Akties en demonstraties tegen kernbewapening BASONS Senaat aanvaardt wet uitkering minima EG-landbouwuitgaven vallen 4 miljard mee 2 Ook in Oostburg Onderhoud Gromiko-Haig Moskou driemaal zoveel Euroraketten Turks leger vliegtuig neergestort Schaadde weilanden Meer ziektemeldingen in schildersbranche Stichting Jeugd wil full-time kracht BO DEREK SHIRLEY MacLAINE ANTHONY HOPKINS Franse kabinet eens met nationalisering banken Compromisvoorstel Solidariteit Kritiek op plan van Den Uyl Zigeuners willen kort geding afwachten AGENDA Jeugdsozen ir. het weekeinde DEN HAAG, 23-9. Op verschillende plaatsen in ons land zijn woensdag akties gevoerd en demonstraties ge houden tegen kernenergie en kernbewapening. Dit ge beurde in het kader van de kernwapendag tijdens de anti-Dodewaard-week. De Anti-Kernenergiebeweging in Zeeuws-Vlaanderen heeft woensdagmiddag in Oost burg per geluidswagen haar ongenoegen kenbaar ge maakt over de „lakse houding" van de gemeenteraad van Oostburg. DACCA. IVaalf legerofficieren die ter dood waren veroordeeld voor hun aandeel in de moord op president Zi- aur Rahman van Bangladesj tijdens een mislukte greep naar de macht, zijn woensdagmorgen terechtgesteld. NEW YORK, 24-9. De Sowjetrussi- sche minister van buitenlandse za ken Andrei Gromiko heeft woens dagavond een onderhoud van vier uur en eenentwintig minuten gehad met zijn Amerikaanse kollega Alexander Haig. Toen Gromiko naar buiten kwam zei hij tegen de voor het gebouw van de Amerikaanse vertegenwoordiging bij de Verenigde Staten in New York verzamelde journalisten: „vandaag geen verklaring morgen misschien". En hij stapte in zijn auto en reed weg. Politieke waarnemers verwachte, dat het treffen nieuws zal opleveren over de toekomst van de Ameri kaans-Russische onderhandelingen over beperking of vermindering van beider kernwapens voor de middel lange afstand in Europa. LONDEN,24-9. De.cSowjet-Unie heeft drie maal zoveel taktischë kernwapens die gerikt: zijp ;.9Pld9B: len in Europa dan het westen. Op;hèt gebied van de strategische wapens bestaat er een evenwicht. „Waar het de konventionele bewapening be treft, wijzigt zich de situatie de afge lopen 20 jaar langzaam maar zeker in het voordeel van het oostblok. Dit schrijft het Internationale In stituut voor Strategische Studies (IISS) in zijn rapport „militaire ba lans 1981-1982". 34 doden ANKARA, 23-9. Bij. het veronge lukken van een Turks militair vlieg tuig van het type F-5 op een militaire kolonne bij Babaeski jn de buurt van de Bulgaarse grens zijn 34 soldaten gedood en 72 gewond. Ook de piloot van het toestel verloor het leven. Een Turkse militaire woordvoer der deelde dinsdagavond mee, dat de slachtoffers middagrust genoten toen het vliegtuig als gevolg van ma chinestoring op hen neerstortte. Daar bij ontploften enkele brand stofvoertuigen op de grond. De meesten der voor een deel levensge vaarlijk gewonde soldaten hadden zware brandwonden. Het ongeluk gebeurde tijdens de voorbereidingen voor een gemeen schappelijke NAVO-oefening van het Turkse leger met onderdelen uit de Verenigde staten, Groot-Brittannië, Griekenland, Italië en Portugal. In dit kader zou donderdag een lan dingsmanoeuvre vanuit zee op de kust van Thracië plaatshebben. Gevaarlijke potjes keukenzout UTRECHT, 23-9. In het westen van Nederland zijn on geveer twintig winkels enige honderden potjes keukenzout te koop, die in werkelijkheid een vrij gevaarlijke hoeveel heid kaliiim-nitraat bevatten. Het gaat hierbij om glazen pot jes met het opschrift ,,All spices tafelzout van Schilt, Amsterdam". Door bacterie werking kan het kalium nitraat omgezet worden in het levensgevaarlijke nitrietzo heeft het ministerie van volks gezondheid dinsdag meege deeld. De keuringsdienst van wa ren is inmiddels begonnen de potjes bij de verscheidene win kels weg te halen. Het ministe rie raadt het publiek dringend aan het produkt niet te gebrui- De beweging had de raad gevraagd Oostburg atoomvrij te verklaren, maar volgens de aktievoerders heeft de raad deze brief voor kennisgeving aangenomen. Alle gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen hebben zo'n brief gehad, maar tot nu toe heeft geen enkele gemeente gereageerd, al dus de Anti-kernenergiebeweging. Ongeveer duizend mensen de monstreerden woensdagmiddag in Nijmegen tegen de atoombewape ning. Op het Scheidemakershof (een klein parkeerterrein) werd de stalen toegangsdeur tot de daar aanwezige atoomschuilkelder geforceerd. De demonstratie was een initiatief van mensen uit de vredes beweging, de Anti-kernenergiebeweging en Anti-militaristische groepen. Zij hadden de schuilkelder gekozen als doelwit omdat de bouw van dit soort kelders volgens hen tevens instem ming met het bestaan van kernwa pens inhoudt. Ook in Zaandam werd gede monstreerd tegen de schuilkelder on der de Beatrixbrug. De stoep boven de schuilkelder werd opgebroken on der het motto: „Graaf uw eigen schuilkelder". Ook in Leeuwarden en andere plaatsen werden demonstraties ge houden. Het landelijk overleg atoomschuilkelders, die de dag had georganiseerd, eiste van minister Van Thijn (binnenlandse zaken) dat er geen atoomschuilkelders meer ge bouwd worden en dat de bestaande worden ontmanteld. „Stop Borssele" Ook de aktiegroep „Stop Borssele" voert deze week aktie in het het ka- ARNHEM, 24-9. Het weiland waar de anti-Dodewaard-beweging tijdens de afgelopen akties kampeerde en de weilanden langs de weg naar de cen trale leveren .een gevaar op voor de landbouw. De zichtbare schade be draagt wellicht een ton, maar de on zichtbare schade (scherpe voorwer pen en dergelijke) kan nog weieens aanzienlijker zijn. Dat schrijft de Gelderse Christelij ke Boeren- en Tuindersbond naar aanleiding van de akties in Dode- waard. De bond heeft het Landbouw schap gevraagd de schade te taxeren. Het „kampeerterrein" moet vol gens de Gelderse CBT opnieuw wor den ingezaaid. RIJSWIJK, 23-9. Het aantal dekte-' meldingen in de schildersbranche is verleden jaar met zeven procent gestegen ten opzichte van 1979. Ook het aantal schilders dat arbeidsonge schikt werd verklaard steeg: 6700 in 1979, 7100 in 1980 (zes procent meer). Deze cijfers staan in het jaarverslag 1980 van de risikogroep schilders. Het aantal ziektemeldingen nam toe van bijna 50.000 tot ruim 53.000. der van de Dodewaard-gaat-dicht- aktieweek. Deze akties zijn gericht tegen de produktie van atoomstroom. De werknemers van de AKF te Goes en de Kon. Mij „De Schelde" (apparatenbouw) te Vlis- singen, waar vanochtend (donder dag) vreedzame akties werden ge houden, ontvingen van „Stop Borsse le" een open brief, die tevens werd verstuurd naar „FNV, WJ-CNV, ver ontruste FNV-leden, FNV-Zeeland en het CNV-Zeeland." (Vervolg van pagina 1) video-recorder. Daarvoor werd de post aktiviteiten wat gekortwiekt. Het financieel overzicht van het lo pende jaar toonde aan, dat nog ruim schoots binnen de begroting kon wor den gewerkt. Een en ander moet wor den toegeschreven aan het niet door gaan van enkele dure kursussen, aan het voorzichtige beleid t.a.v. de uit gaven en aan een belangrijke terug gave op de reeds betaalde bedragen voor gas, water en elektra. Bij de bestuursverkiezing werd mevrouw H. de Kuyper (Gerefor meerd Jeugdwerk) gekozen in de va- kature mevrouw Kouwenberg en de heer R. Prager (Leger des Heils) werd gekozen als opvolger van de heer F. Bergsma. Vervolgens gaf Gabri de Groot een zeer gedetailleerde cijfermatige ver antwoording van zijn werkzaamhe den in het seizoen 198Ö-1981. Welzijnsplanning Wat betreft zijn werkzaamheden in het komend najaar deelde de jeugd werkleider mede, dat veel tijd besteed zal dienen te worden aan de welzijnsplanning. In de periode van 14 oktober tot 14 november zal het rapport met het concept- welzijnsplan '82-'85, het welzijnspro- gramma voor 1982 en de subsidie verordening, ter visie liggen. In de tweede helft van november zullen in elke gemeente weer hoorzittingen worden gehouden en de jeugdwerk- leider achtte het zinnig, dat. aan deze .zaken goed aandacht wordt besteed dóór alle' betrokkenen, daar 'het' 'bij „Adik onderdeeL vande welzijnsplan ning om de „centen" draait. Verder kondigde Gabri de Groot de kursus „Omgaan met kinderen" aan. Een kursus, waar veel belangstelling voor blijkt te bestaan, evenals voor de kursus „vergadertraining". De kursus Volksdansèn kon echter geen doorgang vinden. Elf aanmel dingen bleken onvoldoende. Ge tracht zal worden in januari wel de vereiste twintig aanmeldingen te verkrijgen, zodat de kursus alsnog kan worden gegeven. Ook het peuter- werk in deze regio zal twee kursus sen voor leidsters organiseren. Akkommodaties Verder zal de jeugdwerkleider dit najaar overleg voeren met jeugdgroe pen en tienerwerk over de afstem ming van hun werkzaamheden. An dere problemen, die de aandacht ver dienen zijn moeilijkheden met ge schikte akkommodaties in de jeugd soos wereld, .evenals de steeds krap per wordende financiële middelen en het werven van vrijwilligers. Het blijken punt waar de jeugdwerk leider steeds weer mee gekonfron- teerd wordt. Na het officiële gedeelte van deze vergadering volgde de vertoning van de film: „Dorpsaktiviteiten Noord- gouwe voor jong en oud". Een film, die vorig jaar werd gemaakt in het kader van het Kleine Kernen Pro- jekt. Hij sprak voor de algemene verga dering van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Deze Europese mee valler doet zich voor nog nadat reke ning gehouden is met driehonderd miljoen gulden extra-uitgaven ten behoeve van voedselhulptransakties met kolen. Andriessen zei: „Het zou me niet verbazen als de garantie-uit gaven dit jaar tot duidelijk beneden de zestig procent van de totale begro ting zouden dalen". Wereldmarkt Oorzaken van de meevaller zijn ho gere opbrengsten op de wereldmarkt enerzijds en de ontwikkeling van de produktie anderzijds. Zo is bijvoor beeld de melkproduktie slechts met één procent gestegen ten opzichte van vorig jaar. De vraag is nu, aldus de Europese kommissaris, of de E.G.-lidstaten de vrijkomende financiële ruimte zul- Advertentie Stichting Het Theater vertoont in de Concertzaal A.s. zaterdag om 20.00 uur A.s. zondag om 20.00 uur MICHAEL BRANDON MARY BETH HURT ONTROUW,OVERSPEL en SCHULDGEVOEL. een film van Richard Lang muziek Henry Mancini TECHNICOLOR® ^«het kan verkeren...» eoNcQRoE FtLMQT geproduceerd door Martin Ransohoft 16 jaar Zeer binnenkort verwacht: Het meisje met het rode haar. Motie over zelfstandigen DEN HAAG, 22-9. De Eerste Kamer is zonder stemming akkoord gegaan met de plannen van minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) en zijn staatssekretaris mevr. Dales om de mensen die van één minimumsalaris moeten rondkomen (alleen of met meerderen) nog eind dit jaar een eenmalige uitkering te geven van tussen 150 en 450 gulden, afhankelijk van het aantal personen dat van het minimum-inkomen leeft. Mr. Frans Andriessen: BRUSSEL, 21-9. Het ziet er naar uit, dat de kosten van het Europese land bouwbeleid dit jaar een dikke 4 miljard gulden lager zullen uitvallen dan oor spronkelijk was begroot. Dat heeft mr. Frans Andriessen, het Nederlandse lid van de E.G.-kommissie, dinsdag meegedeeld bij een toespraak die hij hield in Groningen. len benutten voor de ontwikkeling van andere gemeenschappelijke be- leiden of dat ze die als een meevaller voor hun nationale kas zullen be schouwen. Doen ze dat laatste, „dan wordt het verwijt dat de landbouw teveel fi nanciële ruimte van andere sektoren opeet, minder geloofwaardig", zo zei hij. Noord-zuid tegenstelling Volgens Andriessen is het noodza kelijk dat er bij het landbouwbeleid rekening mee gehouden wordt dat na de toetreding tot de EG van Spanje en Portugal „driekwart van het to taal aantal boeren en tuinders uit het Middellandse Zee-bekken afkomstig zal zijn". Wordt dat niet verdiscon teerd, „dan loopt het gemeenschap pelijk landbouwbeleid het gevaar stuk te lopen op een groeiende noord zuid-tegenstelling". In het korte debat toonden alle woordvoerders zich teleurgesteld dat niet ook kleine zelfstandigen onder de regeling vallen. Volgens de Eerste PARIJS, 23-9. Het Franse kabinet beeft woensdag het wetsontwerp voor de nationalisering van 36 ban ken en twee financieringsonderne mingen goedgekeurd. Het wetsont werp heeft geen betrekking op vesti gingen van buitenlandse banken, zo heeft Pierre Bergovoy, woordvoer der van de Franse president, gezegd. In staatshanden komen Fransen ban ken die op 2 januari tegoeden van meer dan een miljard Franse Frank (470 miljoen gulden) hadden. WARSCHAU, 23-9. De Poolse lei ding heeft woensdag via minister Stanislaw Ciosek gunstig gereageerd op het kompromisvoorstel van de Poolse vrije vakbond Solidariteit in zake arbeiderszelfbestuur. Maar zij gaat er, zo zei hij op een perskonferentie, ook van uit, dat de bond in het tweede deel van zijn kon- gres dat zaterdag begint terugkeert naar de basis van de akkoorden van Gdansk, die de oprichting ervan mo gelijk maakte, maar tevens stipu leerden, dat Solidariteit geen politie ke partij zou worden. De leiders van het hele Sowjet-blok zijn onder aan voering van Moskou in het geweer gekomen tegen Solidariteit nadat de ze zich volgens hen op het eerste deel van zijn kongres eerder deze maand ontwikkelde tot een organisatie van politieke oppositie. NEW YORK. Drie Noorse mi nisters van buitenlandse zaken - Ola- fur Johhanesson van IJsland, Paavo Vayrynen van Finland en Kjeld Ole- sen van Denemarken - hebben dins dag in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties opgeroepen tot internationale ontwapening. CAIRO. De Koptische Kerk van Egypte heeft dinsdag trouw beloofd aan president Sadat en steun aan diens recente optreden tegen gods dienstfanaten en politieke tegenstan ders. Kamer bevinen zich onder deze groep ook veel mensen die een inkomen hebben dat ver beneden het mini mum ligt en zullen ook zij een forse achteruitgang in hun koopkracht in 1981 moeten verwerken. Motie De CDA-senator Franssen diende een motie in, die door alle andere frakties werd ondersteund, waarin de regering wordt uitgenodigd zo snel mogelijk een regeling te treffen om ook kleine zelfstandigen met één minimum-inkomen een uitkering te geven. Over deze motie, die verze kerd is van een meerderheid, zal dinsdag 29 september worden gestemd. ZUTPHEN, 24-9. de MHP, Vakcen trale voor Middelbaar en Hoger Per soneel, heeft ernstige kritiek op de werkgelegenheidsplannen van mi nister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid. Als de groep met een inkomen van twee maal modaal en meer via extra nivellering een miljard gulden per jaar voor dat werkgelegenheidsplan moet opbren gen dan zou die groep inkomenstrek kers over vier jaar wel eens helemaal verdwenen kunnen zijn, zo konsta- teerde MHP-voorzitter H. van der Schalie,donderdag in Zutphen op een bijeenkomst van de Gelderse ka mers van Koophandel. DEN HAAG, 24-9. De groep van ón-; geveer honderd zigeuners mag België in. De Belgische rijkswacht heeft woensdagmiddag besloten zich terug te trekken. De voorwaarde van identifikatie van de zigeuners is ingetrokken, al dus een woordvoerder van de rijkspolitie in Voorburg. De zigeuners brachten de nacht door op het terrein van de sociale academie Markendaal in Nieuw- Ginniken. Zij willen niet weg, uit Ne derland, voordat hun aangespannen kort geding tegen de Staat der Neder landen om uitzetting uit ons land te voorkomen, zal zijn behandeld. Vol gens hun advokaat zal dat volgende week woensdag dienen voor de presi dent van de rechtbank in Breda. Donderdag 24 september Zierikzee Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00 - 21.00 uur. Wereldwinkel, klubhuis de Licht boei. Vredesweek. Film, 21.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Vergadering, evene- mentenkomissie. 2(o5 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Nieu werker k Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 25 september Zierikzee Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00 - 21.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Dans- en bingo avond, Bond van opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Nieu werker k Ophalen oud papier, vanaf 18.00 uur. Zaterdag 26 september Zierikzee Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00 - 17.00 uur. Wereldwinkel, klubhuis de Licht boei. Vredesweek, film om 11.00 en 15.00 uur. Wereldwinkel, klubhuis de Lichboei. Speurtocht. 11.00 uur. Concertzaal. Film: „A change of sea sons". 20.00 uur, 16 j. Zuidhoek, terrein Zeelandia. Brand weerwedstrijden. 13.00 - 18.00 uur. Zondag 27 september Zierikzee Concertzaal. Film: „A change of sea sons". 20.00 uur, 16 j. Maandag 28 september Zierikzee V Rijks Scholengemeenschap. ZVU- kursus fotografie. 20.00 uur. Raadzaal stadhuis. Kommissie ver keer. 19.30 uur. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty Interna tional. Vanaf 19.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Gereformeerde kerk, Bpgtonplein. 1 Schrijfkvónd 'AhVhësty1 Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. O Dinsdag 29 september Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh Statipn. Vertrek bus NCVB. 13.00 uur. Renesse 't Cafeetje. Startpoging wereldre- kord flipperen. 8.00 uur. Üosterland „Oosterhof". Verkoopdag zendings- krans „Bid en werk". 14.3017.00 uur en van. 19.00 - 21.00 uur. Woensdag 30 september Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 'tlVrije. NCVB bejaardenmiddag. 14.30 uur. Vrouwencafé. Café de Gekroonde Suikerbiet. 20.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Ledenvergadering ^Dorps gemeenschap. 19.30 uur. Big ,,S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 üur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 1.9.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Vrijdag, 25 september, film, „James Bond contra dr. No". Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uun (01110)2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (diet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (Ö1119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2