Grimmig treffen tussen aktievoerders en politie deurloo b.u. Groot Moefti levert kritiek op Iran AGENDA Demonstratie en blokkade Dodewaard Ghandi sluit kernwapens niet uit Honderden doden bij scheepsramp Nieuwe hongerstaker in Noord-Ierland Bukman over Abortuswet Zeehond in Bredase singel Landbouw hoogste prioriteit voor wereldbank Partij heroine onderschept Bewonerskomité Dordtse gifwijk eist openheid Zeven gewonden bij auto-ongeluk Man doodgestoken Man bekent wurging Vrouw verdronken Joke Smit overleden Schipper verdronken Heroinedode in Den Haag Door water ingesloten Grootscheepse reddingsaktie voor gestrande wadlopers 01110-6255 installatiebedrijf Twee doden door verkeersongeval ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 DODEWAARD, 20-9. Na een vaak grimmig treffen za terdag tussen Mobiele Eenheid en aktievoerder is het zondag rustiger geweest rond de kerncentrale bij Dode waard. In de loop van zondagavond is volgens de politie een groot aantal demonstraten verdwenen van het mani festatieterrein dat dient als „thuisbasis" voor de deelne mers aan de blokkade. Volgens de laatste schatting van de politie bedraagt het aantal de monstranten ongeveer 3.000, de ak tievoerders zitten daar enkele dui zenden boven. De eigenlijke start van de blokkade van de kerncentra le, die volgens de aktieleiding nog de hele week moet duren, was vrijdag rond het middaguur. NIEUW DELHI, 19-9. Premier Indi ra Ghandi van India meent dat haar land tot het gebruik van kernenergie voor militaire doeleinden zal kunnen overgaan als de nationale veiligheid van India wordt bedreigd. Gandhi zei dat in en zaterdag gepu bliceerd interview met het Australi sche dagblad ,,Age". Ze beklemtoonde echter tevens dat Indai op dit moment geen kernwa pens bezit, en ook niet van plan is kernwapens te verwerven. Het is voor het eerst dat premier Gandhi de mogelijk openlaat dat India kerna- pens zal vervaardigen als de nationa le veiligeheid dat vereist. OBIDOS, 19-9. Door het kapseizen van een overvol schip op de Amazone in Brazilië zijn meer dan 300 mensen om het leven gekomen. Toen het schip aanlegde bij de kade van Obi- dos liepen de passagiers allemaal naar een kant van de boot. Het schip kapseisde, de kabels met de wal bra ken, en het schip zonk vrijwel onmid dellijk. Er waren ongeveer 500 men sen aan boord. Volgens de plaatselij ke inspekteur van plitie is dat aantal hoger dan was toegestaan. BELFAST, 21-9. Het IRA heeft be kendgemaakt dat zijn lid Jim Devine vandaag begint aan een hongersta king en zich daarmee aansluit bij ze ven andere IRA-gedetineerden in de Maze-gevangenis van Belfast die eten nog drinken om de status van politiek gevangene af te dwingen. De 24-jarige Devine zit 10 jaar uit wegens bezit van materiaal voor het maken van bommen en het opzet om explosies te veroorzaken. Toen hij in 1979 werd opgesloten, sloot hij zich onmiddellijk aan bij het „dekenpro test". HILVERSUM, 19-9. Volgens CDA- voorzitter Bukman dreigen er „grote moeilijkheden" met zijn partij als er vanuit de andere regeringspartijen PvdA en D'66 initiatieven worden ondernomen op het terrein van de abortuswetgeving. Bukman zei dit zaterdag voor de VARA-mikrofoon, reagerend op de mededeling van PvdA-voorzitter van den Berg dat „niet het regeerak koord de socialisten verbiedt op het stuk van de abortus aktief te zijn". De PvdA was en is het oneens met de door het parlement aangenomen wet Ginjaar-de Ruiter. De PvdA-voorzit- ter acht het mogelijk dat zijn partij toenadering zoekt tot D'66. BREDA,' 19-9. In het water van de Bredase singels zwemt sinds zater dag een zeehond. Het dier laat zich telkens op andere plaatsen zien en als het moe is rust het uit op de kant of in roeibootjes. Het vermoeden bestaat dat het dier via sluizen in het Volkerak of de sluit bij Dintelsas in de rivier de Mark te recht is gekomen. Volgens de politie is het niet mogelijk de zeehond in Breda te vangen, omdat het dier daarvoor te snel is. Het kan ook niet verder naar het zuiden omdat iets ten zuiden van Breda een stuw in de Mark ligt. Na kontakt met het zee hondencentrum in Pieterburen is besloten de zeehond rustig te laten zwemmen en zo mogelijk terug te drijven in noordelijke richting naar een van de sluizen. De konditie van het dier is uitstekend, aldus de poli tie. De aktievoerders kraakten toen een ongeveer negen voetbalvelden groot weiland op een kilometer af stand van de centrale. In de loop van de middag druppelden daar vanuit het hele land aktievoerders met hun tenten binnen. Aan het eind van de avond hadden zich er enkele honder den verzameld. Tweede konfrontatie Na een vrij rustig begonnen nacht, waarin de tenten van de betogers het af en toe hard te verduren hadden in de storm, kwam het in de zeer vroege ochten tot een twee konfrontatie. De Mobiele Eenheid drong blokkerende aktievoerders aan de oostkant van de centrale terug tot nabij het tenten kamp. Ook in de uren daarna kwam het herhaaldelijk tot een treffen toen de aktievoerders tegen het verbod in toch probeerden barricades op te werpen. Inmiddels was een nieuwe ploegen- wisseling van het personeel van de centrale evenals zaterdag overdag en in de nacht zonder problemen verlo pen. Na enkele charges tegen de mid dag, waarbij de ME wederom met traangas optrad, bleef het zondag middag verder tamelijk rustig. De direkte omgeving van de cen trale werd tot verboden gebied ver klaard, waar binnen niemand werd toegelaten. 50-plussers In de loop van zondagmiddag ging een groep van zogenoemde 50-plus sers op stap van het manifestatieter rein in de richting van de centrale, naar het middelste van de drie blok kade punten. Zij wilden een korte de monstratie bij de centrale houden, maar kregen daarvoor na twee gesprekken met burgemeester Gold berg geen toestemming. De eerste twee dagen van blokkade heeft volgens de aktievoerders aan hun zijde een hondertal gewonden „opgeleverd". Bij de Mobiele Een heid zijn voor zover bekend twee mensen gewond. CAIRO, 21-9. De Groot-Moefti van Egypte, sjeik Gadelhaq, heeft zondag felle kritiek geleverd op de verkla ring van zaterdag van de president van de revolutionaire rechtbank van Teheran, dat gewonde tegenstanders van het regime „uit het lijden ver lost" en zij die gevangen genomen worden, geëxekuteerd moeten wor den. VERENIGDE NATIES, New York. De Algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft met 77 tegen 37 stemmen besloten het bewind van Pol Pot te blijven erkennen als de vertegenwoordiger van Canbodja. NIEUW DELHI. De arrestatie van de Sikh-leider heeft in de noordwest- Indiase deelstaiat Poendjaab aanlei ding gegeven tot ongeregeldheden, waarbij acht mensen de,,dood von den. Dit heeft de politie meegedeeld. Oneerbiedige Deen ANKARA, 19-9. De Deense zeeman Marius Christensen is in de Turkse havenstad Isken- derun gearresteerd omdat hij een bankbiljet van 50 Lira had verscheurd, dat is tegen de Turkse wet, die eist dat geld eerbiedig wordt behandeld. Volgens de Turkse kranten van zaterdag had Christensen, kok op de in de haven liggende vrachtboot „Anne", op de wal op een bankje zitten eten. Voorbijgangers hadden gezien hoe hij het bankbiljoet ver scheurde en op de grond wierp. Een van hen waarschuwde de politie. (/\AAAAAAAAAAA/WtfVIAAA/W> WASHINGTON, 29-9. Landbouw staat bovenaand het prioriteitenlijst je van de Wereldbank, onmiddellijk gevolgd door energie en de Sahel maar omdat de meeste industrielan den op het ogenblik fors bezuinigen kan de bank niet meer zo snel groeien als in de jaren zestig en zeventig. Dat heeft een woordvoerder van de We reldbank afgelopen week gezegd bij de presentatie van het jaarverslag over het boekjaar 1981, dat liep van 1 juli 1980 tot en met 31 juni van dit jaar. DEVENTER, 21-9. In samenwer king met de douane van de grenspost Beek heeft de Deventer politie zon dag zeventien kilo Turkse heroïne met een geschatte waarde van circa vier miljoen gulden onderschept. De partij drugs zat verborgen in een Volkswagenbus die vanuit Tur kije op weg was naar Deventer. De politie heeft drie in Deventer woonachtige Turken aangehouden: de 19-jarige K. C., die de auto bestuurde, zijn 46-jarige vader N. C., en de 33-jarige E. K. Volgens hoofdinspekteur R. W. van Soest van de Deventer politie was men sinds enkele dagen op de hoogte van het feit dat vanuit Turkije een partij heroïne ons land zou worden binnengesmokkeld. „Maar we had den echt niet gedacht op zo'n grote partij te stuiten", aldus de Deventer hoofdinspekteur. Volgens het dagblad Al Achram heeft de Groot-Moefti gezegd dat de Islam het doden van niet-mohamme- daanse oorlogsgewonden verbiedt hoeveel te meer dan mohammedaan se. Hij nam ook afstand van de opvat ting van de rechter dat elke gevangen genomen tegenstander „ter plaatse, tegen een muur" van de islam mag worden terechtgesteld. Hij zei dat een Islamitische rege ring het berouw van gearresteerde personen moet accepteren en hen on schadelijk maken „niet door hen te doden, maar door hen gevangen te zetten". MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft zaterdag voor het eerst erkend dat Zuid-Afrika bij zijn jongste operaties in Angola een Russisch militair ge vangen heeft genomen. De Russen ei sen dat hij wordt vrijgelateö£.tor\een verklaring van het officiële persbu reau Tass werd de gevangenneming van een „militair specalist" door Zuid-Afrika bevestigd. DORDRECHT, 19-9. Bewoners van de woonwijk „De staart" in Dor drecht willen van de gemeente pre cies weten wat er bekend is van vuilstortingen in deze. wijk, in de Merwedepolder. De bewoners verenigd in een aktie- komite, hebben gedeputeerde staten van Zuid-Holland en staatssecreta ris Lambers van volksgezondheid en milieu per brief gevraagd „toezicht op de gemeente Dordrecht uit te oefe nen en samen met de bewoners een oplossing te zoeken". Volgens de woordvoerder van de verontruste bewoners is het vertrou wen in de gemeente Dordrecht ver te zoeken. De vereniging wil pas zitting nemen in de gemeentelijke werk groep die zich met de vervuiling van de grond gaat bezighouden als er vol ledige opening van zaken is gegeven, aldus de woordvoerster. HEERLEN. In de toekomst komen er boven de autonome groei in de kwartaire sektor (onder meer wel zijnswerkers en gezondheidszorg) nog minstens 20.000 extra ar beidsplaatsen bij. Deze sektor is, zo zei minister Van Thijn van binnen landse zaken, zaterdag op een partij bijeenkomst van de PvdA in Heer len, de enige van de ekonomie die nog groei vertoont. HULST, 21-9. In het Zeeuwsvlaam- se Hulst is zondagavond een kleine personenbus tegen de zijgevel van een café gereden. Alle zeven inzitten den raakten gewond, van wie vier ernstig. Zij zijn opgenomen in een ziekenhuis in Hulst. Volgens de politie verkeerde de bestuurder, een 31 jarige inwoner van Terneuzen, onder invloed van al- kohol. Vermoedelijk heeft hij de macht over het stuur verloren en is de auto in een slip geraakt. Naast vier mannen zaten in de wa gen drie zusjes vcan 14, 15 en 16 jaar uit Kloosterzande. De mannen kwa men uit Terneuzen. HELMOND, 19-9. De 42-jarige A. van der Sommen uit Helmond is za terdagavond in het flatgebouw waar hij woont doodgestoken. De politie heeft de vermoedelijke dader, de 62- jarige K. V. die in hetzelfde flatge bouw woont, aangehouden. Even voor zes uur kregen beide mannen door nog onbekende oorzaak ruzie in de hal van de flat aan het Soesterbergplein. Die ruzie ontaarde in een vechtpartij, waarbij het slach toffer dertien keer werd gestoken. Waarmee is nog niet duidelijk. De po litie heeft geen wapen gevonden. DEN HAAG, 19-9. De 40-jarige ambtenaar R. A. van H. uit Den Haag heeft zaterdag tegenover de politie bekend de 37-jarige prostituee E. Sistermans uit die stad vrijdag door wurging om het leven te hebben ge bracht. De politie die dit zaterdag be kend heeft gemaakt, verklaarde dat de man zich zaterdagmiddag telefo nisch bij de politie heeft aangegeven. Hij is daarop door de recherche opge haald en in verzekerde bewaring gesteld. Verdacht bleek al in 1974 veroordeeld te zijn wegens poging tot doodslag op een prostituée. AMSTERDAM, 21-9. In het water van de Jacob van Lennepkade in Amsterdam heeft de politie zondag het stoffelijk overschot gevonden van de 60-jarige vrouw M. F. Delwig. De vrouw was volgens de politie zon dag uit die stad. Hoe zij in het water terecht is gekomen is niet bekend. EEFDE, 21-9. De 41-jarige M. L. J. van Oyen hit Arnhem is in de nacht van zaterdag op zondag in een Sluis in Eefde verdronken. De man lag daar met zijn motorboot voor anker en is vermoedelijk door de kou be vangen. DEN HAAG, 18-9. De politie van Den Haag heeft in een hotel in de bin nenstad de 32-jarige Frangaise L.C. F. dood op een toilet aangetroffen. In de onderarm van het slachtoffér stak een injektienaald. De politie ver moedt dat de vrouw is overleden ten gevolge van een overdosis heroïne. EEMSHAVEN, 19-9. Zaterdaga vond omstreeks half zeven arriveer den in de Eemshaven met passagiers schip vanaf Borkum de laatste wad lopers en gidsen van de groep, die za terdagochtend strandde op het Wad. Dit betekende het einde van een grootscheepse reddingsaktie, die 's morgens omstreeks elf uur begon. Toen bleek dat een groep van opge- veer 140 wadlopers plus zeven wad- loopgidsen drie kilometer ten zuiden van Rottumeroorg was ingesloten door het water. De groep was van de Groninger kust op weg naar Rottumeroog, van waar men door twee visserschepen weer teruggebracht zou worden naar de Groninger kust. De groep kon het eiland echter niet meer bereiken, om dat, aldus de hoofdgids Wim Bos- scher, de vloed onverwachts bijna een uur eerder kwam opzetten dan verwacht. Vuurpijlen De groep zocht toen een heenko men op een wat hoger gelegen zand plaat, die echter ook steeds meer on der water kwam te staan. De gidsen staken vuurpijlen af en via porto foons werd kontakt gezocht met de visserschepen, die de groep echter niet kón bereiken omdat er te weinig diepgang was. Ook werd kontakt ge legd met de luisterpost van Dijkstra's wadlooptochten te Pieter buren, waarna de reddingsaktie op gang kwam, gekoördineerd door de Groninger rijkspolitie en de rijkspo litie te water. Advertentie Ons telefoonnummer is gewijzigd van 3635 AMSTERDAM, 19-9. In Amster dam is na een ziekbed zaterdag Joke Smit overleden, lange tijd één van de leidsters van de feministische bewe ging in ons land. Ze is 48 jaar gewor den. Mevr. Smit was samen met de hui dige staatssekretaris Hedy d'Ancona (emancipatiezaken) oprichtster van de aktiegroep man-vrouw-maat schappij, in 1968. In 1976 „debuteer de" ze in het blad „De Gids" met een artikel getiteld „Het onbehagen bij de vrouw". Veel publikaties en boe ken over vrouwenonderdrukking volgden. Mevr. Smit was lid van de Emancipatie Kommissie, een advie sorgaan van de regering. Ze had ook zitting in de programmaraad van de NOS! DEN BOSCH, 21-9. De 16-jarige Willeke Hendriks en de 18-jarige Ma rijke van Rooy uit Den Bosch zijn zondag door een verkeersongeval in hun woonplaats om het leven geko men. De twee meisjes reden mee in een personenauto die op de Gestelse- weg bij een botsing betrokken was. De juiste toedracht van het ongeval is nog onbekend, aldus de politie. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ou deren. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein". 14.30 - 15.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uyr. Renesse Slot Moermond. Rondleiding. 19.00 uur. Noordgouwe Schuddebeurs Noordgouwe, verenigingsgebouw. Kaartenavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Klaverjassen. 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Op donderdag tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Dagelijks (behalve op zondag) Haamstede R.K. kerk. Missietentoonstelling. 9.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdag en zaterdag Zierikzee Nobelpoort. Bezichtiging. 10.00 -16.00 uur. Van woensdag 23 september t/m 10 oktober Gravensteen. Expositie Finse advies kring. Maandag 21 september Zierikzee Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Vergadering „Philatelica". 20.00 uur. Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00 - 21.00 uur. Wereldwinkel, klubhuis de Licht boei, Poststraat. Vredesweek, spre ker ds. Hiensch. 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Praatavond scholenexpe riment. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raad Westerschou- wen. 19.30 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Dinsdag 22 september Zierikzee Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00 - 17.00 uur. Haamstede Ned. Ver. van Huisvrouwen. Reisje Ter Meulen Post te Rotterdam. Ver trek 7.45 uur. Rekreatiezaal Geref. kerk. NCVB- vergadering. 19.00 uur. Woensdag 23 september Zierikzee Parkeerterrein Laan van St. Hilaire. Circus Mariska. Aanvang: 15.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Stichting Jeugd. Aanvang: 19.30 uur. Marktzicht. Vergadering Vrouwen- kontakt P.v.d.A., afdeling Zierikzee. 20.00 uur. Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00 - 21.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. Aanvang: 19.30 Bruinisse Leeszaal bibliotheek, Molenstraat 44. Schrijfavond Amnesty Internati onal. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 24 september Zierikzee Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00 - 21.00 uur. Wereldwinkel, klubhuis de Licht boei. Vredesweek. Film, 21.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Vergadering, evene- mentenkomissie. 20.15 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 25 september Zierikzee Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00 - 21.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Dans- en bingo avond, Bond van opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Zaterdag 26 september Zierikzee Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00 - 17.00 uur. Wereldwinkel, klubhuis de Licht boei. Vredesweek, film om 11.00 en 15.00 uur. Wereldwinkel, klubhuis de Lichboei. Speurtocht. 11.00 uur. Maandag 28 september Zierikzee Rijks Scholengemeenschap. ZVU- kursus fotografie. 20.00 uur. Raadzaal stadhuis. Kommissie ver keer. 19.30 uur. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty Internati onal. Vanaf 19.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Gereformeerde kerk, Bostonplein. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Dinsdag 29 september Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh Station. Vertrek bus NCVB. 13.00 uur. Renesse 't Cafeetje. Startpoging wereldre- kord flipperen. 8.00 uur. Woensdag 30 september Ellemeet Openbare Lagere School. Bejaarden soos. Aanvang: 14.30 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Be jaardensoos. Aanvang: 14.30 uur. Vrijdag 2 oktober Zierikzee Raadzaal. Stadhuis. Kommissie jeugd- en jongerenwerk. 16.30 uur. Zaterdag 10 oktober Zierikzee R.K.-kerk. Koncert Zierikzees Ka merkoor. 20.30 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119)1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2