„Brouw" in beroep bij Kroon tegen beschikkingen G.S. ELEKTRO LIEVENSE Waterstaatskommissie over verdeling uitkering wegen Nieuwe klub voor weggelopen dieren STREEKNIEUWS Dierenvinders - Club - ONZE PUZZELRUBRIEK Raadsvergadering 12 oktober Toch voedseltekort ondanks grote graanoogsten Zeeuwse Staten BROUWERSHAVEN, 1-10. Gedeputeerde Staten heb ben laten weten geen goedkeuring te verlenen aan een wijziging in het bestemmingsplan Buitengebied van Brouwershaven, waardoor het mogelijk zou worden een kampeerterrein aan de Trambaan te Zonnemaire uit te breiden en een agrarische bebouwing te doen plaatsvin den aan weerszijden van de Schouwsedijk tussen Den Osse en Brouwershaven. Voor B. en W. van Brouwershaven is dat reden om tegen deze beslissing van G.S. in beroep te gaan bij de Kroon. Op de komende raadsvergadering (12 ok tober) worden de raadsleden gevraagd daarmee akkoord te gaan. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VL1SS1NGEN. De Koninklijke Maatschappij de Schelde (KMS) draagt op 10 oktober op haar werf in Vlissingen een standaardfregat aan de Griekse marine over, dat onder de naam HS Elli voor de Helleense Ma rine dienst zal gaan doen. ROTTERDAM. De Gemeentelijke Kommissie Stadvernieuwing heeft besloten om voor het uitvoeren van de leegstandswet in de Maasstad 1,6 miljoen gulden vrij te maken. Daar voor wordt een aantal ambtenaren aangetrokken, dat de wet vanaf be gin volgend jaar moet gaan uitvoe ren. ALMERE. De Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders heeft in Almere het ontwerp-struktuurplan voor een nieuwe stad in Zuidelijk Flevoland, Zeewolde gepresenteerd. De ontwer pers van Zeewolde gaan ervan uit dat de stad minimaal 8.000 inwoners en maximaal 25.000 inwoners zal moe ten herbergen. AMSTERDAM. Als het nieuwe ka binet weigert serieuze gedachten en voorstellen van de FNV ook serieus te nemen, krijgt het aan de FNV een hele kwaaie. Deze waarschuwing liet FNV-voorzitter Wim Kok horen in zijn samenvatting van de diskussies over het arbeidsvoorwaardenbeleid 81/82. DEN HAAG. In een telegram aan premier Van Agt hebben de vijf cen trales voor overheidspersoneel zich verzet tegen elk plan in de begroting voor 1982 extra bezuinigingen op te nemen voor afzonderlijke groepen ambtenaren. ZEIST. Met het zeiljacht de „Tulp", dat geheel met Nederlands geld wordt gefinancierd, zal vanaf december gedurende vier maande in het zeegebied rond de Seychellen on derzoek worden gedaan naar het doen en laten van diverse soorten walvissen. LELYSTAD. De politie van Le lystad heeft in samenwerking met de opsporingsdienst van de Stemra een inval gedaan in een woning in Le lystad, waar op grote schaal illegale muziekcassetes werden gemaakt. DEN HAAG. Minister Den Uyl van Antilliaanse zaken heeft de vaste kommissie voor Antilliaanse zaken uit de Tweede Kamer in een vetrou- welijk overleg ingelicht over zijn reis eind vorige week naar de Nederland se Antillen. AMSTERDAM. Onder grote be langstelling van vertegenwoor digsters van de Amsterdamse vrou wenorganisaties en groepen en vele andere vrouwen is de Stichting Om budsvrouw Amsterdam officieel met haar werk - emancipatie van de vrouw door middel van aktie - begon nen. NIJMEGEN. De Nijmeegse wis kundige Hans van Druten (37) heeft een nieuw wiskundig meetmodel ontwikkeld, waarmee aanzienlijk sneller en goedkoper dan voorheen gegeven over malaria kan worden verzameld. De bestrijding van deze ziekte kan daardoor ook veel effi ciënter plaatsvinden. BEEK. Op het vliegveld Beek staan al langer dan een half jaar drie DC-8 toestellen van de Turkse lucht vaart maatschappij „Bursa Airlines", die te koop zijn. Ze zijn op een na volledig luchtwaardig. De ei genaar, de Turkse miljonair Ali Osman Sonmez heeft al meer dan honderdduizend gulden aan parkeer- geld betaald. Gedeputeerde Staten vinden dat verdere uitbreiding van het kam peerterrein in strijd is met het streekplan Schouwen-Duiveland. Het betreffende kampeerterrein ligt in een open agrarisch gebied, terwijl mogelijke rekreatieve voorzieningen (in de streekplankaart) werden gesi tueerd aan de noord-oostzijde van het dorp Zonnemaire. Onrendabele boomgaard De gemeente echter heeft, zoals ge- zegd, al medewerking verleend door het bestemmingsplan Buitengebied te wijzigen, zodat de eigenaar van het kampeerterrein het terrein kan uitbreidden met maximaal 45 cara- vanst tot 75 eenheden. Dit kampeerterrein maakt deel uit van een oude boomgaard. Gezien de hoge ouderdom van de bomen (35 jaar) is deze boomgaard voor de eige naar niet meer rendabel en de ge meente is van mening dat de eige naar door dit kampeerterrein van een andere bron vai: inkomsten ver zekerd zou zijn. Verder was de gemeente van me-- ning dat uitbreiding van het terrein totaal geen afbreuk doet aan het be houd van de open landelijke ruimte. Bebouwing onaanvaardbaar Wat betreft de agrarische bebou wing aan weerszijden van de Schouwsedijk, zijn gedeputeerde sta ten van mening dat daar geen enkele bebouwingsrnogelij kheid aanvaard baar is. De landschappelijke waarde van dit gebied wordt door GS dermate groot geacht, dat bebouwing moet worden voorkomen. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 - 1368 01119 - 1634 De gemeente Brouwershaven deelt deze mening niet en stelt de raad voor in beroep te gaan bij de Kroon tegen de beschikking van gedepu teerde staten. Subsidies Verder wordt voorgesteld een sub sidieverzoek van de V.O.S. Werk groep Schouwen-Duiveland en een verzoek van de werkgroep kontakt onderwijs beropenwereld voor een éénmalige bijdrage te honoreren. Het kollege wil verder de deelna me aan de Stichting Samenlevings opbouw Schouwen-Duiveland beëin digen. N1EUWERKERK Herenkapsalon De heer A. van Cis te Nieuwerkerk meldt de overname van de herenkap salon „Cor" aan de Poststraat (12). In de avonduren van donderdag 8 okto ber, is de zaak open voor bezichti ging. De nieuwe naam van de zaak is: „Adriaan". BRUINISSE Ruilavonti Philatelica De afdeling Bruinisse van de Vere niging van Veramelaars „Philateli ca" houdt op woensdag 7 oktober haar maandelijks ruilavond in het Nederlands Hervormd Gebouw. (Voor tijd: zie agenda). Bestuurswisseling „Helpt Elkander" Op dinsdag 29 september kwam de Hervormde Vrouwengroep „Helpt Elkander" in een bijzondere verga dering bijeen. Bijzonder omdat mevr. B. de Waal-Jumelet het presi dentschap over zou dragen mevr. N. Teekens-Kri jgsman Na het welkom en gebed en het zin gen van Psalm 113:1 en 2 hield mevr. De Korte-Padmos een inleiding naar Hand. 17:15-34. Hierna vond de bestuurswisseling plaats. In haar af scheidswoord vertelde mevr. De Waal dat het voor haar wel eens moeilijk geweest was, maar dat de liefde voor de vereniging haar steeds weer de moed en de kracht gaf pm verder te gaan: „Want wat gedaan wordt uit liefde tot Jezus, dat behoud zijn waarde en.zal blijven bestaan". Hierna overhandigde zij de voorzit tershamer aan mevr. Teekens. Nieuwe presidente Op verzoek van mevr. De Waal werd de nieuwe presidente gezang 121 toegezongen. Ze werd, namens bestuur en leden, verwelkomd door mevr. De Korte, die daarna in een hartelijke dankwoord mevr. De Waal roemde voor haar liefde en trouw voor de vereniging en blij was dat ze als vice-voorzitster aktief blijft in het bestuur. Mevr. De Waal kreeg een fraai plankje waarop Hebr. 12:1 was uitgesneden. Voor beiden waren er bloemen. Het is moeilijk zo'n goede voorzitster op te volgen, aldus mevr. Teekens, maar ik hoop op steun en gebed van bestuur en leden. Ds. Teekens vertoonde een serie dia's over een reis naar Griekenland. Na het zingen van Gez. 179 werd de avond besloten door mevr. Teekens met dankgebed. ZIERIKZEE. Een gracieuse ,,act" van de toenmalige G.V. ,,Rust Roestoude stijl, jaarlijks goed voor een uitvoering in de Concertzaal. WASHINGTON,,1-10. Het gevaar van grote voedseltekorten in de behoefti ge landen in de wereld blijft bestaan ondanks de goede graanoogsten van dit seizoen in de Verenigde Staten en andere graanexporterende landen. Dit staat in een rapport van Lester Brown, president van het World- watch Institute in Washington, een researchinstelling zonder winstoog merk die gedeeltelijk voor de Vere nigde Naties wordt gefinancierd. Oud papier Zaterdag 5 oktober wórdt te Brui nisse weer oud papier opgehaald t.b.v. de Mbuma-zending. De auto be gint om 8.30 uur te rijden. Gevraagd wordt het papier gebundeld gereed te willen. Opbrengst Poliokoilekte De Poliokoilekte van het Beatrix- fonds heeft in Bruinisse het fraaie bedrag/van 2420,- opgebracht. Gul le gevers en kollektanten worden be dankt voor dit mooie resultaat. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het tweedeJcamerlid voor het GPV, G. J. Schutte, is nogal kritisch gestemd over het feit dat de Nederlandse regering onlangs beslo ten heeft in navolging van Frankrijk en Mexico het oppositionele revoluti onaire demokratische front in El Sal vador als een „representatieve poli tieke kracht" te erkennen. DELFT. Het Hoogheemraaschap Delfland wil dat het zand uit de Noordzee dat vrijkomt bij het verdie pen van de oliegeul naar Rotterdam, wordt gebruikt om de Zuidhollandse stranden en de vooroevers op te ho gen. AMSTERDAM. Dick Visser, dage lijks bestuurder van de Industrie bond FNV, vroeg tijdens het FNV- kongres een studie naar de voor- en nadelen van het trendbeleid, het systeem waarbij de ambtenarensala rissen gelijk opgaan met de gemid delde loonstijging in het bedrijfsle- MIDDELBURG, 1-10. De Statenkommissie voor de waterstaat, vergadert op 5 oktober te Middelburg (9.35 uur). Er wordt een oncwerp-staten- voorstel besproken voor het wijzigen van de verdelingsverordening uitke ringen wegen Zeeland. HEEMSTEDE, 2-10. Met dierendag 1981 in zicht kunnen we melding ma ken van het bestaan van een nieuwe klub: de „Diervindersklub". Deze klub van diervrienden houdt zich on der meer bezig met het registreren van huisdieren. Het werkt alsvolgt: de eigenaar van een huisdier (hond of poes) vult een aanmeldingskaart in en ontvangt dan een lidmaatschapskaart. Hierbij hoort ook een penning, waarop het registratienummer van het huisdier staat, plus het telefoonnummer van de Dierenvindersklub. De penning moet aan de halsband van het betref fende huisdier worden bevestigd. Sponsoring Loopt zo'n avontuurlijke huis vriend weg, dan is via de penning makkelijk achter het huisadres te komen van de uithuizige hond of kat. Sponsoring van een fabrikant van dierenvoedsel maakte mogelijk dat de klub zonder financiële problemen kon starten en tevens is hierdoor het lidmaatschap tot 31 maart 1982 gra tis. Het adres van de Diervinders klub is Postbus 15C 2100 Ad Heemstede. Afbeelding van een penning. Het geld dat de provincie van het rijk ontvangt voor de wegen wordt jaarlijks volgens een vaste sleutel verdeeld over de drie soorten wegen in de provincie: de secundaire (pro vincie); tertiaire (gemeenten, water schappen of rijk) en quartaire (voor namelijk waterschappen. De ver deelsleutel was decunaire wegen 53V* van de pot; tertiaire 23 quartaire 23 en V« werd gestort in een reserve. Volgens het ontwerp-voorstel stemt deze verdeling niet meer over een met de werkelijke gedelijke be hoeften. Een andere sleutel wordt voorsteld: 54 secundair; 20 terti air; 22 quartair en 4 reserve. Een flink aantal gemeenten, het wegschap Walcheren, de Zeeuwse waterschapsbond, de waterschappen en het Zeeuws coördinatie orgaan voor natuur, landschaps- en milieu bescherming hebben overigens al la ten weten bezwaar te hebben tegen de nieuwe verdeelsleutel. Sociale zaken De statenkommissie voor sociale zaken komt ook op 5 oktober bijeen en wel om 14.00 uur. Op de agenda staat een voorstel voor een on dersteuningsinstrumentarium demo kratische planning. Het gaat om de overheveling van welzijns-taken van het rijk naar de provincie en de ge meenten. Bij de planning hiervan moeten de bevolking, instellingen en organisaties van partikulier initia tief een stem in het kapittel hebben. Ook in sommige landen in de derde wereld wordt dit jaar een goede oogst binnengehaald maar toch zal in de toekomst niet in de voedselbe- hoefte van de wereld kunnen worden voorzien als de bevolking zo snel blijft groeien als op grond van de prognoses moet worden aangeno men. In de jaren zeventig is de we- reldproduktie van graan gemiddeld met twee procent per jaar toegeno men tegen in de jaren vijftig en zestig met meer dan drie procent. AMSTERDAM. Het kongres van de Federatie Nederlandse Vakbeweging heeft woensdagavond unaniem besloten de Vrouwenbond NW als stemgerechtigd lid toe te laten tot de FNV. DEN HAAG. Het halfjaar-resul taat van de verkoop van algemene boeken op de partikuliere boeken markt ligt onder het niveau van 1980. Ondanks de drie vier procent infla tie ligt de omzet vijf procent lager. UTRECHT. De Vereniging van We- tenschappelijek Werkers (VWW) vindt dat er momenteel sprake is van een toenemend misbruik van weten schap en techniek door de overheid, wanneer deze haar gezag wil handha ven. Met name het gebruik van CS- gas door de ME bij Dodewaard tegen de demonstranten, wordt door de VWW afgekeurd. DEN HAAG. De brochure „de mili taire macht van de Sow jet-Unie", die de Amerikaanse minister van defens- sie Caspar Weinberger woensdag met een perskonferentie in Washington heeft geïntroduceerd, wordt op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag bestudeerd. ROTTERDAM. De overgrote meer derheid van de Rotterdamse bevol king vindt dat de luchthaven Zestienhoven moet blijven bestaan, ook al kunnen op de huidige lokatie in Overschie mogelijk 20.000 wonin gen gebouwd worden. Deze week was de belangstelling voor de puzzelrubriek weer gewel dig. Uit de grote stapel met juiste oplossingen werden weer twee win naars gélóöt,''dié zö "spoedig mogelijk de boekenbótt Krijgen thuisgestuurd. De nieuwe opgave kan weer gestuurd worden naar: Redaktie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe dient wel gefrankeerd te worden met 65 cent en tevens met de vermelding „week- puzzel". Eerste prijs: Mevr. N. D. Kooman-Kooman Provincialeweg 18 4321 SM Kerkwerve Tweede prijs: C. Heyboer Hofferstraat 36 4301 GI Zierikzee De oplossing van de puzzel luidt als volgt: HORIZONTAAL: 2. ridderspoor; 12. R.P.; 14. rood; 15. hals; 16. Ru; 17. oom; 19. of; 21. dij; 22. Rijn; 23. fraai; 25. kas; 27. feeks; 29. Isar; 30. motet; 32. kust; 33. een; 34. bariton; 36. ski; 37.11.; 38. fez; 39. tam; 41. Ag; 42. ede len; 43. gemeen; 44. b.i.; 45. lel; 47. ben; 48. St.; 50. eng; 52. gelaten; 55. per; 56. stop; 58. nobel; 59. halo; 60. Turijn; 62. gal; 63. claim; 64. alt; 65. al; 67. je; 68. rem; 69. ne; 70. zaal; 72. hand; 74. re; 75. herfstaster. VERTIKAAL: 1. profiel; 3. Ir.; 4. dooi; 5. dof; 6. e.d.; 7. Sh.; 8. pad; 9. olijf; 10. os; 11. gunstig; 13. porselein- tule; 16. rijkskanselier; 18. maan; 20. matig; 22. reus; 24. ar; 25. kor; 26. set; 28. e.k.; 30. mazelen; 31. totebel; 34. beleg; 35. Namen; 38. fel; 40. men; 44. bestand; 46. rabat; 49. trommel; 51. gort; 53. log; 54. tel; 55. paar; 57. pij; 59. hl; 61. naar; 63. cent; 66. laf; 67. jas; 70. ze; 71. L.S.; 72. ha; 73. de. DE NIEUWE PUZZEL Deze hele procedure moet worden „begeleid" er moet onderzoek wor den gedaan etc. Hiervoor is professi onele ondersteuning nodig. Gedepu teerde staten stellen provinciale sta ten voor deze ondersteuning te laten vervullen door het Provinciaal op- bouworgaan Stichting Zeeland, Beide statenkommissies vergade ren in het openbaar; het publiek krijgt aan het begin een half uur spreekrecht. Plaats van handeling: Provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Brieven van Johannes Post HOOGEVEEN. 30-9. Onder het vloerzeil van een slaapkamer in een huis aan de Bcntinckslaan in Hooge- veen zijn bij een verbouwing een ze vental brieven en andere stukken ge vonden, die daar in 1943 zijn verbor gen door de bekende verzetstrijder, Johannes Post. Deze was toen op de slaapkamer enige tijd ondergedoken. Er is een met potlood geschreven briefkaart bij van zijn Joodse koe rierster, die deze uit de trein wierp op weg naar een koncentratiekamp in Polen. Verder zijn er aantekeningen over bonkaarten door Johannes Post zelf geschreven. Een getypte brief in /co de, een namenlijst en twee politiebe richten, waarin de opsporing van Jo hannes Post wordt gevraagd wegens verzetsdaden in Drenthe en Overijs sel. De stukken zullen vermoedelijk aan de kinderen van wijlen Johannes Post ter hand worden gesteld. HORIZONTAAL: 1. smal schoffel ijzer; 6. middagvoorstelling; 11. paardrijdster; 12. kant van het schip die van de wind is afgekeerd; 13. in het oor gedragen sieraad; 14. halmen van gedorst koren; 15. in het gegeven geval (afk. Latijn); 17. voorzetsel; 19. titel (afk.); 21. vreemde taal; 24. fami lielid; 26. het aanwezig zijn elders; 29. denkbeeld, gedachte; 30. zoog dier; 32. hemellichaam; 33. rivier in Utrecht; 34. aardrijkskundige aan duiding (afk.); 35. en andere (afk.); 37. gesloten, dicht; 38. plaats in Dren te; 39. lichte, wollen stof; 40. mannet jesbij; 42. uitroep van pijn; 44. che misch symbool; 45. recht stuk van een vaarwater tussen twee bochten; 48. rijstbrandewijn; 50. dun uitgesne den reep vlees; 53. rivier in Spanje; 54. vuurwapen met affuit; 56. plaats in Noord-Brabant; 57. deel van een fiets; 58. klaar, gereed; 60. gulden (afk.) (vóór bedragen); 61. hoewel, of schoon; 62. graansoort; 64. I-vormige gordijnroede, waarlangs een gordijn voortgeschoven kan worden; 65. op deze wijze; 67. beoefenaar der sla vistiek; 69. lage motorfiets; 70. af scheiding van planken tussen twee ruimten. VERTIKAAL: 1. volksplanting buiten het eigen territoir van een na tie; 2. paardeslee; 3. insekt; 4. driete- nige struisvogel in Australië; 5. be woner van het hoge Noorden; 6: bos- gewas; 7. tegenstander; 8. kleur; 9. voorzetsel; 10. Engelse beleefd- heidstitel; 16. gebogen werpknots; 18. kleur; 20. bij de borrel gebrhikte versnapefing; 22. lofdicht; 23. mu zieknoot; 24. onder andere (afk 25. vorm van mij; 27. den lezer heil (afk. Latijn); 28. vogel die gemakkelijk leert praten; 30. lange, smalle insnij ding; 31. vorm waarover de schoenen gevormd worden; 34. grootmöeder (kindertaal); 36. vlaktemaat; 40. schertsende bijnaam voor kat; 41. bontgekleurde papegaai; 43. plaats in Friesland; 46. lichaamsdeel; 47. in brekerswerktuig; 49. boksterm (afk.); 51. in oprichting (afk.); 52. •boom; 53. bijwoord; 55. voorzetsel; 57. bliksemschicht; 59. rij; 60. tijdelij ke toestand in de ontwikkeling van iets; 63. plaaggeest; 64. smalle strook land tussen twee veenplassen; 66. voermansroep; 68. Technische Hoge school (afk.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4