Oesterdam krijgt waarschijnlijk goedkopere sluis ook dan Zeilschip gezonken voor de Schouwse kust De groeten van Pleun STREEKNIEUWS Sproeivliegtuig en brandweer bedwongen brandend stroveld Overzicht aktiviteiten „de Lichtboei" in Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 september 1981 Nr. 22974 3 DEN HAAG, 3-9. Het ministerie van verkeer en wa terstaat denkt aan een goedkopere sluis in de Oesterdam bij Bergen op Zoom. Beloten was om hier een zogenaam de liftsluis te bouwen, waarmee de mogelijkheid zou worden geschapen om de uitwisseling van zout Ooster- scheldewater en zoet Zoommeerwa ter tot een minimum te beperken als er schepen worden geschut. Kostbaar Zo'n liftsluius zou echter een kost bare onderneming worden (85 mil joen gulden), die niet verenigbaar is met de ontwikkeling van de financië le positie van het Rijk, aldus het mi nisterie in een mededeling. ZIERIKZEE Zierikzeesche Nieuwsbode In verband met vakantie van de hoofdredakteur, moeten enkele vaste rubrieken overstaan. Voor zo ver zij toch worden „ingevuld", staan zij onder Ad. Int. verantwoor delijkheid. Red. Bioskoop in het weekend Stichting Het Theater vertoont ko mend weekeinde „Private Benjamin", een film die handelt over een rijke en verwende jonge vrouw die in het leger terecht komt. Als zij eenmaal als rekruut in opleiding is, blijkt dat ze zich het leger heel wat gezelliger had voorgesteld dan het is. Het ministerie denkt nu aan min der kostbare varianten, waarbij het zout-zoet scheidingssysteem komt te vervallen. Gedacht wordt aan een grote nor male sluis (100 x 14 meter) met daar naast een kleine sluis (30 x 4,5 meter) of alleen een kleine sluis. Als voor al leen een kleine sluis gekozen wordt zal de haven van Bergen op Zoom via de Schelde-Rijnverbinding bereik baar zijn. Alleen hoge schepen kun nen van die verbinding geen gebruik maken, aldus Jiet ministerie. Eventuele schade Het ministerie onderzoekt in hoe verre eventuele schade door deze be perking door het Rijk kan worden gecompenseerd. De raad van de wa terstaat zal advies moeten uitbren gen en de belanghebbenden zullen worden gehoord, aldus het ministe- Langzamerhand wordt ze aanvaard door haar kollega's en maakt ze de opleiding af. Ze leert een Fransman kennen met wie ze een verhouding begint maar de veiligheidsdienst heeft ontdekt Qat deze man korte tijd lid was van de kommunistische par tij, zodat zij haar verhouding moet verbreken of het leger verlaten. Ze moet beslissen en ze kiest voor het laatste voorstel. Voor tijd: zie agen da. Zonnebloem Mevrouw Blom uit de Calandweg SEROOSKERKE, 4-9. Drie hectare stroveld aan de Plunjeweg van land bouwer P. R. uit Serooskerke gingen donderdagmiddag in vlammen op, nadat het afbranden van een sloot danig uit de hand was gelopen. Het vuur in de sloot sloeg over op een gehakseld stroveld en R. kon de Eigenaar D. J. v. T. uit Schiedam was van Hellevoetsluis op weg naar Vlissingen. Tijdens de tocht wilde hij in de kajuit een bakje thee zetten en op dat moment ontplofte de koel kast. Zo goed en zo kwaad als dat ging probeerde van T. zijn jacht „Confidentus" naar de kust te zeilen, maar tevergeefs. Noodsignalen Inmiddels had Radio Scheveningen de noodsignalen van T. opgevangen en ook een daar in de buurt varend schip de „Andromeda" ving noodsei nen op. vlammen niet meer bedwingen. Ge schrokken door de enorme rookont wikkeling waarschuwde R. de brandweer en verder werd ook Tony Prince opgeroepen om met zijn sproeivliegtuig - gevuld met 800 liter water - over te vliegen. Binnën korte tijd hadden de brandweer van Haam- stede/Renesse en de sproeivlieger de brand onder controle. De eigenaar van het schip moest echter door het vuur zijn schip verla ten en hij probeerde in een rubber bootje de wal te bereiken. De „Andromeda" heeft van T. op gepikt en nog geprobeerd het bran dende schip een haven binnen te sle pen, maar aangezien het schip lang zaam zonk, moest deze poging wor den opgegeven. De kapitein van het gezonken schip bleef ongedeerd. Het is nog onbe kend waarom Radio Scheveningen de reddingboot niet heeft gewaar schuwd. te Zierikzee deelde ons mede dat de enige zonnebloem in haar tuin een hoogte van drie en een halve meter heeft bereikt. De bloem komt daar door boven het dak uit. SEROOSKERKE Kop/staart botsing Automobilist J. v. R. uit Breskens zou donderdagmiddag bij de ver keerslichten te Serooskerke te laat hebben gezien dat de wagen voor hem, bestuurd door W. J. d. M. uit Nieuwerkerk, stopte voor rood licht, waardoor een botsing plaatsvond. De wagens liepen materiële schade op. Bloemschikkursus begint Maandagavond is de eerste les van de bloemschikkursus, die in het dorpshuis van Serooskerke wordt verzorgd door de Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. Lera res is mevrouw Bulk. Er kunnen zich nog deelneemster opgeven (tel. 01117- 1351 of 01119-1367). Gymnastiek voor dames Dorpsgemeenschap De gymnastiekklub voor dames van de Dorpsgemeenschap Seroos kerke gaat .weer van start. Aanstaan de woensdag (9 september) is de eerste gymles, waarop het voor dege nen die zich nog niet hebben opgege ven nog mogelijk is zich aan te mel den. Er wordt, iedere woensdaga-, vónd, van half acht tot half negen ge gymd. HAAMSTEDE Autoweg over pijlerdam De gemeenteraad van Westerschou- wen heeft een motie aangenomen, waarin wordt gepleit voor de aanleg van een autoweg over de pijlerdam in de Oosterschelde. De weg die er komt zal slechts twee rijstroken hebben. Ook wordt er een parallelweg/fietspad aangelegd. Het rijk spaart geld uit door gebruik te maken van de reeds bestaande wer- kwegen op de werkeilanden in de Oosterschelde monding. G.S. zien geen aanleiding instemming te betui gen met de motie. SCHARENDIJKE Geen voorrang Op de kruising Eb en Vloedstraat/ Platteweg vond donderdagmiddag een aanrijding plaats. De Duitse au tomobilist C. S. reed over de Platte weg en verleende geen voorrang aan, eveneens een Duitse automobilist W- P. B. die over de Eb en Vloedstraat reed. Beide wagens liepen materiële schade op. BRUINISSE Verkoopdag Zehdingskrans De Zendingskrans Tryfosa houdt donderdag 10 september haar jaar lijkse verkoopdag in het Ned. Her vormd verenigingsgebouw aan de Deestraat, die geopend zal zijn van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Voor het goede doel wor den o.a. verkocht allerlei handwer ken, bloemen, oliebollen, kleder drachtpoppen enzi enz. Haagse scholieren op bezoek De zeil- en windsurf school „Aqua Vitesse", lid van de Vereniging Ne derlandse Watersport Opleidingen, krijgt volgende week 25 leerlingen van een middelbare school uit Den Haag op bezoek. Deze leerlingen zijn een week ter kennismaking op Brui- nisse en maken gebruik van de facil- teiten van de in de jachthaven van Aquadelta gelegen zeilschool. Openingstijden postkantoor Vanaf deze week heeft het postkan toor aan de Molenstraat zijn ope ningstijden weer teruggebracht tot de normale tijden: 's morgens van 10.00 tot 12.00 uur en 's middags van SCHOUWEN. Donderdag: is voor de Schouwse kust, ter hoogte van de Midden Bank Noord, een plezierjacht ontploft, dat daardoor vlam vatte en totaal uitbrandde. Advertentie CoffeïnevrijJ BRÜINISSE. Twee verenigingen zijn hier door zelfwerkzaamheid bezig hun hobby en vrije tijd gestalte te gevenOp de voorgrond maken leden van deBru-ten" hun banen speelklaar. Daar vlak achter zijn leden van jeugdsociëteit „De Pulbezig met het waterdicht maken van hun nieuwe onderkomen. De buren, qua decibels totaal verschillend, zijn door gemeentelijke plannen naast elkaar verzeild geraakt. Wie weet zal de droge tik van de tennisbal zich op een har monieuze manier mengen met het eigentijdse disco-geluid. ZIERIKZEE, 3-9. Het Leger des Heils start maandag 21 september met een volledig weekprogramma in „de Lichtboei" aan de Poststraat te Zierikzee. Maandag: 9.00 - 11.30 uur Peu- 20.30 - 22.00 uur Modelbouw, gevor- terspeelzaal „De Lichtboei, 2-4 jr.; derden. 9.00 - 11.30 uur Peuterspeelzaal Mos- Zondag: 17.00 - 18.00 uur Bijbelstu- selstraat, 2-4 jr.; 10.00 -15.00 Scholie- die; 10.00 - 11.15 uur Samenkomst, ren; 18.30 - 19.30 Poppen en beesten maken, 6-12 jr.; 18.30 - 19.30 uur Tim meren, 8-14 jr.; 20.00 - 22.00 uur Teke- nen en schilderen 16-99 jr.; 18.30 -20.00 uur Sport en spel. Dinsdag: 9.00 - 11.30 uur Peu terspeelzaal „De Lichtboei", 2-4 jr.; 10.00 - 15.00 uur Scholieren; 14.30 -16.00 uur Kantklossen, 16-99 jr.; 16.00 - 17.00 uur Jongsoldaten; 17.00 - 17.30 Tambourijnen; 18.30 - 19.30 Timmeren, H-14 jr.; 18.30 - 19.30 uur Poppen en beesten maken, 12-16 jr.; 18.30 -19.30 uur Kantklossen, 6-14 jr.; 20.00 -21.00 uur Geestelijke vorming; 20.00 -22.00 uur Naaien, 16-99 jr.; 20.00 -22.00 uur Pottenbakken, 16-99 jr.; 20.00 - 22.00 uur Kantklossen 14- 99 jr. Woensdag: 9.00,^11.30 uur. Peu terspeelzaal „Dé "Lichtboei", 2-4 jr.; 9.00 11.30 uur -Peuterspeelzaal Mos- selstraatr*2-4 jr.;-9.30 - lic30 uur Tek'e-. nen en schilderen, 16-99 jr.; 10.00 -15.00 uur Scholieren; 14.00 -15.30 uur Kreativiteit - Good News Club; 15.30 - 16.30 uur Musical, 10-18 jr.; 18.30 -19.30 uur Volksdansen, 10-16 jr.; 18.30 - 19.30 uur Kreatief allerlei, 6-12 jr.; 20.00 - 22.00 Naaien, 16-99. jr.; 20.00 -22.00 uur Pottenbakken, 16-99 jr.; 20.00 - 22.00 uur Volksdansen, 16- 99 jr. Donderdag: 9.00 - 11.30 uur Peu terspeelzaal „De Lichtboei", 2-4 jr.; 9.00 - 11.30 uur Peuterspeelzaal Mos selstraat, 2-4 jr.; 10.00 - 15.00 uur Scholieren; 14.00 - 15.30, uur Vrou wenbond; 18.30 - 19.30 uur Potten bakken, 6-16 jr.; 18.30 - 19.30 uur Te kenen, 6-16 jr. Vrijdag: 9.00 - 11.30 uur Peu terspeelzaal „De Lichtboei", 2-4 jr.; 9.00 - 11.30 uur Peuterspeelzaal Mos selstraat, 2-4 jr.; 10.00 - 15.00 uur Scholieren; 14.00 - 16.00 uur Volks dansen ouderen, boven de 60; 19.00 - 20.00 uur Modelbouw, beginners; Woubrugge, die de laatste jaren de casco's bouwde voor veel Noordzee- kotters, onder meer voor de firma Maaskant te Bruinisse heeft door ge brek aan orders zijn poorten geslo ten. Het laatste schip, waarvoor een casco werd geleverd is de G.0.14 van de firma J. van Dam te Goedereede, die thans bij Hoekman te Urk be drijfsklaar wordt gemaakt. Het is te betreuren dat een zo gerenomeerde scheepswerf, die het zeker niet aan goede vaklieden ontbrak, de konkur- rentiestrijd-niet, heeft kunnen vol- houden. Leerlingenaantallen in nieuwe schooljaar De Openbare school „De Meerpaal", hoofd de heer M. A. van Witzenburg, is het het nieuwe school jaar begonnen met 140 leerlingen, van wie 20 nieuwe in de eerste klas. De openbare kleuterschool ,,'t Kwetternest" heeft 42 kleuters, van wie 8 nieuwe. De Christelijke schooi „Op Dreef" heeft 153 leerlingen, van wie 32 nieuwe in de eerste klas, hoofd de heer H. Groeneveld. Christelijke kleuterschool ,,'d Eerste stap" heeft 57 kleuters, onder wie 13 nieuwelingen. De peuterschool „de Krukels" heeft 36 peuters onder haar hoede (18 per ochtend). Hier is, door het grote aanbod, een wachtlijst van een jaar ontstaan. Ophalen oud papier Morgen (zaterdagochtend komt de muziekvereniging weer oud papier ophalen. Gestart wordt om 8.30 uur. Men wordt vriendelijk verzocht het papier, .gebundeld langs de straat kant te zetten. 15.30 tot 17.30 uur. 's Zaterdags van 8.30 tot 10.00 uur. Wegens de grote toeristendrukte was het kantoor tij dens de zomermaanden langer open. Mosselprijzen op laag peil Konden we vorige week nog schrij ven, dat de prijzen die de kwekers voor de aangevoerde mosselen ont vingen redelijk tot goed waren, deze week was dat als gevolg van de over matige aanvoer eigenlijk niet meer het geval. De handel wordt kritischer en dat betekent dat ook meer ladingen in het fonds beginnen te verdwijnen. Maar de handel is ook niet meer be reid, of liever behoeft ook niet meer een hoge prijs te betalen. Gevolg: voor de'gewone mosselen (afzetting) werd 10,— tot 15,— minder be taald, voor de mosselen van iets gro ter formaat 20,— tot 25,—. Vorige week kwamen 67 ladingen aan de markt (plm. 40:000 tonnen), tot donderdag was deze weëk de aan voer al 80 ladingen (50.000 tonnen). De kwaliteit is subliem en de ver koop (export en afzet in eigen land en voor de inlegger ij en) uitstekend, maar een dergelijke aanvoer in begin september moest wel leiden tot een in elkaar klappen van de markt. Viskotter voor firma Maaskant Bij scheepswerf De Vooruit te Zaandam kwam het casco van een nieuwe Noordzee viskotter, gebouwd voor rekening van de firma P. Maas kant en Zonen te Bruinisse van de helling. In dit casco wordt nu een nieuwe motor geplaatst en vinden enige op bouwingen plaats. Het schip is bestemd voor de heer A. Redert Pz. en zal midden september te Stellen dam arriveren waar het verder ge heel bedrijfsklaar zal worden afge bouwd. De Eben Haezer GO 8, waar mee de heer Reedert nu nog vist is ge bouwd in 1972. Scheepswerf gesloten De scheepswerf De Dageraad te RENESSE/KAAP VERDISCHE EILANDEN. De groeten van Pleun, de zeezeiler die dinsdag 11 augustus de haven van Zierikzee verliet om een non-stop-solo-tocht te maken rond de wereld. Donderdagochtend meldde hij via radio Scheveningen dat hij het bij zonder goed maakt, hij bevindt zich momenteel voor de Westkust van Afrika, ter hoogte van de Kaap Ver- dische Eilanden. De verbinding met motel/con grescentrum „De Zeeuwse Stromen (de grootste sponsor van Pleun van der Lugt) was helaas slecht, maar tussen het gekraak en gepiep door, konden de aanwezigen - zijn vriendin Joyce, enige vrienden en medewer kers van de Zeeuwse Stromen" - hem toch nog redelijk verstaan. Tijdens het gesprek, half twaalf Nederlandse tijd terwijl het bij Pleun aan boord nog maar half tien was, zeilde hij onder spinaker en ba- zaan, gemiddeld 10/15 knopen per uur. Hij vertelde die dag voor het eerst weer een schip te hebben ge zien, sinds hij het Kanaal had verla ten. Verder hadden dolfijnen hem een eindje vergezeld en hij had vlie gende vissen gesignaleerd. Pleun slaapt goed en veel, onge veer tien uur per dag. Zijn boeken- voorraad slinkt snel, inmiddels had hij al tien boeken gelezen. Het weer was hem niet tegengevallen, iets zwakke wind, maar een aangename temperatuur van 30 graden. Lokatie De verbinding werd echter steeds slechter en Pleun stelde voor het kontakt te verbreken. Nog even een berichtje voor de kenners: Pleun bevond zich 24 graden en 50 minuten Noord/21 graden en 45 minuten west, om heel precies te zijn. Met de kat Poespoes ging het ook uitstekend. De eerste dagen was ze nogal nieuwsgierig naar de golven en het opspattende water, met het ge vaar over boord te vallen. Om dit te voorkomen heeft Pleun de kat met zwemvestje aan een lange lijn over boord gegooid en weer binnenge haald. Sindsdien gedraagt ze zich als een ware scheepskat. Hij kan dit kontakt met de Zeeuwse Stromen onderhouden via een midden- en korte golf zender/ontvanger. Het enige nadeel is echter dat dit apparaat stroom vreet. Gesprekken kunnen dan ook niet langer duren dan ongeveer 15 minuten. Het was daarom noodzake lijk twee windgeneratoren in de ba- zaanmast te plaatsen en verder zijn er twee zonnepanelen om het dek be vestigd. Verder zal Pleun zo nu en dan de motor moeten draaien waar door de accu's worden bijgevuld. Voorlopig loopt alles exact vol gens schema, maar de zeezeiler ver wacht dat hem over twee/drie weken - voordat hij de Kaap gaat ronden - wel het een en ander te wachten staat: een gebied dat bekend staat om óf storm öf windstilte. ZIERIKZEE. Schoenenwinkel „No blesse" aan de Melkmarkt wérd van daag heropend. De zaak is drie dagen - na een enkele maanden durende op heffingsuitverkoop - gesloten ge weest voor een grondige opknap beurt. Maar vandaag is de nieuwe ei genaar IV. J. van Oeveren uit Zierik zee weer met volle moed begonnen. Qua uiterlijk is de schoenenwinkel weinig veranderd. Wèl is de keuze in kinderschoenen uitgebreid en verder wil de heer Van Oeveren in de toe komst meer modieuze schoenmode aa.ii zijn klanten presenteren. De al tijd al gevoerde bekende merken blijven in het assortiment. (Foto: Zierikzee^he Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3