LO Heropening Middelburgs huis van bewaring bepleit Honderdste soosmiddag Bestuur PZEM beraadt zich over stappen Materiaal atoomdorpen opgeslagen bij centrale Verdubbeling rechtbankzaken Borssele Vlissingen Deel personeel failliet bedrijf naar haven STREEKNIEUWS Aardappelprijs aantrekkelijk DRUKWERK FAMILIEDRUKWERK HANDELSDRUKWERK INGEZONDEN STUKKEN Middelburgse kwestie Overplaatsing verpleegkundige abortuskonflikt was korrekt 4 MIDDELBURG, 9-9. De justitie in Middelburg wil een spoedige heropenening van het zeven jaar geleden geslo ten huis van bewaring in Middelburg. ZIERIKZEE. september. De showroom van Garage Braai aan de Grevelingenstraat ziet er de komende weken een beetje anders uit dan gewoonlijk. De presentatie van de nieuwe Renault 4 Jogging was namelijk aanleiding tot een meer uitgebreide tentoonstelling, waarin het sportieve element van de Jogging" werd benadrukt door samenwer king met Windsurfing Vierbannen uit Ouwerkerk en Sporthuis Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MIDDELBURG, 9-9. Het bestuur van de Provinciale Zeeuwse Energiemaat schappij (PZEM) beraadt zich op stappen na de weigering van b. en w. van Borsele om een bouwvergunning te verlenen voor een gebouw voor opslag van radioactief afval van de kerncentrale in die gemeente. Sinds de sluiting in 1974 is het aan tal te behandelen rechtbankzaken in het Zeeuwse arrondissement toege nomen van 2686 in 1975 tot 4273 in 1980. Het aantal preventief gedeti neerden is zelfs bijna verdubbeld van 52 naar 100. Al deze mensen moeten bij gebrek aan een Zeeuws huis van VLISSINGEN, 9-8. De NV Haven van Vlissingen heeft zich bereid ver klaard vijftien tot twintig werkne mers van het vorige week failliet verklaarde haven- en overslagbedrijf Snoeijers B.V. uit Vlissingen over te nemen. De curator van Snoeijers heeft mr. J. van der Wijst, voor de zeventig personeelsleden ontslag aange vraagd bij het Gewestelijk Arbeids bureau. De zeventig personeelsleden van de Vlissingse vestiging en de acht personeelsleden van de vesti ging van Snoeijers uit Bergen op Zoom hebben al bijna een maand geen loon ontvangen. Distriktsbestuurder Sannes van de vervoersbond F.N.V. is niet opti mistisch over de overnameplannen van het failliete bedrijf Snoeijers door andere bedrijven. De bonden zullen van de nieuwe onderneming eisen dat alleen opnieuw begonnen mag worden als er voor het personeel een stuk rechtszekerheid komt in de vorm van een haven-c.a.o. Die rechts zekerheid bestond bij Snoeijers niet. NIEUWERKERK Herbestrating De firma Wandel te Nieuwerkerk start een dezer dagen met de her bestrating van de bijweg langs het kerkhof, die speciaal bij begrafenis-' sen wordt gebruikt. Dei vbeg^em het trottoir worden uitgebroken en rechtgetrokken Bejaardengymnastiek In het kader van „Meer bewegen voor ouderen", uitgaande van het Zeeuwse Kruis zullen komende week in Nieuwerkerk en Dreischor de les sen bejaardengymnastiek worden hervat. In Nieuwerkerk wordt op maandag 14 september begonnen in bet dorps huis. In Dreischor worden de bejaarden op dinsdag 15 september in de gym zaal verwacht. Voor inlichtingen: mevrouw J. M. Oele, (01114) 2374. Voor tijd: zie agen da. Spelmiddag bejaardenbond Dinsdag 15 september gaat de Al gemene Nederlandse Bond van Oude ren, afdeling Nieuwerkerk weer van bewaring ondergebracht worden in gevangenissen elders in het land. Zware belasting Voor de parketpolitie die deze mensen moet aan- en afvoeren bete kent dit een zware belasting. Ook voor de gedetineerden zelf die tijdens het vooronderzoek en de behandeling van de zaak diverse keren de onge makkelijke lange reis moeten maken van en naar Middelburg, zou het be ter zijn als het Middelburgse huis van bewaring weer open zou gaan. Officier van justitie mr. R. Daver- schot meent ook, dat het gemis van een huis van bewaring in Zeeland de rechtsgang vertraagt. Door de lange ritten, de optredende files op de weg, komt het dikwijls voor dat bij voorbehandeling van de zaken en tijdens rechtszittingen er geschorst moet worden in afwach ting van de komst van de gedetineer den. Kriminaliteit Zeeland is een van de weinige pro vincies waar men niet over een eigen huis van bewaring beschikt. Toen in 1974 tot sluiting van het huis van be waring in Middelburg werd besloten kon niet voorzien worden dat de kri minaliteit zo sterk zou toenemen, meent mr. Daverschot. Het gemis van een eigen huis van bewaring was. Het Gerechtshof in Den Haag heeft eind juni besloten dat de leiding van het ziekenhuis in redelijkheid tot de ze beslissing is gekomen. - Dit heeft minister Ginjaar (gezond heid) geantwoord op vragen van de oud-kamerleden voor SGP en GPV, Abma en Verbrugh. Deze hadden de indruk dat het ziekenhuis tot een soort straf-overplaatsing, naar een lagere funktie, had besloten, omdat de vrouw niet mee wilde werken aan abortussen. Principieel konflikt De bewindsman laat weten dat aan de overplaatsing uitvoerige bespre kingen vooraf waren gegaan. Als de in totaal drie bij overplaatsing van wege het prinicipiële konflikt be trokken verpleegkundigen niet had den meegewerkt, zouden zij op non- aktief zijn gesteld en zou een ontslag procedure zijn gevolgd. start jmet de wekelijkse spelmiddag, in de zaal van „Ons Dorpshuis" aan de Poststraat. Belangstellenden of nieuwe leden zijn van harte welkom. heeft ook grote invloed op ons beleid ten aanzien van voorlopige hechte nis. We kunnen zo gewoon niet uit de voeten. Heropening van het huis van bewaring in Middelburg vormt dan ook herhaaldelijk onderwerp van bespreking met het ministerie van justitie, aldus mr. Daverschot. LANDBOUW Met spanning zit agrarisch Zuid West Nederland te wachten op de re gen, om massaal over te kunnen gaan tot het rooien van de aardappelen en om ook de suikerbieten nog een ho ger kilogewicht te garanderen. De aardappelprijs is, doordat grote kontingenten naar Oost Europa zul len worden geëxporteerd (de kon trakten zijn afgesloten), met onge veer 20 cent per kjlo aantrekkelijk om een gedeelte van de oogst te leve ren. Men houdt dan nog wel wat over om eventueel straks nog wat te ver kopen als de prijs mogelijk nog wat aantrekt. Minder rooskleurig is het met de uienteelt. Wel een goede opbrengst wat het produkt betreft, maar een la ge prijs, die door de handel wprdt ge boden. Een prijs waar geld bij moet. En dat is jammer voor een zo belang rijk produkt, dat verleden jaar veel beter in de markt lag. Want ook voor 1981 hoopt iedere boer toch weer op een sluitende ekonomische bedrijfs voering. De minister vindt dat overplaat singen in dit soort gevallen moeten - geschieden naar gelijkwaardige funkties, behalve als dat-om-organi satorische omstandigheden niet kan. Zwemvierdaagse In het kader van de nationale zwemvierdaagse zal ook in zwembad „Dolfijn" te Nieuwerkerk van 21 tot 25 september de zwemvierdaagse worden gehouden. Zowel jong als oud kunnen hieraan deelnemen. Na dere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het zwembad aan de Wethouder van Klinkenstraat. OOSTERLAND Opbrengst kollekte Kon. Wilhelminafonds De afdeling „Duiveland" van de Bond van Plattelandsvrouwen heeft ook dit jaar onder leiding van me vrouw J. Zeijler-de Vin de huis-aan- huiskollekte verzorgd ten bate van de kankerbestrijding (het Koningin Wilhelminafonds). De opbrengst bedroeg de mooie som van 2471,50, dat is 333,60 meer als vorig jaar. Zeer veel dank aan de milde geefsters en gevers, aan de leiding en de dames kollektanten en vooral ook niet de bakkers verge ten die de buitenmensen voor hun re kening nameri: Allen zeer veel dank. BRUINISSE Opbrengst koliekten Kon. Wilhelminafonds Het doet de kollektanten van Brui- nisse bijzonder veel genoegen te kun nen mededelen dat de kollekte van de kankerbestrijding ten behoeve van het Koningin Wilhelminafonds het bedrag van 4015,96 heeft opge bracht. Ze zijn de gulle gevers bijzon der erkentelijk voor de medewer king en hopen ook het volgend jaar weer op hun hulp te mogen rekenen. De kollekte bracht ruim 200,— meer op dan vorig jaar. Een oprecht woord van dank aan de kollektanten is hier zeker op zijn plaats. Aanvraag èe leerkracht - afgewezen .h, li-, De aanvraag van de Christelijke School „Op Dreef" voor de 6e leer kracht is wegens de bezuinigingen die ook het ministerie van onderwijs (minister Pais) treffen, afgewezen. De school^ die door het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland bege leid wordt met betrekking tot het lees-taal onderwijs om te komen tot een school-werk plan in verband met de nieuwe basisschool, heeft in dit nieuwe schooljaar 153 leerlingen. 150 leerlingen is de grens waarbij een nieuwe leefkracht kan worden aan getrokken. Als deze bezuiniging en het verleggen van grenzen toelaat zal dit zeker de kwaliteit van het onder wijs aantasten en wordt de leerling het kind van de rekening. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De Utrechtse politie heeft twee 18-jarige inwoners van Utrecht, R. L. in 't H. en M. A. R. de K., gearresteerd, die ervan worden verdacht in de nacht van 30 augustus hun 27-jarige stadgenoot D. M. A- Pa re te hebben neergeschoten. LEIDEN. Bij de Technische Hoge scholen en Universiteiten bestaat bij de studenten grote belangstelling voor de studierichting informatica. Het aantal ingeschrevenen dit jaar bedraagt 596. HILVERSUM. De direktei van Burgers Dierenpark in Arnhem over legt met het ministerie van ekonomi sche zaken over de financiering van de bouw van een overdekte dieren tuin met daarin een tropisch „oer woud". Met de bouw is 75 miljoen gulden gemoeid. DEN HAAG. De Haagse burge meester drs. F. G. L. L. Schols (CDA) is herbenoemd voor een tweede ambstermijn van zes jaar. Op de beslissing om hem te laten aanblij ven werd door enkele politieke parti jen in de Haagse gemeenteraad kri tisch gereageerd. DEN HAAG. Philips heeft in saamenwerking met twee Franse on dernemingen een elektronische be taalkaart ontwikkeld, die tevens als chequeboek kan fungeren. De kaart, die vrijwel hetzelfde formaat heeft als alle andere betaalkaarten, is voorzien van een microprocessor en een elektronisch geheugen. DEN HAAG. De tarieven van cam pings, vakantiebungalows en jach thaven mogen volgend jaar met maximaal vier procent omhoog. Dit heeft het ministerie van ekonomi sche zaken meegedeeld. UTRECHT. De Rijksuniversiteit van Utrecht verwacht over 1981 een tekort van bijn 13 miljoen gulden. Dit heeft het kollege van bestuur aan de Universiteitsraad meegedeeld. HILVERSUM. De Hilversums we thouder van onderwijs; riieVrouw M. A. Bruns-Been, is afgetreden. Reden voor haar besluit was het door de raad verwerpen van een voorstel van de wethouder tot benoeming van een hoofdleidster op een kleuterschool. De voorzitter van de NV PZEM heeft de direktie gevraagd advies uit te brengen over de gevolgen van deze weigering voor de bedrijfsvoering van de centrale. Ook heeft hij ge- Jannewekken 11 Zierikzee/Telef. 01110-2255 Stencil - offset en boekdruk VERLOVINGSKAARTEN HUWELIJKSKAARTEN GEBOORTEKAARTEN Een uitgebreide keuze uit vele modellenboeken. van klein tot groot en van zwart tot in vele kleuren, Voor: BRIEFPAPIER ENVELOPPEN REKENINGEN FOLDERS, ENZ, UW DRUKKER vraagd om een studie naar de moge lijkheden om tegen de weigering in beroep te gaan. Zodra de technische en juridische adviezen binnen zijn zal het dagelijks bestuur zich in een ver gadering beraden op verdere stap pen. Geen hoog radioactief afval Een woordvoerder van de PZEM zegt desgevraagd, dat het uitgesloten is dat in het opslag-gebouw ook hoog radioactief afval zal komen. „Dat mógen' we niét en dat wilifen we niet"rzegt hij. ■--1 seE i jaw De „dwergstern", het informatie blaadje van de Jeugd vogel wacht met het programma van de tweede helft 1981 is onlangs uitgekomen. Daarin staat o.a. de eerste exkursie aangekondigd, in het siezoen 1981- 1982, dat loopt van 1 september t/m 31 augustus. Deze zal op 12 septem ber a!s. worden gehouden langs „de weg door het dijkwater" in Sirjans- land. Komen op eigen gelegenheid en verzamelen om 10.00 'uur op de par keerplaats in de omgeving van boer derij „Stelhof". Speciale aandcht zal deze keer wor den geschonken aan wat bloeit in de bermen en leeft aan in'sekten, met na me de vlinders. De ex;kursies duren over het algemeen niet langer dan twee uur, staan onder deskundige leiding en worden eens per maand ge hóuden. Dezè „dwergstern" met verslagen van vorige exkursies, een rebus, een interessante serie ovejs planten en met een schat van informatie over de meest voorkomende vlinderfamilie in Nederland, de schoenlappers, is voor leden en leerkrachten van de 4-5 en 6e klassen van de lagere scholen op Schouwen-Duiveland gratis te verkrijgen. Men kan lid worden door ƒ5,— over te maken op giro 1667856 t.n.v. penningmeester Jeugd vogel wacht, p/a Westerenban 12, Burgh- Haamstede of kontant te betalen tij dens een exkursie. Er zijn thans 47 le den. De Jeugdvogelwacht rekent er op dat dit aantal dit jaar nog krach tig zal groeien. Inl.: fam. De Ligt, Hoofd poortstraat 36, 4301 AV Zierikzee, Tel. (01110) 2320. ZIERIKZEE. Wekelijks organiseren de bezigheidsthe- rapuetes Mia Meyers en Janny ten Klooster een soosmiddag in de Corneliastichting. Extra feestelijk ging het er dinsdagmiddag aan toe, want toen was het de 100ste keer dat de inwoners van de Corneliastichting zo'n samenkomst konden bijwonen. Een jubileum dus en voor deze gelegenheid werd presentator/cabaretier Baby den Toonder uit Middelburg uitgenodigd die de bezoekers amuseerde met muziek, gedichtjes en liedjes. De afgelopen honderd soosmiddagen hebben de bezig heidstherapeutes, in samenwerking met vier dames van het U.V.V., een zeer gevarieerd programma gepresen teerd. Er werd gekegeld, gezongen, gedanst en verder werd o.a. ook een modeshow gehouden door het perso neel. Het meest enthousiast toaren de tntooners uan.de Corneliastichting over de spel-bingo-middagen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) UTRECHT, 9-9. „Dodewaard gaat dichtheeft een aanzienlijke hoeveelheid bouwmaterialen voor de anti-atoomdorpen, die gebruikt zullen worden voor de blokkades van de kerncentrale in Dodewaard van 19 tot en met 26 septem ber al opgeslagen in de omgeving van die centrale. ties volgen. De beweging Dodewaard gaat dicht heeft daarvoor al plannen klaar liggen. Die blijven echter ge heim, aldus een woordvoerder. PvdA-fraktieleider H. Alders in de Provinciale Staten van Gelderland heeft dinsdag aangekondigd Com missaris der Koningin Geertsema op 16 september, tijdens overleg van de fraktievoorzitters uit de staten, aan de tand te zullen voelen over dienst uitlatingen over onder andere „Do dewaard gaat dicht". Geertsema xei onlangs dat hij ver moedt dat die beweging wordt gefi nancierd met geld dat afkomstig is yan roofovervallen. Volgens aktievoerders is veel ma teriaal ondergebracht bij behulpza me inwoners van Dodewaard om te voorkomen dat de politie de aanvoer van bouwmaterialen aan het begin van de aktie, verhindert en daardoor de bouw van de blokkade-dorpen on mogelijk maakt. Effektief Het landelijk overleg basisgroepen heeft dit op een perskonferentie in Utrecht gezegd. Volgens woordvoer ders zal de blokkade-aktie mede hierdoor zo effektief mogelijk wor den uitgevoerd. Als de blokkade des ondanks mislukt, zullen andere ak- DEN HAAG, 9-9. Bij de overplaatsing van het waarnemend hoofd van de kraamafdeling van het Gasthuis in Middelburg, omdat zij principiële bezwa ren had tegen abortus, zijn de regels zoveel mogelijk gevolgd. De betrokken vrouw is met behoud van salaris overgeplaatst. Weliswaar naar een lagere funktie, maar uitsluitend omdat een gelijkwaardig funktie niet voorhanden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4