Rekreatiepatroon Westhoek verandert door pijlerdam Kort geding palingvissers wegens (wilde) oestervisserij in het Grevelingenmeer DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kommissie Midden- en Kleinbedrijf TUINMAN Volgens Wiegel: Geen bezuiniging bij de politie Zestien miljoen ongelukken per jaar in gezin Polen Kania waarschuwt Solidariteit Maandag uitspraak P£ 9 ikr t(0 .JW=tW) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 september 1981 138ste jaargang Nr. 22974 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW- Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Zeilschip gezonken op Oosterschelde HAAMSTEDE, 3-9. „Als de pijlerdam in de Ooster schelde is gerealiseerd zullen we in de Westhoek een volslagen ander rekreatiepatroon krijgen en dat geeft komplikaties," zei de heer dr. H. J. van Zuylen donder dagmiddag, tijdens de vergadering van de kommissie voor Midden- en kleinbedrijf. Advertentie Polyather bedden Binnenvering bedden Schuimrubber bedden Wij leveren uit voorraad in alle maten INTERIEURVERZORGING EINDHOVEN, 3-9. „Op de begro ting van binnenlandse zaken is ten aanzien van de uitgaven van de poli- tier geen daling, maar een andere be weging te zien". Dit zei demissionair minister van binnenlandse zaken Hans Wiegel donderdagmiddag in Eindhoven tijdens de opening van het Eindhovense politiebureau, mo gelijk zijn laatste officiële daad als bewindsman. Volgens Wiegel is don derdagmorgen de miljoenennota vastgesteld. Hij was van mening dat in het voorjaar daarna waarschijnlijk bus sen vanuit Engeland en Duitsland zullen arriveren en gaf de gemeente Westerschouwen het advies bij ande re gemeenten te informeren hoe zij dergelijke zaken behandelen. „Misschien kunnen we een nota opstellen over wat de belanghebben den in de Westhoek hiervan vinden", aldus de heer Van Zuylen. Voorzit ter, P. M. van den Aarsen zei dat juist de VW's hun visie op deze ontwik keling kunnen geven en vroeg of ze deze visie aan het kollege van b. en w. willen richten. Bakterievuur Bij de rondvraag drong de heer J. Steur er op aan om de waakzaamheid op de aanwezigheid van bakterie vuur te verhogen. Hij vond de huidi ge toestand verontrustend. De voor zitter antwoordde dat aan deze kwestie aandacht wordt geschonken en waar het bakterievuur schade aan bedrijven zou kunnen berokkenen wordt Staatsbosbeheer ingescha keld. Er wordt dus wel degelijk op gelet, juist omdat de ziekte, dit jaar een explosieve ontwikkeling kent. De heer Steur kaartte ook het pro bleem van de jachtvergunningen aan. Enkele jaren geleden heeft Fau nabeheer gemeend het bezit van jachtwapens in te moeten krimpen. Hij zou graag zien dat deze beper king door het gemeentebestuur i wordt ingetrokken, maar dan moet wel de kontröle op het aantal wapen bezitters blijven. De heer Steur dacht dat inneming van de wapens juist het illegale wa penbezit zou bevorderen. DPO De voorzitter van de kommissie deelde mede dat op 8 en 9 september de raad van Westerschouwen wordt geïnformeerd door de opstellers van het rapport van Stad en Landschap in het kader van het Distributie Pla nologisch Onderzoek. In de raadsver gadering van september en/of okto ber komt het rapport aan de orde, waarover de raad een uitspraak zal moeten doen. Aan de hand daarvan wordt een strukstuurschets op gesteld, waarbij de belangen van de diverse groeperingen worden afge wogen. Na enkele maanden volgt de vaststelling van de struktuurschets door de raad, waarna tot de bestem mingsplannen kan worden overge gaan. De voorzitter tekende aan dat een urgentieschema daarbij noodzake lijk is, omdat niet alle bestem mingsplannen gelijktijdig kunnen worden behandeld. De heer Van Zuylen voegde er aan toe dat hij graag zou zien dat op later binnengekomen stukken de kommis sie en de raad kunnen reageren, om dat er anders wel eens zaken zouden kunnen passeren, waar niet iedereen het mee eens zou kunnen zijn. De kommissie adviseerde het kol lege het nieuwe konsept Verordening Winkelsluitingswet vast te stellen. Het huidige loopt per 1-11 van dit jaar af. De nieuwe Verordening kent dezelfde bepalingen als de oude. De meerderheid van de kommissie drong er echter op aan graag een ver ruiming van de openstelling van kap- winkels op zondag te zien. ROTTERDAM, 4-9. Per jaar gebeu ren in één op de twee Nederlandse ge zinnen één of meer ongelukken met letsel dat medisch behandeld moet worden. In totaal vinden in de privé- sektor 16 miljoen ongelukken per jaar van een sneetje tot aan verwon dingen die opname in een ziekenhuis noodzakelijk maken. Dat is gebleken uit een enquête- onderzoek van het Veiligheidsinsti tuut de afgelopen maanden onder ruim 7500 gezinnen. Onderzoek- koördinator drs. W. H. J. Rogmans van het instituut, aan die cijfers vrij dagmiddag beken zal maken op het „Leef Veilig"-kongres, dat in het ka der van de Nationale gezondheids- week in het Rotterdamse Ahoy- komplex wordt gehouden. BEIROET. De Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO heeft meege deeld dat zei Hani Al-Hassan, een be langrijk lid van Yassar Arafats guer rilla-organisatie, El-Fatach, naar Beiroet heeft teruggeroepen. ZIERIKZEE. Van oudsher is het al zo: de zaterdag na dé eerste donderdag in september is het kermis in Zierikzee. Morgen is het weer zo ver, waarnaar de opbouw (zie foto) al verwees. Tot en met donderdagavond is het Havenplein het domein van kermisvierende mensen, voornamelijk uit eigen contreien na de zomerse toeristen-invasie. De attrakties zijn hetzelfde als vorige jaren, zo als de botsauto's voor groten" (officiéél autoscooters), de minicars voor de kleinere jeugd, een schietsalon, rupsbaan en golfbaan, allerlei spelen, plus lekkernijen van zoet naar hartig (poffers, wafels, suikerspinnen en paling). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WARSCHAU, 3-9. De Poolse partijleider Stanislaw Kania heeft donderdag in zijn slotrede tot het Centraal Comité van de Communistische Partij ver klaard dat niet geprobeerd moet worden de regering „tot de afgrond" te dwingen. Hij voegde eraan toe dat de autori teiten alle noodzakelijke middelen zullen aanwenden om het socialisme in Polen te verdedigen. JERUZALEM. Premier Menachem Begin van Israël zal bij zijn bezoek aan Washington het konflikt over de leverantie van Awacs-vliegtuigen aan Saoedi-Arabië niet op het spits drijven en van tegenkanting geen konfrontatie maken, zo verklaarde een hoge ambtenaar van het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken. BRUINISSE/ZIERIKZEE, 4-9. De zich in hun bestaan, c.q. de uitoefening van hun bedrijf bedreigd voelende palingvissers op de Grevelingen, hebben een kort geding aangespannen tegen de inspekteur der Domeinen in Zuid West Nederland. Zij willen daarmee voorkomen, dat zij al te veel schade ondervinden van de oestervissers die straks de oesters gaan opvissen, die in de loop van een aantal jaren tot konsumptie oesters zijn gegroeid op de daarvoor aangelegde percelen. De Kortgene 2, rustig en fotogeniek vissend bij de hulpbrug naar het werkei- land Neeltje Jans, dicht bij de Oosterscheldewerken die in de toekomst ook hun weerslag zullen krijgen op de visserij. Niettemin: het dagelijks werk gaat gewoon door (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Maar veel meer zijn de palingvis sers bevreesd dat de Kamer voor de Binnenvisserij aan de oesterkwekers van VERVOEX vergunning zal ge ven om ook de wilde oesters, die ge schat worden op plm. 20 miljoen stuks, op te vissen. En waar blijven dan de rechten van de palingvissers. Deze oesters liggen in de geulen van het Springer, de geul van Hom pelvoet en de geul van Bommeneede en dat zijn juist de plaatsen waar ook de palingvissers hun fuiken hebben, omdat de schieraal die gebruikt om naar de opening in de Brouwersdam te zoeken. Tegelijkertijd Juist in de tijd dat de oestervissers hun korren vol proberen te vissen, krijgt de palingtrek zijn beslag. De paling wil in een bepaalde nacht weg naar de paaigronden in de Saragossa- I zee. De palingvissers moeten dus voor die tijd hun fuiken gezet heb ben, want juist het feit van die trek betekent voor hen oogsttijd. Hier botsten de belangen van de beide visserijtakken. Mr. A. A. den Hollander, advocaat voor de aalvissers, wees daarop. In de laatste maanden van het seizoen haalt de aalvisser 2/s van zijn jaar op brengst boven water. Mr. J. A. E. van der Does die de Staat der Nederlanden en de inspek teur der Domeinen vertegenwoordig de, betwistte de aalvissers het recht om de oestervisserij te belemmeren. Samenspel Hij stuurde aan op een vermenging van belangen. Het moet zo kunnen dat oesters worden gevist in de tijd dat er geen fuiken staan. Fuiken zou den tijdelijk kunnen worden wegge- V - - J" - -- /M Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Vasthouden Kania onderstreepte dat de autori teiten vast zullen blijven houden aan hun recht om mensen te benoemen in leidende funkties. „De partij zal niet haar beleid opgeven om het ka- derspersoneel te benoemen bij staat sinstellingen. Dit vloeit voort uit de historische verantwoordelijkheid van de partij voor de ontwikkeling van het land en voor zijn socialistisch aanzien", aldus de Poolse partijlei der. Die overigens tegelijkertijd noig eens beklemtoonde dat hij niet zal af wijken van zijn beleid van vreedza me dialoog. haald als oesters gevist moesten wor den. Het voorstel van de aalvissers om zelf de oesters op te korren is door VERVOEX van de hand gewezen. De president van de Middelburgse rechtbank die maandag 7 september uitspraak doet, probeerde nog een bemiddelingsbespreking te arrange ren, maar dat lukte niet. NEW YORK. De spoedzitting van de algemene vergadering van de Ver enigde Naties over Namibië is naar vrijdag verschoven omdat Algerije het advies van de kommissie voor de geloofsbrieven wilde. NAPELS. De snelle interventie macht ter zee van de NAVO in de Middellandse Zee houdt vanaf 10 sep tember een oefening vanuit Genua. De oefening zal een maand duren en heet „Peace Abroad" (vrede in het buitenland), zo heeft de NAVO vrij dag (vandaag) bekendgemaakt. BRASILIA. Het militair hoogge rechtshof in de Braziliaanse hoofd stad, Brasilia, heeft de vonnissen te gen Luis Inacio Da Silva, bijge naamd „Lula" en tien andere vak bondsleiders vernietigd, zo heeft hun advocaat, Airton Soaers, verklaard tegénover het Franse persbureau AFP. WA) mh Verwachting tot zaterdagavond: Zonnig Droog en zonnig; vannacht enkele mistbanken en minimumtempera tuur rond 9 graden; middagtempera- tuur ongeveer 22 graden; zwakke zuidoostelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 8 sept.: Zondag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: weinig wind Maandag: Kans op neerslag: 10%. Min.temp,: 11 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: oost 3 Dinsdag: Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 5 sept. Zon op 6.58, onder 20.18 Maan op 14.10, onder 23.26 6 sept. Zon op 7.00, onder 20.16 Maan op 15.12, onder 23.58 7 sept. Zon op 7.01, onder 20.14 Maan op 16.12, onder Eerste Kwartier: 6 sept. (15.26) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 5 sept. 8.04 20.10 8.35 20.57 9.23 21.59 1.39 14.00 2.17 14.44 3.06 15.38 3 sept, 7 sept, Doodtij: 8 september. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het rustige en zonnige weer duurt voort. Het hogedrukgebied, dat al een aantal dagen het weer in grote delen van Europa bepaalt en waarvan het centrum vrijdagochtend net ten noorden van de Wadden Ei landen lag, trekt langzaam naar het zuidoosten. De wind, die eerst nog oostelijk is, draait naar zuidelijker richtingen en voert lucht aan, waarin de middagtemperatuur tot ongeveer 22 graden stijgt. Door de nachtelijke afkoeling vor men zich vannacht mistbanken, die in de ochtend spoedig weer verdwij nen. In grote delen van Europa is het evenals bij ons zonnig en in de landen rond de Middellandse Zee stijgen de temperaturen tot waarden tussen de 25 en 30 graden. Alleen vielen er in midden- en noord-Italië vrijdagoch tend regen- en onweersbuien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1