HET MEISJE UIT DE MOLENPOLDER Ds. P. Blokland sprak over gezin en Christelijke school Subsidieverzoek aan provincie voor aanleg strand bij Bruinisse Inwoners van Serooskerke spraken over onderwijs Vergadering Chr. Onderwijsvereniging Straatverlichting kan goedkoper Acht jaar voor Turkse wraakmoord Mozart werd verstoord Hier en Nu over wapenbeheersing Wat biedt de BEELDBUIS? 4 ZIERIKZEE, 18-9. „Ouders zien vaak op tegen de Christelijke opvoeding van hun kinderen. Het is ook niet niks, maar we moeten de zaken toch ook weer niet overdrijven". Aan het woord ds. P. Blokland vrijdag avond tijdens de vergadering van de Vereniging tot be vordering van het Chr. Schoolonderwijs Zierikzee. Ds. Blokland sprak over de relatie gezin en Christelijke school. Hij en zijn kollega ds. B. Ooster broek deden dat de afgelopen tijd va ker in vergaderingen en op de scho len. Zij waren tot de konklusie geko men, dat school en gezin elkaar die nen te helpen in die belangrijke taak van de opvoeding. De inleider gaf drie belangrijke richtlijnen voor de leefwijze binnen het gezin. „Men komt al een heel eind met een sfeer van liefde en aandacht voor elkaar", aldus ds. Blokland. Van groot belang achtte hij ook het vaste patroon in het gezin, opgezet vanuit een Christelijke invulling. Als voorbeelden noemde hij: de dage lijkse bijbellezing, het gebed, de ruimte voor de zondag en de kerk gang. Belangstelling Zijn derde richtlijn betrof de be langstelling van de ouders voor de hele leefwereld van de kinderen, zo dat die een gezond gevoel van eigen waarde zullen krijgen. ,,Ze weten zich geaksepteerd en zullen er ge makkelijker toe komen zich ook door God geaksepteerd te weten", aldus de inleider. Als kanttekening bij de dagelijkse bijbellezing merkte ds. Blokland op, dat deze zinvol en begrijpelijk dient te zijn en zo mogelijk aangepast dient te worden aan hetgeen op school wordt verteld. Hij wees op het belang van een goede kinderbijbel en voor de wat oudere kinderen op de zogenaamde dagboeken. Spreker deelde mede, vaak met pessimisme en moedeloosheid te worden gekonfronteerd. Als oorzaak van het „doemdenken" noemde hij het feit, dat onze wereld er heel an ders uitziet dan de wereld uit de Bij bel. „De afstand tot de Bijbel lijkt steeds groter te worden". Ds. Blok land zei er echter van overtuigd te zijn, dat voorgoed opvoeden, hoop in je leven moet zijn. „Anders dan vroeger" „Kinderen zijn zo anders dan vroe ger", was een andere veel gehoorde verzuchting volgens de spreker. Ook in dit verband noemde hij weer het belang van tijd voor elkaar hebben en de noodzaak het levensprogram ma eens goed aan te kijken. „Als Christen moet je daar de moed voor hebben. Soms moet men andere prio riteiten stellen, dan komt er in ons le ven tijd voor wezenlijke dingen". De Bijbel dient daarbij niet als lees boek, maar als leefboek gebruikt te worden, aldus ds. Blokland. „Meer perspektief in het leven en zien wat het a. b. c. van het Christe lijk leven is", noemde hij als te ver wachte resultaten. Van groot belang achtte hij het verder, dat er geen breuk ontstaat tussen wat ouders zeggen en wat ze doen, want dan zul len kinderen hen niet meer begrij pen. Spreker vond dat ouders de verant woordelijkheid van een Christelijke opvoeding niet van zich af kunnen schuiven. „Wat men op school doet, moet een voortzetting zijn van wat in het gezin gebeurt". Deze inleiding van ds. Blokland gaf aanleiding tot een levendige dis- kussie, hetgeen een waardig slot van de vergadering betekende. MIDDELBURG, 22-9. Burgemeester en wethouders van Bruinisse verzoeken gedeputeerde staten van Zee land om medewerking voor het verkrijgen van een rijks subsidie (CRM) voor de aanleg van een strand met plaat sing van toiletvoorziening ten noord-westen van de jach thaven Aquadelta. Dit punt komt donderdag 1 oktober tijdens de vergadering van de provinciale raad voor de rekreatie in Zeeland aan de orde. B. en w. van Bruinisse achten de aanleg van zo'n strand noodzakelijk omdat zij van mening zijn dat de be zoekers (8.000 personen in het hoog seizoen) over voldoende akkomoda- ties moeten kunnen beschikken. De bestaande stranden in de omgeving van Bruinisse zijn overbelast in de seizoenpiek. Het strandje bij de voor- EELDE. Fast Airways Holland te Eelde heeft vergunning van de Rijksluchtvaartdienst gekregen om een lijnvliegverbinding te onderhou den tussen Eelde en Rotterdam. De lijndienst die aanvankelijk maandag 28 september zou beginnen zal nu woensdag 7 of uiterlijk woensdag 14 oktober beginnen te draaien. AMSTERDAM. Bij de stadsdruk kerij van Amsterdam is maandag het boek „Joods verzet" verschenen, waarin de schrijver, de ex-markt- koopman Jac. van der Kar, beschrijft hoe de Joden zich in de Tweede We reldoorlog aktief hebben verzet te gen de deportaties door de Duitse be zetters. SEROOSKERKE, 21-9. In het dorpshuis te Serooskerke werd maandaga vond een bijeenkomst gehouden voor de inwoners van Serooskerke met be trekking tot het onderwijs. Anneke v. d. Zwart van het Edukatief Centrum de Bevelanden hield een inleidend praatje voor de ongeveer twintig belangstel lenden. De thema's: het onderwijs van vroeger en nu en het wel en wee van de dorpsschool werden behandeld. De mensen werden in drie groepen verdeeld en kregen een kaart met drie diskussiepunten. School en dorp Bij het eerst punt konden de inwo ners hun eigen ervaringen, zowel po sitief als negatief van school vertel len, als tweede moesten de verschil len tussen het onderwijs vroeger en heden ten dage worden aangegeven en als laatste diskussiepunt was gesteld dat een dorpsschool voor een dorp van levensbelang is. Het was de bedoeling dat de drie groepen aanga ven welke betekenis een school voor het dorp heeft en wat het dorp voor de school kan gaan betekenen. De verschillende standpunten van de groepen werden vervolgens klassi kaal behandeld. Maandag 5 oktober volgt nog een praatavond in het dorpshuis en wel over het scholenexperiment. Anneke v. d. Zwart (links) en enkele inwoners van Serooskerke. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) malige werkhaven bijvoorbeeld is niet alleen te klein, maar heeft bo vendien als nadeel dat konflikten ontstaan tussen scheepvaart en sur fers. Levensgevaarlijk Massaal gebruik van het strand langs de Grevelingendam levert ver- keersgevaarlijke situaties op, aldus het kollege van Bruinisse. Boven dien is dit strand voor de rekreanten van Aquadelta slecht bereikbaar en door de ligging wordt dit strand al leen per auto bezocht. De Stuurgroep Grevelingen heeft inmiddels laten weten,, zich, met de aanleg van het strand te kunnen ver enigen. - Momenteel is deze grond naast de jachthaven van Aquadelta drassig en een gedeelte loopt regelmatig onder water. Het van de bodem losgeraakte gras spoelt hier aan en ligt dan soms zo te stinken, dat het daar niet aange naam vertoeven is. Het ligt in de bedoeling in dit ter rein een waterpartij uit te graven met een maximale diepte van 1.50 meter, een badje voor de kinderen dus. Zandoever Aan de zuidkant van deze uitgra ving wordt een zandoever van 20 me ter breed aangelegd. Het overige ter rein wordt ingezaaid met gras. Ver der zullen extra maatregelen getrof fen worden om dit stinkende zeegras te verwijderen. Men denkt aan een dik touw dat voor de oeverlijn gelegd kan worden. Dit houdt het zeegras te gen. De kosten voor dit projekt wor den geraamd op 400.250,— inklusief BTW. Beperkte funktie G.s. zijn echter van mening dat de ze strandvoorziening primair bestemd is voor de rekreanten van Aquadelta. De beperkte funktie van het strandje geeft weinig reden hier voor een beroep te doen op subsidie. Aan de hand van de resultaten van het Grevelingenoverleg zullen g.s. zich nader beraden over dit subsidie verzoek. DEN HAAG, 21-9. Volgens de SVEN, Stichting Voorlichting Ener giebesparing Nederland, is een ener giebesparing op de openbare verlich ting van tussen de tien en dertig mil joen gulden mogelijk. Dat zegt een woordvoerder van de SVEN maandag. De organisatie heeft een informatieblad samengesteld over de mogelijkheden tot energie besparing bij openbare verlichting. Weliswaar vraag die openbare ver lichting maar 0,2 tot 0,3 procent van het totale energieverbruik, maar dat is nog altijd honderd miljoen gulden per jaar, zegt de SVEN. Het informatieblad is opgesteld in samenwerking met de ministeries van ekonomische zaken, van binnen landse zaken en van verkeer en wa terstaat. ARNHEM, 22-9. Het gerechtshof in Arnhem heeft dinsdag de 25-jarige in Duitsland wonende Turk S. Y. ver oordeeld tot acht jaar gevange nisstraf. Het hof acht bewezen, dat Y vorig jaar september op de week markt in Hengelo (O) zijn landgenoot G. Karademir (25) met pistoolschoten om het leven heeft gebracht. Het vonnis van het hof bevestigt het vonnis van de rechtbank in Alme lo. De prokureur-generaal die het ge beurde wraakmoord had genoemd, neerkomend op exekutie, had ge vraagd om een celstraf van tien jaar. Karademier wordt kort voor zijn dood eerst nog met een mes gestoken door twee jonge familieleden van Y. Het gerechtshof legde hen straffen op van zes en vier jaar. De rechtbank veroordeelde beiden in eerste instan tie tot zes jaar. FRANKFORT. 21-9. Een aan kamermuziek van Mozart ge wijd koncert ,in. een zaal van het ten koste van 200 miljoen mark gerestaureerde operage bouw van Frankfort is na een paar noten afgebroken, omdat uit een aangrenzende zaal het gedreun weerklonk van de in strumenten van een rockgroep Het 'kanièrinuziekkoncert kon viorden hervat na-een apr spraak met de röck-müsici, maar er ontstond in de pauze opnieuw beroering, toen alge- meen-direkteur Ulrich Schwab de Mozartliefhebbers kwam mededelen dat de repe titie van de rock-musici niet kon worden verdaagd en dit daarom met de Divertimenti van Mozart moest gebeuren. Het publiek nam het niet en bleef in de zaal zitten bij wijze van protest. Vrijdag 25 september, Ned. 1 19.50 uur: „Modern Times". Een scène uit de ze beroemde Chaplin-film. HILVERSUM, 22-9. In de televisie- aktualiteitenrubriek „Hier en Nu" van de NCRV wordt vandaag een in terview uitgezonden met de Ameri kaanse onderhandelaar Walt Rostow over wapenbeheersing. Voorts wordt in de rubriek ingegaan op de, belan gen van de Verenigde Staten inzake het stationeren van MX-raketten. Waarschijnlijk zal men ook een re portage hebben over de problema tiek van de Nederlandse tuinders in Europees verband in verband met de gasprijzen. (Ned. 2, 22.25 uur). WOENSDAG 23 SEPTEMBER NED. 1: De woensdagmiddag is zo als gebruikelijk weer gereserveerd voor de kinderen die in de Kinder- bios" weer allerhande films voorge schoteld krijgen. Na het journaal wordt een voorlichtingsles gegeven van de op handen zijn kursus „Sport vissen" van Teleac. In de rubriek „Van gewest tot gewest" wordt een bezoek gebracht aan het Kerk- en or- gelkongres te Groningen. „Voor de leeuwen geworpenis de titel van een Canadese tv-film, waarin een te levisiejournalist een film wil maken over het jeugdvandaXisme. Hij vraagt het dienstmeisje van de fami lie. die in de desbetreffende wijk woont, mee te willen werken aan de ze film. Tot zijn grote schrik komt hij er achter dat zijn zoon tot de vanda- lenbende behoort. Bij de montage knipt hij deze beelden eruit Na de filmrubriek Cinevisieachter eenvolgens het journaal en dé parle mentaire rubriek „Den Haag van daag". In Studio Sport worden flit sen getoond van de voetbalioedstrij West-Duitsland-F inland. NED. 2: „Nieuwsgierig" is de titel van een jeugdprogramma waarin een film en een diskussie over hoe kinde- ren legen sex en erotiek üankijken. Na. de ..kerkelijke rubriek ,,Kënmefk'"[ journaal en \,Stichtïng Socutera"' hèemi 'de VOO de uitzen ding over met het poppenprogramma CountdownIn „Magnum P.I." be weert een man over occülte gaven te beschikken, die hijin dit geval ge bruikt om een vloek uit te spreken over de King Kamehameha Club. Dan het tweede deel over de Israëli sche geheime dienst de Mossad. Ge volgd door een aflevering uit de Amerikaanse comedyreeks „Taxi", voor het laatste journaal volgt dan nog „Micro-Electronica in Bedrijf" van Teleac. WOENSDAG 23 SEPTEMBER NED. 1:10.00 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws voor doven; 15.3{0 Kinderbi- AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft maandag acht mannen aangehouden die ervan worden ver acht vorige week dinsdag een over val te hebben gepleegd op het Wilhel- mina Gasthuis in de hoofdstad. Het ziekenhuis werd toen bijna twee ton lichter gemaakt. HILVERSUM. De 32-jarige Peter Jongbloed, ambtenaar van justitie in Arnhem, zal ons land vertegenwoor digen in de tiende finale van de Euro pese Popkwis. Die wordt op 24 okto ber in de Zweedse stad Malmö gehou den. os; 18.20 Nieuws voor doven; 18.43 Teleac; 18.58 Nieuws; 19.00 Van ge west tot gewest; 19.50 Politieke Par tijen; 20.00 Voor de leeuwen gewor pen; 20.55 Cinevisie; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Stu dio sport; 22.35 Open schooltijd; 22.55 Nieuws; 23.00 Nieuws voor doven. NED. 2: 18.30 Staatsloterij; 18.35 Sesamstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Nieuwsgierig; 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 Stichting Socu tera; 20.32 Countdown; 21.15 Mag num P.I.; 22.00 Info Special; 22.35 Taxi; 23.02 Teleac; 23.22 Nieuws. DONDERDAG 23 SEPTEMBER NED. 1: De KRO vangt het avond programma aan met twee teken filmpjes namelijk „Tweetie" en „The FlintstonesDieren met een zendvergunning" is de titel van een belangwekkende dokumentaire. Het Rijksinstituut voor natuurbeheer is er toe overgegaan om bepaalde die ren van een zender te voorzien, zodat zij het gedrag van deze dieren kun nen blijven volgen. De show „Music, music, music" is een registratie van een optreden van Richard en Karin Carpenter. Als gasten zullen The Car penters ontvangen Ella Fitzgerald en John Davidson. Na het Nieuws heeft de NOS nog in petto „Den Haag van daag" en een aflevering van de serie „Cosmos". Ditmaal gaat dr. Sagan dieper in op het verschijnsel UFO. NED, 2: Het VARA programma vangt aan met de slotaflevering van Circuswaarin de Duitse makers een indruk geven wat er allemaal komt kijken als een circus zich van de ene naar de andere plaats ver huist. Tot het journaal „Zeker weten" het kinderpraatprogramma. In „Vreemde vogels" belanden Oscar en Felix weer een typische situaties. Achtergrondinformatie wordt ver strekt in Achter het nieuws". Liza Minelli is het middelpunt van de ge lijknamige show die op het scherm gebracht wordt. De opname van deze zangeres-aktrice en danseres werd gemaakt in New Orleans. Tevens is zij in haar eigen en muzikale omge ving aan het werk te zien. DONDERDAG 24 SEPTEMBER NED. 1:10.00 Schooltelevisie; 13.00 en 18.20 Nieuws voor doven; 18.58 Nieuws; 19.00 Tweetie; 19.15 De Flintstones; 19.40 Dieren met een zendvergunning; 20.25 Music, music, music; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Cosmos; 23.15 Nieuws; 23.20 Nieuws voor doven. NED. 2: 18.25 Paspoort; 18.35 Se samstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Circus; 19.25 Zeker weten; 20.00 Jour naal; 20.27 Vreemde vogels; 20.52 Achter het nieuws; 21.45 Liza Minel li; 23.15 Nieuws; 23.20 Nieuws voor doven. 62 Nog steeds sprak Heieen geen woord Ze was op een stoel neergeval len en snikte opnieuw haar grote ver driet uit Allerlei denkbeelden raasden door haar hoofd en ze wist niet, wat te zeggen. Alleen dit begreep ze: Haar man wilde haar laten opdraaien voor de misdaad, die hij zoëven had begaan. Was het nodig, dat zij de schuld op zich nam? Zou ze hem daarmee redden uit de gevangenis? En zou daarna alles vergeten zijn? Opeens zag ze Hugo weer voor zich staan. Ze hoorde opnieuw z'n woorden stroom, waarin hij haar nog eens be zwoer hem te redden, maar de klanken gingen over haar heen; ze luisterde ternauwernood. Ze kreeg haar zelfver trouwen terug en werd geleidelijke aan kalmer. Toen zag ze nog éénmaal naar het scheefgezakte lichaam van de on gelukkige Thijs. Even rilde ze, maar ze vermande zich, richtte zich op en zei rustig en met een bedaarde stem tot haar man: „Waarschuw de politie en de dokter". „Heieen" gilde hij; half waanzinnig van angst Was het afkeer, dat haar eensklaps deed terugdeinzen voor haar man, die plotseling voor haar knielde en met zijn armen haar omvatte. Was de liefde voor hem, die zo groot en zo machtig geweest was, gelijk met de jonge Ver meulen gestorven? Ze wist het niet, maar op dit ogenblik haatte ze hem en toch „Wees een man en bel de politie op", herhaalde ze en bel de politie op," herhaalde ze. „Maak je verder geen zorgen. Ik Hij sprong overeind. „Je doet het, Heieen? Je zult me helpen?" Hij wilde haar omhelzen, doch zij weerde hem hard af. „Laat dat Het is nu geen tijd daarvoor." Toen de oude veldwachter enkele minuten later de kamer binnenstapte en beurtelings naar het lijk van Thijs en naar de beiden mensen keek, draai de hij nadenkend aan zijn snor en vroeg toen: „Wie heeft dit gedaan?" En in de stille kamer, waarin een on draaglijke spanning heerste en Hugo met angstogeven naai* zijn vrouw zag, klonk het toonloos van haar droge lip pen: „Ik heb het gedaan HOOFDSTUK 13 Op de dag, dat het drame in de Lage Weide berecht zou worden, was de trein naai* Utrecht vol geweest met op sensatie beluste bewoners van de Mo lenpolder en de Lage Weide. Drie maanden zat Heieen nu in voorarrest, verdacht van doodslag. Als een lopend.vuurtje was het de volgende morgen door Lage Weide en de Molenpolder gegaan: „Thijs Kuiltje is doodgeslagen door die vrouw van de chef van de Phoenix, dat Groningse meisje, dat op de Beldam had gediend. Thijs moet haar in haar eigen woning lastig gevallen hebben en toen had ze Door HENK VAN HEESWIJK hem neergeslagen met een zware fiets- sleutel. Wilders, de oude veldwachter, had het zelf in geuren en kleuren ver teld. Hoe het precies gegaan was, wis ten de meeste niet, want Wilders had het parket in Utrecht gewaarschuwd on deze had daarna het verdere onder zoek in het drama ter hand genomen. Erg veel sympathie bestond er niet meer onder de bevolking met de Gro ningse, sinds ze die nacht na het drama naar het kleine politieburo van Lage Weide was overgebracht en de volgen de dag vandaal* naar Utrecht Men had meer te doen met de verslagene. Hij was immers altijd graag gezien ge weest bij de jonge meisjes in de Mo lenpolder. En door de schuld van de Groningse was indertijd Thijs ook weggejaagd door de Belboer. Maar op de rechtszitting zouden ze dan toch precies alles te weten komen en reeds lang voor de deuren van de publieke tribune opengingen, stonden de men sen uit de Lage Weide en de Molenpol der in een rij te wachten. En hoe was het met Heieen gegaan? Als in een droom had ze alles langs zich laten gaan. Tijdens het vooronderzoek -had ze werktuiglijk op alle vragen ge- 'antwoord en als er aJ punten waren, waarvoor ze geen aannemelijke ver klaring kon geven, dan luidde haar antwoord steeds: „Ik weet het niet pre cies meer (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4