01110-6255 installatiebedrijf deunloo b.u. C.J.V. kan afzien van naar Oude maar beter verhuisplan Haven 51 Ouderen kunnen aktief meedoen in te voeren bejaardenbeleid tÊCi DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeentelijk advies: Kadervorming binnen A.N.B.O. Regionale dag: woensdag 30 september r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 september 1981 138ste jaargang Nr. 22984 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Vijfduizendste inwoner Westerschouwen Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Vaak hebben kleine woorden mensen doen vallen en mensen opgericht. Sophocles de ervaring, dat als er eenmaal één groep de kadering heeft gevolgd de volgende groep vanzelf komt. Ook voor Schouwen-Duiveland wordt gehoopt op een dergelijk resul taat. De dames hebben moeten konstateren, dat aanvankelijk wat sceptisch tegen de plannen tot kader vorming wordt aangekeken. „Onze bemoeienissen worden soms niet in dank afgenomen. Ze weten het alle maal wel". De praktijk wijst anders uit en slechts zeer weinig ouderen zijn op de hoogte wat bijvoorbeeld een Stichting Welzijn Ouderen voor hen kan betekenen. Zeven ochtenden De kaderkursussen bestaan uit ze ven ochtenden van twee uur. Onder werpen als „hoe zit de A.N.B.O. in el kaar"; „hoe bestuur je?"; „wat is de Stichting Welzijn Ouderen?" en „wat willen wij ouderen" komen aan de orde. Inmiddels mochten de dames Vos en Apon reeds 33 aanmeldingen voor de regionale dag op woensdag 30 sep tember ontvangen. Ze hopen dat dit aantal nog aanzienlijk zal stijgen, want ze achten het van groot belang de ouderen op Schouwen-Duiveland te vertellen op welke manier ook zij mee kunnen denken en praten in het beleid, dat voor ouderen wordt ge voerd. De ervaring heeft geleerd, dat men in deze regio geneigd is een wat af wachtende houding aan te nemen. „Op zichzelf geen slechte zaak, maar het wordt tijd, dat de ouderen wak ker geschud worden en beseffen, dat het om hun eigen belangen gaat", al dus de dames van de Gewestelijke Kaderkommissie. Advertentie Ons telefoonnummer is gewijzigd van 3635 in DEN HAAG. Minister mr. H. A. F. M. O. van Mierlo van defensie ziet niets in radikale stappen die moeten leiden tot oplossing van het kernwa pen vraagstuk. mee, dat de watersportvereniging daarover in Den Haag protest heeft aangetekend. De heer J. Groen, PvdA, memo reerde het flinke exploitatietekort, dat voor '82 nog hoger wordt ge raamd. Hij vond dat niet zo'n pro bleem, ook andere rekreatievoorzie- ningen kampen met tekorten en wor den zo mogelijk ondersteund: „De ta rieven dienen echter wel op gelijke hoogte te liggen als gemiddelden el ders". Omdat die in Zierikzee daar, naar uit een onderzoek is gebleken, ruim onder liggen, worden die van jaar tot jaar geleidelijk bijgesteld. Verleden jaar is daarom de eerste verhoging van 20 procent geschied en dit zal nog drie jaar achtereen moe ten gebeuren eer de achterstand on geveer is ingehaald. ZIERIKZEE. Op de hoek Vissersdijk-Kleine Zelkeweg is maandagmiddag een grote abri geplaatst voor de buspassa giers, die nu nog bij de bushalte op de hoek Vissersdijk-Trambaan opstappen. Het was geen ideale situatie en te ge vaarlijk. Na overleg met de gemeente werd besloten de ZWN-halte te verplaatsen. Aan de werkzaamheden wordt heden-dinsdag de laatste hand gelegd. Maandag 28 september wordt de nieuwe opstapplaats in gebruik genomen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Bovengenoemde funktionaris was ook betrokken bij de praktische on dersteuning voor de organisatie van deze regionale dag. Na de theepauze zal 's middags tenslotte de Belgische film „Home sweet home" worden vertoond. Een film die vertelt over het reilen en zei len in een Belgisch verzorgingstehuis voor bejaarden. Een film met tra giek, maar ook komische momenten. Eerste keer Terug naar de kaderkursussen: Een regionale dag ter ondersteuning van deze kursussen werd nog niet eerder in Zeeland georganiseerd. De be langstelling elders in de provincie bleek ook groter dan op Schouwen- Duiveland. Eerdere pogingen te ko men tot een kaderkursus voor A.N.B.O.-leden mislukte in deze re gio. De dames Vos en Apon zijn van mening, dat er hier nog te veel drem pelvrees voor dergelijke dingen bestaat en zullen trachten die weg te nemen. bevordering van het Christelijk On derwijs te Zierikzee om de te bouwen J. W. van den Doelschool in Poortam bacht niet met vier, maar met zes lo kalen uit te rusten, werd ingewilligd. Dit betekent, dat de toewijzing is ge schied. Over de financiële kant wordt dus op een later tijdstip gesproken. Lang geduurd De heer Sprengelmeijer was er ver heugd over, dat deze langdurige kwestie nu geregeld is. Voor de bouw van een vierklassige school werd in '72 al gemeentelijke medewerking verleend, maar voor zes lokalen gaf de raad in oktober '77 geen toestem ming. In januari van dit jaar gaf de minister'Van onderwijs toestemming tot het stichten van deze school. De heer Van Velthoven wees er nog op, dat de uitgangspunten van destijds gewijzigd zijn wegens de wet op het basisonderwijs. ZIERIKZEE, 21-9. Het ziet er niet gunstig uit met de verhuisplannen van het C.J.V naar het pand Oude Ha ven 51, dat in gebruik is geweest als belastingkantoor. In feite komt het er op neer, dat het kollege van B. en W. het C.J.V. afraadt met de plannen door te gaan en dat beter naar een ander pand kan worden uitgezien. In een brief van het kollege aan het C.J.V. wordt namelijk de vrees uit gesproken, dat het - vanwege de bezwaarschriften van omwonenden - vele ja ren kan duren eer zekerheid over huur of aankoop zal bestaan. B. en W. vra gen zich daarbij af, of het zodoende wel zinvol en verantwoord is de aankoop van het pand door te zetten. Burgemeester Th. H. de Meester ci teerde uit deze brief tijdens de raads vergadering, maandagavond ten stadhuize. Hij zei daarbij de gang van zaken uitermate te betreuren, maar een bezwaar door zo velen on dertekend kan een aanzienlijke ver traging opleveren en zijn de betrok kenen daarbij wel gediend? De heer H. Asma (PvdA) kaartte het onderwerp aan bij de „ingezon den stukken" (het bezwaarschrift). Hij had in de kommissie Jeugd- en Jongerenwerk al laten weten het be treffende pand niet geschikt te vin den voor het beoogde doel en had be grip voor de bezwaren van de omwo nenden. Geen enkel begrip kon hij echter opbrengen voor het argument dat er bij het C.J.V. alkoholgebruik wordt toegestaan: „Dit is niet het geval". Ook de heer W. F. Sprengelmeijer (R.U.) vond dat een pijnlijke zaak: „Het maakt de naam van het C.J.V. op een ongelukkige manier beladen en dat kan negatief werken bij even tuele volgende onderhandelingen". Hij vroeg zich bovendien af, of de omwonenden niet wat voorbarig hadden gehandeld met hun bezwaar schrift. Men was nog maar net aan het onderhandelen. Nooit klachten De raadsvoorzitter tekende nog aan, dat er nooit klachten zijn verno men over ordeverstoringen uit de Visstraat, waar het C.J.V. nu over een te klein en ongeschikt pand be schikt. Hij gunde het C.J.V., juist voor de jongste leden (van 8 jaar af), van harte een pand in de binnenstad. De heer C. Legemaate (CDA) liet weten, dat het C.J.V. zijns inziens in ieder geval een beter onderkomen verdient en wilde de zaak weer graag behandeld zien in de kommissie Jeugd- en Jongerenwerk. Dat zal ge beuren. Zes klassen voor V. d. Doelschool Het verzoek van de Vereniging tot De A.N.B.O., De Nederlandse Bond voor Ouderen, wil de bejaarden, ook die op Schouwen-Duiveland, laten meepra ten over het ouderenwerk. Vooral morgen, woensdag, worden daartoe akties ondernomen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ongeveer twee-en-een-half jaar ge leden werd in den lande met deze kursussen begonnen. In Zeeland wer den ze gehouden in Breskens, Mid delburg, Goes, Kruiningen en Tho- len. De dames Vos en Apon hebben Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk een bui Wisselend bewolkt en plaatselijk een bui; minimumtemperatuur om streeks 11 graden; middagtempera- tuur ongeveer 17 graden; matige zuidwestelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m zaterdag 26 scpt.: Donderdag Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: zuidwest 6 Zaterdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 23 sept. Zon op 7.27, onder 19.36 Maan op 1.38, onder 17.51 24 sept. Zon op 7.29, onder 19.34 Maan op 2.47, onder 18.27 Nieuwe Maan: 28 sept. (5.07) HOOG- EN LAAGWATER 23 sept. 24 sept. Springtij: Hoogwater 11.50 - 0.32 13.13 30 september Laagwater 5.23 17.56 6.43 19.18 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer blijft wisselvallig. Bepalend is nog steeds een depressie, die van Schotland noordwaarts naar het zeegebied ten westen van Noor wegen is getrokken. Deze depressie vult langzaam op en de invloed op ons land wordt minder. Er stelt zich een westelijke oceaan- stroming in, waarmee echter nog steeds lucht wordt aangevoerd, waarin zich buien kunnen ontwikke len. De middagtemperatuur ligt woensdag rond de 16 graden. Niet alleen bij ons is het weer wis selvallig, maar ook in andere delen van Europa, met name in Frankrijk, Noord-Italië en Spanje. Daar vielen onweersbuien. Er is al een tweeklassige kleuter school in Poortambacht en met de nieuwe school erbij heeft deze wijk dan een volwaardige achtklassige basisschool. De cijfers van leerlingen aantallen zijn wettelijk voldoende, zodat de sichting nu niets in de weg staat. De heer Asma, die stipuleerde geen bezwaar te hebben tegen de uitbrei ding met twee lokalen, had wel graag gezien dat nu al meer duidelijkheid zou zijn over de verkoop van de hui dige V. d. Doelschool aan de Raamstraat. Dat is al meermalen ge noemd als nieuw onderkomen voor de bibliotheek, die daarmee in het centrum zou komen te liggen. De hoogte van het verkoopbedrag vond hij belangrijk in financiële samen hang met de bouw van de nieuwe' school in Poortambacnt. De raadsvoorzitter vond dit echter twee aparte zaken, die niet in ver band kunnen worden behandeld. Verhoging-en Stilzwijgend werden een aantal ta rieven met de wettelijk toegestande vier procent verhoogd. Dat betrof fen: legesverodening, marktgelden. hondenbelasting, begrafenisrechten, staangeld woonwagens, retributies en precariorechten en scheepvaar trechten. Met rijkstoestemming werden de lig gelden voor de plezier vaart, evenals verleden jaar, met twintig procent verhoogd. De raadsvoorzitter deelde daarbij ZIERIKZEE, 21-9. „Ook de ouderen op Schouwen-Dui veland kunnen meedenken over én praten over het oude renbeleid, dat in ons land wordt gevoerd. Vele bejaarden weten dat niet of kennen niet de juiste manier. De Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen heeft derhalve kaderkursussen opgezet met het doel die ouderen inzicht te geven in het beleid en in de wijze waarop zijzelf daar aktief in kunnen deelnemen". Deze uitleg gaven de dames E. J. Vos-Meijer en A. J. C. Apon-Snel van de Gewestelijke Kaderkommissie van de A.N.B.O. maandagochtend tijdens een perskonferentie naar aan leiding van de Regionale Dag „Schouwen-Duiveland", woensdag 30 september in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk. Hoofddoel van deze dag is het dui delijk maken van wat die kaderkur sussen nou eigenlijk inhouden en de aanwezigen te entameren er aan te gaan deelnemen. Alle regionale A.N.B.O.-afdelingen, te weten: Brou wershaven, Zonnemaire, Zierikzee, Bruinisse en Nieuwerkerk/Ouwer- kerk zijn uitgenodigd voor deze dag. Naast het presenteren van de ka derkursussen zal gesproken worden over de voorstellen van het hoofd bestuur, een ledenwerf aktie, een pro fielschets van een hoofdbestuur. Ver der zullen leden van de Vrouwen Ad vieskommissie nader ingaan op het thema „hoe willen ouderen wonen" en zal funktionaris Ruud v. d. Weide uitleggen van de Stichting „Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland" wil doen. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1