deurloo b.u. Dode en zwaar gewonde bij gijzeling in Turks consulaat „Stop Borssele" in aktie bij bedrijven LENING 13S1 installatiebedrijf AGENDA Vijftien uur spanning in Parijs FNV bevreesd voor moeilijk CAO beleid Gemeenten willen verlaging btw-tarief op aardgas Koningin Beatrix zit jubilerende Raad van State voor Herziening wet AROB snel noodzakelijk Stakingsoproep aan Zeeuwen Vergadering in Middelburg Brandweercommandanten tegen provinciale brandweer Pools parlement - neemt wet arbeiderszelf bestuur aan Informatie-opdracht in Amerikaanse helikopter bij Majorca in zee Aanslag op paus gevolg van samenzwering STAAT DER NEDERLANDEN WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i I i PARIJS, 25-9. De gijzeling in het gebouw van het Turk se konsulaat-generaal in Parijs is in de nacht van don derdag op vrijdag zonder verder bloedvergieten afgelo pen. De Armeense terroristen, die donderdagmorgen ruim dertig mensen hadden gegijzeld, lieten deze in de nacht vrij en gaven zich zelf aan de Franse politie over. WASHINGTON. De Sowjet-Unie heeft volgens in Washington ontvan gen inlichtingen in de eerste negen maanden van dit jaar zoveel wapens naar Cuba gestuurd als in geen enkel jaar sinds de rakettenkrisis van 1962. BANGKOK. Sinds het begin van deze maand zijn in de Cambodjaanse provincies Takeo, Kampot en Kan dal massagraven ontdekt met de stoffelijke resten van ongeveer 66.000 mensen. Dit heeft het Vietna mese persbureau VNA, dat is opge vangen in Bangkok, bekendge maakt. AMSTERDAM, 24-9. De FNV is be vreesd voor de mogelijkheid dat de bonden die bij deze vakcentrale zijn aangesloten volgend jaar voor zulke uiteenlopende CAO-eisen kiezen dat een gezamenlijke koördinatie van het arbeidsvoorwaardenbeleid in FNV-verband zeer moeilijk wordt. FNV-loondeskundige F. Drabbe waarschuwt in de Vakbondskrant, het orgaan van de FNV, voor de geva ren die zo'n ontwikkeling kan heb ben voor werknemers in zwakkere bedrijfstakken. Werkgevers kunnen zo in afzonderlijke CAO-onderhan- delingen de prijskompensatie aan tasten en het minimumloon uithol len, aldus Drabbe. Ook kunnen men sen met een uitkering de dupe wor den, omdat de ontwikkeling van de uitkeringen gekoppeld is aan die van de lonen. De waarschuwende opmerkingen van de FNV-bestuurder komen aan de vooravond van het FNV-kongres van volgende week, waar het CAO- beleid voor 1982 een belangrijk agen dapunt is. 1 ;T 'f P* O. V. Pi' ZAANSTAD, 24-9. De gemeenten Amsterdam, Amersfoort, Laren (N.H.), Schiedam, Zaanstad, Gronin gen, Arnhem en Nijmegen hebben hun ernstige bezorgdheid uitgespro ken over de gevolgen, die de voorge nomen gasprijsverhoging van zeven cent (exkl. b.t.w.) voor zowel de ge zinshuishouding als de gasdistribu- tiebedrijven zal hebben. Een verho ging achten zij alleen aanvaardbaar als tegelijkertijd het b.t.w.-tarief op aardgas wordt teruggebracht van 18 naar vier procent. Alleen op deze wij ze kan tegemoet worden gekomen aan de toegnomen woonlasten als ge volg van de gestegen gasprijzen, al dus wethouders van de betrokken ge meenten, die woensdag in Amers foort bijeen waren. Zij blijven bij hun al eerder ingenomen standpunt, dat in de komende jaren de gasprij zen slechts zeer beperkt mogen wor den verhoogd. DEN HAAG, 24-9. Koningin Bea trix zal donderdag 1 oktober de bui tengewone vergadering van de Raad van State in de Ridderzaal voorzit ten. Deze vergadering zal worden ge houden ter herdenking van het feit dat het college 450 jaar geleden is in gesteld. De vergadering zal tevens worden bijgewoond door prins Claus. De koningin, prins Claus en prins Bernhard zullen ook in de namiddag de ontvangst ter ere van deze herden king in de Ridderzaal bijwonen. DEN HAAG, 24-9. De wet Admi nistratieve Overheidsbeschikking (wet AROB) moet snel worden her zien. Er vloeien zoveel zaken naar de Raad van State, afdeling rechtspraak, toe, dat deze het werk nauwelijks meer aan kan. De afde ling rechtspraak zal dit jaar dertig procent meer zaken te verwerken krijgen dan in 1980. Dat heeft de vice-president van de Raad van State, mr, W. Scholten, donderdag in Den Haag gezegd op een bijeenkomst met journalisten naar aanleiding van het 450-jarig bestaan van de raad óp 1 oktober. Het oorspronkelijk vierhoofdige kommando van het „Armeense ge heime bevrijdingsleger voor Arme nië" had de bezetting van het konsul- taat ondernomen, om de vrijlating te verkrijgen van een twaalftal politie ke gevangenen in Turkije. Bij de overval werd een bewaker doodge schoten en vice-konsul Kaya Inal zwaar gewond. Ook een terrorist liep een schotwond op en gaf zich al don derdagmiddag gewonnen. Zelfmoord-commando De Armeniërs hadden zich in een communique aangediend als zelfmoord-commando. Zij eisten dat de Turkse regering twee gedetineer de Armeniërs - naar uit Ankara werd vernomen orthodoxe geestelijken - en tien andere Armeense en Koerdi sche politieke gevangenen naar Pa rijs zouden overbrengen. De Turkse regering had zich echter niet tot onderhandelen bereid ver klaard. Het „Armeense geheime le ger" is een der belangrijkste Ar meense geheime organisaties. Tot nu toe hebben Armeense akties tegen Turkse instellingen aan 18 mensen het leven gekost. Het drama in het konsulaatgebouw heeft bijna vijftien uur geduurd. De spanning in de uren van gijze ling werd verhoogd doordat in omlig gende straten Turkse en Armeense Parijzenaars met elkaar op de vuist gingen. Een Turk moest met een steekwond naar een ziekenhuis. De onderhandelingen werden ge voerd vanaf een balkon op de eerste verdieping boven een winkel van stijlmeubilair. De terroristen wer den waargenomen door tientallen scherpschutters op daken en balkons van de Boulevard Haussmann, waar het zich allemaal afspeelde. Het einde Het einde kwam kort na 01.00 uur, toen publiek de Armeense komman- doleider tegen kommissaris Brous- sars van de Parijse politie hoorde roepen: „Wij hebben nooit op de Franse politie geschoten schiet nu niet op ons". Broussard stelde als voorwaarde dat de drie Armeniërs ongewapend en met de handen op het hoofd naar buiten zouden komen. Toen zij in de deuropening verschenen, verschenen aan de vensters gijzelaars, die het V- Voor-Victorie-teken maakten. „We waren wel bang", vertelde een der gijzelaars - overwegend Turken, onder wie acht vrouwen - „maar we werden niet slecht behandeld. De Ar meniërs deelden zelfs hun brood met Overigens schijnt het aantal gijze laars groter te zijn geweest dan werd aangenomen: tussen de 50 en 60 en er zouden er 5 lichte verwondingen heb ben opgelopen. PARIJS/LYON. Na Lyon worden nu ook in de Franse hoofdstad Parijs 's nachts vernielingen aangericht door hoofdzakelijk buitenlandse werkloze jongeren. VLISSINGEN, 24-9. De anti-kernbeweging in Zeeland „Stop Borssele" heeft donderdagmorgen pamfletten uitgedeeld aan de werknemers van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen en van de AKF in Goes. In de pamfletten werden de werk nemers opgeroepen niet langer mee te werken aan het maken van pro- dukteiT voor kerncentrales, waar1 1 door de produktie van „a'toomströom" nog steeds mogelijk is. „Stop Borssele" heeft ook de vak bonden gevraagd het roer om te gooi en en haar leden op te roepen niet langer mee te werken aan de atoom- en bewapeningsindustrie. De aktie- groep vraagt de vakbonden zelf nieu we werkgelegenheid te scheppen door de oprichting van arbeidskoö- peraties die berusten op arbeiders- zelfbestuur, met een milieuvriende lijke produktié, kleinschalige én hü- ittane arbeid. De aktie van „Stop Borssele" in het kader van „Dodewaard gaat dicht", wordt vanavond (vrijdag) af gesloten met een verbruikersko- persstakingoproep. „Stop Borssele" heeft alle Zeeuwen gevraagd dinsdag tussen half tien en tien uur geen stroom van de PZEM af te nemen. Tijdens die kongres staat de reor ganisatie van de Nederlandse brand weer centraal. Volgens Bron is de afstand tussen provinciaal bestuur en de brandweer te groot waardoor de motivatie van de brandweermensen ernstig kan worden aangetast. De brandweer korpsen in Nederland drijven voor 85 procent op vrijwilligers. De verbon denheid naar het lokale bestuur is volgens Bron „de ziel van de brand weer". Als die verbondenheid weg valt, dan moet men ook aantasting vrezen van de vrijwilligheid van de manschappen en dan wordt de brand bestrijding in Nederland een onbe taalbare zaak, meende hij. Regionalisering Bron hoopte, dat de nieuwe mi nister van binnenlandse zaken Van MIDDELBURG, 24-9. Dè Nederlandse Vereniging voor Brandweerkom- mandanten NVBC is tegen de instelling van provinciale brandweerkorpsen en voelt meer voor samenwerking in regionaal verband. Dit zei ir. J. Bron, voorzitter van de NVBC donderdag tijdens de eerste dag van het kongres dat de Nederlandse brandweerkommandanten donderdag en vrijdag in Middel burg houden. Thijn de plannen van minister Wie gel om tot instelling van provinciale brandweerkorpsen te komen zal la ten varen en om zal buigen tot regio nalisering van de brandweer. De brandweer krijgt binnenkort te maken met een omvangrijke taak verzwaring doordat de BB (Bescher ming Bevolking) wordt opgeheven en deze taken zullen worden overge heveld naar de brandweer. naar verwachting zullen 260 van de 800 kaderleden van de BB overstap pen naar de brandweer. De rest zal een andere taak toebedeeld krijgen of door natuurlijk verloop verdwij nen. Tijdens het kongres van de NVBC zal ook de grootschalige hulpverle ning bij vredes- en oorlogsrampen aan de orde komen. BRUSSEL. De milieuorganisaties in de EG-landen hebben in toenemen de mate kritiek op de Europese land bouwpolitiek. Vooral de milieuspeci alisten in Nederland, West-Duitsland en Frankrijk waarschuwen de Euro pese Gemeenschap voor het volgens hen kortzichtige landbouwbeleid dat te zeer gericht is op een hoge op brengst. Dit heeft ernstige gevolgen voor het milieu. NEW YORK. De Chinese ondermi nister van buitenlandse zakèn, Zhang Wenjin, heeft in de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties in New York gepleit voor het vergroten van de druk op de Sowjet- Unie en Vietnam, op dat deze landen hun troepen uit Afganistan en Cam bodja terugtrekken. BRUSSEL. Besparingen op de Eu ropese landbouwuitgaven zullen vol gens de EG-kommissie in Brussel op nieuw extra kredieten opleveren voor voedselhulp en voor sociale maatregene in de Europese staalin dustrie. WARSCHAU, 25-9. Het Poolse par lement (SEJM) heeft vrijdag una niem de wet op het arbeiderszelf bestuur en op de staatsbedrijven aan genomen. De tektst van de wet die de parle mentariërs goedkeurden komt met uitzondering van enkele details over een met de tekst waarmee het presi dium van de onafhankelijke vak bond Solidariteit zich akkoord had verklaard. BRUSSEL, 24-9. Koning Boude- wijn van België heeft donderdag de Vlaamse socialist Willy Claes, vice- premier en minister van ekonomi- sche zaken in het maandagavond ge vallen kabinet-Eyskens een informa tie-opdracht verstrekt. Claes moet voldens de opdracht die hij van de koning ontving alle elementen van de ekonomische, politieke en budget taire situatie zoals die zich in België voordoet, bestuderen. Op basis van die studie dient Claes het staats hoofd te adviseren of er een nieuwe regering gevormd kan w;orden (met andere woorden of er nog „gelijmd" kan worden) of dat tot ontbinding van het parlement moet worden overgegaan, hetgepn dus wil, zeggen dat er verkiezingen worden uitge schreven. r, ?- ff PALMA, 24-9. Zes Amerikaanse militairen zijn donderdag om het le ven gekomen toen een helikopter in zee stortte bij Palma de Majorca (op de Balearen), zo is uit betrouwbare bron vernomen. Het toestel, dat deel uitmaakte van de Amerikaanse zesde vloot, kwam om onbekende redenen in zee terecht op het moment dat het zou gaan lan den op het vliegdekschip „Guadalca nal". Reddingsploegen hebben ver geefs geprobeerd, de inzittenden van de helikopter te redden. ROME, 24-9. Mehmet Ali Agca, de 23-jarige Turk die in mei de paus wil de vermoorden, handelde niet op ei gen houtje maar maakte deel uit van een komplot. Dit heeft de rechtbank in Rome die de Turk tot levenslang veroordeelde wegens poging tot moord, donderdag bekendgemaakt. De rechtbank liet echter tevens weten dat ze tot dusver niet over bewijsmateriaal beschikt op grond waarvan andere deelne mers aan de samenzwering geïdenti ficeerd kunnen worden. Advertentie bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 29 september 1981 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 november in 4 jaarlijkse termijnen van 1 november 1985 af 29 sept. a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 2 november 1981 kosteloos bij banken en commissionairs Zaterdag 25 en zondag 26 september Dokter W. Bontkes, Zlerikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor doter Van Geer, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280, neemt waar voor dokter Bruel, dokter Stenger en dok ter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter F. J. J. Buytendijk, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel- Tandarts F. van der Vliet, Varre- markt 1, Zierikzee, tel. 01110- 2693 neemt waar voor Schou- wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zóndag- middag van 17.00-17.30 uur. Zuster Foley, tijd. adres Vloedstr. 1, Kerkwerve. Tel. (01110) 2309, neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster A. v. d. Schelde,Spuislop 14, Brouwershaven. Tel. (01119) 682 heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Advertentie - weekend servicedienst tel. (01110)6255 Vrijdag 25 september Zierikzee Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00 - 21.00 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw. Donateursavond jeugdsoos „Tootje". 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Dans- en bingo avond, Bond van opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ophalen oud papier, vanaf 18.00 uur. Zaterdag 26 september Zierikzee Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00 - 17.00 uur. Wereldwinkel, klubhuis de Licht boei. Vredesweek, film om 11.00 en 15.00 uur. Wereldwinkel, klubhuis de Lichboei. Speurtocht. 11.00 uur. Concertzaal. Film: „A change of sea sons". 20.00 uur, 16 j. Zuidhoek, terrein Zeelandia. Brand weerwedstrijden. 13.00 - 18.00 uur. Zondag 27 september Zierikzee Concertzaal. Film: „A change of sea sons". 20.00 uur, 16 j. Maandag 28 september Zierikzee Rijks Scholengemeenschap. ZVU- kursus fotografie. 20.00 uur. Raadzaal stadhuis. Kommissie ver keer. 19.30 uur. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty Interna tional. Vanaf 19.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Gereformeerde kerk, Bostonplein. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Dinsdag 29 september Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Kreatie- ve vorming CPB afd. Schouwen. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh Station. Vertrek bus NCVB. 13.00 uur. Renesse 't Cafeetje. Startpoging wereldre- kord flipperen. 8.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Verkoopdag zendings- krans „Bid en werk". 14.30 - 17.00 uur en van 19.00 - 21.00 uur. Woensdag 30 september Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 't Vrije. NCVB bejaardenmiddag. 14.30 uur. Vrouwencafé. Café de Gekroonde Suikerbiet. 20.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Ledenvergadering Dorps gemeenschap. 19.30 uur. Ellemeet Openbare Lagere School. Bejaarden soos. Aanvang: 14.30 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Be jaardensoos. Aanvang; 14.30 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Regionale Dag A.N.B.O. 10.00 uur. Donderdag 1 oktober Nieuwerkerk Peuterspeelzaal Weststraat. Inleve ren kinderkleding. 13.30 - 15.00 uur. Vrijdag 2 oktober Zierikzee Raadzaal. Stadhuis. Kommissie jeugd- en jongerenwerk. 16.30 uur. Chr. Kleuterschool „De Speeldoos". Inleveren kleding voor kinderkle- dingbeurs. 19.30 - 21.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Bazar „Crescendo". Van 19.00 tot 24.00 uur. Zaterdag 3 oktober Zierikzee Chr. Kleuterschool „De Speeldoos". Kinderkledingbeurs. 10.00 - 12.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Bazar „Crescendo". Van 11.00 tot 24.00 uur. Maandag 5 oktober Zierikzee nmo?l „Huis van Nassau". Voorlichtings bijeenkomst Zeeuwse Sportraad. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Inspraakavond „groene nota's". 20.00 uur. Dinsdag 6 oktober Brouwershaven Haven Zz 1. Vara's gesprekgroep Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Donderdag 8 oktober Nieuwerkerk Peuterspeelzaal Weststraat. Kleding- beurs en bazar. 9.00 - 11.30 en 13.30 - 15.30 uur. Zaterdag 10 oktober Zierikzee R.K.-kerk. Koncert Zierikzees Ka- merkopr. 20.30 uur. Donderdag 15 oktober Oosterland „De Oosterhof". Opening van natio nale vogeltentoonstelling. 20.00 -24.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Vrijdag 25 september, film, „James Bond contra dr. No". Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, ,(01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur 9

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2