Nieuwbouw huurwoningen nam drastisch toe Vierdaagse Gouden Kruis dragers in reünie bijeen Schip Greanpeace heeft motorpech Plaatsing Pershings II in Duitsland uitgesteld DE ZIERIKZEESCHE COURANT Jaarverslag woningbouwvereniging Stijgende vraag naar 2-persoons huishoudens Overstromingen in China Ontmoeting op Schouwen-Duiveland 1£6> P£ Wir Verdwenen politieman in Spaanse cel ZIER1KZEESCHE Maandag 14 september 1981 138ste jaargang Nr. 22979 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprljzenl De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Bruse Boys blijft in bekerkompetitie ZIERIKZEE, 14-9. Het inzakken van de markt in koop woningen en ook het (hiermee verband houdende) gewij zigde gedrag van projektontwikkelaars, heeft een posi tief effekt op de bouw van huurwoningen door woning bouwvereniging „Beter Wonen". Gebrek aan bouwrijpe grond was in het verleden de reden dat onvoldoende wo ningen gebouwd konden worden, maar deze ontwikke ling veranderde drastisch in 1980, meldt het jaarverslag 1980 van „Beter Wonen". Het verwerven van bouwgrond door de gemeenten werd vereenvou digd doordat de projektontwikke laars op de markt traden met aanbod in plaats van vraag. Verder kon door het stagneren van de koopsektor met voldoende huurwoningen begonnen worden in de woningwet- en premie- huur sektor. In het verslagjaar werden 170 huur woningen en 14 premie-koopwonin gen in aanbouw genomen, en dat is een groter aantal dan in de afgelopen drie jaren tesamen. Het tekort in WASHINGTON, 13-9. De V.S. zijn ermee akkoord gegaan de plaatsing in West-Duitsland van 108 Pershing 2-raketten met vier maanden uit te stellen, zo is zondag van betrouwbare militaire zijde in Washington vernomen. Washington zou met het uitstel in gestemd hebben om de stationering van de Persings-2 gelijktijdig te doen geschieden met de plaatsing van 112 kruisraketten in Italië. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft herhaalde lijk te kennen gegeven dat de bonds- republike niet het enige land wil zijn dat het besluit van de NAVO om Eu roraketten te plaatsen stipt uitvoert. Aanvankelijk zouden de Pershings-2 raketten in december 1983 in West- Duitsland gestationeerd worden dit zal nu echter vier maanden lager ge beuren. De „Washington Post" weet in dit verband te melden dat het besluit om de plaatsing van de raketten in de Bondsrepubliek uit te stellen slechts één van een reeks niet-gepubliceerde maatregelen is, genomen in het licht van het groeiende verzet in alle NAVO-landen tegen de plaatsing van de nieuwe raketten voor middellan ge afstand in Europa. PEKING, 14-9. Als gevolg van de hoge waterstand in de bovenloop van de Gele Rivier worden de dichtstbe- volkste streken in de Noord-Chinese vlakte met overstroming bedreigd. De autoriteiten treffen voorberei- dignen voor een massale evakuatie en roepen op tot waakzaamheid van wege plunderaars en slechte mensen die verwarring stichten". Tiendui zenden mensen zijn ingeschakeld bij het versterken van dijken en andere voorzorgsmaatregelen Overstromingen hebben dit jaar volgens officiële cijfers aan ongeveer 2.000 mensen het leven gekost. huurwoningen zal hierdoor in 1981 worden verminderd. Dependance Een hoogtepunt in het verslagjaar was het gereed komen van twee gere noveerde/gerestaureerde panden in het Havenkwartier te Zierikzee die in gebruik werden genomen als de pendance van het gezinsvervangend tehuis „Schouwenoord". Met de Stichting Alternatief Wonen werd overeengekomen om nog twee ande re panden uit dit projekt te bestem men voor een vorm van begeleid wo nen. Verder bleek dat het aanpassen van bestaande woningen voor rolstoelgebruikers regelmatig ver zandde in een veel te omslachtige procedure. Corneliastichting Een gesprek met het dagelijks bestuur van de Corneliastichting over een eventuele aankoop van dit verpleeghuis voor de huisvesting van 1- en 2-persoons huishoudens - daar is een grote behoefte aan in Zierikzee - leidde niet tot resultaten. Het bestuur van de Corneliastichting maakte namelijk bezwaren tegen huisvesting van niet-huwelijkse sa menlevingsvormen in dit gebouw! Het woningtekort stabiliseerde zich op een niveau van 500 huurwo ningen. Om aan woningzoekenden duidelijkheid te verschaffen over de kriteria bij de woningtoewijzing werd na overleg met de gemeente besturen een voor geheel Schouwen- Duiveland geldende urgentierege ling ingevoerd. De urgentie wordt bepaald door een puntensysteem. Van 1981 af wor den deze punten wegens medische in- dikatie vastgesteld door een medisch adviseur. Met dit uniforme toewij zingssysteem werden goede resulta ten geboekt. Ledental Woningbouwvereniging telde in het verslagjaar 2957 leden, dat houdt een groei in van 166 leden. Vanwege de hoge rentestand en in- komingsdaling nam in het verslag jaar de totale huurachterstand toe. Ook de groei van het huurbedrag door nieuwbouw, verbetering of de jaarlijkse huurverhoging, waren hier de oorzaak van. Medio 1980 stonden 624 woningzoekenden geregistreerd. De vraag naar woningen voor al leenstaanden en tweepersoons huis houdens bleef stijgen. De vraag naar bejaardenwoningen bleef konstant en verspreid over de gehele regio. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. ZIERIKZEE. De restauratie van de Grote of Nieuwe Kerk in Zierikzee vor dert. De achterkant en de zijkant van de kerk zijn inmiddels van de steigers ontdaan. De konsoliderende restauratie werd, zoals bekend, uitgevoerd onder auspiciën van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 13-9. Het aktieschip „Sirius" van de milieu-organisatie Green peace is zaterdagavond voor de Engelse kust ter hoogte van Plymouth met. motorpech voor anker gegaan. Hierdoor bestaat de kans dat Greenpeache: moet afzien van het vreedzame protest tegen de dumping van ongeveer l'5.000i vate radio-aktief afval in de Atlantische Oceaan. Dit heeft een woordvoerder van Greenpeace zondagavond desge vraagd meegedeeld. De krukas van. de hoofdmotor is beschadigd doordat er een lager is uitgelopen. Greenpea ce hoopt dat het mankement maan dag kan worden verholpen, zodat de; Sirius maandagavond of dinsdagoch tend zijn reis naar de dumpingsplek: kan vervolgen. ZIERIKZEE, 14-9. Een zeer gemêleerd gezelschap werd zaterdagochtend in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis welkom geheten door burgemeester Th. H. de Meester. Een groep mensen die echter wel iets gemeen schappelijk hebben, namelijk: een grote voorliefde voor wandelen en in het bijzonder de Vierdaagse van Nijme gen. ZIERIKZEE. Gouden Kruisdragers tijdens de officiële ontvangst in de Vier schaar in het stadhuis van Zierikzee. V.l.n.r.: de organisatoren van de Zeeuw se reünie, dr. J. C. Röhner uit Zierikzee, mevrouw M. Klaver-Budding uit Haamstede, de heer M. W. Schakel, burgemeester van Noordeloos. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Diegene die deze Vierdaagse meer dan tienmaal suksesvol heeft gelo pen mag zich gouden kruisdrager noemen en zaterdag vierde de vereni ging van gouden kruisdragers Nij meegse Vierdaagse haar reünie 1981 op Schouwen-Duiveland. In vijf bussen was het gezelschap naar Zierikzee gekomen en slechts een delegatie van deze groep (van on geveer 280 mensen) woonde het offi ciële welkom in het stadhuis bij. Vergelijkbare sfeer „Wij kennen hier slechts een avond-vier-daagse, maar die sfeer die zo'n evenement oproept zal ver gelijkbaar zijn met die in Nijmegen: het enthousiaste publiek, de medail les, de bloemen etc. Ik hoop dat u nog even de tijd vindt om een wandelin getje te maken door Zierikzee, maar doet u dat in een rustiger tempo dan u gewend bent want er valt veel te bezichtigen in Zierikzee", aldus de burgemeester. Voordat getoast werd op het slagen van de reünie dankte lid van de lustrumkommissie, de heer M. W. Schakel (oud Tweede Kamerlid) C.D.A.) de burgemeester voor de sfeervolle ontvangst in de zaal, „ver noemd naar het voor ons bijna magi sche getal 4: de Vierschaar". De aanwezigen werden in de gele genheid gesteld het stadhuis en het museum te bezichtigen. Omstreeks één uur vertrok het ge zelschap naar motel „De Zeeuwse Stromen" in Renesse voor een uitge breide lunch. Na een kort openings woordje van de heer Schakel, sprak de heer Heerdink, voorzitter van de Bond tot bevordering van lichamelij ke opvoeding. Hij wenste het bestuur en de leden van de vereniging van Gouden Kruisdragers geluk met het zesde lustrum. Goede gedachte Hij noemde het een goede gedachte om ditmaal Zeeland uit te kiezen om deze feestdag te vieren. „Een streek waar men naast kuituur en oude ge schiedenis ook de nieuwe ontwikke lingen kan aanschouwen". Hij sprak zijn vreugde uit over het feit dat de De weersomstandigheden daar zijn op het ogenblik te slecht om de 15.000 tot 16.000 vaten te dumpen. Er staat een harde wind en de golven zijn hoog. De woordvoerder zei te hopen dat het weer voorlopig slecht blijft, zo dat de Sirius op tijd - dat wil zeggen voor de dumping begint - zal arrive ren. Vierdaagse van Nijmegen ook bij de jongeren in de belangstelling staat. Was. verleden jaar een rekord gebro ken met een drie-en-twintig jarige die het gouden kruis behaalde, dit jaar werd het rekord opnieuw gebro ken en wel door iemand die dit op 22- jarige leeftijd werd. Aan het slot van zijn praatje ging hij over tot het opspelden van onder scheidingen nl. de speld van ver dienste van K.N.B.V.L.O. Deze on derscheiding werd uitgereikt aan Mr. Hoge, voorzitter van de vereniging van gouden kruisdragers, de heer Van Kessel, de sekretaris van de ver eniging, en „de generaal" van de ver eniging. de heer A. J. F. M. Egter van Wissenkerke, tevens penningmeester van de vereniging. Aan het eind van de uitstekend verzorgde lunch werd opnieuw het woord gevoerd door de voorzitter van de reüniekommissie, de heer Schakel. Hij haalde enkele herinne ringen op over het ontstaan van de vereniging. Een attentie bood hij aan, aan Generaal Egter van Wisse- kerke en de heer Schipper Hyn, die beiden sinds het ontstaan van de ver eniging in het bestuur werkzaam zijn geweest. Ook voor het echtpaar Met- tes, dat veel voor de vereniging heeft gedaan had hij een attentie. Evenals voor dr. Röhner, die in 1922 voor de eerste maal de Vierdaagse liep en die sinds 1932 gouden kruis drager is. Verder vermeldde hij dat dr. Röh ner daarnaast ook nog ereburger is van de stad Zierikzee en dat deze zich geweldig heeft ingezet voor de vier daagse. Vervolg pag. 3 Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking: Veel bewolking en in de loop van de dag van het zuidwesten uit regen of motregen; minimumtemperatuur omstreeks 10 graden; middagtempe- ratuur ongeveer 19 graden; vannacht matige wind, morgen aan de kust tot krachtig toenemende wind uit zuid tot zuidwest. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 18 sept.: Woensdag Af en toe zon Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: west 5 Donderdag: Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 15 sept. Zon op 7.14, onder 19.55 Maan op 20.59, onder 8.31 Laatste Kwartier: 20 september (21.47) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 15 sept. 5.22 16.34 10.31 22.57 Springtij: 16 september HET WEEROVERZICHT DE BILT, 14-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine stormdepressie, die zich tijdens het weekeinde boven de Noordzee ontwikkelde, trekt lang zaam, in betekenis afnemend, rich ting Polen. De neerslagzöne, beho rende bij een oceaandepressie ten westen van Ierland, heeft maandag morgen west-Frankrijk en Wales be reikt. Deze zóne verplaatst zich gelei delijk naar onze omgeving en er wordt voor dinsdag dan ook veel be wolking verwacht gevolgd door re gen. Het eerst in het westen van het land. De middagtemperatuur wordt ongeveer 19 graden. De wind waait morgen in hoofd zaak uit zuidelijke richtingen en neemt in de loop van de dag toe tot vrij krachtig, aan de kust mogelijk tot hard. DEN BOSCH, 13-9. De wacht meester van de rijkspolitie L. van der H., die zich op 11 augustus niet te rugmeldde bij zijn onderdeel in Box meer, blijkt afgelopen vrijdag door de Spaanse politie te zijn gear resteerd wegens diefstal. Dit heeft de woordvoerder van de rijkspolitie Den Bosch zondag mee gedeeld. De 22-jarige wachtmeester was op 10 augustus teruggekomen van va kantie in Benidorm. Op 11 augustus, toen hij om zes uur 's morgens had moeten beginnen, kwam hij niet op dagen. Op 14 augustus werd zijn uni form ontdekt in een bagagekluis op het station van Maastricht. Guardia Civil De Spaanse politie heeft de Neder landse autoriteiten er nu in kennis van gesteld dat de wachtmeester af gelopen vrijdag door de Guardia Ci vil van San Feliu is gearresteerd. De wachtmeester zal door de korpsleiding worden ontslagen om dat hij zich niet korrekt in dienst heeft teruggemeld, aldus de woord voerder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1