Hoofddoel beleid nieuwe kabinet: duurzaam ekonomisch herstel Toerustingscommissie hield een ontmoetingsavond in de Smalstad DE ZIERIKZEESCHE COURANT Troonrede Koningin Beatrix: Gereformeerde /Hervormde Werkgroep fW' j: ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 september 1981 138ste jaargang Nr. 22980 REOAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar t 122,60. Losse zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Nieuwe De Jongeschool moet groter DEN HAAG, 15-9. Koningin Beatrix heeft dinsdagmiddag in de Ridderzaal te Den Haag, tijdens de verenigde vergadering van de Staten-Generaal, de nieuwe parlemen taire zitting geopend, zij deed dit met het uitspreken van een korte troonrede, die vooral formeel van aard was. De vorstin benadrukte dat zo kort na de totstandkoming van het kabinet het niet mogelijk was een opsomming te geven van „konkrete plan nen voor de nabije toekomst". In de Troonrede worden wel globaal enkele belangrijke aandachtsvelden van het nieuwe kabinet opgesomd. „Van wezenlijk belang is dat wij allen de uitdaging onderkennen waarvoor ons land nu staat", aldus de koningin. Het nieuwe kabinet ziet de volgen de grote problemen: Stijging van de werkloosheid, vooral onder jongeren. Het bedrijfsleven, vooral de in dustrie, is in grote problemen ge raakt. De investeringen zijn telaag. Het financieringstekort is te hoog. De lonen moeten de komende ja ren worden gematigd. Het inpassen van etnische min derheden in onze samenleving leidt tot problemen. Behoud van internationale vre de en veiligheid, vooral met betrek king tot kernwapens. De letterlijke tekst van de Troonre de luidt: Leden van de Staten-Generaal, De omstandigheden waaronder de ze Troonrede is opgesteld zijn hoogst uitzonderlijk. Pas enkele dagen gele den is het kabinet dat sinds de ver kiezingen van mei de lopende staats zaken behartigde, teruggetreden en opgevolgd door een nieuw kabinet, van een andere politieke samenstel ling. Het onlangs aangetreden kabinet heeft nauwelijks tijd gehad voor be raad over het te voeren beleid. Een uiteenzetting van dat beleid zal eerst over enige weken in de regeringsver klaring kunnen worden gegeven. Daarom zal deze Troonrede beknopt en sober zijn. Door vorige kabinet Vandaag wordt, ter voldoening aan de voorschriften van de Grondwet, de begroting 1982 aan de Tweede Ka mer aangeboden. De begrotingsont- werpen en de memories van toelich ting daarop zijn opgesteld onder de verantwoordelijkheid van het vorige kabinet. De regering betuigt haar er kentelijkheid daarvoor aan hen die tot dat kabinet behoorden. De tijd heeft ontbroken om die ont werpen en de toelichtingen te toetsen aan het regeerakkoord van het nieu we kabinet. Voorzover deze staatsstukken als uitkomst van die toetsing belang rijke wijzigingen behoeven, zal daar van in de regeringsverklaring mede deling worden gedaan. Werkloosheid Van de maatschappelijke proble men die zich in ons land voordoen is de werkloosheid het meest veront rustend, in het bijzonder die onder jongeren. De ekonomische neergang heeft in alle landen van de Europese Gemeenschap de werkloosheid scherp doen stijgen. Daar komt bij dat in ons land het aantal mannen en vrouwen dat zich jaarlijks aanmeldt op de ar beidsmarkt naar verhouding veel groter is dan elders in West-Europa. Dat stelt ons in de jaren tachtig voor een bijzonder zware opgave. Bedrijfsleven Te zwaarder zal die opgave zijn doordat van ons bedrijfsleven grote delen in ernstige moeilijkheden zijn geraakt. Met name de industrie staat er, glo baal gesproken, slecht voor en ook de toestand van het midden- en kleinbe drijf is verre van rooskleurig. Gelukkig valt er een herwaarde ring waar te nemen voor deze vor men van bedrijvigheid, mede door toedoen van een baanbrekende stu die van de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid. Industrieel elan Ons bedrijfsleven moet weer vita liteit krijgen. Een nieuw industrieel elan is nodig. Het is gewenst het pro- duktief investeren aan te moedigen. Het kabinet zal zo spoedig moge lijk een meerjarenplan voor de werk gelegenheid opstellen. Daarvoor zal de nodige financiële ruimte worden vrijgemaakt. Het financieringstekort van de overheid moet, juist ter wille van de werkgelegenheid, in de eerstkomen de jaren worden verkleind. De druk van belastingen en premies, waarvan het regeerakkoord een nadere om schrijving geeft, mag niet zwaarder meer worden. Voor het welslagen van het te voe ren beleid is een goed overleg nodig met de organisaties van werkgevers en werknemers, mede met het oog op de noodzaak van een jarenlange ma tiging van lonen en andere inko mens. In het regeerakkoord zijn af spraken vastgelegd om de laagste in komens te beschermen. Hoofddoel Duurzaam ekonomisch herstel moet hoofddoel van het beleid zijn: ter wille van de werkgelegenheid, maar ook omdat de hoge uitgaven die in ons land van gemeenschapswege worden gedaan niet in stand gehou den kunnen worden wanneer door een neergang van de ekonomie het nationaal inkomen ineen schrom pelt. Ook over een aantal andere belang rijke onderwerpen zal de regerings verklaring beleidsvoornemens ont vouwen. Daartoe behoren het bevorderen van de woningbouw en de stadsver nieuwing, de bescherming van het milieu, het bewaren van onze rechtsstaat. Buitenlanders Door de komst in ons midden van grote aantallen personen van andere taal en kuituur is de Nederlandse sa menleving geschakeerder geworden en gekompliceerder. Helaas blijkt niet zelden van een tekort aan ver draagzaamheid en begrip. Daarnaast dienen zich niet te onderschatten pro blemen aan in het onderwijs, en ook met de huisvesting en de tewerkstel ling van mensen die van buiten Ne derland komen. Het ontwikkelen van alomvattend beleid ten aanzien van de minderheden is een belang rijke overheidstaak geworden. De wetsontwerpen tot algehele herziening van de Grondwet zijn in middels ter behandeling in tweede lezing bij de Tweede Kamer inge diend. De regering vertrouwt erop dat deze herziening spoedig haar beslag zal krijgen. De regering hoopt dat spoedig de voorwaarden vervuld zullen zijn voor de hervatting van het overleg over de toekomstige verhoudingen tussen de Nederlandse Antillen, de eilanden van de Nederlandse Antil len en Nederland. Vrede en veiligheid Het behoud van internationale vre de en veiligheid is in de letterlijke zin een levensbelang voor ons allen. De regering zal in bondgenootschap pelijk verband een evenwichtig vei ligheidsbeleid voeren. Dat betekent: zorgen voor een deugdelijke defensie en tegelijk werken aan beheersing en beperking van de bewapening, in het bijzonder van de nucleaire bewape ning in Oost en West. Een vermindering van de spanning tussen Oost en West zal de meeste ontwikkelingslanden ten goede ko men en de totstandkoming van een rechtvaardiger wereldekonomische ordening naderbij brengen. Nederland zal, ondanks de ekono misch ongunstige tijden, zijn bijdra ge voor ontwikkelingssamenwer king ten minste handhaven op het tot dusver aangehouden peil. Uitdaging Leden van de Staten-Generaal, Deze Troonrede kan zo kort na de kabinetswisseling geen opsomming bieden van konkrete plannen voor de nabije toekomst. Van wezenlijk be lang is het echter dat wij allen de uit daging onderkennen waarvoor ons land nu staat. Ingrijpende veranderingen zijn no dig voor ekonomisch herstel. Dan komt de ontwikkeling van de werk gelegenheid weer in het goede spoor en kunnen onze kollektieve voorzie ningen in stand blijven. Dat zal een zware opgave zijn, maar wel een die uitvoerbaar is. Als iedere burger zich daarvoor wil in spannen en bereid is de daartoe nodi ge offers naar draagkracht te bren gen, is er goede reden om de toe komst met vertrouwen tegemoet te zien. Van u, volksvertegenwoordigers, zal in het komende parlementaire jaar veel volharding en toewijding worden gevergd voor het volvoeren van uw taak. U moge die taak vervullen in het vertrouwen dat velen u wijsheid toe wensen en om zegen voor u bidden. Hiermee open ik de nieuwe zitting van de Staten-Generaal. &ÊÈSiïmËSmÊÊK MIDDELBURG. Sinds kort is de Statenzaal in het Abdijkomplex in Middel burg verrijkt met een portret H.M. koningin Beatrix. Het portret is gemaakt van groen gepatineerd brons (kunstmatig geoxydeerd brons) en geplaatst op een voet van Namense steen. De afmeting is een kwart groter dan de natuur lijke grootte en het gewicht is ongeveer 30 kilogram. Maker van het beeld houwwerk is de tachtigjarige Jac. Maris uit Heumen (Gld.), telg uit het beken de schildersgeslacht. De kosten van het kunstwerk bedroegen 6.000,—. De beeltenis van prinses Juliana - die tijdens haar koningsschap de statenzaal sierde - zal nu geplaatst worden in de voorzaal van hetzelfde gebouw. In de statenzaal van de provincie Drenthe en Gelderland staat eenzelfde afbeelding van de huidige vorstin. LONDEN. In Iran zullen 2 oktober verkiezingen worden gehouden voor een opvolger van president Moham med Ali Radjai, die twee weken gele den bij een bomaanslag om het leven kwam. Dit heeft radio-Teheran ge meld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. BROUWERSHAVEN, 14-9. Een sfeervolle, met kaar sen verlichte St. Nicolaaskerk in Brouwershaven vorm de maandag-avond het fraaie dekor tijdens een presenta tie-avond onder auspiciën van de Gereformeerde/Her vormde Toerustingskommissie op Schouwen-Duiveland. Deze regionale Toerustinskommis- sie heeft tot doel alle mensen, die men kan bereiken, vorming en toe rusting te geven niet alleen op evan gelisch gebied, maar in vrij algemene zin. Voorzitter van de kommissie de BROUWERSHAVEN. In de St. Nicolaaskerk waren kaarsen ontstoken op de presentatie-avond onder auspiciën van de Gereformeerde/Hervormde Toerustingskommissie op Schouwen-Duiveland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) heer W. Boom wees met nadruk op de Gereformeerde/Hervormde samen werking binnen deze regionale werk groep. Het geven van vorming en toe rusting wordt als belangrijkste doel gezien, maar daarnaast acht de voor zitter het niet uitgesloten, dat oecu menisch gezien in de toekomst een grotere samenwerking kan ontstaan. „De tijd zal leren of er een grotere groep gevormd kan worden", aldus de heer Boom. Andere ambiance De ontmoetingsbijeenkomst maan dagavond werd voor de eerste maal in de St. Nicolaaskerk in Brouwers haven gehouden. Voorheen vond dit gebeuren plaats in de bovenzaal van de Gereformeerde Kerk te Zierikzee. Besloten werd dit keer voor een an dere ambiance in een andere kern te kiezen. Uit de gespreksgroepen, die werk groepen van de Toerustingskommis sie in diverse kernen organiseerden, kwam naar voren dat vele mensen zich graag eens met praktisch werk zouden bezighouden. Deze avond werd getoond op welke wijze dat mo gelijk zou zijn. Zo was er een presentatiestand van Amnesty International, een stand van de organisatie Tear Fund, van de Wereldwinkel en van het Adoptie- projekt „Wereldkinderen" te Nieu- werkerk. Een aanzienlijk aantal mensen toonde belangstelling voor de mondelinge toelichting en de bro chures over het werk van deze instel lingen. Klankbeeld Verder werd tijdens deze avond een klankbeeld van Amnesty Inter national vertoond. De eerder toege zegde vertoning van het eerste deel van de komende N.C.R.V.-televisie- serie over Bijbelse figuren kon om technische redenen geen doorgang vinden. Oorspronkelijk zou de N.C.R.V. een videoband van dit pro gramma opsturen, maar deze bleek mislukt. Om de Toerustingskommis sie toch ter wille te zijn stuurde de omroep de originele band, maar het afdraaien daarvan vergde een té pro fessionele apparatuur. Het ontbreken van dit programma onderdeel deed echter geen afbreuk aan het welslagen van deze avond. ffih P BI tr Verwachting tot woensdagavond: Enkele opklaringen Eerst nog plaatselijk regen, maar overdag opklaringen en vrijwel over al droog. Minimumtemperatuur om streeks 12 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 19 graden. Matige westelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m zaterdag 19 sept.: Donderdag Af en toe zon Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: zuidwest 5 Zaterdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 16 sept. Zon op 7.16, onder 19.52 Maan op 21.23, onder 9.52 17 sept. Zon op 7.17, onder 19.50 Maan op 21.49, onder 11.14 Laatste Kwartier: 20 sept. (21.47) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 16 sept. 6.03 17.21 11.06 23.39 17 sept. 6.36 18.08 11.44 - Springtij: 16 september

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1