Groeiende spanning tussen Solidariteit en regering PROMISES IN THE DARK P.Z.E.M.-brief was vals Nog geen afgraving grond Dordtse woonwijk Egypte wijst Russische ambassadeur uit 1 De toestand in Polen Begroting aan Kamer aangeboden Wapengesprek VS-Rusland VN bespreekt chemische oorlogvoering Spaans proces tegen lozing kernafval Stichting Het Theater vertoont in de Concertzaal Een indrukwekkende, een integere film vooral, over ons allergrootste taboe.. ^Roos-Haft*®!) zij was 17 en wist wat haar te wachten stond Gevaar voor nieuwe aanslag op paus AGENDA Milieu-protest ledere donderdaf Jeugdsozen in het weekeinde 2 Advertentie WARSCHAU, 16-9. Van diverse zijden kwamen woensdag voorstellen om de groeiende spanning tussen Solidariteit en de regering in Polen te breken. De top van de partij zette blijkens een bericht van het Sowjetpersbureau Tass zijn aanvallen op de bond voort en de censuur greep volgens het Poolse pers bureau Pars in om publikatie van het jongste nummer van het weekblad van Solidariteit te voorkomen. Dit vanwege artikelen in verband met de oproep tot het stichten van vrije vakbonden ook elders in Polen. Hiertegenover stonden een oproep van het hele Poolse episkopaat aan partijen weer aan de onderhande lingstafel plaats te nemen en een van de Poolse dissidentenleider Jacek Kuron. Er moet een comité van natio- DEN HAAG, 15-9. Minister van der Stee (financiën) heeft dinsdag na mens de regering meteen na de ope ning van het nieuwe parlementaire jaar aan de Tweede Kamer de miljoe nennota en de ontwerp-begroting voor 1982 aangeboden. Hij zei dat dit voor hem „wederom een genoegen" was. Van der Stee zei dat het ditmaal een zware klus was geweest de stuk ken op te stellen, omdat het kabinet dat daar verantwoordelijk voor was niet alleen demissionair van aard was, maar ook de aflossing zag aan komen. Daarom heeft men zich be perkt, aldus Van der Stee, tot die maatregelen die spoedeisend waren dan wel strikt noodzakelijk. De uit komst van de becijferingen is even wel toch een ombuiging van de in to taal 4,5 miljard gulden geworden. „Met of na het debat over de rege ringsverklaring zullen wijzigingen in de begroting worden ingediend", aldus Van der Stee. Op deze wijze wil het nieuwe kabinet zijn visie op het beleid zo snel mogelijk tot uiting la ten komen. (Zie ook pag. 7). BRUSSEL, 16-9. De aangekondig de onderhandelingen tussen de Vere nigde Staten en de Sow jet-Unie over de zogenaamde „Eurostrategische ra ketten" zullen 17 november in Genè- ve beginnen, zo is woensdag verno men uit welingelichte Belgische bron. \-k-m, NEW YORK, 17-9. De Verenigde Naties hebben, Sowjetrussische be zwaren negerend, woensdag besloten tot een volledig debat in de algemene vergadering over de beschuldiging dat de Sow jet-Unie de hand heeft in een chemische oorlogvoering in Cam bodja en Afghanistan. Toen de kwestie in de uit 25 landen samengestelde algemene kommissie aan de orde werd gesteld verzette de Sowjet-Unie zich krachtig tegen een voorstel de algemene vergadering in te schakelen. De kommissie besloot echter met achttien tegen vijf stem men, bij twee onthoudingen, dat toch te doen. DEN HAAG, 17-9. Terwijl de sche pen „Louise Smits" en „Kirsten Smits" 7.000 ton radioactief afval uit Nederland, België en Zwitserland in de Atlantische Oceaan storten, heb ben in La Coruna in het Noordspaan- se Galacië naar schatting 2.000 men sen tegen deze lozing betoogd. Vertegenwoordigers van nationale en regionale politieke groeperingen, vakorganisaties en milieugroepen drongen er bij de Spaanse regering op aan, te protesteren tegen de lozing van kernafval op 600 km van La Co runa in een Spaans visserijgebied. Vorige week was er bij een derge lijke manifestatie in de Portugese hoofdstad Lissabon een zelfde plei dooi gehouden. In La Curuna droegen de de monstranten onder wie de burge meester spandoeken mee met leuzen als „nee tegen de schepen des doods" en „Galacië wil niet het Europese nu cleaire kerkhof worden". BRUSSEL. Leden van het Euro pees parlement behoeven geen be lasting te betalen over de reis- en ver blijfsvergoedingen die ze ontvangen, ook niet als zij dat geld niet opma ken. Dat blijkt uit een uitspraak van het Europese Hof van justitie in Luxemburg die in Brussel door de E.G.-kommissie bekendgemaakt is. PARIJS. Frankrijk heeft zich neer gelegd bij de eisen van Groot-Brit- tannië inzake de invoer van pluim vee in dat land in de hoop dat het zijn uitvoer nu mag hervatten. nale redding worden gevormd door Solidariteit, kerk, partij en regering om het land te besturen in afwach ting van vrije verkiezingen. Gevaarlijk aandringen Op zulke verkiezingen, een eis van het jongste kongres van Solidariteit, dient thans niet verder te worden aangedrongen, daar dit zou neerko men op een openlijke oorlogsverkla ring aan de regering, wat tot een bur= geroorlog en vervolgens militair in grijpen van de Sowj et-Unie zou kun nen leiden. Kuron, wiens „Comité voor sociale zelfverdediging" - KOR - een belang rijke rol speelde bij het ontstaan van Solidariteit vorig jaar, gaf dit als zijn persoonlijke visie in een publi katie van de Warschause afdeling van de bond. De partij blijkt totaal onmachtig te zijn iets te doen of enig besluit te ne men en Solidariteit moet uit elke konfrontatie met de regering als overwinnaar tevoorschijn komen zo lang als de Sowjet-Unie niet ingrijpt, zo zei hij. Waarschuwing Na de publikatie door Solidariteit van de oproep van Kuron kwam het Politburo met een waarschuwing, dat het alle middelen zal gebruiken om een overneming van de macht te voorkomen. Het wat de eerste reak- tie van dit voornaamste beleidsbepa lende orgaan van de Communistische Partij in Polen op het kongres van Solidariteit. Walesa uitgeput In Paris-match van deze week zegt vakbondsleider Walesa mede naar aanleiding van de interne verdeeld heid binnen Solidariteit zich al „een jaar moe, ziek en uitgeput te voelen". Ik dat de grond onder onze voeten steeds losser wordt gemaakt. Men wil ons bereiken. Men wil ons verde len.. Men wil ons verwoesten. Anderzijds verklaart hij zich opti mistisch over de toekomst inzoverre hij overtuigd is van een „zekere over winning, zelfs al weet men niet hoe veel deze ons zal kosten". De mogelijkheid van buitenlandse interventie in Polen moet voor 99 procent, dus bijna honderd, uitgeslo ten worden geacht, zo meent Walesa. PARIJS. Het Franse parlement heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een door de Gaullistische RPR ingediende motie vaii afkeuring tegen de regering van president Frangois Mitterrand verworpen. NEW DELHI. Minstens 42 mensen zijn verdronken bij nieuwe overstro mingen in de Noordindische staat Oettar Pradesj, aldus het Indische persbureau PTI. A.s. zaterdag 19.00 uur A.s. zondag 20.00 uur Hier kun je leren, je baas te elimineren. JANE FONDA NINE TO FIVE a.s. zaterdag 21.30 uur Aktie tegen kernenergie MIDDELBURG, 17-9. De direktie van de Provinciael Zeeuwse Energie maatschappij PZEM heeft de politie van Middelburg gevraagd een onderzoek in te stellen naar de identiteit van de personen of instellingen die op officieel lijkend briefpapier van de PZEM aan diverse instellingen uitnodigingen heb ben gestuurd voor deelneming aan de Brede Maatschappelijke Diskussie over kernenergie. Die diskussie zou volgens de nep- brief worden gehouden in de woning van de Zeeuwse energiegedeputeerde W. Don (PvdA). Volgens direkteur Daelebout van de PZEM vormt de valse uitnodiging DORDRECHT, 17-9. De, gemgeijt.e Dordrecht overweegt vooralsnog niet de verontréinigde grond onder de Dordtse woonwijk ,,Dè^StéarÜ"' (200 woningen) af te graven. Er zijn grondmonsters naar de GG en GD en de Regionale Inspectie voor de Volksgezondheid gestuurd. Eerst wordt het oordeel van deze instanties over de aard van de veronteiniging afgewacht. Een woordvoerder van de gemeente Dordrecht heeft dit don derdag desgevraagd meegedeeld. Het onderzoekresultaat van de beide in stanties wordt vrijdag verwacht. Onlangs werden onder drie wonin gen in de ongeveer zeven hectare gro- ROME, 17-9. Vier maanden na de aanslag op Paus Johannes Paulus II op het Sint Pietersplein in Rome gonst het in de eeuwige stad van ge ruchten en circuleren niet officiëel bevestigde berichten dat het leven van het hoofd van de rooms- katholieke kerk nieuw gevaar loopt. Het dagblad „La Repubblica" in Rome schreef donderdag dat de Itali aanse politie van „betrouwbare zijde in het buitenland" de tip had gekre gen, dat niet onmogelijk moest wor den geacht dat een nieuwe aanslag op de paus in voorbereiding was. Naar aanleiding van de geruchten en berichten zijn de veilig heidsmaatregelen rondom het va kantieverblijf van de paus in Castel Gandolfo aan het meer van Albano onder Rome versterkt. Meer dan 200 Italiaanse rechercheurs zouden aan het, werk zijn gezet om de anteceden ten van buitenlanders in Italië te on derzoeken. te wijk, kluiten chemisch afval aan getroffen. Bij een onderzoek van TNO in Delft wejtjen, de chemische stoffen Benzoëzuür, Fenol én Difeny- lether aangetroffen. De omvang van de vervuiling is nog niet bekend. Maandag wordt een begin gemaakt met proefboringen op het hele ter rein, dat een voormalige vuilstort plaats is, om de vervuilde gebieden in kaart te brengen, aldus de woord voerder. ISLAMABAD. Pakistan heeft be kend gemaakt dat het officieel een militair en ekonomisch „pakket" voor een bedrag van .ongeveer 8,6 miljard guldén van de Verenigde Sta ten heeft aanvaard. Het Pakistaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde me dat het akkoord tussen de twee landen het begin betekent van nieuwe betrekkingen. LONDEN. De Britse regering on derschrijft de Amerikaanse beschul diging aan het adres van de Sowjet- Unie over het gebruik van chemische wapens in bepaalde landen. onderdeel van de aktie tegen kerne nergie. „Het is alleen niet behoorlijk dat men op deze wijze de gedeputeer de en zijn gezin in moeilijkheden brengt en mensen die oprecht willen deelnemen aan de Brede Maatschap pelijke Diskussie zo benadeelt", zegt de PZEM-direkteur. In de nep-brief wordt de anti-kern energiebeweging uitgenodig de maaltijd te gebruiken en te praten over toepassing van kernenergie in Nederland. De uitnodiging was ver der gericht aan politici, bestuurders en pers. Iedere maandag Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ou deren. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 -19.30 uur. St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein". 14.30 - 15.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. DEN HAAG, 16-9. Drie milieu-or ganisaties, de werkgroep Noordzee, Natuur en milieu en Greenpeace, hebben woensdag tijdens een hoor zitting door de direktie Noordzee van Rijkswaterstaat in Den Haag be zwaar gemaakt tegen de verlenging van een vergunning aan twee Duitse bedrijven, die al jaren miljoenen ton nen chemisch afval op de Noordzee lozen. Het gaat om de bedrijven Kro- nos Titan in Leverkusen in Pigment- chemie in Duisburg. De Duitse ondernemingen hebben het ministerie van verkeer en wa terstaat verzocht de vergunning die in maart 1982 afloopt, te verlengen.. CAIRO, 16-9. Egypte heeft dinsdag de Russische ambassadeur Vladimir Po ly akov het land uitgewezen. Met hem kregen zes funktionarissen van de Sow- jetambassade in Cairo het bevel binnen 48 uur het land te verlaten. Zij wor den als ongewenst persoon beschouwd, zo stond in een officiële verklaring. Het besluit tot uitwijzing van de Sowjet-diplomaten werd genomen op een kabinetszitting onder leiding van vice-president Hosni Mobarak. Het kabinet beval de Sowjet-Unie verder haar diplomatieke vertegen woordiging in Cairo binnen een week te verkleinen tot de grootte van de Egyptische vertegenwoordiging in Moskou, haar militaire attaché voor goed terug te trekken en zegde bo vendien de kontrakten op met Russi sche deskundigen die voor internati onale organisaties in Egypte werken. Egypte sluit van zijn kant zijn mili taire vertegenwoordiging in Moskou. Wegens komplot De besluiten van het Egyptische kabinet komen een dag na bekend makingen in de Egyptische rege ringskrant „Mayo" over een Rus sisch komplot tegen het bewind van president Sadat. Volgens „Mayo" zouden acht Rus sen en een Hongaar als agenten van de Russische Geheime Dienst, de KGB, samenzweren tegen 'Sadats be wind. In verband met het in „Mayo" ont hulde komplot is dinsdag twee Russi sche journalisten opgedragen het land binnen 48 uur te verlaten. Het officiële Sowjet-persbureau Tass heeft woens dag het-besluit van de Egyptische re gering tot uitwijzing van Sowjet- diplomaten „uitdagend" genoemd. Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Onder de Beuze. Openlucht schaken 19.00 - 21.00 uur (gratis deelname). Slot Moermond. Rondleiding. 19.00 uur. N oordgouwe Schuddebeurs Noordgouwe, verenigingsgebouw. Kaartenavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Klaverjassen. 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Op donderdag tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Dagelijks (behalve op zondag) R.K. kerk. Missietentoonstelling. 9.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdag en zaterdag Zierikzee Nobelpoort. Bezichtiging. 10.00 -16.00 uur. Donderdag 17 september Zierikzee Vierschaar. Afscheid H. E. S. Sinck. 17.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen". 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. Aanvang 19.30 uur. Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ver gadering Ned. Christen Vrouwen bond. 19.45 uur. Vrijdag 18 september Zierikzee Bar Mirabelle. Papa Tom's lamenta tion jazzband uit Hamburg. 22.00 uur. Scholengemeenschap Huybertstraat. Algemene ledenvergadering Christe lijk Schoolonderwijs te Zierikzee. Aanvang: 19.30 uur. Concertzaal. Max Havelaar. 20.00 uur. Zaterdag 19 september Zierikzee Concertzaal. Film: „Nine to five". 19.00 uur, a.l. Concertzaal. Film: „Promises in the Dark". 21.30 uur, a.l. Schoolplein J. L. de Jongeschool aan 't Vrije. Rommelmarkt bazar. 10.00 - 15.00 uur. Burgh-Haamstede Ring. Openbare verkoop (gemeente)peren. Aanvang: 9.30 uur. Zonnemaire Slotkoncert „Nut en Uitspanning" met aansluitend een lampionoptocht 19.30 uur. Mobiele muziektent. Zomeravond- koncert, „Nut en Uitspanning". 19.30 uur. Zondag 20 september Zierikzee Concertzaal. Film: „Nine to five". 20.00 uur, a.l. Maandag 21 september Zierikzee Stadhuis. Raadsvergadering. 19.40 uur. „Huis van Nassau". Vergadering „Philatelica". 20.00 uur. Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00 - 17.00 uur. Wereldwinkel, klubhuis de Licht boei, Poststraat. Vredesweek, spre ker ds. Hiensch. 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ou deren. 16.00 - 16.45 uur. Dinsdag 22 september Zierikzee Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00 - 17.00 uur. Haamstede Ned. Ver. van Huisvrouwen. Reisje Ter Meulen Post te Rotterdam. Ver trek 7.45 uur. Rekreatiezaal Geref. kerk. NCVB- vergadering. 19.00 uur. Woensdag 23 september Zierikzee Parkeerterrein Laan van St. Hilaire. Circus Mariska. Aanvang: 15.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Stichting Jeugd. Aanvang: 19.30 uur. Marktzicht. Vergadering Vrouwen- kontakt P.v.d.A-, afdeling Zierikzee. 20.00 uur. Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00- 17.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. Aanvang: 19.30 Donderdag 24 september Zierikzee Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00 - 17.00 uur. Wereldwinkel, klubhuis de Licht boei. Vredesweek. Film, 21.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Vergadering, evene- mentenkomissie. 20.15 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjas wed strijden. 20.00 uur. Vrijdag 25 september Zierikzee Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00 - 17.00 uur. Zaterdag 26 september Zierikzee Wereldwinkel. Vredesexpositie. 9.00 - 17.00 uur. Wereldwinkel, klubhuis de Licht boei. Vredesweek, film om 11.00 en 15.00 uur. Maandag 28 september Zierikzee Rijks Scholengemeenschap. 2iVU- kursus fotografie. 20.00 uur. Dinsdag 29 september Burgh Station. Vertrek bus NCVB. 13.00 uur. Renesse 't. Cafeetje. Startpoging wereldre- kord flipperen. 8.00 uur. Woensdag 30 september Ellemeet Openbare Lagere School. Bejaarden- soos. Aanvang: 14.30 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Be- jaardensoos. Aanvang; 14.30 uur. Zaterdag 10 oktober Zierikzee R.K.-kerk. Köncert Zierikzees Ka merkoor. 20.30 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Vrijdag 18 september, horrorfilm „Fright", 20.00 uur, (16 jaar). Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Zaterdag 19 september, optreden rockformatie Tiger", 22.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag gesloten. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (011,19) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2