Besteding van de Zeeuwse kollekte SCHO UWEN-D UIVELAND HEEFT EEN NIEUWE OPBOUWWERKER M J IK C r T' *<k -V- g&ii&ti - Eerste thema-avond in Zierikzees Vrouwencafé Nieuwe kleuter- en lagere school Ouwerkerk M 1 3 De taak van Ad Boonman *\v l-;f, Bruinisse STREEKNIEUWS Filmvertoning jjf BB ft B ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 oktober 1981 Nr. 22989 A Ad Boonman (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 29-9. Schouwen-Duiveland heeft een nieuwe opbouwwerker: Ad Boonman, 24 jaar oud, vol enthousiasme, maar zich bewust tonend van de zware taak, die hij met deze benoeming op de schouders kreeg gelegd. Tot eind 1983 zal hij de tijd krijgen te bewijzen, dat de Stichting Samenlevingsopbouw op Schouwen- Duiveland wel degelijk bestaansrecht heeft. Eigenlijk kreeg hij daardoor twee taken toebedacht. De opdracht van een opbouwwerker zal ia normale" gevallen toch ongetwijfeld zijn die job zo goéd -mogelijk uit te oefenen. De Schouwen-Duivelandse opbouwwerker krijgt daar als opdracht bij de negatieve mening van (vrijwel alle) kolleges, van b. en w. om te buigen in een positieve. Betekent dat nou, dat Ad Boonman als een razende Roeland jacht gaat maken op wapenfeiten. Heeft hij als op bouwwerker gefaald, als de regionale autoriteiten straks (eind 1983) toch besluiten de Stichting Samenlevingsopbouw op te doeken? Ad beseft, zoals gezegd, wat' van hem wordt verwacht, maar gaat er blijkbaar toch niet onder gebukt. Nog vol vertrouwen over de goede af loop spreekt hij over „een uitdaging". Toen hij op de hoogte was gesteld van de in-het-slop- verkerende situatie van de Stichting heeft hij wel iets langer nagedacht over z'n aanstelling. Hij werd (en wordt nog steeds) gewaarschuwd door de „Doeswijk-erfenis", die hij te verwerken krijgt. Ad Boonman liet zich niet afschrikken en is blij met zijn aanstelling, zijn eerste na een opleiding aan de Sociale Akade- mie „Markendaal" in Breda en een stageperiode in Borsele. „Ik ben zelf een Zeeuw, houd van het platteland en zou nooit in een stad willen wer ken". Dooddoener? Het besluit tot het opheffen van de Stichting Samenlevingsopbouw met ingang van 1 januari 1984, werd door de (meeste) gemeenteraden in princi pe al genomen. „Op deze beslissing kan nog worden teruggekomen als straks blijkt, dat de Stichting wel goed kan funktioneren", luidde dan meestal de verzachtende kantteke ning. Ad Boonman hoopt dat die uit spraak geen dooddoener is, maar dat hij (en het bestuur) werkelijk de kans zullen krijgen het nut van opbouw werk aan te tonen. - Ad ziet als belangrijkste taak van het opbouwwerk het adviseren van de bevolking, hetgeen volgens hem niet expliciet betekent dat het een storend element zou moeten zijn^voor de gemeentelijke overheid. Een goe de overlegsituatie, door de opbouw werker gekreëerd, kan uiteraard ook bevorderend werken. Niet alleen in de regio, maar ook in den lande speelt het probleem van de vaagheid en het moeizaam door te prikken jargon, dat rond opbouw werk geweven zit. Bestuur en op bouwwerker willen dit doorbreken. Over 3 4 weken wordt een informa tiefolder verspreid met duidelijke gegevens over wat het opbouwwerk nu in feit inhoudt. Niet opdringen Belangrijkste uitgangspunt vol gens Ad is, dat geen voorzieningen worden opgedrongen, maar dat wordt ingespeeld op de zelfwerk zaamheid van de bevolking, dat spontane initiatieven worden on dersteund door het scheppen van de mogelijkheden en het uitstippelen van een te volgen weg. Konkreet ge zegd: Bij de opbouwwerker kan men terecht als men een dorpsraad wil stichten en precies wil weten hoe dat in z'n werk gaat; als men een Jcursus wil organiseren of een klubblad wil gaan uitgeven, als men een klubhuis- je voor diverse aktiviteiten wil kre- ëren. Kortom als men bepaalde zaken op poten wil zetten, maar daar wel on dersteuning bij nodig heeft, dan kan men aankloppen bij Ad Boonman. Ad zal dan niet al het werk zelf gaan verrichten, hij zal ook niet naar het gemeentebestuur stappen om met de vuist op tafel slaand te vertellen, dat er subsidie gegeven moet wor den, maar hij zal wel duidelijk ver tellen op welke wijze een begaald initiatief nader uitgewerkt kan wor den en hij zal, in overleg, de strategie uitstippelen om bepaalde wensen vervuld te krijgen. Bovendien zal hij die ondersteuning blijven geven, tot dat de zaak zo goed draait, dat de be langengroep het zelf aankan. Ondersteuning van initiatieven, houdt dat in dat de opbouwwerker een afwachtende, passieve houding aanneemt? „Nee, ik schiet er niks mee op om altijd op m'n mooie kan toor in Kerkwerve te blijven zitten". Getracht zal worden overduidelijke „witte vlekken" in de sociaal- kulturele voorzieningen ingevuld te krijgen. Komt het initiatief niet spontaan, dan zal vanuit de Stichting naar kon- taktpersonen ter plaatse worden ge zocht. Sfeer zuiveren Kan een opbouwwerker goed funk tioneren als de gemeentebesturen niet van zijn bestaansrecht overtuigd zijn? Ad deelt mee, dat door middel van komende besprekingen met alle kolleges afzonderlijk getracht zal worden de sfeer wat te zuiveren en een goede verstandhouding op te bouwen, De nieuwe opbouwwerker zegt in middels te hebben vastgesteld dat Schouwen-Duiveland een pluriforme bevolking rijk is. „Elke streek in de ze regio heeft zijn eigen kenmerken, dat kan ik niet naast me neerleggen. Met die verschillen in aard van be volking (en dus ook van bestuurders) dient rekening te worden gehouden". „Welzijnshuis" De mogelijke samenwerking tus sen de drie thans funktionerende welzijnsinstellingen op Schouwen- Duiveland kwam de afgelopen we ken al eerder ter sprake. Eerste initi atief tot overleg zal uitgaan van de Stichting Jeugd. De Stichting Sa menlevingsopbouw zal er zeker aan deelnemen. Ad Boonman acht het ook van groot belang, dat van tijd tot tijd informeel overleg plaatsvindt tussen de drie welzijnsfunktionaris- sen, eventueel aangevuld met de wel- zi jnsambtenaar. „Op deze eenmansposten worden de ideeën meestal in eigen brein ont wikkeld en een klankbord kan dan ondersteuning geven, mede daar on ze funkties vaak vele raakvlakken met elkaar hebben". Konkrete zaken waar de nieuwe opbouwwerker zich de komende tijd mee bezig zal houden zijn: het aanleg gen van een gedetailleerde inventari satie van alles wat op het gebied van kursuswerk en kadervorming in deze regio te doen is; het nagaan en zo mo gelijk invullen van „witte vlekken" en het werk voortvloeiend uit het Kleine Kernen Projekt, dat zoals be kend om praktische en organisatori sche redenen bij de Stichting Samen levingsopbouw is ondergebracht. Kleine Kernen Projekt Het Kleine Kernen Projekt heeft nog één jaar de steun van de speciale projektleidster (Emeline Kleber). Daarna zullen het pirojekt evenals de eruit voortgevloeide aktiviteiten (bijv. scholen- en winkelexperiment) nog één jaar doorlopen. Aan de op bouwwerker "de taak deze zaak dan te begeleiden. Komt er ooit een einde aan de noodzaak van opbouwwerk, is er op een bepaald moment sprake van een ideale situatie? Ad's antwoord is tweeledig: „Als het opbouwwerk het heel goed heeft gedaan, zou het ingebakken moeten zitten in gemeentebesturen en in an dere werkzame instellingen. Toch zullen er altijd vrijwilligers blijven, die moeilijkheden hebben met de uit werking van hun plannen. Ze zullen advies nodig hebben om hun initia tieven niet aan een vroegtijdige dood te laten ondergaan. Voor het op bouwwerk ligt er dan altijd een we zenlijke taak". BRUINISSE, 1-10. In de week van 5 tot en met 10 oktober wordt in Bruinis se, net als in vele andere Zeeuwse gemeenten, de Zeeuwse kollekte gehouden. Omdat over deze kollekte een aantal misverstanden bestaan in Bruinisse wat betreft de besteding ervan, heeft burgemeester T. C. Hekman zich in een rond schrijven tot de bevolking gericht. Hierin staat o.a. dat de Zeeuwse kollekte wordt georganiseerd door plaatselijke komité's, plaatselijke vrouwenraden of de echtgenote van de burgemeester, onder auspiciën van de Zeeuwse Vrouwenraad in nauwe samenwerking met de Stich ting Zeeland. Besteding De opbrengst wordt als volgt besteed: 33 voor plaatselijk sociaal-kulturele doelen; 20 voor Anjerfonds Zeeland; 2 voor de Zeeuwse Vrouwenraad; provinciale objekten. Verder voor vakantiewe ken met begeleiding van Zeeuwse Ouderen - en lichamelijk gehandicap ten en een vakantieweek voor Zeeuwse blinden met begeleid(ster)er. Uit de verdeling van de opbrengst kan dus vastgesteld worden dat in ie der geval 33 ten goede komt aan de plaatstelijke sociaal-kulturele doe len. In de voorgaande jaren hebben di verse verenigingen en instellingen in onze gemeente bedragen uit de-op brengst ontvangen, zoals „Nu met Hope", de bejaardensozen, peu terspeelzaal enz. Zeeland is de enige provincie waar niet apart voor het Anjerfonds wordt gekollekteerd, dit zit bij de Zeeuwse kollekte inbegre pen. Anjerfonds Op dit Anjerfonds Zeeland kan voor behaalde plaatselijke aktivitei ten een beroep worden gedaan, b.v. een subsidie voor de inrichtings kosten van de Oudheidskamer, Oorlogs- en Visserij Museum in Brui nisse. Verhalen als zou de opbrengst van de Zeeuwse kollekte alleen worden aangewend om een aantal burgers een goedkope vakantie te bezorgen missen dus elke grond, aldus de bur gemeester. Slechts een klein percentage van de opbrengst wordt bestemd voor de be geleiding van Zeeuwse ouderen, ge handicapten en blinden. De verblijf- en reiskosten moeten betrokkenen zelf betalen. Onder het motto - voor Zeeuwen door Zeeuwen - beveelt de burgemeester de Zeeuwse kollekte hartelijk aan bij de inwoners van Bruinisse. ROTTERDAM. De spoorwegpolitie gaat harder optreden tegen de heroï- neverslaafden die zich dagelijks op het eerste perron van het Centraal Station in Rotterdam ophouden. De spoorwegagenten gaan vaker sur veilleren en overleggen met onder meer de narcoticabrigade van de Rot terdamse gemeentepolitie over ver dere maatregelen. VLISSINGEN. De provincie Zee land streeft op korte termijn naar de oprichting van een rampenbestrij dingsorganisatie voor de Wester- schelde. Vergadering Hoofdbestuur der Z.L.M. Het hoofdbestuur van de Z.L.M. zal maandag 5 oktober a.s. in „De Wouwse Tol" te Bergen op Zoom bij eenkomen. Op deze vergadering zal de problematiek van de graanver- "vangende produkten worden behan deld. Hierna zullen de Z.L.M.- kommissies worden besproken; alle Z.L.M.-kommissieleden zijn per 31 december a.s. aftredend. Voorgesteld zal worden het geldende schema voor vertegenwoordiging in Z.L.M.- kommissies te handhaven. Door het dagelijks bestuur wordt voorgesteld de desbetreffende (Zeeuwse) konsu- lenten te vragen adviseur te worden van de diverse Z.L.M.-kommissies. Hierna zal de balans en exploitatie rekening 1980 worden besproken waarna de voorzitters van de kom missies tuinbouw, veehouderij, ak kerbouw en grondgebruik een over zicht geven van.de situatie in hun sektor en verslag doen van de gehou den vergaderingen (9.30). ZIERIKZEE Uitstapje R.K. Kleuterschool Dinsdagmiddag brachten alle kleu ters van de kleuterschool „Onder de Wieken" een bezoekje aan Bloem- boutique Wigchers. Daar lag een kleurige kollektie herfstbloemen klaar, waarvan ze zelf een bloemstukje mochten maken. Er werd hard en enthousiast gewerkt en daardoor was het resultaat geweldig. Plattelandsvrouwen afd. Schouwen Verleden week hielden de platte landsvrouwen afdeling Schouwen een bijeenkomst in de foyer van restaurant Mondragon. Tijdens deze middag werden door de dames zelfgemaakte artikelen verkocht, zoals handwerken, cakes en schilderwerken, met het doel de kas te spekken voor de viering van een jubileum van deze afdeling. Verder werd nog geruime tijd bin go gespeeld. I.. I. Aanrijding Bromfietser R. v. d. W. uit Brou wershaven stak dinsdagochtend om 07.50 uur de rijweg over bij de ro tonde te Zierikzee en werd daarbij geraakt door de automobilist A. v. A. uit Noordgouwe. V. d. W. ging met schaafwonden naar huis. Zowel de brommer als de auto raakten licht beschadigd. Beatrix Fonds De alhier gehouden kollekte ge houden voor het (zilveren) Prinses Beatrix Fonds, heeft het mooie be drag van 5129,60 opgebracht. Een dankwoord komt toe aan de koliek- trices en de burgerij. Geslaagd Voor het te Utrecht gehouden exa men, ter verkrijging van het diploma Manuale Therapie, slaagde onze stad genoot, de heer A. van Goethem. Foto-onderschrKt Het onderschrift van de dinsdag 29 september gepubliceerde foto van „pratende mannen aan de kaai" is wat ongelukkig in de krant geko men. Gesproken werd van „kaailo- pers". Dit woord bestaat wel in het plaatselijk vokabulair, maar is in het onderhavige geval feitelijk onei genlijk gebruikt. Het ging gewoon om wat ouderen, die - gezeten op het muurtje bij het Luitje - een gezellig babbeltje maken. Het oorspronke lijk woord „kaailoper" had betrek king op mensen, die destijds aan de haven schepen laadden en losten. Opening Nobelpoort Wethouder P. de Rijke van Zierik zee verricht vrijdag 9 oktober de offi ciële opening van de Nobelpoort. Sinds half juni heeft de showband „Rust Roest" de beschikking gekre gen over het gebouw als oefenruimte. Voor tijd: zie agenda. SEROOSKERKE Opbrengst kollekte De kollekte ten bate van het Prin ses Beatrixfonds heeft te Seroosker- ke de fraaie som van 144,30 opge bracht. Een woord van dank wordt gebracht aan alle gevers en koliek- tanten. Ledenvergadering Dorpsgemeenschap Woensdagavond vergaderde in het Dorpshuis de Dorpsgemeenschap van Serooskerke. Na opening van de ze algemene vergadering door me vrouw B. A. Meijer werden de notu len van de vorige vergadering voor gelezen en werd het fihancieel ver slag goedgekeurd. Bij de mededelin gen was er onder meer een uitgebrei de diskussie over het al dan niet la ten hangen van het ijzeren schom melbootje op het dorpsplein. Op 19 oktober start een kursus stoelenmat- ZIERIKZEE, 30-9. Het Zierikzeese Vrouwencafé is woensdagavond haar se rie café-avonden gestart met een thema-avond, betreffende de film: „Vrou wen aller landen Kopenhagen 1980". Joke Boonman-Jacobs van Bureau Zeeland van c.r.m., die de regio Schouwen-Duiveland onder haar „beheer" heeft gaf na afloop enige toelichting. In 1975 was het jaar van de vrouw en in dat kader werd in Mexico City een kongres gehouden en een wereld- aktieplan voor tien jaar opgesteld. Centraal stond dat de positie van de vrouw in de hele wereld zou moeten worden verbeterd. Vorig jaar hielden de Verenigde Naties in Kopenhagen een konferentie, waar bezien moest worden in hoeverre dat aktiepian reeds was uitgevoerd en in hoeverre de positie van de vrouw was verbe terd. Duidelijk bleek, dat in beide ge vallen niet veel winst was geboekt en dat het aktiepian (enige) bijschaving nodig had. Het plan bestond uit drie delen: een ahalytisch deel, punten voor internationale akties en punten ten en pitrietwerken onder leiding van de heer C. de Rijke. Op 28 no vember is er een uitvoering van de toneelvereniging „Op Drift" (voor de leden). Voorts werd op de vergade ring besloten de kontributie met 2,50 te verhogen. Schriftelijke stemming wees uit, dat de voor zitster herkozen was. Na de rond vraag besloot mevrouw Meijer de vergadering. EINDHOVEN. Philips heeft samen met zijn Zweedse partner in telefo- nieprojekten Ericsson, opnieuw een opdracht gekregen van de regering van Saoedi-Arabië voor een verdere uitbreiding van het telefoonnet. voor nationale akties. Arbeid, onder wijs en gezondheid vormden de drie belangrijkste onderwerpen die aan de orde kwamen. Nederlands Aktieprogram Ook werd gesproken over het Ne derlands Aktieprogram Emancipa tiebeleid, een uitwerking van het we- reldaktieplan. Dit program bevat een overzicht van het tot nu toe ge voerde emancipatiebeleid van de overheid en een beschrijving van de beleidplannen op het gebied van on der andere onderwijs, wetenschappe lijk onderzoek, wetgeving, vrouwen beweging, arbeid, gezondheid, sexu- eel geweld en kinderopvang. „In alle kuituren is gebleken dat vrouwen er nog het slechst vanaf komen, ook in Nederland moet nog heel wat worden verbeterd", aldus Joke Boonman. Het koncept Emancipatie Vooruit kan worden aangevraagd bij de afde ling voorlichting van c.r.m. en moet voor 1 november worden terug gestuurd. Het koncept bevat vragen lijsten over verschillende onderwer pen en belandt op den duur in de Tweede Kamer, alwaar de belangrij ke zaken van het koncept zullen wor den behandeld. Op een gestelde vraag of er nog steeds onderling kon- takt wordt gehouden tussen verschil lende landen gaf Joke Boonman als antwoord dat er momenteel een VN- zitting in New York aan de gang is. Sarie van Heemskerk van de Zeeuw se Vrouwenraad vertegenwoordigt in New York de Nederlandse Vrou wenraad. (Vervolg van pagina 1) dern man met goede ideeën en vele bijbaantjes, zoals zijn vroegere kolle ga's en leidster van de kleuterschool Greetje Koppert zonder krachtvolle stem, maar er wordt goed naar haar geluisterd". De heer Van Bommel memoreerde verder de bouw van de school in 1883 bij de kerk, de nieuwe, school in 1]9£1 en de bouw van de kleuterschool; aan de Ring, die mogelijk werd gemaakt t door een t gift'? van-^dé Tafelronde1. Be Association Kinsmen Clüb in Canada stelde destijds de grootste gift be schikbaar. De plaquette van de Ta felronde past niet in de nieuwe school, maar zal nu derhalve een plaatsje krijgen in het dorpshuis. Momenten Als belangrijke momenten die leid den tot de bouw van deze nieuwe, geïntegreerde school noemde de bur gemeester: het besluit ^van de ge meenteraad in oktober Ï978, het be schikbaar stellen van het krediet in december 1978, het bepalen van de plaats in februari 1979 en de start van de bouw in augustus 1980. „Door eendrachtige samenwerking tussen architektenbureau De Bruijn en Aan- nemingsberijf Schouwen-Duiveland is een schitterend modern gebouw tot stand gekomen, dat voldoet aan alle eisen", aldus de burgemeester. De inspektrice van het kleuter- en lageronderwljs mevrouw A. C. Maan blikte, in tegenstelling tot de burge meester, naar de toekomst. Ze sprak over een optimaal gebouw, dat moge lijkheden biedt het onderwijs opti maal te laten funktioneren. Ze drong er op aan het onderwijs in vertikale lijn zo ver mogelijk door te trekken en zo veel mogelijk met de schuifdeuren open les te geven, om op die wijze de onderwijsdifferentia- ties gestalte te geven. De medede ling, dat tijdens de bouw al een ruit werd stukgegooid betreurde de in spektrice en ze deed dan ook een be roep op de bevolking een oogje in het zeil te houden ten behoeve van deze fraaie nieuwe school. Pluim en waarschuwing- Verder liet mevrouw Maan weten de kleuter- en lagere school in Ou werkerk een pluim te kunnen geven Tot slot had ze voor hoofdonderwij zer Henk Snijders nog wel de waar schuwing in petto het nu wel eens rustig aan te gaan doen met allerlei aanvragen. Hoofdleidster van de kleuterschool Greetje Koppert-De Rijke herinner de er aan, dat ongeveer zeven jaar ge leden al met de kleuters werd gespeeld op^dè weide, waar hu de f meuwe«chool is verrezen- üx horoI .'Li .iii.1?iö'*q<J Nu wordt weer op dezelfde wei en in dezelfde zandbak gespeeld, maar dat betekent nu naast de deur van de school. Spreekster toonde zich zeer verheugd over de vele mogelijkhe den, die de nieuwe kleuterschool met speelhal en speelwerklokaal biedt Verder noemde ze de gezamenlijke personeelskamer een ongekende luxe. Mevrouw Koppert besloot met iedereen te bedanken, die aan de totstandkoming van de school had den meegewerkt. Tegenstellingen Hoofdonderwijzer H. E. S. Snij ders gaf een opsomming van de vele tegenstrijdige reakties, die hij tij dens de bouw en de inrichting had vernomen. Hij gaf derhalve een ver klaring van enkele „omstreden" voorzieningen. Zo wees hij op de vele hoeken van het gebouw, die alle funktioneel gebruikt worden of zul len worden. De vloerbedekking gaf naar zijn meing een warm en sfeervol effekt en de glazen scheidingswan den zullen de leerlingen - als er goed les gegeven wordt - niet afleiden. De inspektrice van repliek dienend gaf de heer Snijders een overzicht van het aantal lessen, tijdens welke de schuifdeuren openstaan en gestal te wordt gegeven aan het onderwijs in vertikale lijn. Ook de heer Snij ders rondde zijn toespraak af met dankwoorden. De heer J. v. d. Maas kwam namens hoofdaannemer, architekt en onder aannemers met een fraai geschenk voor de school: een radio-pick-up en cassetterecorder. Na het offciële gedeelte bezichtigde het gezelschap onder het genot van een drankje en een hapje, de mooie nieuwe school, die voor 480.000,- kon worden gebouwd. li '.l K'. i4 i O OUWERKERK. Een schitterend kleed (links) siert een wand van de nieuwe school. Van de jongste kleuters af tot en met de grootste zesde klasser werd daaraan meegewerkt en mevrouw I. Zijp-Kool (zie foto) voegde al die tafe reeltjes samen tot dit prachtige geheel. Vandaar dat haar een bedanklied werd toegezongen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3