Nieuwe begroting en meerjarenplanning op raadsvergadering Bouw jachthaven Den Osse gaat voorlopig niet door Regio-inspraak over „groene nota's" „vai Sluiting zwembad Aquadelta slag voor schoolkinderen 3 Raad Zierikzee Volksdansgroep Scharendijke met „optreden naar buiten" STREEKNIEUWS TOPMAN JACK^ Maandag 12 oktober in de raad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 oktober 1981 Nr. 22990 ZIERIKZEE, 2-10. Onder voorzitterschap van burge meester Th. H. de Meester zal de raad van Zierikzee ver gaderen op maandag 12 oktober in de raadzaal van het stadhuis. Een voor Zierikzee vrij korte agenda staat de raadsleden te wachten, waar onder „slechts" 20 ingeko men stukken. Het kollege stelt de raad voor de heer L. van Alst, werkzaam als taak- verlichter in tijdelijke dienst aan de openbare lagere school .Binnen de Veste" te benoemen tot onderwijzer in vaste dienst. De heer G. H. Brand, onderwijzer aan de Beatrixschool is blijvend on geschikt verklaard om zijn funktie te vervullen. Het kollegevoorstel luidt: de heer Brand per 1 oktober eervol ontslag te verlenen en een volgend agendapunt: de heer P. B. Kooiman in zijn plaats te benoemen. Kooiman is sedert 1 augustus in tijdelijke dienst bij de Beatrixschool. V.U.T.-regeling Op de agenda verder de achtste wijziging van de legesverordening. Het kollege van b en w verzoekt de raadsleden in te stemmen met deze wijziging. Een andere wijziging is die van het Algemeen Ambtenaren reglement, dat betrekking heeft op het vrijwillig vervroegd uittreden met recht op een uitkering, van 63 naar 62 jaar te brengen. Een hieraan gekoppeld agendapunt is: de finan ciële gevolgen van de gewijzigde VUT-regeling. Voorts zal de raad een voorberei- dingsbesluit dienen te nemen om het mogelijk te maken op de Roggen- plaat een observatiepost te bouwen. Dit op verzoek van het hoofd van de Deltadienst van de Rijkswa terstaat te Middelburg, die een ver zoek voor een bouwvergunning in diende. De Roggenplaat is gelegen in het bestemmingsplan Buitenge bied", dat onder meer inhoudt, dat er geen gebouwen of bouwwerken mo gen worden gebouwd. Om de Delta dienst toch in de gelegenheid te stel len de gevraagde post te bouwen, zal vooruitlopend op een wijziging van het bestemmingsplan een voorberei- dingsbesluit moeten worden geno men. "Maritiem Museum De 91e wijziging van de gemeente begroting heeft betrekking op de aanschaf van drie stolpvitrines met onderstel en lichtkap te behoeve van het Maritiem museum en de aankoop van een speciale onbouwvitrine. To taal een bedrag van 25.133,-. Het kollege stelt verder voor een gemeentelijke subsidie voor rehabi litatie van het pand Molenstraat 8 van de heer K. D. Saman defenitief vast te stellen op 21.161,-, zijnde 30% van de vastgestelde subsidiale kosten. De aankoop en het bouwrijp ma ken van het Industrieterrein Zuid hoek verlangt een nieuwe raming: 1.683,30 meer volgens een dienove reenkomstige begrotingswijziging (de 92e). Een begrotingswijziging van 98.175,- komt voor rekening van versnelde afschrijving van scholen: de „Theo Thijssenschool", de „Woel waters" en voor voorzieningen in de „Theo Thijssenschool". Tot slot vap de vergadering zal de ontwerpbegroting 1982 en meerjaren perspectief 1982/1985 worden aange boden. De behandeling van ge noemde stukken zal plaatsvinden op 27 oktober in de kommissie finan ciën; schriftelijk kommentaar van het kollege wordt uiterlijk 4 novem-' ber geleverd; de algemene beschou wingen van de frakties aan het kolle ge dienen op 9 november in het bezit te zijn; op maandag 16 november vindt de eerste begrotingsvergade ring plaats en op donderdag 19 no vember de tweede. Voor tijd raads vergadering: zie agenda. SCHARENDIJKE, 1-10. De Volksdansgroep die anderhalf jaar geleden ge lijk met en onder auspiciën van de Middensoos werd opgericht trad deze week vo»or het eerst naar buiten met een optreden in het Bejaardencentrum „Rustoord" te Colijnsplaat. Gestoken in speciale danskleding werd, onder leiding van mevr. Hille- bregt, vlot een programma van inter nationale dansen opgevoerd, afge- wissel door een optreden van de dansgroep Nehellennia uit Zierikzee, die eveneens voor deze avond was uitgenodigd. Na afloop werden ook nog enkele dansjes met bejaarden ingestudeerd, wat ook bijzonder in de smaak viel. Ellemeet Na dit suksesvolle optreden buiten de eigen gemeente hoopt de dans groep op 17 oktober op te treden in Ellemeet ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe dorpshuis. Er bestaat thans weer gelegenheid tot toetreding van enkele nieuwe le den. Belangstellenden kunnen een kijkje komen nemen op de repeties. Deze worden gehouden iedere dins dagavond om kwart over 7 in het Ned. Herv. Jeugdgeoübw. Proefboring NAM bij Zeelandbrug Het zal voorjaar 1982, niet moeilijk zijn de tolheffers van de Zeelandbrug te lokaliseren, want vele kilometers voordat men daar is gearriveerd, zal de vijftig meter hoge boortoren de omgeving markeren, van de NAM, die daar de eerste proefboring in Zee land gaat verrichten. Deze proefboring zal een terrein beslaan van 80 x 100 m, juist in de buurt van de tolheffing. Van een „natuurgebied" is geen sprake en mocht de bron niets ople veren, dan zal het terrein, dat eerst wordt verhard,.na opruiming van de installatie weer in zijn oorspronke lijke staat worden teruggebracht. Het gemeentebestuur van de ge meente Kortgene, verwacht dan ook weinig moeilijkheden voor de proce dure, die aan de definitieve vergun- ningsverlening om naar aardgas te boren vooraf moet gaan. ZIERIKZEE Cassette-recorder gestolen De openbare lagere school „Binnen WESTERSCHOUWEN. De domaniale bossen kennen brandtorens, nodig om het gebied uit een oogpunt van brandgevaarlijkheid in het oog te houden. De natuurlijke" opbouw van zo'n toren harmonieert met de fradie omgeving. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ook kunnen zij kontakt opnemen met mevr. Kloet, tel. 1330 of mevr. De Gast, tel. 1756. de Veste" kreeg in de nacht van woensdag op donderdag ongewenst bezoek; een raam werd geforceerd. Verdwenen zijn een cassette- en een tape-recorder. Gemeente en CJV willen praten met bewoners Oude Haven öp de kommissie vergadering Jeugd-en Jongerenwerk, die donder dagmiddag in het stadhuis werd ge houden, is besloten dat wethouder F. de Rijke zal gaan proberen een bij eenkomst te beleggen met de bewo ners van de Nieuwe Haven. Samen met het bestuur van het Christelijk Jongeren Verbond wil de wethouder proberen tot een verge lijk te komen met deze omwonenden van het pand Nieuwe Haven 51, dat het CJV graag als onderkomen zou willen, maar waartegen de „buren" bezwaar aantekenden. Het oude gebouw aan de Visstraat is door de Brandweer afgekeurd en eigenlijk zou het CJV daar al op 1 fe bruari van dit jaar uit hebben moe ten zijn. Op de vergadering van de kommis sie werden benadrukt dat het gaat om jongeren van ongeveer 8 tot 14 jaar, die het pand 's middags en 's avonds hooguit tot negen uur gebrui ken. De bezwaren van alkoholge- bruik zijn in dit geval totaal niet van toepassing en overlast is met deze ge bruikstijden niet te verwachten. Brogum-vloer Voorts werd gesproken over de konditie van de vloer in Brogum. Het bestuur werd geadviseerd de vloer goed in de gaten te houden, zodat eventueel jaarlijks een onderhouds beurt kan worden gegeven op gedeel ten waar dat nodig mocht zijn. De toplaag, waarover wat problemen zijn ontstaan, zal in ieder geval nog wel een jaar of drie mee kunnen, is de mening van de dienst gemeentewer ken. Afd. Plattelandsvrouwenbond Een pop in Zeeuwse klederdracht is „er uit" in het kader van een verlo ting door de Afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. Informatie-kontakt telefoon 01110-3135. Komlssievergadering Op woensdag 7 oktober vergadert in de raadszaal de Kommissie Wel zijn. Aan de orde komen de vaststel ling koncept-voorontwerpen van welzijnsplan-programma en subsi dieverordening sociaal-kultureel werk. HAAMSTEDE Soos naar bungalowpark De bejaardensoos uit Haamstede was een dezer dagen te gast op het ca ravanpark „Schouwenduin" van de ABN. Al voor de 5e maal in de ge schiedenis werd de soos ontvangen door de beheerder P. Slager. In zijn welkomstwoord zei hij dat dit de laatste keer was, omdat hij met pen sioen gaat. De presidente, mevrouw Kik- Verton dankte Slager voor de ont vangst. Na de koffie met ouderwetse lange beschuitjes werden in twee groepen de gloednieuwe caravans be zocht. Na de rondleiding was er voor elk wat wils te drinken. Met een paar spelletjes bingo werd de middag besloten en werd Slager een struik aangeboden voor zijn tuin. Bungalow verkocht De bungalow J. M. Beijelaan 3, ei genaar J. v. d. Groenendaal is don derdagmorgen gerechtelijk, door na- taris Van Eel? in hotel Bom in het openbaar verkocht. De belangstel ling was redelijk, veel nieuwsgieri gen en slechts enkele bieders. Koper werd A. W. v. d. Zande, Burghseweg Haamstede voor 90.000,-. RENESSÈ Bejaardensociëteit start Dinsdagmiddag 6 oktober gaat in het koor van de bejaardensociëteit van start. Alleen deze eerste bijeen komst wordt in hetkoor van de kerk gehouden, de week daarop op 13 ok tober, wordt weer zoals gebruikelijk soos gehouden in de grote zaal van het dorpshuis van Renesse. Vanaf 13 oktober is het om de veertien dagen op dinsdagmiddag soos in het dorps huis van Renesse De middagen beginnen steeds om half drie en naast de oude vertrouw de soosbezoekers zijn ook nieuwe ge zichten van harte welkom. SCHARENDIJKE Aanrijding op Dammenweg Op de Dammenweg bij Scharendij ke vond donderdag een aanrijding plaats, doordat een autobestuurder verblind werd door de lage zon. W. T. B. uit Middelburg reed daardoor met zijn auto achterop die van N. v. D. uit Burgh. Schade aan voorzijde, reps, achterzijde was het gevolg. BROUWERSHAVEN Bejaardenrels Dinsdag 29 september maakten de bejaarden van de bejaarden sociëteit Brouwershaven het jaarlijkse mid dagreisje. In de middag vertrok de groep met een Van Oeveren bus naar Noord-Beveland waar even werd ge pauzeerd bij het Veersemeer. De tocht ging verder via kleine dorpjes in Walcheren naar Middel burg, waar gelegenheid was om te winkelen. De middag werd in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven afgesloten met een heerlijke pannen koekenmaaltijd die werd verzorgd door de familie Wessels. Om de kas te spekken voor de viering van het 25- jarig jubileum van de soos werden er loten verkocht. De trekking werd verricht door burgemeester C. Slab- bekoorn die ten slotte een dank woord richtte aan allen die hebben meegewerkt om deze' middag/avond te doen slagen. NIEUWERKERK Opbrengst kollekte Nierstichting De kollekte ten bate van de Nierstichting heeft in Nieuwerkerk 2.777,39 opgebracht. 22 dames heb ben gekollekteerd, die vanaf deze plaats hartelijk dank wordt gezegd, alsook de gevers. Het bedrag is het totaal van Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Kapelle. VLISSINGEN Van 6 tot fen met 13 oktober zal de Dienst Verkeerskunde van de Rijks waterstaat een visuele scheepvaart telling houden op de Westerschelde. Doel hiervan is om een beter inzicht te verkrijgen in het gedrag van de scheepvaart en de manier waarop de ze belangrijke scheepvaartweg wordt 'bevaren. (Vervolg van pagina 1) hoofdfunktie natuur; plaatselijk hebben ze echter een funktie voor de drinkwatervoorziening en - de zee- reep - voor zeedefensie. Het grootste deel van de duinen wordt gerekend tot de grote eenheden natuurgebied. Voor de Oosterschelde zullen na het tot stand komen van het be leidsplan en de beheersplannen de mogelijkheden en wenselijkheden worden onderzocht voor het predi kaat „nationaal zeepark". Advertentie Nylon gewatteerd en door gestikt. Aparte grijze kleur met kontrastbies. ALLÉÉN zaterdagochtend van 95,—voor 79,"""" Appelmarktl Gee^bërgen Zierikzee V Verder wordt overwogen de Oosterschelde aan te melden bij de zogenaamde „Wetlands-konventie" Hier wil de regering de internationa le betekenis van de Oosterschelde mee onderstrepen. De Wetlands-kon ventie heeft betrekking op waterrij ke gebieden van internationale bete kenis, in het bijzonder als verblijf plaats voor watervogels. Het is gericht op het behoud en ver standig beheer van de waterrijke ge bieden. Dit gebeurt onder meer door het aanmelden van voorgenomen aantastingen en de morele verplich ting deze elders te kompenseren en het stichten van reservaten in Wet lands. De inspraakronden voor Schou- wen-Duiveland over deze „groen no ta's" beginnen zoals gezegd, maan dag 5 oktober om 20.00 uur in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Op deze eerste bijeenkomst zal een toelichting worden gegeven op de drie struktuurschema's en het verde re verloop van de inspraakprocedu re. De tweede helft van de avond zal - zo mogelijk - een begin worden ge maakt met de diskussie. Op de eerste bijeenkomst wordt in overleg met de aanwezigen een definitief vergader schema opgesteld en de agenda voor de volgende bijeenkomst vast gesteld. V ertegenwoor digers ministeries In de week van 9 tot 13 november zal er één (of meerdere) bijeenkomst(en) worden gehouden, waar vertegenwoordigers van ver schillende ministeries aanwezig zul len zijn om vragen e.d. uit de groepen te beantwoorden. Bij voldoende belangstelling (mini maal tien personen) kunnen na de eerste bijeenkomst, niet alleen in Zierikzee, maar ook in andpre plaat sen gespreksgroepen bijeenkomen. De Stichting Zeeland heeft een in formatiemap samengesteld waarin opgenomen een populaire samenvat ting van de drie struktuurschema's en een brochure waarin voor Zeeland belangrijke punten uit de struktuur schema's zijn aangestipt. Belangstellenden kunnen deze map (kosteloos) aanvragen bij de Stich ting Zeeland, Dam 31, Middelburg, tel. 01180-28024 toestel 31. UTRECHT. De prognose die het in 1977 opgerichte Nationale Onder zoekprogramma Zonne-energie (NOZ) destijds maakte ten aanzien van het aandeel van de zon in de energievoorziening van ons land ter gen het jaar 2000 is te voorbarig "ge- blekeii. BRUINISSE, 2-10. Het voortbestaan van het Aquadel ta zwembad ,,'t Aquarium" hangt aan een zijden draad je. Vergaande bezuinigingsmaatregelen binnen Aquadel ta zijn hier de oorzaak van. De sluiting zou een enorme slag betekenen voor zowel de toeristen als voor de inwo ners van Bruinisse en de kinderen van de lagere scholen. de openbare lagere school „De Meer paal" en de christelijke lagere school „Op Dreef" een plannetje ontwik keld om de fiananciële tekorten enigszins te verlichten. Alle kinderen van beide scholen heben donderdag een memo mee naar huis gekregen waarin de ouders wordt gevraagd om een bijdrage van ƒ1,— per leerling per week, alleen voor de weken dat er gezwommen wordt. Het schoolzwemmen is ruim vier jaar gratis geweest in Bruinisse, een unieke zaak in Nederland. De bezuinigingsplannen van Aqua delta leidden twee weken geleden al tot een ontslagaanvraag voor 19 per soneelsleden. De Stichting Rekreatie Centrum Aquadelta voert het beleid over dit zwembad. In deze stichting zijn ver tegenwoordigd de gemeente, de geza menlijke eigenaren van huisjes op Aquadelta en verder de direktie Aquadelta. Binnenkort zal de stichting zich over deze zaak uitspreken. Sekretaris van de gemeente Brui nisse, B. de Groot, zei desgevraagd dat alles op alles zal worden gezet om het zwembad open te houden. Of dit ook financiële konsekwen- ties met zich meebrengt kon hij ech ter niet vertellen. „Dat ligt nog open, en zal moeten worden onderzocht", aldus de sekretaris. Direkteur Aquadelta, de heer M. L. M. Taminiau deelde echter mee dat Aquadelta beheer zal adviseren ,,'t Aquarium" te sluiten. Per 1 november „Het ziet er naar uit dat het per 1 november dicht gaat, maar dit is ver der nog afhankelijk van de besluiten die in de Stichtingsvergadering zul len worden genomen". Om de gemeente een steuntje in de rug te geven in het overleg met Aqua delta, hebben de schoolbesturen aan BRUINISSE Nieuwe voorzitter Visserijverenigingen De heer Joh. van den Bos, ex lid van Ged. Staten van Zeeland en ex burgemeester van enkele Zeeuwse gemeenten is afgetreden als voorzit ter van de Federatie van Visserijve renigingen. Zijn opvolger is de heer M. Schakel, ex Tweede Kamerlid van het C.D.A. De heer van den Bos is nog wel voorzitter van de Zeeuwse vereniging Zevibel. BROUWERSHAVEN, 2-10. Het is zo goed als zeker, dat er op korte termijn geen jachthaven in Den Osse zal komen. De financiële gevolgen van deze aanleg zal de ge meente Brouwershaven (gezien de hoge rentestand) niet kunnen opbrengen. Dit punt zal tijdens de raadsvergade ring van 12 oktober aan de orde komen en het kollege stelt de raadsleden voor met de plannen te wachten tot een tijdstip dat dit financieel verantwoord is. Reden van deze afwachtende hou ding is het bericht van het ministerie van CRM en het Provinciaal Bestuur, dat de subsidieverzoeken niet geho noreerd kunnen worden. Van het Ministerie van ekonomi- sche zaken kan in principe een subsi die verkregen worden in infrastruk- turele voorzieningen (riolering, weg verharding). Dit kan via een nieuwe subsidieregeling toeristische in- frastruktuur 1981, een regeling die echter nog niet van kracht is. Onaanvaardbaar Maar zonder verdere subsidie is een reële exploitatie voor de gemeen te niet mogelijk. Zou toch met voor bereidingen tot de aanleg van deze haven begonnen worden, dan zal dat een drastische verhoging van de on roerend goedbelasting inhouden. En dat vindt het kollege onaanvaard baar. Al in de vergadering van 6 decem ber 1979 nam de raad een principe besluit om van de voormalige werk- haven Den Osse een jachthaven te maken. Een krediet van 200.600,- werd verleend voor de voorberei- dingskosten van een inrchtingsplan. Na een openbare aanbesteding was aannemersbedrijf Schermer Hak kers uit Werkendam de laagste in schrijver. Spijtig Met spijt moet het kollege meede len dat deze jachthaven er voorlopig niet komt en dat is jammer, want de behoefte aan extra ligplaatsen aan het Grevelingenmeer is er wel. Naast de 200 vaartuigen die momenteel in Den Osse liggen, overnachten in het gebied van de Grevelingen een groot aantal passanten op plaatsen waar geen of onvoldoende sanitaire voor zieningen aanwezig zijn, Voor de nieuwe haven was aan een kapaciteit van 800 m ligplaatsen gedacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3