VOORBESCHOUWING SCHOU WEN-DUIVEL AND SEIZOEN 1981-1982 Veel voetbaltalent op Schouwen-Duiveland M Direkt en open spel bij Zierikzee Mevo Situatie SKNWK minder rooskleurig Goaltjesdief bij ZSC Landurige schorsing Dreischor, SVOWK en Zonnemaire Het is tenslotte een hobby t ZIERIKZEE, 11-9. Als je als import-Zeeuw betrokken raakt bij alles wat er zoal rond het provinciale voetbal hangt, dan moet je je onbewust wel eens de vraag stellen, waar ze in Zeeland mee bezig zijn. Er wordt gevoetbald, nou ja, dat is een vrij normale zaak, maar het randgebeuren, daar moet je na een tijdje toch wel je vraag- en uitroeptekens bijzetten. „Het Zeeuwse voetbal zit in het slop, sterker nog het gaat er steeds dieper in", is bijna de meestgebezigde uitspraak van het jaar. Maar is dat werkelijk zo? Gaat het werkelijk zo slecht met het voetbal in het Zeeuwse land, of is het praten in die rich ting een stokpaardje bij gebrek aan betere gespreksstof. Of is het zo dat driehoekje Vlissingen-Middelburg-Arnemuiden bepalend is voor het peil in Zeeland? Je zou het bijna gaan denken. Wanneer je je even bepaald tot het voetbalgebeuren op Schouwen-Duiveland en je blikt dan terug op het laatste sei zoen, dan moet je - of je dat nou wilt of niet - toegeven, dat het op het meest noordelijke „eiland" nog lang niet zo slecht is geweest. En Schouwen-Duiveland is toch ook Zeeland, of niet soms? Van alle standaardteams - dertien stuks - hoef de er niet een een stapje terug te maken, terwijl er vier het komende seizoen een klas hoger gaan spelen. Het is een duidelijke zaak dat er in Zeeland met maar één echte maatstaf wordt gewerkt: gaat het Vlissingen en Mid delburg slecht, al of niet door bestuurlijke fouten, dan gaai het met het Zeeuwse voetbal slecht. Een uitermate rare ge- dachtenkronkel. Het wordt zelfs zo vaak en heftig herhaald, dat bijna iedere Zierikzee-, Bruse Boys- of Renesse-speler het gelooft. Het Walcherense voetbal staat model in Zeeland, door dik en dun, maar in de praktijk blijkt een en ander best anders te zijn. Wat zit er met name op Schouwen-Duiveland (maar ook in Zeeuws-Vlaanderen of op de Bevelanden) niet een smak talent. Je moet eens kijken, wat er bij Zierikzee of Bruse Boys staat te trappelen om in het standaardteam te komen, dat is toch verheugend. Jongens als Rini Stoutjesdijk, Marco Bij de Vaate, André van de Klooster, Jan-Leen Boot, Theo Wittenberg of Tonny van den Berge, Leo Beider, Jacob van de Berge en Wim van Dijke, zijn dat geen talenten? En zo zitten ze ook bij andere verenigingen, maar minder opvallend, omdat Zierikzee en Bruse Boys nu eenmaal het hoogst voetballen. Maar wat te zeg gen van Gert-Jan Kunst bij ZSC, Hans Rotte of Marco van de Have bij Duive- land, Peter Noordijke bij WIK, Marcel van de Berge, Leo Bom en Niek-Jan Schrier bij DFS en natuurlijk Martin Quist bij Mevo. Waarschijnlijk mag de rij namen zelfs nog een keer zo lang zijn, maar het is slechts een voorbeeld. Het hoeft dan ook helemaal geen betoog, dat het gros van de Schouwèn-Dui- velandse trainers optimistisch het nu met rasse schreden naderende seizoen inblikt. En waarom ook niet. „We hoeven hier toch niet onder te doen voor ploegen uit andere delen van de provincie, zelfs niet voor de Brabantse en de Zuidhollandse", hoor je zeggen, en ze hebben gelijk. Maar er moet gewerkt worden, hard gewerkt. Belangrijk is ook (punt één zelfs) dat er geprobeerd wordt positief te zijn te genover het voetbal. Als er gewerkt wordt zo goed het kan en het lukt niet, dan is het jammer, maar er is dan wel gedaan wat er redelijkerwijs verwacht kon worden. Even redelijk is het in zo'n geval om de prestaties van een team op z'n waarde te schatten. Het is nu eenmaal niet aan ieder team gegeven om kampioen te worden, zelfs niet om kampioensaspiraties te hebben. Daarvoor heb je materiaal nodig. Is dat er niet, dan moet het gekweekt worden en dat kost tijd, veel tijd, voor Jan Publiek meestal té veel tijd. dat we ons handhaven, gewoon om dat we té veel kwaliteit hebben om te zakken". Min of meer hetzelfde speelt bij Zierikzee, waar Bas de Zeeuw de trainersscepter overnam van interim trainer Toon van Tiggelhoven, die zelf koos voor zaterdagvereniging Mevo. De Zeeuw heeft in de luttele weken, dat hij bij Zierikzee werk zaam is, een heel ander wind door de Banninkploeg doen waaien. Het kor te, door Rotterdammer Aad Ver schoof geïntegreerde friemelspel heeft in grote lijnen plaats moeten maken voor direkt en open spel, waar ook het publiek veel meer ple zier aan beleeft. Weliswaar loopt het allemaal nog niet perfekt, maar tochZierikzee lijkt duidelijk op de weg terug. Voor een belangrijk deel debet aan de plotselinge gretigheid van de Zie- rikzeese formatie is de komst van een aantal erg jonge spelers in het standaardteam van De Zeeuw. Hij heeft er duidelijk voor gekozen die jongens een kans te geven en zoals in de oefenperiode al min of meer is ge bleken lijkt hij sukses te hebben. André van de Klooster van Zierikzee (wit shirt) in aktie. Sinds een jaar is Bruse Boys - voor velen nog steeds onbegrijpelijk - de hoogstspelen Schouwen-Duivelandse formatie. Voor een niet onbelangrijk deel heeft men dat in Bru te danken aan het onverzettelijk karakter van Nico de Frel, een trainer, die voorzit ter Maarten Verspoor en zijn bestuur met lede ogen zagen vertrekken naar de Bergse vierde klasser MOC'17. De Frel had het in zich om de technische kwaliteiten van een aantal spelers te kombineren met het karakter van de anderen, die minder begaafd waren. Puur op karakter handhaafde Bruse Boys zich. „Er had zeker veel meer in gezeten dan een plaatsje in de staart van hun klas", weet Maarten van Pelt, de op volger van Nico de Frel. „Als zij wat fanatieker hadden gevoetbald, ook op momenten, dat de punten niet broodnodig waren om van de fatale laatste twee plaatsen te blijven, dan had Bruse Boys een goede midden moter kunnen zijn. Tegen de betere ploegen uit de tweede klas - Heer- jansdam, NSW en SSC - presteerden zij voortreffelijk, maar tegen de staartploegen speelde zij soms als een krant". Van Pelt weet waarover hij praat, want door zijn voortijdige vertrek bij het Roosendaale Alliance was hij in de gelegenheid om enkele wedstrijden voor het einde van de kompetitie al uitvoerig kennis te ma ken met zijn aanstaande ploeg. Aan de zijde van zwager De Frel bekeek hij de verrichtingen van de groenwit te brigade angstvallig, zodat hij aan het begin van zijn echte verbintenis niet met „lege handen" hoefde aan te treden. „Ik vraag me wel eens af of ze niet te veel op karakter voetballen", denkt Van Pelt; „Als ze meer op tech niek speelden - en techniek hebben ze volop in huis - en dat kombineerden met hun niet aflatend karaktervoet bal, dan zou je eens wat beleven. Ik zeg niet dat ze kampioen zouden wor den, maar de tegenstanders zouden wel met het nodige ontzag over Bruse Boys praten. We gaan er dan ook al les aan doen om deze tussenweg te kreëren en we zien dan wel waar we uitkomen. Voor mij is het geen punt. André van de Klooster is een aan winst van buiten Zierikzee, maar ook Jan-Leen Boot, Marco Bij de Vaate, Wim van der Maas, Rini Stoutjesdijk en Aart van de Linde zijn spelers, die alles zullen doen om hun plaatsje in het eerste team van Zierikzee in te nemen en te houden en daar ontbrak het wel wat aan. Het vorige seizoen dachten diverse spe lers hun plaats niet te kunnen verlie zen. Dat is op zich een ongezonde si tuatie, konkurrentiestrijd moet er zijn, dat bevordert de prestatie van een team als geheel. Uitermate optimistisch zijn aan de start van het nieuwe seizoen Toon van Tiggelhoven, nieuwe trainer van Mevo, en Kees Rijnberg, terug van weggeweest bij DFS. „Ik tip op een plaats bij de eerste drie", stelt Toon van Tiggelhoven desgevraagd. Zo op het oog een ver rassende uitspraak, maar toch, wie het fanatisme van Van Tiggelhoven kent, weet dat hij achter zijn uit spraak staat. De nieuwe trainer van DFS, Kees Rijnberg. De nieuwe trainer van Zierikzee Bas de Zeeuw. Toon van Tiggelhoven „Ik wil gewoon niet zeggen, dat we in de middenmoot eindigen", ver volgt Van Tiggelhoven, „daar ben ik veel te fanatiek voor. Ik weiger voor af met minder genoegen te nemen dan met een plaats bij de top-drie. De spelers zullen een deel van mijn fana tisme over moeten nemen en dan zal het best lukken". Aanvallend moet Toon van Tiggel hoven het met aanmerkelijk minder stellen dan zijn voorganger Ko Wil- lemse het afgelopen jaar. Han Steu- tel verwisselde het oranje van Mevo voor het groen en wit van het Delftse Vitesse en ook Kees-Jan de Oude en Artie de Jonge verdwenen van de le denlijst. Voor hen kwam René Ver wijs van Zierikzee naar Mevo. Ver wijs - nu nog geblesseerd - zal de aan val de nodige impulsen moeten ge ven. In de oefenwedstrijden zonder hem was het allemaal wat povertjes, maar wie weet, oef en voetbal is altijd nog aanmerkelijk anders dan het se rieuze spel om de knikkers. Mevo debuteert in KNVB-verband tegen streekgenoot SKNWK uit Nieuwerkerk. Bij SKNWK staan de zaken er allemaal minder rooskleu rig voor. Trainer Van Dalen zag twee van zijn voornaamste steunpilaren ver dwijnen en dat is in het licht van wat er het vorig jaar allemaal wel en niet uitkwam een gevoelig verlies. De voortreffelijke doelman Hans Stout jesdijk koos uiteindelijk toch voor NSW en Robert van de Zande ver huisde naar zondagklub Zierikzee, omdat hij op de zaterdagen niet lan ger beschikbaar kon zijn. Puur optimistisch is Kees Rijn berg. Rijnberg keerde na een uitstap je naar WIK en een seizoen rust terug bij de Burghse afdelings-tweede klasser DFS en dat schijnt het eerste team goed gedaan te hebben. Na een jaar vechten tegen zichzelf straalt men nu weer een vechtlust en ijver uit, die het optimisme van trainer Rijnberg zeker rechtvaardigen. Het vorig jaar klasseerde DFS zich on danks de vele problemen als midden moter, „en dat wordt dit jaar beter", meent Rijn Berg. „Ik gok zelf een beetje op een plaatsje bij de eerste vijf. Belangrijk is dat we weinig blessures krijgen te inkasseren, om dat de selektie erg klein is". Twee van de vier ploegen, die een stapje hoger gingen hebben er inmid dels al een kompetitiewedstrijd op zitten. Zowel ZSC als Duiveland de buteerden voortreffelijk in de eerste klas van het zaterdag- afdelingsvoetbal. Met name het spel van de formatie van trainer Piet Roks belooft er veel voor het nieuwe seizoen. Duiveland heeft een uitgebalanceerd team, dat het, indien men rustig blijft voetbal len en zichzelf niet voorbij loopt, er ver kan brengen. Met een laatste man als Marco van de Have, een centrale middenvelder als Wim Bolle en een drietal op redelijk niveau staande aanvallers kan men goed voor de dag komen. Bovendien blijkt doelman Wim Matthijssen de naar Middelburg vertrokken Piet van de Maas op kor te termijn te doen vergeten. Misschien beschikt het Scharen- dijkse ZSC wel over de beste goalt jesdief bij uitstek van heel Schou wen-Duiveland, al heeft Olivier Ver- west er in André van de. Klooster en Jacob van de Berge wel twee konkur- renten van allure bijgekregen. „Het is bepaald niet makkelijk om als pu re spits te spelen in het huidige voet bal", meent Olivier Verwest. „Van de eerste tot de laatste minuut wordt er tegen je aan geschopt. Het is daar om een geweldige druk om iedere wedstrijd je doelpuntje weer mee te pikken. Je weet dat er alleen van je verwacht wordt, dat je scoort, maar door de struktuur van het huidige voetbal, dat louter op kracht is geba seerd, wordt dat steeds moeilijker uitvoerbaar". In de eerste kompetitiewedstrijd tegen 's Heer-Arendskerke slaagde Verwest toch weer, ondanks het feit, dat hij voortdurend grof werd aange pakt. Direkt na de treffer, die ZSC uiteindelijk definitief op winst zette, moest Ver west evenwel uitvallen omdat zijn direkte opponenten hem vlak voor het beslissende doeltref fende tikje fiks op de hiele trapte. „Dat is het noodlot van de moderne spits", stelde Ver west toen, „maar- het doelpunt was er en dan ben ik ei genlijk toch wel weer tevreden". Kees Berrevoets, de trainer van Brouwershaven, is bepaald niet uit gesproken optimistisch over het na derende seizoen. „Ik denk, dat we het zeker moeilijker krijgen dan het vorig jaar om een hoofdrol mee te spelen", vertelt hij. „Vooral met de uitwedstrijden hebben we nogal eens problemen". Het afgelopen seizoen eindigde Brouwershaven achter Dui veland en ZSC op de derde plaats. De formatie van Kees Berrevoets effen de min of meer de weg voor de twee andere Schouwen-Duivelandse ploe gen door twee keer te winnen van Middelburg, dat driekwart van de kompetitie bovenaan stond. „Tegen Duiveland en ZSC moesten we het steeds makkelijker afleggen. De der bysfeer ligt ons blijkbaar niet zo erg", denkt Berrevoets. Brouwershaven zou het afgelopen seizoen aanmerkelijk meer aan de top hebben meegedraaid, als de sei zoenstart niet zo belabberd was ge weest. Mede door een langdurige schorsing in de beginfase van Jan Lievens bleven de winstpunten toen weg. Na diens rentree liep het gelijk een flink stuk beter. „We zitten nu met hetzelfde probleem. Jan Lievens beging opnieuw met een schorsing van vier weken. Dat zal zeker in de beginfase van de kompetitie een ge voelig beperking betekenen", besluit Berrevoets. Voor het Kerkwervense WIK kan het in het komende seizoen allemaal alleen maar beter gaan. Henk Sprong zal zich zonder enige twijfel een pret tiger entree hebben voorgsteld dan dat hij in het vorige seizoen voor zijn kiezen kreeg. Lange tijd moest WIK knokken om behouden te blijven voor de eerste klas, maar uiteinde lijk lukte het toch nog net. Kwa spe lersmateriaal lijkt de ploeg uit Ker- kwerve aardig te hebben ingeboet, al heeft men ook hier een aantal zeer akseptabele jeugdspelers klaar staan om de vertrokken Piet en Wim Berre voets (lager team), Daan Oomst (naar Zierikzee) en Gary Brooker (terug naar Engeland) te vervangen. Een moeilijk kompetitie lijkt Re- nesse te gaan krijgen. De debuut- wedstrijd liep voor de formatie van trainer Kees van Dijke al uit op een 3-1-nederlaag in Oostburg. De vele trips naar Zeeuws-Vlaanderen zijn ook dit seizoen een ernstige handi- kap voor de Westhoekers. Handha ving betekent dan waarschijnlijk ook al een aardig sportief suksesje. Dreischor, SVOWK en Zonnemai re, de drie kleinste verenigingen van het voormalige eiland zagen niet zo veel veranderen. Bij SVOWK ver wacht men veel van de komende kompetitie. Als het even kan wil men de misstap van het vorige sei zoen, toen de kampioenstitel min of meer werd weggegeven aan Volhar ding goedmaken, vooral met in het achterhoofd de gedachte trainer Ber- tus Belyi minimaal nog een jaar te behouden. Bij Zonnemaire kwam er geduren de de voetballoze maanden zomaar een heuse trainer opdagen in de per soon van Hans de Haan, die daar naast promoveerde tot tweede klas arbiter. De Haan over zijn naar de derde klas gepromoveerde ploeg: „Ik zie het best allemaal zitten. Als de jon gens hun hoofd een beetje koel hou den en min of meer gegroepeerd kun nen blijven voetballen, dan moet het dit jaar allemaal best kunnen lukken in die klas". Bij Dreischor tenslotte bleef alles bij het oude, inklusie trainer Kees Kommer. Gezelligheid staat nog al tijd primair in de vereniging van se- kretaris Adrie Geelhoed. Resumerend nog dit. Het is alle maal nog niet zo slecht in het Schou wen-Duivelandse voetbal, uitlatin gen over teruggang, verval, slecht be leid, slecht voetbal en slechte menta liteit ten spijt. Wanneer iedereen aan het eind van het seizoen kan zeggen: „Het is alle maal best weer leuk en sportief ver lopen" dan moet men daar tevreden mee zijn. Men is tenslotte met ama teursport bezig en dan nog niet eens op zo'n hoog niveau. Voor het meren deel van de jongens en mannen (en dames natuurlijk ook) geldt het we kelijkse avondje trainen en het zater dagse of zondagse wedstrijdje als het bedrijven van een hobby. Daar mag je dan geen al te grote eisen aan stel len. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Mevo krijgt op Bannink moeilijke beker-opponent In Steenbergen Jong Ambon sterke tegenstander voor SKNWK Zierikzee kansrijk in Wolphaartsdijk Moeilijke uitwedstrijd voor Bruse Boys in 's- Heerenhoek Kan Renesse eerste misstap goedmaken ten koste van Hulsterloo? BEKERVOETBAL Zaterdag komen de vier in KNVB- verband uitkomende Schouwen-Dui velandse ploegen in aktie in de eerste rond van het KNVB-bekertoernooi. Veruit de moeilijkste opgave staat zaterdag-vierde klasser Mevo te wachten. De ploeg van trainer Toon van Tiggelhoven krijgt op eigen veld bezoek van Steenbergendat het vo rig jaar Bruse Boys in de eerste ronde van verder deelname afhield. Steen bergen is een ploeg, die altijd pas erg laat in de wedstrijd op dreef komt, zoals Bruse Boys een jaar geleden op onzachtzinnige wijze mocht ervaren. Zowel Mevo als Steenbergen komen dit jaar een klas hoger uit in de kom petitie als een jaar geleden. In Nieuwerkerk krijgt SKNWK be zoek van Jong Ambon, een technisch hoogstaande formatie, die naar alle waarschijnlijkheid te sterk zal zijn voor de ploeg van trainer Van Dalen. Toch moet SKNWK gemotiveerd bin nen de lijnen kunnen komen. Het vo rig jaar ondervond Divo dat de Nieu- werkerkse ploeg op eigen veld best zijn mannetje kan staan. Zierikzee moet op visite bij Wolphaartsdijk. De opgave is zo op het oog niet erg ge makkelijk, maar aanvallend is de f ormatie van Bas de Zeeuw duidelijk in kracht gegroeid, hetgeen wel eens de doorslag zou kunnen geven. Bruse Boys tenslotte ontmoet in 's Heeren- hoek een waarschijnlijk tot de tan den gewapend Patrijzen. Vaak groei den lager spelende ploegen in beker- ontmoetingen met hoger spelende teams tot grote hoogte en overtreffen zij zichzelf. Bruse Boys is daarom ze ker extra gewaarschuwd. AFDELING ZEELAND In de eerste klas van het afdelings voetbal staat voor het eerst een volle dig programma. ZSC mag ook zijn tweede wedstrijd op eigen veld uit komen, maar zal het tegen SVD on-_ getwijfeld aanmerkelijk zwaarder hebben dan in de ouverture, die Bram Cooman en de zijnen zo over tuigend wonnen, 4-1 tegen 's Heer Arendskerke. De verslagen ploeg van vorige week mag het nu opne men tegen de tweede winnaar van ze ven dagen geleden. Duiveland komt echter op bezoek in de Bevelanden, maar is gezien de puike prestatie tegen Rillandia toch licht favoriet. Rillandia moet ook in zijn tweede wedstrijd naar Schou wen-Duiveland. Nu staat in Kerkwerve WIK klaar om partij te geven. Een gelijkspel ligt in de lijn van de verwachtingen. In de tweede klas beginnen zowel Brouwershaven als DFS met een uit wedstrijd. Brouwershaven moet op bezoek bij het Zeeuws-Vlaamse Ra cking White, terwijl DFS in Borssele aan de bak moet. Voor beide forma ties zou een gelijkspel al erg mooi zijn. Ook in de reserveklassen wordt za terdag begonnen. In de eerste klas gaat SKNWK II op bezoek bij Yerse- ke m, hetgeen winst op zou moeten leveren voor de Nieuwerkerkers. Ka- pelle II is gastheer voor WIK II en hier lijkt de thuisploeg licht favoriet. Bruse Boys II tenslotte ontvangt Veere II, hetgeen een zege op moet le veren voor de Boys. In de tweede klas zijn zowel DFS II als Mevo II op eigen veld favoriet tegen respektie- velijk Kapelle III en Serooskerke III. Moeilijker wordt het in de derde klas voor DFS III bij Wissenkerke II en waarschijnlijk ook voor WIK III bij Apollo IV. Duiveland II ontmoet in Oosterland SSVII en hier ligt een gelijkspel voor de hand. De ontmoeting tussen SKNWK III en ZSC II geeft een neiging tot een fa- vorietenrol voor de Scharendijkse ploeg. In de vierde klas staat de ontmoe ting tussen Brouwershaven III en Bruse Boys III op het programma. Het spelersarsenaal van Bruse Boys veronderstelt een zege voor de Dui- velandse formatie. Voor Bruse Boys IV en V staan in dezelfde klas thuis wedstrijden op het programma tegen respektievelijk ZSC III en Mevo III, die waarschijnlijk in een gelijkspel zullen uitmonden. Ook WIK IV en SKNWK IV en Duiveland III en Brouwershaven II zullen elkaar wel nagenoeg in evenwicht houden. In het damesvoetbal krijgt het ge kortwiekte SKNWK bezoek van Ro- zenoord, een klus die wel te zwaar zal zijn. Dreischor begint de kompetitie in Tholen tegen de Tholense boys en ook hier lijkt weinig sukses wegge legd voor de eilandelijke formatie. KNVB ZONDAGVOETBAL Renesse speelt in de eerste klas van het zondagvoetbal voor de eerste keer thuis. De formatie van Kees van Dijke zal er alles aan gelegen zijn om Hulsterloo van puntenwinst af te houden. In de reserve eerste klas staat Zierikzee II een zware opgave te wachten tegen Biervliet II, maar normaal gesproken moeten de pun ten toch mee komen naar Schouwen- Duiveland. In de tweede klas staat Ouwerkerk meteen een zeer zware uitwedstrijd te wachten bij Robur. Mevo had in een oefenwedstrijd erg veel moeite met Robur en Ouwerkerk zal dan ook al zeer blij zijn als er een puntje thuis komt. Dreischor speelt in dezelfde klas een thuiswedstrijd tegen Cortgene. Een gelijkspel is ook hier al mooi. De derde klas geeft een thuiswedstrijd te zien voor Zonnemaire. Na de goede overwinning van Hans de Haan en zijn mannen op de reser ves van Ouwerkerk in een bekertref- fen, moet ook Kwadendamme II te „pakken" zijn. Zierikzee III ont vangt op de Bannink RCS V. Winst ligt voor de hand. In 4 E gaat Renesse II zeker winnen bij Ouwerkerk II en zal Dreischor II het thuis moeilijk krijgen tegen Goes IV. Zierikzee IV zal wel niet sterk ge noeg zijn voor Heinkenszand III. In 4 F tenslotte zal Renesse IV wel te sterk zijn voor Dreischor III, ter wijl Renesse III al blij zal zijn met een punt bij Goes V.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5