten de grach ten van de gemeente Zierikzee te pachten en dat men niet geschroomd heeft hierin de nodige vis uit te zet ten. Ook het Kaaskenswater is meer bevist, mede doordat men daar looprecht heeft gekregen. De kreken van Ouwerkerk hebben geen grote vangsten opgeleverd hoe wel hier jaarlijks toch een behoorlij ke hoeveelheid vis in wordt uitgezet. De trammelant met de surfers is min der geworden hoewel alles nog geen koek en ei is. Gehoopt wordt, dat staatsbosbe heer zo spoedig mogelijk de borden zal plaatsen, zodat men weet waar men aan toe is. Door staatsbosbeheer is toegezegd, dat het looppad bij de kleine kreek weer begaanbaar zal worden gemaakt. De jeugdwedstrijd was weer uitste kend geslaagd en zal ook in het ko mende jaar weer in het programma worden opgenomen. De kontributie voor het volgend jaar werd vast gesteld op 25,— voor de senioren en 19,— voor de juniofleden. Door de wedstrijd sekretaris (zout), de heer W. Meerdink werd verslag uitge bracht over de in het afgelopen sei zoen gehouden klubkompetitie. Er werden 10 wedstrijden gehou den, waaraan door 574 leden werd deelgenomen. Er werden 1731 boven maatse vissen gevangen met een to taal gewicht van 205 kg en 1942 on dermaatse vissen. Klubkampioen werd C. P. van der Werve met 38 punten voor W. Dekker met 43 punten. Op de 3e plaats eindigde C. Seijbel 49 punten; 4. S. den Boer 49 punten; 5. E. W. Smit 50 punten; 6. J. C. Berre- voets 52 punten; 7. Rossen 52 punten; 8. L. Bolier 60 punten; 9. C. J. Schot 64 punten; 10. W. Meerdink 65. Junior kampioen werd M. Kramer met 85 punten, terwijl de grootste vis werd gevangen door J. C. Berrevoets, 1135 gr. De best geplaatste dame was mevr. Smit met 89 punten. Door de wedstrijdsekretaris (zoet) werd verslag uitgebracht over de ge houden klubkompetitie. Er werden 6 wedstrijden gehouden, waaraan ge middeld door 40 leden werd deelge nomen. In totaal werd er 7790 gr. pa ling gevangen. Klubkampioen werd ook hier C. P. van der Werve met een totaal van 712 punten voor Joh. Berrevoets 535 pun ten; 3. mevrouw M. Geluk 522 pun ten. 4. A. J. Verwest 495 punten; 5. L. Bolier 461 punten; 6. C. Rossen 436 punten; 7. E. W. Smit 430 punten; 8. J.v Dekker 401 punten; 9. P. Lobbezoo 371 punten; 10. M. P. J. Ravia 350 punten. Kampioenschap Daar de eilandwedstrijd om het kampioenschap van Schouwen-Dui- veland een minder geslaagd verloop heeft gehad werd het voorstel inge diend om het kampioenschap van Schouwen-Duiveland in drie wedstrijden te laten plaats vinden. De verenigingen Het Zijpe, De Krab be en Oosterschelde zullen ieder een wedstrijd organiseren. Dit voorstel vond algehele instemming bij de ver gadering wat aanleiding zal zijn voor het bestuur om met De Krabbe en Zijpe kontakt op te nemen. Het voorstel vanuit de vergadering om de vangst op forel uit te breiden van twee naar vier zal door het bestuur voor 1983 nog nader worden bekeken. De vergadering ging akkoord met het voorstel om de kreek te Ouwer kerk twee maanden te sluiten als fo rel is uitgezet. In het midden staat C. P. van der Werve, kampioen in de zoete en zoute kompetitie, links van hem M. Kramer, junior- kampioen en rechts poseert J. C. Berrevoets, die de grootste vis heeft gevangen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUSSEL, 4-10. De Nederlandse gulden en de West- duitse mark worden gerevalueerd met 5,5 procent. De Franse franc en de Italiaanse lire worden met drie pro cent gedevalueerd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Tot dit kompromis hebben de mi nisters van financiën besloten tij dens hun bijeenkomst in Brussel, zondag, zo is uit konferentiekringen vernomen. Het kompromis werd bereikt tij dens een aparte, twee uur durende konferentie van de minister van fi nanciën van Italië, Frankrijk en West-Duitsland onder Brits voorzit terschap. Het Britse en Ierse pond blijven OOSTERLAND, 3-10. De vorige week alhier in het dorpshuis „Oosterhof' gehouden verkoping door de Zen dingskrans „Bid en Werk" van de Ger. Gemeente is een groot sukses geworden. goederen. Voorts een ieder die op wel ke wijze dan ook meewerkte om dit mooie resultaat te bereiken. De Zendingskrans kan ook dit jaar weer op een suksesvolle verkoping terugzien. DREISCHOR. Aardig „snapshot" van de te Dreischor gehouden bazar, geor ganiseerd door de muziekvereniging „Crescendo", die poogt de verenigings kas weer een financieel steuntje te geven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De verkoping werd voorafgegaan aan een opening door de heer Matth Stouten, ouderling der Ger. Gemeente. Nadat gezongen was Ps. 87:3 en 5 volgde gebed en het lezen van Ps. 87, waarna een openingswoord naar aan leiding van het gelezene. Hierna nam de verkoping een aanvang. Het was spoedig overdruk in de grote zaal van het Dorpshuis waar alle artikelen keu rig overzichtelijk waren opgesteld; alle mogelijke handwerken, zoals borduur- brei- en haakwerken, genaaide kleren en poppekleren. Verder boeken, bloe men en fruit Van de mogelijkheid een kop thee of koffie te nuttigen met gebak werd door velen gebruik gemaakt Drukke middag Vooral in de middaguren was het verbazend druk en bestond er grote belangstelling, vooral ook van elders. De uitkomst was er dan ook naar. Met hetgeen in de loop van het jaar ontvan gen was door de Zendingskrans mee gerekend, bedroegen de ontvangsten totaal de mooie som van rond f 20.000,-. Het bestuur van de krans zegt dan ook vooral in de eerste plaats dank aan de middenstanders voor hetgeen ze schonken in natura. Verder de vele belangstellenden en de kopers van de HILVERSUM, 3-10. De voorstellen van minister Den Uyl van sociale za ken om het aantal wachtdagen bij ziekengelduitkeringen uit te breiden van twee naar vijf zijn verkeerd op gevat. De loonspecialist van de Tweede Kamerfraktie van de PvdA, Stan Poppe, zei zaterdag in een uitzending van de VARA-radio In de Rooie Haan dat het niet in de bedoeling ligt om de werknemers ziekengeld geduren de de eerste vijf dagen te onthouden. Het gaat er om dat de werkgevers het ziekengeld dat zij de eerste twee dagen moeten betalen de eerste vijf dagen voor hun rekening zullen ne men. Daarvan kan een prikkel uit gaan voor bedrijven met een hoog ziekteverzuim om de arbeidsomstan digheden te verbeteren, aldus Stan Poppe. evenals de Belgische en Luxemburg se frank en de Deense kroon, gelijk. Verwacht wordt dat de nieuwe wis selkoersen ingaan voor de opening van de geldmarkten, maandag. Voordelen De „herschikking" van de munt waarden binnen het Europese mone taire stelsel (EMS), waartoe de mi nisters van financiën van de EG zon dag in Brussel hebben besloten, biedt Nederland eigenlijk alleen maar voordelen. Dat is het oordeel van de Nederlandse minister, mr. Fonds van der Stee. De ministers besloten zon dag tot een opwaardering (binnen het EMS) van de D-mark en de gulden met 5,5 pet en tot een devaluatie van de Franse frank en de Italiaanse lire met 3 pet. MOSKOU, 3-10. De Russen is ge vraagd niet zoveel brood weg te gooi en, maar het publiek klaagde zater dag dat veel ervan zo onder de maat is dat het het kopen nauwelijks waard is. „Bij ons hier in Tjoemen wordt al jaren brood van slechte kwaliteit ge bakken", deelde lezer B. Fleiter uit Siberië mee aan de Izwestia, de spreekbuis van de regering in Mos kou. „Het ziet er uit of er een tractor overheen is gegaan". „Ik kocht vandaag „vers" brood, maar dat is het helemaal niet", schreef S. Tarasowa uit Ggrki. „Mor gen is het niet meer te eten". Andere lezers noemden het brood in de Sowjet-Unie, verbrand, half-ge- bakken of schimmelig". Op het kommentaar van het pu bliek was gevraagd in het kader van een kampagne tot zuiniger omgaan met brood, waarvan de prijs laag wordt gehouden, hoewel de Sowjet- Unie op de derde achtereenvolgende slechte graanoogst afstevent. ASSISI, ITALIË. Met een mis in de basiliek heeft de staatssekretaris van de Heilige Stoel, kardinaal Agostino Casaroli, zaterdagavond in Assisi het Sint Fr^ncisjaar geopend. Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe regen Veel bewolking en van het zuid westen uit af en toe regen; minimum temperatuur ongeveer 10 graden; middagtemperatuur omstreeks 15 graden; matige zuidwestelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 9 okt.: Woensdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 9 gr. Middagtemp.: 13 gr. Windkracht: zuidwest 5 Donderdag: Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 9 gr. Middagtemp.: 13 gr. Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 9 gr. Middagtemp.: 13 gr. Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 6 okt. Zon op 6.49, onder 18.07 Maan op 14.49, onder 23.05 Eerste Kwartier: 6 oktober (8.45) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 6 okt. 7.31 20.20 1.23 13.51 Doodtij: 8 oktober HET WEEEOVERZICHT DE BILT, 5-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Randstoringen van een depres sie boven Engeland en de Noordzee brachten ons zondag veel regen en wind. Dit gebied is naar de Oostzee weggetrokken en het voornaamste depressiecentrum ligt nu boven Scandinavië. Er handhaaft zich ech ter een uitloper van lage druk boven Engeland en de Golf van Biscaje. Vandaag waren er naast buien ook opklaringen, morgen zal er waar schijnlijk meer bewolking zijn om dat nieuwe storingsgebieden vanuit Frankrijk of het Kanaal over ons land kunnen trekken. De aktiviteit daarvan is wat neerslag betreft nog moeilijk af te schatten. De tempera tuur verandert weinig en de wind blijft zuidwestelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1