Aalvissers verliezen kort geding tegen oestervangst Wegenonderhoud waterschap bemoeilijkt door korting 4 (WC DE ZIERIKZEESCHE COURANT Op Schouwen-Duiveland Voorstel Gedeputeerde Staten Vissers woedend over nieuwe vangstquota LAATSTE NIEUWS Kompromis-voorstel wordt vrijdag besproken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 september 1981 138ste jaargang Nr. 22977 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Telefoon (01110)2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 32,30, per jaar f 122,60. Losse zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Forellen in oud tankschip ZIERIKZEE, 8-9. Het ontwerp voorstel van Gedepu teerde Staten aan de Provinciale Staten wat betreft de wijziging van de Verdelingsverordening Uitkeringen Wegen Zeeland is bij het waterschap Schouwen-Duive land als een „bom" ingeslagen. Dijkgraaf A. M. Geluk liet zich tijdens de algemene vergadering van het water schap in 's Landskamer te Zierikzee nogal negatief ten opzichte van dit voorstel uit. „Het kwam voor ons onverwacht, de werkgroep was niet op de hoogte. De dekkingsnormen van 90 voor tertiaire wegen en 80 voor quar taire wegen worden niet meer ge haald", aldus Geluk. De dijkgraaf verklaarde dat de wijziging een verkleining van de uit keringen ten nadele van tertiaire en quartaire wegen inhoudt, waardoor er overigens wel meer voor de secu- naire wegen overblijft. „Hierop zijn nogal wat bezwaren vanuit water schapskring. Op deze manier lopen we vast met ons wegenonderhoud, met deze korting wordt het een moei lijke zaak. We zitten voor het onder houd van tertiaire en quartaire we gen echt niet in een ruim jasje", sprak de dijkgraaf. Peilingen De heer G. D. Kloosterboer, hoofd technische dienst, deed enkele mede- ROTTERDAM. De bewoners van de Rotterdamse wijk „Het Oude Westen" eisen een harder politie optreden tegen bars en café's in hun buurt waar heroïnehandelaren on gestoord hun handel kunnen uitoefe nen. AMSTERDAM. De Westland- Utrecht hypotheekbank heeft over eenstemming bereikt met het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds en zal onder meer gedurende enkele ja ren hypotheken aan het A.B.P. ver kopen. DEN HAAG, 9-9. De Nederlandse visserijwereld heeft woensdag woe dend gereageerd op het besluit van minister Braks (landbouw en visse rij) beperkingen op te leggen op de vangst van horsmakreel en blauwe wijting. De nieuwe vangstquota gaan de vissers „vele miljoenen" kosten, al dus drs. D. J. Langstraat, sekretaris van het visserij schap in Den Haag. Daarnaast zijn de vissers geschrok ken van de dreiging dat in de toe komst ook alle andere vissoorten kunnen worden onderworpen aan een vangstquotum dat driekwart be draagt van het huidige quotum. Mi nister Braks heeft deze mogelijkheid ingebouwd door het reglement zee- en kustvisserij te wijzigen. delingen over de peilingen bij Burgh en Westland en bij het Noor- derstrand. Beide gebieden kwamen er niet zo gunstig vanaf. Bij de duinhelling bij Burgh en Westland vindt nog steeds afkalving plaats en de voorliggende geul ver diept zich ook nog altijd. Het Noor- derstrand kwam iets gunstiger uit de bus. De geul verondiept wel beneden vijf tien meter onder NAP, de duin voet ligt vast en het stroomgedeelte is niet aangekomen. De heer A. M. Geluk vertelde dat met de peilboot dit jaar vrijwel ook voor alle andere waterschappen is gepeild. „Momenteel zijn we bezig met een studie of heel Zeeland met één boot zou kunnen worden gepeild. Op den duur kunnen we dat niet met deze boot blijven doen, we hebben een wat zwaardere uitvoering nodig. We zitten altijd loodrecht op de vaar route van de schepen en moeten de uiterste voorzichtigheid betrachten", aldus de dijkgraaf. Waterkwaliteitsbeheer Bij de bespreking van het advies bestuurlijke organisatie waterkwali teitsbeheer maakte de heer L. Becu kenbaar wat moeite te hebben met het punt bespreking rechtspositie medewerkers. Het dagelijks bestuur had als kommentaar dat de proble men, welke ontstaan en opgelost moeten worden indien taken moeten worden overgedragen aan een gekon- cetreerd waterschap, aan een zuive ringsschap of de provincie worden onderschat. Zo zou men voorbij lopen aan de rechtspositie van de medewer kers. Sommigen wensen misschien niet bij een zuiveringsschap of bij de provincie werkzaam te zijn. Het da gelijks bestuur dacht dat een enquête onder alle medewerkers interessante gegevens zou kunnen verstrekken. De heer Becu zag liever dat deze zin nen uit de reaktie zouden worden ge schrapt. Waarom al over een koncen- tratie van waterschappen praten, terwijl deze zaken nog niet aan de or de zijn? De dijkgraaf vond het niet onjuist vast iets in die richting aan tè stip pen. Hij lichtte toe dat het voor het personeel van verschillende water schappen steeds moeilijker wordt om wat de technische ontwikkelingen betreft bij te blijven, mede door een tekort aan mankracht. Dit zal vol gens de heer A. M. Geluk leiden tot een zekere vorm van samenwerking van verschillende waterschappen in Zeeland. Vakatures Bij de begroting 1982 van de Tech nologische Dienst Zeeuwse water schappen werd medegedeeld dat er in tegenstelling tot vorig jaar geen ver hoging van de kosten kwam. Door benoeming van L. J\ Klompe tot gezworene is er in distrikt 3, on gebouwde eigendom een vakature hoofdingeland ontstaan. Ook is er een vakature in distrikt 4, onge bouwd, door de benoeming van A. J. G. Doeleman tot gezworene en in dis trikt 4, gebouwd, door het bedanken van F. K. Vos. Op 30 oktober van dit jaar volgt de kandidaatstelling. SCHOUWEN-DUIVELAND. Bij de Kijkuitsedijk in Zonnemaire wordt al hard gewerkt aan de suikerbieten-oogst. Aanstaande maandag begint op Schouwen-Duiveland officieel de jaarlijkse bietenkampagne. Het wordt dus oppassen voor fietsers en vooral racefietsers, want het zal weer modderig worden op de binnenweggetjes. Dat hoort er nu een maal bijGezien de hoeveelheid te verwerken bieten moet gerekend worden op een draaitijd van 14 weken. De einddatum valt dan op 19 december. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De problemen in de Grevelingen BRUINISSE/ZIERIKZEE, 10-9. De aalvissers op de Grevelingen voelen zich bekocht. Hadden zijn 1972, toen zij besloten hun beroep van mosselkweker op te geven en over te gaan op de palingvisserij, de loop der dingen kunnen voorzien, dan hadden zij deze stap zeker niet ge daan. Het werd aantrekkelijk voorgesteld. Visserij-autoriteiten huldigden al enkele jaren de stelling dat er teveel mos selkwekers waren, zodat er gesaneerd moest worden. De spoeling zou te dun worden, als er meer dan 100 bedrijven bleven. ZIERIZEE. Vandaag is al weer de laatste icermis-dag en die heeft dan gewoonlijk - vooral 's avonds - een fikse toeloop te verwerken. Bijvoorbeeld van leerlingen van de Rijksscholengemeenschap ..Prof. Zeemandie traditiegetrouw voor vrijdag speciaal geen huiswerk hebben opgekregen... (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dat was het ene argument dat hun deed besluiten een overtappen naar een ander bedrijf te overwegen. Het andere was de goede toekomst die hun werd voorgespiegeld, een Grevelingenmeer van 11.000 ha wa ter waarop hoogstens elf bedrijven zouden worden toegelaten, om op pa ling te vissen. Enkele kandidaten die ook nog graag een plekje op het meer zouden hebben gehad, vielen af. De bedoe ling was de palingvissers een goed belegde boterham te garanderen. In de eerste jaren lukte dat ook wel. Begin goed Iedereen trok in eerste instantie zijn neus op voor de Grevlingen, die stinkende poel van ongerechtigheid, waarin alleen de paling welig tierde. Al het andere was of ging immers dood. Maar dit alles bleek theorie, de praktijk was anders. Er kwam bij de Mosselkwekersve- reniging in Bruinisse een verzoek om met hun korren op het Grevelingen meer te zoeken naar een persoon uit Dreischor die werd vermist en die vermoedelijk was verdronken. Openbaring Deze persoon werd niet gevonden, maar wel bleek de visserij een open baring. De verfoeide Grevelingen bleek zwanger van mosselen, mosselzaad, oesters en andere schaal en schelp dieren, in ongekend grote hoeveelhe den. En gedacht werd dat er geen schelpdieren in de Grevelingen kon den leven. Dat veranderde de menta liteit. Het Grevelingenmeer, gereser veerd voor sportvisserij en beroeps- paingvissers, was ingedeeld bij de binnenvisserij, maar bleek nu toch nog aspekten van de kustvisserij te bevatten. De Zeeuwse oester En vooral toen bleek, dat op de Grevelingen nog de oude platte Advertentie JPER 12 flesjes 0,3 liter. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Kabinetsformatie DEN HAAG, 10-9. Het constituerend beraad - de oprichtingsvergadering - van het tweede kabinet-Van Agt is donderdagochtend afgerond. Kabinetsformateur Van Agt zal vrijdagochtend eindverslag uitbrengen aan koningin Beatrix. Verwacht wordt dat de beëidiging van het nieuwe kabinet vrijdagochtend omstreeks elf uur op Paleis Huis ten Bosch zal kunnen plaatsvinden, aldus een mededeling van de woordvoerder van de formateur. Zeeuwse oester voorkwam, die in overig Zeeland als gevolg van de koude winter van 1963 was verdwe nen. Vooral de mogelijkheid deze Zeeuwse oester weer terug te kwe ken, was interessant voor de biolo gen van het RIVO. Maar ieder inmenging in hun ge bied vonden de palingvissers een aanslag op hun recht c.q. een aanslag op hun bestaan. Er kwam een sluis in de Brouwersdam en daardoor ont snapte veel paling. En iedere hectare ingenomen door de oesterkuituur was een verklei ning van het visgebied van de aalvis sers. Ef zou mogelijk schade kunnen ontstaan aan de aalstand door mos selzaadvisserij, zoals die enkele ke ren op het Grevelingenmeer plaats had. Geen vergunning In 1974 ging de schelpdierenver gunning aan de neus van de paling vissers voorbij. Uiteindelijk vreest dus iedere palingvisser binnen enke le jaren, door de herleefde schelpdie renvisserij (die 300 jaar of meer voor de afsluiting in de Grevelingen werd uitgeoefend) te worden verdrongen. Tenzij de palingvissers, bij die schelpdierenvisserij worden inge schakeld. Kort geding Zover wilde of kon de president van de Middelburgse rechtbank mr. G. A. Andree de la Porte niet gaan. De aal vissers hadden gevraagd de aanvraag van de oesterhandelaars (Vervoex) om een aantal wilde Vervolg pag. 3 WA) Wh P£ 81 LP é\G\é Verwachting tot vrijdagavond: Minder zonnig Wolkenvelden en mogelijk een bui; middagtemperatuur ongeveer 21 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m maandag 14 sept.: Zaterdag Perioden met zon Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: zuidoost 4 Zondag: Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 11 sept. Zon op 7.08, onder 20.05 Maan op 19.14, onder 3.25 Volle Maan: 14 sept. (5.09) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 11 sept. 1.56 14.08 7.51 20.21 Springtij: 16 september HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land gaat de komende dagen geleidelijk onder in vloed komen van een oceaandepres sie. De depressie waar het om gaat is gisteren bij Ierland ontstaan en heeft daar de omvang van een stormde- pressie aangenomen. Heel langzaam komt de depressie dichter bij het Europese vasteland, maar tegelijkertijd wordt de aktivi- teit ervan minder. Het is daardoor moeilijk te zeggen hoe groot de in vloed van de depressie op ons weer zal zijn. Morgen zullen er in de loop van dag wel wolkenvelden het land f binnendrijven, maar in het o' van het land zal in de ochtend nog kunnen schijnen. De kans op een bui is voor nog vrij klein, in het week' de kans erop groter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1