HET MEISJE UIT DE MOLENPOLDER Regering wil meer aandacht voor de 1,5 miljoen bejaarden Nieuwe aanpak op t.v. van Prinsesjesdag Vijf kamerleden opnieuw beëdigd Sluiting parlement zonder koets Kongres Rooie Vrouwen Beatle-Bentley geveild Stichting Filmkring Ziejook Avonturenfilm in concertzaal Blinde musicus wint concours Wat biedt de BEELDBUIS? ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 september 1981 Nr. 22977 O UTRECHT, september. De nieuwe regering zal binnenkort de derde be- jaardennota „Bouwstenen voor een ouderenbeleid" uitbrengen. Het be leid van de overheid zal de komende jaren gericht zijn op een maatschap pelijke aanvaarding van de bejaar den. Tevens wil de regering, zo blijkt uit de nota, de ouderen zelf laten deelnemen aan de verschillende akti- viteiten en bejaardenvoorzieningen. DEN HAAG, 9-9. Als gevolg van het bedanken voor het kamerlid maatschap door enkele CDA- bewindslieden werden woensdag middag vijf nieuwe kamerleden toe gelaten en beëdigd. Het betrof de da mes Kort-van Hemel en Andela- Bauer en de heren Lansink, Couprie en Borgman. Het vijftal maakte reeds eerder deel van de kamer uit. DEN HAAG, 9-9. De sluiting van de buitengewone zitting 1981 van het parlement komende maandag zal so ber zijn. De beoogde minister Van Thijn (van binnenlandse zaken) heeft desgevraagd laten weten niets te voe len voor de enigszins feestelijke opluistering van de sluiting. In tegenstelling tot zijn ambtsvoor ganger Wiegel komt Van Thijn - als hij althans op de moment minister is - per auto naar het Binnenhof. Ook de vroegere CDA-minister de Gaay Fortman gaf de voorkeur aan de auto boven de koets. Zijn opvolger mi nister Wiegel herstelde nu enkele ja ren geleden de traditie en arriveerde op de sluitingsdag per koets op het Haagse Binnenhof. \AMSTERDAM, 8-9. De Rooie Vrou wen van de Partij van de Arbeid hou den zich vrijdag en zaterdag op hun tweejaarlijks kongres bezig met de vraag hoe de komende vier jaar het herverdelen van de arbeid moet wor den aangepakt. Dit hebben de Rooie Vrouwen maandag meegedeeld. Het kongres wordt gehouden in de Jaar beurs te Utrecht. Op het kongres komen aan de orde de doelstellingen op lange termijn en de noodzakelijke wetten en maatre gelen voor de komende regeerperio de die leiden tot een eerlijke verde ling van de betaalde en de onbetaal de arbeid over mannen en vrouwen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De minister van binnenlandse zaken heeft b. en w. van Amsterdam laten weten in te stemmen met het aanbesteden van het heien van de damwanden en het graven van de bouwput voor het ge- kombineerde stadhuis-muziekthe ater. BOERDONK. Van een stuk land bouwgrond in het Brabantse Boer- donk (gemeente Erp) is in de nacht van dinsdag op woensdag een hoe veelheid spruiten gestolen die enkele uren daarvoor waren bespoten met Talcor en Pyrimor. Deze stoffen zijn zwaar giftig en derhalve gevaarlijk voor de gezondheid. GILZE RIJEN. De ruim honderd personeelsleden van het planten- en boomkwekersbedrijf Gebr. van Oosterwijck in Gilze Rijen zijn door de bedrijfsleiding naar huis gestuurd. Er is geen geld meer om de lonen te betalen. Aan de eigen initiatieven van ande ren en de zelfzorg zal meer aandacht worden geschonken. Gezien de eko- nomische situatie zal gezocht worden naar goedkopere alternatieve voor zieningen. Voorts heeft de overheid de nodige voorbereidingen getroffen om het wetenschappelijk onderzoek naar de ouderwordende mens en zijn voorzieningen meer kans te geven. Dit deelde dr. G. Hendriks, direk- teur-generaal voor maatschappelijke ontwikkeling van het ministerie van c.r.m., dinsdag mee op het symposi um over ouder worden in het Jaar- beurskongrescentrum in Utrecht. Het kabinet-Van Agt is reeds begon nen met een studie om een harnomi- sering van de diverse bejaardenvoor zieningen mogelijk te maken. De ver schillende voorzieningen op plaatse lijk niveau zullen meer op elkaar moeten aansluiten. Aantallen Het aantal bejaarden in ons land bedraagt thans 1,5 miljoen, van wie ruim 300.000 boven de tachtig jaar. Dit is 11,5 procent van de bevolking. Dit percentage zal tegen het jaar 2000 toenemen tot eenvijfde van de totale bevolking. De direkteur-generaal is van me ning dat de ouderen meer dan voor heen de gelegenheid moeten krijgen bij de voorbereiding, het beheer en de uitvoering van aktiviteiten en voorzieningen betrokken te worden. Voorts moeten faciliteiten in be jaardencentra ook dienstbaar wor den gemaakt voor andere leeftij ds- kategorieën. De zorg van de bejaar den zal meer gericht moeten zijn op de verzorging thuis. DEN HAAG. De Nederlandse zaak gelastigde in de Sow jet-Unie heeft het ministerie van buitenlandse za ken nadere inlichtingen gevraagd over de militaire oefeningen die tot 12 september in het Baltische gebied worden gehouden. AMSTERDAM. De staat is de afge lopen week nog dieper in het rood ko men te staan. Het rijk leende f 145 min. van de Nederlandsche Bank en gaf daarvoor schatkistpromessen af in het kader van het financieringsar rangement. ARNHEM. Gedeputeerde staten van Gelderland vinden, dat in princi pe ook niet-Nederlanders voor een funktie bij de overheid in aanmer king moeten kunnen komen. In Noor- wege, Zweden en - in mindere mafte - Denemarken is dat al mogelijk: BREDA. Het bestuur van de Ne derlandse Hartpatiëntenvereniging gaat niet in op de eis van enkele hon derden hartpatiënten, dat voorzitter P. van Overveld zijn funktie vóór 1 oktober moet neerleggen. APELDOORN. Een 17-jarige jon gen uit Apeldoorn (R. B.) heeft zeer ernstige brandwonden opgelopen door een ontploffing in de chemische fabriek Breustedt in die plaats. De ontploffing richtte een schade aan van ongeveer een miljoen gulden. DEN HAAG. Minister Van Aarden- ne van ekonomische zaken vindt het bedrag van 37 miljoen gulden vol doende, dat hij en zijn kollega van milieu als steun voor behoud van de ruwstaalproduktie aan Nedstaal in Ajblasserdam hebben toegezegd. DEN HAAG. Het bestuur van het Haagse ziekenfonds AZIVO heeft besloten de officier van justitie in Den Haag te vragen een onderzoek in te stellen naar het verdwijnen v^n enkele tonnen aan omzetbonussen in do boeken van het ziekenfonds. RIJSWIJK. Er komt een regeling waarmee slachtrunderen kunnen worden geïdentificeerd. Dit heeft ir. G. A. Mijer, voorzitter van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees in Rijs wijk bekend gemaakt. Volgens hem kan het bestuur van het Produkt- schap niet tot overeenstemming ko men over een dergelijke regeling. AUBURN, 9-9. De hip ge kleurde limousine waarin wij len de Beatle John Lennon zich in de jaren '60 verplaatste, is op een veiling te Auburn in de Amerikaanse staat Indiana voor 325.000 dollar (ongeveer 875.000) in andere handen overgegaan. De van buiten blauw, groen en geel en van binnen roze en violet geschilderde luxe Bent- ley werd eigendom van Lonnie Hannagren, een chirurg uit Las Vecjas, die al een dergelijk voertuig bezgt. De vorige eige naar, Ron Morgan, had de auto twee weken nadat Lennon vo rig jaar december in New York was doodgeschoten, voor 50.000 dollar (circa f 135.000) van een partikulier museum gekocht. ZIERIKZEE, 10-9. In 1969 werd de stichting „Filmkring Ziejook" in het leven geroepen, een stichting die zich volgens de oprichtingsstatuten o.a. ten doel stelt films te vertonen die door vorm of inhoud belangrijk zijn en samen te werken met andere orga nisaties op cinematografisch gebied. Nu na tien jaar bestaat Filmkring Ziejook nog steeds, de doelstellingen van toen worden nog altijd na gestreefd, dit resulteert in het feit dat er door Ziejook regelmatig film voorstellingen worden georgani seerd, er wordt gestreefd naar plm. 12 voorstellingen per jaar en de afge lopen 2 jaar is een filmfestivalletje rond een bepaald thema min of meer traditie geworden, het laatste sei zoen stond de Italiaanse film cen traal op het festivalletje. Traditie is ook dat de filmkeuze gedeeltelijk (de eerste 6 films van het jaar) bepaald wordt door de leden van Ziejook, dit gebeurt door middel van een enquê te. Zo kunnen we nu al zeggen dat voor het a.s. seizoen op het program ma staan: L'Ingorgo van Comencini (6 november), Vrouwenstad van Fel- lini, de Max Havelaar van Radema kers (18 september) en Le Vie devant soi van Mizrahi (16 oktober). Momenteel worden de film voorstellingen van Ziejook gegeven in de Concertzaal of in de foyer van de Concertzaal. Vaste voorstellingsa vond is op vrijdag aanvang 20.00 uur precies. Gemiddeld ongeveer één film per drie weken. De leden ont vangen d.m.v. een uitnodiging uit voerige informatie .over te vertonen films. Niet leden k'uniien hiervóór dë krantenagenda's raadplegen. Prijzen: Lidmaatschap 5,— per jaar per persoon, entree per voorstel ling leden 4,50, niet leden betalen 6,50. ZIERIKZEE, 9-9. De maker van „Towering Inferno" en „The Posei don Adventure" heeft weer een nieu we film: „When time ran out" of ook, „Een uur tot de ondergang". Zaterdag en zondag wordt deze film door Stichting Het Theater ver toont in de Concertzaal te Zierikzee. Paul Newman vertolkt de rol van Hank Anderson, een avontuurlijke olie-boorder die, naar aanleiding van een abnormale seismografische rehk- tie, een vulkaanuitbarsting voor spelt op het eiland Kalaleu. Op dat moment wordt op dat eiland een luxe hotel geopend door Shelby Gilmore, een steenrijke eigenaar van de Gil more Hotel keten. In de loop van het verhaal duiken nieuwe personages op, die de oor zaak zijn van nogal wat verwikkelin gen. Tijdens de onvermijdelijke vul kanische uitbarsting, die gevolgd wordt door aardschuivingen en een sprinvloed, verdwijnen al deze men selijke verschillen in het niets tegen over het dreigende gevaar. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De van miljoenen- zwendel verdachte Amsterdamse ex- notaris mevrouw Josje S.-S. moet donderdag (vandaag) voor de recht bank in de hoofdstad verschijnen. UTRECHT. De zeventien bij het Gak (Gemeenschappelijk Admi nistratiekantoor) aangesloten be drijfsverenigingen gaan waarschijn lijk hun ziektewetpremies met ge middeld een half procent verlagen. DEN HAAG. De totale detailhan delsverkopen hebben zich in het eerste half jaar van 1981 gestabili seerd op het niveau van de verkopen in de vergelijkbare periode van 1980, aldus cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. APELDOORN. De direktie van Philips heeft tijdens een gesprek met de vakbonden geweigerd door te pra ten over de toekomst van de Haagse vestiging van Philips Data Systems, aldus een woordvoerster van de in dustriebond FNV na afloop van het gesprek in Apeldoorn. DEN HAAG. Nederland zal twee of drie F-16-straaljagers uit de serie van 124 die fokker bouwt voor de Neder landse luchtmacht, leveren aan de Verenigde Staten. Een woordvoerder van de Koninklijke Luchtmacht heeft dit bevestigd. UTRECHT, 9-9. De Nederlandse pi anist Bert van den Brink uit Zeist heeft in Praag het konkours gewon nen voor blinde en slechtziende musi ci. Van den Brink, die piano studeert aan het conservatorium in Utrecht, was een van de achttien deelnemers aan het internationale konkours, dat georganiseerd werd door de Praagse Muziekvakschool voor blinden en slechtzienden. VRIJDAG 11 SEPTEMBER NED. 1: Love Boat opent de uitzen ding gevolgd door een aflevering van de Onedin Lijn. James is op verden king van diefstal in de gevangenis te recht gekomen en zijn familie doet wanhopige pogingen om zijn on schuld te bewijzen. Dan een muzika le show rond Leen Jongewaard, waarin hij liedjes zingt van Robert Long en deze ook als gast ontvangt. Na het journaal verzengt het Huma nistisch Verbond een half uur de uit zending en vertoont dan de film Het Vrijdag 11 september, 21.15 uur, Nederland 2: Kom 'ns langs op Slot Zeist". Hoofdgast vanavond is Rudi Falkenhagen. Isolement. Een leraar van de LTS ontdekt dat zijn buurman en vriend zijn kind mishandelt. De ontdekking zet hem onder zware druk. De VARA neemt dan weer de uitzending over en vertoont de film The Ballad of Calbe Hogue uit 1970. NED. 2: Brigadier Dog en de slotaf levering van de Dukes of Hazzard openen het programma. Na het jour naal en de aflevering van Dallas het programma Kom 'ns langs in slot Zeist. Vanavond is de hoofdgast Rudi Falkenhage. Gasten zijn Lee Towers, Pim Jacobs, Rita Reys, Wim Hogen- kamp en Walter van der Kamp. Dan volgt de plechtige uitreiking van de gouden Televizierring, dit maal aan het team van de serie De fabriek. Te- levizier drukt de kijkers weer op de nieuwsfeiten en Mr. G. B. J. Hilter- man bespreekt de toestand in de we reld. Dan de laatste aflevering van Gier en Anjelieren. De Russen nade ren het landgoed Poenichen en de be volking vlucht met de laatste voer tuigen die nog overbleven. De baron en zijn vrouw blijven achter VRIJDAG 11 SEPTEMBER NED. 1:10.00 Schooltelevisie; 13.00 en 18.20 Nieuws voor doven; 18.58 Nieuws; 19.00 Love Boat; 19.50 De Onedin Lijn; 20.40 Leen is alive; 21.37 Journaal; 21.55 Isolement; 22.25 Film thuis; 00.27 Nieuws; 00.32 Nieuws voor doven. HILVERSUM, 7-9. De NOS-televisie zal dinsdag 15 september de Prinsjes dag in een geheel nieuwe aanpak gaan verslaan. Dit keer gaat de totale uitzen ding op Nederland 2 ruim vier uur duren. Op het beeldscherm komen de vol ledige rijtoer van koningin Beatrix van paleis Lange Voorhout naar het Binnenhof en terug, het lezen van de troonrede (ondertiteld door Tele tekst), de gebruikelijke toelichtingen door de fraktie-voorzitters van de grote en kleine partijen en een in stuif in de Rolzaal. Daarbij zullen ministers, kamerleden en vertegen woordigers van maatschappelijke or ganisaties de bekend gemaakte rege ringsplannen toelichten en bekom- mentariëren. Present ators De uitzending onder eindredaktie van Ed van Westerloo en eindregie van Paul van Beek wordt verzorgt door de Haagse redaktie van het NOS-journaal. De presentatoren zijn Koos Postema en Charl Schwietert, de interviewers Jaap van der Ploeg, Kees Sorgdrager, Hans Hillen en Se- linde Rosenburg. Tot nu toe bevatte de uitzending op de derde dinsdag in september alleen het laaste deel van de rijtoer naar de Ridderzaal en het lezen van de Troon rede, gevolgd door een korte toelich ting. Dinsdag 's avonds zal de NOS op Nederland 1 van 18.25 tot 18.58 uur de Troonrede herhalen. Nog later op de avond (van 22.00 tot 22.50 uur) komt op dezelfde zender een extra lange af levering van „Den Haag Vandaag". NED. 2: 18.25 Paspoort; 18.35 Se samstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Brigadier Dog; 19.05 De Dukes uit Hazzard; 20.00 Journaal; 20.27 Dal las; 21.15 Kom 'ns langs op Slot Zeist; 22.30 Uitreiking Gouden Televizier ring; 22.40 Televiz. Magazijne; 23.20 De toestand in de wereld23.25 Gier en anjelieren; 23.55 Nieuws; 00.00 Nieuws voor doven; 00.05 E.K. Zwemmen. ZATERDAG 12 SEPTEMBER NED. 1: Een dokumentaire over een avontuurlijke expeditie per ka jak over de lange rivier Sun Kosi opent het middagprogramma De vijf, trekken per fiets door Cornwall en beleven natuurlijk onderweg weer diverse avonturen. De Indiase oli fant besluit de serie De dieren van In dia. Dan een samenvatting van de Voetbal Bokaal 1981. Spelenderwijs is het motto waaronder een kleurrij ke stoet van bloemenpraalwagens trok van Aalsmeer naar Amsterdam. De familie Bellamy brengt een enigs zins teleurstellende vakantie in Schotland door. Het tv-spel De zaak Bonhoeffer handelt over de theoloog Dietrich Bonhoeffer die in Nazi Duitsland aktief was in het verzet. In 1943 werd hij gearresteerd. De last night of the proms besluit het pro gramma. NED. 2: In er was eens krijgt de jeugd op een aantrekkelijke manier les in geschiedenis. In de Smokke laars wordt Evans in zijn hulpvaar dige pogingen gestoord door de Kern- bles. Een vrouw uit Parijs is de Ame rikaanse film uit 1923 getiteld, waar toe Charles Chaplin werd geïnspi reerd na een kortstondige romance met een showgirl in Parijs. Dan rest alleen nog Brandpunt en Sport op za terdag. ZATERDAG 12 SEPTEMBER NED. 1: 13.00 Nieuws voor doven; 15.30 Nieuws; 15.32 Kajakexpeditie; 16.20 De Bergbeklimmers; 16.30 De vijf; 17.45 Medelanders en nederlan- ders; 18.20 Nieuws voor doven; 18.43 Teleac; 18.58 Nieuws; 19.00 Wollie's wereld; 19.05 De dieren van India; 19.30 NCRV's Voetbalbokaal; 20.00 Bloemencorso; 20.40 De familie Bel lamy; 21.37 Journaal; 21.55 De zaak Bonhoeffer; 22.45 Tot besluit; 23.10 Nieuws; 23.15 Nieuws voor doven; 23.20 Last night of the Proms. NED. 2: 18.25 Paspoort; 18.35 Se samstraat; 18.50 Toeristische tips; 18.59 Er was eens; 19.25 De smokke laar; 20.00 Journaal; 20.27. Een vrouw uit Parijs; 21.50 Brandpunt; 22.25 Sport op zaterdag; 23.00 Nieuws voor doven; 23.10 Zwemmen. Wie graag nogeens zo'n echte ouderwetse stoomlocomotief in volle glorie wil zien rijden, moet zaterdag 26 en zondag 27 september een kijkje gaan nemen in Amersfoort. De Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwezen viert dan haar 50-jarig bestaan met een spektakulaire optocht van 13 stoomlocs. Dit alles vindt plaats op de spoorlijn Amersfoort-Woudenberg. 55 En nu zat ze nog alleen op de helder witte bank - een huwelijksgeschenk van Knoop en z'n vrouw - en haakte zonder op haar werk te letten, want ze keek over de smalle dijk naar de over kant van de veensloot, waar in het mulle zand twee kinderen met de hof hond stoeiden, een grote lobbes van een hond, die met zich liet sollen. Een enkele maal liep er een boereknecht of een paar meiden voorbij, die naar ge woonte haar groetten, wat met een hartelijk knikje beantwoord werd. In de lindebomen langs het dijkje kwet terden sjilpten de vogels en verweg klonk het geratel van,een voortsnel lende trein. Daar kwam iemand op de fiets aan en reed de dijk af, het erf op tot vlak bij de bank, waar Heieen'iat Ze sprong overeind. „Geertje! Wat leuk zeg, dat je me eens komt opzoe ken." Ze begroetten elkaar op harte lijke wijze. Het meisje zette de fiets tegen de muur en kwam bij haar vroegere vrien din zitten. „Ik ben blij", zei ze, terwijl ze met een zakdoekje het warme gelaat af veegde, „datje 't leuk vindt, dat ik eens kom, want eerlijk gezegd, durfde ik eerst niet" „Ben je waarom niet?" „Zie je, je bent zo heel anders ge worden, hè. Je bent nu mevrouw." Naïef keek ze Heieen aan. „Maar", vroeg de vrouw verbaasd, „waarom ben ik dan anders geworden? Hoe bedoel je dat?" „Ja," antwoordde Geertje, een beetje verlegen, „zie je, je was eerst een boeredienstbode, hè, op een boerderij, maar je bent nu, ja de vrouw van een meesterknecht van de drukkerij met een mooi huisje." Heieen schoot in een lach. „Dacht je nu, dat ik je daarom niet meer wilde aanzien? Nou, Geertjelief, maak je daar maar niet bezorgd over, hoor! Ik blijf altijd Heieen en je kunt net zoveel keren komen als je wilt Kom maar eens een keer op een zondag met je verloofde, wil je? Het meisje schudde ontkennend het hoofd en stak haar linkerhand naar voren. „Wat nu?" vroeg Heieen verbaasd kijkend naar de hand zonder ring. „Is je verloving verbroken?" „Ja," antwoordde Geertje droefgees tig, „alles is uit" Heieen kreeg medelijden met haar. Nu begreep ze, waarom het meisje haar opgezocht had. Ze stond op en legde een arm om haar heen. „Kom mee naar binnen," zei ze, „en stort je hart maar vrij voor me uit" Toen Geertje wat tot bedaren was gekomen, schonk Heieen haar een kopje hoffie in en zei: „Ziezo, je zult eens zien, hoe je dat opgelucht heeft En vertel nu eens, waarom Gerrit en jij niet meer met elkaar gaan." „Ik zelf heb 't uitgemaakt," verklaar de Geertje, terwijl ze haar roodomran- de ogen bette, „en eigenlijk, omdat hij Door HENK VAN HE ES WIJK jou beledigde." Heieen zette grote ogenop. „Mij beledigde? En hij kent me nauwelijks!" „Ja, zie je, dat komt door dat geval met de jonge boer. Je weet wel hè? Die avond hoorde onze Teunis, de paar- deknecht hem immers schreeuwen. Teunis heeft zo het een en ander ver- teld aan Gerrit Je weet hoe dat zo gaat hè? Als ze wat te kletsen hebben, dan moet de hele buurt het wetea Nou en zondagavond kwam het zo ter sprake tussen ons, toen we op de dijk wandel den. Hij zei zo, dat jij een boer niet goed genoeg vond en dat je daarom de nieuwe chef van de Phoenix getrouwd had." Heieen lachte. „En is dat alles? Maar lieve kind, daar had je toch geen ruzie over hoeven te maken!" „Dat was nog niet alles, hoewel ik toen al kwaad werd en tegen hem zei, datje echt van je man hield. Maar toen lachte hij me uit en zei, dat hij van personeel van de drukkerij gehoord had, dat de nieuwe chef aleen chef kon worden, als hij getrouwd was en daar om was hij met jou zo halsoverkop getrouwd. Het was toch de bepaling van de direkteur, meneér De Knjjff, dat de nieuwe chef vóór 1 mei getrouwd moest zijn. Op die voorwaarde zou je man de oude chef kunnen opvolgen, er toen hij dat gezegd had, werd ik kwaad, dat ik meteen ben weggeloj- van hem en de volgende dag stui hij m'n ring terugen schreef me, d met zo'n driftkop als ik niet mee» gaan." En weer barstte het m een snikken uit (wordt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5