Afscheid chef algemene zaken gemeente Zierikzee 4 C de stap aanpassingswerken Gemeentehaven Bruiiiisse DE ZIERIKZEESCHE COURANT Om patstelling" te doorbreken Israël over aanslag in Zuid-Libanon Weer arrestaties oliezwendel De heer H. E. S. Sinck Een man met gevoel voor stijl en decorum K ZIERIKZEESCHE Vrijdag 18 september 1981 138ste jaargang Nr. 22982 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. BIJ de Vaate. Uitgave 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Akkoord oesterkwekers/aalvissers BRUIN1SSE, 17-9. De Aanpassingswerken van de ou de gemeentehaven prijkten donderdagavond weer op de agenda van de Bruse gemeenteraadsvergadering. De raad besloot tot vaststelling van het zogenaamde be perkte alternatieve plan. Een plan, waarin het niet vol ledig ingevuld zijn van de financiële paragraaf wordt omzeild. Een dergelijke stap was nodig ofn de „patstelling" met g.s. van Zeeland te doorbreken. „Hopelijk gaan we nu na tweeëntwintig jaar stijden naar een gunstig resultaat toe", aldus raadsvoorzitter burgemeester T. C. Hekman. De heer A. L. Bal (P.v.d.A.) zei wel zijn volle medewerking aan het voor stel te willen verlenen, maar wilde t.z.t. ook vernemen wat van het kre diet nog wordt terug ontvangen. de heer H. Schot (C.D.A.) meende, dat de betrokken bedrijven ook hun bereidheid tot bijdragen zullen to nen, als ze onder ogen zien hoe het werkelijk wordt. Wethouder M. J. v. d. Velde reageerde daarop met de me dedeling, dat alle plankosten tot nu TEL AVIV-SIDON, 17-9. De aan slag op het commandocentrum van Palestijnen en linkse Libanese troe pen te Sidon in Zuid-Libanon bewijst dat de Libanese bevolking steeds kri tischer staat tegenover de aanwezig heid en het optreden van de Palestij nen in hun land. Dit heeft de Israëli sche stafchef, generaal Rafael Eytan, donderdag verklaard. Volgens hem hebben de Palestijnen sinds er anderhalve maand geleden in Zuid-Libanon een bestand werd besloten, zich gereorganiseerd. Vijftien doden Volgens ziekenhuisfunktionaris- sen in Sidon heeft de aanslag aan on geveer 15 mensen het leven gekost, terwijl er circa 75 werden gewond, onder wie veel vrouwen en kinderen. Een organisatie die zich het „Front voor de bevrijding van Libanon van buitenlanders" noemt, heeft laten weten verantwoordelijk te zijn voor de aanslag. Het hoofdkwartier van de Palestijnen en linkse Libanese troepen werd verwoest toen een voor het gebouw geparkeerde auto met 120 kilo TNT ontplofte. toe voor rekening van de gemeente zijn gekomen, maar dat de bedrijven wel bij alle plannen volledig betrok ken zijn geweest. Afkeur Bij de behandeling van de ingeko men stukken sprak de voorzitter zijn afkeuring uit over de „nep-brief", die in het kader van de Brede Maat schappelijke Diskussie Kernenergie ten nadele van de PZEM werd ver stuurd aan bestuurders, politici en de pers. „Ook aan grappen zijn grenzen", vond de voorzitter en wees op de ruimte, die óns rechtsbestel biedt op legale wijze iemands me ning kenbaar te maken. „Verantwoordelijke politici, die dergelijke akties animeren, moeten wel beseffen welke geest ze uit de fles hebben gehaald", aldus burge meester Hekman. De raad besloot tot omzetting van de verkeerskommissie in een vaste kommissie van advies en bijstand. Op voorstel van de heer Bal werd besloten niet vier, maar vijf perso nen voor deze kommissie te benoe men, zodat staken van stemmen voorkomen zou kunnen worden. Het kollege stelde aanvankelijk voor de heer M. Meeuwsen (C.D.A.) als raads- vertegenwoordiger in de vaste ver keerskommissie te benoemen, maar deze bleek niet bereid een dergelijke benoeming te aanvaarden. Daarop werd wethouder W. F. M. Vonk als kandidaat voorgesteld en gekozen. De heer meeuwsen aanvaardde wel zijn benoeming als plaatsvervangend lid. Muziekschool de raad besloot verder tot vaststel ling van een nieuwe gemeenschappe lijke regeling inzake het instandhou den en exploiteren van een Zeeuwse Muziekschool. De heer Bal kreeg des gevraagd de mededeling, dat zestien leerlingen uit Bruinisse de Muziek school bezoeken. Naar aanleiding van het voorstel tot vaststelling van de bezoldigings verordening 1981-2 verzuchtte de heer Bal, dat de gemeente het eens wat zuiniger aan zou moeten doen met papier. üe heer H. E. S. Sinck krijgt van de heer Th. H. de Meester de enveloppe onder couvert aangeboden. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode) „Moeten al die artikelen er nu bij. Ik word wel graag goed voorgelicht, maar dit gaat te ver, dit wordt pa- piermisbruik." De voorzitter zegde toe de opmerking van de heer Bal ter harte te nemen. Bij de rondvraag informeerde de heer Meeuwsen naar het waarom van het langdurig loeien van de brand weersirene onlangs 's avonds om streeks half twaalf na een brandmel ding. „Er zijn toch piepers?" aldus de heer Meeuwsen. De voorzitter zegde toe dit na te vragen. ROTTERDAM, 17-9. In Nederland en West-Duitsland zijn de afgelopen weken opnieuw een aantal arresta ties verricht in verband met een grootscheepse diefstal van olie uit binnentankers. In totaal zijn vijftien binnenschip pers aangehouden, die ervan worden verdacht te hebben meegewerkt aan het verduisteren van olieprodukten. Vijf van hen zitten in Duitsland in voorarrest. Volgens de Rotterdamse officier van justitie, Mr. H. A. van Brummen, heeft het onderzoek van de Duitse politie aangetoond dat daar alleen al acht miljoen liter olie met een waarde van twee miljoen gulden is verdwenen. Bij de diefstal zijn dezelfde direk- teuren van B.V.'s betrokken, die er van worden verdacht via btw- en ac cijnsfraude de Nederlandse staat te hebben opgelicht. In augustus wer den zes arrestaties verricht. ZIERIKZEE, 17-9. De burgemeester van Zierikzee, de heer Th. H. de Meester typeerde de heer H. E. S. Sinck als een ambtenaar van de oude stempel en een man met gevoel voor stijl en decorum, donderdagmiddag tijdens de bijeenkomst in de Vierschaar van het stadhuis ter ge legenheid van het afscheid van de heer Sinck als chef van de afdeling algemene zaken ter gemeentesekretarie, ambtenaar van de burgerlijke stand en sekretaris van de vrijwillige brandweer te Zierikzee. Na een periode van 46 jaar, waarin hij aan de gemeente Zierikzee ver bonden is geweest moet de chef alge mene zaken wegens gezondheidsre denen vervroegd de gemeentelijke dienst verlaten, ondanks dat hij lie ver tot zijn 65-ste had blijven wer ken. De burgemeester schetste een over zicht van de loopbaan van de heer Sinck, die op 11 februari 1935 als vo lontair zijn intrede deed in de ge meente-administratie en op de ge meentesekretarie. In de loop der ja ren doorliep hij alle opvolgende se- kretarierangen en werd op 1 januari 1953 bevorderd tot hoofdambtenaar ter sekretarie, tevens waarnemend gemeentesekretaris. „U kreeg toen gelijk veel zorgen aan uw hoofd door de evakuatie en de terugkeer van de bevolking door de watersnoodramp in dat jaar. In die maanden moet het een chaos zijn geweest", aldus de eerste burger. De heer Sinck had volgens de bur gemeester een grote kennis van de voorschriften, waarvan vele bestuur ders konden profiteren. „U bent een waardevolle vraagbaak geweest". Betrokkene heeft ook veel aan de vorming van jonge ambtenaren bij gedragen, wegens zijn funktie als le raar aan de Bestuursschool. „Het woord integriteit stond hoog in uw vaandel en dat heeft u ook als advies aan uw leerlingen overgebracht. Na uw schooltijd heeft u overwogen in het onderwijs te gaan en gezien uw didaktische gaven is in u een onder wijs man verloren gegaan," sprak de heer De Meester. Nevenfunkties De heer Sinck kende naast zijn be roep ook een aantal nevenfunkties, zoals het voorzitterschap van het dis- trikt Zeeland van de Nederlandse Bond van Gemeenteambtenaren, vertegenwoordiger van deze vakor ganisatie in het bestuur van de Bestuursschool Zeeland en vertegen woordiger in het bestuur van het In stituut Ziektekosten Ambtenaren Zeeland. Hij was ook lid van het Algemeen Bestuur van de Stichting Rekreatie en Vakantie-oorden van de Neder landse Bond van Gemeenteambtena ren en voorzitter van de beheerskom- missie Schouwen-Duiveland van de Stichting R.E.V.O. Uit de funkties kommissaris-administrateur van het Weduwen- em Wezenfonds van de Bakkers-, Grutters-, Molenaars en Makelaars in Granen en kommis saris-administrateur van het Fonds van Kazerneering te Zierikzee werd de heer Sinck wegens zijn vertrek ontheven. De burgemeester bracht ook de maatschappelijke funkties van de af scheidnemende naar voren. Hij is ve le jaren ouderling geweest in de Her vormde Gemeente voor de Vrijzinni ge Wijkkerkeraad, lid van de Raad van Commissarissen van de Nutsspaarbank te Zierikzee, lid van het bestuur van de afdeling Zeeland van de Vereniging voor Bevolkings boekhouding en vervult funkties in de Logeman Vrijmetselaren. In 1975 ten slotte mocht de heer Sinck een koninklijke onderschei ding uitgereikt krijgen. Ambtenaar De gemeentesekretaris, de heer A. G. Izeboud stond stil bij enkele ont wikkelingen die zich in de afgelopen 46 jaren op het gemeentelijk erf voor de ambtenaren hebben voltrokken. Hij richtte speciaal de aandacht op de toenemende zorg van de overheid voor de burger in die jaren en op de invloed daarvan op het funktioneren van de ambtenaar. De heer Izeboud was van mening dat de ambtenaren een knechtenrol vervullen. Ook Joost van den Vondel, de Nederland se volksdichter voelde haarscherp aan dat het ambtenaarschap de moei te waard is. Hij dichtte dat de arbeid van de ambtenaar niet kan zijn ge teld in annuïteit of renten en dat zijn grootste kracht schuilt in de taal waarin hij het stelt met scheppende talenten. „De welvaart spruit uit 't kloek beleid van ambtenaren, die dag en nacht zich zelfs niet sparen, geschapen tot een ieders nut." Waardering De gemeentesekretaris vroeg zich af of de waardering van de burgers voor de ambtenaar tegenwoordig net zo groot (of net zo klein) is als vroe ger. Hij had de indruk dat niet alle burgers tegenwoordig de aanwezig heid van ambtenaren hoog'lijk waar deren. Ondanks de moderne ontwikkelin gen blijft het volgens de heer Izeboud als een paal boven water staan dat de bestuurder politiek verantwoorde lijk blijft en de ambtenaar politiek buiten schot blijft. „En dat laatste is voor de ambtenaar een positie, die mijns inziens waard is verdedigd te blijven worden", aldus de heer A. G. Izeboud. Nadat alle sprekers (de heer J. J. Dorst namens het personeel, de heer G. J. Dijkstra namens de personeels vereniging, de heer J. Hagesteijn, na mens de brandweer te Zierikzee, de heer Wagenaar, van het distrikt Zee land van de Nederlandse Bond van Gemeenteambtenaren, de heer A. Brand en de heer Spalter als vrien den) de heer Sinck en zijn vrouw had den toegesproken, zei de betrokkene in zijn dankwoord: „Het ambtenaar zijn heb ik getracht in al zijn fasen te verwezenlijken". Verwachting tot zaterdagavond: Wisselvallig Vannacht tijdelijk regen; morgen- overdag enkele opklaringen en mo gelijk een bui; minimumtempera tuur omstreeks 13 graden, middag- temperatuur ongeveer 18 graden; zuidwestelijke wind, vannacht krachtig tot hard, morgenoverdag af nemend tot matig. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 22 sept.; Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: zuid 6 Maandag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: zuidwest 5 Dinsdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 sept. Zon op 7.21, onder 19.46 Maan op 22.56, onder 13.55 20 sept. Zon op 7.22, onder 19.44 Maan op 23.41, onder 15.08 21 sept. Zon op 7.24, onder 19.41 Maan op onder 16.13 Laatse Kwartier: 20 sept. (21.47) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 19 sept. 7.37 19.41 0.59 13.19 20 sept. 8.05 20.33 1.45 14.07 21 sept. 8.56 21.39 2.45 15.08 Doodtij: 23 september. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 18-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het regengebied bij een vrij diepe depressie ten zuiden van IJs land, trekt in de middag en avond over ons land. De depressie brengt ook veel wind. Morgen bevinden we ons in tame lijk koele oceaanlucht, die geen hoge re temperaturen toelaat dan om en nabij de 18 graden. In deze lucht komt een sterk wisselende bewol king voor, waaruit plaatselijk buien vallen. BRUINISSE. De aanpassingswerken aan de haven van Bruinisse en de financiële zaken daaromheen leverden weder om gespreksstof in de raadsvergadering. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 17-9. De vrouwelijke leden van de Eerste en Tweede Ka mer voelen in meerderheid niets voor de oprichting van een nieuwe aparte vrouwenpartij naast de bestaande politieke partijen. Het idee hiertoe was naar voren ge bracht door feministe Joke Smit. Vierentwintig vrouwelijke parle mentariërs waren donderdag in Den Haag bijeen om'daarover te discus siëren. KAAPSTAD. Ondanks de aanwe zigheid van Cubaanse troepen in An gola is het nog steeds mogelijk een internationaal aanvaardbare oplos sing te vinden voor Namibië (Zuidwest-Afrika). Dit heeft de Zuid- afrikaanse minister van buitenland se zaken Pik Botha in een omvangrij ke toespraak over buitenlandse poli tiek, donderdag verklaard in het par lement. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. 9 t 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1