deurloo b.u. Omvangrijke Zuidafrikaanse troepenmacht in Angola Angola meldt nieuwe opmars Zuid-Afrika Dumpschip vertrokken AGENDA Veldslag in Iran Toegespitst konflikt opgraving Jeruzalem Cambodjaanse oppositie tekent akkoord Antilliaanse krisis voorbij Greenpeache vaart uit tegen dumping afval LAATSTE NIEUWS Gasprijs met 8,25 cent omhoog installatiebedrijf Baksteenindustrie stoot arbeidsplaatsen af WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Tienduizend kuikens verbrand Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 LUANDA, 4-9. Angola heeft donderdag gezegd dat een Zuidafrikaanse troepenmacht van meer dan 11.000 man gesteund door tanks en andere pantservoertuigen, zes steden in de zuidelijke provincie Kunene bezet houden. Volgens een verklaring van het An golese ministerie van defensie heeft een gemotoriseerde eenheid van Zuid-Afrika de steden Ngiva, Mo- noua, Xangongo, Mucope en Cuamo- to in Kunene bezet. Eerder meldden officiële Angolese bronnen in Lissabon dat de Zuidafri kaanse troepen aan een nieuwe op mars waren begonnen in de dunbe volkte provincie Kuando Kubango, die aan Namibië grenst. Minister Botha van buitenlandse zaken van Zuid-Afrika zei voorts dat de Sowjet-troepenmacht in Angola vrijwel net zo groot is als die in Af ghanistan. TEHERAN. Bij een acht uur du rend gevecht in het centrum van Te heran zijn zeven leden van de Iraanse oppositiebeweging Moedjahedien-E- Khalq om het leven gekomen en zijn een „Moedjahedien" en zes revoluti onaire Gardisten gewond. Dit heeft het dagblad „Ettelaat" in Teheran gemeld. BEIROET, 3-9. Irak heeft bekend gemaakt meer dan vijfduizend Ira- niërs gedood te hebben en de laatste drie dagen een groot Iraans offensief te hebben afgeslagen. De gevechten zouden de hevigste zijn geweest sinds de oorlog een jaar geledden begon. Het Iraakse militaire opperbevel zei dat de aanval op 1 september in het Susangerd-gebied in de Iraanse olieprovincie Choezestan was begon nen. De dag daarop kwam in de noorde lijke sektor van het slagveld, in de omgeving van D-Westiriaanse stad Sar-E-Pol-E-Zahab een tweede aan- valsstoot, aldus het communique van het opperbevel. JERUZALEM, 3-9. Het groeiend konflikt tussen Israëlische politici en Joodse religieuze leiders over om streden opgravingen naar de oude stad van David heeft zich verder toe gespitst. De ultra-religieauze Agoedat Is rael, die de coalitieregering steunt, schaarde zich vierkant achter de or thodoxe opper-rabijn Sjlomo Goren die eiste dat genoemde opgravingen gestaakt worden omdat zich in het betrokken gebied een Joodse be graafplaats zou bevinden. Goren dreigde de minister van onderwijs en kuituur Zevoeloeb Hammar, met een religieauze maatregel als deze geen opdracht zou geven de opgravingen te staken. De minister gaf opdracht tot tijdelijk opschorting nu het hoog gerechtshof zich op verzoek van de archeologen met de zaak bezighoudt. SINGAPORE, 4-9. De leiders van de drie belangrijkste Cambodjaanse oppositiegroepen hebben vrijdag in Singapore een akkoord getekend. De vier punten, waaruit het bestaat, hebben een volledige terug trekking tot doel van de Vietnamese militairen uit Cambodja. Ondertekenaars van het akkoord zijn prins Norodom Sihanoek, het voormalige staatshoofd van Cam bodja, zijn oud-premier On Sann die het „Nationaal Bevrijdingsfront van het Khmer-volk" (FNLPK) leidt, en Khie Samphan, voorzitter en eerste- minister van „Democratisch Kampu chea" (de Rode Khmer). Medische gegevens op de vuilnisbelt LONDEN, 3-9. In Londen is opschudding ontstaan nadat een 14-jarige jongen op een vuilnisbelt in het graafschap Leicestershire medische papie ren van de koninklijke fami lie, een minister en bekende artiesten had gevonden. Op de 130 km ten noorden van Londen gelegen vuilnis hoop trof men laboratoriumre- sultaten van zwanger- schapsproeven en gegevens over afhankelijkheid van ver dovende middelen en alkohol aan uit de praktijk van dr Jean Shanks, die in bloedproeven is gespecialiseerd. Op de papie ren stonden gegevens van le den van het Britse koninklijk huis zoals de hertogin van Kent en de hertogin van Gla- oucester, de hertog en hertogin van Bedford en van de voor malige premier Edward Heath. Er waren ook gegevens bij over Denis Thatcher, de man van premier Margaret Thatcher, de huidige minister van handel, John Biffen, en van artiesten zoals Rudolf Nu- rejev, David Frost, Dudley Moore en Jean Shrimpton. Invasiemacht Volgens Angop, dat de verklaring citeerde, beschikte de invasiemacht over Centuriontanks, pantserwagens en kanonnen van 140 en 150 mm. Het Angolese persbureau maakt er geen melding van een Zuidafrikaanse op mars in de provincie Kuando Kuban go, zoals uit Lissabon was vernomen. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof „Pik" Botha, zei donderdag in een tv-inter view dat de betrokkenheid van de Sowjet-Unie in Angola het niveau bereikt van haar rol in Afghanistan. Het feit dat er Russische soldaten meevechten bewijst volgens hem dat zij met de Namibische bevrijdingsbe weging Swapo meevechten. Zuid- Afrika meldde eerder deze week een Russische officier te hebben gevan gen en twee luitenants-kolonel te hebben omgebracht bij de aanvallen in Angola. Twee vrouwen Een woordvoerder van het Zuidaf rikaanse leger wees donderdag een bericht uit westerse kringen van de hand dat onder de gedode Russische militairen twee vrouwen waren. Hij verklaarde „niet op de hoogte te zijn" van het ombrengen van vrou wen. In goed ingelichte westerse kringen in Johannesburg werd ver nomen dat sinds de Zuidafrikaanse inval in Angola vier Russische mili tairen zijn omgebracht. De verlezen aan de Zuidafrikaanse kant bedragen volgens officiële cij fers uit Johannesburg twaalf man, onder wie twee zwarte soldaten uit Namibië. Het Angolese leger en de Swapo verloren naar schatting 400 tot 500 man. Volgens de Zuidafrikaanse le gerleiding is de Zuidafrikaanse ope ratie in Angola „vrijwel" beëindigd en is de terugtrekking van de troe penmacht „praktisch" voltooid. LISSABON, 5-9. Zuidafrikaanse troepen zijn bezig met een nieuwe opmars in de dunbevolkte Angolese provincie Kuando Kubango, die grenst aan Nami bië, zo hebben officiële Angolese bronnen gemeld. Zuidafrikaanse grondtroepen trek ken op in de richting van Mavinga, de hoofdstad van deze provincie. In Kuando Kubango zijn Angolezen in gevecht met de Zuidafrikanen, aldus dezelfde bronnen. Nadere details ga ven zij niet. Ze konden ook niet zeg gen wanneer de Zuidafrikanen deze provincie zijn binnengetrokken en hoe groot de troepenmacht is. Gevechten in hoofdstad Ook werd er donderdag voor de vijfde achtereenvolgende dag ge vochten rond de Angolese stad Caha- ma, aan de hoofdweg tussen Namibië en Lubango in het zuiden van Ango la, aldus de Angolese bonnen. Zuid-Afrika zegt dat het bezig is zijn troepen uit Angola terug te trek ken, na een suksesvolle aktie tegen de Swapo, de bevrijdingsbeweging van Namibië, dat door Zuid-Afrika wordt bestuurd tegen de wens van de Verenigde Naties in. Die Zuidafri kaanse aktie begon elf dagen gele den. SINGAPORE. In Singapore is het overleg begonnen tussen leiders van de Cambodjaanse verzetsbeweging tegen het door Vietnam gesteunde bewind van Heng Samrin. WILLEMSTAD, 4-9. De krisis in het kabinet Martina van de Neder landse Antillen is voorbij. De BP-Bovenwinden (St. Maarten) heeft donderdagmiddag namelijk besloten steun te geven aan de rege ring Martina die als gevolg van het opstappen van de drie MEP- ministers dinsdag, in de problemen was geraakt. De MEP-bewindslieden gingen niet akkoord met het oliepro tocol waarin onder meer de verdeling van de inkomsten uit opsporing en winning van olie tussen de centrale regering en afzonderlijke eilanden was geregeld. DEN HAAG, 3-9. Het aktieschip van Greenpeace, de „Sirius" heeft donderdagmiddag tegen half vijf de Scheveningse haven verlaten en is richting IJmuiden vertrokken. Va naf de IJmuider haven wil de „Siri us" het vrachtschip „Louise Smits", dat wordt geladen met radio-aktief afval volgen naar de plaats waar dat afval in zee wordt gestort. Bij de dumpplaats, ongeveer ze venhonderd kilometer ten westen van Spanje, gaat Greenpeace het overboord zetten van de vaten met afval bemoeilijken. De „Sirius" wil langszij het dumpschip manoeuvre ren. Daarvoor zijn enkele grote stoot kussens aan boord genomen. Volgens een militair woordvoerder in Windhoek, de hoofdstad van Na mibië, is de terugtrekking van de Zuidafrikaanse troepen bijna vol tooid. De 200 ton wapens en Russische tanks die de Zuidafrikanen tijdens hun aktie in Angola hebben buitge maakt, zijn al voor het grootste deel overgebracht naar Zuidafrikaanse bases in Namibië, aldus de woord voerder. CHICAGO. President Reagan, die vorige maand 12.000 luchtver keersleiders ontsloeg omdat ze in strijd met nun arbeidskontrakt staakten, heeft donderdag een ver zoenende toespraak gehouden voor een vakbondskongres. DACCA, BANGLADESJ. Het hooggerechtshof van Bangladesj heeft donderdag de executie van twaalf legerofficieren die ter dood zijn veroordeeld voor hun aandeel in de mislukte militaire staatsgreep in mei uitgesteld. PEKING. In Peking is een briljant student terechtgesteld die moorde naar was geworden om zijn passie voor luxa zaken te bevredigen, aldus een bericht in het avondblad Beijing Wanbao. APELDOORN, 4-9. De Vereniging van Gasbedrijven (VEGIN) wenst na drukkelijk vast te houden aan een macimale gasprijsverhoging van 8,25 cent (incl. B.T.W.) per kubieke meter. „Dat is voor ons het alleruiterste", aldus vrijdagochtend de VEGIN- woordvoerder. Hij reageert hiermee op berichten, dat het nog zittenden kabinet van plan is de gasprijs met ingang van volgend jaar met 11,8 cent per kubie ke meter te verhogen. De VEGIN is officiëel niet van dit plan op de hoog te, maar het verrast de vereniging niet helemaal. Het ministerie van ekonomische zaken liet vrijdag we ten: wat het wordt, horen we op Prinsjesdag. Advertentie weekend servicedienst lel. (01110) 3635 VELSEN, 3-9. Het vrachtschip „Louise Smits", dat woensdag en donderdag in de haven van IJmuiden is geladen met radioactief afval van het Energie-onderzoekcentrum Ne derland (ECN) in Petten, heeft don derdagavond tegen negen uur het zeegat gekozen. De „Louise Smits" kon zonder pro blemen vertrekken en zette koers richting Zeebrugge in België, waar Zwitsers en Belgisch radioactief af val zal worden bijgeladen. Atlantische Oceaan Na de overslag in Zeebrugge vaart het schip naar de plaats waar her kernafval wordt gedumpt, een vier kilometer diepe trogin de Atlanti sche Oceaan, ongeveer 700 kilometer ten westen van Spanje. Het aktie schip van Greenpeace, de „Sirius" zal het dumpschip op zijn route blij ven volgen. Bij de stortingsplaats wil het schip van Greenpeace probe ren de dumping te bemoeilijken door langszij te manoeuvreren. Flitsen uit het buitenland PARIJS. De Franse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp dat aan buitenlanders het recht geeft om zich te verenigen, op voorwaarde dat niet wordt ge raakt aan de diplomatieke situatie in Frankrijk. TOBIQUE. De mensenrechtenkom- missie van de Verenigde Naties heeft Canada veroordeeld wegens een „sexistische wet" volgens welke een Indiaanse vrouw die met een blanke man trouwt uit een reservaat kan worden gezet terwijl dat in het omge keerde geval niet zo is. TEHERAN. Het Iraanse parlement heeft donderdag geweigerd op het verzoek van de nieuwe premier in te gaan, zonder voorafgaand debat te stemmen over de nieuwe door hem voorgestelde regering. Het debat zal vijf uur gaan duren. SCHEVENINGEN, 3-9. Nog dit jaar zal de baksteenindustrie in Ne derland een grootscheepse sanering in gang zetten die tussen de vijfhon derd en duizend arbeidsplaatsen gaat kosten. Dit zei J. L. Daams, voorzitter van de Vereniging de Nederlandse Baksteenindustrie (VNB), vrijdag in Scheveningen. Daar hield de VNB haar jaarlijkse baksteendag. Volgens voorzitter Daams kampt de baksteenindustrie met grote afzet- problemen. Om die problemen op te lossen gaan fabrikanten van bakste nen en straatklinkers hun produktie- kapaciteit terugdringen. Dit zal tot gevolg hebben dat de huidige voor raad wordt verkleind. Doordat in de vrije sektor dit jaar nog weinig is gebouwd, zitten ver scheidene baksteenfabrikanten met enorme overschotten. Daarnaast heeft een steeds dunner wordende portefeuille van gemeentebesturen geleid tot een gevoelige stagnatie in de verkoop van straatklinkers, aldus Daams. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00.- 19.30 uur. St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein". 14.30 - 15.30 uur. Noordgouwe V erenigingsgebouwt j e, 1400-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Onder de Beuze. Openlucht schaken 19.00 - 21.00 uur (gratis deelname). Renesse Slot Moermond. Rondleiding. 19.00 uur. N oordgouwe Schuddebeurs Noordgouwe, verenigingsgebouw. Kaartenavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Klaverjassen. 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Op donderdag tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Van maandag tot en met zaterdag Dreischor Landbouwmuseum. Geopend van 13.30 tot 16.30 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Dagelijks (behalve op zondag) Haamstede R.K. kerk. Missietentoonstelling. 9.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdag en zaterdag Zierikzee Nobelpoort. Bezichtiging. 10.00 -16.00 uur. Zaterdag 5 en zondag 6 september Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080,neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Westhoek/Brouwershaven HAAMSTEDE Dokter J, Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. BURGH Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. RENESSE Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. BROUWERSHAVEN Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter F. J. J. Buytendijk, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. Tandarts F. van der Vliet, Varre- markt 1, Zierikzee, tel. 01110- 2693 neemt waar voor Schou- wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster Poley, tijd. adres Vloedstr. 1, Kerkwerve. Tel. (01110) 2309, neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster C. v. d. Haven, Haamstede, Bernardstraat 2, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. JERUZALEM. In het Arabische deel van Jeruzalem en in steden op de bezette westelijke oever van de Jor- daan hebben de Arabische inwoners donderdag een algemene staking ge houden uit protest tegen de archeolo gische opgravingen onder het plein voor de L-Aksamoskee, in belang rijkheid de derde heilige plaats voor de Moslims. Vrijdag 4 september Zierikzee „Huis van Nassau". Ledenvergade ring vogelvereniging „Zang en Kleur". 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Eerste klubavond damklub Zierikzee. 19.30 uur. Dreischor Ophalen oud papier in de namiddag en in de avond. Oosterland Cafe-cafetaria „Neffen d'Eule". Jaarvergadering distrikt Schouwen- Duiveland van de KNBB. 19.30 uur. Zaterdag 5 september Zierikzee Kon. Mij Tuinbouw en Plantkunde. Exkursie. Vertrek: parkeerterrein „De Val". 13.00 uur. Concertzaal. Film: „Private Benja min", 19.00 uur, a.l. Film: „Clarisse", 22.30 uur, 18 jaar. Dreischor Mobiele tent aan de Ring. Slotkon- cert „Crescenco". 19.30 uur. Goes Wilhelminapolder. Zeeuws Ploeg- kampioenschap '81. 12.30 uur. Zondag 6 september Zierikzee Concertzaal. Film: „Private Benja min", 20.00 uur. a.l. Maandag 7 september Zierikzee RSG. ZVU-kursus. Tuinaanleg en on derhouden. 19.30 uur. Serooskerke Dorpshuis, Kursus bloemschikken Huishoudelijk Vereniging ten Platte- lande. 19.30 uur. Dorpshuis. Kursus Beter Bewegen voor Ouderen. 16.00 uur. Haamstede Rusthuis Duinoord. Kursus Beter Bewegen voor Ouderen. 14.00 uur. dalfsen, 4-9. Tienduizend drie da gen oude kuikens zijn in de nacht van donderdag op vrijdag door brand in een boerderijschuur in Dalfsen om het leven gekomen. De brand verwoestte beoderij en schuur en richtte een schade aan van zeker 400.000 gulden aan. De oorzaak is de politie niet bekend. Het vuur ontstond op het moment dat de bewoners naar een bruiloft waren. De technische recherche stelt een onderzoek in. Brouwershaven Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 8 september Zierikzee 's Landskamer. Algemene vergade ring bestuur Waterschap Schouwen- Duiveland. 13.30 uur. Woensdag 9 september Zierikzee St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein", voorstelling Het Ogenbos. 14.30 uur. Renesse Dorpshuis. Jaarvergadering „Op Drift". 20.00 uur. .Oosterhof"Bejaardengymnastiek 10.00 - 11.00 uur. Donderdag 10 september Zierikzee Concertzaal. Het Theater, besloten filmvoorstelling „Promises in the dark" (o.a. Medische Kring). 20.30 uur. Zonnemaire Café „Bommenede". Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ver koop Zendingskrans Tryfosia. 14.00 - 17.00 en 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 11 september Zierikzee Concertzaal. Het Theater. Film „Pro mises in the dark". 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Open avond Bond van opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Zaterdag 12 september Kerkwerve Ring. Koncert „Kunst en Eer". 19.30 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag gesloten; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) De soos is weer open, de openingstij den zijn: Vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag gesloten. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110)2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur STAPPEN Weliswaar is het verstandig in deze roerige tijden thuis te blijven, maar soms zeggen zelfs dokters (kun je na gaan) dat het in het algemeen gespro ken, goed is er toch maar eens even tussen uit te knijpen, 't Valt niet mee, want een mens laat heel u>at achter. Hoe immers zal het gaan - ik noem maar wat - in het Prunjewek- ken te „Seroos" of aan de Oud- Heiligeweg te Oosterland? Goed waarschijnlijk, maar ja een mens wil er toch bij zijn, nietwaar? Toch laat ik de spullen even de spullen om elders wat rond te stap pen, om de akku weer wat op te la den, want 't gaat maar door hé en de tijd vliegt. De Ouderjaarskrant komt - hoe gek het ook klinkt - al weer met een snippertje boven de nieuwshori- zon uit. Voordat het .ontzettend ernstwordt, moet je wel weg zijn, anders komt er niet meer van. t Is in tussen persoonlijk natuurlijk, maar nou wil ik weten ook hoe dat zit met het monster van Lochness. Zelf dat beest zien (of niet) en (misschien) een plaatje maken. Als hij een goede bui heeft, komt hij alweer misschien bo ven water. Je weet nooit. Hoe ook; tot ziens, horens en schrijvens. 1 SCHIEREILA NDMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2