Chr. Schoolvereniging heeft flink bouwpakket te realiseren Burgh bracht traditionele roodkokertje aan de man DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bouw, verplaatsing, renovatie Polen gaat spannende week tegemoet Verkoop in de regen Overleg over Namibië r^L ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 september 1981 138ste jaargang Nr. 22983 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. V<*>r telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. BIJ de Vaate. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in dit nummer. Jubilerende Zeelandia-chauffeurs ZIERIKZEE, 18-9. Bouw en uitbreiding van een nieu we Chr. lagere school in Poortambacht; verplaatsing van de kleuterscholen „De Maltarakkers" en „Rehoboth" naar de J. L. de Jongeschool in 't Vrije en renovatie van de Chr. Scholengemeenschap voor MAVO-LHNO zijn de belangrijkste technische zaken waar de Vereniging tot bevordering van het Chr. schoolonderwijs te Zierikzee zich momenteel mee bezighoudt. De punten kwamen aan de orde tij- ens de algemene vergadering vrijdagavond in de aula van de Chr. Scholengemeenschap. Administra teur de heer Van Beveren gaf een korte toelichting op deze onderwer pen van de technische kommissie. De ontwikkeling betreffende de bouw van de nieuwe Chr. School in Poortambacht gaat niet zoals het bestuur zich had voorgesteld. De heer Van Beveren gaf een overzicht van die ontwikkeling vanaf januari 1970 toen het Chr. Schoolbestuur de wens tot nieuwbouw te kennen had gegeven. Toestemming van de gemeenteraad voor de eigenlijke bouw kwam in 1972, maar definitief groen licht bleef uit in verband met noodzake lijk geachte aanpassingen van het schetsplan. Toestemming van het mi nisterie van onderwijs werd inmid dels wel verleend. Uitbreiding Aanvankelijk werd uitgegaan van de bouw van een vier-klassige lagere school. Toekomst prognoses betref fende het leerlingenaantal tonen ech ter de noodzaak van uitbreiding met twee lokalen aan. In het nieuwe schoolgebouw in Poortambacht zal t.z.t. de J. W. van den Doelschool - thans 7-klassig - worden gevestigd. De Zierikzeese gemeenteraad neemt heden (maandag)avond een beslis sing over de aanvraag tot uitbreiding met twee lokalen. In verband met de integratie kleu ter/lager onderwijs ligt het in de be doeling de beide kleuterscholen „De Maltarakkers" en „Rehoboth" sa men te voegen tot een 2-klassige kleuterschool en deze te realiseren in twee, thans leegstaande, lokalen van de J. L. de Jongeschool. Bij goedkeuring van deze plannen zal het gebouw van „De Maltarak kers" aan de gemeente Zierikzee worden overgedragen. De vergade ring ging vrijdagavond akkoord met dit voorstel tot overdracht. Renovatie Ten behoeve van het Chr. MAVO en LHNO-onderwijs acht het Chr. schoolbestuur het gewenst te komen tot renovatie c.q. uitbreiding van de Chr. Scholengemeenschap. Derhalve werd verzocht de half oktober leeg komende lokalen, die thans nog in gebruik zijn bij de R.S.G. „Prof. Zee man", zelf te kunnen betrekken. Ver der werd het verzoek gericht het overige gedeelte van het schoolge bouw voor L.H.N.O.-onderwijs te mogen aanpassen en tenslotte werd verzocht de noodlokalen van de R.S.G. aan de Calandweg t.z.t. in ge bruik te mogen nemen. Een en ander zal tot gevolg Hebben, dat de noodge bouwen aan de Schuurbeque Boeye- straat waar thans het L.H.N.O.- onderwijs wordt gegeven, leeg ko men te staan. Van de zijde van het ministerie is echter belangstelling voor deze noodgebouwen getoond. Het Chr. Schoolbestuur houdt zich echter niet alleen met technische za ken bezig. Voortzitter C. A. van Oord wees daAr ook in zijn openingswoord op. Na lezing van een gedeelte uit Deuteronomium 4 en 11 en gebed, deelde de voorzitter mede, dat deze avond in het teken van het thema „gezin en school" zou staan. „Al 110 jaar wordt in deze regio over het bestaansrecht van het Chr. onderwijs gesproken", aldus de heer Van Oord, hetgeen hij overigens een goede zaak achtte. „Het is mooi dat altijd weer over dat eigene van het Chr. onderwijs wordt gesproken". Hij achtte het verder een taak van de ouders ervoor te waken, dat het on derwijs dat hun kinderen krijgen, goed is, maar dat het ook ruimte schept. „Het is niet louter kennisme dedeling, maar een mededeling van gezindheid en de vorming van die ge zindheid", aldus de heer Van Oord. Hij was van mening, dat het Chr. on derwijs derhalve een aktief bestuur vraagt. De vergadering ging akkoord met een schenking van 500,aan de Unie School en Evangelie ten behoe ve van een in het buitenland te bou wen school. Bij de bestuursverkiezing werd ds. P. Blokland herkozen, evenals de heer D. D. J. v. d. Poel, die deze her verkiezing aanvaardde onder de voorwaarde van een beperking van zijn bestuurstaak. Deze voorwaarde werd geaksepteerd en derhalve werd het bestuur met één lid uitgebreid. De heer J. van Sliedrecht, Zierikzee, werd met grote meerderheid van stemmen tot nieuw bestuurslid geko zen. De vakature ontstaan door het ver trek van ing. D. Geuze werd opge vuld door de verkiezing van de heer L. A. Brouwer, Nieuwerkerk. Financiën Ten behoeve van de rijwielberging bij de J. W. van den Doelschool in de Raamstraat besloot de vergadering tot aankoop van een stukje grond 6 mJ van de Staat der Nederlanden. Penningmeester Th. A. van Mourik gaf een toelichting op de financiële jaarstukken over 1980. De kleuter scholen „De Maltarakkers" en „Rehoboth" gaven een exploitaliete- kort te zien, hetgeen werd veroor zaakt door het dalend leerlingenaan tal. De goed florerende kleuterschool in Poortambacht „De Speeldoos" vertoonde echter ook een exploitatie tekort. Oorzaak daarvan moet volgens de penningmeester gezocht worden in het toenemend vandalisme waar de ze school mee gekonfronteerd wordt. De tekorten kunnen worden opge vangen uit vorige exploitatiereser ves. De heer A. G. Izeboud werd ge kozen tot nieuw lid van de financiële kommissie. ZIERIKZEE. De Chr. lagere school Johan Louis de Jongeschool in het Vrije stond vrijdag in het teken van een gezellige bazar/rommelmarkt. De opbrengst van het evenement was bestemd als ondersteuning van de kas van de ouderkom missie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WARSCHAU, 21-9. In Polen vin den deze week enkele bijeenkomsten plaats die van groot belang kunnen blijken te zijn voor de toekomst van het land na de scherpe verklaringen deze dagen van Moskou en de Poolse regering tegen „de anti-Sowjet- campagne" en het anti-socialisme. De Poolse bisschoppen hebben zich zondag uitgesproken tegen het staatsmonopolie over de media. Uit een verklaring van het Poolse persbureau PAP is zondag gebleken BURGH, 19-9. Zaterdagochtend zijn de peren, groeien de in de Ring en langs enkele straten van Burgh, in het openbaar verkocht. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer prees in een kort toespraakje haar waar aan en maakte de voorwaarden bekend. In de stromende regen moesten dit jaar de Burghse peren worden verkocht. De echte kopers lieten zich daardoor niet uit het veld slaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ook de wethouders P. M. v. d. Aar- sen en J. C. de Feiter en sekretaris J. W. de Jonge maakten dit jaarlijks, rond de verdwenen Burghse kermis, „evenement" weer van nabij mee. De groep kopers was groot en het zijn elk jaar weer dezelfde mensen die een bod doen en uiteindelijk een boom kopen. De kwaliteit was dit jaar niet best. Veel schurft en andere gebreken en bovendien een magere oogst. Vorig jaar een topoogst, en men zou langza merhand aan „beurtjaren" gaan den ken. Opbrengst De geldelijke opbrengst was bijna 1.000,-. Zoals gewoonlijk werden de koopjes aangepraat door de afslager H. Slager die geen moeilijkheden met de kopers ondervond. Voor de (vrijwel) eerste maal geschiedde de verkoop in stromende regen, doch de echte kopers kon dat niet deren en ze bleven. Na de middag weer het bekende beeld van plukkende mensen, staan de op lange ladders, want de bomen zijn hoogstammen. Tegen de avond waren al veel bo men leeg en verdwenen de kisten kookperen naar de zolder of een an dere bewaarplaats, waar ze geduldig wachten op konsümptie in de vorm van een stoof peertje op tafel. ROME, 18-9. Voor verscheidene duizenden Italiaanse gevangenen zal binnenkort de gevangenisdeur open gaan. De regering besloot een decreet uit te vaardigen, waarbij alle straf fen van minder dan twee jaar, met uitzondering van vonnissen wegens terrorisme of andere gewelddaden, kwijt te schelden. Tot de maatregel is besloten om een eind te maken aan de explosieve toestand in de overvolle strafinrich tingen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. dat de voedseltekorten in het land toenemen. De leiding van het onafhankelijke vakverbond Solidariteit heeft voor zichtig gereageerd op de scherpe ver klaringen van de Poolse autoriteiten en de in ultimatieve bewoordingen gestelde boodschap uit Moskou waarin onmiddellijk optreden werd geëist tegen de „anti-Sowjet- kampagne" in Polen. Een oorspron kelijk voor maandag (vandaag) vast gestelde bijeenkomst van het lande lijk hoofdbestuur van Solidariteit is naar dinsdag verzet en vindt in Gdansk plaats. In Gdansk gaan ook de voorbereidingen door, voor het tweede deel van het kongres van het vakverbond dat zaterdag moet plaatsvinden. Arbeiderszelfbestuur Donderdag en vrijdag komt ook het Poolse parlement (Diete) bijeen waarbij onder meer de kwestie van het arbeiderszelfbestuur op de agen da staat. Dit was het voornaamste geschilpunt tussen Solidariteit en de regering tijdens het eerste deel van het vakbondskongres. ROME/JERUZALEM. Egypte is niet van plan zijn diplomatieke ban den met de Sowjet-Unie volledig te verbreken. Als ongebonden land streven wij ernaar met alle landen betrekkingen te onderhouden, zo verklaarde de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Boutros Ghali. CAIRO. In Cairo hebben zich voor de tweede achtereenvolgende week na afloop van de vrijdagse gebeden ongeregeldheden voorgedaan tussen politiemannen en anti-regeringsge zinde Islamitische fundamentalisten. Bij de eerdere demonstraties waren honderden mensen op de been om te gen Sadats maatregelen jegens Moslem-extremisten te protesteren. WASHINGTON/KAAPSTAD, 19- 9. De Amerikaanse staatssekretaris van buitenlandse aken, Chester Croc ker, zal deze week in Genève met Zuidafrikaanse vertegenwoordigers overleggen over de uitwerking van een plan voor de onafhankelijkheid van Namibië. Het gesprek vindt plaats op ver zoek van Zuid-Afrika, dat om ophel dering van een aantal punten heeft gevraagd, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washington bekendgemaakt. De Zuidafrikaanse delegatie staat onder leiding van Brand Fourie, direkteur-generaal van het ministe- rei van buitenlandse zaken. Volgens Zuidafrikaanse bladen be helst het nieuwe plan onder meer on afhankelijkheid voor Namibië per 1 januari 1983. Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe zon Wisselend bewolkt en enkele buien; vannacht plaatselijk mistbanken en minimumtemperatuur omstreeks 12 graden; middagtemperatuur onge veer 17 graden; matige wind, in hoofdzaak uit het zuidwesten. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 25 sept.: Woensdag Af en toe zon Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: west 4 Donderdag: Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 22 sept. Zon op 7.25, onder 19.38 Maan op 0.35, onder 17.07 Nieuwe Maan: 28 september (5.07) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 22 sept. 10.15 22.59 4.02 16.28 Doodtij: 23 september HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-9. Het K.N.M.I. deelt méde: Bepalend voor het weer in ons land is een diepe depressie, waarvan de kern maandagochtend ten noor den van Schotland lag. Deze depres sie trekt langzaam naar het noorden. Met een zuidwestelijke wind wordt vochtige oceaanlucht aangevoerd. In deze lucht vormen zich gemak kelijk buien, waarvan sommige ge paard gaan met onweer. De middagtemperaturen liggen dinsdag rond de 17 graden. De koele re oceaanlucht trekt verder Europa binnen. Zondag stegen in grote delen van Frankrijk en Duitsland de middag-, temperaturen nog tot waarden tus sen de 20 en 25 graden, maar de ko mende dagen komen de temperatu ren daar oók op een lager niveau.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1