Start NeVoBo-kompetitie volleybalteams Mevo 80 Matige start kompetitie teams t.t.v. Kerkwerve ERIC DE NOORMAN 9 Acht seniorenteams Klub- kampioenschappen Veel nederlagen Bouvigneloop te Breda Zierikzeese Bridge Club Kompetitie damklub Zierikzee Verlies tweede team schaakklub Zierikzee Zeeuwse kollekte Herfstvakantie- konferentie in „de Burght" INGEZONDEN STUKKEN Wat is Bhagwan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 oktober 1981 Nr. 22989 ZIERIKZEE, 1-10. De volleybalvereniging Mevo'80 uit Zierikzee start dit weekeinde met de NeVoBo-kompetitie, waarin vier herenteams, vier da mesteams en een meisjesteam verschijnen. Drie herenteams komen in de der de klasse uit, het eerste damesteam speelt in de tweede klasse, het tweede da mesteam in de derde klasse en het derde en vierde team in de vierde klasse. Het meisjesteam verschijnt in de tweede klasse D. Het jeugdteam bijt de spits af in de komende kompetitiereeks en speelt vrijdag 2 oktober thuis tegen Sparta/'H uit Middelhamis. In tegen stelling tot voorgaande jaren speelt dit team' de thuiswedstrijden, in de gymnastiekzaal aan de Mulockstraat te Zierikzee om 19.15 uur. Thuiswedstrijden Bij de dames- en herenteams is er een wijziging in de wedstrijddag ten opzichte van vorig seizoen. Alle thuiswedstrijden van Mevo'80 zullen worden gespeeld in sporthal Onder dak te Zierikzee en wel op zaterdag middag, normaliter aanvangende óm 16.45 uur. A.s. zaterdag 3 oktober staat een aantal interessante volleybal wedstrijden op het programma. Thuiswedstrijden zijn er voor het eerste en tweede damesteam en voor het eerste en vierde herenteam. Alle wedstrijden beginnen tegelijkertijd, en wel - zoals gemeld - te 16.45-uur. Het eerste damesteam ontmoet het uit Mijnsheerenland afkomstige volley/vd B H, waarvan gelet op de eindstand van het vorig seizoen ge wonnen moet kunnen worden. Het vernieuwde tweede damesteam krijgt het in de eerste kompetitie wedstrijd al bijzonder zwaar. Tegen standster is het Zuidlandse Setpoint, dat vorig sezoen ternauwernood de promotie naar de tweede klasse miste. Normaliter gesproken zijn er voor dit MEVO'80-team in de eerste kompetitiewedstrijd geen wedstrijd- punten weggelegd. Bij de heren is er sprake van een in teressant treffen tussen het eerste herenteam van MEVO'80 en het Spi- vo IV-team uit Spijkenisse. Laatstge noemd team eindigde in de eindrang schikking van vorig seizoen op een gedeelde derde plaats in de derde klasse, zodat het eerste herenteam van de Zierikzeese vereniging het ze ker niet gemakkelijk zal krijgen. Het vierde herenteam ontmoet Ibis-VI uit Hellevoetsluis. Delta Sport hield de klubkampi- oenschappen_op sportpark Bannink. Dëze'KlübkÉuripïöéhschappenbéstön- xden voor alle kategorieën uit een vierkamp. In deze vierkamp werd een sprintnummer, een springnum- mer, een werpnummer en een lange afstandnummer, een springnummer, een werpnummer en een lange af standnummer verwerkt. Er kwamen in totaal 93 atleten en atleetjes aan de start. De kampioenen in de diverse groe pen waren: Jongen mini pupillen: Ralf Koper; meisjes mini pupillen: Werner Lodewijk; meisjes-B pupil len: Lidewey Vleugel; jongens-A pu pillen: Raymond van Mourik; meisjes-A pupillen: Natasja Lup- gens; jongens-D: Marcel de Jonge; meisjes-D: Jeska Doeswijk; jongens- C: Robert Begeman; meisjes-C: Anne- mieke Goedhart; jongens-B: Chris Hoek/Bart van Haeringen; meisjes- B; Janneke v., d. Linde; heren: Kees Reynhoud; heren veteranen: Jan Kloet. Uitwedstrijden Het tweede herenteam van MEVO'80, zeker niet zonder kansen in de derde klasse F, trekt op 3 okto ber naar Brielle om te 20.15 uur de strijd aan te binden tegen het uit Oostvoome afkomstige Kangoerods- IV. Dit MEVO '80-team moet in staat worden geacht de winst mee terug te brengen naar Zierikzee. Heren III, voor het eerst uitko mend in de derde klasse, trekt naar 's Gravendeel om uit te komen tegen Rowido. Het praktisch nieuwe derde da mesteam van Mevo'80 debuteert in Oud-Beijerland tegen Data C/D-V (14.30 uur) terwijl het vierde dame- seam naar Zwartewaal reist om te spelen tegen Hollemare III. Deze laatste wedstrijd begint om 14.30 uur. De atletiekvereniging Spront uit Breda organiseerde de Bouvigneloop over een afstand van 10 Engelse mijl (16 km en 90 m). Bill Caine van Af- centstriders was de snelste bij de se nioren heren. Hij legde de afstand in 49.24.16 min. af. Delta Sporter Adrie Hollaar werd 37ste in 57.32 min. en Cees Groen eindigde op een 43ste plaats in 58.22 min. Voor de diverse veteranengroepen bestond deze Bou vigneloop uit een 10 km lange loop. Krijn de Oude eindigde in de groep Veteranen I op een 26ste plaats in een tijd van 39.12 min. KORFBAL KNKV AFDELING ZUID WEST Zaterdag 3 oktober le klasse A: All Ready-Seolto, 15.30; Tjoba Ill-Zuidwesters; Animo II-Luctor; TOGO-Olympia. 4e klasse A: Volharding Il-Swift V; Stormvogels Ill-All Ready II; Olym- pia II-TOGO IV. ADSPIRANTEN le klasse C: All Ready Al-Atlas AI; Animo AII-KVK AI; Blauw Wit AI- Swift All; Swift AlII-Olympia AI. 3e klasse A: Luctór1 AIII-A11 Ready All; TOGO AIII'Blauw Wit'AIIv PUPILLEN le klasse B: Animo PII-TOGO PI; All Ready Pi-Swift Pil, 11.30. 2e klasse. C: All Ready Pll-Volhar- ding PI, 10.30; TOGO PlI-Olympia PI. De uitslag van. de bridgedrive op de 2e vrije dinsdag is de volgende: Groep groene boards: hm. Nolet- Teerlink 159 pt; 2. dames Kops- Tuinman, 117 pt; 3. hm. Timmer- Turel, 112 pt; 2. dames Haas-Melieste 108 pt; 5. echtp. Pomper 104 pt; 6. hm. Pos-Schot 103 pt; 7. mw. Heuser-hr Boot, 101 pt; 8. hm Hendrikse-Swee- Het tweede seniorenteam speelt kompetitie in de volgende samenstel ling: J. Huigens, B. Matthey en J. van Urk. De thuiswedstrijd tegeh Goese Polder 1 werd met 2-8 verloren. De tegenstander is een van de nieuwe ploegen die aan de kompetitie deel nemen. Jeugdteams Het eerste jeugdteam van Kerk werve is samengesteld uit; St. v. d. Wekken, T. v. d. Wekken en G. Knol. Omdat het team het vórige jaar als eerste eindigde wordt nu uitgekomen in de 2e klas van de jeugdkompetitie. De eerste wedstrijd was duidelijk een te zware opgave. Met 10-0 werd van Westerzicht 1 te Vlissingen ver loren. Het tweede jeugdteam, bestaande uit H. v. d. Velde, M. Padmos en J. J. Landman, startte verrassend en won thuis met 9-1 van Wilno 8. Het derde jeugdteam bestaat uit: M. v. d. Wekken, E. Goudzwaard, R. Verhage en J. Elenbaas. De eerste thuiswedstrijd werd van Westerzicht 5 gewonnen met 6-4. Het vierde jeugdteam bestaat uit een aantal jeugdige spelers en speelsters die voor het eerst kompeti tie spelen, E. Verhage, W. Huigens, Ronald Lampert en Mariene v. d. Wekken. De eerste wedstrijd speelde dit team te St. Laurens en er werd met 7-3 verloren. Tweede Zaterdag was de tweede kompeti- SCHOUWEN-DUIVELAND. Jarenlang werd het vervoersbeeld bepaald door de z.g.n. „vrachtkarren", die van diver se regio-plaatsen uit een dienst onderhielden op Zierikzee. De hoge opbouw van de wagens was heel karakteristiek. De foto toont een voorbeeld van één der laatste wagens. re 98 pt; 9/10. dames Dreijer-Goed- hart en echtp. Schults. Groep bruine boards: 1. echtp. Kloet 147 pt; 2. hm. Eekman-van Geesbergen 129 pt; 3. èchtp. v. <j- Post 117 pt; 4. hm v. d. Mark-de Wit 114 pt; 5. dames Does-Hendriksen 112 pt; 6. mw en hr. v. d. Wolf, 87 pt; 7. dames van Oeveren-Tennekes 96 pt; 8. hm Besamusca-Meulstee 95 pt; 9. dames Eekman-van Geesbergen 89 pt; 10. dames v. d. Berge-v. d. Valk 84 pt. Voor beide groepen: 108 is 50%. Voor de huishoudelijke kompetitie van de damklub „Zierikzee" werden 8 partijen gespeeld. M. de Wild hield A. Saman op remise en C. L. Boot wond door een kettingstelling van M. v. d. Wielen. De uitslagen: C. Monteban-C. M. v. d. Velde 0-2; A. J. Flikweert-J. de Wil 0-2; C. v. d. Wielen-J. Honig 2-0; C. L. Boot- M. v. d. Wielen 2-0; J. L. Smalheer-A. J. Flikweert 1-1; D. de Waard-C. Monte- ban 0-2; A. Saman-M. de Wild 1-1; J. de Wild-C. v. d. Wielen 1-1. Leiders van de ranglijst zijn C. v. d. Wielen en J. de Wild met elk 3 punten, gevolgd door C. L. Boot, C. M. v. d. Velde en C. Monteban met ieder 2 punten. Het tweede team van „Zierikzee" speelde de eerste Z.S.B.-kompetitie wedstrijd (le klasse) van het seizoen tegen „T.O.G."-Bruinisse. Deze (uit)wedstrijd resulteerde in een flin ke nederlaag voor „Zierikzee II", n.l. 2-6 in het voordeel van „T.O.G.". De 'gedl uitslagen: M. van Driel-J. M. C. Zwarts 1-0; J. de Jonge-P. van Baarle 1-0; J. de Korte-J. van Loon 0-1; M. Houkamp- O. Vleeshouwer Vfe-Vfe; K. Klink-J. L. Bom 1-0; J. v. d. Bos-P. M.Bouwens 1- 0; R. Bal-P. C. v. d. Schee Vfe-%; Chr. v. d. Berge- - 1-0. In de 4e ronde van de huishoudelij ke kompetitie werden maandag 28 september 9 partijen gespeeld. De uitslagen: R. v. d. Veken-J. M. C. Zwarts 1-0; H. Uil-H. C. Jukkenek- ke lh-l/2; A. M. v. d. Westën-M. M. Krijger 0-1; P. J. Legerstee-J. A. J. v. d. Made 0-1; J. J. v. d. Ende-J. J. Hoogstrate 1-0; J. van Loon-J. L. Bom 1-0; A. J. Scheele-P. C. v. d. Schee 1-0; R. Moerman-C. van Eldik 1-0; P. M. Bouwens-A. Louws 1-0. KERKWERVE, 30-9. Van de ttv Kerkwerve nemen dit jaar 6 teams deel aan de afdelingskompetitie, 2 senioren- en 4 jeugdteams. Het eerste seniorenteam is ongewijzigd ten opzichte van het vorige jaar en bestaat uit A. Kroezemann, H. 't Hart en L. v. d. Wekken. De eerste wedstrijd tegen Scaldina 1 werd 5-5, zodat de streekderby onbeslist eindigde. tiedag voor de jeugd. Kerkwerve 2 moest het thuis opnemen tegen Mid delburg-Zuid 5. Ook nu bleek de thuisklub niet in staat goede weerstand te bieden. St. v. d. Wek ken wist een game te winnen en in de overige sets waren de bezoekers op permachtig. Einduitslag 0-10. Kerkwerve 2 speelde tegen St. Lau rens 5 te St. Laurens. Ook hier duide lijk verschil in klasse van de spelers. Jammer dat M. Padmos het geluk miste in zijn laatste wedstrijd. Met de gamestanden 22-20 en 24-22 wist zijn tegenstander de eindstand te brengen op 10-0. Te Vlissingen speelde Kerkwerve 3 tegen Wilno 9. In de eerste set was Erik Goudzwaard dicht bij de over winning, doch met 22-20 in de 3è ga me moest hij het punt aan de tegen stander laten. Ook het dubbel moest een derde game de beslissing bren gen, doch ook hier gelukte het niet een tegenpunt te scoren. Dat tot het laatst toe door de spelers de moed niet werd verloren bewees Marjan v, d. Wekken in haar laatste partij. Zij was het die de eer redde en de eindstand bracht op 9-1 in het voor deel van Wilno. Door de sv Renesse wordt voor het eerst deelgenomen aan de tafelten- niskompetitie. Zaterdag trad te Kerkwerve Renesse 1 aan tegen het jeugdige Kerkwerve 4. Van een echte wedstrijd is in feite geen sprake ge weest. Met duidelijke cijfers werden alle sets door de bezoekers gewonnen en w.erd de stand 0-10. „Potje" schaak MERANO, 1-10. Vandaag (donderdag) komen de stukken pas op het bord, maar de twee kamp tussen Anatoli Karpov en Victor Kortsjnoi is al lang begonnen. Kortsjnoi, de onder Zwitserse vlag schakende uit dager, heeft zich verzekerd van de steun van een heus ka- ratekampioen. Deze 24-jarige Argentijn Da niel Jakobs zal Kortsnoi tij dens de match om de wereldti tel in Merano dienen als lijf wacht. De karatekampioen zou met name de KGB, de ge heime dienst van de Sowjet- Unie, van Kortsjnoi's lijf moe ten houden. DUSSELDORF. Na maandenlange onderhandelingen zijn de Sowjet- Unie en een Frans-Duits konsortium het eens geworden over de levering en de bouw van 22 kompressorstati- ons in de aardgasleiding van 5000 ki lometer van het Westsiberische schiereiland Jamal via Tsjechoslo- wakije naar West-Europa. LAND- EN TUINBOUW Najaarsbekalking De kalktoestand van onze gronden is belangrijk/ Het bevorderen van een goede kalktoestand van de grond geeft zoveel voordelen dat een bekal- king van te zure gronden - en dat zijn er nogal wat - een zeer rendabele maatregel is. Voldoende reden om extra aan dacht te besteden aan de kalkbe- mesting. Landelijk gezien blijkt uit de pH-cijfers overduidelijk dat de kalktoestand op veel gronden verre van ideaal is. Een groot percentage bouwland heeft behoefte aan een flinke reparatiebekalking. Heel belangrijk is het feit, dat juist in het najaar - wanneer de kampagne op volle toeren draait en de suikerfa brieken volop schuimaarde produce ren - de grond van kalkmeststof moet worden voorzien. Voor het behoud van een goede struktuur van kleigronden is kalk een onmisbaar element. Schuim aarde heeft als kalkmeststof van oudsher een uitstekende reputatie bij slibhoudende gronden. Ook op de lichtere gronden gaat schuimaarde een steeds belangrijker rol spelen omdat het produkt tegenwoordig in vloeibare vorm leverbaar is. Vloei bare schuimaarde kan rechtstreeks uit de produktie met behulp van va- cuümtankwagens over het land wor den verspreid. Men heeft dan een re gelmatige verdeling en geen stofpro blemen bij de bekalking. Met name in de herfst kan deze kalkmeststof over de stoppel worden gestrooid en dan tegelijk met de stoppelbewer king worden ingewerkt. Een goed be- kalkingsbeleid wil zeggen tijdig, dus in het najaar voor het volgend gewas bekalken. Men vermijdt bij deze me thode de vaak onvermijdelijke voor- jaarspiek. MARKTBERICHTEN Veemarkt Leiden LEIDEN, 29-9. Aanvoer totaal: 3544, weekaanvoer 4941, slachtrun- deren 134, gebruiksvee 400, graskal veren 73, nuchtere kalveren 1565, po ny's 35, varkens 639, biggen 36, scha pen en lammeren 532, en bokken of geiten 130. Prijzen per kg: Stieren le 8,10 - 8,65, 2e 7,45 - 8,00; vaarzen le 7,20 - 8,20,2e 6,35 - 7,00; koeien le 7,10 - 8,20, 2e 6,50 - 7,00, 3e 6,00 - 6,35; worstkoeien 5,00 - 6,00; extra kwaliteit dikbillen 9,00 - 13,75; nuchtere slachtkalve- ren 1,25 - 2,00 en slachtzeugen 3,35 - 3,40. Prijzen per stuk: Melk- en kalf- koeien 1800 - 3000; vare koeien 1200 - 2500; pinken 900 - 1500; graskalveren f 600 - 800; nuchtere kalveren voor fok en mesterij rood bont 350 - 580; zwartbont 275 - 480; biggen 120 - 130; schapen 190 - f 250; lammeren 190 - 255; pony's 200 - 800; geiten 20 - 100. Overzicht: slachtrunderen: aan voer iets minder, handel redelijk, en prijzen stabiel; kalf- en melkkoeien, vare koeien, vaarzen en pinken: aan voer redelijk, handel matig, en prij zen minder; graskalveren: aanvoer minder, handel matig, en prijzen sta biel; nuchtere kalveren: aanvoer minder, handel rustig, en prijzen sta biel; pony's: aanvoer redelijk, han del rustig, en prijzen stabiel; var kens: aanvoer minder, handel matig, en prijzen lager; lopers en biggen: aanvoer meer, handel matig, en prij zen iets lager; schapen en lammeren: aanvoer minder, handel vlug, en prij zen iets meer; geiten: aanvoer min der, handel rustig, en prijzen stabiel. Beursbericht Markt Goes van dinsdag 29 september 1981 Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen boerenschoon, franko leveringsplaats en per 100 kg; Tarwe, basis 16 48,50 - 49,75; zomer- gerst, basis 16 51,25 - 52,25; voergerst, basis 16 44,25-ƒ 44,75; haver, basis 16 43,00; erwten (kleine groene) f 83,00 - 87,50; Schokkers 77,50 - 83,50; Capucij- ners 125,00; bruine bonen (vrij van grond en halve bonen; 18 vocht) 166,50 - 171,50; karwij (boeren schoon) 220,00 - 237,50; karwij (prima doorsnee kwaliteit) f 255,00. Exklusief b.t.w. Aardappelen Bintje, veldgewas, direkte leve ring, op auto geleverd, 15,50 -ƒ 16,50 per 100 kg. 0 mm opwaarts, binnenlandse kwaliteitseisen, 16,50 - 17,50 per 100 kg. Voeder- aardappelen 9,50 - f 10,00 per 100 kg. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 28 september 1981: Bintje 35-50 mm 21,00 - 21,50 per 100 kg; 50 mm-op- waarts 21,50 - 22,00 per 100 kg. Exklusief b.t.w. Uien Zaaiuien, diirekte levering, op auto geleverd 0,09 - 0,11 per kg. Exklu sief b.t.w. Vlas I Ongerepeld, op auto geleverd 0,30 - 0,44 per kg. Exklusief b.t.w. Hooi en stro Alle prijzen per 1.000 kg: Weide- hooi 180,— - 200,—; dijkhooi 150,170,—; Luzemehooi 2Ö0 - 325,—; Roodzwenk 7.0,—; Veld- beemd 130,—; Rietzwenk 80, 90,—; Raaigrassen 80,—; gerstestro 105,—; tarwestro 80,—; schokkerstro 80,90,erwten stro 90,— - 110,—; bruine bo nenstro 100,—. Op auto geleverd, exklusief b.t.w. teren op een video-tape van één van zijn lezingea Verder wordt er inge gaan op zijn werk, zoals zijn medi taties, de psychologie van de Boeddha en de communes. Het laatste thema is aktueel nu hij zijn nieuwe ashram in Amerika gaat bouwen. De informatieavonden die al le om 20.00 uur beginnen vinden plaats in: Goes: 9 oktober, Prins van Oranje; Vlissingen: 13 oktober, Wijkcentrum 't Anker, Middelburg: 14 oktober, Con cert en Gehoorzaal; Zierikzee: 20 ok tober, Hotel Mondragon; Oostburg 27 oktober, Du Commerce; Temeuzen: 28 oktober, Grand HoteL Satdhyan Rqjneesh Moving Centre Breda Ook in 1981 zal er in de week van 5 t/m 10 oktober een Zeeuwse kollekte worden gehouden. Deze kollekte wordt georganiseerd door plaatselijke komité's of plaatse lijke vrouwenraden onder auspiciën van de Zeeuwse Vrouwenraad in nauwe samenwerking met de Stich ting Zeeland. De opbrengst van deze kollekte zal als volgt worden besteed: 33 voor plaatstelijk sociaal-kulturele doel einden; 20 voor Anjerfonds Zee land; 2 is bestemd voor de Zeeuw se Vrouwenraad. Voor pronciale objekten vast gesteld door het Algemeen Bestuur van de Zeeuwse Vrouwenraad. Voor vakantieweken met bege leiding van Zeeuwse ouderen- en li chamelijk gehandicapten. Voor een vakantieweek van Zeeuwse blinden met begeleid(st)ers. Wij vertrouwen erop, dat u ook dit jaar onze Zeeuwse kollekte, gehou den onder het motto - voor Zeeuwen door Zeeuwen - zoveel als in uw ver mogen ligt, zult steunen. Zeeuwse Vrouwenraad Onder de titel „Wat is Bhagwan!" organiseren een aantal volgelingen van Bhagwan Shree Rajneesh van begin oktober tot half november een aantal aktiviteiten. Hierbij willen zij belangstellenden uitnodigen zelf te onderzoeken wat Bhagwan is. Wat is het dat mensen zijn volgelingen worden. Wat het maakt dat er zoveel publiciteit rond zijn werk ontstaat §ami de va Ainrito (Jan Foudraine) zal twee avonden spreken over Kris- lyramuti en Bhagwan Shree Rajneesh n.a.v. zijn nieuwe boek Meester/Anti- meester en de psychotherapeut Op 7 oktober spreekt hij in Terneuzen in het Grand Hotel en 8 oktober in Mid delburg in de Schouwburg. Beide avonden beginnen om 8 uur. In zes plaatsen worden informatie avonden gehouden. Op deze avonden is Bhagwan zelf te zien en te beluis- DOORN/BURGH. In de herfstva kantie wordt van 17 tot 22 oktober door het Instituut voor Evangelisatie een konferentie gehouden over het onderwerp „Persoonlijk en samen geloven". Hoofdspreker is ds. A. A. Kleyne uit Heverlee, België. De konferentie is bedoeld om christenen van alle leeftijden te hel pen hoe zij hun geloof kunnen bele ven en doorgeven. Hij wordt gehou den in het nieuwe ontmoetings- en toerustingscentrum „De Burght" in Burgh-Haamstede. Eind oktober en eind november volgen twee konferenties onder het thema „Here, leer ons bidden". Deze zijn bedoeld om christenen aan te moedigen en toe te rusten tot gebed. Op de jaarlijkse kerstkonferentie spreekt ds. H. G. Koekkoek uit Alp hen aan de Rijn over het leven van Abraham. Afzender: Instituut voor Evangeli satie, Postbus 271, 3940 AG Doom. Telefoon (03430) 5741. Voor 55 jaar ADVERTENTIE. Heden ontvaren! Een groote partij gerookte paling zware dikke paling zeer vet Per bosje voor slechts 75 cent Gerookte zalm, 45 cent per ons. Gestoomde schelvis, zeer fijn 35 cent per pond Gerookte makreel 20 cent per stuk, Spekbokking 15cent per stuk. BRUINISSE. De verkooping door B. en W. Zaterdag jl te Bruinisse gehouden der straatmest heeft f 27 opgebracht Een brandspuit door de gemeente aan geschaft in 1780 werd verkocht voor f 20,-. ZIÈRIKZEE. De locaalspoorlijn op Zuid-Beveland is zoover gereed, dat Vrij dag a,s. met door de Nederlandsche Spoorwegen beschikbaar gesteld mate riaal een tocht met genoodigden over de verschillende lijnen zal worden onderno men. BROUWERSHA VEN/BRUINISSE. Met ingang van 3 October wordt het tijdvak van afhalen van correspondentie op Zondagen te Bruinisse en te Brou wershaven gesteld is op 8-9 uur voormid dag. WESTELIJK SCHOUWEN. In vele druivenboomen deze omgeving vertoont zich de laatste weken een ziekelijk ver schijnsel waarschijnlijk meeldauw. De meeste bladeren worden aan de onder kant wit, op schimmel lijkend, spoedig geel en vallen af, zoodat nu reeds enkelq boomen vrij kaal staan. De vmchten worden bruin en taai Mogelijk zal door een deskundige voorjaarsbespuiting de ze ziekte bestreden kunnen worden. De vissers van de zwarte klip 69. De oude strandjutter likt zijn droge lip pen. „Geef antwoord", buldert Aranrod's oom, „wat hebben jullie met die gevangenen ge daan?" „Ze zijn weg", mompelt de oude, „wegge haald. Alle gevangenen worden altijd wegge haald. Eenmaal bij nieuwe maan". „Dat maak je ons niet wijs, boef", snauwt" Eric, die opeens vreselijke vermoedens krijgt. „We vonden een dode in de moerasburcht. Wat is daar gebeurd?" „O, die!", gromt de oude schouderophalend, „de duivel hale hem. Hij was een van ons, maar hij wilde ons verraden, omdat wij in het geheim weg wilden, met buit, die we achterge houden hadden. Op de twee Noorse schepen, die jullie in het moeras vonden, wilden we vluchten." „Vluchten", herhaalt de Noorman verwon derd en argwanend. „Wat raskaal je man. Voor wie wilden jullie vlucht?" „Voor de man die alle schipbreukelingen weghaalt en dreigt ons te doden, als je buit niet groot genoeg is. Grimthan Cathlan. Bij hem kun je je mannen vinden". „Grimthan Cathlan", stoot Aranrod's oom uit. „De wrede vorst der Pieten, als Axe daar is, is hij verloren".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 9