Raad besluit tot wijziging heffing en vordering leges Waalse staalproblemen nekken kabinet Eyskens Isolatie-projekten op de tocht bij Beter Wonen v AGENDA Gemeente Westerschouwen Prinses Juliana naar huis Belgische regering gevallen Verliezen van Russen in Afghanistan Koffie woensdag duurder Computer spoort fraude op 1 2 BURGH-HAAMSTEDE, 21-9. „Het is wel een uit de „zak-klopperij" van jewelste. Er verandert eigenlijk niets, maar er moet wel voor worden betaald", aldus de heer L. C. Hoogerhuis van het CDA, maandagavond tij dens de raadsvergadering bij het onderwerp voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing en invorde ring van leges. Hij vroeg zich af of het al het werk dat moet gebeuren niet binnen een korter tijdstip kon wor den afgewerkt en of ook het bedrag 1000,—) aan een dergelijke hoge kant moest zijn. De burgemeester, mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer gaf toe dat het inderdaad veel geld en tijd kost, maar stelde dat desalniettemin de legeskosten toch moeten worden aangepast. Want voor die tijd vangt de gemeente niets en kost het de ge meente alleen maar geld. Ook was de burgemeester van me ning dat er een financiële tegemoet koming moet komen, zeker voor de kleine gemeenten. Dr. H. J. van Zuij- len (WD) vond dat als er in de Ka mer milieuwet-voorstellen worden behandeld, de konsekwenties voor de burgers te veel over het hoofd worden gezien. Hinderwet De uitvoering van de Hinderwet is in de gemeente Westerschouwen tot nog toe, door tijdgebrek, beperkt ge bleven tot een passief beleid. Om in deze situatie verbetering te scheppen zijn verschillende rapporten versche nen, aangaande de uitvoering van de Hinderwet. Uit een onderzoek van de ambtelij ke werkgroep miliehygiëne kwam naar voren dat ongeveer 45 van de hinderwetplichtige inrichtingen op Schouwen-Duiveland geen vergun ning heeft, zij het dat deze telling niet volledig is, omdat partikuliere terreinen niet zijn betreden. Als basistarief wordt 175,— in re kening gebracht voor een hinderwe- taanvraag, als de aanvraag een ver gunning voor een nieuwe inrichting, een revisievergunning of een tijdelij ke vergunning betreft. Voorbeeld: een LPG-tank van 500 liter kost de gemeente in totaal 485,—, onder verdeeld in acht manuren 40,— per uur) en 165,— aan advertenties. Via de leges wordt 175,— ontvangen en 90,— uit 500 x 0,18, samen 265,—. Dat betekent dat de gemeen te 45,4 betaalt en de aanvrager 54,6 Bij een landbouw-plus vee teeltbedrijf met problemen komt de gemeente' helemaal voor hoge kosten te staan. Het totaal aantal kosten be draagt 1445,— en aan leges wordt 307,50 ontvangen. De gemeente draait voor 78,8 van de kosten op en de aanvrager voor 21,3 van de kosten. Verhoging De gemeenteraad ging akkoord met de verhoging van leges en andere rechten, waaronder Precariorechten, Begrafenisrechten en Scheepvaar trechten. Leges: secretarieleges, kampeervergunningleges en leges vergunning speelautomaten. Het voorstel van het kollege van b. en w. de vrijstelling-bepaling van de openbare besturen en de ambtenaren voor de diensten door hen in het openbaar belang verzocht, voor beta ling van de leges met betrekking tot de Oosterscheldewerken te wijzigen werd door de raadsleden akkoord verklaard. De wijziging Verordening op de heffing en invordering van ri oolrecht in de gemeente Westerschou wen werd aldus besloten. De burgemeester deed nog de me dedeling dat dankzij de rekonstruk- tie van de Hoogezoom te Renesse veel minder vernielingen in het hoog seizoen plaats vonden. ,,Het is geble ken dat wanneer je iets aanlegt, het ook netjes blijft. Het geeft ons de moed verder te gaan met rekonstruk- tie-werkzaamheden Wethouder P. M. van den Aai-sen vond het bij de behandeling van de begrotingswijziging nr. 17 op dit mo ment onjuist een bedrag van maxi maal 130.000,— uit te geven voor de aanleg van riolering in de; Nieuwe Havenweg te Burghsluis. Hij was van mening, dat indien het Water schap in opdracht van de gemeente het werk wil laten uitvoeren, het Wa terschap rekening dient te houden met onder andere de juiste plaats, waar de gemeente vindt dat de trans portleiding moet komen en dat de technische uitvoering buitengewone aandacht verdient. Het onderhoud van zowel transportleiding als een eventueel pompgemaal blijft een ge meentelijke taak en daarom dient de gemeente inzicht te krijgen in de voorgenomen plannen. De heer Van den Aarsen vond het een goede zaak dat er, voordat de weg wordt verbe tert, eerst riolering komt. DEN HAAG. Onder weinig belo vende omstandigheden wordt na 15 maanden in Cairo op 23 september het driehoeksoverleg krachtens de akkoorden van Camp David over Pa lestijnse autonomie hervat. DEN HAAG. Het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV) wil dat dit. jaar ook de zelfstandige ondernemers in het midden- en kleinbedrijf met een mi nimum inkomen een tegemoetko ming krijgen om hun koopkrachtver lies te beperken. De eenmalige uitke ring zoals de bewindslieden van soci ale zaken die voorstellen en die vori ge week in de Tweede Kamer is be handeld, geldt ten onrechte niét voor deze .kategorie, aldus het NCOV- bestuur DEN HAAG, 21-9. Prinses Juliana heeft maandagmiddag het Academi sche ziekenhuis in Utrecht verlaten. Ze werd daar geopereerd door prof. dr. A. A. Haspels. De prinses zal nog enige tijd rust in acht moeten nemen. Aldus heeft de Rijksvoorlichtings dienst laten weten. BRUSSEL, 21-9. België heeft geen regering meer. Mark Eyskens, de leider van de coalitie van Waalse en Vlaamse christen-democraten en socialisten heeft het ontslag van zijn regering aangeboden aan Koning Bou- dewijn van België. Even na negen uur, maandagavond, kwam van het paleis de officiële bevestiging dat de ko ning de ontslagaanvraag aanvaard had. Eyskens had zich in de loop van de avond naar de koning begeven, nadat er even na acht uur nog een kabinets beraad geweest was dat nauwelijks een kwartier duurde. Tijdens dat be raad bleek dat de ontstane tegenstel lingen tussen aan de ene kant de Waalse socialisten en aan de andere kant Waalse en Vlaamse christen democraten plus Vlaamse socia listen, over de financiële oplossing voor de Waalse staalproblemen, on overbrugbaar waren geworden. LONDEN. Een zestigtal familiele den van IRA-gevangenen in de Maze- gevangenis hebben geweigerd samen met kardinaal Hliftie van:: weët-;;3 minster te bidden voor een einde-van' - het geweld in Noord-Ierland.-Zij be hoorden eveneens tot de groep, die in de nacht van zaterdag op zondag voor de kathedraal een wake gehouden had, georganiseerd door het H- Blok/Armagh Comité. BRUSSEL, 21-9. Een groep Ameri kaanse funktionarissen heeft maan dag in Brussel laten weten dat de Russen na hun inval in Afghanisatn in december 1979, naar schatting 10.000 man aan doden en gewonden verloren hebben. De Amerikaanse funktionarissen die een rondreis door Westeuropa maken om de NAVO-bondgenoten voor te lichten over de situatie in Af ghanistan, gaven deze cijfers op een bijeenkomst met vertegenwoordi gers van de NAVO. Zij zeiden dat de Rusgen in Afghanistan circa 1.000 pantservoertuigen, tanks en perso- neelswagens inbegrepen, verloren hebben. Wat er in de komende dagen zal worden besloten, staat uiteraard nog niet vast, maar in politieke kringen in Brussel acht men het waarschijn lijk dat er verkiezingen komen. „Een' andere mogelijkheid blijft nog dat er een zakenkabinet komt, deels bestaande uit politici en deels uit mensen uit de sociaal-economi sche wereld. De idee van zo'n zakenkabinet werd echter door de Vlaamse socia-- list Willy Claes, vice-premier en mi nister van ekonomische zaken in het nu gevallen kabinet, scherp verwor pen. Ook andere ministers vonden dat geen goed idee. Vlamingen/ Walen 21 Jiu im\ v yir.jfqaitav >.ii i Als er verkiezingen komen is 'het overigens nog de vraag, of die wat zullen oplossen. Het echte Belgische probleem lijkt namelijk te zijn het steeds meer toenmende wantrouwen tussen noord en zuid, tussen de Vla mingen en de Walen. Steeds vaker is in de laatste tijd vanuit Wallonië, maar ook wel vanuit Vlaanderen, het geluid gehoord datr allerlei zaken die nu nog nationaal geregeld wor den in België, en die niet onder de be voegdheden van de gewesten vallen, geregionaliseerd zouden moeten wor den. Als die tendens doorzet, zou dat op den duur wel eens het einde van de Belgische unitaire staat kunnen betekenen. TAIPEH. Taiwan heeft maandag een hernieuwde oproep van Peking voor vredesbesprekingen verwor pen. Woordvoerder James Soong van de Nationalistische regering op Tai wan zei dat zijn regering in de stap van Peking een poging ziet de aan dacht af te leiden van China's bin nenlandse problemen. KOEWEIT. Vier Oosteuropese lan den, h^b^en, .Koeweit, gevraagd te.bg: middelen-bi) bet aangaan van.diplo:. matieke betrekkingen tussemhen én eeW^iftal ArëbiSchê golfstaten, 'dit' heeft de Emir van Koeweit sjeik Ja- ber Al Ahmed Al Sabah gezegd. AMSTELVEEN, 21-9. Koffie wordt woensdag duurder. De hoofdsoorten gaan met 14 cent per 250 gram om hoog. Goedkopere soorten gaan acht cent meer kosten. Een pot oploskoffie van 50 gram wordt zeven cent duurder. Dit heeft de Vereniging van Nederlandse Kof- fiebranders en Theepakkers maan dag bekendgemaakt. De prijsverhoging is een gevolg van de hogere inkoopprijzen als ge volg van de tot voor kort sterk geste gen dollarkoers. De stijgende dollar koers komt nu pas vertraagd tot uit drukking in de koffieprijs. Zoals be kend is de koers van de dollar nu weer aan het zakken. De hogere kof fieprijs hangt ook samen met de zwa re nachtvorst in de zomermaanden in Brazilië. Over de prijsverhoging is overleg gevoerd met het ministerie van eko nomische zaken. MAASTRICHT, 21-9. Wegens ver duistering van overheidsgelden heeft de officier van justitie bij de recht bank in Maastricht maandag zes maanden gevangenisstraat geëist te gen de 60-jarige gemeenteambtenaar J. W. uit Kerkrade. De man wordt er van verdacht de gemeentekas in de afgelopen 25 jaar bijna 100.000 gul den lichter te hebben gemaakt. De verduistering kwam aan het licht toen de gemeente een komputer in gebruik stelde. Verdacht nam steeds kleine bedra gen uit de kas. Dat was mogelijk om dat er praktisch geen kontrole bestond. Volgens zijn zeggen had hij geld nodig omdat permanent in fi nanciële moeilijkheden zat. Uit spraak 5 oktober. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ou deren. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekariïèr Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i'.o,'l&.OO - 19.30' uur. - .Dnfiii:iij- St. Domusstraat. Poppentheater ,,A1 te Klein". 14.30 - 15.30 uur. Rijk stopt leningen ZIERIKZEE, 21-9. Bezuinigen, geldt ook voor woning- bouwverening „Beter Wonen". Het rijk is niet meer zo vrijgevig mét subsidies en ook leningen worden niet meer zo gemakkelijk verstrekt. Dit heeft konsekwenties voor de uitvoering van o.a. isolatie- of renovatie projek- ten en ook werken deze bezuinigingsmaatregelen van het rijk een stijging van de huur in de hand. Deze versoberings-tendens kwam maandagavond tijdens de vergade ring van de verenigingsraad van „Beter Wonen" in het Huis van Nas sau duidelijk naar voren. ZIERIKZEE. Deze week schenken het Leger des Heils en de wereldwinkel Zierikzee extra veel aandacht aan de vrede. Via films, lezingen of poppenkastvoorstellingen wordt dit thema aan volwassenen en kinderen verduidelijkt. Zo ook de expositie, die gedurende deze vredesweek in de wereldwinkel staat opgesteld en die een goed beeld geeft via foto's en tekeningen van wat de vrede kan betekenen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Voorzitter F. K. Vos deelde mee dat de isolatie-plannen op de tocht zijn komen te staan omdat het rijk stopt met het verstrekken van lenin gen voor isolatie-projekten. Dit zou inhouden dat „Beter Wonen" op de kapitaalsmarkt een lening zou kun nen aangaan, echter tegen een veel hogere rente (13%) dan de rente geba seerd op rijkslening (9/11 Het iso leren van een woning gaat zodoende gepaard met een voor de huurder ex treem hoge huur. Voordeel Dit isolatieprojekt betreft 469 zo genaamde ENK woningen. Meer dan 55% van de bewoners van deze wo ningen heeft tijdig, dus voordat deze maatregel van kracht ging, met dit isolatiepakket ingestemd en kan dus nog gebruik maken van een belang rijk voordeel. Of de tweede helft van dit isolatie-plan uitgevoerd kan wor den is dus nog de vraag. „We wachten rustig de nieuwe regeringsverklarin- gen af" aldus de voorzitter. „Mis schien heeft het nieuwe kabinet hier andere ideeën over". Geen subsidie Bruinisse Een andere tegenvaller betreft het afwijzen van subsidie voor de reno vatie van 46 na-oorlogse woningwet woningen te Bruinisse. Beter Wonen had op een Rijksbijdrage gerekend van 46.366,23. Om „budgetaire re denen" kon deze bijdrage niet wor den verkregen: Beter Wonen hoopt „het getij te keren" door, in samen werking met de gemeente Bruinisse, hiervoor een oplossing te vinden. Zonder problemen ging de vereni gingsraad akkoord met de jaarreke ning, kontroleverslag en jaarverslag 1980 van deze woningbouwvereni ging. Kabeltelevisie De heer J. Hendriks, verenigings-* raadlid, distrikt Middenschouwen, Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schóu- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Slot Moermond. Rondleiding. 19.00 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Noordgouwe, verenigingsgebouw. Kaartenavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Klaverjassen. 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Op donderdag tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Dagelijks (behalve op zondag) Haamstede R.K. kerk. Missietentoonstelling. 9.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdag en zaterdag Zierikzee Nobelpoort. Bezichtiging. 10.00 -16.00 uur. Van woensdag 23 september t/m 10 oktober Gravensteen. Expositie Finse advies kring. Dinsdag 22 september Zierikzee Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00 - 17.00 uur. Haamstede Ned. Ver. van Huisvrouwen. Reisje Ter Mêülen Ppst f e, Rqttèrdam^Ver- trek 7.45 uür. Rekreatiezaal Geref. kerk. NCVB- vergadering. 19.00 uur. Woensdag 23 september Zierikzee Parkeerterrein Laan van St. Hilaire. Circus Mariska. Aanvang: 15.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Stichting Jeugd. Aanvang: 19.30 uur. Marktzicht. Vergadering yrouwen- kontakt P.v.d.A., afdeling Zierikzee. 20.00 uur. Wereldwinkel. Vredesexpösjitie. 9.00 - 21.00 uur. had nog een vraag naar aanleiding van een opmerking in het jaarverslag over een door Beter Wonen opgedra gen onderzoek naar de mogelijkhe den van kabeltelevisie te Zierikzee. Beter Wonen-direkteur ing. Ph. H. van Doorne antwoordde dat de wo ningbouwvereniging niet het initia tief zal nemen om tot kabeltelevisie over te gaan, maar dat dit onderzoek alleen werd verricht om op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen op dit gebied. Omdat de telefoonkabels toch ver nieuwd moeten worden zou in de toe komst dit meteen gepaard kunnen gaan met het introduceren van kabel net. De voorzitter liet verder weten zelf absoluut geen voorstander te zijn van kabeltelevisie. Veel woningbouw Ondanks sombere berichten, kon Beter Wonen toch een enorme lijst in dienen met de aantallen van in uit voering of in voorbereiding zijnde woningen. „Het bruist van de bouwaktivitei- ten en we hopen dat we hiermee een groot gedeeld van de 500 woningzoe kenden van dienst kunnen zijn" al dus Van Doorne. Een kleine opsom ming: In Zierikzee-Poortambacht werden 76 woningen uitgevoerd, waarvan er inmiddels al meer dan de helft zijn bewoond. Kleine kernen De 20 bejaarden woning in de ge meente Westerschouwen staan op het punt van opleveren en in Kerkwerve zijn de betonvloerén al gestort voor 12 huurwoningen in het plan Groene Wijk. Verder zullen volgend jaar in- het Havenkwartier 36 woningen worden gerealiseerd en voor Zierik zee staan o.a. nog eens 48 woningen op het programma in Poortambacht VIII. In de twee Kleine kernen Sirjans- land en Ellemeet zullen respektieve- lijk tien en zeven kleine huurwonin gen worden gebouwd. Voor deze huizen zijn voorlopig nog onvoldoende woningzoekenden geregistreerd, maar voorzitter Vos verwachtte dat de vraag naar dezë woningen zal toenemen zodra er ge bouwd wordt in het dorp. •gadering Aan va Ag: 19.30 Scharendijke Gemeentehuis. Raadsve: Middenschoiiwén. uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek, Molenstraat 44. Schrijfavond Amnesty Interna tional. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 24 september Zierikzee Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00 - 21.00 uur. Wereldwinkel, klubhuis de Licht boei. Vredesweek. Film, 21.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Vergadering, mentenkomissie. 20.15 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaveijjaswed- strijden. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering Duiveland. 20.00 uujr. Vrijdag 25 september Zierikzee Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00 - 21.00 uur. j Zonnemaire Café Bommenede. Dans- en bingo avond, Bond van opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ophalen oud papier, vanaf 18.00 uur. (01110)2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396,(01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2