Prijs benzine woensdag twee cent omlaag Noren kiezen voor rechts Vissersboot vervangt aktieschip Greenpeace Dissidenten toch niet vrij Vredesgesprek wordt hervat Proces Heissler beg onnen Indiaanse klachten Wereldraad van Kerken breekt met banken Tóch Pershing-2- raketten Prijsverhogingen in Sowjet-Unie Waldheim pleit voor ontwapening VS; gif gebruikt in Zuid-Oost-Azië Aanslag op Amerikaanse opperbevelhebber in West-Duitsland Topjaar voor circus Vrouw vermoord in Driebergen Direkteur failliette BV aangehouden Miljoenenzwendel vakantiezegels AGENDA 2 DEN HAAG, 14-9. Normale, super en tweetakt-benzine wordt met ingang van woensdag twee cent goedkoper. Een liter normaal kost dan maximaal 177,4 cent, een liter super 184, en een liter tweetakt 195 cent. Het ministerie van ekonomische zaken heeft dit maandag meegedeeld. De maximumprijs van dieselolie minder is dan de oude maximum- daalt met 0,6 cent naar 120,8 cent per prijs. liter. De maximumprijs voor LPG Stookolie wordt woensdag wat verandert niet. Een liter petroleum duurder. Olie met een zwavelgehalte gaat met ingang van woensdag 119,5 van één procent kost dan maximaal cent per liter kosten, wat 0,8 cent 569,50 gulden per ton. Dat is een ver hoging met 12,20 gulden per ton. Stookolie met een zwavelgehalte van twee procent wordt 5,30 gulden duur der en komt daarmee op 533,60 per ton. WARSCHAU, 14-9. Het Hoogge rechtshof heeft het besluit van de rechtbank van Warschau ongeldig verklaard om drie leiders van het dissidente „Verbond voor een onaf hankelijk Polen" vrij te laten. Dat heeft het Poolse persbureau PAP maandag meegedeeld. Het persbureau had eerder op de dag gemeld dat Leszek Moczulski, Romuals Szeremietiew en Tadeusz Stanski vrijgelaten zouden worden. Ze zitten sinds 9 juli vast en moeten zich verantwoorden voor handelin gen die de politieke belangen van Po len zouden hebben geschaad. CAIRO, 14-9. De al mee.- dan een jaar onderbroken onderhandelingen tussen Egypte, Israël en de Verenig de Staten over autonomie voor de Pa lestijen zullen op 23 september met een voorbereidend gesprek in Caïro worden hervat. De eigenlijke onder handelingen beginnen pas in oktober in New York, aldus het Egyptische persbureau Mena. Het zegt dat in New York de mi nisters van buitenlandse zaken zul len onderhandelen. DUSSELDORF, 14-9. In Dussel- dorf is maandag het process tegen de 33-jarige Rolf Heissler begonnen, die ervan verdacht wordt samen met een Nederlands-Duitse grens twee Ne derlandse douanebeambten te heb ben doodgeschoten en getracht te hebben twee andere ook te vermoor den. Bovendien moet hij terecht staan op de aanklacht dat hij als vermoed RAF-lid met medeplichtigen in juli 1977 in Düsseldorf en in april 1979 in Neurenberg twee banken heeft over vallen om met het geld, in totaal meer dan 430.000 mark, akties van de RAF te financieren. GENEVE, 14-9. Vertegenwoordi gers van 100 miljoen Indianen in Ca nada, de V.S. en Zuid-Amerika heb ben maandag aan de vooravond van een internationale konferentie die voor hen onder toezicht van de V.N. in Geneve gehouden wordt gevraag een eind te maken aan rassendiskri- minatie, onderdrukking en volken- moord. De konferentie duurt vier dagen en is georganiseerd door de kommissie voor de mensenrechten in het kader van de V.N.-aktie tegen rassendiskri- minatie. Huisbrandolie Huisbrandolie tenslotte zakt met 0,5 cent naar een maximumprijs van 80,40 cent per liter. De prijzen van stook- en huisbrandolie zijn exklu- sief BTW. De prijswijzigingen zijn het gevolg van de daling van de dollarkoers en van schommelingen in de vrije note ring op de oliemarkt. GENEVE, 15-9. De Wereldraad van Kerken heeft de betrekkingen met drie banken verbroken vanwege „hun steun aan het op apartheid ge baseerde regime in Zuid-Afrika". Het besluit om met de Dresdner Bank, de Union Bank of Switzerland en de Swiss Bank Cooperation te bre ken is gebaseerd op het beleid van de Wereldraad investeringen te beïndi- gen in bedrijven die het racisme in stand houden. In 1974 besloot de We reldraad op grond hiervan de betrek kingen met de Midlands Bank te ver breken. De Algemene Bank Neder land behoort nu tot de zes banken, die aan de kriteria van de Werel draad voldoen. Dit heeft de Werel draad dinsdag te Geneve medege deeld. BONN, 14-9. Washington heeft niet ingestemd met een verzoek van de regering in Bonn de plaatsing van Pershing-2-raketten in de Bonds- maanden uit- te Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, ontkende dit maandag katego- risch in Bonn. Hij sprak hiermee be richten tegen zondag uit betrouwba re militaire zijde in Washington wa ren gemeld. WARSCHAU. In Polen zullen dui zenden soldaten worden ingescha keld bij de kolenmijnbouw om de forse produktieachteruitgang in deze voor het land zo belangrijke sektor te helpen bestrijden. Het Poolse pers bureau liet weten dat het ministerie van defensie daar toestemming voor heeft gegeven gezien de nood toestand in de kolensektor. MOSKOU, 15-9. De inwoners van de Sowjet-Unie moeten vanaf heden (dinsdag) veel meer gaan betalen voor luxegoederen en benzine. Som mige artikelen worden twee keer zo duur. De prijs van benzine gaat om hoog van twintig tot veertig kopeke per liter (tegen de door de Nederland se grenswisselkantoren gehanteerde verkoopkoers, ongeveer evenveel als 32 cent). Dit heeft de voorzitter van de staatskommissie voor de prijzen, Ni kolai Gluschkov, maandagavond in ec-n televisie-uitzending meegedeeld. Alkoholische dranken en tabak worden tot 27 procent duurder. Een fles Wodka van een halve liter zal voortaan ruim zes roebel 4,80) gaan kosten. De prijzen van kristal, porcelein, bont en lederwaren gaan met dertig procent omhoog. Daar staat tegenover dat kleding vervaardig van kunststof, huishpu- delijke artikelen, medicijnen, kosmetika, radio- en televisie apparaten in prijs omlaag zullen gaan, soms zelfs met 37 procent. In de prijzen van de belangrijkste le vensmiddelen komt geen verande ring. Als reden voor de prijsverhoging noemde Gluschkov het streven naar bezuinigingen. Volgens westerse kringen zou men zich in Moskou zor gen maken over het feit dat de Sowjet-burgers wat al te zuinig zijn. Iedere arbeider zou ongeveer 800 roe bel (640 gulden) op de bank hebben staan. NEW YORK, 14-7. Sekretaris-gene- raal Waldheim heeft maandag in zijn jaarlijks rapport aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties gepleit voor ontwapening. Volgens hem is het atoomtijdperk ontwapening een kwestie van overle ven en alleen al de wedloop tussen de twee grootste mogendheden houdt een politiek gevaar in voor de hele mensheid. Een wedloop tussen ande re landen die de beshikking hebben over kernwapens vergroot dit poli tieke gevaar nog, zo heeft Waldheim gezegd. Hij sprak de hoop uit dat de afge broken onderhandelingen over de be-> perking van strategische wapens (Salt) tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zo snel mogelijk weer worden hervat en tot een goed einde worden gebracht. Nieuw begin De in de marge van de algemene vergadering die dinsdag (vandaag) wordt geopend, geplande ontmoeting tussen Sowjet-minister van buiten landse zaken Andrej Gromyko en zijn Amerikaanse ambtgenoot Alexander Haig moet, aldus Wald heim, een nieuwe begin worden op de weg van de dialoog en de hervatting van konstruktieve onderhandelin gen tussen beide landen. Waldheim wil dat de organisatie van de V.N. wordt uitgebreid en ver sterkt, in plaats van haar te „ver zwakken en belachelijk te maken". TEL AVIV. De Israëlische radio en televisie zullen vanaf maandag drie dagen zwijgen wegens een staking die de technici van de Israëlische PTT hebben uitgeroepen. De nieuws bulletins zullen niet door de staking worden getroffen, maar wel het tele foonnet en het telexnet. OSLO, 15-9. De kiezers in Noorwegen hebben bij de parlementsverkiezin gen van zondag en maandag de voorwaarden geschapen voor een aflossing van de wacht na een achtjarige Sociaal-Democratische regeringsperiode. De drie behoudende partijen ble ken, toen 99,9 procent van de stem men was geteld, samen over 47,4 pro cent van de stemmen te beschikken en zullen waarschijnlijk met 79 zetels in de storting, het Noorse parlement, LONDEN. Radio-Teheran meldt dat er zich 41 kandidaten hebben ge meld voor de derde presidentsverkie zingen in Iran binnen nog geen twêe "jaar." De lijst van kandidaten voor het presidentschap moet worden goedgekeurd door de „Raad van Be hoeders". Deze raad moet er voor wa ken dat de kandidaten fundamenta listische moslems zijn. AMSTERDAM, 14-9. Een Spaans visserschip heeft de plaats ingenomen van het aktieschip „Sirius" van de milieu-organisatie Greenpeace, dat wilde de monstreren tegen de dumping in de Atlantische Oceaan van vaten radio- aktief afval. De Sirius ligt echter sinds zaterdagavond met motorpech voor de kust van de Engelse haven Plymouth. Toen Spaanse vissers hoorden dat de Sirius pech had, besloten ze een schip naar de dumpplaats te sturen om de Sirius te vervangen. Maandag middag om 14.00 uur is het schip, de Urelo, vertrokken vanuit de haven van Ribeira en hoopt in de loop van dinsdag in het dumpgebied te arrive ren. Aan boord bevinden zich leden van de „vereniging voor natuurlijke historie" in Galicia, drie gemeente raadsleden en vertegenwoordigers van een Spaanse milieu-organisatie. De opvarenden willen zich vreed zaam verzetten tegen het dumpen van „dit gevaarlijke afval in onze visserijgronden" en „de gezondheid van onze gemeenschap en de hele mensheid" verdedigen. De vaten afval zullen worden ge dumpt op 700 kilometer ten noord westen van Spanje door de twee Ne derlandse schepen, „Louise Smits" en „Kirstin Smits". BROUWERSHAVEN. Presentatiestands in de Sint Nicolaaskerk te Brouwershaven, waar (voorheen gebeurde dat in Zierikzee) voor de eerste maal de ontmoetingsbijeenkomst werd gehouden van de Gereformeerde/Hervormde Toe rustingskommissie op Schouwen-Duiveland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) een meerderheid hebben, die even wel krapper is uitgevallen dan ver wacht werd. De leider van de Conservatieve Hoeyre-partij en zijn kollega van de Christelijke Volkspartij verklaarden zich dinsdagmorgen vroeg bereid met de Agrarische Centrumpartij een regeringscoalitie te vormen. De opkomst van de kiezers was met 79,3 procent voor Noorwegen niet aan de hoge kant. WASHINGTON, 14-9. De Ameri kaanse regering beschikt over over tuigende aanwijzingen dat dodelijk gif van een nieuw type is gebruikt in Zuid-Oost-Azië, zo heeft het ministe rie van buitenlandse zaken maandag bekend gemaakt. Volgens onderminister Walter Stoessel van buitenlandse zaken heeft onderzoek op gewas uit Cam bodja het gebruik uitgewezen van een snel dodend gif Mycotoxine heet. De stof wordt voortgebracht door le vende organismen, maar komt in na tuurlijke staat niet voor in Zuid- Oost-Azië. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Alexander Haig, zei zondag in West-Berlijn al dat de Sowjet-Unie en haar bondgenoten in Cambodja, Laos en Afghanistan do delijk gif gebruiken. HEIDELBERG, 15-9. In het West- duitse Heidelberg is dinsdagochten een aanslag gepleegd op de opperbe velhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Duitsland, ge neraal Frederik Kroesen. Volgens de politie is de generaal, die werd overgebracht naar een Ame rikaans militair hospitaal in Heidel- berg, slechts licht gewond.' De politie deelde mee, dat de gene raal bij Heidelberg vanuit een bos is beschoten. De daders zouden gebruik hebben gemaakt van een granaat en een schietwapen. De auto van de ge neraal liep aanzienlijke schade op. De politie heeft nog geen arrestaties verricht. AMSTERDAM, 14-9. Vorig jaar brachte 2.277.000 mensen in ons land een bezoek aan een cirkus. Dit staat in het tijdschrift „De Piste" een uit gave van de Club van Cirkusvrien- den Nederland. Dit blad spreekt over het meest suksesvolle cirkusseizoen sinds jaren. Twaalf grote en kleine tentcirkus- sen, waaronder een uit het buiten land, konden in 2880 voorstellingen 2.120.000 bezoekers verwelkomen. De wintercirkussen namen in 150 voorstellingen in hallen en schouw burgen 157.000 bezoekers voor hun rekening. i EINDHOVEN. Op verzoek van de ondernemingsraad van de Philips- vestiging in Stadskanaal komt de centrale ondernemingsraad van Phi lips op 17 september in een extra ver gadering bijeen. Die vergadering is helemaal gewijd aan de werkgele genheidsontwikkeling in Stadska naal. DRIEBERGEN, 14-9. De 33-jarige G.A. uit Driebergen heeft maandaga vond tegenover de politie bekend dat hij maandagochtend de 39-jarige me vrouw H. W. M. te Brake uit Drieber gen met enige messteken om het le ven heeft gebracht. Het stoffelijk overschot van de vrouw werd maandagochtend om streeks elf uur gevonden op het land goed Noordhout in Driebergen in de auto van de vrouw. A., die uit Eritrea komt, woont in een opvanghuis voor buitenlanders op dit landgoed. Hij kreeg les in Nederlandse taal van de vrouw. De lessen werden in Zeist ge geven. Tegenover de politie heeft de man verklaard dat de vrouw enige weken geleden dingen over hem had gezegd die bij hem zodanige woéde hadden opgewekt dat hij een groot mes had gekocht. DEN HAAG, 14-9. In zijn woning in Wassenaar is maandag de 37-jarige P. H. van R. aangehouden op verden king van het benadelen van veertig schuldeisers van zijn failliete bouw onderneming. Volgens de politie beliep de vorde ring op de failliete zaak ongeveer een miljoen gulden. De direkteur, die inmiddels in ver zekering is gesteld, was eigenaar van een drietal B.V.'s. Eén van die B.V.'s is failliet verklaard. Van R. wordt verdacht van bedriegelijke bank breuk, dat wil zeggen: hij zou geen deugdelijke boekhouding hebben ge voerd, als gevolg waarvan de belan gen van de schuldeisers tekort zijn gedaan. ROOSENDAAL, 14-9. De politie van Roosendaal heeft maandagmid dag twee mannen gearresteerd die voor zestien miljoen gulden aan val se vakantiebonnen van het sociaal fpnds bouwnijverheid ineenauto Vervoerden. Dit heeft de politie maandagavond bekendgemaakt De verachten, de 50-jarige H. B. uit Rotterdam en de 42-jarige L. D. uit Antwerpen, zijn in verzekering gesteld en zullen eind deze week aan de officier van justitie in Breda, mr. P. van Benthem, worden voorgeleid. Ze worden verdacht van fabrikage van de valse zegels. Volgens de politis is tot nu toe niet gebleken dat er overeenkomsten bestaan tussen deze zaak en de vorig jaar herfst ontdekte zwendel met valse vakantiebonnen van het soci aal fonds bouwnijverheid. Het on derzoek wordt voortgezet. Dagelijks (behalve op zondag) Haamstede R.K. kerk. Missietentoonstelling. 9.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdag en zaterdag Zierikzee Nobelpoort. Bezichtiging. 10.00 -16.00 uur. Dinsdag 15 september Zierikzee Kantine Techn. School. Ledenverga dering Ver. Technisch Onderwijs. Aanvang: 20.00 uur. Rijks Scholengemeenschap. Kennis makingsavond, ZVU-kursus Ned. moderne literatuur. 20.00 uur. Rijks Scholengemeenschap. ZVU- kursus geneeskrachtige kruiden. 19.30 uur. Pr. Julianaschool, Jannewekken. ZVU-kursus Alternatieve voeding. 19.00 uur. Wijkgebouw (Jannewekken). Bejaar- dengymnastiek. 15.15 en 16.15 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Ned. Ver. van Huisvrouwen, afde ling Westerschouwen. Bezoek Bra- bers groenvoorziening Renesse. Ver trek 13.30 uur AMRO-bank te Haam stede. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. Dreischor Gymzaal. Start bejaardengymnas- tiek. 14.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Spelmiddag Algeme ne Bond van Ouderen. 14.00 uur. Woensdag 16 september Zierikzee St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein", voorstelling Het Ogenbos. 14.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst NCVB, lezing over „Mijn kontakt met vrouwen van buiten landse werknemers". 20.00 uur. Zeeuwsche Herberghe. Kursus café. 19.00 uur. (Inschrijven tussen 18.00 - 19.00 uur.) Vertrek Grachtweg 2. UW-fiets- tocht. 13.30 uur. „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring Partij van de Arbeid. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring NCVB. 19.45 uur. Haamstede Rekreatiezaal rusthuis Duinoord. Bejaardensociëteit. 14.30 uur. Scharendijke Gymzaal van de Putmeet. Meer be wegen voor ouderen. 10.30 -11.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Bejaardensoos. 14.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Jeugdsoos de Pul-miss- Luv-verkiezing. 13.30 uur. Donderdag 17 september Zierikzee Vierschaar. Afscheid H. E. S. Sinck. 17.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen". 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. Aanvang 19.30 uur. Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ver gadering Ned. Christen Vrouwen bond. 19.45 uur. Vrijdag 18 september Zierikzee Bar Mirabelle. Papa Tom's lamenta tion jazzband uit Hamburg. 22.00 uur. Scholengemeenschap Huybertstraat. Algemene ledenvergadering Christe lijk Schoolonderwijs te Zierikzee. Aanvang: 19.30 uur. Concertzaal. Max Havelaar. 20.00 uur. Zaterdag 19 september Burgh-Haamstede Ring. Openbare verkoop (gemeente)peren. Aanvang: 9.30 uur. Zonnemaire Slotkoncert „Nut en Uitspanning" met aansluitend een lampionoptocht. 19.30 uur. Maandag 21 september Zierikzee Stadhuis. Raadsvergadering. 19.40 uur' TTt 7 C*?ï 3 bi 3 ri T „Huis van Nassau". Vergadering v.Philatelica'V20.00 uur. Dinsdag 22 september Haamstede Ned. Ver. van Huisvrouwen. Reisje Ter Meulen Post te Rotterdam. Ver trek 7.45 uur. Rekreatiezaal Geref. kerk. NCVB- vergadering. 19.00 uur. Woensdag 23 september Zierikzee Parkeerterrein Laan van St. Hilaire. Circus Mariska. Aanvang: 15.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Stichting Jeugd. Aanvang: 19.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. Aanvang: 19.30 uur. Donderdag 24 september Scharendijke De Putmeet. Vergadering, evëne- mentenkomissie. 20.15 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjas wed strijden. 20.00 uur. Maandag 28 september Zierikzee Rijks Scholengemeenschap. ZVU- kursus fotografie. 20.00 uur. Dinsdag 29 september Burgh Station. Vertrek bus NCVB. 13.00 Renesse 't Cafeetje. Startpoging wereldre- kord flipperen. 8.00 uur. Woensdag 30 september Ellemeet Openbare Lagere School. Bejaarden soos. Aanvang: 14.30 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Be jaardensoos. Aanvang; .14.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uuf 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2