c Gunstig advies GS voor subsidie strand Bruinisse Inspraak „Groene Nota's" op Schouwen-Duiveland van start DE ZIERIKZEESCHE COURANT Plus aanleg* toiletvoorziening Ook voor parkeerterrein in Westenschouwen Verhuizing of vervanging? TUINMAN Rijk en Provincie: beleidsverschilpunten Moskou akkoord met overleg 1&T- P t BILT- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BIBÏ/OfySv Vrijdag 2 oktober 1981 138ste jaargang Nr. 22990 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaaté. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zlerlkzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Nog geen jachthaven Den Osse MIDDELBURG, 1-10. De Provinciale raad voor de re- kreatie in Zeeland besloot donderdag een gunstig advies aan de staatssekretaris uit te brengen tot het verkrijgen van rijkssubsidie van c.r.m. voor de aanleg van een strand met plaatsing van een toiletvoorziening ten noord-westen van de jachthaven Aquadelta. De voorzitter, de heer A. L. van Geesbergen zei dat de werkkommis- sie nog niet tot een afgerond advies was gekomen, maar stelde voor, ge let op de argumentatie, die gedepu teerde staten ervan overtuigt dat het een goede zaak is een gunstig advies uit te brengen. Het ministerie van c.r.m., de hoofddirektie natuurbehoud en openluchtrekreatie, deelde bij mon de van de sekretaris schriftelijk mee dat de aanwezigheid van het strandje op zich al geen gelukkige zaak is. De sekretaris vond het niet wenselijk het gebruik van dit strandje te sank- t ioneren en te stimuleren door het treffen van voorzieningen. De voor zitter van de Stuurgroep Grevelin- gen deelde schriftelijk mede, ook na mens de Stichting Rekreatieplan Grevelingen, dat ten aanzien van de aanleg van een strand aan de noord west-zijde van de jachthaven Aqua delta beide lichamen zich kunnen verenigen. Gewenst De gemeente Bruinisse acht de aan leg van het strand ten noord-westen van de jachthaven gewenst, omdat het aantal zomervakanties, door Ne derlanders doorgebracht in het Delta-gebied, momenteel ca. 195.000 per jaar bedraagt. In 1980 werden in de gemeente Bruinisse 50- 60.000 zomervakan ties doorgebracht. Het aantal over nachtingen bedroeg ruim 280.000. De gemeente acht het van belang dat ook de in het „binnenland" van Zee land verblijvende bezoekers over voldoende akkommodatie beschik ken, met name over strand en strand- akkommodaties. De bestaande stran den in de omgeving van Bruinisse zijn overbelast in de seizoenspiek en leveren ook nog andere problemen op. Het strandje nabij de voormalige werkhaven is namelijk niet alleen te klein, maar heeft bovendien als na deel mogelijke konflikten tussen scheepvaart en zwemmers/surfers. Ook kunnen problemen ontstaan met de waterkwaliteit in de haven door het gebruik van onderwater lozende toiletten van schepen in de jachtha ven en door watervervuiling door middel van olie. De aanleg van eens trand bij de jachthaven Bruinisse zal deze stranden ontlasten. Rotonde Westenschouwen De Provinciale raad voor de re- kreatie ging akkoord met het voor stel van de werkommissie de vergro ting van het parkeerterrein nabij de rotonde te Westenschouwen ter sub sidiëring voor te dragen. Daarnaast werd in overweging gegeven als voorwaarde te stellen dat het ge meentebestuur maatregelen neemt om het „wild" parkeren in de omge ving van het parkeerterrein te voor komen. Het plan dat de gemeente Wester- schouwen in eerste instantie inzond vroeg een investering van 700.000,— inch b.t.w. De kapaciteit bedroeg toen 505 personenauto's en 7 autobussen. In de (technische) voorbehandeling is het gemeentebestuur in overwe ging gegeven te zoeken naar een goedkopere oplossing. De technische werkgroep van Gedeputeerde Staten heeft een suggestie gedaan met als gevolg dat de investering is terugge bracht naar 376.250,- incl. b.t.w. Te vens zijn enige rijen struiken en bo men in het plan opgenomen, waar door het geheel een beter landschap pelijk aanzien krijgt. De kapaciteit van het nieuwe plan bedraagt 480 au to's en 7 autobussen. Advertentie Komt u bij ons de kollekties TAPIJTEN GORDIJNEN en VITRAGE's eens bekijken. Wij adviseren u gaarne INTERIEURVERZORGING Verwachting tot zaterdagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien; minimumtemperatuur ongeveer 10 graden, middagtemperatuur circa 15 graden; matige, aan de kust en op het IJsselmeer krachtige of harde zuid westelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 6 okt.: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 9 gr. Middagtemp.: 14 gr. Windkracht: zuidwest 6 Maandag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 9 gr. Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: zuid 5 Dinsdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: zuid 5 ZON- EN MAANSTANDEN 3 okt. Zon op 5.47, onder 18.08 Maan op 11.46, onder 4 okt. Zon op 6.17, onder 18.39 Maan op 0.03, onder 12.18 5 okt. Zon op 6.48, onder 19.21 Maan op 0.37, onder 12.57 Eerste Kwartier: 6 okt. (8.45) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 3 okt. 6.44 18.13 12.02 20.56 4 okt. 6.45 18.11 13.02 21.31 5 okt. 6.47 18.09 13.59 22.14 Doodtij: 8 oktober. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven Rusland enerzijds, en een depressie boven zuidwest-Engeland anderzijds hielden ook gisteren bij ons nog een zuid tot zuidoost stroming in stand. Deze voerde warme lucht aan, waarin de temperatuur in de middag op sommige plaatsen tot 21 graden opliep. Het komende etmaal koerst de de pressie boven Engeland naar het noorden en zal het scheidingsvlak tussen de warme Europese lucht en de belangrijk koelere oceanische lucht ons hele land passeren. In deze lucht komen boven het warme Noordzeewater buien tot ontwikke ling. ZIERIKZEE, 1-10. Maandag 5 oktober gaat op Schou wen-Duiveland de inspraak van start over de drie groe ne nota's". Deze nota's betreffende de struktuurschema's Landinrichting, Openluchtrekreatie en Natuur- en Landschapsbehoud. In deze drie nota's zet de regering haar ideeën uiteen over de inrichting van het landelijk gebied tot plm. 1995. Inspraakkoördinator H. J. M. Benschop gaf een nadere toelichting op voor deze regio belangrijke beleidslijnen in bovengenoemde struk tuurschema's. Hij kwam tot de konklusie, dat het beleid van de provincie Zeeland op sommige punten niet parallel loopt met dat van de rijksoverheid. Ver schilpunten, die tijdens de in spraakronden ongetwijfeld ook aan de orde zullen komen. In het struktuurschema Landin richting wordt de Kop van Schouwen genoemd als gebied, dat in aanmer king kan komen voor integrale land inrichting, een ruilverkaveling of een herinrichting. DODEWAARD. Een kleine meer derheid in de gemeenteraad van Do- dewaard heeft woensdagavond in grote lijnen ingestemd met het beleid van burgemeester Goldberg rond de blokkade, anderhalve week geleden, van de kerncentrale in Dodewaard. MOSKOU, 1-10. President Leonid Brezjnjev van de Sowjet-Unie heeft donderdag ingestemd met het ko mende overleg tussen de Sowjet- Unie en de V.S. over wapenbeper king. De Sowjet-Unie, zo zei Brezjnjev bij een onderhoud op het Kremlin met president Didier Ratsiraka van Madagascar, is bereid dit overleg open en eerlijk en in opbouwende zin te voeren en zal daarbij strikt vas thouden aan het principe dat de vei ligheid van beide partijen even groot moet zijn. Het was het eerste kommentaar van de Russische president op de be kendmaking van de vorige week dat de besprekingen over de wapenbe perking op 30 november zullen begin- Voorheen werd een dergelijke landinrichting doorgevoerd met uit sluitend verbeteringen voor land- en tuinbouw als motivatie. Tegenwoor dig spelen ook andere belangen (re- kreatiemogelijkheden, landschaps- aanzien) een rol mee. Alleen op verzoek Voor de Kop van Schouwen (met uitzondering van het beschermd na tuurgebied rond het Zeepe) wordt dan ook gedacht aan het benadruk ken van de rekreatiefunktie, hetgeen echter niet wil zeggen, dat land- en tuinbouw ter plekke geen voordelen zouden hebben bij landinrichting. Overigens betekenen deze plannen van de centrale overheid niet, dat dergelijke voorzieningen ook werke lijk getroffen zullen worden. Herinrichting en ruilverkaveling geschieden slechts op verzoek en tot nu toe is de wens daartoe in dit ge bied nog niet geopenbaard. Uit het struktuurschema Open- iucüfci Cïcreaüe blijkt, dat de rijks overheid tot 1995 ongeveer 18.000 ha nieuwe rekreatiegebied binnen de stadsgewesten wil aanleggen. Zee land valt daar echter buiten. Het rijksbeleid voor de dagrekreatie in geheel Zeeland zal zich in de toe komst richten op het behoud en de kwalitatieve verbetering van de hui dige rekreatiemogelijkheden. Als gevolg van deze prioriteitstel ling zullen dagrekreatiemogelijkhe- den als bij de Veersegatdam en de Brouwersdam niet verder worden uitgebreid. Dit beleid staat lijnrecht tegenover hetgeen de provincie in het Streekplan Schouwen-Duiveland heeft opgenomen: „Bij het aansluit- punt van de Brouwersdam zijn moge lijkheden voor verwezenlijking van een gebied voor een gekonsentreerde vorm van op het strand georiënteer de dagrekreatie. Verblijfsrekreatie Ten aanzien van de verblijfsre kreatie wordt in dit struktuursche- ZIERIKZEE. Achter het raam van het Ned. Rode Kruis-gebouw op de hoek Meelstraat-Paternosterstraat (zie foto) staat een mysterieus bord. Het draagt de tekst: „We hebben maar een klein gebouw, Dat is toch wel heel erg nauw, We barsten er alle kanten uit En niemand interesseert een fluit". Wie zal dat hebben neergezet? (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ma vermeld, dat in Zeeland ruimte moet worden gevonden voor onge veer 15 procent van het aantal toe ristische standplaatsen d.w.z. onge veer 8.500 standplaatsen of 175 ha. Met toeristische standplaatsen wordt bedoeld de vraag van standplaatsen van vakantiegangers. Vaste stand plaatsen (weekendrekreanten) zullen volgens de overheid zo dicht moge lijk bij de steden, waar zich de vraag voordoet, gevonden moeten worden: in de Randstad, de IJsselmeerpolder, West-Brabant en de Hoekse Waard. Wat betreft de uitbreiding met 175 ha. dient te worden opgemerkt, dat in bestaande bestemmingsplannen daar reeds 150 ha. van wordt inge vuld. Het provinciaal beleid geeft echter de voorkeur die 150 ha. te be nutten voor kwaliteitsverbering in verband met de eisen van de Kam- peerwet. Ten aanzien van de vraag naar lig plaatsen voor de watersport deelt het struktuurschema er 1.500 toe aan het Oosterscheldebekken, 1.200 aan het Veerse Meer en 4.000 aan de Greve lingen. Zoals bekend, zijn volgens het konsept-beleidsplan voor de Oosterschelde tot 1990 maximaal 1.000 nieuwe ligplaatsen mogelijk, en wel te Colijnsplaat, Zierikzee Goese Sas/Goes en onder bepaalde voorwaarden, Wemeldinge. Als on derzoekresultaten daartoe aanlei ding geven, kan het aantal van 1.000 nieuwe vaste ligplaatsen worden verhoogd. Extra In het aantal van 1.000 zijn niet be grepen circa 150 ligplaatsen voor bootjes, die nu op de slikken liggen en daar verwijderd dienen te worden en 150 ligplaatsen alleen bestemd voor passanten. Daar boven op is er in het plan nog een reserve van 150 extra passantenplaatsen als blijkt.dat er nog een tekort is. Opgeteld komt men niet aan de 1.500 ligplaatsen, die in het struk tuurschema worden genoemd, het- WESTHOEK. Het duingebied op Schouwen, prachtig natuurschoon, is een van de bespreekbare onderwerpen bij de in spraak over de „Groene Nota's". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) geen wederom enige friktie tussen het rijks en provinciaal beleid aan duidt. Veel groter is echter de tegenstel ling in de mening over het aantal nog te realiseren ligplaatsen in het Veer se Meer. De provincie gaat er van uit, dat hier geen nieuwe ligplaatsen ge- kreëerd dienen te worden, terwijl de overheid in het struktuurschema spreekt over 1.200 nieuwe ligplaat sen in het Veerse Meer. Geen nationaal park De 4.ÖÖÓ iigplaatsen voor de Greve lingen zijn opgenomen in de nieuwe inrichtingsschets. Inmiddels werden 2.500 ligplaats reedé gereali seerd. De overige zullen gekreëerd worden in jachthaven Den Osse, bij Ouddorp en aan de Kabbelaarsbank. In het derde struktuurschema, t.w. „Natuur- en Landschapsbehoud" wordt nog herinnerd aan het feit, dat de Grevelingen lange tijd op de nomi natie stond als Nationaal Park te worden aangewezen. Dit plan zal echter niet worden doorgevoerd. Naast de drie bestaande Nationale Parken (Hoge Veluwe, Veluwezoom en Kennemerduinen) zullen nog acht tien ander streken dit predikaat krij gen. De duinen op Walcheren en Schou wen zijn in de Nota landelijke gebie den aangegeven als gebieden met Vervolg pag. 3 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. ueiuK ligt in net de dingen. Anatole France

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1