Minister Gardeniers tikt omroep op de vingers deurloo b.u. Kongres Solidariteit geëindigd Europa moet tot Oeral kern vrije zone worden Nota Oosterscheldebekken verkrijgbaar bij provincie AGENDA Vredeling: Zeeuwse Kamers van Koophandel: Advies waterkwaliteitsbeheer kent te weinig objektiviteit Schepen met kernafval weg uit Zeebrugge Schadevergoeding te Amerikaans Kernwapen standpunt PvdA installatiebedrijf WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Reklatneregels overschreden HILVERSUM, 11-9. Minister Gardeniers heeft, vlak voordat zij van departement veranderde, de omroep, maar vooral de NOS, nog op de vingers getikt, omdat men zich in de maand augustus bij sportreportages op de televisie niet aan de nieuwe reklameregels heeft gehou den. In een brief aan het bestuur van de NOS geeft zij een aantal voorbeelden van overtreddingen door Studio Sport, die door de kijkdienst van het ministerie van CRM zijn gekonstateerd. Het betreft reportages van motor races en criket vanuit Engeland op 2 augustus, van de Nederlandse kam pioenschappen atletiek in Utrecht en wielrennen in Nijmegen en de honk balwedstrijd Neptunus-Nicols op 9 augustus, van atletiekwedstrijden in Utrecht en het CHIO in Rotterdam op 22 en 23 augusuts, van de wedstrijd Ajax-PEc, de grote prijs motorsport in Zwitserland en atletie kwedstrijden in Keulen op 23 au gustus, van de training van de GRONINGEN, 10-9. Europa kan een kernwapenvrije zone worden van de Atlantische Oceaan tot Oeral door de totstandkoming van een Europees boven nationaal georganiseerde defensie. De veiligheid van een politiek geïntegreerd West-Europa in een Europese Unie moet daarbij verzekerd worden door de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie in een tri-partite veiligheidsverdrag. Een dergelijk veiligheidsbeleid biedt meer perspektief voor de Euro pese bevolking dan de politiek van eenzijdige nationale afstoting van kerntaken zoals thans door Neder land lijkt te zullen worden gevolgd. Dit stelde donderdag in Groningen oud-minister van defensie en oud- Europees Commissaris Henk Vrede ling in een inleiding tijdens een kon- gres van de Europese bewegingen in Nederland over „Europese integratie in Atlantisch bondgenootschap". Volgens Vredeling is totstandko ming van een Europese unie zonder defensie ondenkbaar. „De Exirojpese eenwording is sedert het mislukken van de Europese Defensie Gemeen schap een onvolkomen proces geble ken". Zonder defensie is geen voor tgang op het gebied van Europees Monetair Systeem, energiepolitiek, industriepolitiek of een gemeen schappelijke aanpak van de wer- kloosheidspolitiek mogelijk. In het plan van de Duitse minister van bui tenlandse zaken, Hans Dietrich Gen- MIDDELBURG, 10-9. Met belangstelling is door de samenwerkende Zeeuw se Kamers van Koophandel en Fabrieken kennis genomen van de inhoud van het advies Bestuurlijke Organisatie WAterkwaliteitsbebeer, dat door de ge lijknamige werkgroep aan provinciale staten is uitgebracht. De konklusie van het advies is dat een verdergaande koncentratie van de Waterschappen noodzakelijk is. Vooruitlopend op de realisering van deze koncentratie wordt bepleit om aan de technologische dienst een zwaardere bevoegdheid toe te kennen in de relatie tot de Waterschappen. De kamers kunnen zich niet met de inhoud van deze konklusie vereni gen. Naar hun oordeel mist het ad vies de nodige objektiviteit om als zodanig uitgangspunt te kunnen zijn voor een heroriëntatie op de taak en de werkwijze van de Zeeuwse WAter- schappen. Te zeer hebben de opstel lers van het advies zich laten leiden door het verlangen om te komen tot een egalisatie van het verschil in hef fingen zonder zich rekenschap te ge ven van de strukturele oorzaken, die hieraan ten grondslag liggen. De totale kosten, die gemoeid zijn met de uitvoering van het kwaliteits beheer, worden in hoge mate bepaald door de hoofddoelstellingen, die wor den nagestreefd. De maatregelen, die in dit kader getroffen zijn c.q. wor den voorzien, houden onvoldoende rekening met de noodzaak om tot een prioriteitenbepaling te komen. Stijging De sterke stijging van de zuive- ringslasten wordt immers bepaald door enerzijds de fase van uitvoering waarin de zuiveringstechnische wer ken verkeren, anderzijds door het tempo, waarin de uitvoering ter hand genomen is c.q. wordt. Dit laatste vormt nu juist de kern waarom het geheel draait. Zolang de principiële bereidheid ontbreekt in het kader van de uitvoe ring van de waterzuiveringstaak tot een prioriteitenbepaling te komen, kan niet verwacht worden dat een wijziging in de organisatiestruktuur tot een fundamentele wijziging in de omvang van de totale kosten welke" de Zeeuwse gemeenschap in de ko mende jaren zal moeten opbrengen, te bereiken is. Integendeel, een verdergaande koncentratie zou kunnen leiden tot nieuwe kosten stijgingen. Hetzelfde geldt ten aanzien van een eventuele uitbreiding van de taken en verant- van de maximaal toegestane hoogte van die borden, meer dan twee rekla- me-uitingen met dezelfde merknaam of merkteken en bij wedstrijderl in het buitenland op Nederland gerich te reklame. De minister wil vóór 25 september kommentaar op haar opmerkingen en wil ook weten hoe de omroepen denken een en ander in de toekomst te kunnen voorkomen. CHICAGO. De Amerikaanse fede rale „Grand Jury" is aan het uitzoe ken of de aartsbisschiop van Chica go, kardinaal John Cody, één miljoen dollar (zo'n 2,75 miljoen gulden) heeft onttrokken aan belastingvrije kerkelijke gelden met het doel er een vriendin mee te verblijden. MOSKOU. Een Sowjetrussische geschiedkundige, prof. Vitaly Baly- avski van de universiteit te Lenin grad, heeft ontdekte dat er taalkun dig verband bestaat tussen een Sibe rische stam en de oude volkeren van Mesopotamië en Italië, zo heeft het persbureau Tass meegedeeld. N ARR AG AN SETT (Rhode Island). Oceanografen van de universiteit van Rhode Island hebben meege deeld dat zij in de Atlantische Ocea an een ongewone stroming op vier km diepte hebben ontdekt die bijna 200 km breed is. wedstrijd zelf op 29 en 30 augustus en bij de veotbalwedstrijden Ajax-De Graafschap en Den Haag-Twente in hetzelfde weekeinde en een inter view met de wielrenner Hinault op 19 augustus. Overtreding Gekonstateerde overtredingen van de nieuwe regels zijn: dubbele rijen reklameborden, het overschrijden SCHOUWEN-DUIVELAND, 10-9. De stuurgroep Oosterschelde heeft het ohntwerp-beleidsplan Oosterscheldebekken gepubliceerd. Aan de natuurlij ke waarden van het gebied wordt de grootste betekenis toegekend, gevolgd door de belangen voor de beroepsvisserij. Die stellingname betekent, dat voorzieningen in de rekreatie beperkt zijn. Ter voorkoming van onenigheid tussen behartigers van alle belangen worden beheers- en inrichtingsmaatre gel genomen. De stuurgroep vindt, dat tot 1990 rond de Oosterschelde ten hoogste 1000 nieuwe ligplaatsen voor jachten gemaakt mogen worden. Na de jach thaven in Colijnsplaats (450 ligplaat sen) volgt uitbreiding In Zierikzee (stadshaven, havenkanaal of De Val) en daarna Goes. scher, tot institutionalisering van het EPS-overleg Europees politieke samenwerking ziet Vredeling een mogelijkheid tot het introduceren van defensievraagstukken binnen de EEG. BRUSSEL. De Europese investe ringsbank heeft een krediet tot een waarde van twintig miljoen gulden verstrekt aan de Deense gemeente Kalundborg voor de aanleg van een stadsverwarmingsnet dat gebruik gaat maken van de afvalwarmte van de nabij.gelegen centrale van Asnaes (West-Seeland). BRUSSEL. De Europese kommis sie heeft besloten China voor een be drag van 700.000 gulden aan nood hulp te verstrekken. Het dagelijks bestuur van de gemeenschap is tot deze hulp overgegaan nadat is geble ken dat grote delen van de provincie Sichuan door overstromingen voor een deel van de buitenwereld zijn af gesloten. Zierikzee krijgt bovendien na restauratie van de kademuren extra passantenplaatsen. In Wemeldinge kan begonnen wor den met overleg over het maken van passantenplaatsen. Verdere ont wikkling van het Goese Sas en We meldinge komen pas na 1985 ter spra ke. Voor Wemeldinge gelden daar naast nog de voorwaarden, dat de „Prinsenplaats" geschikt moet blij ven voor mosselwatering en dat de jachten de beroepsvaart niet hinde ren. Waar te zien? Wie hét koncept-beleidsplan wil in zien, kan daarvoor terecht in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg, en in de gemeentehuizen en openbare gebouwen rond de Ooster schelde. De nota is te koop voor 10,- Bestellingen kunnen worden ge daan bij het provinciehuis, telefoon 01180-27351, toestellen 124 en 226. Tot 1 november kunnen opmerkin gen over de nota ingediend worden bij de stuurgroep Oosterschelde, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg. De opmerkingen worden door gespied naar proviniciale staten, zo dat zij ze in hun besluitvorming kun nen betrekken. BRUSSEL, 10-9. De twee schepen met kernafval, de „Louis Smits" en de „Kirsten Smits'hebben donder dagavond de haven van Zeebrugge ..verlaten. woordelijkheden van de technologi sche dienst. Juist op het terrein van prioritei tenbepaling zou de provincie een be langrijke koördinerende taak kun nen vervullen, temeer omdat ook de rijksoverheid er toe gebracht zal moeten worden om een belangrijke financiële bijdrage te leveren nu in Zeeland zulke belangrijke verschil len in zuiveringslasten optreden in vergelijking met de rest van Neder land. Aanpak De voorziene kostenontwikkeling vraagt om een zodanige aanpak van het zuiveringsbeheer, dat de kosten van de te treffen voorzieningen afge zet worden tegen het te verkrijgen milieu-technisch rendement. Bij dit laatste gaat het met name om de vraag welke kwaliteit het op pervlaktewater in Zeeland dient te bezitten in relatie tot de funkties, die deze wateren voor mens en milieu vervullen. Het voorgaande samenvattend me nen de Kamers dat het toekomstige waterkwaliteitsbeheer in Zeeland vraagt om een gedifferentieerd be leid in de uitvoering van de waterzui veringstaak, rekening houdend met de specifieke eisen en bestemmingen, die aan de onderscheiden oppervlak tewateren moeten worden gesteld. Een dergelijke gedifferentieerd be leid kan zeer goed uitgevoerd wor den in het kader van het huidige wa- terschapsbestel van de provincie Zee land. Eén en ander veronderstelt evenwel de bereidheid om ten princi- piale de doelstellingen van het wa terkwaliteitsbeheer per deelgebied ter diskussie te stellen. Met inachtne ming van deze uitgangspunten zou het nieuw op te stellen provinciale waterkwaliteitsplan, de nodige coör dinatie in de provincue Zeeland tot stand kunnen brengen, zonder een verzwaring van de bevoegdheid van de technologische dienst. In territoriale water van België werden beide schepen begeleid door een eenheid van de Belgische marine. Na het verlaten van de territoriale wateren van België werd de bewa king overgenomen door de Neder landse marine. Het afgelopen weekeinde hebben zich in en rondom Zeebrugge ernstige moeilijkheden voorgedaan tussen be togers en leden van de Rijkswacht. Vijfenveertig personen werden gear resteerd. Ook op de dag van het ver trek is rondom het Havenhoofd nog geprotesteerd tegen de dumping van kernafval in zee. Toen de schepen waren vertrokken werd de haven van Zeebrugge weer voor het publiek opengèsteld. DEN HAAG. De Haagse officier van justitie, mr. H. D. W. Klein Bre- teler, vindt de eis tot schadevergoe ding van de Libanees Ammar, die vo rig jaar vijf maanden lang heeft vast gezeten op verdenking van de moord op de Turkse ambassadeur van ons land, veel te hoog. De 27-jarige Libanees, die door de rechtbank in Den Haag werd vrij gesproken wegens gebrek aan be wijs, heeft van justitie 2,7 miljoen gulden geëist. De Haagse rechtbank heeft zich woensdag in Raadkamer over het verzoek gebogen. De officier van justitie heeft daar naar voren ge bracht dat de eis, die naar Ameri kaanse normen is gesteld, volgens het Nederlandse strafrecht veel te hoog is: Mr. Klein Breteler meent dat op grond van de Nederlandse w.et,, daarbij de bijzondere;, omstandighe den in'acht genomen, niet meer dan ongeveer tweehonderd gulden per dag kan worden uitgekeerd. DEN HAAG, 11-9. De PvdA- minister in het "Vrijdag te beëdigen kabinet handhaven feitelijk hun standpunt dat zij niet zullen kunnen meewerken aan een besluit tot plaat sing van kernraketten in Nederland. Formeel gesproken echter hebben zij zich tegenover formateur en pre mier Van Agt bereid verklaard in het kabinet hierover serieus mee te dis- kusiëren, waarbij het, formeel, denk baar is dat zij in die diskussie tot an dere gedachten komen. Dit blijkt uit de bijlage die formateur Van Agt heeft gevoegd bij zijn eindverslag aan de koningin. NEW YORK. De sekretaris-gene- raal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft zich beschikbaar gesteld voor een nieuwe ambtster mijn van vijf jaar na het aflopen van de tweede eind december. GDANSK, 10-9, Het eerste deel van het kongres van Solidariteit, dat op 5 september begon, is donderdagmid dag laat officieel geëindigd. Evenals bij de opening zongen de afgevaardigden eerst het volkslied en vervolgens een gezang uit de kerk: „God beschermt Polen". Bijtend kommentaar van Moskou Ongeveer tezelfdertijd kwam een bijtend kommentaar van het Sowjet- persbureau Tass uit Moskou, waarin het kongres van Solidariteit een „an tisocialistische en anti-Sowjet orgie" werd genoemd. Tass verwees ook voor het eerst naar de boodschap van het kongres aan arbeiders en vak bonden in de andere landen van het oostelijk blok en noemde deze steun verklaring „openlijk provokatief en onbeschaamd tegenover de socialisti sche landen". Vrije verkiezingen Solidariteit wil vrije verkiezingen en de vrijheid voor alle Polen te emi greren, maar ook te kunnen terugke ren naar hun land. Andore belangrij ke besluiten, die het kongres van de Vrije Poolse vakbond nam bevesti- gien de sterke centrale leiding van de bond, die Lech Walesa wil. Hij zei een soort „diktatoriale" lei ding noodzaak te achten voor zeker twee jaar om de bond door de proble men te kunnen loodsen. Hij wordt vrijwel zeker herkozen in het tweede, beslissende deel van het kongres eind deze maand. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 3635 Zaterdag 12 en zondag 13 september Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Westhoek/Brouwershaven HAAMSTEDE Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. BURGH Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. RENESSE Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. BROUWERSHAVEN Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buytendijk. Tandarts Mevr. H. A. Boom-Keizer, Westerenban 14, Haamstede, tel. 01115-3103 neemt waar voor Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zr. W. Verkaart, Zevengetij straat 43, Zierikzee, tel. (01110) 5023, neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1203, heeft dienst voor Zierikzee, Duiveland en Bruinisse. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. -oi san* Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein". 14.30 - 15.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Onder de Beuze. Openlucht schaken 19.00 - 21.00 uur (gratis deelname). Slot Moermond. Rondleiding. 19.00 uur. N oordgou we Schuddebeurs Noordgouwe, verenigingsgebouw. Kaartenavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Klaverjassen. 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Op donderdag tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Dagelijks (behalve op zondag) Haamstede R.K. kerk. Missietentoonstelling. 9.00 - 17.00 uur. tedere dinsdag en zaterdag Zierikzee Nobelpoort. Bezichtiging. 10.00 -16.00 uur. Vrijdag 11 september Zierikzee Concertzaal. Het Theater. Film „Pro mises in the dark". 20.00 uur. Trimloop. Start sportpark Bannink. 19.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Open dans- en bin go avond, Bond van Opzichzelfstaan- den. 20.00 uur. Zaterdag 12 september Zierikzee Concertzaal. Film: „Een uur tot de ondergang". 20.00 uur, 12 jaar. Kerkwerve Ring. Koncert „Kunst en Eer". 19.30 uur. Haamstede Parkeerterrein Biesterveld. Verza melen planten werkgroep. 9.30 uur. Brouwershaven Rommelmarkt en veiling. 9.00 en 13.30 uur. Zondag 13 september Zierikzee Concertzaal. Film: „Een uur tot de ondergang". 20.00 uur, 12 jaar. Maandag 14 september Zierikzee „Huis van Nassau". Algemene leden vergadering V.V.D. 19.00 uur. Stadhuis. Vergadering kommissie onderwijs. 16.00 uur. Brouwershaven Grote Kerk. Bijeenkomst Geref. Herv. Toerustingskommisse. 19.45 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Start bejaardengymnas- tiek. 14.00 uur. Dinsdag 15 september Zierikzee Kantine Techn. School. Ledenverga dering Ver. Technisch Onderwijs Aanvang: 20.00 uur. Rijks Scholengemeenschap. Kennis makingsavond, ZVU-kursus Ned moderne literatuur. 20.00 uur. Rijks Scholengemeenschap. ZVU kursus geneeskrachtige kruiden 19.30 uur. Pr. Julianaschool, Jannewekken ZVU-kursus Alternatieve voeding. 19.00 uur. Wijkgebouw (Jannewekken). Bejaar- dengymnastiek. 15.15 en 16.15 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Ned. Ver. van Huisvrouwen, afde ling Westerschouwen. Bezoek Bra- bers groenvoorziening Renesse. Ver trek 13.30 uur AMRO-bank te Haam stede. Brouwershaven VerenigingsgebouwBejaardensoos. Dreischor Gymzaal. Start bejaardengymnas- tiek. 14.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Spelmiddag Algeme ne Bond van Ouderen. 14.00 uur. Woensdag 16 september Zierikzee St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein", voorstelling Het Ogenbos. 14.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst NCVB, lezing over „Mijn kontakt met vrouwen van buiten landse werknemers". 20.00 uur. Zeeuwsche Herberghe. Kursus café 19.00 uur. (Inschrijven tussen 18.00 - 19.00 uur.) Kerkwerve Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring NCVB. 19.45 uur. Haamstede Rekreatiezaal rusthuis Duinoord. Bejaardensociëteit. 14.30 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)53%, (01110)3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2