c Nieuwe kleuter- en lagere school ,,'t Stoofje" geopend Inzet van ouderen zelf gewenst bij regionaal bejaardenbeleid DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hoogtepunt in Ouwerkerk Uitspraak Luns Benzine goedkoper Regionale dag in Nieuwerkerk Kaderkursussen zijn goede leidraad PÉ 8iir ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt mm'"%9cceS"es^i/m°4ndrIgelS9| r5,Tvraag?Xrc!fnVractpri|zln! De'adv!® In dit nummer: N'ieUWe OpboUWWerker VOOr SchoUtVen-Duiveland tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Donderdag 1 oktober 1981 138ste jaargang Nr. 22989 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. OUWERKERK, 30-9. De volwassenen openden woens dagmiddag op officiële wijze de nieuwe openbare lagere school en kleuterschool ,,'t Stoofje" aan de Haneweg in Ouwerkerk. De kinderen vierden woensdagochtend uit bundig feest. Zij wijdden hun school niet in met lange toespraken, maar met vrolijke liedjes, komische sket ches, een fijne film en een heerlijke gezamenlijke maal tijd. Toch ging ook het feestprogramma van de kinderen van start met een of ficiële gebeurtenis. Alle leerlingen van de kleuters tot en met de kinde ren van de zesde klas werkten de af gelopen drie maanden mee aan een fraai geschenk voor de school. Het werd een heel mooi wandkleed met talloze tafereeltjes, dingen uitbeel dend die met de Ouwerkerkse school te maken hebben. Dat wandkleed werd woensdagochtend onthuld in de gemeenschapsruimte van ,,'t Stoofje". DEN HAAG, 30-9. De uitspraak van NAVO-sekretaris-generaal mr. Luns, dat een stembusoverwinning van de Griekse oppositieleider An dreas Papandreou zou kunnen leiden tot dramatische veranderingen ten nadele van de NAVO in dit gebied, „is een onaanvaardbare inmenging in binnenlandse aangelegenheden". Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag woensdag ver klaard nadat een navraag had aange toond dat mr. Luns, in een interview met het franse persbureau AFP op vrijdag, inderdaad heeft gezegd dat het „duidelijk is dat indien Andreas Papandreou, de leider van de panhel- leense socialistische beweging Pa-, sok, „de verkiezingen zou winnen, de situatie in deze regio (de zuidoostelij ke flank van de NAVO) op dramati sche wijze ten nadele van de NAVO zou kunnen veranderen". DEN HAAG, 30-9. Normale en su- perbenzine zullen met ingang van za terdag 1,2 cent per liter goedkoper worden. Het ministerie van ekonomische zaken heeft dit woensdag meege deeld. De maximumprijs van een li ter normaal wordt hiermee 176,2, die van een liter super 182,8 cent. De maximumprijs van een liter tweetaktbenzine daalt met één cent en komt op 194,0 cent. Dieselolie wordt 0,2 cent per liter duurder, pe troleum gaat 0,3 cent meer kosten en huisbrandolie stijgt met 0,25 cent in prijs. De maximumprijzen voor stookolie en LPG veranderen niet. Het geschenk werd vervaardig on der leiding van mevrouw I. Zijp- Kool. Zij werd bijgestaan door de leerlingen Cynthia en Edwin bij de onthulling, hetgeen gebeurde door het wegscheuren van een groot pa pier met een vraagteken. De schoolkinderen en kleuters ble ken met recht trots op dit mooie werkstuk, waar ze allen zelf - de kleuters bijgestaan door de moeders hun eigen tafereeltje op hadden be vestigd. Mevrouw Zijp werd voor haar inzet beloond met een bedank- liedje en een oorkonde met de tekst van dat versje. Bovendien mocht ze een fraai bloemstuk in ontvangst ne men. Feestprogramma Het feestprogramma werd voortge zet met een circusvoorstelling van de eerste en tweede klas leerlingen on der leiding van mej. Marion de Bruin. De kleuters van mevrouw Greetje Koppert-De Rijke presen teerden zich met een lief liedje over kleurrijke linten. De derde en vierde klas leerlingen brachten onder lei ding van de heer Piet Vreeke een sketch je over hoe het toeging op de oude (inmiddels gesloopte) school op de Ring en tot slot zongen de leerlin gen van hoofdonderwijzer Henk Snijders een lied over de nieuwe school. Verder werd de ochtend op feeste lijke wijze doorgebracht met een filmvoorstelling en een gezamenlijke maaltijd, aangeboden door drie plaatselijke horecabedrijven. De kinderen hadden hun feest gehad, de volwassenen kwamen 's middags bij een voor de officiële opening van ,,'t Stoofje". Een naam, die overigens enige ver klaring vergt: op de plek waar de nieuwe school is gebouwd lag destijds een zogenaamde mee- krapstoof, of kortweg 't stoofje ge noemd. Mevrouw R. Kuyper-Vijver- berg zond die naam in toen aan de be volking van Ouwerkerk werd ver zocht ideeën aan te dragen voor een benaming van de nieuwe school. Vele inzendingen Later op de middag liet de voorzit ter van de ouderkommissie de heer C. J. Hillebrand weten, dat zeer ve len gehoor hadden gegeven aan die oproep en dat het de beide ouder kommissie heel wat tijd had gekost een voordracht van namen te maken. Tenslotte wisten ze toch ook het ge meentebestuur te overtuigen van hun voorkeur voor die aan het verle den herinnerende naam en werd ,,'t Stoofje" op de gevel aangebracht. Mevrouw Kuyper en wethouder van onderwijs de heer J. Op 't Hof ont hulden woensdagmiddag samen deze naam. Vervolgens betraden de geno digden, onder wie ook oud-burr:,,1- meester A. A. van Eeten, de nieuwe school. Burgemeester J. van Bommel dook naar aanleiding van deze opening in het onderwijsverleden van Ouwer kerk, Hij ging honderd jaar terug. In OUWERKERK. Geen lange toespraken voor de kleuters en eerste en tweede klas een vrolijk, ongedwongen festijn en toepasselijke feestmutsen. Ze hebben het Stoofje" nu officieel open is. leerlingen van de lagere school, maar geweten, dat hun nieuwe school 't (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 1881 volgde een zekere Willem Schoon zijn vader Hendrik Schoon op. Beide hoofdonderwijzers kregen heel wat lof toegezwaaid destijds. De hoofdinspekteur van het onder wijs liet zich dan ook in die tijd in su perlatieven uit over de wijze van on- derwijsgeven door Hendrik Schoon, terwijl Willem Schoon op besluit van de gemeenteraad een salarisverho ging van f 40,- per jaar ontving voor zijn inzet, zodat zijn jaarwedde op 900,- kwam. De burgemeester herinnerde er verder aan, dat Ouwerkerk voorop liep met een eigen Bewaarschool. In 1866 werd de Vereniging tot Bevorde ring van Opvoeding en Onderwijs opgericht. Hoofd van die bewaar school honderd jaar geleden was Ma ria Cornelia Kreft. De eerste burger noemde echter ook de huidige onderwijskrachten: „Hoofdonderwijzer Hendrik Snij ders met krachtvolle stem, een mo- Vervolg pag. 3 NIEUWERKERK, 30-9. Bijna honderd ouderen en be jaarden toonden woensdag belangstelling voor de regio nale dag in het dorpshuis te Nieuwerkerk: een dag over en voor bejaarden die vooral als doel had de aanwezigen te wijzen op het belang van deelname aan kadervor- mingskursussen. Deze kursussen worden georgani seerd door de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen en deze worden geleid door de funktionaris van de NIEUWERKERK. Ouderen bijeen tijdens de regionale dag in het dorpshuis te Nieuwerkerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Stichting Welzijn Ouderen Schou- wen-Duiveland, Ruud van der Weide. Deze kursus is bestemd voor huidige en toekomstige bestuurders van de plaatselijke afdelingen van de ANBO. Verder kwamen in de ochtend de voorstellen van het hoofdbestuur ANBO aan de orde. Na een korte kof fiepauze was er tijd voor de leden- werfaktie en een gesprek over de ka dervorming op Schouwen-Duive- land. Woonbehoeften 's Middags hield mevrouw J. Asma-Broere uit Zierikzee van de Vrouwen Advies Commissie een le zing over het» thema: „Hoe willen ou deren wonen". De inleiding was vooral toegespitst op „hoe kunnen ouderen wonen", een vraag die veel facetten van wonen omvat. Mevrouw Asma lichtte deze vraag toe door in te gaan op het onlangs verschenen R.I.W. rapport „Ouderen en hun woonbehoeften", het eerste interim rapport van een landelijk onderzoek naar behoeften van ouderen aan woon- en andere voorzieningen. Wat zijn precies de wenen van ou deren over wonnen? Is er voldoende woonruimte, voldoet deze woon ruimte en zo nee, wat zijn dan de ei sen van de ouderen. Spreekster vroeg zich af of er een advieskommissie ouderen bejaar denhuisvesting Schouwen-Duive- land zou moeten komen waarin zo wel vertegenwoordigers van de Stichting Bejaardenwerk, de ANBO, als bijvoorbeeld van de woning bouwvereniging en publieke werken vertegenwoordigd kunnen zijn. Zij vertelde dat er in Tilburg zo'n advieskommissie opgezet was, die een inventarisatie heeft opgesteld van een aantal eisen en wensen van ouderen. „Deze inventarisatie is van groot belang bij de realisering van bejaarden woningen". Tekort Direkteur van de woningbouwve reniging „Beter Wonen", ing. Ph. H. van Doorne, lichtte deze causerie met enkele opmerkingen toe. „Er zou meer gekommuniceerd moet worden. Het kontakt ouderen-woningbouw- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. vereniging moeten worden verbe terd. Er leven waarschijnlijk volop ideeën bij de ouderen die bij ons niet bekend zijn en het zou plezierig zijn als dit in de toekomst verandert. „De drempel om bij „Beter Wonen" bin nen te stappen zou moeten verdwij nen en ik hoop dat de vragen of ideeën van ouderen ons in de toe komst bereiken" aldus de heer Van Doorne. Hij merkte verder op dat er op Schouwen-Duiveland 652 bejaarden woningen gebouwd werden, terwijl er nog steeds 144 tekort zijn. „Een vreemd verschijnsel doet zich echter voor namelijk dat bijvoorde in de gemeente Brouwershaven een overschot aan bejaardenwonignen ontstond, terwijl in andere gemeen ten een enorm tekort was. „Het is momenteel bijzonder moeilijk een goede plaats te vinden waar bejaar denwoningen gebouwd kunnen wor den. Twee slaapkamers Poortambacht lijkt niet geschikt omdat deze wijk te ver van het cen trum af ligt. Verder is gebleken dat van die 144 bejaardenwoningen zoe kenden, een groot aantal een woning zoekt met twee slaapkamers. Het bouwen van kleine bejaardenwonin- gen is dus niet meer zo gewenst". Vervolgens richtte funktionaris Ruud van der Weide van de „Stich- tingWelzijn Ouderen Schouwen-Dui veland" het doel van deze stichting toe. „De stichting heeft naast de infor matieve funktie tevens een koördine- rende taak. Op Schouwen-Duiveland bestaan diverse voorzieningen voor ouderen echter deze zijn soms niet op elkaar afgestemd. De één weet soms niet waar de ander mee bezig is, ter wijl beide organisaties voor hetzelf de doel, de ouderen, bezig zijn". Informatie De organisatie van deze dag lag in handen van de dames E. J. Vos- Meijer en A. J. C. Apon-Snel, van de Gewestelijke Kaderkommissie van de ANBO. Mevrouw Apon deelde desge vraagd nog mee dat ouderen te wei nig worden betrokken in zaken die juist de bejaarden aangaan. „Dat is ook de reden dat die kaderkursus is opgezet. De ouderen moeten meer in formatie krijgen over ontwikkelin gen en problemen in het bejaarden- werk". De middag werd afgesloten met de film „Home sweet home" die handel de over de gebeurtenissen in een Bel gisch bejaardenhuis. Verwachting tot vrijdagavond: Meer bewolking Meer bewolking en mogelijk enkele buien; minimumtemperatuur rond 10 graden; middagtemperatuur om streeks 18 graden; vrij krachtige wind, eerst uit zuidoost, later draai end naar zuidwest. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m maandag 5 okt.: Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 9 gr. Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: west 4 Zondag: Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 9 gr. Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 9 gr. Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 2 okt. Zon op 6.42, onder 18.16 Maan op 10.58, onder 20.26 Eerste Kwartier: 6 okt. (8.45) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 2 okt. 5.27 17.36 11.13 23.33 Doodtij: 8 oktober HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekte slechtweer- zöne, die van noordwest-Spanje, via de Britse eilanden naar west-Scandi- navië loopt, verplaatst zich, tegen verwachting in, maar weinig. Ons land bleef daardoor ook vandaag nog in een zuidelijke stroming, waarmee droge lucht met flinke opklaringen werd aangevoerd. Ten opzichte van gisteren werd het vandaag (donder dag) zelfs nog iets warmer en zonni ger. Het ziet er echter naar uit dat de boven de Britse eilanden aanwezige slechtweerzóne weer in beweging gaat komen en morgen in ons land een weersverslechtering zal brengen. Verwacht wordt dat de bewolking vanuit het westen gaat toenemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1