HET MEISJE UIT DE MOLENPOLDER Snippers uit de begrotingen der verschillende departementen De Miljoenennota Straf in eigen land uitzitten ELEKTRO LIEVENSE Reëel inkomen zelfstandige daalt met 7,5 procent in 1982 Tele vizier over blokkade Dodewaard Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 september 1981 Nr. 22982 9 (II en slot) DEN HAAG, 16-9. In de begroting van verkeer en wa terstaat wordt over de Oosterscheldewerken het volgen de gemeld: De Oosterscheldewerken zijn in volle gang. Er zijn thans meer dan duizend mensen werkzaam aan onderde len van deze werken. Op diverse fronten wordt nage gaan of door wijziging van ontwerp of werkzaamheden de kosten kunnen worden verminderd. In de 10e voor tgangsrapportage zal daarop nader worden ingegaan. Wat de rivierdijkversterking be treft, men streeft ernaar deze tegen het einde van de eeuw gereed te heb ben. Uit de rijksbegroting moet een aanzienlijke bijdrage aan de finan ciering worden geleverd. Daarom zal enige terughoudendheid geboden zijn. Extra-tariefsverhogingen voor het spoor worden noodzakelijk genoemd om te komen tot oplossing van de bestaande knelpunten in het spoor wegnet. Het oude kabinet heeft géén beslis sing genomen over een meer-uitgaaf (van 234 miljoen) voor de natte wa terstaat en de rijkswegen. De beslis sing daarover wordt overgelaten aan het nieuw opgetreden kabinet. De Nederlandse hulp voor ontwik kelingssamenwerking moet ten minste 1,5 procent van het nationaal inkomen blijven. Zo'n norm bete kent overigens wel dat als het natio nale inkomen stagneert of zelfs af neemt, dit automatisch ook met de hulp gebeurt. De tegenvallende groei van het na tionaal inkomen betekent dat de be groting voor ontwikkelingssamen werking in 1982 met niet meer dan 5,5 procent stijgt tot ruim 4,2 miljard gulden. Buitenlandse zaken Met ingang van volgend jaar zal de zgn. noodhulp - hulp aan landen die in een acute noodsituatie verkeren - worden ingepast in een nieuw be leidskader waarvoor de nodige mid delen zullen worden vrijgemaakt. In de - nog onder minister Van der Klaauw opgestelde, maar door mi nister Van der Stoel ondertekende - toelichting op de begroting 1982 van buitenlandse zaken, wordt gezegd dat het niet langer verantwoord is toekomstige verzoeken om noodhulp op ad hoc-basis te behandelen. C.R.M. De begroting van kuituur, rekrea- tie en maatschappelijk werk voor 1982 ademt een sfeer van terughou dendheid in verband met het feit dat de begroting is opgesteld dooreen de missionair kabinet. Toch waagt de scheidende minister Gardeniers-Be- rendsen het te spreken over een „C.R.M.-nieuwe stijl". De begroting bevat nog hoofdstuk ken over het emancipatiebeleid en de kulturele minderheden. Maar het emancipatiebeleid wordt overgehe veld naar sociale zaken, terwijl de kulturele minderheden onder bin nenlandse zaken gaan ressorteren. De minister onderstreept in de me morie van toelichting de noodzaak DEN HAAG, 17-9. Over enkele ja ren wordt het mogelijk dat Nederlan ders die in het buitenland tot een ge vangenisstraf zijn veroordeeld, die straf in eigen land mogen uitzitten. Dat gelst ook voor in Nederland veroordeelde buitenlanders. Het ambtelijk overleg in de Raad van Eu ropa tussen 21 Europese landen is goeddeels afgerond. Ook Canada en de Verenigde Staten zijn bij die amb telijke besprekingen betrokken. Een woordvoerster van het ministerie van justitie heeft dit donderdag be vestigd. Die regeling zou in 1985 en moge lijk later in kunnen gaan, want de parlementaire diskussie erover moet nog op gang komen. De plannen zijn nog niet in de ministerraad geweest, aldus de justitie-woordvoerster. Voor Nederland gaat het om 150 tot 200 Nederlandse doorgaans zwaar gestraften in het buitenland. Onge veer een gelijk aantal hier gestrafte buitenlanders zal dan naar eigen 1?and kunnen worden gestuurd. tot een gehele herzeining van de Om roepwet. Wetenschap „Het de laatste twee jar op gang ge komen stimulerende innovatiebeleid van wetenschapsbeleid en ekonomi- sche zaken zal de komende jaren op volle kracht worden voortgezet". Dat staat in de toelichting op de be groting die oud-minister Van Trier heeft vervardigd door wetenschaps beleid, een portefeuille die in het nieuwe kabinet is opgedeeld tussen de minister van onderwijs en weten schappen, Van Kemenade, en de mi nister van ekonomische zaken, te vens projektminister voor technolo gie, Terlouw. Belangrijk element bij dit innova tieprogramma zal moeten zijn de in stelling van een aantal gerichte on derzoekprogramma's, zoals voor ro bots, aktiviteiten in, op en onder zee, gehandicapten en micro-elektronica. Het wetenschapsbudget 1982 laat zien dat in ons land in totaal onge veer zeven miljard beschikbaar is voor wetenschappelijk onderzoek. In de toelichting op de begroting van het gemeentefonds wordt gesteld, dat de vooruitzichten ook voor 1982 weinig rooskleurig zijn. Het afstoten dan wel inkrimpen van taken zal in bepaalde gevallen onon tkoombaar zijn, aldus de toelichting. Justitie De funktie van bewaarder in de ge vangenissen zal worden vervangen door die van „inrichtingswerker", die de gedetineerde bij zijn verschil lende bezigheden in de gevangenis begeleidt. Dit voornemen ontvouwt minister De Ruiter van justitie in de toelichting op de begroting voor vol gend jaar. Een probleem in de gevangenissen vormen de toenemende groepen van etnische minderheden en aan drugs verslaafden. Bekeken zal worden hoe aan deze problemen het hoofd ge boden kan worden. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 -1368 01119 -1634 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ASSEN. Gedeputeerde staten heb ben zich in meerderheid neergelegd bij de aanwijzing van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening om een stuk grond in Coe- vorden te bestemmen voor een NAVO-opslagdepot. ENSCHEDÉ. De Duitse lucht vaartmaatschappij City Flug is van plan begin volgend jaar een lijn dienst tussen Twente en Schiphol te openen. Het zal gaan om een retour vlucht in de middaguren met een vliegtuig dat plaats biedt aan acht tien passagiers. Op deze manier hoopt City Flug het gat te dichten dat in de dienstregeling is ontstaan door dat de NLM de vluchten op Twente halveert. DEN HAAG, 16-9. Het reëel beschikbare inkomen van een doorsnee zelfstandige met twee kinderen zal volgend jaar met 7,5 procent afnemen, zo blijkt uit een rapport van het Ekonomisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf (E.I.M.), dat gebaseerd is op de makro ekonomische verkenning van 1982. Het gemiddeld nominaal dus niet voor inflatie gekorrigeerde inkomen per zelfstandige zal volgend jaar drie procent afnemen. Dat ligt vooral aan de inkomensontwikkeling in de be langrijkste sektoren van het midden- en kleinbedrijf, de detailhandel, nij verheid en dienstverlening. Voor zelfstandigen in de detailhandel ver wacht het E.I.M. een nominale inko mensdaling van 12 procent, in nijver heid en dienstverlening een geringe stijging met 0,5 procent. Belangrijkste oorzaken van de ver der teruglopende aktiviteiten in het midden- en kleinbedrijf volgend jaar zijn de dalende gezinskonsumptie en teruglopende bedrijfsinvesteringen. Wederom is de kostenstijging in het midden- en kleinbedrijf groter dan de omzetstijging. Het E.I.M. noemt het verontrustend dat de gang van zaken in het midden- en kleinbedrijf in 1982 opnieuw ongunstiger zal zijn dan in het overig bedrijfsleven. De Ruiter meent dat diskrimine- rend gedrag jegens individuele bur gers in verscherpte mate vervolgd moet worden. Nu het wettelijk in strumentarium dit jaar is aangepast verwacht De Ruiter een aktief ver volgingsbeleid van het openbaar mi nisterie. De landelijke fraude-centrale bij de centrale recherche informatie dienst zal op korte termijn worden versterkt. Onderwijs Ook de begroting van onderwijs en wetenschappen wordt gekenmerkt door soberheid. Niettemin is er bin nen de beperkte budgettaire ruimte voor 1982 wederom voldoende ruim te gekreëerd om de belangen van het onderwijs veilig te stellen. Dit schrijft de scheidende minister van onderwijs, dr. Pais, in de memorie van toelichting op de begroting. Onderwijs en wetenschapsbeoefe ning gaan Nederland volgens deze begroting 23 miljard gulden kosten. Dat is een stijging van 200 miljoen gulden vergeleken met de begroting 1981. Financiën Volgens de toelichting op de begro ting van financiën voor komend jaar is er sprake van een toename van de werkzaamheden op de belasting-ont vangkantoren. Deze stijging wordt toegeschreven aan de verslechteren de ekonomische situatie, het hardere tegenspel van belastingschuldigen en aan het misbruik van rechtsperso nen. In de telichting wordt rekening ge houden met een aantal dwangbeve len tot een totaal aantal van 1,9 mil joen. DEN HAAG. De nieuwe minister van Antilliaanse zaken, Den Uyl, zal op korte termijn een bezoek brengen aan de Nederlandse Antillen. Dit heeft een woordvoerder van het ka binet van Nederlandse Antilliaanse zaken woensdag bekendgemaakt. Het bliksembezoek, zoals de woord voerder het omschreef, zal waar schijnlijk volgende week plaatsvin den. DEN HAAG. Het GPV wil de cent in ons muntstelsel behouden. In een verslag over ,,'n buitenomloopstel- ling van de cent", waarvoor in de Ka mer een meerderheid is, vraagt de^ GPV-fraktie minister Van der Stee' (financiën) te onderzoeken of het toch niet mogelijk is een metaalkombina- tie te vinden, die zo goedkoop is dat de cent weer tegen aanvaardbare kosten kan worden aangemaakt. „Of zouden dan alleen nog kunststofcen ten mogelijk zijn," zo vraagt het GPV zich vertwijfeld af. DEN BOSCH. De werkloosheid in Noord-Brabant is in augustus met drie procent gestegen. Het aantal in geschreven liep met 2223 op tot 76.042. Die toename werd voor meer dan de helft veroorzaakt door school verlaters. Dat blijkt uit de woensdag verstrekte gegevens van de arbeids voorziening in Noord-Brabant. LEEUWARDEN. Provinciale sta ten van Friesland hebben tegen de zin van een meerderheid van gedepu teerde staten besloten een koncessie- aanvraag in te dienen voor inpolde ring van een deel van de Wadden. DEN HAAG. De stijging van de werkloosheid, die zich in augustus in de provincie Zuid-Holland heeft voorgedaan, is vrijwel geheel voor rekening gekomen van jongeren on der de 25 jaar. De werkloosheid in de ze provincie nam toe met 4,1 procent ten opzichte van de maand daarvoor. UTRECHT. De tien gekozen leden van de ondernemingsraad van de Coveco-vestiging in Wierden zijn woensdag demonstratief opgestapt omdat Coveco volgens hen inspraak en medezeggenschap van de werkne mers tot een aanfluiting maakt. De voedingsbond FNV en de voedings bond CNV zijn het eens met deze stap. AMSTERDAM. Volgens nadere ge gevens van specialist bodemveron treiniging Sierhuis van de gemeente lijke afdeling hinderwet milieuza ken blijkt het allemaal nogal mee te vallen met de mysterieuze vaten op de bodem van bet IJ. EINDHOVEN. De direktie van de Nolte-groep in Eindhoven wil de dochteronderneming Donka in Breda herstruktureren, waardoor de perso neelsbezetting van 38 personen wordt teruggebracht tot 23. ROTTERDAM. De gemeente Rot terdam heeft zwaar beroep moeten doen op haar sterke reservepositie om de begroting voor het volgend jaar sluitend te houden. Uit die reser ves van in totaal 400 miljoen gulden moet Rotterdam het volgend jaar 100 miljoen gulden opdiepen om, samen met de resultaten van een ingrijpen de bezuinigingsoperatie, evenwicht te krijgen in de begroting. ROTTERDAM. Nu de plannen van de oliemaatschappijen Shell en BP om in Europoort een grote aanlan dingsplaats voor vloeibaar petro leum gas (LPG) te bouwen voorlopig in de ijskast zijn gezet, ontwikkelt de gemeente Rotterdam plannen om te komen tot een tijdelijke drijvende LPG-terminal in de achtste Petro leumhaven. Daartoe zou een aan de boeien afgemeerde gastanker kun nen worden gebruikt, zo wordt in een beleidsstuk van ambtenaren van het havenbedrijf en van ekonomische za ken voorgesteld. DEN HAAG. voor het internatio naal gerechtshof in Den Haag zijn de openbare hoorzittingen begonnen in het geschil tussen Libië en Tunesië over de afbakening van het konti- nentale plat. GRONINGEN. De werkloosheid in de drie noordelijke provincies is de afgelopen maand weer toegenomen. De seizoensarbeid, zoals oogst- en voorbereidende kampagnewerk- zaamheden, die in andere jaren nog een gunstige invloed had op de cijfers over augustus hebben nu nauwelijks enig effekt gehad. HILVERSUM, 17-9. In de televisie- aktualiteitenrubriek Televizier Ma gazine van de Avro wordt vrijdag 18 september een beeld gegeven van de voorbereiding .op de blokkade van Dodewaard. De Avro heeft voorts een eigen reportage van een reis van rheumapatiënten naar een centru, in Boedapest, waarvoor voor het eerst op proef de onkosten worden betaald door de Ziekenfondsen. Voorts heeft men een reportage over een mogelijk komplot achter de aanslag op de paus. (Nederland 2, 22.05 uur). ZATERDAG 19 SEPTEMBER NED. 1. De jeugd kan kijken naar Bolke de Beer die weer allerlei avon turen beleeft, evenals Pommetje Horlepiep. Dan de film Zomerboek naar het gelijknamige boek van de Zweedse schrijfster Tove Jansson. De rolprent handelt over het tienjari ge meisje Sophia die pas haar moeder heeft verloren en met haar grootou ders mee mag op vakantie. De avon duitzending, die ditmaal verzorgd wordt door de Tros vangt aan met dolle avonturen van Bassie en Adri- aan. Dan is het tijd voor het Schla gerfestival, vanuit het Limburgse Kerkrade. Vanavond zullen optre dens te aanschouwen zijn van de Dennie Christian, Costa Cordalis, Ireen Sheer, Helmut Zacharias en Roy Black. Mike Andros gaat zoals gewoonlijk weer op het detektive- pad en gaat dit keer op zoek naar brandstichters van een drukkerij een uitgeverij van een roddelblad. De be langwekkende Australische doku- mentaire getiteld Speldeprikken handelt over een 24-jarige vrouw die aan multiple sclerose lijdt. In dit ver slag wordt de zware strijd weergege ven die deze vrouw voert tegen deze slopende ziekte, die haar leven en dat van haar familie in 18 maanden tijd totaal veranderde. NED. 2. Met Er was eens be landt de kijker met de Pieter-famüie in de tijd van koningin Elisabeth I van Engeland. In de Smokkelaars probeert Jack Vincent een partijtje illegaal gestookte cognac op te ha len, hetgeen uiteraard niet zonder strubbelingen verloopt. In de KRO- serie Charlie Chaplin films wordt vanavond de uit 1931j stammende film ..City Lights" op de buis ge bracht. Het verhaal gaat over een zwerver die in kontakt komt met een blind bloemenmeisje. Er groeit tus sen hen een diepe genegenheid. Sa men ontmoeten ze een miljonair die met zelfmoordplannen rondloopt. Ze kunnen de man overhalen zijn daad niet te plegen en alles lijkt naar een happy end te voeren, als het bloe menmeisje niet ziek zou zijn gewor den Na aktualiteiten en voetbal het programma Willen wij die raket ten dan toch? hierin wordt aandacht geschonken aan de uitslag van een KRO enquette over hoe katholiek Nederland denkt over het plaatsen van kemraketten. ZATERDAG 19 SEPTEMBER NED. 1: 13.00 Nieuws voor doven; 15.30 Nieuws; 15.32 Bolk de Beer; 15.40 Pommetje Horlepiep; 16.05 Zo- Maandag 21 september, 19.55 uur, Ned. 1: Maskerade. V.l.n.r. Frank San ders, Jos Brink, Lucie de Lange, Simone Kleinsma, Henny Orri en Mary Michon. merboek17.45 Medelanders en Ne derlanders; 18.20 Nieuws voor doven; 18.58 Nieuws; 19.00 Bassie en Adri- aan; 19.25 Schlagerfestival; 21.37 Journaal; 21.55 Mike Andros; 22.45 Speldeprikken; 23.25 Nieuws; 23.30 Nieuws voor doven. NED. 2: 18.25 Paspoort; 18.35 Se samstraat; 18.50 Toerist, tips; 18.59 Er was eens; 19.25 Smokkelaar; 20.00 Journaal; 20.27 City Lights; 21.55 Brandpunt; 22.30 Sport op zaterdag; 23.00 Willen wij die raketten dan toch? 23.30 Alg. Loterij Ned.; 23.40 Nieuws; 23.45 Nieuws voor doven. ZONDAG 20 SEPTEMBER NED. 1. In de kerkdienst om vijf uur staat het honderdjarig bestaan van de Unie van Baptisten Gemeen ten centraal. De VARA brengt dan de vijfde aflevering op het scherm van de Spiegel van Azië met speciale aan dacht voor het boeddhisme in Birma. De avonduren zijn gereserveerd voor de vijfde en laatste VARA-thema- avond getiteld Oorlog, na de oorlog". Het eerst onderdeel wordt gevormd door de Amerikaanse film uit 1971 van Dalton Trumbo Johnny got his gun". Johnny is een soldaat die op de laatste dag van de Eerste Wereldoorlog ernstig gewond raakt. Geen enkele arts gelooft in zijn over levingskansen. Toch haalt Johnny het en hoewel ernstig verminkt en blind, hoeft hij nog niet af te rekenen met het leven, dankzij de liefdevolle verzorging en begeleiding van een verpleegster. Door haar komt hij weer in kontakt met de buitenwe reld, hetgeen hem niet in dank wordt afgenomen door de militaire wereld om hen heen. Als tweede program mapunt wordt een selektie van tele- visiebeelde gegeven, die laten zien wat Nederland met oorlog te maken heeft. Het laatste programmapunt vormt een diskussie onder leiding van Hans Emmering. NED. 2: Het vijfentwintigjarig bestaan van het Prinses Beatrix- fonds staat centraal in de dokumen- taire vervaardig door Gerard Trebert hierin wordt uit de doeken gedaan wat voor belangrijke rol deze instantie vervuld bij de verlenigng aan spastici. In de slotaflevering van ,,Tom Sawyer en Huckleberry Finn" lukt het Tom en Huck, ondanks een hevige achtervolging om Jim te be vrijden. „Skiën leer je zo" is de titel van een serie van zes uitzendingen over de beginselen van deze sport. Na Studio Sport I, Ik ben nog in mijn beste jaren een dokumentaire over een bejaardenoord in Bad Segeberg. Een instelling min of meer getrans formeerd tot boerderij waar de be woners aktief ingeschakeld zijn in het bedrijf. De VPRO treedt in de startblokken na Studio Sport 2 met De lachende scheerkwast. In de Ca nadese dokumentaire Comrades at arms wordt een kijkje genomen ach ter de schermen van het Russische le ger. Dan de tweede aflevering van de driedelige reeks van Brian Moser over armoede in Zuid Amerika. Dit maal aandacht voor de mensen in het Columbiaanse Andesgebergte. ZONDAG 20 SEPTEMBER NED. 1: 13.00 Nieuws voor doven; 16.30 Medelanders en Nederlanders; 17.00 Jubileumviering Baptistenge meenten; 17.55 Wilde ganzen; 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Teleac; 19.00 Nieuws; 19.05 Spiegel van Azië; 20.05 Thema-avond23.30 Nieuws; 23.35 Nieuws voor doven. NED. 2. 13.00 Nieuws voor doven; 15.10 Open school; 15.30 Nieuws; 15.35 Prinses Beatrix Fonds; 16.00 Tom Sawyer; 16.46 Skiën leer je zo; 17.05 Studio sport; 17.30 Ik ben nog in mijn beste jaren; 18.45 Sesamstraat; 19.00 Studio sport; 20.00 Nieuws; 20.10 Panoramiek; 20.40 Vijf min. be denkt.; 20.45 De lachende scheer kwast; 21.15 Comrades at arms; 22.05 Frontier; 22.57 Nieuws; 23.02 Nieuws voor doven. MAANDAG 21 SEPTEMBER NED. 1. De AVRO begint het pro gramma aan met een registratie van een concert van Fats Domino. Speci aal voor kinderen tussen de twaalf en veertien jaar is de dokumentaire Dag dieren bedoeld. Deze film toont de tegenstrijdigheid van de bena dering van mensen tot de dieren. Aan de ene kant worden de dieren ver troeteld en aan de andere kant wor den de dieren opgeofferd aan de luxeuse eisen van mensen zoals bij voorbeeld voor bont en voor de kosmetika. Twee uur lang kan de kij ker daarna genieten van de musical Maskaradevan de hand van Frank Sanders en Jos Brink. Het ver haal speelt zich af in de twintiger ja ren. Centrale figuur is een zekere armtierige jongeman, genaamd Bastiaan de Geer, die van alles ver zint om in kontakt te komen met een Amsterdamse freule, Mariette van Heusden. Tot slot volgt dan nog het ballet van Hans van Maanen, geti teld „De vijf tango's". NED. 2. Bij de Indianen is de titel van een tekenfilm van Walt Disney, waarmee de Tros het programma opent, gevolgd door een aflevering van Charlie's Angels. Prinses Bea trix fonds 25 jaar is de titel van een amusementsprogramma waarmee dit zilveren jubileum wordt gevierd. Als gasten treden op: Udo Jürgens, Anthony Quinn, Tamara Lund, The Nolan Sisters, Randy Crawford en het Metropole orkest o.l.v. Rogier van Otterloo. Liefhebbers van detec tive verhalen komen weer aan hun trekken met de aflevering van Onze Ouwe, want kommisaris Koster zal zich ditmaal bezig houden met een twee jaar oude, onopgeloste moord zaak. Tot slot volgt dan nog een afle vering uit de Amerikaanse comedy serie Soap. MAANDAG 21 SEPTEMBER NED. 1:10.00 Schooltelevisie; 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.28 Te leac; 18.58 Nieuws; 19.00 Fats Domi no; 19.15 Dag dieren; 19.55 Maskera de; Ï1.37 Journaal; 21.55 Maskerade, 22.55 Dat tango's van Hans van Ma nen; 23.45 Nieuws; 23.50 Nieuws voor doven. NED. 2: 18.30 Staatsloterij; 18.35 Sesamstraat; 18.50 Jeugdjourn.; 18.59 Bij de Indianen; 19.06 Charlies An gels; 20.00 Journaal; 20.27 Prinses Beatrix Fonds; 21.50 Onze ouwe; 22.50 Aktua TV; 23.20 Soap; 23.50 Nieuws; 23.55 Nieuws voor doven. 60 Sluw als de jonge boerenknecht was, begreep hij wel dat hij zulks niet beter kon doen dan door hem zijn vrouw te ontnemen. Als ze eerst maar eenmaal weg was, dicht bij hem, natuurlijk op dezelfde boerderij als waar hij nu se dert enige tijd werkte, dan zou hij haar wel spoedig onder zijn invloed bren gen. De jonge Vermeulen was er nog altijd van overtuigd, dat hij voor de vrouwen onweerstaanbaar was. En toen gebeurde het Heieen had juist een kop koffie voor Thijs klaar gemaakt en bij hem neergezet waarna ze tegenover hem was gaan zitten, toen Hugo binnenstapte. Toen Kastelijn die avond op zijn fiets was gestapt met het doel een cafeetje in de buurt te bezoeken, had hij kort na ,zijn vertrek pech gekregen. Het voor wielvan zijn fiets begon te kraken en te slingeren en liep ten slotte tegen de voorvork. Hugo was afgestapt en be keek het wiel. Hij voelde er even aan; waarschijnlijk wat kogels gebroken. Thuis had hij nog een voorwiel staan. Hij zou dus maar terugkeren en de wielen verwisselen. Dat betekende een klein half uurtje oponthoud. Lo pend was hij teruggekeerd en meteen rond het huis gelopen naar het schuur tje, waar hij het andere wiel te voor schijn had gehaald. Achter het huis had hij z'n fiets ondersteboven gezet en met een sleutel schroefde hij het kadu ke wiel los. Terwijl hij daarmee bezig was, had hij een mannenstem gehoord in zijn woning. Verwonderd had hij het werk even laten rusten; had zijn vrouw be zoek? Hij hoorde opnieuw stemmen, eerst die van Heieen, daarna weer van een man. Wie zou dat kunnen zijn? Met de sleutel in zijn had was hij de keuken in gelopen en aan de deur, die toegang gaf tot de achterkamer had hij tot zijn ergernis en woede bemerkt, dat het Thijs was, die in zijn huis met zijn vrouw zat te praten. Wat een brutali teit! Maar zijn woede werd nog groter, toen hij de laatste woorden van de jonge Vermeulen had verstaan: pak hem eens goed aan, ga een poosje bij hem vandaan en je zult eens zien, hoe spoedig dan alles weer in orde komt Wanneer je hulp nodig hebt bij een ander, kun je op mij rekenen. Ik zou je wel ergens in de buurt van Gouda aan een kamer kunnen hel pen Even was Hugo nog besluiteloos in het keukentje blijven staan, toen open de hij met een forse greep de deur en dreigend stapte hij naar binnen. Heieen gaf een gil: „Huug!" schreeuwde zij. Thijs draaide zich bij die woorden om en schrok, toen hij het dreigende, niets goeds voorspellende gezicht van Kastelein zag. Hij wilde overeind komen, maar met een sprong was Hugo bij hem. „Ploert!" brulde hij, razend van woede, en voor iemand goed en wel wist, wat er gebeurde, liet Hugo met een vreselijke slag de zware fietssleutel op het hoofd van de jonge boereknecht neerkomen. Deze pro- Door HENK VAN HE ES WIJK beerde de slag te ontwijken door opzij te buigen, maar zwaar kwam het ijze ren voorwerp neer op zijn linkerslaap. Met een snorkend geluid zakte Thijs terug in de stoel, achterover zonder nog één woord te zeggen. Uiteen brede wond tussen oog en oor begon het bloed te vloeien. Zijn hand, die hij opgeheven had om de slag te weren, zakte langzaam omlaag, tot die het ta felblad bereikte' daarop bleef hij met gestrekte vingers rusten. Het lichaam zakte scheef, de mond ging half open .het leven was uit het lichaam van de jonge man gevloden Verbijsterd, meteen ontnuchterd, stond Hugo te kijken naar het bloe dende hoofd. Een ontzetting kwam over hem, de sleutel viel uit zijn hand met een doffe klap op het vloerkleed. Zo stonden beiden, man en vrouw, bij na een minuut te kijken naa het leven loze lichaam van Thijs Vermeulen. Heieen was de eerste, die haar spraakvermogen terug kreeg. Met een kreet van afschuw liep ze een paar passen terug: „Huug, jongen, wat heb je nu gedaan?" Wezenloos stond haar man daar, nog steeds keek hij naar het akelige starre gezicht, waaruit gestadig het bloed vloeide en druppelde op de stoelleu ning, en vandaar op de vloer. Toen barstte Heieen in een zenuwachtig snikken uit De spanning brak en ook Hugo kwam geheel tot zichzelf. „Ik heb hem gedood", fluisterde hij; „ik heb hem gedood." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 9