Bezoek prinses Margriet hoogtepunt festiviteiten Jubileum schoolhoofd liep uit op vrolijk dorpsfeest DE ZIERIKZEESCHE COURANT 500 jaar Oostflakkee: In Zonnemaire Muzikale hulde voor meester Mandemaker Wi.r ZIERIKZEESCHE NI EUWSBODE Maandag 7 september 1981 138ste jaargang Nr. 22975 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zlerikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: PZEM levert te goedkoop aan Pechiney OOSTFLAKKEE, 6-9. Het bezoek van prinses Mar griet en haar echtgenoot mr. Pieter van Vollenhoven aan Oostflakkee afgelopen zaterdag, was het feestelijk hoog tepunt van de festiviteiten in het kader van het 500-jarig bestaan van Sint Adolfsland. Het gebied omvat de drie dorpen Ooltgensplaat, Den Bommel en Achthuizen, die maanden van enthousiaste voorbereiding hebben besteed aan het grootste feest. Niet alleen het hoge bezoek, maar ook het bijpassend „Oranje-zonnetje" maakten deze eerste officiële dag van het septem berfeest in elk opzicht geslaagd. Het officiële deel begon met een raads vergadering in het (oude) gemeente huis in Ooltgensplaat. Op twee na (de S.G.P.-fraktie) wa ren alle raadsleden en genodigden in historische kledij gestoken. Onder voorzitterschap van burgemeester W. M. van der Harst werd een buitenge wone vergadering gehouden van de Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. In België zijn momen teel 396.419 mensen zonder werk. Eind augustus werden in België 454 werklozen minder geteld dan in juli. Hoewel de grens van 400.000 in au gustus nog niet werd overschreden, is de verwachting dat dit wel in sep tember of oktober zal gebeuren. KOPENHAGEN. De samenwer king van de Noordse landen in besprekingen over een kernwapen- vrije 2one in Noord-Europa moet vol gens een besluit van de betrokken ministers van buitenlandse zaken verbeterd worden. CAIRO. Egypte heeft afwijzend be schikt op verzoeken van Japan, Australië en Oostenrijk om de schat ten uit het graf van Toetanchamon uit te lenen. Dit heeft het gezagheb bende Egyptische blad „Al Achbar" gemeld. BAYONNE. Een rechtbank in het Zuidfranse Bayonne heeft veertien Spaanse Basken veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. De aanklager had twee jaar geëist. De veertien Basken zijn vermoedelijk lid van het „anti-kapitalistische au tonome kommando". PRAAG. Een van de onderteke naars van „Charta-77" en mede oprichter van het „komité ter verde diging van ten onrechte vervolgden" (VONS), Ladislav Lis, is in Praag aangehouden. Dit is vernomen in kringen van „Charta-77". „vroedschap" van Sint Adolfsland. De raadsvoorzitter ging daarbij na der in op het ontstaan van Sint Adolfsland en de lange voorberei ding van de feestelijke herdenking. Proclamatie Aan het slot van de korte vergade ring las Van der Harst een proclama tie voor, waaruit bleek dat Maximili- aan van Oostenrijk en zijn gemalin Maria van Bourgondië op 17 septem ber 1481 „de Galenthee ende Oel- kensplate met die gorsen vanden Bommel" ter moernering of bedij king uitgaven aan Anna van Bour gondië, vrouwe van Ravestein. Toen werd bepaald, dat het gebied „Sinte Adolphslandt" zou heten. Zegetocht De genodigden uit de raadszaal scheepten zich vlot in op de „Zilver meeuw" voor een tochtje naar de Volkeiaksluizen. In die tussentijd landde de A-399t een helikopter van het leger, op het sportveld van Oolt gensplaat met aan boord de hoge gasten. Toen begon een vier uur du rende zegetocht van de prinses, die wandelend, per boot, per auto en per koest langs de feestende mensenme nigte ging. Overigens werd aan het protocol streng de hand gehouden en was er geen tijd noch gelegenheid ,voor een informeel praatje. Het draaiboek werd van minuut tot minuut ge volgd, daar zorgden 35 man politie en de nodige veiligheidsambtenaren Historische cape Meteen bij aankomst werd het prinselijk paar een (warme) cape om gehangen, hetgeen Pieter de vraag ontlokte of .er wel rekening was ge houden met het warme weer. Te voet werd koers gezet naar het gemeente huis waar een aubade van het Van der Harst trompetterkorps werd aan gehoord. Na de koffie (met Oeltgens- koek) per auto naar de Volkerakslui- zen waar de „Zilvermeeuw".geschut en wel gereed lag voor de reis naar Den Bommel. Aan boord werd de lunch gebruikt: „Witlofschuttel met gornedt uufc Stellendam, Roamsaus mit gember, sleatje van Plaetse aerpels, koffie mit koeke van hofpeetjes en haeze- neuten en een wit wientje uut Oostenriek der bie". Den Bommel was in z'n geheel uit gelopen, aangevuld met duizenden gasten, en verwelkomde op passende wijze de prinses. Enthousiast publiek Gladiolenprinses Wilma de Graaff hield een korte toespraak waarna het feestlied werd aangeheven. Ook hier een wandeling langs het enthousiast OOLTGËNSPLAA T. Direkt na aankomst per helikopter op het sportveld van Ooltgensplaats kregen prinses Margriet en haar echtgenoot een historische cape omgehangen. Op de foto v.l.n.r.: burgemeester W. M. van der Harst, mr. Pieter van Vollenhoven, prinses Margriet (met achter haar de heer De Bonte), mevrouw Van der Harst en de page van de wit lofprinses. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) publiek met als eindpunt het Kon. Emmaplein waar tien koetsen gereed stonden voor de tocht naar Achthui zen. De thee werd gebruikt in jeugd huis „De Adelaar" waar tevens een tentoonstelling was ingericht betref fende de historie van Sint Adolfs land. Daar ook tekende prinses Mar griet het gedenkboek en dankte de bevolking: „Mijn hartelijke dank voor de spontane ontvangst en rondleiding in ZONNEMAIRE, 6-9. Het vijfentwintigjarig jubileum feest van het hoofd van de lagere school te Zonnemaire, de heer K. Mandemaker, liep uit op een gezellig dorpsge- beuren. Tientallen oud-leerlingen en oud-kollega's van de jubilaris waren van heinde en ver gekomen om hem te feliciteren zodat het er zaterdagmiddag in het Vereni gingsgebouw te Zonnemaire nogal vrolijk aan toe ging. Sint Adolfsland op 5 september 1981" schreef ze in Oeltgens gedenck- boeck. Op het F.I.O.S.-voetbalveld wacht te kapitein Ravier met de helikopter die het gèzelschap weer naar eldèrs vervoerde. Het eind van het officieel bezoek, dat weer eens bewees, dat de Flakkeeërs zeer Oranje-gezind zijn. Een bezoek, dat de bijzondere start was van een maand die bol staat van festiviteiten. komst. Dankbaar ZONNEMAIRE. De heer en mevrouw Mandemaker - stralend - tijdens de receptie in het verenigingsgebouw. Ook ver- rige scholen op Schouwen-Duiveland waren aanwezig. Op de foto: drs. P. Vis, rector van de tegenwoordigers van overige scholen op Schouwen-Duiveland waren aanwezig. RSG, en direkteur F. Scherjon van de LTS te Zierikzee, feliciteren de jubilaris. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Uiteraard waren alle leerlingen van de lagere school aanwezig, die de middag openden met een aardig lied je. Eerste spreker was wethouder van de gemeente Brouwershaven, mevrouw S. Lochakoff-de Kariter die namens het gemeentebestuur de jubi laris een langspeelplaat overhandig de. Zij dook nog even de geschiedenis in en herinnerde de aanwezigen aan Mandemakers' beginperiode in Zon nemaire. Namens zijn kollega's in de gemeente Brouwershaven sprak de de heer P. Dekker die zich moeilijk kon voorstellen dat er ooit een Zon nemaire is geweest zonder de heer Mandenmaker. Ook hij overhandig de de jubilaris muziek, in de vorm van een serie platenbonnen. Betrokkenheid „De familie Mandemaker is door de jaren heen altijd zeer betrokken geweest bij het wel en wee van het dorp", sprak voorzitter van de ou derkommissie. Ook buiten de deuren van de school had u diverse funkties in het sociale vlak. Om enkel voor beelden te noemen: voorzitter van het Rode Kruis Brouwershaven en sekretaris van werkgroep kleine scholen gemeente Brouwershaven. Met recht kan ik nu zeggen - ook al is de heer Mandemaker een geboren Amsterdammer - dat hij na 25 jaar Zonnemaire, echt één van ons is", al dus de heer M. van Leersum. De leerlingen zongen vervolgens een speciaal voor dit feest geschre ven lied en gaven hem een boekwerk met foto'sf en tekeningen van alle leerlingen. Verder overhandigden de oudste kinderen hun „meester" vier tuinstoelen, die hij kreeg aangebo den van de Vereniging van Openbaar Onderwijs, en van de ouders die mo menteel kinderen op de lagere school hebben. Verrast Na een korte pauze kwam vrij on verwachts nog een laatste spreker - oud leerling Hans de Haan - die de heer Mandenmaker namens alle oud- leerlingen nog een groots kado wilde aanbieden. Een speciaal voor dit jubileumfeest opgericht komité had meer dan 1.000,- bijeengebracht waarvoor de oud-leerlingen een 8 mm filmkamera en filmprojektor hadden gekocht. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Een beetje overrompeld door alle kado's, dankte de heer Mandemaker tenslotte de aanwezigen voor hun „Ik ben vooral de ouderkommissie zeer dankbaar voor de organisatie van dit feest. Wat is het overigens fijn dat we in ons dorp nog zo'n vere nigingsgebouw hebben waarin we een gelegenheid als deze kunnen vie ren. Ik had bij m'n komst nooit ver wacht dat ik hier na 25 jaar nog zou zitten, maar nu ben ik zover dat ik voorlopig niet van plan ben weg te gaan. Destijds was ik het jongste schoolhoofd in Nederland en natuur lijk voelde ik me daardoor zeer ge vleid, maar in m'n onervarenheid (op de akademie hadden we zelfs nog nooit van een twee-mans school ge hoord) zal ik wel eens fouten hebben gemaakt", aldus de jubilaris. Individueel „Langzaamaan ben ik op school overgegaan op een meer individuele benadering van de schoolkinderen en ik heb het geluk gehad altijd' kollega's te treffen die er ook zo over dachten. Inmiddels zijn er al vijf on derwijzers of onderwijzeressen geko men en vetrokken, blijkbaar hééft geen van hen het 25 jaar met mij kun nen uithouden". Behoud Verder meldde de jubilares zeer verheugd te zijn met de opstelling van de gemeente ten opzicht van het behoud van een kleine school in het dorp. De bouw van een nieuwe gym zaal getuigt daarvan. „Met het dalen van het leerlingen aantal zag ik de toekomst somber in, maar inmiddels zijn de voorbereidin gen op de wet basisonderwijs in een vergaand stadium en ik zie de toe komst met vertrouwen tegemoet". Muziek- Na afloop van de receptie kwam de harmonie „Nut en Uitspanning" van Zonnemaire opdraven - want wat is. een dorpsfeest zonder muziek - en bood de jubilaris een muzikale hulde aan. PARIJS. De ontwikkelingshulp van West-Duitsland zal als gevolg van begrotingsproblemen niet meer zo snel toe kunnen nemen als in de af gelopen jaren. In de komende begro ting zullen de uitgaven voor ontwik kelingshulp echter wel sneller stij gen dan de totale uitgaven. Dit heeft de Westduitse minister van ontwik kelingssamenwerking Rainer Offer geld, verklaard. ffih Pt Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog; miniumtemperatuur omstreeks 12 graden, middagtempe- ratuur ongeveer 24 graden; -matige zuidelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 11 sept.: Woensdag Af en toe zon Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: west 4 Donderdag: Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht zuidwest 5 Vrijdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkrachtwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 8 sept. Zon op 7.03, onder 20.12 Maan op 17.07, onder 0.36 Volle Maan: 14 september (5.09) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 8 sept. 10.32 23.15 4.11 16.48 Doodtij: 8 september HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Na een week van standvastig mooi nazomerweer gaan we deze week naar een ander weertype. Het hogedrukgebied dat ons zonnig en warm weer bezorgde, is weggetrok ken naar Duitsland en Polen. Tegelij kertijd breidde de invloed van oce aandepressies zich meer in de rich ting van West-Europa uit. Vandaag was er al meer bewolking in de hoge re luchtlagen. Dinsdag wordt er nog meer bewolking verwacht, maar blijft het op de meeste plaatsen droog weer. Voor de naderende oce aanfronten uit waait er morgen een matige zuidelijke wind, waarmee - nog warme lucht uit Frankrijk aan gevoerd zal worden, zodat de mid- dagtemperatuur opnieuw tot onge veer 24 graden kan oplopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1