Helft hoofdberoepsbedrijven te klein om van te leven Vier Exportpostzegels Om geld voor experiment kaderwet Specifiek W elzijn Landbouw in Zeeland STREEKNIEUWS De vredesbeweging Op veel boten in jachthavens ligt „buit" voor het grijpen „schillenboer" Kinderen en politiek Zeeuwse Staten Nationale ombudsman Schandelijke stroperij 4 MIDDELBURG, 30-9. Negenenzeventig procent van de Zeeuwse boeren oefent haar bedrijf als hoofdberoep uit en eenentwintig procent als nevenberoep. (De laatste groep doet dit omdat van het boerenbedrijf alleen niet meer te leven is). De helft van de hoofdberoepsbedrijven is te klein om aan één arbeidskracht een voldoende arbeidsinkomen te verschaffen. Maar dertien procent van de bedrijven biedt voldoende werk voor twee of meer personen. Dit blijkt uit de struktuurnota Kompas 1985, dat de provinciale raad voor de bedrijfsontwik keling in de landbouw Zeeland woensdagmiddag aan het provinciaal bestuur van Zeeland heeft aangeboden. Het aantal hoofdberoepsbedrijven in Zeeland is na 1970 met ongeveer twee procent per jaar gedaald en in 1980 waren er nog maar 4822 boeren bedrijven over. De arbeidsproducti viteit die de afgelopen tien jaar per arbeidskracht 4,2 procent steeg, loopt terug. Dit komt onderrrieer om dat inmiddels de grootscheepse me chanisatie in de landbouw is doorge voerd. De grens lijkt nu bereikt, zo lichtte de voorzitter van de provinci ale raad de heer A. J. G. Doeleman het rapport woensdag tijdens de aan bieding toe. De provinciale raad voor de be drijfsontwikkeling in Zeeland vindt dat het Zoommeer en de Grevelin- gen, de afgesloten zeearm tussen Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee, zoet dienen te worden ten behoeve van de landbouw. SEROOSKERKE Scholenexperiment Maandag 5 oktober wordt te Se- rooskerke een avond georganiseerd i.v.m. het scholenexperiment. In het Dorpshuis zal gesproken worden over het experiment en de nieuwe ba sisschool. Ook zal een diaserie wor den vertoond over het kind op de ba sisschool. De bijeenkomst staat, net zoals de vorige, o.l.v. Anneke van der Zwaart van het Edukatief Centrum de Bevelanden. Alle bewoners van Serooskerke worden voor deze avond uitgenodigd. Voor tijd: zie agenda. ELLEMEET Medicijnen verloren In de buurt van Ellemeet heeft een inwoonster van Zwijndrecht dinsdag een zwarte schoudertas verloren, waar medicijnen in zaten. Het be treft een potje dat voor meer dan de helft was gevuld met valium tablet ten, die gevaarlijk zijn bij ondeskun dig gebruik. De Rijkspolitie Zierik- zee verzoekt vinders van de schou dertas dringend kontakt op te nemen met het politieburo, telefoon: 01110- 4055. HAAMSTEDE Reisje Huisvrouwen Niet minder dan 78 dames, leden van de afd. Westerschouwen der Ned. Vereniging van Huisvrouwen maak ten een dezer dagen met twee bussen van Reisburo van Oeveren een uit stapje naar Ter Meulens Postorder bedrijf in de Spaansepolder bij Rot terdam. ppistreeks half tieja werden de da mes verwelkomd met koffie en stroopwafels. Eén der gastvrouwen vertelde intussen, dat Ter Meulen heel klein is begonnen in 1896 en nu is uitgegroeid tot het 7 verdiepingen tellende postorderbedrijf. De zaak wordt nu door twee kleinzoons ge dreven. Er werken 700 mensen in het postorderbedrijf en in het warenhuis in het centrum van Rotterdam even eens 700. Op video werd getoond hoe de klant in de computer terecht komt en vervolgens werd in vier groepen het bedrijf bezichtigd. In het magazijn zelf werken 73 dames (de helft bui tenlanders). Verdere afdelingen wer- 'den bezichtigd o.a. de kwaliteitskon- trolè waar ingekomen goederen wor den vergeleken met het monster- goed. Bij de service-afd. bleek dat 40 50 vergeet bij hun bestellingen naam en adres vertegen. De brandbe veiliging is met sproeiers in het pla fond uitgevoerd en de nachtbe^eili- ging door infra-rode straling. Veilig heidsagenten houden steekproeven i.v.m. stelen. De presidente, me- ROTTERDAM, 30-9. De diskussie over de kernwapenproblematiek is er niet mee gediend wanneer de aan dacht over het wezen ervan wordt af geleid naar de vraag op welke wijze bepaalde vredesbewegingen worden gefinancierd. CD A-voorzitter Piet Bukman zei dit woensdag op een par tijvergadering in Rotterdam. Volgens Bukman zijn de Neder landse vredesbeweging en de daarin opererende basis- en aktiegroepen zoals het IKV een uiting van de groei ende ongerustheid onder de bevol- king over de kernwapenwedloop. r lftlltftrft Het CDA neemt als partij de gelui- den bij de samenleving serieus, daar bij hoort nadrukkelijk ook de vre desbeweging, aldus Bukman. DEN HAAG. De PPR blijft streven naar het tot stand komen van een progressieve meerderheid in het par lement en zal in verband daarmee kontakten onderhouden met alle pro gressieve partijen. Tot die kategorie rekent de PPR: PvdA, D'66, PSP, CPN, en EVP. SCHIPHOL. Fokker en de Ameri kaanse vliegtuigfabrikant McDonnel Douglas hebben geen reden om, wan neer hun gezamenlijk projekt, de MDF-100, in produktie zal worden genomen, af te zien van hun oor spronkelijke plannen die voorzien in twee eindlijnen: één in Nederland op Schiphol-oost en één in de Verenigde Staten. AMSTERDAM. De tweede dag van het FNV-kongres is woensdagavond laat zeer rumoerig geëindigd. De dis kussie over de vraag of de FNV zich wel of niet voor een wijziging van de abortuswet moet uitspreken werd plotseling geschorst. DEN HAAG. In de eerste zes maan den van dit jaar is 2.261 miljoen gul den uitgekeerd aan WIR-premies. In 1980 bedroegen de WIR-uitkeringen 4.333 miljoen. Dat blijkt uit het ver slag over de periode 1 juli 1980 -1 juli 1981 dat minister Terlouw van eko1- nomische zaken heeft gestuurd aan de eerste en tweede kamer. DEN HAAG, 30-9. Op 20 oktober geeft de P.T.T. een serie van re postzegels uit, die de aandacht vestigen op de industriële- en a port van ons land. Zoet water De ontwikkelingsmogelijkheden van enkele hondenden kleine en mid delgrote bedrijven is afhankelijk van de zoetwatervoorziening. Als voorbeeld noemde Doeleman het Zoommeer bij Bergen op Zoom, waar de grondwaterstand aanzienlijk aan het zakken is door onttrekking van grondwater door de industrie en de waterleidingbedrijven in het gebied, waardoor de zoetwatervoorziening voor de boeren ernstig verslechtert. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Tijdens een korte plechtigheid op Schiphol-oost is de eerste door de Nederlandse regering bestelde Fokker F-27 Maritime over gedragen aan staatssekretaris Ste- merdink van defensie. De staatsse kretaris droeg het vliegtuig vervol gens formeel over aan de chef lucht machtstaf, luitenant-generaal C. Baas. LEEUWARDEN, 30-9. Veel bezit ters van pleziervaartuigen springen slordig om met hun bezittingen. Dat konkludeert de rijkspolitie te water in Friesland uit een onderzoek dat woensdag is uitgevoerd in veer tien jachthavens. Daarbij kontro- leerden veertig politiemensen van de rijkspolitie te water en landgroepen van de rijkspolitie bijna 2.500 boten onder het motto „maak van uw boot geen buit". Jn ruim duizend bjpten haddep dfr bezitters hun spullen niet-tegen in-" braak of diefstal beschermd. Dure- apparatuur lag voor hét grijpen, al dus de rijkspolitie te water. Daarbij waren marifoons, televisietoestellen en dieptemeters en ook een bedrag van 2.000 bulden. In vele gevallen vrouw De Feijter-den Hamer dankte de dames voor hun rondleiding en overhandigde een enveloppe met in houd voor de personeelspot. Geluncht werd in het restaurant van het vliegveld „Zestienhoven", en vervolgens werd gewinkeld op de Coolsingel, natuurlijk ook bij Ter Meulen. De Euromast was een sensa tie voor de meeste dames, met een prachtig vergezicht over Rottefdam e.o. En daarna togen de bussen huis waarts. BROUWERSHAVEN Ophalen oud papier De a.s.v. Brouwershaven zal zater- waren kajuit of ramen niet afgeslo ten en lagen de accessoires voor het grijpen. De rijkspolitie te water vindt dat „misdaadbevorderend". dag 3 oktober weer oud papier opha len. Om negen uur 's ochtends vanaf de Markt wordt hiermee aangevan gen. Het wordt de inwoners verzocht het papier gebundeld gereed te zet ten, hetgeen een vlotte afvoer bevor-.0 dert. .'Jo -c ZONNEMAIRE In jeugdsoos Brogum in Zierikzee treedt zaterdagavond de formatie „The Ta pes" op. Voor tijd: zie soosagenda. Spaanse soos Een in Spanje opgedaan idee resul teerde in een Spaans gedekte tafel voor 37 leden van de bejaardensoos van Zonnemaire. J. Pauwels serveerde zijn zelfge maakte maaltijd en B. J. Iking de zelfgemaakte Sangria wijn. De mid dag begon met klaverjassen, sjoelen en diverse gezelschapspelen met aan het slot bingo om de kas te spekken. Rond zes uur schoof het gezelschap aan tafel. Toespraken kwamen onder meer van de heer K. Slabbekoorn, die het initiatief van de beide heren toe juichte en de bijna driejarige soos nog vele goede jaren toewenste. Na de maaltijd kwam de Zonne- mairse kapel „De Gruttepikkers" de feestvreugde verhogen. Vooral de so lo van de heer Duinhouwer werd bij zonder op prijs gesteld. B. J. Iking dankte de kapel voor hun bijdrage. OUWERKERK Bezichtiging kleuterschool Op de feestelijke dag ter gelegen heid van de opening en ingebruikna me van de openbare kleuter- en lage re school werd besloten iedereen in de gelegenheid te stellen, het mooie en nieuwe gebouw óens goed te be zichtigen. Velen maakten hier ge bruik van en het personeel zorgde voor de nodige toelichting. Een vro lijk intermezzo was bovendien het binnenrukken met vrolijke muziek van „Nieuw Leven". Het onderwijs zal in dit prachtige schoolgebouw zeJ ker goede vruchten afwerpen en Ou- 'werkerk kan er trots op zijn. NIEÜWËRKERK Lampion-optocht Zaterdagavond 3 oktober wordt te Nieuwerkerk een lampion-optocht gehouden. Aangevangen wordt bij het Dorpsplein in de Poststraat. Mu zikale medewerking wordt verleend door „Oefening en Uitspanning" en „Nu met Hope". Beide muziekkorp sen staan onderleiding van de heer A. Radewatl. Voor aanvangstijd: zie agenda. BRUINISSE Bazar „Nu met Hope" Op vrijdag 9 en zaterdag 10 oktober organiseert de plaatselijke muziek vereniging „Nu met Hope" een bazar in het Dorpshuis van Bruinisse. Vele attrakties zullen er voor zor gen dat het aangenaam vertoeven is, zoals het bekende rad van avontuur, waarmee tal van mooie prijzen zijn te verdienen. Verder is er een schiet tent, enveloppenstand en een ballen- gooikraam. Voor de wat kleinere be zoekers is er een grabbelton, lollies- hop en nog enkele attrakties. Het doel van de bazar is om de onvermij delijke terugkerende onkosten voor uniformen en instrumentarium te dekken en waar nodig aan te vullen. LEUSDEN, 30-9. De Arnhemse schillenboer (kringloopman) Step- han Triest heeft woensdag in Leus den een apparaat gedemonstreerd, waarmee het mogelijk is kleine, scherpe metalen voorwerpen uit etensresten te verwijderen. Het gaat om een lopende band met een fijnge voelige metaaldetektor; die voor de ze gelegenheid was geleend van een Brabants levensmiddelenbedrijf. Zodra de detektor een metalen voorwerp bespeurt, rinkelt een bel en wordt de lopende band automa tisch stilgezet. Triest toonde het ap paraat om te bewijzen, dat schillen en etensresten best gebruikt kunnen worden als veevoeder. De afnemer van Triests schillen, boer H. Brou wer in Leusden, verwijdert metalen en andere voorwerpen tot nu toe op het oog.- DEN HAAG, 30-9. „We leven vol gens sommigen in een demokratische rechtsstaat. We leven in een poli tiestaat en in een schijndemokratie. Partijen zoals CDA en PvdA deden mooie beloften voor de verkiezingen op 26 mei j.l., maar tot nu toe bleken dat schijnbeloften. De enige manier om de vrede te bewaren is.geen (kernXwapens en £eeh leger,v'want r. dan kunnen we bok geen oorlóg voe ren". Dit zei woensdagmiddag de 13- jarige Pepijn Oomen uit Rotterdam op het Haagse Binnenhof namens het komité „Kindervuist", dat bij deze gelegenheid aan de tweede kamerle den een kindertroonrede aanbood waarin staat wat kinderen van het parlement verwachten en wat „Kin dervuist" zelf zal gaan doen in de ko mende periode. Geven en nemen ROTTERDAM, 30-10. Diergaarde Blijdorp in Rotterdam krijgt niet al leen weieens geschenken van het pu bliek, maar geeft ook zelf wel eens wat weg. Zo hebben mensen uit vroe gere overzeese gebiedsdelen onlangs wat materialen van dierlijke oor sprong mee mogen nemen voor de goede afloop van bepaalde gebeurte nissen. Een bepaalde groep mensen kreeg (voor hen heilige) aarde, waar olifan ten op hadden gelopen, mee voor de inzegening van een Indisch huwelijk. Ruim één kilo in een plastic zak was voldoende. Voor de genezing van een zieken Hindoestaanse vrouw werden vier stekels van een stekelvarken op gehaald. Ook kwam een man een zwarte kippeveer vragen voor het verdrijven van een boze geest uit een familielid. De Diergaarde heeft later verno men dat de Hindoestaanse vrouw is hersteld, maar of de boze geest is ver dwenen, is niet bekend. De zegels, ontworpen door Charles A. Jongejans uit Amsterdam, zijn in de waarden van 45, 55, 60 en 65 cent. Op de zegels staan afgebeeld: een spoorwegrangeerterrein, een graaf machine en een scheepsschroef (45 cent) een gietstuk en een weegwerk tuig (55 cent), tomaat en sla met luchthaven (60 cent) en ei en kaas te gen een achtergrond van een weg- kruising volgens het klaverblad- systeem. Alle zegels zijn uitgevoerd in de kleuren geel, rood, blauw en zwart. MIDDELBURG, 1-10. Provinciale staten moeten zich op 9 oktober uitspre ken over de beschikbaarstelling van geld voor het bestuurlijk experiment ka derwet specifiek welzijn. Tegelijkertijd moet beslist worden over de provinci ale medewerking aan het experiment. Voor de provincie is als taak weg gelegd regelmatig te rapporteren over de samenhang tussen de provin ciale welzijnsplanning en die van het proefgebied op de Bevelanden. In ie dere provincie is een kontaktpersoon aangewezen die die rapportage moet verzorgen en de provincie Zeeland moet het sekretariaat van alle elf kontaktpersonen voeren. Ervaringen Tenslotte moet Zeeland de andere provincies informeren over de erva ringen die met de welzijnsplanning worden opgedaan. Het ministerie van cultuur, rekreatie en maatschap pelijk werk geeft de provincie voor deze taken f 231.000 (3x f 77.000; het experiment duurt namelijk driejaar: 1981-1983) en jaarlijks f 15.000 voor Het bestuur en de leden doen een be roep op het publiek om hun mede werking aan deze dagen te geven zo dat ze voor „Nu met Hope" sukses- vol mogen zijn. Een goede gelegen heid voor Bru om bun waardering te laten blijken voor de vele vrolijke noten die „Nu met Hope" bij de di verse evenementen over Bruinisse heeft rondgestrooid. Voor tijden: zie agenda. Hopperzuiger tijdelijk uitgeschakeld De 120Ö ton grote hopperzuiger „In- terballast" die in opdracht van Rijkswaterstaat de toegangsgeul vanaf het Zijpe naar de Gemeenteha ven en de sluis op diepte brengt, is1 voor enkele dagen uitgeschakeld door een breuk in de zuigleiding. Het euvel zal zo snel mogelijk gerepa reerd worden omdat het waarschijn lijk toch al een langdurig karwei gaat worden (enkele maanden) eer de „Interballast" de geschatte 80.000 m' bagger uit de geul in het Zijpe heeft gestort. Botsing Op de parallelweg bij de haven te Bruinisse vond dinsdag een aanrij ding plaats. Mevrouw M. K. uit Zie rikzee wilde van de Havendijk af, de afrit naar beneden inslaan, maar zou deze bocht te ruim hebben genomen, waardoor een botsing met de tege moetkomende wagen, bestuurd door D. K. uit Oosterland ontstond. Beide wagens liepen materiële schade op. Flitsen uit het buitenland KATHMANDU. Na zware regen val zijn bij een vloedgolf in de streek Butwal in Nepal vermoedelijk 400 mensen omgekomen. Door de regens trad in Butwal een rivier buiten haar oevers waardoor dorpen onder water kwamen te staan. NEW YORK. Israël bezit de techni sche kapaciteiten om „binnen zeer korte tijd" kernwapens te vervaardi gen. Niet zeker is of het land de drempel tot kernmogendheid al heeft overschreden. Dit heeft aantal inter nationale deskundigen vastgesteld. BRUSSEL. In de maand augustus zijn de kosten van levensonderhoud in de Europese Gemeenschap gemid deld gestegen met 0,7 pet. GDANSK/WARSCHAU/MOS KOU. Door de vrijlating van Solida- riteitsvertegenwoordiger Tadeusz Arent van een kolenmijn in Silezië is een mijnstaking in heel Polen voorlo pig van de baan. LONDEN. De vertegenwoordiger van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO in Londen heeft zich scherp afgezet tegen de verklaring van de Britse premier over de PLO. Mevrouw zei in Koeweit de PLO als een terreurbeweging te beschouwen en daarom niet over erkenning van de PLO te peinzen. WARSCHAU. Een distriktsrecht- bank in de Poolse kolenstreek Silezië heeft opdracht gegeven Solidariteits- vertegenwoordiger Tadeusz Arent op vrije voeten te stellen. WARSCHAU. Sinds verscheidene dagen zijn in de straten van War schau patrouilles van militairen en militie verschenen. Dit heeft de Pool se soldatenkrant „Zycie Warszawy" dinsdag in een kort krantenbericht gemeld. het doorgeven van dë Zeeuwse erva ringen. Tot nu toe werd van het mi nisterie een voorschot van f 200.000 ontvangen. Gedeputeerde staten stel len provinciale staten voor de op drachten van het rijk te aanvaarden ,en de kosten te verwerken in de be groting. GDANSK. De „rode draad" van „zelfbestuur" in de vorm van mede zeggenschap van de burger op alle ge bieden, die door het hele maandag op het kongres van Solidariteit ont vouwde eerste ontwerp program van deze vrije Poolse vakbond heen loopt, wordt vreemd genoeg nog niet geheel doorgetrokken tot vrije parle mentsverkiezingen. BRUSSEL. De Europese land bouwministers zijn het in Brussel eens geworden over een „mini- pakket" van maatregelen op visserij- gebied, waarvan volgens de Neder landse minister, drs. Jan de Koning, „het grote belang is dat het een eerste stap betekent op weg naar een gemeenschappelijk Europees visse rijbeleid. DÉN HAAG, 30-9. Dr. J. F. Rang is door de Tweede Kamer benoemd tot de eerste nationale ombudsman. Van de 106 uitgebrachte stemmen werden er 97 op Rang uitgebracht. De nieuwe ombudsman zal binnenkort in een vergadering van de Tweede Kamer beëdigd worden. TEGELEN, 1-10. De politie van te- gelen heeft twee mannen uit Venlo aangehouden die hebben bekend op grote schaal wild te hebben gevangen en gedood. Hun buit is de grootste die de afgelopen jaren in ons land door de politie is aangetroffen, aldus een woordvoerder. De twee mannen, de 23-jarige H. van O. en de 30-jarige S. T., werden begin deze week in de omgeving van Tegelen op heterdaad betrapt. Bij een huiszoeking vond de politie sche- - dels, geweien en afgezaagde poten van zeker zestig reeën, waaronder pootjes van nog ongeboren dieren. Verder vond de politie 45 kilo inge vroren reebout, fazanten, patrijzen, bunzingvellen, wezelhuiden, vuur wapens met geluiddempers, honder den strikken, netten, konijnenklem men, grote wildzwijnklemmen, vo gellijm, lokduiven en ander gereed schap. Zo verschijnt „Nessie" (het monster van Loch Hess) in populaire publikaties. Men zie ook het kursief van heden (donderdag).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4