Verlening gemeentegarantie met zeer gemengde gevoelens Technische school mag gaan bouwen Hoorzitting in Noordgouwe over ontwerp-bestemmingsplan 01110-6255 installatiebedrijf deunloo b.u. :eev>> de zierikzeesche courant Gemeenteraad Duiveland Opnieuw executies in Iran Haring bij Schotland drie dagen eerder op WAt ffih Pt bi lr Op 15 oktober Belangrijk met het oog op de verre toekomst O Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 september 1981 138ste jaargang Nr. 22986 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierlkzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar 1 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) in du nnxnmer. Evenementenkommissie Scharendijke afgetreden DUIVELAND, 24-9. „Het is een domme regeling, ik waarschuw er al jaren voor, als dit goed fout gaat, zijn we nergens meer", met deze woorden rondde de heer J. v. d. Maas (C.D.A.) donderdagavond in de Duivelandse gemeenteraadsvergadering een diskussie af over het ver lenen van gemeentegaranties ten behoeve van het kopen van eigen woningen. Aanleiding van deze diskussie, die een lichte aanvaring tussen C.D.A. en P.v.d.A. veroorzaakte, was voor namelijk het voorstel van B. en W. een krediet van 36.969,68 te verle nen wegens na te komen verplichtin gen in het kader van een gemeentega rantie. Eén en ander betrof een wo ning, waar destijds een garantie van 123.000,- voor werd verleend. Het zelfde pand had nu bij openbare ver koping slechts 57.040,- opgebracht. ANKARA, 24-9. Islamitisch revolu tionaire vuurpelotons hebben don derdag in Iran 29 dissidenten geëxe- kuteerd die waren veroordeeld als le den van „Amerikaanse mini- groepen". Dit heeft Radio Teheran De exekuties vonden plaats in ver schillende steden in het land. Met de ze laatste terechtstelling meegere kend bedraagt het aantal personen dat sinds de afzetting van president Abolhassan Bani-Sadr volgens offi ciële opgave is geëxekuteerd 1.167. DEN HAAG, 24-9. Van zaterdag 26 september af mogen Nederlandse vissers geen haring meer vissen ten westen van Schotland. Minister drs. J. de Koning van landbouw en visserij heeft hiertoe besloten omdat de tweeduizend ton, die ons land voor de periode van 1 au gustus tot 29 september toegewezen had gekregen, al op is. Zijn ministe rie heeft dit donderdag meegedeeld. De Europese Commissie had de EG-ministerraad voorgesteld, onze vissers in dit gebied drieduizend ton toe te wijzen. Toen de raad geen besluit nam, meldde de vorige mi nister van landbouw en visserij, Ir. G. Braks, bij de Europese Commissie het voornemen aan de vangst van die drieduizend ton bij wijze van natio nale regeling open te stellen. De kommissie wilde echter, zolang er geen raadsbeslissing was, slechts tweeduizend ton goedkeuren. Dit voorstel stond als één der laatste punten op de agenda, maar speelde duidelijk mee bij een voor stel, dat eerder aan de orde kwam, te weten: een gemeentegarantie van 27.000,- te verlenen ten behoeve van het kopen van een woning in Nieu- werkerk. Bedenkingen ,,Ik mag misschien geen bedenkin gen maken, maar ik ga het toch pro beren", liet de heer J. A. Schiettekat- te (C.D.A.) weten. Gezien de hoogte van het bedrag vroeg hij zich af of dit nog werkelijk met een gemeentega rantie moest. Verder had hij beden kingen over de verkoopbaarheid van het pand als dat in de toekomst aan de orde mocht komen. Hij deed de suggestie slechts een bedrag van 10.000,- te garanderen. Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel wees erop, dat de rege ling van gemeentegaranties juist voor de lagere bedragen in het leven was geroepen. De hoogte van de ga rantie was ook dit maal bepaald aan de hand van een taxatierapport. P.v .u. A.-fraktievoorzitter C. J. Hillebrand zei met verbazing naar zijn raadskollega van het C.D.A. te hebben geluisterd. Hij achtte het niet juist bedenkingen te hebben tegen een aanvraag die op korrekte wijze geschiedde, omdat een ander geval minder fraai was uitgepakt. De voorzitter liet daarop weten, dat dergelijke aanvragen binnen het kollege toch ook altijd vrij zwaar we gende zaken zijn en de waarde van de betreffende woning in het oog wordt gehouden. Overigens vond hij, dat je als gemeente wel de vraag kon gaan stellen of je nog wel de hele taxatie prijs kunt garanderen nu gemeenten soms forse bedragen moeten leveren op in het verleden verstrekte garan ties. Gedetailleerd voorstel Mevrouw A. F. v. d. Zande-Vleugel Schutter (V.V.D.) kwam daarop met de suggestie in een volgende raads vergadering met een gedetailleerd voorstel in die richting te komen. Het voorstel, dat nu op tafel lag, zag ze derhalve liever aanvaard. De voorzitter zegde toe met een derge lijk voorstel betreffende het ver strekken van gemeentegaranties te komen. Ook de C.D.A.-fraktie kon zich daarin vinden. Later tijdens deze raadsvergade ring bleken de door het C.D.A. geuite bovengenoemde bedenkingen bij de P.v.d.A.-fraktie duidelijk in het ver keerde keelgat te zijn geschoten. De heer Hillebrand tilde zwaar aan het feit, dat een woning waar destijds een garantie van 123.000,- voor werd verleend thans slechts 57.000,- had opgebracht. Hij sprak over een grote onrechtvaardigheid, waar je meer problemen mee zou moeten hebben dan met een aan vraag van 27.000,-. „Dat was juist ons verhaal om dergelijke dingen te voorkomen", antwoordde de heer Schiettekatte. „Dus dan pak je die van 27.000,- aan en die van anderhalve ton laat je liggen, dat begrijpen we niet", aldus een felle reaktie van mevrouw A. C. Hoogendoorn-Herfkens (P.v.d.A.). De voorzitter deelde mede, dat het betreffende pand nou eenmaal niet meer had opgebracht dan 57.000,-en dat de taxatiewaarde daar verder niks toedeed. Overigens vond de voorzitter, dat een diskussie over het instorten van de woningmarkt niet in de raadszaal thuishoorde. Huurovereenkomst Met dé stemmen van de S.G.P.- fraktie tegen ging de raad akkoord met het vaststellen van een nieuwe ontwerp-huurovereenkomst met ten nisvereniging „Duiveland". Door dit besluit komt de voormalige overeen komst van 1977 te vervallen. Belan grijkste wijziging in de nieuwe over eenkomst betrof het artikel hande lend over het gebruik van de tennis banen op zondag. Dit artikel was thans aangepast aan de huidige voor schriften en opvattingen met betrek king tot de Zondagswet. De heer A. van Klinken (S.G.P.) zei het te betreuren, dat deze kwestie wederom op tafel kwam. Hij achtte de verruiming van het betreffende artikel niet juist, daar in deze rustige plattelandsgemeente - met uitzonde ring van Ouwerkerk - de zondagsrust wordt geëerbiedigd. „De tennisvereniging heeft steeds aan die zondagsrust gesleuteld. Het is een gebrek van hen, dat ze geen re kening houden met een groot deel van onze bevolking, die in haar in nerlijke gevoelens diep wordt ge kwetst", aldus de S.G.P.-woordvoer- der. Verder liet de heer Van Klinken weten, dat zijn fraktie niet aan de zondagswet kon meewerken, daar deze indruiste tegen het Goddelijk gebod. Vervolg pag. 4 ZIERIKZEE. Het gemeentemuseum te Zierikzee haalde donderdag haar teinduizendste bezoeker van dit seizoen binnen. De gelukkige is mevrouw J. A. Versluys-Aldus uit Rijswijk. Zij bracht met een groep dames van de NCVB, in het kader van het jaarreisje een bezoek aan Zie rikzee. „Wat ben ik een bofneus", zei ze toen burge meester, de heer Th. H. de Meester haar vertelde van het heuglijke feit. Mevrouw Versluys is al 38 jaar lid van de NCVB, maar had tot op heden nog nooit een uitstapje met de Bond gemaakt. De burgemeester zei dat het elk jaar opnieuw afwachten was of het aantal van tienduizend wordt gehaald. Maar hij voegde er aan toe dat hij elk jaar de tienduizendste kan feliciteren. Verleden jaar werd dit kroongetal trouwens een week eerder bereikt. Dit jaar op het laatste nippertje, want het museum sluit per 1 okto ber. (Foto: Zierikzéesche Nieuwsbode) Telefoontje uit Den Haag ZIERIKZEE, 25-9. Direkteur F. Scherjon van de Tech nische School Zierikzee kon vandaag, vrijdagochtend, verheugd mededelen dat uit Den Haag het lang verwach te telefoontje was binnengekomen met de mededeling dat met de bouw van een nieuwe technische school be gonnen kan worden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Deze school kampt al enkele jaren met huisvestingsproblemen. Begin dit jaar was het gebouw in dusdanig slechte staat, dat een bouwbedrijf het pand met balken en stalen kabels moest ondersteunen om instorten te voorkomen. Direkteur Scherjon hoopt dat dit jaar nog de eerste paal in Poortam bacht geslagen kan worden en dat zal dan tevens een mijlpaal betekenen in een slopende geschiedenis rond nieuwbouw technische school. NOORDGOUWE, 25-9. Het ontwerp-bestemmingsplan Noordgouwe kom is gereed. Maar voordat de procedure wordt gevolgd, die moet leiden tot behandeling en vaststelling in de gemeenteraad, wil het gemeente bestuur de opvatting horen van degenen, die dagelijks in Noordgouwe vertoeven en juist daardoor de sfeer zo goed aanvoelen. Daarom zal op donderdag 15 oktober een hoorzitting worden gehouden in Hotel van der Wey- de, waar een nadere toelichting zal worden gegeven en eventuele vragen worden beantwoord. NOORDGOUWE. Een gedeelte van de plantekening, behorende bij het ontwerp-bestemmingsplan Noordgouwe. Rechts, achter het Oosterweegje, staan de nieuw te bouwen woningen ingetekend. „De Wegwijzer", de uitgave van de gemeente Brouwershaven is in dit verband deze maand geheel gewijd aan Noordgouwe, zoals de omslag met een tekening van de kerk uit die kern al aantoont. Er wordt een stukje geschiedenis van Noordgouwe in beschreven, om dat en de historie van Noordgouwe en de toekomstige ontwikkeling zo als in het bestemmingsplan is om schreven, onlosmakelijk aan elkaar zijn verbonden. Er wordt een verkla ring gegeven van de voorwaarden, die gelden voor een beschermd dorps gezicht, zoals Noordgouwe is en over de zaken die te maken hebben met een bestemmingsplan, zoals de wet op de Ruimtelijke Ordening die voor schrijft. Belangrijk punt zijn de nieuwe be bouwingsmogelijkheden, want naast het rehabiliseren en restaureren van bebouwing zijn er ook mogelijkhe den aangegeven voor een beperkt aantal nieuwe woningen. Die nieuwbouw wordt als volgt ge- precisieerd: door het opvullen van als storend ervaren ruimten en open gaten; en door woningbouw aan de Pauwstraat, waar ruimte is voor vijftien woningen. Ten slotte wordt in dit verband gedacht aan de Oost zijde van de Brouwerijstraat en het Oosterweegje, waarbij aan bepaalde architektonische voorwaarden vol daan zal moeten. Na een overzicht van de bevolking sontwikkeling en het resultaat van een onderzoek naar de bouwkwali- teit van de bestaande panden (66 wer den goed bevonden en 34 slecht van kwaliteit), waarvan vele zijn opgeno men in de lijst van beschermde mo numenten, wordt in Do Wegwijzer tot slot gezegd, dat dit extra nummer de aandacht heeft willen vestigen op de grote betekenis van het bestem mingsplan voor de toekomst van het dorp. Karakter behouden Het plan wordt geleidelijk en over jaren uitgevoerd, zodat zelfs in de verre toekomst, naar generaties die na ons komen, wordt gekeken. En het karakter van Noordgouwe dient behouden te blijven, zonder tot be vriezing over te gaan. Advertentie Ons telefoonnummer is gewijzigd van 3635 in Verwachting tot zaterdagavond: Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien; minimumtemperatuur om streeks 11 graden, middagtempera- tuur ongeveer 17 graden; krachtige, aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan stormachtige zuidelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 29 sept.: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: verander lijk 3 Maandag: Kans op neerslag: 50%. Min. temp.: 11 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: noord 4 Dinsdag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: n-west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 26 sept. Zon op 7.32, onder 19.29 Maan op 5.10, onder 19.19 27 sept. Zon op 6.34, onder 18.27 Maan op 5.21, onder 18.41 28 sept. Zon op 6.36, onder 18.25 Maan op 6.31, onder 19.00 Nieuwe Maan: 28 sept. (5.07) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 3.07 14.47 2.56 14.20 3.36 14.56 8.43 21.07 8.19 20.42 8.52 21.14 26 sept. 27 sept. 28 sept. Springtij: 30 september. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 25-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een regenzone, die de begren zing vormt van wat koelere lucht, be reikte vrijdagmorgen het westen van ons land en trok langzaam naar het oosten. Intussen ontwikkelde zich ten zuidwesten van Ierland een nieu we depressie. Deze depressie zal za terdag de Noordzee bereiken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1