Zierikzeese aktiviteiten in nationale vredesweek HET MEISJE UIT DE MOLENPOLDER Kritiek op Solidariteit ELEKTRO LIEVENSE „Als je de vrede wilt Uitgestippeld programma moet tot denken zetten Pronkstuk Picasso in Prado Flitsen uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag; li september 1981 Nr. 22978 9 ZIERIKZEE, 10-9. „Als je de vrede wilt" is het thema dat Wereldwinkel Zierikzee en het Leger des Heils heb ben gekozen voor een serie evenementen in klubhuis „De Lichtboei" tijdens de nationale vredesweek die van 21 tot en met 27 september wordt gehouden. „Als je de vrede wilt", een thema dat vragen oproept. Als je dat wilt, wat dan? „We hopen dat we de men sen met ons programma aan het den ken zetten", vertelt Grace Molegraaf van de Wereldwinkel. „Praten over vrede duurt hopelijk niet slechts één week, ook al kan deze vredesweek wel een aanzet zijn om deze diskussie op gang te brengen". Opvoeding Grace Molegraaf en Thea Verker- ke, klubhuis koördinatrice van het „Leger", delen dezelfde mening: „Vrede begint bij opvoeding, leren met elkaar om te gaan, leren te delen". Om dit duidelijk te maken wordt tijdens de Vredesweek in de wereldwinkel een expositie ingericht over dit thema. NEW YORK, 10-9. Pablo Picasso's „Guernica", het werk dat hij maakte als een in memo-nam voor het dorp dat in de Spaanse burgeroorlog door het Luftwaffe van het derde rijk werd platgegooid, wordt op tijd uit New York overgebracht naar Ma drid, zodat het het pronkstuk kan zijn van de retrospektieve ten toonstelling van Picasso's werk in het prado in Madrid. Guernica dateert van 1939 en is in bruikleen in het Museum of Modern Art van New York geweest tot de dag waarop in Spanje de demokratie zou zijn hersteld. De retrospektieve in Madrid begint op 26 oktober. De Spanjaarden zullen dan voor het eerst een van de be roemdste doeken van een hunner landgenoten met eigen ogen kunnen aanschouwen. NEW YORK. De leider van de Rus sische afvaardiging bij de Verenigde Naties, Oleg Trojanowski, heeft tij dens de bijzondere zitting over de kwestie-Namibië „bepaalde kringen in het Westen en vooral in de Vere nigde Staten" ervan beschuldigd op zettelijk politieke spanningen te ver groten. BARCELONA. De Spaanse politie heeft de Noordierse aktiviste Berna- dette Deflin, die in Barcelona een toespraak zou komen houden, de toe gang tot het land belet. Dit hebben twee linkse organisaties meegedeeld. TEGUCIGALPA, Honduras. In Honduras bereiden ongeveer 6.000 Nicaraguanen een kontra-revolutie voor in hun land. Dit heeft Enrique Sequeira, een kaderlid van de vroe gere nationale garde van ex- president Som Oza gezegd in Teguci galpa, de hoofdstad van het buurland Honduras. ZEEBRUGGE. Onbekenden heb ben in de nacht van woensdag op donderdag op drie plaatsen langs de spoorlijn Gent-Brugge brand gesticht uit protest tegen het vervoer van kernafval. Over dat trajekt reed namelijk kort nadien de zesde en laatste met kernafval geladen trein richting Zeebrugge. Maandag 21 september, negen uur, zal deze tentoonstelling worden geo pend door de zesde klas van de open bare lagere school „Het Kofschip". Diezelfde dag houdt ds. Hiensch, voorziter van de provinciale inter kerkelijke werkgroep Vredesweek 's avonds om 8 uur een lezing over het onderwerp: Wat doen wij met het vraagstuk van de kernbewapening. Scholen De wereldwinkel en het Leger des Heils hebben alle lagere scholen op Schouwen-Duiveland gevraagd een werkstuk te maken dat betrekking heeft op de vrede. Verder heeft Alice Sayers van het poppentheater „Al te Klein" in Zierikzee, speciaal voor de ze vredesweek een voorstelling in el kaar gezet waarvoor de lagere school klassen 1, 2, 3 en 4 zijn uitgenodigd. De klassen 5 en 6 en de brugklas kre gen een uitnodiging om de expositie, die de gehele week geopend is, te ko men bekijken. Film Donderdagavond, na koopavond, om negen uur zal in klubhuis De Lichtboei een film worden vertoond die handelt over een konflikt tussen autoritaire leraren en een leraar die dat juist niet is. Een film geschikt voor ouders/leraren maar ook voor de kinderen. Een speciaal evenement voor het hele gezin is een speurtocht door Zie rikzee, die zaterdagochtend om 11.00 uur begint. Het is een speurtocht die o.a. leidt langs monumenten die betrekking hebben op oorlog en vrede/vrijheid en (bijvoorbeeld het Gravensteen) hechtenis. Zaterdagmiddag vindt jurering en prijsuitreiking plaats van de door de lagere scholen gemaakte werkstuk ken. Kerkdienst Zondag 27 september zal in de zaal van het Leger des Heils in de Poststraat een gekombineerde vredes-zendingsdienst worden ge houden. Veel kerkdiensten zullen overigens zondag 20 en 27 september in het teken staan van de vredes week. BRUSSEL. De auto-export vanuit Japan naar Nederland is in de eerste zeven maanden van dit jaar ferm ge daald. In deze periode werden op de Nederlandse markt ruim 61.000 wa gens afgezet, hetgeen een verminde ring van elf procent betekent ten op zichte van vorig jaar. LONDEN. De Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Carring- ton, heeft gewaarschuwd voor de „zeer ernstige gevolgen" als er geen vreedzame regeling komt voor de on afhankelijkheid van Zuidwest- Afrika (Namibië). LONDEN. De Egyptische afdeling van het British Museum in Londen opent haar deuren weer voor het pu bliek, nadat wat wel genoemd wordt „de grootste en representatiefste kol- lektie Egyptische oudheden buiten Egypte", in de afgelopen vijf jaar ge heel opnieuw is ingericht. Het Leger des Heils is van plan nog enkele weken op het thema „als je vrede wilt" voort te borduren. In samenwerking met Mar van der Veer zal een musical worden ingestu deerd (met teksten over de vrede), die waarschijnlijk voor verenigingen en in bejaardenhuizen zal worden op gevoerd. TOURS. De politie van Tours, in Midden-Frankrijk, heeft een Span jaard gearresteerd, die probeerde vervalste Nederlandse girobetaal kaarten te verzilveren. Dit heeft de plaatselijke politie meegedeeld. LUANDA. Een aantal Afrikaanse landen heeft Angola aangeboden mi litairen te sturen om de Zuidafri- kaanse troepen uit Angola te verdrij ven. Dat heeft de Angolese president, Eduardo Dos Santos, gezegd op een perskonferentie in Luanda. GDANSK. De aankomst van de eerste eigen tv-camera van de Poolse vrije vakbond Solidariteit werd door zijn kongres in Gdansk met begroet. „De camera die u ziet is van ons. Van af vandaag hebben wij de Poolse staattelevisie niet meer nodig". LUXEMBURG. De Europese christen-democraten in de E.G., vere nigd in de „Europese Volkspartij" (E.V.P.) hebben de socialistische in ternationale gevraagd met hen te werken aan een politieke oplossing voor El Salvador. ZAGREB. In het vierde proces van dit jaar tegen Kroatische dissidenten is de 45-jarige ekonoom Marko Vese- lica tot elf jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens aktiviteit tegen de staat, zo hebben funktïonarissen in Zagreb meegedeeld. TOKIO. De Verenigde Staten doen met Panama en Japan mee aan een studie over de haalbaarheid van een tweede Panamakanaal, zo heeft een medewerker van de Panamese presi dent in Tokio gezegd. MONTPELIER. Een installatie voor proefboringen naar uranium in de buurt van Montpelier in het zuid en van Frankrijk is in de nacht van woensdag op donderdag door een bo maanslag beschadigd. De installatie is eigendom van de Franse staatsmaatschappij voor kernener gie Cogema. PARIJS. Jacques Lacan, de Franse psychoanalyticus en stichter van de Parijse school van Freud (die hij overigens vorig jaar ophief), is woensdagavond op 80-jarige leeftijd overleden. WARSCHAU/OOST-BERUJN, 10-9. Zowel in de Poolse als in de Tsjechoslowaakse pers is donderdag felle kritiek geleverd op de belofte dinsdag van de vrije Poolse vakbond Solidariteit vrije vakbonden in het hele oostblok te zullen steunen. Het Poolse partijblad „Trybuna Ludu" schreef dat de boodschap van „alle arbeiders van Oost-Europa" al leen maar het wantrouwen bij de buurlanden ten aanzien van Solidari teit kan vergroten. De betrekkingen van Polen met de bevriende socia listische landen zouden daardoor be last kunnen worden. Volgens de krant moet het principe van niet-inmenging wederzijds wor den gehanteerd. Het Tsjechoslowaakse partijblad „Rude Pravo" veroordeelde donder dag met grote felheid de boodschap van Solidariteit. De krant noemde die een „provocatie" en een „poging om de contra-revolutie te exporteren". WASHINGTON. De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Wein berger, heeft er bij president Reagan op aangedrongen geen drastische be zuinigingen door te voeren op defen siegebied, maar een woordvoerder van het Witte Huis zei te verwachten dat defensie niet onder bezuinigin gen uit zal kunnen komen. PEKING. De voltallige zitting van het vijfde nationale volkskongres zal in november in. Peking worden ge houden. Dit heeft het persbureau Nieuw China donderdag in Peking gemeld. WARSCHAU. De Poolse regering zal niet de uitslag accepteren van een referendum onder de arbeiders van de grootste Poolse staalfabriek in Katowice over het ontslag van de di- rekteur. Het Poolse persbureau PAP heeft donderdag gemeld dat de mi nister voor de metaalindustrie, Zbig- niew Szalajda, dit heeft gezegd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De Partij van de Arbeid en de Evert-Vermeerstichting voor internationale solidariteit bin nen de PvdA hebben besloten om via het komite Zuidelijk Afrika vijftien duizend gulden beschikbaar te stel len voor de Swapo, de bevrijdingsbe weging voor Namibië. Dit heeft de Partij van de Arbeid donderdag mee gedeeld. DODEWAARD. PvdA-voorzitter Max van den Berg heeft donderdag met enige uren vetraging toch een be zoek gebracht aan de kerncentrale in Dodewaard (GKN). Aanvankelijk had GKN-direkteur Bakker bij de ontvangst van de delegatie op het Kema-terrein in Arnhem verklaard dat Van den Berg en zijn gevolg niet welkom waren in de centrale. BREDA. De 47-jarige R. A. Smit uit Maarssen is donderdagmorgen door een verkeersongeluk in Breda om het leven gekomen. De vrouw zat in een personenauto, die van achter en werd aangereden door een vracht wagen, die in dichte mist op een file in reed. BREDA. De gemeente Breda slaagt er niet meer in haar groeistad- funktie waar te maken doordat het Rijk onvoldoende meewerkt en de provincie Noord-Brabant zelfs tegen werkt. HEERLEN. Het Limburgs jeugdto neel, het oudste van het land, viert 20 september in de Stadsschouwburg in Heerlen zijn 35-jarig bestaan. Direkteur-regisseur-oprichter H. Hensgens gelooft in het voortbestaan van de groep, die vasthoudt aan het sprookjesrepertoire. SOEST. De Soester journalist Adriaan Slooff mag van de Oostduit- se autoriteiten de D.D.R. niet als toe rist bezoeken. Aan Slooff werd vorig jaar een journalistenvisum gewei gerd. Nu is hem een toeristenvisum geweigerd. DEN HAAG. Uit recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (C.B.S.) blijkt dat de luchtve rontreiniging door fossiele brandstoffen in verbrandingsovens vorig jaar enigszins is teruggelopen. Vooral bij de raffinaderijen en de in dustrie is duidelijk sprake van een vermindering van de uitworp. EINDHOVEN. De Rijkspolitie heeft in samenwerking met de ge meentepolitie Eindhoven drie man nen aangehouden die ervan worden verdacht eerder deze week een Rabo bank in St. Oedenrode te hebben overvallen. VALKENSWAARD. Boubedrijf Hertroijs uit Valkenswaard verkeert in financiële moeilijkheden omdat de ABN-bank niet langer bereid is kre diet te verlenen. Volgens direkteur T. Swinkels van het bouwbedrijf komt daardoor de werkgelegenheid van de 100 personeelsleden ernstig in gevaar. DEN HAAG. De uitzonderingspo sitie van het vak geschiedenis en staatsinrichting op Havo- en VWO- scholen is opgeheven: in het staats blad is gepubliceerd, dat met ingang van het lopend schooljaar voor dit yak een schriftelijk examen ver plicht is. Zondag 13 september, 21.15 uur, Nederland 2: Stavisky. V.l.n.r. Charles Boyer, Jean-Paul Belmondo en Frangois Perrier als de hoofdrolspelers in deze film. ZONDAG 13 SEPTEMBER NED. 1: De AVRO geeft na zeven uur een overzicht van het televisie seizoen 1981-1983, waarna fragmen ten van een koncert van de Ameri kaanse zanger Lou Rawls. Met Ka mer 96" wordt een werkstuk getoond van tweede jaars studenten van de Nederlandse filmakademie. „Treur zangen bij de dood van drie Spaanse dichters" is de wat sombere titel van een soort Televisieopera, waarbij ge bruik werd gemaakt van electroni- sche technieken en tv beelden. Dan een werkstuk van vierde jaarsstu denten van de filmakademie getiteld „Het bewijs". Een taxichauffeur doet van alles om aan geld te kunnen komen voor een vergunning. Terwijl hij 's nachts een passagier aflevert bij een afgelegen huis, verslindt de waakhond in de tuin een stuk vlees terwijl in het huis dokumenten wor den ontvreemd. Avro's sportpanora- ma toont o.a. beelden van het Ameri kaanse tenniskampioenschap Flus hing Meadows. NED. 2: Tennis uit Flushing Mea dows is ook de hoofdschotel van Sportpanorama op zondagmiddag, In „De lachende scheerkwast" gaat Rein Schaambergen duidelijk buiten zijn boekje in zijn toenaderingspo gingen tot een zangersje. De twee uur durende Frans/Italiaanse speelfilm Stavisky handelt over een in de der tigerjaren in Frankrijk levende Rus, die zich via louche praktijken tot een welgesteld burger wist op te werken. De ontdekking van zijn bezigheden betekende niet alleen de ondergang van Stavinsky, maar tevens werden de-Franse regering en financiers mee getrokken in zijn val. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 -1368 01119 -1634 LONDEN. De familieleden van de zes Noordierse gevangenen die in de Maze-gevangenis in hongesrstaking zijn, hebben duidelijk gemaakt dat ze het streven van de gevangenen blijven steunen. ZONDAG 13 SEPTEMBER NED. 1: 11.00 Eucharistieviering; 13.00 Nieuws voor doven; 16.30 Mede landers en Nederlanders; 17.00 Kerk dienst; 17.45 Wilde ganzen; 18.20 Nieuws voor doven; 19.00 Nieuws; 19.05 AVRO Televisieseizoen; 19.40 Lau Rawls; 21.00 Kamer 96; 21.30 Treurzangen bij de dood van drie dichters; 22.10 Het bewijs; 22.50 Sportpanorama; 00.30 Nieuws. NED. 2: 15.30 Nieuws; 15.35 La- waaipapegaai; 16.05 Sportpanorama; 17.05 Studio Sport18.45 Se samstraat; 19.00 Studio Sport; 20.00 Nieuws; 20.10 Panoramiek; 20.40 Vijf minuten bedenktijd; 20.45 De lachen de scheerkwast21.15 Stavisky; 23.15 Nieuws; 23.20 Nieuws voor doven. MAANDAG 14 SEPTEMBER NED. 1: Een special rond Karin en Alice de Vries oftewel May wood staat vanavond op het programma. Eveneens een dokumentaire over het Duitse verzet tijdens de Tweede We reldoorlog tegen het Hitlerbewind. Er wordt gewag gemaakt van o.a. het proces van de samenzweerders tegen Hitier, juli 1944. Vele procesversla gen, beeld en geluidsdokumenten werden als geheime staatszaken be schouwd en op bevel van minister Goebbels vernietigd. Waar maar iets van verzet aan het licht kwam werd door de SS en Gestapo streng opge treden. Desondanks bleef het verzet onder alle lagen van de bevolking zijn kop opsteken. In de familie Bel lamy keert James zeer enthousiast uit Amerika terug. Dr. Hoogstraten gaat in Meditatie in op de betekenis van de Duitse theoloog Bonhoeffer. NED. 2: Dit keer een samenvatting van alle uitzendingen van Ter land, ter zee en in de lucht. Een stille liefde is de titel van een Nederlandse speel film uit 1977. Het verhaal handelt over een twaalfjarige jongen wiens ouders zijn gescheiden. Hij wordt via de rechter toegewezen aan zijn moe der. Hij mag zijn vader gedurende een half jaar niet ontmoeten. De va der ziet kans1 de jongen na schooltijd te ontvoeren voor een gezellig wee keindje samen. De moeder stelt de politie op de hoogte en vader en zoon vluchten naar België. De jongen ver langt echter terug naar huis en de va der neemt telefonisch kontakt op met de moeder, die van de gelegen heid gebruik makend een valstrik uitzet voor een arrestatie MAANDAG 14 SEPTEMBER NED. 1:10.00 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws voor doven; 14.00 Schooltele visie; 18.20 Nieuws voor doven; 18.58 Nieuws; 19.00 Wollie's wereld; 19.05 De Lucy Show; 19.30 May wood; 19.55 Geheime Rechssache; 21.37 Journaal; 21.55 De familie Bellamy; 22.45 Medi tatie; 23.00 Nieuws; 23.05 Nieuws voor doven. NED. 2: 18.35 Sesamstraat; 18.50 Jeugdjournaal18.59 Woody Wood pecker; 19.06 Tom Sawyer en Huckle berry Finn; 20.00 Journaal; 20.27 Het beste uite ter land, ter zee en in de lucht; 21.20 Aktua tv; 21.55 Een stille liefde; 23.35 Nieuws. ZIERIKZEE. Het grootste deel van de aanlegmogelijkheid aan 't Luitje werd deze week in besiag genomen door het enorme en luxe passagiersschip „Deutschland", dat Zierikzee al meer bezoeken heeft gebracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 56 Heieen legde troostend haar arm om het tengere lichaam heen, maar kon dadelijk geen woorden van troost vin den. De naïeve, onschuldig uitgespro ken woorden van Geertje Trader had den haar een steek gegeven. Ze voelde een verkilling in zich opkomen. Maar waarom eigenlijk? Geertje hief haar betraand gezicht naar haar op. „Ik heb je toch niet ge griefd, Heieen?" Onmiddellijk beheerste de jonge vrouw zich en kuste het bevende meis je met volle hartelijkheid. „Welnee, meid. En wat die verdachtmakingen betreft, trek je er niets van aan, hoor. Wij houden allebei van elkaar en zijn erg gelukkig." Geertje gaf een zucht van verlich ting. „Ik dacht wel, dat het kletspraat jes waren en daarom wilde ik het je vertellen." Maar Heieen had het gevoel alsof ze eensklaps een steen in haar binnenste voelde. De lamp brandde al, toen Hugo ein delijk in de huiskamer kwam. Geertje was al een poosje weg. Hij gaf haar een zoen en toen ze zijn lippen op de hare voelde, moest ze onwillekeurig denken aan de woorden van Geertje. Maar on middellijk bande ze die gedachten weer uit zich weg. De volgende avond was Heieen op de fiets naar de stad gegaan om enkele noodzakelijke dingen te kopen. Ze was nog even bij haar schoonmoeder aan geweest en kwam zodoende wat later dan gewoonlijk thuis. Het begon al te schemeren, toen ze met de fiets aan de hand het plaatsje kwam oplopen Nadat ze de boodschappen in de keuken had gelegd - ze zou ze morgen wel uitzoeken en opbergen, daar was ze nu te moe voor - liep ze de kamer in. „Dag!" begroette ze vrolijk, „een beetje laat, he? Ik ben nog even bij je moeder geweest Ze had het zo stil" Heieen kuste hem en hij kuste haar koel terug, iets wat haar verwonderde. Anders was hij veel onstuimiger, maar ze besloot net te doen alsof ze niets bemerkte. Nadat ze hoed en mantel had afgedaan, zette ze melk op voor de koffie en bracht die na enkele minuten binnen. Gewoontegetrouw streek ze Huug even over zijn hoofd, nadat ze de koffie bij hem had neergezet, maar ook ditmaal reageerde hij niet Ze zuchtte even en ging in haar hoekje zitten met een handwerkje. Hugo rookte een siga ret en las de krant Af en toe keek hij echter verstrooid op en het viel haar op, dat hij bijzonder stil was. Na een poosje legde hij de krant opzij en haalde een brief uit zyn zak, die hij begon te lezen. Daarna borg hij de brief weer op en trommelde met z'n vingers op het tafelblad. Toen ontmoe ten hun blikken elkaar. Heieen lachte, maar hij vertrok geen spier. Eindelijk verbrak hij de ondraaglijk geworden stilte. „Zeg", begon hij eens klaps, een beetje weifelend. Het scheen, alsof hij naar de juiste woon den zocht: „hoe lang is je vader al Door HENK VAN HEESWIJK dood, Heieen?" „Vader?" Ze had wel vermoed, dat er iets bijzonders aan de hand was, maar wat had haar vader daarmee te maken? „Vader?" herhaal de ze, „dat is ruim een jaar geleden, dat hij overleed." Ze haperde even, toen ze het laatste woord uitsprak, maar het ontging hem niet „Ik wil geen droeve herinneringen oprakelen, maarhoe is je vader eigenlijk overleden?" Het bloed week uit haar gezich en ze werd langzaam krijtwit Toch trachtte ze zich te beheersen en borg de han-v den in de schoot om niet de laten merken, hoe ze plotseling beefde. „Men neemt aan vanzelfmoord." Haast onmerkbaar kwam het over haar kleurloze lippen. Hij knikte. „Dat meende ik ook. Het spijt me, dat ik je leed deed door de herinnering. Maar vind je niet dat je het me eerder uitje eigen had moeten vertellen?" „Waarom?" „Waarom? Nu, dat is nogal duidelijk, zou ik zo zeggen." Nu keek ze hem verbaasd aan. „Meen je 't?" vroeg ze. >4a zeker meen ik dat", antwoordde hij kregel „Een man en een vrouw moeten geen geheimen voor elkaar hebben". „Dat ben ik volkomen met je eens," zei ze koeL (wordt vervolgd) f f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 9