Iran gaat morgen (vrijdag) weer naar de stembus Paarsmerk. Pittig en voordelig. 2 „EKONOMISERING VAN DE POLITIEK" Gesprek Haig- Gromyko „Solidariteit" bereikt kompromis Naar herstel van „orde" Iraanse defensietop omgekomen Zeep op de bon in Polen „Flitsen" uit' het buitenland Het Sahel- gebied Stichting Het Theater vertoont in de Concertzaal Fusiekongres FNV Kok: in vier jaar werkloosheid minstens te halveren Militaire macht Sovjets Douwe Egberts koffie....lekkere koffie. Jeugdsozen in het weekeinde Overval op postkantoor AGENDA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE NESSIE We „verdrinken" in de melk; zo zou men de essentie kunnen uitleg gen van de rede van de F.N.Z.- voorzitter, de ook ten onzetn niet on bekende drs. R. Zijlstra. De voorzit ter gaf (woensdag) enkele cijfers, die tot nadenken stemmen. Neder land beschikt - een voorbeeld - nog al tijd over ongeveer 2Vt miljoen ha kul- tuurgrond en maar liefst tweedere van die grond, wordt gebruikt voor de veeteelt. Als leek kan met dit hoge percentage niet raden: wél opmerken dat overal in het land vee graast, tot (alweer een getal) een totaal van 2,4 miljoen stuks. Gezien door de veeteeltbril dus een land van melk en honing, want al die dieren produceerden maar liefst 11 miljard kg. melk, een onvoorstelbare plas, maar - vreemd feitelijk in een wereld waarvan vele delen schreeu wen om voedsel - het kan te veel van het goede worden. Ook elders im mers grazen koeien (en schapen). Nog recentelijk zagen we de vriendelijke herkauwers in Groot-Brittannië aan het werk, o.w. pikzwarte koeien in het Schotse. Ook daar en van elders komen stromen melk „naar Brussel". Daarom „dreigde" Europa in de zuivel te verstikken" en juist die onervloed bracht de Europese Ge meenschap in het nauw, of - met de woorden van drs. Zijlstra - „aan de rand van het faillissement". Zo was tenminste de situatie in 1979, maar thans is deze melkpro- duktie wat afgeremd en de zuivelin dustrieën zien toch kans de melk te verwerken tot een pakket, dat een waarde beloopt van 13 miljard. Dit cijfer toont aan, hoe die vaderlandse zuivelindustrie op sterke benen staat, hetgeen verband houdt met de sterke vraag naar Nederlandse zui- velprodukten over vrijwel de gehele wereld. Drs. Zijlstra noemde hier voor een drietal oorzaken: de toene ming van de wereldbevolking, de stijgende koopkracht in de olie-pro ducerende landen (een oliesjeik lust ook wel kaas uit het vuistje) en de slechte voedselvoorziening in de Oostbloklanden. Ten aanzien van de zuivelpolitiek voor de toekomst, op teert drs. Zijlstra niet voor een indi viduele produktiekontingentering. Misschien mag dat zo vertaald: blij ven knokken voor produktie en af zet, maar niet de individuele veeteler de dupe laten worden, van een ver keerd gerichte zuivelpolitiek. Thans zit er n.l. een richtprijsver hoging in van ongeveer 9 procent. De totaalverbetering is (te) laat ingezet, tegen de achtergrond van 's lands ekonomie, maar de wegwijzer is zichtbaar geworden voor de te volgen koers: blijvende versterking van de zuivelindustrie en het zoeken naar expansiemogelijkheden; het finan cieel gezond houden van de bedrij ven; behoud van de konkurrentiepo- sitie en een evenwichtige personeels bezetting op de bedrijven. De F.N.Z.- voorzitter kwam tot een merk waardige slogan, die „Brussel" in het algemeen best kan toepassen in de praktijk: „wij moeten niet naar een verdere politisering van de eko nomie, maar naar een grotere ekono- misering van de politiek". NEW YORK, 30-9. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig heeft verklaard, dat het nog staat te bezien of de gesprek ken met zijn Russische kollega An drei Gromyko zullen bijdragen aan een vermindering van de spanningen tussen de Verenigde staten en de Sowjet-Unie. In een vraaggesprek met het Ame rikaanse televisiestation NBC zei Haig dat tijdens de gesprekken met Gromyko een groot aantal proble men tussen Washington en Moskou zijn doorgesproken. Daarbij hebben we van beide kanten onze standpun ten nog eens uiteengezet, zonder dat we ten aanzien van een van de besproken onderwerpen over eenstemming hebben bereikt. Haig' heeft Gromyko tweemaal voor een onderhoud ontmoet en in totaal ne gen uur met hem gesproken. De twee bewindslieden hebben afgesproken elkaar begin volgend jaar opnieuw te ontmoeten in Genève. GDANSK, 30-9. Op het kongres van Solidariteit in Gdansk kwam het omstreden „kompromis" van een klein deel van de leiding van Solida riteit met de regering over een vrij dag reeds in een nieuwe wet vastge legde vorm van arbeiderszelfbestuur in de bedrijven er feitelijk door, al kregen voorzitter Walesa en de lei ding in haar geheel een stevige repri mande voor de „niet-demokratische" wijze waarop de beslissing tot stand was gekomen plus een waarschu wing dat dit zich niet mag herhalen. DEN HAAG, 1-10. Iran gaat vrijdag voor de tweede keer in ruim twee maanden naar de stembus om een nieuwe president te kiezen. De golf van geweld die sinds de afzetting van president Abolhassan Bani- Sadr in juni steeds is toegenomen in kracht, trof op 30 augustus opnieuw het >hart van de Islamitische top: bij een bomaanslag op een bureau van de pre mier kwamen op 30 augustus de kersverse president, Mohammed Ali Radjai, en premier Djavad Bahonar zelf om. Advertentie Net als het op 24 juli van te voren vast stond dat Radjai de verkiezin gen zou winnen, is het nu duidelijk wie op 2 oktober gaat winnen: Hodja- toleslam Ali Chamenei I de eerste TEHERAN/BEIROET/ANKARA, 30-9. Een belangrijk deel van de Iraanse militaire top, onder wie de minister van defensie en de chefstaf van het leger, is omgekomen bij een vliegtuigongeluk ten zuiden van Te heran. Dit heeft Radio Teheran woensdag bekendgemaakt. Niet be kend is wat de oorzaak van de vlieg ramp is noch wat de gevolgen ervan zullen zijn voor de oorlog met Irak. WARSCHAU, 30-9. Met ingang van 1 oktober gaat zeep in Polen op de bon, zo heeft het Poolse persbureau Pap dinsdag bekendgemaakt. Per volwassene zal men vanaf die datum recht hebben op een stuk zeep per twee maanden met uitzondering van de mensen in het kolen- en industrie gebied van Katowice. Zij krijgen een stuk per maand. ROME. Slechts vijf procent van de vrouwen in Italië gebruikt de pil als voorbehoedmiddel tegen zwanger schap. Dit is gebleken uit gegeven van de Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO) die op een kongres in Ro me werden aangehaald. BONN. De Westduitse socialisti sche regeringspartij SPD is een groot deel van haar populariteit bij de be volking in de Bondsrepubliek aan het verliezen. GDANSK/WARSCHAU. De in Po len regerende Verenigde Arbei derspartij heeft de hoop uitgespro ken, dat binnen Solidariteit de „krachten van samenwerking en rea lisme zullen winnen". LAHORE. Pakistaanse komman do's hebben woensdagochtend de ka pers van een Indisch verkeersvlieg tuig gearresteerd en de resterende gijzelaars bevrijd, zo heeft de Pa kistaanse regering meegedeeld. geestelijke die het presidentschap van de Islamitische republiek Iran gaat bekleden. De geschikste De kommissie die de kandidaten aan de Islamitische grondwet moest toetsen selekteerde er weliswaar vijf, maar de andere vier gaven te kennen dat ze Chameini de ge schikste kandidaat vonden. Dat ge beurde nadat Irans revolutionaire leider, ajatollah Roehollah Chomeini liet doorschemeren de voorkeur te geven aan zijn vertrouweling Chame nei. Hiermee werden de machtsver houdingen binnen de Islamitische top van Iran geïllustreerd, de stem van Imam is nog steeds doorslagge vend. Chamenei werd na de dood van Ba honar sekretarisgeneraal van de Isla mitisch republikeinse partij (IRP), de partij van de konservatieve geestelijkheid die alle machtscentra (parlement, regering, rechterlijke macht) van de Islamitische republiek beheerst. Tegen de achtergrond van het steeds toenemende verzet van tegen standers van dit bewind is het niet onbegrijpelijk dat Chamenei, zelf nog herstellende van een aanslag op 27 juni, maandag op de televisie aan kondigde dat herstel van de openba re orde zijn voornaamste doelstelling is. LUXEMBURG, 30-9. De Neder landse Europarlementariër WimVer- l geer (C.D.A.) heeft woensdag in Luxemburg tijdens de derde ^a^vaq de raadgevende vergadering van 'de EEG/ACP-landen warm gepleit voor extra hulp aan het Sahel-gebied. In principe zal deze hulp gefinancierd moeten worden door de lidstaten van de Europese Gemeenschap. Volgens Vergeer is het dringend gewenst dat voor dit gebied afzonderlijke hulp gekreëerd wordt. Vergeer, die in zijn rede voor de assemblee opperde dat er veel te lang over honger in de we reld wordt gesproken zonder dat be paalde „rampgebieden" er worden uitgelicht, realiseerde zich dat het binnen de gemeenschap moeilijk zal zijn de nodige gelden te vinden. WEST-BERLIJN. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten zijn bij de Sowjet-Unie aan het pro testeren tegen een twaalf dagen gele den gepleegde schending van het luchtruim van West-Berlijn door Sowjet-russische militaire vliegtui gen; zo is van gezaghebbende bron nen vernomen. Advertentie A.s. zaterdag A.s. zondag 20.00 uur 20.00 uur MATINEE A.s. zondag 14.00 uur DE TOTALE VERSCHRIKKING: DE ZOMBIES ZUN TERUG! MMtDtmys _HET VUEGENDE OLIFANTJE met wapperend* or»n «n alurf klapwiekte door de lucht 16 jaar Prijs f 4,— zaal Alle leeftijden Nederlands gesproken AMSTERDAM, 1-10. Het moet, als het kabinet een goed werkgelegen heidsplan opstelt, mogelijk zijn om de werkloosheid in ons land de komende vier jaar te halveren tot 200.000 k 250.000 mensen. Dit zei, FNV-voorzitter Wim Kok aan werk te helpen. Ook pleitte Kok donderdag op de slotdag van het fu- voor een tijdelijke loonkostensubsi- siekongres van zijn vakcentrale. De die voor bedrijven, die door ar- FNV veracht dat het nieuwe kabinet beidstijdverkorting nieuwe banen een plan waarbij de ideeën van het scheppen. FNV om het aantal werklozen terug te dringen een centrale plaats dienen in te nemen. In de regeringsverkla ring, die over anderhalve week be kend wordt, moet al een duidelijke aangeving zitten dat het kabinet de FNV-voorstellen zoals die in het ak- tieprogramma „aan de slag" staan, serieus neemt, aldus Kok. De verdere uitwerking moet dan in het taakstel lende werkgelegenheidsplan dat mi nister Den Uyl heeft aangekondigd, plaatsvinden. Halvering Volgens Kok is een halvering van de werkloosheid een zeer belangrijke norm, ook voor de vakbeweging, om het beleid op af te stemmen. Als on derdeel van hetwerkgelegen- heidsplan züllen volgens hèm op gro- te schaal deeltijdbanen moeten wor den geschapen vooral Jgpgeren LONDEN. Generaal Bernard Ro gers, opperbevelhebber van de geal lieerde strijdkrachten in Europa, heeft gewaarschuwd tegen wat hij noemde Westeuropees pacifisme, neutralisme of eenzijdige ontwape- ning: TAIPEH. De voorstellen die de Chinese maarschalk Ye Jianying woensdag deed voor een onmiddelij- ke. hereniging van Taiwan en China, zijn nog dezelfde dag verworpen dóór de Taiwanese autoriteiten. NEW YORK. De ministers van bui tenlandse zaken van de 95 niet- gebonden landen hebben dinsdag in New York hun driedaagse ontmoe ting afgesloten en Zuid-Afrika, Is raël en de Verenigde Staten veroor deeld. MONTREAL. Zeker 52 passagiers en twee bemanningsleden van het Poolse vracht- en passagiersschip „Stefan Batory" hebben in Canada asiel gevraagd, zo is uit goedingelich- ten kringen in Montreal vernomen. WARSCHAU. Het Poolse ministe rie van buitenlandse zaken heeft Zweden om de uitlevering gevraagd »van de eerste sekretaris van de Pool se ambassade, Wit Wojtecki, die on langs politiek asiel in Zweden vroeg. PEKING. De vólksrepubliek Chi na heeft de regering van nationa listisch China voorgesteld besprekin gen te beginnen over de hereniging van beide staten. BEIROET. Bij een zware bomex plosie in de buurt van het kantoor van een vooraanstaande Palestijnse guerrillaleider in Beiroet zijn don derdagmorgen zeker vier mensen om het leven gekomen en tientallen ge wond geraakt. Auto's werden ver nield en verscheidene huizen liepen zware schade op. WASHINGTON, 30-9. De Ameri kaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, heeft de Europe se bondgenoten op het hart gedrukt de Russische militaire dreiging te beantwoorden. Hij deed dit tijdens een perskonferentie ter gelegenheid van de officiële presentatie vap een boekje over de Russische militaire macht „Soviet Military Power". Het bevat gegevens over het militair ver mogen van de Sowjet-Unie. „Het is zeker een echte en groeien de dreiging. Het is geen bangmakerij of propaganda. Het is aan ons om op deze dreiging een antwoord te geven"; aldus Weinberger. De mili taire superioriteit van de V.S. uit de jaren '50 is voorbij. Wat voor bedoe lingen de Russen hebben, weet ik niet, maar ik hoop dat ze vreedzaam zijn, aldus eén tamelijk felle Wein berger. Donderdag 8 oktober Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjas- wedstrijden. 20.00 uur. Nieuwerkerk Peuterspeelzaal Weststraat. Kleding- beurs en bazar. 9.00 - 11.30 en 13.30 - 15.30 uur. Vrijdag 9 oktober Zierikzee Opening Nobelpoort. 19.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Bazar „Nu met Hope". 19.00 uur. Zaterdag 10 oktober Zierikzee R.K.-kerk. Koncert Zierikzees Ka merkoor. 20.30 uur. Scharendijke Dorpshuis „de Putmeet". Postzegel- ruilmiddag. 13.30 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Zaterdag 3 oktober, optreden „The Tapes". 21.45 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. GRONINGEN, 1-10. Twee mannen hebben donderdagmoren bij een overyal op een postkantoor aan het Overwinningsplein in Groningen zestigduizendgulden buitgemaakt. Een van de mannen wachtte de geld- loper op die het kantoor binnenging en nam deze onder bedreiging van een pistool de geldtas af. Daarop ver dween hij in een klaarstaande auto. De auto is later teruggevonden en bleek gestolen te zijn. Van de beide overvallers ontbreekt ieder spoor.'- Donderdag 1 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst „Wees een zegen". 20.00 uur. Nieuwerkerk Peuterspeelzaal Weststraat. Inleve ren kinderkleding. 13.30 - 15.00 uur. Vrijdag 2 oktober Zierikzee Raadzaal. Stadhuis. Kommissie jeugd- en jongerenwerk. 16.30 uur. Chr. Kleuterschool „De Speeldoos". Inleveren kleding voor kinderkle- dingbeurs. 19.30 - 21.30 uur. „Huis van Nassau". Najaarsvergade ring hsv „Oosterschelde". 20.00 uur. Bar de Steeg. Optreden „The Lovin Angels". Zaterdag 3 oktober Zierikzee Chr. Kleuterschool „De Speeldoos". Kinderkledingbeurs. 10.00 - 12.00 uur. Concertzaal. Film: „Zombies, City-of the living dead". 20.00 uur, 16 jaar. Dreischor Dorpshuis. Bazar „Crescendo". Van 11.00 tot 24.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuisplein. Start lampionop tocht. 19.30 uur. Zondag 4 oktober Zierikzee Concertzaal. Film Cubbo, het vlie gende olifantje. 14.00 uur, a.l. Concertzaal. Film: „Zombies, City of the living dead". 20.00 uur, 16 jaar. Maandag 5 oktober Zierikzee „Huis van Nassau". Voorlichtings bijeenkomst Zeeuwse Sportraad. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Inspraakavond „groene nota's". 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Bijeenkomst scholenex periment. Aanvang: 20.00 uur. Scharendijke „de Putmeet". Ledenvergadering WD, afdeling Middenschouwen. 20.00 uur. Dinsdag 6 oktober Brouwershaven Haven Zz 1. Vara's gesprekgroep Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Woensdag 7 oktober Kerkwerve Verenigingsgebouw. Voorlichtings bijeenkomst Meer bewegen voor ouderen. 10.30 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396, (01110)3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging '(01119) 1660 i 1 na 18.30 uur 99 99 O.K., het is waar, dat ook veel Schotten een beetje gaan glimlachen als het monster van Loch Ness ter sprake komt. Het monster - al ja renlang in de volksmond Nessie genoemd - biedt echter meer dan een flauwe glimlach van geheimzinnig heid, want je kunt niet (blijven) spot ten met dingen, die al eeuwen bestaan. Dat is toch immers het geval met „Nessie". Het verhaal gaat terug - zo staat het in oude Schotse boeken - tot dezesde eeuw. In die tijd leefde er een soort heili ge in de Schotse hooglanden Sint Co- mum ba. Lopend langs Loch Ness (loch is meer) zag hij hoe een zwem mer werd gepakt door een plotseling opduikend monster. De heilige was zo geschrokken, dat hij bliksemsnel een kruis sloeg en dat hielp, want het monster liet de zwemmer los en werd gered. Sindsdien is Nessiebij tijd en wijle, de eeuwen door dus, in het nieuws gebleven. Zeker is wel dat er meer monsters in het meer huizen. Het zijn kreaturen met een lange nek, vaak gezien door toeristen of toevallige wandelaars, enkele malen zelfs gefotografeerd, maar de weten schap wil er niet aan. Die moet veel hardere Nessie-bewijzen hebben. Enkele jaren geleden is een weten schappelijke expeditie in het „loch" duikend in de weer geweest, maar het resultaat was negatief. Geen won der" zeggen de „gelovigen"; de we tenschapsmensen hebben wel gedo ken, maar lang niet diep genoeg, want Loch Ness is „onpeilbaar" tot de bodem toe. Dan is er nog het Phe nomena Investigation Bureau" waarbij 150 „gelovige" Nessie- mensen zijn aangesloten, die in be paalde perioden in het jaar dag en nacht de wacht houden, gewapend met fototoestellen en filmkamera's. Ze hebben wel wat op de plaat gekre gen, maar de „wil om te zienen tast bare bewijzen te krijgen, is zo groot, dat een lichtspiegeling of een drij vende boomtak, geredelijk tot monster worden gepromoveerd. De Schotse hooglanden steken trouwens vol geheimzinnigheden; het ruige landschap, de (soms) in ne vels gehulde bergtoppen en de een zaamheid voedden de fantasie en een wonderlijk monster pas best in dat sfeertje. Nuchtere Schotten - en die ■zijn er ook heel wat - geloveneve neens in het gekke beest, maar dan als bedenksel van al degenen, die zich met het vreemdelingenverkeer bezig houden. Die kunnen wel zo'n speciale attraktie gebruiken, want heel wat bewoners van de Hooglan den immers hebben in opeenvolgen de jaren dit ruige gebied verlaten. De blijvers geloven in kleine (en schone) industrietjes en natuurlijk het toerisme. Duizenden immers trekken naar dit aparte gebied, grote delen waarvan nog in ongerepte staat, die het begin van Genesis in ge dachten brengen: „de aarde nu was woè$t en ledigmaar wel on zegbaar mooi. Schotland gooit - Eu ropees gezien -daar komt het op neer - hoge estetische ogen, al of niet met „Nessie" als extra attraktie. SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2