PECHINEY KRIJGT TE GOEDKOPE KERNENERGIE Vliegtuig-primeur in Hatfield LAGE WOONKOSTEN MEER BELASTING Bouwprogramma nieuw kabinet financieel onhaalbaar Steeds grotere tekorten ondanks meer reizigers AGENDA Konklusie in rapport: Andere afnemers PZEM zouden verschil moeten bijpassen Deense regering wil „nooit" de N-bom Opvolger overleden procureur in Iran benoemd Nixon verkoopt villa aan Syrië Peuterverlof Noordierse hongerstaker beëindigt aktie Nationaal kongres Solidariteit Begin in Washington Nederlandse Unifil onder vuur Bouwbond C.N.V.: Openbaar vervoer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 GOES, 7-9. De Provinciale Zeeuwse Energiemaat schappij (PZEM) houdt de prijs van elektriciteit uit de kerncentrale Borssele aan Pechiney Nederland NV kunstmatig laag. Een deel van d'e kosten wordt niet of voldoende in de kostprijs van de elektriciteit doorbere kend. Zou dat wel gebeuren dan komt voor Pechiney echter een rendabele bedrijfsvoering in gevaar en zou het bedrijf kunnen gaan sluiten. Tot deze konklusie komt Ret Middelburgse instituut voor maatschappelijk gericht onderzoek (IMGO) in een rapport over de financiële effekten en de ge volgen voor de werkgelegenheid van het openhouden en sluiten van de kern centrale Borssele. De aluminiumsmelter van Pechi ney op het Sloehaventerrein is de be langrijkste afnemer van de kerncen trale (maximaal twee derde van de produktie). Het onderzoek is uitge voerd in opdracht van de industrie bond FNV en dient als diskussiebasis voor de FNV-bedrijfskadergroep bij Pechiney. Ontslagen Bij sluiting van de kerncentrale Borssele zouden daar 170 mensen op straat komen te slaan. Daarnaast zouden in Zeeland nog eens 43 tot 60 mensen werkloos worden en in de res van Nederland zouden 51 ar- KOPENHAGEN, 6-9. Denemarken zal nooit toestaan dat de neutronen bom op zijn grondgebied wordt gestationeerd. Dit heeft minister Kjeld Olesen van buitenlandse zaken zaterdagverklaard na een bijeen komst van de leiding van de regeren de sociaal-democratische partij. De minister kritiseerde de Ameri kaanse beslissing, de neutronenbom te gaan produceren, en voegde eraan toe: noord-Europa is een gedenuclea- riseerd gebied, maar dat gëbiëdmoët' worden uitgebreid aan weerszijden van de scheidingslijn die dwars door Europa loopt". Olesen zei, dat Moskou ten onrech te alle kwalen van de wereld toe schrijft aan de Verenige Staten. Hij wees het streven van de Amerikaan se minister van defensie Weinberger, naar een overwicht op de Sowjet- Unie, evenzeer van de hand. TEHERAN, 5-9. De „Hoge Raad der Rechters" in Iran heeft de Hodja- toleslam Seyéd Hossein Moussavi Tabrizi benoemd als procureur-gene raal van de Islamitische revolutie, zo heeft de Iraanse radio zaterdag be kend gemaakt. Tabrizi volgt in deze funktie Ali Ghodoussi op, die zaterdag overleed na een aanslag op zijn kantoor. Vol gens de radio was hij tot nu toe hoofd van de revolutionaire rechtbanken van oost-Azerbadjdzan. Hij geldt als iemand van de harde lijn waar het gaat om het verzet tegen de Leidense geestelijkheid in Iran. De raio meldde dat Tabrizi zijn funktie onmiddellijk heeft aan vaard. NEW YORK, 6-9. Oud-president Richard Nixon van de Verenigde Sta ten heeft zijn huis in New York kort geleden verkocht aan de regering van Syrië. Dit heeft de krant „Daily News" zaterdag bericht, die een prijs noemde van zeven miljoen gulden. Het is de bedoeling dat het huis de residentie wordt van de Syrische am bassadeur bij de Verenigde Naties. Ongeveer twee jaar geleden kocht Nixon het pand aan de 65e straat, in Manhattan, voor ruim twee miljoen gulden. Met zijn vrouw is Nixon vrijdag voorgoed vertrokken naar Saddle Ri ver, een plaatsje in de staat New Jer sey. MOSKOU, 6-9. Werkende moeders in de Sowjet-Unie die een kind heb ben dat jonger is dan een jaar, komen in aanmerking voor ten dele betaald verlof. Dit heeft het persbureau Tass zaterdag gemeld. Om gezinnen met kinderen te hulp te komen, betaalt de staat aan moe ders in de randgebieden van de Sowjet-Unie 180 gulden per maand extra, in de rest van het land 125 gul den. Per 1 december gaat het salaris van alleenstaande moeders omhoog en wel met 72 gulden per kind per maand. beidsplaatsen verdwijnen bij toele veringsbedrijven en doordat ex-wer- nemers minder te besteden zouden hebben. Sluit Pechiney dan verdwij nen hier 900 arbeidsplaatsen. In Zeeland komen daar nog eens 450 tot 540 werklozen bij en in de rest van Nederland ook 450. Sluiting van zowel de kerncentrale als van P.echi- ney kost ons land dus ruim 2.000 ar beidsplaatsen, aldus de onderzoe kers. Volgens het kontrakt tussen de PZEM en Pechinèy moet de energie tot 1998 worden geleverd tegen dé kostprijs van kernenergie. Sluit men de kerncentrale dan zou de PZEM konventionele energie tegen de aan zienlijk lagere kostprijs van kerne nergie moeten leveren. Konsekwenties Het voortbestaan van Pechiney is volgens de onderzoekers dan ook niet afhankelijk van het openhouden van de kerncentrale maar van de bereid heid van de PZEM die lagere prijs in rekening te blijven brengen. BELFAST, ,5^9.' Een van! de zeven hongerstakende .republikeinen in de Maze-gevangenis in Belfast heeft zijn aktie vrijdag beëindigd. Op verzoek van zijn familie is hij naar een zie kenhuis overgebracht voor medische behandeling. De familie riep de hulp van artsen in toen de 31-jarige Mat thew Devlin, sinds 15 juli in hon gerstaking, het bewustzijn verloor. Devlin is de vierde gevangene wiens hongerstaking op verzoek van fami lieleden wordt beëindigd. GDANSK, 7-9. Terwijl aan de Pool se grens volgens Sovjetopgave 100.000 militairen deelnamen aan grootscheepse oefeningen, begon de vrije Poolse vakbond Solidariteit in een sporthal in een buitenwijk van Gdansk zaterdag aan zijn eerste nati onale kongres dat werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de Rooms-Katholieke kerk, de regering en westerse vakbonden. Vakbondsleider Lech Walesa zei in zijn toespraak dat de overwinning vroeg of laat „aan ons" is. „Het enige onbekende is welke prijs we zullen moeten betalen", zo verklaarde hij. Toen hij het kongres opende, was de sporthal gevuld met gejuich. Wales riep op tot eenheid en beklemtoonde dat alle aanwezigen hier waren na mens de arbeiders van heel Polen. De Poolse regering heeft zondag een rapport gepubliceerd over de ten uitvoerlegging van de akkoorden, die ze een jaar geleden sloot met sta- kingskomité's in Gdansk, Szcecin en Jastrzebie. Kennelijk wil ze met het stuk tegenwicht bieden tegen het rapport dat ter tafel ligt op het natio nale kongres van Solidariteit in Gdansk. De andere afnemers, onder wie de Zeeuwse burgers, zouden dan het verschil moeten bijpassen. Doorberekenen De PZEM kan overigens volgens de onderzoekers zonder het kontrakt te breken een aantal kosten in de kost prijs gaan doorberekenen. Dat zijn onder meer de kosten van opwerking van gebruikte splijtstofelementen en die van opslag van hoog radio-aktief afval. Daarnaast wordt er te weinig gereservererd voor de ontmanteling van de kerncentrale na 1998, bere kent de PZEM een te laag bedrag voor de verzekeringskosten en houdt zij onvoldoende rekening met on voorziene investeringen, aldus de on derzoekers. i Toekomst somber Zij ramen de volgens hen ten on rechte niet doorberekende kosten op 146 tot 451 miljoen hoger dan de 1450 miljoen die de PZEM zelf aan kosten van de centrale opgeeft. De onderzoe kers wijzen er overigens op dat Pe chiney Nederland deel uitmaakt van het multinationale concern Pecheney Ugine Kuhlmann. Dat maakt het toe komstbeeld somber, omdat dit con cern elders, bijvoorbeeld in Austra lië, door de aanwezigheid van kolen/waterkrachtcentrales goedko per kan produceren, aldus het rap port. JERUZALEM, 6-9. De Israëlische premier. Menachem Begin, is zondag voor besprekingen met de Ameri kaanse autoriteiten naar de Verenig de Staten gereisd. Het overleg zal de leiders in staat stellen de spanning en misverstanden uit de weg te rui men die ontstonden na het (inmid dels opgeheven) embargo op de leve ranties van gevechtsvliegtuigen aan Israël na de aanval op de Iraakse kerncentrale en een bombardement op Beiroet, zo menen waarnemers in Israël. DEN HAAG/JERUSALEM/TEL AVIV, 6-9. In de nacht van zaterdag op zondag is het tot een schotenwis seling gekomen tussen Nederlandse Unifil-militairen in Zuid-Libanon en christelijke militia van majoor Had- dad. Aan Nederlandse zijde raakte nie mand gewond, aldus een woordvoer der van het ministerie van defensie. Waarnemers spraken van de er nstigste schending van het staakt het vuren, dat op 24 juli van kracht werd in dit gebied. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHAGEN. Het Energie Komité Schagen en omstreken (Ekso) - vreest dat de scheuren in het betonnen ver pakkingsmateriaal van radio-aktief afval op de „Louise Smits" stralings gevaar hebben opgeleverd voor de betrokkenen. ROTTERDAM. De narcoticabroga- de van de Rotterdamse politie heeft zaterdag bij een inval in een snack bar in de Adrianastraat één kilo her oïne en twee ons cocaïne in beslagge nomen. Tot die conklusie komt drs. A. G. M. van der Meijs in het rapport „openbaar vervoer op weg naar 1990", Dat wordt uitgegeven door het instituut voor onderzoek van over heidsuitgaven. Exploitatietekort Door de verwachte toeneming van het aantal reizigers met enkele pro centen per jaar zal het explotatiete- kort per reiziger iets kunnen dalen. Tegenover een kleine daling van het tekort per reiziger staat echter een grotere stijging van het aantal reizi gers, zodat per saldo het totale tekort in geld uitgedrukt zal stijgen, aldus Drs. van der Meijs De belangrijkste oorzaken van de te korten liggen volgens hem in de stij ging van de loonkosten en een achter blijvende arbeidsproduktiviteit. Daarnaast kan een zekere invloed uitgaan van de stijging van de ener gieprijzen en speelt een rol of het bestaande aanbod van openbaar ver voer de grotere aantallen reizigers kan opvangen. Ook de jaarlijkse ta- SLAGHAREN. Pleegouders uit twintig landen hebben tijdens een konferentie in Slagharen een inter nationale organisatie voor pleegge zinnen opgericht. De nieuwe organi satie (International Foster Care Or ganisation) heeft als doel de pleeg? zorg,te bevorderen. HATFIELD, 5-9. De eerste vlucht van het nieuwe Britse vliegtuig voor de burgerluchtvaart, de British Aerospace 146, is een groot sukses geworden. De BAE-146 maakte vanaf het vliegveld van Bae in Hatfield (Herthordshire) zijn eerste proefvlucht en na afloop liet de bemanning weten dat de machine zich geheel volgens verwachting had gedragen. EINDHOVEN. De Spaanse Philips- organisatie zal verlichtingsinstalla ties aanbrengen en vernieuwen in on geveer de helft van de 17 stadions die gebruikt zullen worden bij de vol gend jaar in Spanje te houden we reldkampioenschappen voetbal. Bae heeft ongeveer 350 miljoen pond sterling (1,75 miljard gulden) voor de ontwikkeling van haar nieu we produkt uitgetrokken. De machi ne is ontworpen voor het vervoer van maximaal 109 passagiers over korte afstanden. De met vier straalmoto ren uitgerustte „Boemeljet" is opval lend stil en zuinig. DEN HAAG, 7-9. Huishoudens met lage woonlasten zouden extra belasting moeten betalen. Dit stelt de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Konsu- mentenaangelegenheden (SWOKA) in haar maandag verschenen rapport „woonlast en inflatie". Met het geld dat die nieuwe be- lastingvorm oplevert kan de over heid huishoudens met (te) hoge woon lasten helpen, aldus de SWOKA. In de SWOKA zitten vertegenwoor digers van de Consumentenbond, Konsumenten Kontakt en van de mi nisteries van economische zaken, c.r.m., landbouw en visserij, volks gezondheid en milieuhygiëne en volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. De stichting is drie jaar geld- den opgericht door de twee consu mentenorganisaties. Het instituut voor onderzoek van overheidsuitgaven, dat de studie voor de SWOKA heeft verricht, is tot de slotsom gekomen, dat de woon lasten voor vele huurders en kopers in de komende jaren drastisch zullen stijgen. Dit geldt volgens het insti tuut vooral voor de „starters", men sen die voor het eerst zelfstandig woonruimte betrekken. GARDEREN, 7-9. Het bouwprogramma van het nieu we kabinet van CDA, PvdA en D'66 -125.000 woningen, bijna uitsluitend in de gesubsidieerde sector - is volgens de hout- en bouwbond CNV financiëel niet haalbaar. De kosten van dergelijke bouwplannen zullen bijna geheel voor rekening van de overheid zijn, terwijl diezelfde overheid het komende jaar miljarden wil bezuinigen. Het lijkt een illusie, dat het mi nisterie van volkshuisvesting dan meer geld krijgt, terwijl de andere departementen fors moeten inleve ren, zo betoogde voorzitter D. van Cómmenee van de Christelijke Bouwbond maandag op een vergade ring van zijn bond in Garderen. De bouw is niet gediend van poli tieke mooipraterij, aldus Van Com mence, volgens hem is het bouwpro gramma van het demissionaire kabi net (115.000 woningen, waarvan 105.000 gesubsidiëerd) een realisti scher uitgangspunt voor 1982. Er is een zakelijke, nuchtere aanpak van de problemen in de bouw nodig wil men voorkomen dat de werkloosheid onder bouwvakkers in het komende seizoen stijgt van bijna 58.000 tot bo ven de 80.000 mensen. Volgens de Bouwbond CNV kan dit het beste worden bereikt doof het opstellen van een haalbaar werkgele genheidsplan, waarbij ook de bouw- sektor wordt betrokken. Het plan dat het CNV begin dit jaar lanceerde voor een investeringsfonds voor de industrie en de bouwnijver heid, betaald door dé loonmatiging van werknemers, kan daar dan mooi bij van dienst zijn, aldus Van Com- Dorpshuis. Kursus Beter Bewegen voor Ouderen. 16.00 uur. Haamstede Rusthuis Duinoord. Kursus Beter Bewegen voor Ouderen. 14.00 uur. Brouwershaven Gemeentehuis. 19.30 uur. Raadsvergadering. DEN HAAG, 3-9. Ondanks een verdere toeneming van het aantal reizigers zullen de tekorten van het openbaar vervoer bij ongewijzigd beleid blijven stijgen. riefstijging is uiteraard van invloed op de tekorten. Verwachting Drs van der Meijs verwacht dat die de komende jaren ongeveer op het zelfde niveau zal liggen als dit jaar wordt verwacht, namelijk 3,3 pro cent. Hij gelooft niet dat zo'n ta riefstijging remmend zal werken op de groei van het aantal reizigers. In de afgelopen jaren is die gToei vooral veroorzaakt door de stijgende bezi- neprijzen en de dalende koopkracht. Het ziet ernaar uit dat deze voor het openbaar vervoer gunstige om standigheden voorlopig blijven staan, aldus Drs. van der Meijs. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein". 14.30 - 15.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgéboüwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Onder de Beuze. Openlucht schaken 19.00 - 21.00 uur (gratis deelname). Renesse Slot Moermond. Rondleiding. 19.00 uur. Noordgouwe /Schuddebeurs Noordgouwe, verenigingsgebouw. Kaartenavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijjn". Klaverjassen. 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Op donderdag tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Van maandag tot en met zaterdag Dreischor Landbouwmuseum. Geopend van 13.30 tot 16.30 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Dagelijks (behalve op zondag) Haamstede R.K. kerk. Missietentoonstelling. 9.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdag en zaterdag Zierikzee Nobelpoort. Bezichtiging. 10.00 -16.00 uur. Maandag 7 september Zierikzee RSG. ZVU-kursus. Tuinaanleg en on derhouden. 19.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Kursus bloemschikken Huishoudelijk Vereniging ten Platte- lande. 19.30 uur. Dinsdag 8 september Zierikzee 's Landskamer. Algemene vergade ring bestuur Waterschap Schouwen- Duiveland. 13.30 uur. Woensdag 9 september Zierikzee St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein", Voorstelling Het Ogenbos. 14.30 uur. Dorpshuis. Jaarvergadering „Op Drift". 20.00 uur. Dorpshuis. Eerste les gymnastiek- klub voor dames Dorpsgemeenschap. 19.30 - 20.30 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardengymnastiek. 10.00 - 11.00 uur. Donderdag 10 september Zierikzee Concertzaal. Het Theater, besloten filmvoorstelling „Promises in the dark" (o.a. Medische Kring). 20.30 uur. UW ontmoetingscentrum. Kerkhof la. Kontaktavond. 19.30 uur. Gemeentehuis. Vergadering kom missie voor sport-, jeugd- en kulture- le zaken. 19.30 uur. Zonnemaire i Café „Bommenede". Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ver koop Zendingskrans Tryfosia. 14.00 - 17.00 en 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 11 september Zierikzee Concertzaal. Het Theater. Film „Pro mises in the dark". 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Open avond Bond van opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Zaterdag 12 september Kerkwerve Ring. Koncert „Kunst en Eer". 19.30 uur. Dinsdag 15 september Zierikzee Kantine Techn. School. Ledenverga dering Ver. Technisch Ondefwijs. Aanvang: 20.00 uur. Rijks Scholengemeenschap. Kennis makingsavond, ZVU-kursus Ned. moderne literatuur. 20.00 uur. Rijks Scholengemeenschap. ZVU- kursus geneeskrachtige kruiden. 19.30 uur. Pr. Julianaschool, Jannewekken. ZVU-kursus Alternatieve voeding. 19.00 uur. Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Ned. Ver. van Huisvrouwen, afde ling Westerschouwen. Bezoek Bra- bers groenvoorziening Renesse. Ver trek 13.30 uur AMRO-bank te Haam stede. Woensdag 16 september Zierikzee St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein", voorstelling Het Ogenbos. 14.30 uur. Donderdag 17 september Zierikzee Vierschaar. Afscheid H. E. S. Sinck. 17.00 uur. Vrijdag 19 september Zierikzee Concertzaal. Het Theater. Film „Pro mises in the dark". 20.00 uur. Dinsdag 22 september Haamstede Ned. Ver. van Huisvrouwen, keisje Ter Meulen Post te Rotterdam}. Ver trek 7.45 uur. Woensdag 23 september Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Maandag 28 september Zierikzee Rijks Scholengemeenschap. ZVU- kursus fotografie. 20.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396, (01110)3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2