Relletjes in West-Berlijn tijdens bezoek van Haig STRAATGEVECHTEN IN TEHERAN REAGAN VERLAAGT DEFENSIEBUDGET Valse bommeldingen verlammen Belfast „Russisch komplot" ontdekt in Egypte AGENDA Traangas en waterkanonnen Sowjet-Unie over neutronengranaat Ondergrondse kernproef in Sowjet-Unie Leven van Chomeini sparen Liftmaniak in Arnhem Vijf doden door verkeersongeluk Verkeersdode Jongetje verdronken Heroinedode in Amsterdam Twee gezinnen dakloos door brand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 WEST-BERLIJN, 13-9. Na'een vreedzame protestmars tegen het bezoek van de Amerikaanse minister van'bui tenlandse zaken, Alexander Haig, en tegen de Ameri kaanse buitenlandse en bewapeningspolitiek is het zon dagmiddag in West-Berlijn tot botsingen gekomen tus sen betogers en de politie. In een rede zette de Amerikaanse minister in West-Berlijn uiteen dat de „modernisering" van de middel lange afstandraketten van de NAVO noodzakelijk is om te kunnen onder handelen met de Sowjet-Unie over wapenbeheersing. Hij beschuldigde de Sowjet-Unie en haar bondgenoten ervan dodelijk gif te hebben gebruikt en te gebrui ken tegen de bevolking van Cambod ja, Laos en Afghanistan. Leuzen Buiten betoogden zeker 50.000 mensen tegen de Amerikaanse bewa peningspolitiek. Zij voerden leuzen mee als „nee tegen de neutronenbom", „wij laten ons niet terdood beschermen" en „mr. Haig, er is niets belangrijker dan vrede", een verwijzing naar Haigs opmer king dat „er belangrijker dingen zijn dan vrede". De betogingen gingen niet onge merkt aan de Amerikaanse minister voorbij. Hij vertelde de demonstra ties te zien als bewijs van de kracht van de Westerse demokratie. „Namens mijn land en de honder duizenden die hier dienen wil ik zeg gen dat wij - hoewel wij het oneens zijn met wat de demonstranten bewe ren - bereid zijn te vechten voor hun recht om het te zeggen", aldus Haig. SCHIPHOL, 12-9. De Sowjet-Unie wil een diplomatiek offensief gaan starten tegen de produktie van de neutronengranaat. Met deze konklusie is een delegatie van het samenwerkingsverband „Stop de neutronenbom, stop de kernwapenwedloop", zaterdagmid dag van een bezoek van één week aan de Sowjet-Unie op Schiphol terugge keerd. De Sowjet-Unie,, die yooralsnog geen eigen produktie van een derge lijk wapen zou overwegen, heeft vol gens de delegatie nog geen standpunt bepaald wat gedaan zal worden als het diplomatiek offensief geen suk- ses heeft. De acht leden tellende delegatie, die onder leiding stond van Nico Schouten, sekretaris van het samen werkingsverband, maakte de reis op uitnodiging van het Russische Vre- deskomite. Een delegatie van dit ko- mite heeft vorig jaar een bezoek aan ons land gebracht. DEN HAAG, 13-9. Het KNMI in De Bilt heeft zondagochtend 04.17 uur Nederlandse tijd een Russische on dergrondse kernproef geregistreerd. De proef is genomen in Oost- Kazakhstan en had een kracht van 6.0 op de schaal van Richter. Het was de sterkste proef van dit jaar in het betrokken gebied. Arrestaties De Westberlijnse politie arresteer de intussen meer dan honderde de monstranten krachtens de wet op de veiligheid van de openbare orde. Vol gens een woordvoerder werde zij „preventief" opgepakt omdat zij ver borgen projektielen bij zich hadden of gemaskerd waren, wat identifika- tie bemoeilijkt. Volgens de politie deden zich bij de betoging geen grote incidenten voor, behalve dat er enke le stenen werden gegooid waardoor aan auto's lichte schade ontstond. Later in de middag werd Haig op het stadhuis van Schoeneberg ont vangen door de Westberlijnse burge meester, Richard von Weizsaecker, voor de ondertekening van het „gou den" gastenboek van de stad. Buiten probeerden ongeveer 1.000 demonstranten naar het stadhuis op te trekken. Nadat zij door éen poli tiemacht waren tegengehouden, ver trokken de betogers in de richitng van het centrum van West-Berlijn. Zie wierpen stenen en rookbommen naar de politie, verbrandden een Amerikaanse vlag, plunderden win kels en stichtten brandjes op straat. De politie gebruikte traangas en wa terkanonnen om de betogres uiteen te drijven. Een onbekend aantal de monstranten en ongeveer 50 60 poli- tiemannan liepen bij de botsingen verwondingen op. TEHERAN, 13-9. Gewapende opponenten van het bewind van Ayatollah Chomeiny hebben zondag voor de vijfde achtereenvolgende dag in het cen trum van Teheran gevochten met revolutionaire gardisten. Dit hebben Iraan- se ballingen in Ankara na telefonisch kontakt met Teheran gemeld. De Iraanse radio maakte geen mel ding van de incidenten, maar zei wel dat revolutionaire gardisten in twee andere steden drie „pro-Amerikaan- se hypokrieten" - de Iraanse term voor guerillastrijders van de bewe ging Moedjahedien-E-Khalq - hebben gedood. Aanslag De aanslag die op 30 augustus on der ander het leven kostte aan de Iraanse president, Ali Radjai, en de Iraanse premier, Mohammed Djavad Bahonar, is gepleegd door de sekre taris van „de veiligheidsraad van het land", Massoud Kechmiri. Dit heeft de prokureur-generaal van Iran, Ay atollah Rabani Amlachi, zondag be kendgemaakt. Kechmiri kwam zelf ook bij de aanslag om. Amlachi zie dat Kechmizi al een ajar op het sekretariaat werkte en er in was geslaagd, zijn lelijke gezicht te verbergen". Kechmiri werd met de Iraanse lei ders met alle eerbied „als martelaar van het volk" begraven. woordiger in het Turks sprekende deel van Iran, Ayatollah Assadolla Madani, te grave gedragen. De 56- jarige schoonzoon van Irans geeste lijk leider overleed zaterdag in een ziekenhuis na een hersenbloeding. Ayatollah Madani werd vrijdag bij een bomontploffing in Tabriz dode lijk gewond. De leider van de oppositiebewe ging Moedjahedien-E-Khalq, Masoud Radjavi, riep de Iraniërs zondag op het leven Ayatollah Chomeini te spa ren opdat hij berecht kan worden voor zijn rol in het Iraanse bloedbad. In zijn ballingsoord bij Parijs vroeg Radjavi het leger en de clerus zich bij het verzet te voegen om Cho meini's bewind omver te helpen. Heilige stad Tienduizenden mensen hebben r in de. -heilige stad Qom zaterdag Cho meini's schoonzoon, Sjab^iuddin Eshraqi, en" 'Chomeini's vertegen- WASHINGTON, 13-9. President Reagan van de Verenigde Staten heeft za terdag besloten de defensie-uitgaven van de V.S. gedurende de komende drie jaar met in totaal dertien miljard dollar te verlagen. De verlaging moet bij dragen in het in evenwicht brengen van de Amerikaanse begroting, zo heeft het Witte Huis meegedeeld. Volgens perschef David Gergan van het Witte Huis raken de bezuini gingen geen strategische strijdkrach ten en brengen ze de nationale veilig heid niet in gevaar. Hij zei dat beslui ten over welke onderdelen van het defensieprogramma terruggedraaid zullen worden later zullen worden genomen, na aanbevelingen hierover vanuit de strijdkrachten. Eerder liet het Witte Huis weten dat Reagan dertig miljard wilde snoeien op de defensie-uitgaven. Dat voorstel stuitte op grote bezwaren van minister van defensie Weinber ger en een aantal leden van het con gres. Noodzakelijk Uit de verklaring van het Witte Huis blijkt dat Reagan het besluit tot bezuinigen genomen heeft met in zijn achterhoofd enerzijds de noodzaak van een sterke verdediging en ander zijds de noodzaak van uitgavenver- mindering in het belang van de Ame rikaanse ekonomie. Minister Wein berger en de direkteur van de begro ting, Stockman, zijn beiden tevreden over de maatregel. FRANKFORT. Onbekenden heb ben zondagochten drie benzinebom men gegooid naar het huis van de Amerikaanse consul in Frankfort. Niemand werd gewond bij deze der de aanslag op een Amerikaans doel wit in West-Duitsland in twee we ken. Volgens een politiewoordvoer der kwam slechts één „molotov cocktail" in de woning terecht. Door dat er niemand aanwezig was vielen er geen gewonden. Brand aan een ta pijt leverde 400 gulden schade op. ZIERIKZEE. Een groot aantal fraaie M.G.-wagens trok zondagmiddag de belangstgelling op de Lammermarkt te Ziè- rikzee. Een en ander had te maken met een zojuist gereden rally voor deze M.G.sEindpunt van de rally was restau rant „De Witte Raaf", waar de coureurs het diner gebruikten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BELFAST, 12-9. Een serie valse bommeldingen heeft zaterdagmid dag het verkeer in Belfast volkomen verlamd. De politie ontving talrijke telefoontjes dat in auto's in het cen trum van de stad bommen waren ge plaatst. Een groot aantal straten werd daarop afgezet. Alle meldingen bleken vals. In het dorp Maghera, bij London derry, is zaterdag een reservist van het Ulster defensie regiment, dat het Britse leger assisteert, door onbeken den doodgeschoten. CAIRO, 3-9. Egypte heeft een „Rus sisch komplot" ontdekt om het be wind van president Sadat omver te werpen, zo heeft de Egyptische tele visie zondagavond bekendgemaakt. Bij het komplot zijn volgens dezelf de bornd talrijke oud-funktionaris- sen, politici en journalisten betrok ken, die op 2 september samen met 1500 andere personen werden gear resteerd op last van president Sadat, die een zuivering uitvoerde in de ker kelijke wereld. Het blad „Mayo", or gaan van de partij van Sadat, zal bij zonderheden over het komplot mel den, aldus de televisie. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 -19.30 uur. St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein". 14.30 - 15.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Onder de Beuze. Openlucht schaken 19.00 - 21.00 uur (gratis deelname). Renesse Slot Moermond. Rondleiding. 19.00 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Noordgouwe, verenigingsgebouw. Kaartenavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Klaverjassen. 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. ARNHEM, 13-9. De politie in Arn hem heeft zondag onder de bewoners van een aantal flatgebouwen in het zuidelijk stadsdeel 300 schriftelijke waarschuwingen verspreid tegen een liftmaniak. Deze tot nu toe onbeken de opent met een valse sleutel lift deuren, zonder dat de lift op de be trokken etages aanwezig is. De lift blijft dan steken. De flatgebouwen tellen in sommige gevallen tien ver diepingen. Hoewel na het openen van een lift deur, de lift zelf automatisch buiten werk is, acht de politie dit een zeer gevaarlijk situatie. De mogelijkheid bestaat immers dat men in de lift schacht valt. De maniak is al eerder in Arnhem op pad geweest, maar „dit weekeinde was het wel bar en boos", aldus een woordvoerder van de politie. RAALTE, 13-9. Door een verkeer songeluk in de gemeente Raalte zijn zondagmiddag vijf mensen om het le ven gekomen en twee zwaar gewond. Dit heeft de politie van Raalte mee gedeeld. Het ongeluk gebeurde om ongeveer vijf uur op de Ommerweg, de provin ciale weg tussen Ommen en Raalte. Een personenwagen, die richting Ommen reed, belandde op de linker weghelft, nadat de bestuurder door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur had verloren. De auto botste nagenoeg frontaal op een te genligger, duwde deze opzij en reed toen nog eens op een andere tege moetkomende auto. De slachtoffers zijn de 21-jarige Jannes Bosch uit Olst, de 19-jarige Jenny Hendriksen uit Hardenberg, de 27-jarige H. Bakhuis en zijn 25- jarige vrouw, Bakhuis-Warmelink, beiden uit Lemele en zijn ongeveer 80-jarige grootvader, H. Bakhuis uit Lemelerveld (en niet haar schoonva der, zoals eerder was gemeld). HARDINXVELD-GIESSENDAM, 14-9. de 42-jarige J. Visser uit Har- dinxveld-Giessendam is zondaga vond door een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven geko men. De man raakte op de Wilhelmi- naweg door onbekende oorzaak van de weg, schampte een lichtmast en belandde in een sloot, waar hij is ver dronken. Dit heeft de politie meege deeld. AMSTERDAM, 14-9. De achtjarige Turkse jongen Oguz Celik is zondag middag met zijn fietsje bij het Rem- brandtpark in Amsterdam te water geraakt en verdronken. Vriendjes waarschuwden de politie en gaven de brandweer aanwijzingen bij het dreggen, waarna het stoffelijk over schot van de jongen uit het water ge haald kon worden. AMSTERDAM, 13-9. De 28-jarige Duitser P. A. Kribbe is in Amster dam overleden na het gebruik van heroïne. De jongeman werd dit week einde dood aangetroffen in de kamer van een hotel op de Haarlemmerdijk. ZWOLLE, 13-9. Bij een boerderij- brand aan de Heinoseweg in Zwolle zijn zondagmiddag twee gezinnen dakloos geworden. Een huis en een hooischuur gingen in vlammen op. De schade loopt volgens de Zwolse politie in de tonnen. Hooibroei is ver moedelijk de oorzaak van de brand. De brandweer van Zwolle was uren lang bezig met nablussen. Op donderdag tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Dagelijks (behalve op zondag) Haamstede R.K. kerk. Missietentoonstelling. 9.00 -17.00 uur. Iedere dinsdag en zaterdag Zierikzee Nobelpoort. Bezichtiging. 10.00 -16.00 uur. Maandag 14 september Zierikzee „Huis van Nassau". Algemene leden vergadering V.V.D. 19.00 uur. Stadhuis. Vergadering kommissie onderwijs. 16.00 uur. Brou wersh aven Grote Kerk. Bijeenkomst Geref. Herv. Toerustingskommisse. 19.45 Nieuwerkerk Dorpshuis. Start bejaardengymnas- tiek. 14.00 uur. Dinsdag 15 september Zierikzee Kantine Techn. School. Ledenverga dering Ver. Technisch Onderwijs. Aanvang: 20.00 uur. Rijks Scholengemeenschap. Kennis makingsavond, ZVU-kursus Ned. moderne literatuur. 20.00 uur. Rijks Scholengemeenschap. ZVU- kursus geneeskrachtige kruiden. 19.30 uur. Pr. Julianaschool, Jannewekken. ZVU-kursus Alternatieve voeding. 19.00 uur. Wijkgebouw (Jannewekken). Bejaar- dengymnastiek. 15.15 en 16.15 uur. Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Ned. Ver. van Huisvrouwen, afde ling Westerschouwen. Bezoek Bra- bers groenvoorziening Renesse. Ver trek 13.30 uur AMRO-bank te Haam stede. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. Dreischor Gymzaal. Start bejaardengymnas- tiek. 14.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Spelmiddag Algeme ne Bond van Ouderen. 14.00 uur. Woensdag 16 september Zierikzee St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein", voorstelling Het Ogenbos. 14.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst NCVB, lezing over „Mijn kontakt met vrouwen van buiten landse werknemers". 20.00 uur. Zeeuwsche Herberghe. Kursus café. 19.00 uur. (Inschrijven tussen 18.00 - 19.00 uur.) Vertrek Grachtweg 2. UW-fiets- tocht. 13.30 uur. Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring NCVB. 19.45 uur. Haamstede Rekreatiezaal rusthuis Duinoord. Bejaardensociëteit. 14.30 uur. Scharendijke Gymzaal van de Putmeet. Meer be wegen voor ouderen. 10.30 -11.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Bejaardensoos. 14.30 uur. Donderdag 17 september Zierikzee Vierschaar. Afscheid H. E. S. Sinck. 17.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen". 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. Aanvang 19.30 uur. Vrijdag 18 september Zierikzee Concertzaal. Het Theater. Film „Pro mises in the dark". 20.00 uur. Bar Mirabelle. Papa Tom's lamenta tion jazzband uit Hamburg. 22.00 uur. Scholengemeenschap Huybertstraat. Algemene ledenvergadering Christe lijk Schoolonderwijs te Zierikzee. Aanvang: 19.00 uur. Zaterdag 19 september Zonnemaire Slotkoncert „Nut en Uitspanning" met aansluitend een lampionoptocht. 19.30 uur. Maandag 21 september Zierikzee Stadhuis. Raadsvergadering. 19.40 uur. Dinsdag 22 september Haamstede Ned. Ver. van Huisvrouwen. Reisje Tér Meulen Post te Rotterdam. Ver trek 7.45 uur. Rekreatiezaal Geref. kerk. NCVB- vergadering. 19.00 uur. Woensdag 23 september Zierikzee Parkeerterrein Laan van St. Hilaire. Circus Mariska. Aanvang: 15.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Donderdag 24 september Scharendijke De Putmeet. Vergadering, eve- nementenkomissie. 20.15 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Maandag 28 september Zierikzee Rijks Scholengemeenschap. ZVU- kursus fotografie. 20.00 uur. Dinsdag 29 september Burgh Station. Vertrek bus NCVB. 13.00 uur. Renesse 't Cafeetje. Startpoging wereldre- kord flipperen. 8.00 uur. Zaterdag 10 oktober Zierikzee R.K.-kerk. Koncert Zierikzees Ka merkoor. 20.30 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)53%, (01110)3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2