Evenementenkommissie in Scharendijke afgetreden CMHA bekritiseert plan kabinet PLEUN VAN DER LUGT IS DE EVENAAR GEPASSEERD Zeeuwse genealogische kontaktdag in Kapelle Voor 50 jaar Vrouwencafé behandelt aktieprogram Emancipatiebeleid Wegens gebrek aan medewerking STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 25 september 1981 Nr. 22986 gen kreeg de heer J. J. Doeswijk van de plantsoenendienst te Zierikzee het woord. De heer Doeswijk gaf uitleg over het werk van de plantsoenen dienst waar ondermeer het planten van bomen en het onderhoud van de begraafplaats, sportvelden, kruiden tuin, bermen, kanten, weteringen en sloten onder vallen. Hierna werd in gegaan op het vroegere „kijkgroen" en het tegenwoordige „gebruiks- groen". Ook werd het moeilijke on derwerp bestrijdingsmiddelen aan gepakt. De plantsoenendienst ge bruikt deze middelen alleen als dit noodzakelijk is en er werd bena drukt dat dit onder leiding van des kundig opgeleide personen ge schiedt. Op scholen wordt veel propaganda gemaakt voor de boomplantdag, zo dat men de jeugd vertrouwt leert ma ken met onze natuur. Na de pauze worden diverse vragen beantwoord. De reeds geplande tocht naar Zierik zee om de stadstuinen te bekijken wordt verschoven naar de maand mei. Jeugdsoos „Tootje" Vrijdag 25 september organiseert jeugdsoos „Tootje" een donateurs avond in het jeugdgebouw te Brou wershaven. Leden en donateurs zijn hartelijk welkom. Voor tijd: zie agenda. KERKWERVE Bejaardengymnastiek De Vereniging het Groene Kruis Schouwen-Duiveland heeft het plan opgevat een gymnastiekgroep voor ouderen op te gaan richten. De oefe ningen zijn aangepast aan de te ver wachten deelnemers. Om meer te weten te komen wordt er woensdag 7 oktober een voorlich tingsbijeenkomst gehouden in het verenigingsgebouw te Kerkwerve. De eerste les is woensdag 14 oktober in het gymnastieklokaal te Kerkwer ve. De leiding is in handen van me vrouw A. Doeleman uit Zierikzee. Voor tijd: zie agenda. DREISCHOR Bejaardengymnastiek In de gymnastiekzaal te Dreischor worden in de maand oktober „open lessen" gehouden, in het kader van „Meer bewegen voor ouderen". Dit gebeurt om de belangstellen den wat meer kennis te laten maken met de gymnastiek voor ouderen. De mensen worden uitgenodigd om een kijkje te nemen. Allerlei elementen van sport, spel en lichamelijke oefe ning worden op een voor ouderen ge schikte manier toegepast. De groep komt op de dinsdagmiddag van 14.30 - 15.30 uur bijeen. KAPELLE, 21-9. Voor de vijfde maal verleent de Genealogische (geslachtsrekenkundige) werkgroep Zeeland medewerking aan de Zeeuw se Genealogische Kontaktdag, die wordt gehouden op zaterdag 26 sep tember in het gebouw De Vroone, Vereekstraat 74 te Kapelle. Tijdens deze kontaktdag zullen di verse stands van zusterverenigingen staan opgesteld en verder kunnen overtollige boeken, tijdschriften e.d. worden verkocht. De opening zal worden verricht door drs. J. L. Bra- ber, voorzitter van de werkgroep Zeeland. Lustrum Deze vijfde Zeeuwse kontakt krijgt een extra feestelijk tintje, om dat tevens het dertigjarig bestaan van de werkgroep wordt herdacht. Speciale aandacht wordt gevraagd voor het alfabetisch naamregister. De gegevens die de werkgroep in de loop der jaren heeft verzameld zijn hierin door de heer Op 't Hof op ach ternaam gerangschikt. Vijf jaar geleden werd begonnen het werk van de werkgroep te decen traliseren en er werd een aantal sub werkgroepen gevormd die zich het bijzonder met de eigen regio bezig houden. Voor Schouwen-Duiveland is het korrespondentieadres: me vrouw R. P. E. Koster-van Buren, Phoenixstraat 16, 4305 AL Ouwer- kerk. BRU1NISSE Zet vuilnis pas 's ochtends buiten Het gemeentebestuur van Bruinis- se heeft zich tot de bevolking gericht met het verzoek om het vuilnis wat aan de Reinigingsdienst wordt aan geboden niet meer de avond van te voren op straat te zetten. Er zijn enkele gevallen bekend dat katten de zakken opentrekken en het vuilnis over straat verspreidden, wat dan weer ratten en ander ongedierte aantrok, een onhygiënische toestand. De politie is gevraagd hier op toe te zien en zo nodig op te treden volgens de Politieverordening Reinigings dienst Schouwen-Duiveland, waar in het besluit van 2 april 1979 van de Raad van bestuur staat: Het is verbo den de aangeboden vuilnis eerder dan 06.00 uur van de dag waarop het vuilnis wordt opgehaald langs de straatkant te deponeren. Deze kontaktdag begint rond half tien en zal om vijf uur 's middags zijn afgelopen. De gemeente hoopt dus in eerste in stantie op medewerking van de be volking, ook in hun eigen belang (hy giëne, ongediertebestrijding). Opbrengst kollekte Dat de kollektanten van de Nierstichting in Bruinisse niet voor een gesloten deur blijven staan blijkt ook dit jaar weer. Niet minder dan 2588,— hebben zij bij elkaar kun nen tellen uit de zakjes en bussen, 700,— meer dan verleden jaar. Ge weldig, dat in een tijd van bezuini gen, de mensen voor dit fraaie doel wel een duit in het zakje doen. Kol lektanten en gevers, hartelijk dank. ADVERTENTIE. Voor Reclame le veren wij U een eerste klas Engel- sche alluminium bedkruik, groot mo del nieuwe sluiting voor slechts 105 cent. Wacht niet te lang, daar de voorraad spoedig zal zijn uitver kocht. BURGH. Dinsdag jl. werd in de openbare school een tentoonstelling gehouden van door den Burge meester aan de leerlingen ter voort- kweeking verstrekte potplanten. De ze expositie maakten een prettige in druk daar de planten over het alge meen goed verzorgd bleken. ELLEMEET. In deze winter zal voor de eerste maal in de gemeente gelegenheid zijn zich voor enkele cen ten van goede lectuur te voorzienOp aanvrage van enkele ingezetenen heeft nl. de vereeniging voor reizen de bibliotheken besloten een biblio theekje te zenden, waaruit voor 3 cent per week per boek, boeken kun nen worden geleend. SCHARENDIJKE. Bij de onlangs gehouden schietoefeningen van de af- deeling Eikerzee, Duivendijke en El- lemeet van den vrijwillige landstrom behaalde onze gemeente-veldwach ter, de heer D. P. S. den zilveren wis selbeker. ADVERTENTIE. Gouda Plateel, Zenith een pracht bloempot, 21 c.M. binnenwerkt, frisch decor nu f 7,90. Als reclame bieden wij aan een bron zen bloempot 20 c.M. f 1,90. ZIERIKZEE, 24-9. Het Zierikzeese Vrouwencafé start woensdag 30 septem ber met haar café-avonden, te beginnen met een thema-avond. De film „Vrou wen aller landen Kopenhagen 1980" wordt gedraaid, waarna een bespre king van de film volgt. Naar aanleiding van de film vindt er een bespreking van het „Neder lands Aktieprogram Emancipatiebe leid" plaats. Het aktieprogram wordt toegelicht door Joke Boonman-Jacobs van het Bureau Zeeland van CRM Het bevat een overzicht van het tot nu toe gevoerde emancipatiebeleid van de overheid en een beschrijving van de beleidplannen op het gebied van onder andere onderwijs, weten schappelijk onderzoek, arbeid, ge zondheid, sexueel geweld en kinder opvang. De thema's voor de komende tijd zijn onder meer: rolpatronen in boe ken (op die avond is ook de Vlissing- se vrouwenboekhandel aanwezig), jaloezie, verslaving, vrouw en poli tiek. De werkgroep vrouwencafé is trouwens nagenoeg „vernieuwd" en bestaat uit acht vrouwen. Film De film „Vrouwen aller landen Kopenhagen 1980" is een impressie van de hele gang van zaken rond de VN-konferentie voor de vrouw, die in juli van 1980 in Kopenhagen in De nemarken is gehouden. De film geeft beelden van interviews met vrou wen, van het Forum en afwisselend van opnamen uit Benin, Niger en Zuid-Afrika. Fietsenkontrole De Rijkspolitiegroep Schouwen- Duiveland heeft donderdag een fiet senkontrole op de Touwbaan gehou den. Acht fietsers kregen een waar schuwing. Inbraak Bij een inbraak in de J. L. de Jon- geschool aan 't Vrije is een bedrag van 200,— aan zendings- en foto- geld gestolen. HAAMSTEDE Botsing Omstreeks 17.30 uur botsten de au tomobilisten J. v. d. E. uit Vlissingen en J. J. V. uit Heinkenszand met hun wagens woensdag op de Stolpweg tel gen elkaar. V. d. E. stopte plotseling en de achter hem rijdende V. zag dit te laat en reed achter op de auto van V. d. E. De auto van V. d. E. werd weggesleept en het voertuig van V. raakte licht beschadigd. In Bruinisse BRUINISSE, 24-9. De plannen die het nieuwe kabinet koestert om 20.000 ex tra arbeidsplaatsen in de kollektieve sektor te creeëren zijn onverantwoord. Dit zei sekretaris G. A. W van Dalen van de Centrale van Middelbare en Hoge re Ambtenaren (CMHA) donderdag te Bruinisse voor een gezelschap van hoge funktionarissen van de Rijkswaterstaat. De CMHA vindt dergelijke plan nen alleen maar geschikt om op kor te termijn aan populariteit ter win nen. Het voordeel van 20.000 nieuwe arbeidsplaatsen in de kollektieve sektor in de komende jaren wordt volgens Van Dalen op langere ter mijn volkomen achterhaald doordat onvermijdelijk een verzwaring van de kollektieve lasten optreedt. Deze lasten vormen een molensteen om de nek van de samenleving en zullen een belangrijke oorzaak blijven van voortgaande vernietiging van werk gelegenheid in de marktsektor. De CMHA hoopt dat het kabinet nu eens impopulaire maatregelen onder ogen ziet en daadwerkelijk gaat pro beren de kollektieve lasten te beteu gelen. Pas als de marktsektor weer een voldoende stevige basis heeft kan volgens de CMHA uitbreiding van de kollektieve sektor worden overwogen. RENESSE Crossen op strand J. v. B. uit Scharendijke is donder dag bekeurd, omdat hij op het strand bij de Rampweg met een auto crosste. BROUWERSHAVEN Illegaal parkeren In de nacht van woensdag op don derdag is een Duitser uit Duisburg bekeurd wegens illegaal parkeren op de Brouwersdam. Eerste bijeenkomst Plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Brouwersha ven hield dinsdag de eerste bijeen komst van het nieuwe seizoen, waarop de presidente, mevrouw M. de Wilde-v. d. Spek slechts 25 dames kon verwelkomen. Na de huishoudelijke medëdelitt- SCHARENDIJKE. De Evenementenkommissie Scharendijke kondigde in De Putmeet haar aftreden aan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHARENDIJKE, 24-9. De Evenëmentenkommissie Scharendijke kwam donderdagavond voor een belang rijke vergadering bijeen in De Putmeet. Het voltallige dagelijks bestuur, bestaande uit de heren R. W. Men schaar, voorzitter, P. van der Horst, J. F. van Baarle en mevrouw Immerzeel, had aangekondigd te willen aftre den. De heer Menschaar gaf allereerst een overzicht van de evenementen, die in 1981 gehouden werden. Het gemeentebestuur had zich vol gens hem niet loyaal opgesteld wat de subsidieverlening betreft. De Eve nementenkommissie wenste een vast subsidiebedrag van 3000,— zonder dat een overschot zou moeten worden teruggestort. Dit1 overschotwénste de kommissie te reserverep voor een groot evenement b.v. vuurwerk. Ook de wijze waarop de E.H.B.O.-afd. van het Rode Kruis medewerking wilde verlenen, gaf irritatie. Van de zijde van b. en w. zou onvoldoende belangstelling zijn getoond bij de evenementen. Het hoofd van de school te Scharendijke wenste op Ko ninginnedag niet mee te werken aan een aubade bij het gemeentehuis. Kritiek Er was kritiek uit de bevolking op sommige onderdelen. Ook was er te weinig medewerking van de bevol king aan de Evenementenkommis sie, waardoor b.v. geen Oranjekomi- té kon worden opgericht. Dit alles bij elkaar is voor het dagelijks bestuur aanleiding geweest, af te treden. Wethouder mevrouw Kloet en ge- meentesekretaris L. F. van Wijck verzekerden, dat de gemeente altijd bereid geweest is de nodige steun te verlenen aan de Evenementenkom missie. Burgemeester Den Boer (la ter ter vergadering) verzekerde dit eveneens. Werkgroep Een werkgroep werd gevormd om de Evenementenkommissie weer le vensvatbaarheid te geven, bestaande uit de heer en mevrouw Ravenstein, de heer P. B. Verschuur en enkele le den van het gemeentebestuur. Burgemeester Den Boer zegde de aftredende voorzitter, de heer Men schaar, en de overige aftredende le den van het dagelijks bestuur dank voor het vele werk voor de Evene mentenkommissie. ZIERIKZEE CPB afdeling Schouwen op champignonkwekerij Afgelopen dinsdag brachten de le den van de CPB afdeling Schouwen- Duiveland een bezoek aan de cham pignonkwekerij van de heer en me vrouw Zweistra te Oosterland. On der leiding van mevrouw Zweistra werden diverse stadia van de teelt van de champignons bekeken. On derwijl vertelde ze over het ontstaan van het bedrijf, over isolatie, de temr peratuurregeling. Het champignon- broed wordt uitgezet in paardenmest die zij dan ook met 20 ton pér cel ge bruiken. Na eenperiode van 12 we ken kunnen de champignons worden geplukt. De presidente,--mevrouw Van der Paiine, dankte rtievrouw Zweistré voor de rondleiding en overhandigdé haar een bos bloemen en een envelop. Ze wenste allen wel thuis en tot de volgende vergadering op 14 oktober. Op 29 september begint de kursus kreatieve vorming in het Ned. Herv, verenigingsgebouw te Zierikzee, o.l.v. mevrouw A. v. d. Bijl-Dale bout. Iedereen is hartelijk welkom. Voor tijd: zie agenda. r Kledingbeurs Zaterdag 3 oktober is er weer een kledingbeurs in de Chr. Kleuter school „De Speeldoos" in Poortam bacht. Iedereenkan voor deze beurs goede gedragen kleding inleveren op vrijdag 2 oktober 's avonds. Alleen winterkleding overigens, in de ma ten 86 tot en met 176. Ook voetbal schoenen, regenkleding of b.v. schaatsen kunnen naar de beurs ge bracht worden. Voor tijd: zie agenda. Flyer Pleun had overigens radiokontakt gehad met Corry van Rietschoten die momenteel met zijn nieuwe Flyer eveneens een tocht maakt rond de wereld, in wedstrijdverband. Een heel andere opzet dan de vaartocht van Pleun, die het er absoluut niet om te doen is een rekord te breken. Hij doet het nog steeds rustig aan en vergezeld door vliegende vissen, waar de kat Poespoes trouwens dol op is, maakt hij het uitstekend op de Atlantische Oceaan. ZIERIKZEE/EVENAAR, 25-9. Pleun van der Lugt, de zeiler die binnen driehonderd dagen de wereld - solo - wil ronden, is woensdagavond, 23.30 uur, de evenaar gepas seerd. Door windstiltes en - draaiingen rond de evenaar is hij iets naar het westen afge dreven, maar verder verloopt de tocht prima volgens schema. Via de midden- en kortegolfzender nam Pleun donderdagavond kontakt op met zijn grootste sponsor motel/congrescentrum de Zeeuwse Stromen. De sfeer was goed aan boord. Dit zenden vreet overigens energie en om de accu's bij te vullen moet hij zo nu en dan de motoren laten draai en. Zodoende raakt hij sneller door zijn voorraad brandstof heen dan verwacht en hij zal, wanneer hij Kaap de Goede Hoop rondt (begin no vember), langs een schip moeten af meren om te bunkeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3