Duidelijke afspraken met overheid snel gewenst r Groeimogelijkheden schoonmaakbranche Voorbereidingskrediet nodig voor bestemmingsplan Kom goed DE ZIERIKZEESCHE COURANT Z.L.M.-voorzitter Doeleman: Over ruilverkaveling, grondbank, voorlichting en onderzoek Volgens Albeda Raadsvergadering Bruinisse Agenda telt vele belastingverhogingen Wj> P£ 8ii.r Luns stuurt Van Agt gelukstelegram ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag H september 1981 138ste jaargang Nr. 22978 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zlerikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Voorbeschouwing regio-voetbal '81-,82 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. GOES, 10-9. „Het wordt de hoogste tijd dat met de overheid voor langere termijn duidelijke afspraken wor den gemaakt over onder meer het ruilverkavelingsbe- leid, grondbank, voorliching en het onderzoekprogram ma. Zonder een bepaalde lijn is het niet mogelijk voor de georganiseerde landbouw konkreet in te spelen op dit beleid". Deze oproep deed Z.L.M.-voorzit ter A. J. G. Doeleman in zijn ope ningstoespraak op de hoofdbestuurs vergadering in het Landbouwhuis in Goes. Sprekend over het nieuwe kabinet stelde de heer Doeleman dat er zwaar bezuinigd zal moeten worden en dat ook de land- en tuinbouw daaraan niet zal ontkomen. Zeer ongebruike lijk zei hij het te vinden dat begin september evenwel nog niet duide lijk was waar en in welke mate er in de begroting van het ministerie van landbouw bezuinigd zal worden." Onzekerheid ,,Hoe er bezuinigd moet worden", zo stelde hij, dient in nauw overleg met het bedrijfsleven plaats te vin den". Met als achtergrond de onze kerheid over de beschikbare midde len zei hij sterk het gevoel te hebben dat urgente zaken hu niet aan de orde komen zoals o.a. de reeds toegezegde aanpassing van de beëindigingsrege ling en van de normen voor de glasaf braak. „De diskussie hierover is nu uitgesteld tot na de indiening van de nieuwe begroting, een gaftg van za ken waaruit bepaald geen beleid op langere termijn spreekt". Wat de nieuwe regering betreft, vroeg de Z.L.M.-voorzitter zich tenslotte af of deze wel voldoende ARNHEM. De krijgsraad in Arnhem heeft donderdagavond de twintigjari ge haagse soldaat J. de L. wegens dood slag op zijn stadgenoot Frans Decker (31) veroordeeld tot drie en een half jaar gevangenisstraf. DEN HAAG. Het voormalige gijze laarskamp in Sint Michielsgestel is ovor wat het hoofdgebouw betreft op de aanvullende ontwerplijst van be schermde monumenten geplaatst. daadkracht zal hebben om harde maatregelen te nemen teneinde de bergafwaarts glijdende ekonomie weer om te buigen. Kleine bedrijven Het Z.L.M.-bestuur diskussieerde naar aanleiding van een desbetref fende landbouwschapsnota uitvoerig over de problematiek van de kleine bedrijven. Een diskussie overigens die binnen de Z.L.M. al geruime tijd aan de gang is. Het onderwerp werd ter vergadering ingeleid door het hoofd van de sociale-ekonomische voorlichtingsdienst van de Z.L.M., de heer J. Markusse. De eindkonklussie van het Z.L.M.- bestuur was dat er bij het beleid niet zozeer naar de bedrijfsomvang moet worden gekeken als wel naar het on dernemerschap. Dat wil zeggen: het ondernemer schap moet centraal staan. De kleine re bedrijven moeten nadrukkelijk bij het beleid worden betrokken, bij voorbeeld via ontwikkelingskernen: groepjes kleine bedrijven die met de nodige ondersteuning (nieuwe) moge lijkheden onderzoeken op het gebied van bedrijfsontwikkeling en innova tie. De gevonden mogelijkheden moeten getoetst worden aan o.a. de afzetmogelijkheden. Met name ook inzake de innovatie zou een meer sti mulerend beleid ontwikkeld moeten worden. Akkerbouw De voorzitter van de Z.L.M.-akker- bouwkommissie de heer H. C. van der Maas gaf vooruitlopend op een vergadering van zijn kommissie een korte (persoonlijke) beschouwing over het te kiezen suikersysteem. Van der Maas zei te willen vasthou den aan het kontraktenstelsel mist dit op dezelfde wijze wordt uitge voerd zoals dit nu funktioneert. Zoniet dan wil Van der Maas de keuze opnieuw overwegen dat wil zeggen: er mag geen sprake zijn van een verkapt mengprijssysteem en/of op andere wijze oneigenlijke bestanddelen in het kontraktenstel sel worden ingebouwd. In meerderheid kon het Z.L.M.- bestuur met deze visie instemmen met de aantekening dat er ook een heroverweging moet komen als de (externe) omstandigheden 2ich sterk zouden wijzigen. Voor het overige zal het advies van de akkerbouwkom- missie worden afgewacht. Bacterievuur Inzake het bacterievuur stelde het Z.L.M.-bestuur zich op het standpunt dat gezien de alarmerende situatie deze aantasting - zonder uitzondering -rigoreus moet worden aangepakt. Dit is niet alleen noodzakelijk voor de boomgaarden maar ook voor het behoud van het openbaar groen. Overigens was er veel waardering voor de plantenziektekundige Dienst (P.D.) die er alles aan doet om verde re schade te voorkomen. De hormonen- problematiek In de hormonenaffaire begint thans meer duidelijkheid te komen. Bij heronderzoek blijkt thans dat van de heronderzochte bedrijven 85 ten onrechte verdacht of besmet was verklaard. „Deze 85 verdacht of besmet verklaarde bedrijven zul-"' len door de overheid volledig schade loos gesteld dienen te worden", zei Van Veldhuizen die stelde dat een verscherpte kontrole, maar dan wel op de goede manier, de Nederlandse veestapel vrij van hormonen zal moe ten houden. Tentoonstelling Besloten werd om in 1983 wederom een Z.L.M.-tentoonstelling te organi seren. Met de voorbereidingen daar toe is inmiddels begonnen. Deze win ter zal er weer een vraagpunt worden opgesteld onder de titel „Wat kunnen we er zelf nog aan doen, zowel op het bedrijf als maatschappelijk". Aan dit vraagpunt zal evenals vorig jaar een studiedag worden gekoppeld. Op de algemene vergadering van de Z.L.M. op maandag 7 december a.s. zal een inleiding worden gehouden door K. Wassenaar, direkteur van de Stichting Beheer Landbouwgronden (S.B.L.) over de nieuwe wet agra risch grondverkeer. WESTERSCHOUWEN. Het verdichtingsschip „Mytilus", hoog oprijzend bo ven het Oosterscheldewater; een blikvanger van de eerste orde bij de Ooster- soheldeiverken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHIEDAM, 10-9. Minister Albeda yan sociale zaken ziet groeimoigelijkhe- den voor de schoonmakbranche, zo zei hij donderdag bij de opening van het nieuwe gebouwenkomplex van Gom bed rijfsdienst voor gebouwen in Schie dam. De bedrijfstak, waarin 90.000 men sen werken, is betrekklijk ongevoe lig voor konjunktuur. Dat geeft haar in deze tijd een gunstige positie ver geleken bij veel andere bedrijfstak ken, aldus de minister. Hij ziet voor al groeimogelijkheden bij het in dustrieel schoonmaakonderhoud. Volgens Albeda kan het schoon maakbedrijf zijn werkterrein voorts uitbreiden. Hij denkt hierbij aan groenvoorziening, linnenverhuur en beveiliging. Zo kan zich een verande ring voltrekken van het schoon maakbedrijf naar algenemere „buil ding services", aldus de bewinds man. BRUINISSE, 11-9. Op donderdag 17 september verga dert de gemeenteraad van Bruinisse onder voorzitter schap van burgemeester T. C. Hekman. Voor de verande ring eens niet op vrijdag dus. Naast uiteenlopende inge komen stukken zal de raad zich buigen over een voorstel van het kollege om een perceel grond opnieuw in er fpacht te geven aan Ceheco. Het kollege stelt voor over te gaan tot het instellen van een verkeerskom- missie, mede naar aanleiding van de te nemen verkeersmaatregelen. De heer M. Meeuwsen wordt voorgesteld als lid. De bestaande verkeerskommissie „ad hoe" zal worden opgeheven. Symbool voor vrede. De nationale vredesweek zal worden gehouden van 20 tot en met 27 september. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Door de Vereniging van Neder landse Gemeenten zijn weer een aan tal wijzigingen in de bouwverorde ning aangebracht. Het kollege stelt voor deze wijzigingen over te nemen. Vervolgens dient de raad vast te stel len, de definitieve vergoeding als be doeld in art. 103 van de Lager Onder wijswet van 1920, over 1980. De Schoonheidsverordening Bruinisse dient eveneens gewijzigd te worden. Bouwvergunning In verband met een door de heer I. Jumelet aangevraagde bouwvergun ning stelt het kollege voor te verkla ren dat voor het perceel (sektie G, nummer 973) een herziening van het bestemmingsplan Buitengebied wordt voorbereid. Gemeenschappelijke regeling inza ke het instandhouden en exploiteren van een Zeeuwse Muziekschool komt ook in de raad, nu de provincie Zee land zich heeft teruggetrokken als subsidiegever. De gemeenten wordt verzocht deel te nemen in de gemeenschappelijke regeling, zoals het voorstel van het kollege luidt. Voor het vervaardigen van een bestemmingsplan voor de Kom van Bruinisse dient de raad een krediet te voteren van 44.000,—. Het ont werp bestemmingsplan kan gereed zijn omstreeks november 1981. Het sterkste argument is de waarheid Sphocles Verwachting tot zaterdagavond: Mogelijk een bui Af en toe zon en mogelijk een bui; mi nimumtemperatuur omstreeks 12 graden, middagtemperatuur onge veer 20 graden; matige wind uit zuid tot zuidwest. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 15 sept.: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Kans op neerslag: 70%. Min .temp.: 12 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: zuidwest 4 Dinsdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 12 sept. Zon op 7.10, onder 20.02 Maan op 19.44, onder 4.36 13 sept. Zon op 7.11, onder 20.00 Maan op 20.11, onder 5.52 14 sept. Zon op 7.13, onder 19.57 Maan op 20.35, onder 7.11 Volle Maan: 14 sept. (5.09) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 3.01 14.48 8.39 21.04 12 sept. 13 sept. 14 sept. 3.51 15.21 4.36 15.55 9.15 21.39 9.52 22.17 Springtij: 16 september. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-9. Het K.N.M.I. deelt mede: De temperaturen zullen de ko mende dagen niet veel hoger oplopen dan tot een graad of 20. Gisteren werd het op verschillende plaatsen nog 25 graden, maar vandaag kwam ons land in een zuidwestelijke stro ming die koelere lucht ging aanvoe ren. Deze aanvoer, die in stand ge houden wordt door een depressie die met zijn centrum tussen Schotland en IJsland ligt, zal enkele dagen aan houden. Advertentie Diverse gemeentelijke belastingen zullen gewijzigd moeten worden per 1 januari 1982. De hondenbelasting, woonforensenbelastingtoeristenbe lasting en watertoeristenbelasting zullen aangepast, verhoogd en vast gesteld dienen te worden door de raadsleden. Tot slot van de raadsver gadering zullen nog een aantal tarie ven van leges, retributies en andere rechten per 1-1-82 gewijzigd moeten worden, .evenals de gemeentebegro ting. BRUSSEL, 10-9. De sekretaris-ge- neraal van de NAVO, mr. Joseph Luns, heeft vanuit zijn hoofdkwar tier in Brussel een gelukstelegram gestuurd aan premier Van Agt. In zijn telegram zegt Luns: „mede na mens de Noordatlantische Raad biedt ik u mijn zeer welgemeende ge lukwensen met uw herbenoeming waarover ik mij oprecht verheug. Gezien de uitzonderlijke moeilijke omstandigheden en problemen waar mee u wordt gekonfronteerd wens ik u alle sterkte toe om met sukses en wijsheid het schip van staat te kun nen besturen verhuizen. van west naar oost en omgekeerd. van hoog naar laag. en omgekeerd. van klein naar groot. en omgekeerd. van dorp naar stad. en omgekeerd. van binnen naar buiten. en omgekeerd. met flakkee expresse kunt u alle kanten op flakkee expresse 01870 2188 middelharnis 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1