Mol leent zich vrijwel niet voor verkeersmaatregelen Plantaardig plankton bedierf mosselen in Waddenzee u ft/ 6 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verkeerskommissie Zierikzee Bewoners tonen zich bezorgd Problemen over 14 dagen voorbij Overbrenging naar Oosterschelde voorkomen NVV en NKV besluiten tot opheffing Demonstratie bij Gulf-Europoort Geen ekonomische druk op Polen ffih P Bitr t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 september 1981 138ste jaargang Nr. 22988 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: .Zierikzeese aktiviteiten kinderboekenweek ZIERIKZEE, 28-9. Binnen korte tijd tot driemaal toe een auto, die een etalage binnenreed, was voor de bewo ners aan de Mol in Zierikzee aanleiding genoeg het ge meentebestuur opmerkzaam te maken op de verkeers overlast in deze straat. Maandagavond boog de verkeers kommissie zich over de betreffende brief van de Mol-be- woners. Mondelinge toelichting op dit schrijven werd vanaf de publieke tri bune gegeven door de heren Tuinman en Koevoets. De verkeersoverlast op de Mol, het rijden met hoge snelheid met alle gevaren van dien, deed zich volgens deze woordvoerders vooral in het weekend voor. „Kan er door de politie niet wat meer gekeken worden?" vroeg de heer Tuinman zich af. „Zet paaltjes neer, zoals in de grote steden, dan ko men ze tenminste de etalage niet meer binnen", opperde de heer Koe voets. Adjudant J. Hoekman diende de heren van repliek: Twee van de drie bovengenoemde ongelukken hadden plaatsgevonden in de regen (glad wegdek). In het derde geval moest uitgeweken worden voor een poes. Incidentele gevallen De adjudant ontkende niet, dat in alle drie de gevallen te hard iverd ge reden. Overigens bleek uit de politie rapporten verder, dat afgezien van deze incidentele gevallen, de maxi mumsnelheid op de Mol slechts heel weinig wordt overschreden. Verder wees de heer Hoekman op de moei lijkheid dergelijke incidentele geval len te voorkomen door middel van een frequente snelheidskontrole. Wat betreft de door de heer Koe voets voorgestelde paaltjes (zgn. „Amsterdammertjes") noemde de adjudant de talloze blokkades die zouden ontstaan als door vrachtwa gens gelost zou worden bij de aldaar aanwezige bedrijven, hetgeen uite raard veelvuldig voorkomt. De voorzitter van de verkeerskom missie, burgemeester Th. H. de Meester vulde aan dat „Amsterdam mertjes" in de steden niet werden ge plaatst om de auto's snelheid te laten verminderen, maar om het parkeren onmogelijk te maken. De heer W. F. Sprengelmeijer toon de zich wel overtuigd van de nood zaak tot het treffen van maatregelen en noemde de mogelijkheid van het aanbrengen van een soort „druppel" met sierbestrating ter hoogte van het Gravensteen. Adjudant Hoekman had daar zijn bedenkingen over in verband met de voorgeschreven breedte van de weg. Direkteur gemeentewerken de heer J. Louwerse vroeg zich af of je het „normale" verkeer nou moest op zadelen met een „hele toestand" voor enkele veel te hard rijdende extreme gevallen. De heer R. Sayers deed de suggestie een verandering in het pro fiel van de weg aan te brengen, ter wijl de heer Hoekman een verbete ring mogelijk achtte door het stroe ver maken van het wegdek. De voorzitter zegde toe zowel dit laatste als de mogelijkheid tot het aanbrengen van een zogenaamde ver- keersdruppel nader te zullen bestu deren. Hij drong er echter bij de be trokkenen op aan geen wonderen te verwachten, daar de situatie op de Mol weinig kansen biedt voor het treffen van ingrijpende maatregelen. Parkeerverbod De verkeerskommissie besloot unaniem te adviseren het tijdelijk parkeerverbond aan de noordzijde van de Nieuwe Haven in een defini tieve verkeersmaatregel om te zet ten. De tijdelijke maatregel werd ge troffen in verband met de werkzaam heden aan de Zuidhavenpoort en de rekonstruktie van de kademuur. Zo wel politie als Nieuwe Havenbewo ners toonden zich voorstander van deze maatregel. Verkeerskommissielid mevrouw C. Schaap-Anker liet weten de ver bodsborden liever aan de gevels aan gebracht te zien in plaats van aan de ontsierende palen. De heer Louwerse deelde mede, dat daar nader overleg met de betrokken bewoners over ge voerd dient te worden. De heer C. Legemaate toonde zich ontevreden over de wijze, waarop de destijds door bewoners voorgestelde rekonstruktie van de Driekoningen- laan werd afgehandeld. ,,U had de bewoners overleg toegezegd, maar na acht maanden wachten kregen ze slechts een afwijzend antwoord", al dus de heer Legemaate. De voorzitter liet weten, dat de voorstellen van de bewoners van de Driekoningenlaan wel terdegen wer den bestudeerd, maar gezien de hoge kosten niet zinvol bleken. Verder waren deze mensen, volgens de voor zitter, niet bereid voor een andere oplossing een deel van hun terrein op te offeren. Overigens achtte de voor zitter het geen zinvolle benadering van de betrokkenen de zaak via een raadslid in een kommissievergade ring aan te kaarten. Een rechtstreek se benadering van het kollege had hij beter gevonden. De verkeerskommissie bracht het advies uit het tijdelijk parkeerverbod aan de noordzijde van de Nieuwe Haven in een definitieve verkeersmaatregel om te zetten. Het aantal kleine aanrijdinkjes blijkt aanzienlijk verminderd sinds het parkeerverbod van kracht is. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advies aangehouden Een advies over het al dan niet in stellen van een parkeerverbod aan de zuidzijde van het Kerkhof ZZ voor Vervolg pag. 3 IJMUIDEN/ZIERIKZEE/BRUINISSE, 29-9. De men sen die vorige week op Terschelling ziek zijn geworden na het eten van mosselen, hebben dat te danken aan een gif producerende plantaardige planktonsoort, die in de Waddenzee plotseling is opgekomen. Het Rijksinstituut voor Visserij-Onderzoek RIVO heeft hierover, naar woordvoerster mevrouw M. Kerkhoff maandag mee deelde, in het weekeinde zekerheid gekregen. Mevrouw M. Kat van het RIVO, deskundige op het gebied van fyto- plankton (plantaardig plankton) is maandag naar de Waddenzee gegaan ZIERIKZEE. Al generaties lang vertoeven bij het Luitje de in de volksmond genoemde „kaailopers"meest gepensio neerden die genieten van het schitterende uitzicht, de bedrijvigheid aan de haven en de gezellige onderlinge kout. En op de oude vloedplanken is het goed zitten... (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) om te kijken in welke delen van dat water het tot de flagellaten behoren de fytoplankton zich concentreert. Mosselen voeden zich met het fyto plankton en het gif dat daarin zit, hoopt zich op in hun maagdarmstel sel. De mosselen hebben daar zelf geen last van, de mosseleters op de wal echter krijgen er maagdarm klachten van. Zo gauw het fytoplankton verdwe nen is, zullen de problemen over zijn, aldus de woordvoerster van het RI VO, die hoopt dat het al over een week of twee zover zal zijn. Zoals gemeld heeft het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten vori ge week maatregelen genomen om vooreerst te voorkomen, dat Wad denzeemosselen naar de Oosterschel de worden gebracht - waar ze norma liter worden verwaterd - of aan de konsument worden aangeboden. Niet altijd milieu Hoe het komt dat een bepaalde gif- producerende planktonsoort op een gegeven moment in een bepaald zee gebied voorkomt is volgens me vrouw Kerkhoff van het RIVO altijd moeilijk te zeggen. Men kan de verschijning ervan niet zomaar aan milieufaktoren toeschrij ven. In 1971 deed het verschijnsel zich voor in een erkend schoon zeege bied als de Oosterschelde. Dat het milieu er helemaal niets mee te maken heeft is echter ook niet te bewijzen. De Waddenzee heeft ook al eens eerder bezoek gehad van gifproduce- rend fytoplankton, namelijk in 1976. In Zeeland De aanvoer van mosselen uit Zee land gaat gewoon door en het kopen van mosselen bij een erkende hande laar levert ons inziens nooit het minste gevaar op. Een mossel neemt voedsel tot zich door het water waarin hij leeft, ein deloos te filtreren. Filtreren De gebruikelijke gang van zaken is dat mosselen, die te Yerseke worden afgeleverd, daar overboord worden gezet om zandvrij te worden. Door genoemd filtreerproces raakt de mossel ook het overtollige plank ton kwijt, dat eventueel een kortstondige ongesteldheid zou kun nen veroorzaken. Ziektegevallen van mosselen die het verwateringsproces in Yerseke hebben doorgemaakt, zijn in het ver leden niet voorgekomen. AMSTERDAM, 29-9. Het drie da gen durende fusiekongres van het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen (ruim 700.000 leden) en het Ne derlands Katholiek Vakverbond (on geveer 300.000) is dinsdag in amster- dam begonnen met twee afzonderlij ke vergaderingen, waarop NW en NKV besloten zichzelf op te heffen. Zij gaan per 1 januari 1982 volledig op in de Federatie Nederlandse Vak beweging. ROTTERDAM, 29-9. Enkele tien tallen werknemers van Gulf-Chemie in Rotterdam-Europoort hebben dinsdagmorgen vroeg bij de fa- briekspoort samen met bestuurders van de Industriebond FNV gepro- testeert tegen de plannen van het Amerikaanse koncern om de chemie- afdeling van het bedrijf te sluiten. De werknemers geloven niet dat een studiekommissie van Gulf als nog tot de konklusie komt dat de fa briek in Rotterdam open kan blijven. De koncern-direktie in Amerika heeft volgens de Industriebond FNV al besloten alle chemische vestigin gen in Europa te sluiten en de werk nemers in Rotterdam vrezen dat voor de vestiging in Europoort geen uit zondering zal worden gemaakt. Wan neer de fabriek dicht gaat betekent dat volgens distriktbestuurder Piet Scheele van de Industriebond FNV vrijwel zeker het ontslag voor twee honderd personeelsleden. KEULEN, 28-9. Volgens de West- duitse minister van ekonomischa za ken, Otto Lambsdorff, zijn er geen aanwijzingen dat de Sowjet-Unie ekonomische druk op Polen uitoe fent. Hij zei dat maandag in een tele fonisch interview vanuit Moskou dat door een Westduits radiostation werd uitgezonden. Lambsdorff heeft de afgelopen dagen in Moskou ekono mische kwesties met de Sowjet- autoriteiten besproken. De minister zei in Moskou de in druk te hebben gekregen dat de Sowjet-Unie er alles aan gelegen is om Polen uit zijn ekonomische pro blemen te helpen. WELLINGTON. Op 28 november zullen er in Nieuw-Zeeland verkiezin gen worden gehouden. Dit heeft pre mier Robert Muldoon maandag aange kondigd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Al wat men juist wil beoorde len, moet men uit de verte be schouwen. Henric Hertz Verwachting tot woensdagavond: Toenemende regenkans Toenemende bewolking en morgen overdag mogelijk regen; minimum temperatuur rond 8 graden; middag- temperatuur omstreeks 17 graden; matige, in de kustgebieden morgen vrij krachtige zuidwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m zaterdag 3 okt.: Donderdag Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 9 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: zuid 4 Zaterdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 9 gr. Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 30 sept. Zon op 6.39, onder 18.20 Maan op 8.47, onder 19.40 lokt. Zon op 6.41, onder 18.18 Maan op 9.53, onder 20.01 Eerste Kwartier: 6 okt. (8.45) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 30 sept. 4.40 16.21 10.07 22.24 lokt. 5.01 17.02 10.43 23.00 Springtij: 30 september HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een frontale zöne welke al en kele dagen liep van noord-Italië via de Alpen en Oostduitsland naar Skandinavië trekt nu iets naar het oosten weg. Deze zöne bracht in ge noemde streken grote neerslaghoe veelheden. Vooral in het Alpenge bied in zuid-Duitsland en in de DDR bracht deze zóne veel regen. Een ho- gedrukgebied dat via Frankrijk naar het Alpengebied trekt brengt nu niet alleen in die streken maar ook in ons land een weersverbetering. In ons land betekende dit op dins dag langdurige zonnige perioden welke werden gevolgd door een hel dere nacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1