U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. cc ook dan DouweEgberts. Eind september in Zeeland inspraakronde groene nota's HET MEISJE UIT DE MOLENPOLDER SFEERVOL SLOTCONCERT IN BROUWERSHA VEN Afmeerponton Oosterschelde- werken te water Vele doden in Noord-Jemen Het PvdA-kongres ,,Kop van Schouwen" MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. Wat biedt de BEELDBUIS? 4 Het Nederlands Kerkmuziek Ensemble onder leiding van Krijn Koetsveld. In de Grote Kerk van Brouwershaven is zaterdag 5 september het slotkon- cert gegeven van de zomerserie. Het is een geslaagd seizoen geweest met een goed bezoekersgemiddelde. Het laatste koncert was met kaarsverlichting. 't Is dat de kaarsen zo duur zijn, an ders zou ik het liefst ieder koncert zo willen verlichten. Het lijkt wel of de muziek er intenser door wordt. Uit voerenden waren het Nederlands Kerkmuziek Ensemble o.l.v. Krijn Koetsveld. Vrijdag 11 september wordt het af meerponton voor het hefschip Ostrea, dat zal worden gebruikt voor het plaatsen van de pijlers in de Oosterscheldemonding gedoopt en te water gelaten. Het afmeerponton, waarvan de to tale kosten 45 miljoen gulden bedra gen, krijgt ook de naam van een schelpdier, namelijk Macoma (Non netje). De Macoma is 45 meter lang en ruim 47 meter breed. De Ostrea zal tijdens het plaatsen van de pijlers tegen de Macoma wor den afgemeerd om nauwkeurig op zijn plaats te blijven. De Macoma wordt ook uitgerust met een baggerladder met een 27 me ter brede zuigmond voor het verwij deren van zandafzettingen op de fun dering vlak voor het plaatsen van de pijlers. Het afmeerponton is in aan bouw bij de scheepswerf en machine fabriek De Merwede b.v. te Hardinx- veld-Giessendam.Het-zal begin, vol gend jaar klaar zijn. Dè doop en te waterlating zullen"wdfdèh verricht door mevrouw H. E. M. A. van Dam- Kruijssen, echtgenote van de alge meen direkteur van de aannemings- kombinatie Dosbouw, hoofdaanne mer bij de bouw van de stormvloed kering. KOEWEIT, 7-9. Een noord- Jemenitische oppositieleider heeft maandag gezegd dat in zware gevech ten met regeringstroepen honderden mensen om het leven zijn gekomen. Volgens Yahya Al Shami, een bestuurder van het pro-zuid- Jemenitische nationaal democratisch front, begonnen de gevechten hier weken geleden en duurden nog steeds voort. In de zuid-Jemenitische hoofdstad Aden geïnterviewd door het dagblad Al Siyassah, zei Al Shami dat de re gering van noord-Jemen zeven briga des in de strijd had geworpen in de centrale sector van het land. „Honderden mensen zijn gedood, gewond of gevangen genomen in de loop van de vier weken van gevech ten", aldus Al Shami. Het nationaal democratisch front, dat in Aden zetelt, en de regering van noord-Jemen bereikten in augustus een wapenstilstandsovereenkomst, maar volgens Al Shami schonden de noord-Jemenieten haar door hun mi litaire aktiviteit te verhogen. LONDEN. Een speciale eenheid van de Britse politie heeft maandag al na een half uur een eind gemaakt aan een „vreedzame" bezetting van het Iraanse konsulaat in Londen door ongeveer 30 Iraanse studenten. De bezetting was bedoeld als een pro test tegen het bewind van Ayatollah Chomeini. Advertentie Cotteinevrij Aan het orgel zat Ronald Stolk. Hij opende het koncert met „Engelsche Fortuyn" van de Nederlandse kom- ponist J. P. Sweelinck. Een mooi stuk, dat niet zo vaak gehoord wordt. Men kan dit met oude vingerzettin gen spelen, waardoor de articulatie anders wordt dan met de huidige vin gerzetting. Eventueel is het te kom- bineren: moderne vingerzetting, maar wel oude articulatie. Het koor zong hierna van Johan Herman Schein „Was betrubst du dich", motet voor 5-stemmig koor. Alles was mooi afgewerkt en goed verzorgd, vooral de uitspraak. Bij het programma was een inleg vel met de vertaling van de liederen, zodat duidelijk was waar over gezon gen werd. „Der Geist hilft unsre Schwachheit auf van J. S. Bach is een motet voor 4-stemmig koor. Er werden twee koortjes gevormd die iets gespreid opgesteld werden. Toen bleek dat men elkaar niet goed meer horen kon. In de kerk had dat als resultaat dat het niet overal gelijk was. De dirigent klom hierna naar bo ven, om samen met Ronald Stolk or gel 4-handig te spelen. Twee Engel sen, William Carlton en Thomas Tomkins, werden ten gehore ge bracht. Daarna zong het koor twee Italiaanse en twee Engelse nummers, waarbij weer de fraaie koorklank opviel. Voor de afwisseling werd het orgel weer ingeschakeld met oude muziek. Twee dansen uit hèt Susanna van Soldt manuscript en Pavane Gaillar- de, wat uitgegeven is door Pierre At- taignant. Tot slot zong het koor van Francis - PouLênc drie stukken. Het was een prachtig koncert, muzikaal gebracht, dat zeker voor herhaling vatbaar is. Dit seizoen is voorbijmaar aan het volgend wordt gewerkt. Wanneer het rondi is, wordt dat nieuwe program ma bijtijds bekendgemaakt. Willie Bil DEN HAAG, 7-9. In de huidige om standigheden is regeringsdeelname voor de P.v.d.A. „heel wat nastre venswaardiger" dan een voortgezet te oppositierol. Aldus het P.v.d.A.-bestuur ineen voorstel (aan het woensdag te hou den buitengewoon P.v.d.A.-congres) om „ja" te zeggen tegen het totaal resultaat van de formatie. In feite wordt het congres gevraagd de P.v.d.A.-fraktie in de Tweede Kamer „te machtigen toestemming te verle nen aan kandidaat bewindslieden toe te treden tot het nieuw te vormen kabinet, op basis van de bereikte overeenstemming tusen de frakties van C.D.A., D'66 en P.v.d.A." MIDDELBURG, 8-9. Een van de hoofdpunten van het struktuurschema Landinrichting is dat de regering Wal cheren, de Kop van Schouwen en een deel van West Zeeuwsch-Vlaanderen in aanmerking wil laten komen, als de provinciale overheid daarom verzoekt, voor een landinrichtingsprojekt (ruilverkaveling of herinrich ting). Andere gebieden komen volgens het struktuur schema de eerste tien a vijftien jaar hiervoor niet in aan merking. Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-469647. Eind september start in Zeeland een inspraakronde over de struk- tuurschema's Landinrichting, Open- luchtrekreatie en Natuur- en Land schapsbehoud. Deze drie „groene" nota's, zoals ze ook wel kortweg wor den aangeduid, zijn dit voorjaar door de regering gepubliceerd. Zij doorlopen de procedure van de planologische kernbeslissing (pkb). Een vast onderdeel van deze procedu re, die door het rijk wordt gevolgd bij alle belangrijke beslissingen op het gebied van de ruimtelijke orde ning, is de gelegenheid tot inspraak. Naar verwachting zullen in het land duizenden mensen zich over de drie struktuurschema's buigen en van kommentaar voorzien. Het is, in het kader van de komen de inspraakronde, de bedoeling dat in elke Zeeuwse regio zeker één gespreksgroep gaat draaien. Elke groep zal in de komende maanden, te beginnen eind september/begin ok tober enkele malen bijeenkomen om een inspraakreaktie op de drie nota's op te stellen. Iedereen kan aan zo'n gespreksgroep meedoen, ook niet- deskundigen. In Zeeland begeleidt het Provinci aal Opbouworgaan Stichting Zee land de inspraakronde over de drie struktuurschema's, dit op verzoek van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening. De Stichting heeft deze taak ook al op zich geno men bij de Nota Landelijke Gebie den, het aanvullend struktuursche ma elektriciteitsvoorziening (ASEV) en de Verstedelijkingsnota. Informatiemap Voor de komende inspraakronde heeft de Stichting Zeeland een infor matiemap gemaakt. Naast de bro chures van het rijk - van elk struk tuurschema is een populaire samen vatting gemaakt - bevat de map een overzicht van de voor Zeeland belangrijkste punten uit de nota's en het provinciaal beleid op die punten. Belangstellenden kunnen deze map (zonder kosten) aanvragen bij de Stichting Zeeland, Dam 31, Middel burg, telefoon (01180) 28024. Op het zelfde adres kan men zich opgeven voor de gespreksgroepen. Volgens het struktuurschema Openluchtrekreatie moet in Zeeland tot 1995 voor uitbreiding van de ver- blijfsrekreatie (toeristische stand plaatsen voor tenten en caravans) on geveer 175 hectare worden gevonden, dat is vijftien procent van de lande lijke behoefte. In het duingebied zijn uitbreidin gen echter niet gewenst, zodat moet worden uitgeweken naar het achter land. Voor het Oosterscheldebekken worden 1500 nieuwe ligplaatsen mo gelijk geacht, voor het Veerse Meer 1200 en voor de Grevelingen 4000. Wat betreft de dagrekreatie moet Zeeland pas op de plaats maken: nieuwe dagrekreatieprojekten zullen niet worden aangelegd. Land van Saeftinge Het Land van Saeftinge wordt in het struktuurschema Natuur- en Landschapsbehoud als enige „grote eenheid" natuurgebied in Zeeland genoemd. Voor het duingebied blijft de hoofdfunktie natuur met daar naast een funktie voor de waterwin ning en zeedefensie. Een deel van Zuid-Beveland krijgt de status van grote landschapseen heid; dat houdt in dat het algehele karakter, de samenhangen èn de waarde van de verschillende elemen ten in stand dienen te blijven. Verder hecht de regering grote waarde aan de instandhouding van de belangrij ke weidevogel- en ganzengebieden in Zeeland. Om de internationale betekenis van de Oosterschelde te onderstre pen overweegt de regering dit gebied onder de zogenaamde Wetlands conventie te brengen. Ook zal wor den onderzocht in hoeverre het moge lijk en wenselijk is aan de Ooster schelde het predikaat nationaal ma rien park te verlenen. Regeringsvoorstel Op de drie struktuurschema's is de procedure van de planologische kern beslissing van toepassing. De eerste stap in deze procedure is het bekend maken van het regeringsvoorstel. Vervolgens kan iedereen er zijn me ning over geven. Tegelijkertijd vraagt de regering advies van des kundigen en bespreekt zij de plannen met de besturen van lagere overhe den. Dan bekijkt de regering haar be leidsvoornemen nog eens grondig en neemt vervolgens een beslissing. De ze beslissing wordt ten slotte door gesproken met de Tweede Kamer. Naast deelname aan de gespreks groepen kan men ook op de nota's reageren door rechtstreeks een reak- tie te sturen'aan het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. Alle reakties moeten voor het einde van dit jaar binnen zijn. AMSTERDAM. De accountants van Ford Nederland kunnen geen oordeel gevan over de getrouwheid van de jaarrekening over 1980 van de vennootschap als geheel. De accoun tants schrijven in het jaarverslag, dat de direktie van Ford Nederland voor een belangrijk deel van de on derneming beëindiging voorstelt. Maar een begroting van de met deze beëindiging verbonden kosten ont breekt. WOENSDAG 9 SEPTEMBER NED. 1: De KRO brengt in de mid dag voor de kinderen een aflevering van de serie Francis de sprekende ezel. De NOS vangt het programma aan met de regionale rubriek Van ge west tot gewest gevolgd door Oogst in beeld. De PPR mag zijn zegje doen in Politieke Partijen. Dan de herha ling van het Zweedse tv spel Het komt allemaal wel in orde. Het gaat over het opheffen van een fabriek in een klein plaatsje in Zweden. De pro- duktiekosten zijn te hoog en de eige naars willen de fabriek overplaatsen naar een ander land. Na het journaal, Den Haag vandaag en brengt Studio sport voetbalflitsen van de wedstrijd Nederland-Ierland en België-Frank- rijk en een reportage van de EK zwemmen. NED. 2: De IKON brengt vanavond de slotaflevering van De schoolkrant op het scherm en de rubriek Ken merk. Na het journaal en een filmpje van de Stichting Socutera neemt de VOO de uitzending over en vangt aan met Countdown, waarin een special rond de groep Ultravox. De detecti veserie Magnum PI wordt gevolgd door Info speciaal waar aandacht wordt geschonken aan de Israëliti sche inlichtingendienst Mossad. Tot slot van het VOO programma volgt dan nog een aflevering van de come dyserie Taxi. WOENSDAG 9 SEPTEMBER NED. 1:10.30 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws voor doven; 15.30 Frankcis, de sprekende ezel; 18.20 Nieuws voor doven; 18.58 Nieuws; 19.00 Van ge west tot gewest; 19.25 Oogst in beeld; 19.50 Politieke Partijen; 20.00 Het komt allemaal wel in orde; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Studio Sport; 23.15 Nieuws; 23.20 Nieuws voor doven. NED. 2:18.05 Schooltelevisie; 18.35 Sesamstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 De schoolkrant; 19.25 Ken merk; 20.00 Journaal; 20.27. Stich ting Socutera; 20.32 Countdown; 21.25 Magnum P.I.; 22.00 Info Speci al; 22.40 Taxi; 23.02 Teleac; 23.22 Nieuws; 23.27 Nieuws voor doven. DONDERDAG 10 SEPTEMBER NED. 1: Donald Duck opent de uit zending gevolgd door Op volle toeren dat ook. deze keer weer wordt gepre senteerd door Chiel Montague. Dan een aflevering uit de Duitse detective serie Derrick getiteld Een tragisch ongeval. Na een feestje gaat een echt paar naar huis, maar op een kruising wordt de auto van de weg gereden en belandt tegen een boom. Het Tros programma wordt besloten door de dokumentaire Ratkin een jaarlijkse feest rond de rendierentrek. Na het journaal de parlementaire rubriek Den Haag vandaag. Dr. Karl Sagan neemt de kijker vervolgens mee de ruimte in met een aflevering van de- serie CosmosTot slot volgt dan nog een aflevering van Studio Sport. NED. 2: De VARA vangt de uitzen ding aan met een aflevering uit de Duitse serie Telecircus. Dan kunnen kinderen weer praten over het nieuws in Zeker weten. Na het jour naal een aflevering uit de serie Vreemde vogels. De aktualiteitenru- briek Achter het nieuws wordt ge volgd door de tweede aflevering van de Franse tv serie Dokter Teyran. De goede relatie tussen dokter Teyran en zijn dochter Silvia is niet hersteld, integendeel zij verlaat woedend het huis en haar vriend wordt een paar dagen later vermoord. DONDERDAG 10 SEPTEMBER NED. 1:10.00 Schooltelevisie; 13.00 en 18.20 Nieuws voor doven; 18.58 Nieuws; 19.00 Donald Duck is jarig; 19.08 Op voelle toeren; 20.00 Derrick; 21.00 Ratkineen jaarlijks feest in Lapland; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Cosmos; 23.10 E.KZwemmen; 23.40 Nieuws; 23.45 Nieuws voor doven. NED. 2: 18.25 Paspoort; 18.35 Se samstraat; 18.500 Jeugdjournaal; 18.59 Circus; 19.25 Zeker weten; 20.00 Journaal; 20.27 Vreemde vogels; 20.52 Achter het nieuws; 21.30 Dokter Teyran; 23.05 Nieuws 23.10 Nieuws voor doven. 54 En bij de brief was een prachtig elektrisch fornuis bezorgt met het ver zoek dit te willen aanvaarden als be wijs van verzoening en tevens als hu welijksgeschenk. Hugo had het kost bare kado eerst willen terugsturen, maar de drie vrouwen hadden hem op dit besluit doen terugkomen. Hij had tenslotte toegegeven en een brieve met een dankbetuiging uit naam van hem en zijn vrouw teruggeschreven. Het was een koel, vormelijk epistel geweest, want hij gevoelde een onver klaarbare afkeer van de Beldam en zijn bewoners en hy was blij, dat Heieen nu voor goed van de Bullebak vandaan was. Ook het personeel was niet achter gebleven. „Ja, chef', had Spierenburg, een van z'n intiemste kollega's enkele dagen voor zijn huwelijk gezegd, „ja, chef, we hebben niet zo gauw voor elkaar kunnen krijgen, maar dat is je eigen schuld. Je had ons in elk geval toch wel een maand van tevoren kun nen waarschuwen, dat je van plan was je vrijheid te verliezen - nee, laat met uitspreken, alle respekt voor de andere sexe, maar ik blijf maar liever vrij gezel, dan ben ik zeker van m'n vrij heid. - Doch ik bedoel maar, dan had den we 't spul voor je trouwen nog voor elkaar gehad. Evenwel, als je terug komt van je huwelijksreis - zo noemen ze dat, niet?maar ik zou m'n mond voorbij praten. Basta. Je zult wel zien, datje kollega's ook nog wel wat voor hun nieuwe chef en z'n vrouw over hebben". Doch het kado kwam desondanks mooi op ty d. Toen ze van het gemeen tehuis terugkwamen, stond het ge schenk van het personeel reeds by de andere in de woning aan de Voorstraat? een prachtige staande schemerlamp. Het had een plaatsje gekregen in de hoek van de voorkamer van het huis bij de drukkerij. En dat was nog niet alles geweest! Want op de 30e april, toen de bel in de „Phoenix" om 12 uur het einde van de werktijd inluidde, enkele uren eerder in verband met de ver jaardag van de koningin, sloot Knoop voor de laatste maal sedert 39 jaren de deur in zijn kantoortje af. Toen gingen de zetters en drukkers niet naar huis, maar bleven in de drukkerij, die met guirlandes en bloemen versierd was. Boven de deur der drukkerij en ook boven die van het woonhuis was een soort van erepoort geïmproviseerd met een groot „Welkom" in het midden. Knoop en z'n vrouw liepen nog eens door de drukkerij, waar ze zoveel jaren hun brood verdiend hadden. Ook de woning was versierd. Weemoedig dacht de oude man aan de gelukkige jaren, die hij en z'n vrouw hier hadden doorgebracht Nu was zijn tijd gekomen: de tijd om plaats te ma ken voor een jongere leider. Thans brak voor hem een periode van rust aan en zou een ander zijn plaats innemen. Hij had z'n rust werkelijk verdiend. Negen en dertig jaar was een lange tijd. Maar liever was hij nog een poosje aan het werk gebleven. In z'n vak, dat Door HENK VAN HEESWIJK hij zo lief had. Nu ja, af en toe zou hij nog wel eens een kykje komen nmen in de Phoenix. Geschreeuw en geroep van „daar komen ze!" hadden hem uit z'n over peinzing doen opschrikken en zo vlug z'n stramme benen het hem veroor loofden, was hij naar voren gelopen. Met gejuich hadden de gezellen en hun gepensioneerden chef het paar in hun auto verwelkomd. Toespraken werden er gehouden, er was gedronken en gegeten, er waren handen gedrukt en toen was ieder zijns weegs gegaan. Knoop en z'n vrouw naar hun nieuwe woning in de stad, de gezellen naar hun huizen en de nieuwe chef met z'n jonge vrouw naar de fraai versierde woning. En de volgende dag was gewoon het werk begonnen, met dit verschil, dat Hugo Kastelein de plaats van Knoop had ingenomen. Een nieuwe kapitein stond nu op het schip. Men was al spoedig aan elkaar en aan de nieuwe situatie gewend. Het leven ging op de drukkerij z'n gewone gang en geen wanklank verstoorde het ge luk van het jonge paar, totdat.... Op een heerlijke zomeravond in juni zat Heieen met een handwerkje op de bank voor het huis te genieten van het heerlijke weer. Hugo was nog bezig met wat schryfwerk, want er was een groot aantal nieuwe orders binnenge komen. Heieen had hem zo juist een kopje koffie boven gebracht en ge vraagd of hij nog niet niet ophield met zijn werk, maar in weerwil van het ver lokkende weer, wist hij aan de beko ring weerstand te bieden; z'n plicht ging voor alles. Maar hij beloofde zo spoedig mogelijk beneden te komen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4