deurloo mode AK verkoper HET MEISJE UIT DE MOLENPOLDER Zorgt oestervoorraad voor „goud" uit de Grevelingen Droogte speelt de landbouw parten 4 En zullen palingvissers daarin delen Verkeersslachtoffer Nachtarbeid vrouwen Minder arbeidsplaatsen lager onderwijs Prijzen gestegen met 0,3 procent Zonder beregening „Flitsen" uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS? Nipkow-schijf voor Marcel van Dam IV BRUINISSE/ZIERIKZEE. Het „brood", dat de visser jaar in jaar uit uit het water weet te halen, verandert en kele keren in een mensenleven in „goud", hetzij door een voervloedige oogst of omdat nieuwe mogelijkheden ont staan. Zo werd het jaar 1917 door de export van gezouten mosselen naar Duitsland een gouden jaar voor Bruinisse. De duizenden scharren die in de oorlogsjaren 1942 en 1943 werden gevangen - toen men even een totebel buiten boord be hoefde te hangen of hij zat vol vis - vormden een welkom ruilmateriaal, waar mee men „de boer op" kon. De miljoenen zeepieren en zagers, die na de komst van de sportvisserij werden en worden verkocht, iets waarover 30 jaar gele den niet werd gedacht, brachten „goud" op voor wie ze wist te vinden. En mogen we de biologen van het EIVO geloven, dan ligt ex opnieuw goud: in de zeearm die Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee scheidt. Want in het jongste rapport van het RIVO wordt de voorraad oesters op de Grevelingen geschat op 10 tot 20 miljoen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SPAKENBURG. Het 52 jaar oude bedrijf „De Hollandse Knopenfa- briek" in Spakenburg gaat dicht. De produktie van kunststoffen en poly esterfabrikaten wordt onderge bracht bij de knopenfabriek in Nij- kerk. Er zullen geen ontslagen val len, de ongeveer 30 personeelsleden kunnen de produktie in Nijkerk voortzetten. DEN HAAG. Minister Wiegel van binnenlandse zaken is zeer bezorgd over een oproep in de partijkrant „Voorwaarts" van de Partij van de Arbeid aan de leden om mee te doen aan de aktie Dodewaard moet slui ten, van 19 tot en met 26 september. AMSTERDAM. De bezetting van het gebouw van de academie voor so ciale beroepen, Cicsa, in Amsterdam is vrijdagmiddag opgeheven. Dit om dat de direktie gehoor heeft gegeven aan de eis van de bezetters „alles in het werk te stellen om de invoering van de 650 gulden kollegegeld onge daan te maken", aldus één van de ex- bezetters. ARNHEM. Een belangrijke voor waarde om voorzieningen voor ge handicapten gerealiseerd te krijgen is dat de gehandicapten zelf aktief zijn, de gemeenten daareven aktief op inspelen en de ambtenarepmee- denkers worden. Dét vindt ir.- J. RÜhsnia, hóöfd van 'dé diénst openba re werken in Zwolle, een stad waar relatief veel voor gehandicapten tot stand is gebracht. ROTTERDAM. De daling in passa giers- en goederenvervoer via de Rot terdamse luchthaven Zestienhoven heeft zich in 1981 onverminderd voortgezet. Over de eerste zes maan den van dit jaar elf procent minder passagiers vervoerd in vergelijking met dezelfde periode in 1980. De da ling in het goederenvervoer bedroeg 29 procent. DEN HAAG. Staatssekretaris Her mes van onderwijs en wetenschap pen heeft vrijdag de allereerste audi ovisuele media-prijs uitgereikt. De onderscheiding om het gebruik van deze media in het onderwijs te stimu leren, is toegekend aan de Van Ra- venteinschool in de Haagse Schil derswijk. GRONINGEN. Op een oude, niet meer in gebruik zijnde stortplaats van de gemeente Groningen is een „vrij aanzienlijke hoeveelheid" kwik en arsenicum gevonden. De stortplaats ligt vlakbij de gemeente lijke begraafplaats Selwerderhof. Indertijd werd door Direktie Visse rijen 50 cent per stuk voor de oesters vastgesteld. Enige plaats Zoals bekend is de Grevelingen momenteel de enige plaats waar oesters voorkomen, die niet door de micor cel X epidemie zijn aangetast, zodat de oesterexporteurs deze prijs makkelijk kunnen betalen. Er schijnen intussen wel geruchten de ronde te doen dat men ze gratis of voor veel minder aan de VERVOEX wil leveren. Het zou een goede zaak zijn, indien deze geruchten ook fa bels zouden blijken. Als dit niet het geval is dan is er zeker wel sprake van bevoordeling van een klein groepje belanghebbenden, vooral ge zien in het licht, dat pachters van vis serijpercelen een veel minder zacht zinnige behandeling krijgen. Daaro ver klaagde immers de voorzitter van de Bruse Mosselkwekers vereni ging de heer W. Okkerse, die toen sprak van een mentaliteit: „halen wat er te halen is". Uitbreiding mogelijk In bedoeld RIVO-rapport wordt ook gezegd, dat oesters voorkomen op 13 meter water en dat door een be handeling van de bodem door het verdichtingsschip „Mytillus" nog meer grond in de Grevelingen voor oesterkuituur geschikt kan worden gemaakt. De 20 miljoen oesters, die verondersteld worden in de Greve lingen aanwezig te zijn liggen ver spreid op plm. 450 ha. Het Grevelin- genmeer is 15.000 ha groot, waarvan 11.000 ha water. Natuurlijk mogen de rechten van de palingvissers, niet in het gedrang komen. Maar wanneer de biologen daarop bij Direktie Visserijen zou den aandringen, is er voor de paling vissers (die klagen over slechte vangsten) altijd wel een regeling te vinden, om ook hen van het goud uit de Grevelingen te laten delen. AMSTERDAM. Het kultureel cen trum De Meervaart inJ Amsterdam heeft de eenmalige voorstelling van de Zuidafrikaanse musical Ipi Tombi afgelast. Dit omdat volgens het cen trum het stuk „een kultureel pro- dukt is van apartheid". AMSTERDAM. De NVJ (Neder landse Vereniging voor Journalisten) vindt dat de poging van minister Gardeniers van c.r.m., om de sluikre- klame in tv-programma's te vermij den, als ongewenst neveneffekt heb ben dat de persvrijheid en het recht op informatie worden aangetast. BERGEN OP ZOOM. Het gemeen tebestuur van Bergen op Zoom vindt dat de liftsluis in de oesterdam ge woon moet worden uitgevoerd zoals aanvankelijk de bedoeling was. Ber gen op Zoom wordt in die visie gesteund door gedeputeerde staten van Noord-Brabant. Advertentie vraagt sportieve jongeman leeftijd 20-30 jaar bij onvoldoende ervaring bereidheid tot het volgen van opleiding. salariëring en arbeids voorwaarden in overeenkomst met funktie. sollicitatie na tel. afspraak 01110-2890. Want deze palingvissers gaven op enkelen na hun oude beroep op om in het Grevélingenmeer hun brood te vinden. Nu er goed gevonden wordt is het redelijk en billijk hun daarvan te laten mee profiteren. Trouwens ie dere ha die voor uitbreiding van de oesterkuituur van hen wordt afgeno men verhindert en vermindert voor hen de kansen. ZUTPHEN. De officier van justitie bij de rechtbank in Zutphen, mr. K. Mollema, heeft vrijdag vijftien jaar gevangenisstraf geëist tegen de 25- jarige Gerrit I. uit Deventer. Hij wordt verdacht van het doodschieten van de 60-jarige Anton Hartkamp, een medewerker van de groothandel Agros in die stad. ALMERE. In rapportcijfers hebben leerkrachten de programma's van de schooltelevisie gewaardeerd met ge middeld 7,3 voor het kleuteronder wijs, 7,8 voor de lagere school en 7,2 voor het voortgezet onderwijs. De stichting Nederlandse Onderwijs Te levisie (NOT) heeft dit vrijdag in Almere-Haven meegedeeld. BOXMEER. Philps is niet ih staat zijn positie in noord-Nederland te handhaven. De jongste reorganisatie in Stadskanaal waardoor ongeveer 290 arbeidsplaatsen wegvallen was misschien al wel drie jaar geleden voorspelbaar. Dat zei de Nijmeegse hoogleraar prof. dr. N. Douben tij dens een informatieve bijeenkomst voor Brabantse statenleden. WAGENINGEN. De studenten in Nederland tonen over het algemeen weinig bereidheid om aktie te voeren tegen de verhoging van het kollege en inschrijvingsgeld tot samen 900 gulden. Alleen in Amsterdam, Utrecht, Maastricht en Wageningen wordt nog aktie gevoerd. Dit blijkt uit een overzicht in het Wageningse hogeschoolblad. UTRECHT. De industriebond FNV zal zich „met alle naar ten dienste staande middelen" verzetten tegen een regeringsbeleid dat tot gevolg heeft dat de lagere inkomens zware klappen krijgen. DEN HAAG. De „beoogde" mi nister voor het departement van c.r.m. in het te vormen kabinet van C.D.A., P.v.d.A. en D'66, burge meester André van der Louw van Rotterdam, beslist maandag over aanvaarding van het ministerambt. DEN HAAG. Prof. mr. M. Schelte- ma uit Haren is door de fraktie van D'66 voorgedragen als nieuwe staats sekretaris van justitie. SCHERPENISSE, 6-9. De 49-jarige D. N. T. de Waal uit Tholen is zater dagavond door een verkeersongeval in Scherpenisse om het leven geko men. Volgens de politie moet het slachtoffer door te hoge snelheid met zijn personenauto uit de bocht zijn gevlogen. De auto belandde vervol gens in een sloot. De man is ter plaat se overleden, aldus de politie. DEN HAAG, 5-9. Minister Albeda van sociale zaken en staatssekretaris Kraaijeveld-Wouters van CRM heb ben bij de Tweede Kamer een wets voorstel ingediend tot opheffing van het verbod op nachtarbeid voor vrou wen in de industrie. Nachtarbeid voor vrouwen in fa brieken en werkplaatsen zal, indien de Tweede Kamer het ontwerp goed keurt, daarmee weliswaar princi pieel zijn toegestaan, maar nog wel gebonden worden aan een aantal voorwaarden. AMSTERDAM, 5-9. In het zo juist begonnen schooljaar zijn er bij het openbare lager onderwijs in Amster dam honder arbeidsplaatsen verlo ren gegaan. Bij het lager onderwijs waren 72 arbeidsplaatsen minder, bij het buitengewoon lager onderwijs daalde dit schooljaar het aantal klas sen met vier in vergelijking met het afgesloten schooljaar en het kleute ronderwijs telde veertien klassen minder. Dit heeft de voorzitter van de FNV-bond voor onderwijzend per soneel, de ABOP afdeling Amster dam, Onno Bosma, meegedeeld. DEN HAAG, 5-9. De prijzen zijn tussen half juli en half augustus gestegen met 0,3 procent, aldus de ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het prijsindexcij fer voor de gezinskonsumptie Sinds half december vorig jaar is de prijsstijging 4,8 procent. Voor dit jaar wordt een stijging van ongeveer zeven procent geraamd. De belangrijkste bijdrage aan de prijsstijging werd geleverd door meubelen en benzine. Voorts werden brood, vlees, heren- en kinderkle ding en dames- en kinderschoeisel duurder en stegen de tarieven voor medische verzorging in ziekenhuizen e.d. De prijzen van verse groenten, vers fruit en van dameszomerkleding daalden. ZIERIKZEE, 7-9. Ter gelegenheid van de opening van het klubhuis ,,de Licht boei" van het Leger des Heils te Zierikzee op zaterdag 12 september kpmt als speciale gast het Leger des Heils muziekkorps uit Amsterdam-West. Het korps bestaat uit 33 mannen en vrouwen en staat onder leiding van kapel meester Henk Dijkstra, die de leiding vorig jaar van zijn vader overnam. Za terdag treedt het korps op bij de opening van het klubhuis (15.00 uur) en daar na op een nog nader te bepalen plaats in Zierikzee. 's Avonds (19.00 uur) geeft Amsterdam-West een koncert in de Gereformeerde Kerk. Bij de opening zijn majoor van Boven en kapitein Wolterink gastsprekers. De mannen van het korps vormen een koor, dat samen met het zangkoor van het Leger des Heils een vokale bijdrage levert. Het korps blijft ook zondag 13 september in Zie rikzee en verzorgt dan koncerten in de Lutherse Kerk Gat van Westen (L.d.H. dienst) om 10.00 uur, in de tuin van rusthuis Borrendamme om 15.00 uur en houdt om 17.00 uur in de zaal van het Leger des Heils een slotkoncert- samenkomst. De droogte in de afgelopen weken is er oorzaak van dat nogal wat gewassen op dit moment zwaar te lijden heb ben. Suikerbieten en uien sterven vroeger af op Schou- wen-Duiveland, waardoor de produktie zeker niet opti maal zal worden. „Als deze gewassen nu beregend kon den worden, zoals dat overal in het land plaats vindt, zouden er geen stagnaties in de groei-omstandigbeden optreden," is de mening van de kring Schouwen-Duive- land van de Zuidelijke Landbouwmaatschappij. De kring meldt voorts dat bij de grove tuinbouw vooral witlof- en winterwortelen veel last hebben van de tekorten aan zoet Water. De wit lofwortelen moet een voldoende dik te hebben om te kunnen dienen als 'basis voor een goede witlofkrop. Door de onmogelijkheid te berege- neh künnen de wortels niet'normaal doorgroeien, zodat óf met dunnere wortels genoegen moet worden geno men (en een slechter eindprodukt!) óf moet het gewas langer op het veld blijven. Het risiko is dan groot dat de oogst „uit de modder" moet worden gehaald in het najaar. Kool en prei Ook het planten van koolsoorten en prei is in de afgelopen periode zeer moeilijk geweest. Er vallen nogal wat gaten omdat, bij gebrek aan wa ter, lang niet alle plantjes in de droge grond hun weg kunnen vinden. De weiden op Schouweii-Duive- land zijn al grotendeels kaal en dor. In de rest van Nederland ziet men op het moment overal de beregeningsin- stallaties volop werken. Uit het voorgaande kan gekonklu- deerd worden dat het gebrek aan zoetwater een groot gemis is voor de landbouw op Schouwen-Duiveland, konkludeert de kring. Zou de moge lijkheid bestaan in deze periode met zoetwater te beregenen, dan zou de kilogramopbrengsten per hectare aanmerkelijk stijgen. Door deze ho gere rendementen zou de regionale landbouw een deel van de achter stand op de rest van Nederland kun nen inhalen. Zoete Grevelingen Om deze redenen zou de land- bouwkring het een goede zaak vin den dat uitgebréid wordt gestudeerd op de positieve gevolgen voor de landbouw van een zoete Grevelin gen. Zoetwater in de Grevelingen zou voor de landbouw vérgaande gevol gen kunnen hebben met o.a. sterke effekten op de werkgelegenheid. Als geheel lijkt zoetwater de kans te ver groten, dat een rendabelere land bouw (akkerbouw, veeteelt, groente teelt en fruitteelt) aan de basis van een verbeterde werkgelegenheid op Schouwen-Duiveland ligt" vindt de kring „Schouwen-Duiveland" van de Zuidelijke Landbouwmaatschappij. PARIJS. De Franse president, Francois Mitterrand, zal in novem ber een officieel staatsbezoek bren gen aan Algerije. Dit heeft de Alge rijnse ambassadeur in Parijs na een gesprek met de president meege deeld. LA PAZ. De militaire junta van Bolivia heeft de opperbevelhebber van het leger, generaal Celso Torre- lio Villa, tot nieuw staatshoofd be noemd. DINSDAG 8 SEPTEMBER NED. 1: De EO vangt aan met de Kinderkrant gevolgd door de Walr tons. Na de informatieve rubriek Tijdsein en het korte muziekpro gramma Intermezzo wordt de EO- avond besloten met de derde afleve ring van de serie De Nieuwe mens. Na het journaal brengt de NOS de parlementaire rubriek Den Haag vandaag en het laatste deel van het muziekprogramma Muziek voor Dit keer staat het slagwerk centraal. Voor het late journaal volgt dan nog sport in Studio Sport extra. NED. 2: De NCRV vangt het pro gramma aan met Zo vader zo dochter gevolgd door Het volk van Menno een eerste uitzending van een drie luik over het ontstaan van de ge loofsgemeenschap de Mennonieten ook, wel genoemd de Doodsgezinde Broederschap. Na het journaal de tweede aflevering van de Engelse se rie Het kind van de rekening. Dit maal wordt het 14-jarig meisje Katie uit Dublin gevolgd. Regine Clau- waert en Jan van der Waart presente ren weer het programma Speel 's met licht klassiek. De avond wordt beslo ten met Hier en Nu en Tot Besluit handelt over het ontstaan van Youth for Christ. DINSDAG 8 SEPTEMBER NED. 1: 13.00 Nieuws voor doven; 14.30 Schooltelevisie18.20 Nieuws voor doven; 18.43 Sportvissen; 18.58 Nieuws; 19.00 EO-Zomerkrant; 19.30 De Waltons; 20.20 Tijdsein; 20.50 In termezzo; 21.00 De nieuwe mens; 21.25 Tenslotte; 21.37. Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Muziek voor slagwerk; 22.55 E.K. Zwemmen 23.25 Nieuws; 23.30 Nieuws voor do ven. NED. 2: 18.25 Paspoort; 18.35 Se samstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Zo vader, zo dochter; 19.21 Het volk van Menno; 20.00 Journaal; 20.27 Het kind van de rekening; 21.35 Speel 's met licht klassiek; 22.35 Hier en Nu; 23.15 Tot besluit; 23.35 Nieuws; 23.40 Nieuws voor doven. HILVERSUM, 5-9. Het gezelschap van radio- en televisiejournalisten, dat jaarlijks prijzen toekent voor de beste radio- en televisieprogram ma's, heeft de televisieprijs voor 1981, de zilveren Nipkow-schijf, toe gekend aan Marcel van Dam, presen tator van het Vara-programma „De achterkant van het gelijk". Eervolle vermeldingen in de televi- siesektor waren er voor het team, dat dit Vara-programma maakt, voor „Showroom" van de NCRV en voor de VPRO-dokumentaire „De^ Kat vanger" over de praktijken van kop pelbazen. BRUSSEL. President Mobutu van Zaire heeft een aantal Zairese dissi denten die voor zijn huis in Brussel hebben gedemonstreerd voor Belgi sche rechtbanken gedaagd. Dit heeft een woordvoerder van de Zairese am bassade in Brussel meegedeeld. CHERBOURG. Aan boord van het Iraanse vrachtschip „Iran Gheya- mat" zijn speciale voorzieningen ge troffen voor het vervoer van drie pa trouilleboten bestemd voor de Iraan se marine. MOSKOU. De Russische dienst voor de staatsveiligheid (K.G.B.) heeft een werknemer van een fabriek in Moskou aangehouden op beschul diging van spionage voor de Ameri kaanse centrale inlichtingendienst (C.I.A.). PEKING. Bij plaatselijke verkie zingen in China zijn kort geleden ver scheidene niet-kommunisten, onder wie godsdienstige leiders, in be stuursorganen gekomen. Dit heeft minister Cheng Zihua verklaard te genover het nationale persbureau. 53 Tegen de tijd, dat Knoop ging ver huizen, was de zolder in het huisje aan de Voorstraat al vol met de bezittingen van de jongelui en beiden wachtten met ongeduld op de dag, dat ze hun huisje zouden kunnen installeren en betrekken. Zodra Knnop over was naar de stad, zou Heieen 's morgens meerijden met Hugo om het huis schoon te maken; meten van de gordijnen en het zeil te nemen en verder alle ander dingen, die aanstaande vrouwen zo graag doen in hun nieuwe huis. Op de drukkerij had men aanvan kelijk met gemengde gevoelens de me dedeling aangehoord, dat Hugo Kas telein de opvolger van Knoop zou worden. Iedereen was het met deee beslissing lang niet eens, doch men moest toegeven, dat een flinke vakman was gekozen en daar Hugo bij alle zetters en drukkers populair was, duurde het niet lang, of allen waren ermee verzoend. De patroon had ge zegd, dat een modern bedrijf als „De Phoenix" een jonge, energieke chef moest hebben en daarover waren de meesten het wel eens. Trouwens, vrij wel iedereen gunde het de jonge Kas telein van harte en al hadden mis schien enkelen gehoopt zelve als op volger van Knoop in aanmerking te komen, die gedachten verdwenen, toen men zich realiseerde, dat de baas met zijn keus eigenlijk geen betere had kunnen doen en diep in hun hart waren de meesten wel blij voor Hugo, we tende, dat hij geen misbruik zou maken van zijn nieuwe positie. In alle eenvoud trouwden Hugo en Heieen. Zij had het zo gewild. Er was nog geen jaar verstreken na het over lijden van haar beide ouders en Hugo had dit in haar gerespecteerd. Na hun huwelijk hadden ze een reisje gemaakt en op de laatste aprildag keerden ze terug, maar nu voorgoed in het kleine huisje naast de grote drukkerij. Toen begon voor beiden het nieuwe leven, dat hun zo mooi toescheen en waarover reeds bij het begin donkere wolken zich zouden samentrekken. Een heerlijke vooijaarsmorgea De zon scheen met warme stralen op het ontluikend groen en de bloemen keken verwonderd over zoveel gloed de we reld in en toonden in alle bescheiden heid hun kleurenpracht, alsof ze zeg gen wilde: Zie ons aan, wij zijn boden van zachtere dagen, van een warmere sfeer. Weg is het winterleed en de winterkou. Nieuw leven begint en ont waakt als ieder jaar. Weest blijde en verheugd en adem met volle teugen de zilte voorjaarslucht in. Hugo opende de deur van z'n woning en liep naar de drukkerij, welke hij ontsloot Hij stak de gaspitten onder de loodpotten van de zetmachines aan, zodat de zetters, als ze over een uur kwamen, dadelijk aan het werk konden gaan. Dan opende hij de ramen, opdat Door HENK VAN HEESWIJK de frisse voorjaarslucht de duffe druk kerij kon binnenstromen. Frisse lucht was een eerste vereiste. Hij keek eens naar buiten Het werd een prachtige dag vandaag. Geen wolk je was er te bekennen en de zon steeg stralend omhoog. In de bomen kwinke leerden reeds de vogels of het een lieve lust was en over de groene weiden liepen de melkers naar de staartslinge- rende koeien die nog maar enige dagen geleden de donkere stal verwisseld hadden voor de jonge, frisse grasvlak ten. Ergens klonk het geluid van ram melende melkbussen, die werden schoongeboend en ver weg reed de morgentrein, die de arbeiders naar de verschillene fabrieken en werkplaat sen zou brengea In huis zorgde Heieen voor de mor genmaaltijd. De waterketel stond op het fornuis te zingen en in haar peig noir gekleed stond ze boterhammen te snijden. Hoe anders was het leven nu. Hoe vol geluk! Het was nog maar een paar maanden geleden, dat ze de Bel dam had verlaten en nu in haar eigen huisje als getrouwde vrouw woonde. Het geluk scheen volkomen en toch kon ze niet meer met narigheid terug denken aan de dagen, dat ze op de Beldam diende. De jonge Van Elk had zoveel als mogelijk was alles weer goed gemaakt Hy had haar een lange brief geschreven, waarin hij in de aller eerste plaats zijn verontschuldiging aanbood en de reden uiteenzette van zijn zonderlinge houding van die avond (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4