Vijfenveertig jaar pastor zijn is geen verdienste" ONZE PUZZELRUBRIEK Reakties op de onbekende plant uit Brouwershaven f Wik h- L Dominee B. Baks: STREEKNIEUWS KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG OVERDENKING God liefhebben en je naaste SEROOSKERKE, 18-9. „Vijfenveertig jaar dominee zijn is geen verdienste maar een voorrecht, genade". Zo typeert dominee B. Baks te Serooskerke zijn ambtsjubi leum van aanstaande zondag. Op die dag is het precies vijfenveertig jaar geleden, dat ds. Baks door ds. Joh. H. H. van Beem bevestigd werd als predikant van de voor malige hervormde gemeente van Groote Lindt en Heer Oudelands Ambacht. Groot feest „dus", zondag? „Dat is niet de bedoeling", zegt de jubilaris tij dens een gesprek in de pastorie. „We maken er geen show van, dat is niet ge bruikelijk in een kerkdienst. Zo terloops zal ik wel een beetje aandacht aan het jubileum schenken, maar ook zondag staat de evangelie-verkondiging centraal". Voor wat de dominee zelf betreft is zingen tijdens en na de dienst; Map is het enige bijzondere aan de kerk- oratorium-zangeres (alt) en zal tot dienst van zondag, dat zijn dochter slot het bekende „Dank sei Dir, Map Baks de dienst luister bij zal zet- Herr" van Handel zingen, ten, door enige geestelijke liederen te Het echtpaar Baks verheugt zich Ook deze week was de belangstel ling voor de puzzelrubriek weer enorm groot. Uit de grote stapel met goede oplossingen werden weer twee winnaars geloot, die zo spoedig mo gelijk de boekenbon krijgen toe gestuurd. Eerste prijs: J.A.C.de Bil Ring 5 Kerkwerve Tweede prijs: Mevr. G. van Emmerik-de Rijke Torenstraat 37 Vaassen De oplossing van de puzzel is als- volgt: HORIZONTAAL: 1. python; 6. gember; 11. oom; 12. AOW; 14. sol; 15. Linz; 17. braam; 19. rede; 21. dege lijk; 22. saffier; 23. er; 24. leven; 26. KO; 27. weg; 29. lam; 30. ent; 32. ra ket; 34. brein; 36. bijg; 37. zeeprik; 38. bas; 39. model; 41. gemet; 44. nul; 45. keg; 47. rot; 49. as; 51. karaf; 53. fa; 54. bastion; 56. meermin; 58. arts; 59. kogel; 61. kant; 62. Eem; 64. nel; 65. hor; 66. lorrie; 67. kapsel. VERTIKAAL: 1. polder; 2. tong; 3. "hozebek; 4. om; 5. boa; 7. es; 8. morfi ne; 9. blei; 10. roerom; 12. Arkel; 13. wasem; 16. Ier; 17. bijl; 18. Man; 20. dek; 25. vampier; 27. wagon; 28. ge zel; 30. erker; 31. tibèt; 32. rijm; 33. tel; 34. big; 35. nat; 40. Duitster; 53. noorkop; 43. kabaal; 45. kanon; 46. gamel; 48. mantel; 50. sar; 51. kok; 52. fel; 53 Fin; 55. ster; 57. mart; 60 gek; 63. mi; 65. ha. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. plaats waar een voorzegger der toneelrollen zit; 13. per procuratie; 14. toegift; 15. ko raaleiland; 16. onbepaald hoofdtel woord; 17. veerkracht; 18. voor; 19. maanstand; 21. lidwoord; 23. zwaard walvis; 25. soortelijk gewicht; 26. dun, plat gebak van blank, onge zuurd tarwemeel; 28. niet moedig; 30. brandbare, geelachtige olie; 32. or gaan; 33. cilindervormige doos; 35. bijplaneet van de aarde; 36. goudeen heid; 37. tabak; 39. grensvlak van een lichaam; 41. militaire rang; 42. stuk chocolade; 43. plattelandsgemeente; 44. handschrift; 46. lot zonder prijs; 48. zwemvogel; 49. Amsterdams peil; 51. soort dakbedekking in Indonesië; 53. gangtapijt; 55. geregelde toestand; 57. gewelddadig heerser; 59. duinvallei; 60. symptoom; 61. ver ouderde lengteëenheid; 62. klein besteend rijshoofd bij zeeweringen; 64. recht stuk van een vaarwater; 65. den lezer heil; 66. tocht; 68. voorzet sel; 69 van geringe dichtheid; 71. graanpakhuis; 72. bevlieging; 74. mu zieknoot; 75. heetgebakerd. VERTIKAAL: 1. berghol; 2. voor zetsel; 3. zeer luid (afk. muziek); 4. ri- viervis; 5. werktuig, bestaande uit een steel met een breed ijzeren voor stuk; 6. inlandse boom; 7. snel, vlug; 8. halmen van gedorst koren; 9. plaats in Noord-Holland; 10. aar drijkskundige aanduiding; 11. be vestiging; 12. bevallig, sierlijk; 20. deel van het onderbeen; 21. deel van de schedel; 22. arm van een boom; 24. fijn linnen van kamerijk; 25. ver blijfplaats voor paarden; 27. per soonlijk voornaamwoord; 28. dik en plomp; 29. hoofddeksel; 31. muziek noot; 33. kleine kerk; 34. voormalig muntstuk met ruiter als beeldenaar; 38. uitgestrekte vlakte; 40. vreemde titel; 44. opzettelijk grievend; 45. rustig; 47. hoogste punt; 48. tel woord; 49. de gezamenlijke edelen; 50. kosthuis; 52. paardeslee; 54. smal le weg; 56. soort geloof; 58. ketting zonder eind; 60. dans; 63. kleur; 64. zijrivier van de Donau; 67. bat; 68. vlaktemaat; 70. soort onderwijs; 71. sint; 73. voegwoord; 74. lidwoord. Ds. B. Baks en zijn echtgenote, om ringd door bloemstukken ter gele genheid van hun 45-jarig huwelijk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) daar bijzonder op. Wat er verder staat te gebeuren is nog niet hele maal bekend, zeker is echter, dat de kerkeraad beslag op het Dorpshuis heeft gelegd waar mèt de gemeente na de dienst koffie zal worden ge dronken. Dubbel-feest Overigens is het ambtsjubileum niet het enige gedenkwaardige feit voor het echtpaar Baks. Op 10 sep tember was het ook vijfenveertig jaar geleden dat ze in het huwelijk traden. De huiskamer in de pastorie is daar nog een stille getuige van en staat vol met bloemen. Moeilijk maar mooi „Dominee zijn, pastor zijn, is een moeilijk, maar mooi ambt. Het is echt niet altijd even gemakkelijk. Maar töch, als ik weer zou kunnen kiezen zou ik beslist weer dominee worden", aldus ds. Baks. Het geheim van een goede pastor is volgens de ju bilaris het goed kunnen luisteren. „Goed luisteren naar de gemeentele den is van groot belang en met een klein beetje welsprekendheid (voor de preken) zal het best wel lukken". En het is hem gelukt. Na zijn eme ritaat kwam ds. Baks naar Seroos kerke, waar hem een kontrakt werd aangeboden voor drie jaar. Bij zijn intrede in januari 1977 werd hij ge waarschuwd dat er niet veel mensen in de kerk zouden zitten. Hooguit een stuk of achttien. Dat Baks „het geheim" bezit, blijkt wel uit het kerkbezoek dat is gestegen tot elke zondag vol (160) tot overvol (200). „We zitten dan als ha ringen in een ton", vult zijn echtge note aan, die verder zei het een feest te vinden om samen met haar man in de kerk te zitten. 5.000 preken Dat is nog niet vaak gebeurd, want ds. Baks is een veel gevraagd predi kant. Een klein rekensommetje leert, dat hij in de achterliggende periode minstens 5.000 preken heeft gehou den. Tweemaal per zondag altijd, maar soms zelfs vier! „En dat ging dan nietzo als nu, maar de fiets kwam daar aan te pas. Van Vianen naar Rijsoord (50 km) per fiets. Daar preken en weer terug op de fiets. Kom daar tegenwoordig eens om". Zendeling Eigenlijk was ds. Baks liever zen deling-arts geworden. „Mijn moeder heeft mij daar vanaf gebracht. Ze kon het niet verwerken dat ik zo ver weg zou gaan. Toen ik met het HBS- diploma naar het hoofd van de lagere school ging zei hij, de lijst ziende: „Zou jij geen dominee willen wor den". Aanvankelijk wilde ik dat niet, maar dat heeft toch altijd door het hoofd gespookt. En ik ben het ook geworden". Het drie-jarig kontrakt werd ver lengd met twee jaar. Maar per janua ri 1982 komt er definitief een einde aan het „werken in de wijngaard". Dan is de predikant 70 jaar en mag hij het werk niet meer doen. Hetgeen overigens niet wil zeggen 1 dat er niet meer gepreekt zal worden: bijna heel 1982 is al volgeboekt! ,,Im frage" Is er veel veranderd in zijn ambtpe riode? Ds. Baks: „Er is inderdaad weh wat veranderd ja. Maar het we zenlijke natuurlijk niet: het evange lie, de Bijbel. Tegenwoordig wordt alles „im frage" gesteld. Is het nou wel zo of zou het niet anders geweest kunnen zijn. Christus zou een idea list geweest zijn en ga zo maar door. Er wordt als het ware een aanslag ge pleegd op het wezenlijke van de Bij bel. En daar heb ik mij altijd tegen verzet". Ds Baks zegt een confessionele do minee te zijn, die (nog) vasthoudt aan de oude waarden van het geloof. De volle kerken bewijzen volgens hem, dat dit het juiste spoor is. De progressieve predikanten met de vele vernieuwingen staan di kwijls voor lege banken te preken. Het is vooral de jeugd die volgens de ervaren predikant het „oude ver trouwen" in de kerk zoekt. Dat is ook de reden dat de oosterse gods diensten zo in trek zijn bij die groep. Het tempeltje van Serooskerke Het hervormde kerk van Seroos kerke floreert weer als vanouds, me de door het werk van de jubilaris. „Toen ik hier kwam was er bijvoor beeld een jaar-budget van 7.000,-. Nu, met een aktieve gemeente is dit opgelopen tot 30.000,-". En dat is te zien aan het interieur van het kerkje van „Seroos". Piet Struyck, dirigent van het Westlands mannenkoor heeft er een liedje op gemaakt: „Het tem peltje van Serooskerke, daar is sfeer, dat kan je merken. Het tempeltje van Serooskerke, dat ligt ons na aan het hart". Een vers, waar het dominees echtpaar van harte mee instemt. „We zullen het missen" klinkt het uit bei der mond. Levensloop Voor de volledigheid: Bastiaan Baks werd op 25 april 1912 in Rotter dam geboren. Na de HBS in de Maasstad en staatsexamen gymnasi um A volgde de studie aan de Rijksu niversiteit te Utrecht. Deed in 1934 kandidaatsexamen en werd in 1935 door het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederland se Hervormde kerk. Was hulppredi ker in zijn geboorteplaats Rotter dam-Vreewijk en op 20 september 1936 predikant in Zwijndrecht. Ach tereenvolgens was als Baks predi kant in Vianen, Yerseke, Capelle aan de IJssel, Kruiningen en Pemis. Ds. Baks heeft in de loop der jaren vele bestuursfunkties vervuld en zitting gehad in verschillende kolleges en kommissies. Nieuwe opbouwwerker Het bestuur van de Stichting Sa menlevingsopbouw Schouwen-Dui- veland maakt bekend dat in de vaka- ture, ontstaan door het vertrek van de opbouwwerker, is voorzien door benoeming van de heer Ad Boonman te Ovezande. De heer Boonman is met ingang van 15 september j.l. zijn werkzaamheden begonnen. Hij is be reikbaar op het kantoor van de stich ting (01110-5.663). BRUINISSE Hospitaalschip in Bruinisse Maandag a.s. meert het hospitaal schip de J. Henry Dunant af in de ge meentehaven van Bru. De ontvangst, verzorging e.d. is in handen van de Rode Kruis Colonne van Duiveland. Verloting voor Ned. Herv. Gebouw De financiën van het Ned. Herv. Gebouw kwamen wat in het ongere de, toen de nota van de energievoor ziening, (licht en warmte van de P.Z.E.M.) over 1980 nogal gepeperd was en men ook nog wat nazorg had Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur jeugd en gezinsdienst, ds. De Rooij. 11.00 uur ds. Assendorp. 19.00 uur ds. De Rooij. Kerkwerve: 11.00 uur ds. Duk. Serooskerke: 10.00 uur ds. Baks, herdenking 45 jr. ambtsjubi leum, m.m.v. Map Baks, alt. Burgh: 10.00 uur ds. Kattenberg, Nieuwe Tonge. Haamstede: 10.00 uur en 19.00 uur ds. Feunekes, Capelle a/d IJssel. Renesse: 9.30 uur ds. Fahner, start Winterwerk. Noordwelle: 11.00 uur ds. Den Engelse, Renesse. Scharen- dijke: 9.30 uur ds. Duk. Brouwersha ven: 11.00 uur de heer W. A. Jumelet, Grijpskerke; 11.00 uur zondags school. Zonnemaire: 9.30 uur dé heer W. A. Jumelet, Grijpskerke; 11.00 uur zondagsschool. Noordgouwe: 11.00 uur ds. Geers. Dreischor: 9.30 uur ds. Geers, bev. ambtsdr. 11.00 uur zondagsschool kleinen, 19.00 uur groten. Ouwerkerk: 10.00 uur de heer Rouw. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. As sendorp, Zierikzee. Oosterland: 10.00 uur ds. Plante, 18.00 uur ds. Teekens, Bruinisse. Sirjansland: 10.00 en 18.30 uur ds. Van der Valk. Bruinisse: 10.00 en 16.30 uur ds. Teekens, 16.30 uur leerdienst Heidelbergse Cate chismus. met enkele nagekomen nota's met betrekking tot de Aktie Opknap beurt Verenigingsgebouw in 1979. Het financiële lek kon wel wórden- gedicht, maar om de financiën een wat steviger basis te geven is een ver loting georganiseerd, waar van de eerste prijs een fiets is en waarmee nog meer aantrekkelijke prijzen zijn te winnen. De trekking is vastgesteld op 20 november. Er zijn 2500 loten raison van een gulden. Prima verkoopdag „Tryfosa" De verkoopdag, donderdag 10 sep tember, van de zendingskrans „Try fosa" is een ongekend sukses gewor den. Vele mensen wisten de weg naar het Ned. Hervormd Verenigingsge bouw te vinden, ook uit de omringen de plaatsen. Van de te koop gestelde waren (veel zelfgemaakt of gebakken) werd bijna alles verkocht, hetgeen tot re sultaat had het bruto bedrag van meer dan 8000,—. Kopers en dames die hun medewerking aan deze dag hebben verleend worden hartelijk dank gezegd. Voor de zendingskrans „Tryfosa" was deze dag een grote sti mulans om door te gaan met hun dankbare en goede werk. Parkeerverbod in Dokter de Kockstraat In de Dokter de Kockstraat. tussen Ten Anker en de Molenweg, zijn deze week de trottoirbanden door Ge meentewerken geel geschilderd. Dit houdt in dat auto's alleen in de aan wezige parkeerhavens mogen parke ren. Enkele jaren terug is aan enige be woners van deze straat gevraagd om hun auto in de parkeerhavens te zet ten om zo de vrij drukke straat vrij te houden van geparkeerde auto's. Hier werd echter geen gehoor aan gegeven zodat de gemeente tot deze maatregel besliste. Voor de vele mensen en kin deren die de straat enkele keren per dag moeten oversteken is het niet te hopen dat de nu vrijgemaakte straat als een racebaan wordt beschouwd door de vaak toch al veel te hard rij dende automobilisten. PARIJS. In de Franse nationale vergadering is donderdag het debat begonnen over de afschaffing van de doodstraf De meeste stemmen zijn voor de karmozijnbes. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. We hebben heel wat inforamtie binnen gekregen over de onbe kende plant van de heer Van Schelven uit Brouwershaven, waarvan in onze maandageditie een foto stond afgebeeld. Toch doemen er nog enkele pro bleempjes op: komt de plant uit Azië of uit Amerika, is het een bes? Of mis schien een vijgeboom, zoals mevrouw A. Klop uit Bruinisse meldde. Zij heeft al jaren zo'n vijgeboom in haar tuin en zij meent dat de plant afkomstig is uit Zuid-Frankrijk en Italië. Maar we kregen meer meldingen binnen. De heer M. van Berchum uit Zie-- rikzee denkt dat de plant Phytolaccadecandra is, beter bekend als karmozijn bes. Dit is, aldus de heer Van Berchum, een Noord Amerikaanse plant-die' daar gebruikt wordt om wijnen en suikergoed te kleuren. De wortels kunnen- worden gebruikt als laxeer- en braakmiddel. Meer mensen belden of schreven ons en zeiden dat het inderdaad een karmo zijnbes was, echter een plant die uit Oost-Azië stamt. In Burgh, zo meldde de heer J. P. C. B. zijn zelfs een paar tuinen waarin deze vreemdeling onder de planten ieder jaar weer de aandacht trekt. Niet zozeer door de bloei want de witachtige bloemen zijn klein en vallen alleen op door dat ze in dichte trossen bijeen staan. Fraai zijn deze vruchtentrossen wel in de nazomer, als ze rijp en zwart/paars gekleurd zijn. Vogels eten ze graag en zorgen zo voor de verspreiding van de zaden. Moge lijk zal de plant zich in de komende jaren nog meer uitbreiden, aldus de heer B., die er de latijnse naam Phytolacca Esculenta voor gebruikt. Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur mevr. W. Kaay- Westdijk, Goedereede. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. A. v. d. Waal, Middelharnis; 18.30 uur ds. Blok land. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur ds. Eikelboom. Scharendijke: 9.30 uur ds. D. Soeteman, Zambia; 19.00 uur ds. J. v. d. Haagen, Poortugaal. Brouwershaven: 10.30 uur ds. Q. Hui- ser, Hardenberg. Zonnemaire: 18.30 uur ds. J. Blok, Baarland. Nieuwer kerk: 10.00 uur ds. P. Rullman, Den Haag; 17.00 uur ds. J. v. d. Haagen, Poortugaal. Bruinisse: 10.00 uur ds. J. v. d. Haagen, Barendrecht; 17.00 uur ds. P. Rullman, Den Haag. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 en 18.30 uur ds. ds. Meijer. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur leesdienst, 18.00 uur ds. Nijdam. Kerkwerve: 10.00 en i 15.00 uur ds. Van der Sluys. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. Oosterbroek, H.A. en dankz. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.30 en 15.30 uur ds. Van Gelder. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.30 uur ds. J. de Groot, Rijssen. Bruinis se: 10.00 en 17.00 uur ds. M. van Beek. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur da. Elders- Mayer. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: za. 19.00 uur, zo. 10.00 uur. Haamstede: zo. 9.00 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Kerkhof N.Z. 16, Zierikzee: Zondag 10.00 uur openbare lezing, 11.00 uur Wachttorenbespre king. Donderdag: Theokratische school 19.30, Zuidwellestraat 37. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Rockanje (toez.);D. Heikoop, IJmuiden-West. Gereformeerde Kerken Beroepen te Zeist: R. H. Stutvoet, kand., Kampen; te Utrecht: M. van Leeuwen, kand., Twello. Nederlands Gereformeerde Kerken Beroepen te Maastricht: J. D. Smit, kand., Driebergen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Rotterdam-West: J. Westerink, Urk. II' Tweetal te Steenwijk: W. de Joode, Rijnsburg; C. den Hertog, Sliedrecht. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Aalst: H. Ligten- berg, Middelharnis. Oud Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND. Dinsdag 22 sep tember, 19.30 uur, ds. A. van der Meer, Rijssen. „God liefhebben en je naaste", tus sen die twee is de bijbel a.h.w. ver deeld. De deling is een beetje anders dan de door ons gewenste deling, die wij gedacht hadden. Want als de deling gaat tussen God en je naaste, dan schieten we zelf over en daar houden we niet zo van, dat hebben we niet lief. Ja, er Staat wel bij dat wij onze naaste lief moeten hebben als on szelf, maar er blijft niet veel over, als wij met al die naasten gelijk op moe ten delen. Daarom voelen wij er meer voor om zelf met God te delen, zoals de jongste zoon uit de gelijkenis van Lukas 15. Die gelijkenis zegt er wel duidelijk bij dat dit de beste weg is om tot de bedelstaf te komen, maar we vergeten dat telkens weer. Wij denken er dan niet aan, dat alleen de naaste met God kan delen. En toch spreken we en denken we telkens weer over God en de mens. En met die mens bedoelen we on szelf. En de naaste moet er dan maar op overschieten. Maar op die manier laat God zich van de naaste niet scheiden. God zit aan de naaste vast en de naaste aan God. Zij horen bij elkaar, zij zijn on afscheidelijk. Wanneer wij ons om onze naaste niet bekommeren, doen we dat ook heus echt niet om de Al lernaaste. Omdat Hij ons nog veel nader is dan de anderen, moeten wij Hem boven alles liefhebben. Maar we zullen Hem daarom dan ook juist des te meer haten, als wij 't rijk al leen willen hebben. Maar we zullen Hem daarom dan ook juist des te meer haten, als wij 't rijk alleen wil len hebben. Want mèt Hem komen ze, de tekortgekomenen en slechtbedeel- den, op ons af en de God die alléén komt, is niet de Vader van jouw Here Jezus Christus. ds. T. S. Fahner

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4