Brouwershaven weerlegt kritiek van kommissie voorbeeldplannen U<TAC Gouden kruisdragers Nijmeegse Vierdaagse komen naar Schouwen-Duiveland DE ZIERIKZEESbHE COURANT Bijzondere reünie op 12 september Polen bang voor winter De (in)formatie Hoorzitting Dreischor Wh PÊ 8ltr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 september 1981 138ste jaargang Nr. 22972 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar t 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Dolfirodam op weg naar de sloop ZIERIKZEE, 31-8. Schouwen-Duiveland gaat een grote rol spelen in een reüniegebeuren, dat zich afspeelt op za terdag 12 september. Op die dag komt een aanzienlijke groep (280 personen) leden van de Vereniging van Gou den Kruisdragers Nijmeegse Vierdaagse naar deze regio, binnen het kader van de „Zeeuwse Reünie 1981" van de ze vereniging. Gouden kruisdrager is hij of zij, die meer dan tienmaal succesvol aan de Nij meegse Vierdaagse heeft deelgenomen. Ten onzent zijn dat de (thans te Haamstede) woonachtige mevrouw M. Klaver-Budding en dr. J. C. Rohner te Zierikzee. Laatstgenoemde heeft 29 maal in de Waalstad meegestapt. WARSCHAU, 31-8. Nu staan we nog in de rij voor vlees, melk, zeep, lucifers, alkohol, meel en vele andere levensmiddelen. Dat is al erg, maar als we de komende winter gebrek aan kolen krijgen, dan wordt de situ atie pas echt rampzalig. Deze voorstelling van menige Pool se burger weerspiegelt de vrees van vele deskundigen in regering en vrije vakbond dat de ekonomische krisis in Polen zijn dieptepunt nog niet heeft bereikt. Rijen voor winkels zijn in Polen een vertrouwd beeld geworden. Het verschijnsel is niet nieuw in een land met een produktiesysteem als het on ze, zo verklaren veel Polen, maar de rijen zijn nu ongekend in aantal en lengte. De ineenstorting van het pro- duktieapparaat kwam voor velen als een verrassing, ondanks de voorteke nen begin dit jaar. Het inzakken van de kolenproduktie baart met name veel zorgen. „We zullen het koud krijgen deze winter", zo voorspelt een huisvrouw, „en in dit land is nog geen enkele ervaring met energie besparing, zoals in het Westen". In Polen zijn maandag het brood, meel en graan vier maal zo duur ge worden, op de dag dat een jaar gele den de overeenkomsten werden gesloten na stakingen wegens hoge prijzen van het vlees, en de vakbond Solidariteit werd opgericht. Deze bond had enkele weken gele den de aangekondigde prijsverhogin gen redelijk genoemd. DEN HAAG. De onderhandelaars in de kabinetsformatie van C.D.A. (Lubbers), P.v.d.A. (Den Uyl) en D'66 (Terlouw) gaan vandaag (dinsdag) ge drieën proberen de nog resterende problemen op te lossen. Om tien uur kwamen ze weer bijeen bij informa teur De Gaay Fortman om de resulta ten van hun onderling overleg voor te leggen. In kringen rond de informateur bestaat de indruk dat de drie partij en dichter bij een oplossing van de problemen zijn dan ze in een eerdere fase van de kabinetsformatie ge weest zijn. De verwachting is dat binnen enkele dagen duidelijk zal worden of informateur De Gaay Fortman er alsnog in geslaagd is de basis te leggen voor een kabinet van C.D.A.P.v.d.A. en D'66. Gelijktijdig zijn deze bijna profes sionele stappers ook leden van de Lustrumreüniekommissie, nog aan gevuld met de heer M. W. Schakel oud-lid van de Tweede Kamer. Zó veel is wel duidelijk dat met name dr. Röhner, destijds vooral ook sterk stimulator van de regio-wandelsport en de toenmalige H.L.O. (Harmoni sche Lichaams Ontwikkeling)-diplo- ma's, veel werk heeft verzet om het beoogd succes van het komend ge beuren, duidelijk te onderbouwen met een goede voorbereiding. Aan alles is gedacht, zo gezegd en dat moet ook wel, want de „gouden mensen" hopen op een geslaagde dag. Alleen het weer heeft men niet in de hand, maar er zal nu al wel een sportieve Pelleboer rondlopen, die klimatologisch iets moois in petto heeft voor de 12e. Dertig jaren Na jaren van voorbereiding werd de Vereniging van Gouden Kruisdra gers opgericht in 1951. De vereniging telt ongeveer 620 betalende leden, maar er zijn wel lopers, die ook meer dan 10 keer het marsgebeuren op hun naam schreven, maar zich nooit heb ben opgegeven als lid van de vereni ging, hetgeen uiteraard wel betreurd wordt. Een voorbeeld in de regio is me vrouw J. Lodewijk-de Witte, een heel bekwame en bekende Vierdaagse- loopster. Nog even een „spotje" hier op de twee Schouwen-Duivelandse kom missieleden. Mevrouw Klaver liep maar liefst 46 maal de Vierdaagse en dr. Röhner haalde het „goud" reeds in 1932. Zijn laatste deelnemingsjaar was 1965. Programma Een heel programma intussen wacht den reünisten. Het begint alle maal te Goes, waar verzameld wordt in „De Prins van Oranje". Vandaar rijdt een vijftal Van Oeveren-bussen het gezelschap naar Zierikzee. Een delegatie van de totaalgroep wordt ten stadhuize ontvangen door burge meester Th. H. de Meester. De niet- deelnemers aan de stadhuis-ont vangst maken, onder deskundige lei ding, een stadswandeling. Renesse is de tweede te bezoeken plaats. In motel „De Zeeuwse Stro men" wordt de lunch gebruikt, tij dens welke de z.g.n. lustrumbelonin» gen aan de reünisten wordt uitge reikt. Welke presentjes de vervroegde Nijmeegse Sint Nicolaas in petto ZIERIKZEEDe twee gouden kruisdragers van Schouwen-duiveland: mevr. 1 heeft is onbekend, maar ook de Zeeuwse babbelaar - niemand wordt ooit moede deze provincie te „promo ten" - zal er bij zijn. Neeltje Jans Na de lunch wordt de eigentijdse bezienswaardigheid par excellence bewonderd, zijnde het werkeiland 'Neeltje Jans. Rond zes uur wordt weer vertrokken naar Goes. Intussen geldt de al vooroorlogse spreuk ook m.b.t. dit gebeuren: „Er is geen feest te Zierikzee, als daar niet was het komité", maar het is er wél en op de suprème dag komen ook de voorzitter van de vereniging en een delegatie van de K.N.V.B. v. L.O. (Kon. Ned. Bond voor Lichamelijke Oefening). Het buitenland wordt ver tegenwoordigd door mr, K. O. Huil uit Kent (G.B.). De Nijmeegse Vier daagse „bestaat" al 65 jaar, maar - als gezegd - de vereniging is (eerst) toe aan het zesde lustrum. Alleen om derwille van de tijd - dachten we ten minste - worden Goes en de andere plaatsen n i e t te voet bezocht, maar al zittenn de reünisten in een bus, 't valt zo te zien: 't zijn fervente wande laars DREISCHOR, 31-8. „Hier ligt het dan. Het zoveelste rapport van de zoveelste kommissie dat het gemeente bestuur te verwerken krijgt dit jaar". Aan het woord wethouder Ph. J. van Ast van de gemeente Brouwersha ven tijdens de maandagavond gehouden hoorzitting over het rapport van de Provinciale kommissie voorbeeld plannen Zeeland, de derde ronde betreffende de dorps vernieuwing in de kleine kernen. De kommissie was in zijn geheel naar Dreischor gekomen om in het dorps huis yan gedachten te wisselen over de inhoud van het rapport en stond onder voorzitterschap van de heer J. L. D. van der Linde. Het rapport handelt over de kern Dreischor (projekt Welleweg), dat als voorbeeld gesteld wordt. Naast een beschrijving van het projekt (zie de Z.N. van vrijdag 21 aug.) trekt de kommissie ook konklusies en plaatst kritische aantekeningen. Het waren vooral deze laatste (voor Brouwers haven minder vleiend), die wethou der Van Ast, en het hele gemeente- NEELTJE JANS. De pijlers van de bouwput op de Neeltje Jans zijn al niet meer helemaal te zien. De enorme badkuip loopt langzaam maar zeker vol. De waterstand heeft ten opzichte van de bodem een hoogte van zeven meter bereikt en ten opzichte van het NAP min acht meterDe fotograaf heeft met deze foto een toch wel uniek gebeuren vastgelegd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) bestuur, niet lekker zat. Toen een maal de dikussie als bedoeld op gang kwam, was het Van Ast die meteen woord vroeg (en kreeg). Aantijgingen In een uitvoerig betoog trachtte hij de aantijgingen uit het rapport te weerleggen, en slaagde daarin op sommige punten ook. Maar allereerst sprak de wethouder zijn verwonde ring uit, dat na het gereedkomen van het rapport geen gesprek meer met de gemeente had plaatsgevonden en de verstrekte gegevens niet waren geverifiëerd. „Het rapport zosds het hier ligt is gemaakt op gegevens van twee jaar geleden, die inmiddels voor een deel achterhaald zijn. Na lezing moet ik zeggen, dat de konklusies wat al te simpel en theoretisch gesteld zijn". Dat de totstandkoming van het projekt Welleweg een tijdrovende zaak was, lag volgens Van Ast niet aan de gemeente. Op sekretarie? „In 1971 stond het projekt al op pa pier, maar werd door de P.P.D. afge wezen. Later, in 1974 werd het door dezelfde instantie wél goedgekeurd en pas in 1979 door de overheid. Dacht u soms, dat dit plan al die tijd in de la van de sekretarie heeft gele gen?" Rijksbijdrage Een ander punt bij het maken van bestemmingsplannen, waar vooral op aangedrongen wordt door een ver tegenwoordiger van het P.P.D., ir. E. J. H. Verspuy, was de financiële bij drage van het Rijk. „Het oorspronke lijke plan Welleweg kostte 60.000,—. Het Rijk zegde een bij drage toe. Wie schetst onze verbazing toen het Rijk inderdaad „los kwam" met het formidabele bedrag van 3750,-!" Na zo punt voor punt de gemeente- Klaver-Budding en dr. J. C. Röhner. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Spreken zonder denken is als schieten zonder mikken. lijke kant van het rapport weerlegd en waar nodig verduidelijkt te heb ben, kwam Van Ast tot de konklusie, dat de samenstellers van het rapport aan de verkeerde kant waren begon- „Men zegt altijd dat je moet begin nen aan de basis, ik zou het willen omdraaien: begin eerst in Den Haag. Zolang bestemmingsplannen zes tot zeven jaar nodig hebben om geodkeu- ring te verkrijgen wordt het voor een gemeentebestuur erg moeilijk om nu alvast gronden te verwerven voor over tien jaar. Dat kan je de burger niet verkopen." Verschil van interpretatie De aanval van de Brouwse wethou der werd door de voorzitter teniet ge daan door te zeggen dat het een ver schil van interpretatie van de tekst zou zijn. „Dreischor hebben we juist als voorbeeld gesteld, en wel een pó- sitief voorbeeld. Dat de kommissie daar kritische kanttekeningen bij plaatst is voor verantwoording van de kommissie, maar dienen niet als zodanig te worden opgevat. Zó is het bedoeld en we hopen dat het zó over komt" aldus Van der Linde. „Dat doet het niet", volgens Van Ast. „Dat is dan jammer" antwoordde de voor zitter. Uiteindelijk was dit de hele teneur van de hoorzitting. De heer J. Tefel sprekend tot de (niet aanwezige) wo ningbouwverenigingen zei: „We zijn hier naar toe gekomen als kommis sie, om te proberen u enthousiast te maken voor het behoud van de kleine kernen. Na deze diskussie moeten we oppassen zelf niet gedemoraliseerd te worden!" Aanvullingen Alvorens de diskussie te beginnen had elk lid van de uit negen leden bestaande kommissie een korte aan vulling op het rapport gegeven. Ir. E. J. Kool: „Het rapport is al 1V2 jaar oud, het drukken kostte veel tijd, maar is er niet onbelangrijker op ge worden".!. Tevel: „We moeten hou den wat we hebben en de kleine ker nen nieuw leven in blazen". Ir. A. Hoitsma: „Er zijn grote mogelijkhe den om te bouwen. De esthetische kant is verwaarloosd. Neem kennis van het rapport." Prof. ir. P. K. A. Pennink verge leek een kleine kern met een weefsel. Schering en inslag zijn respektieve- lijk de open ruimten en de bebou wing. Bij herstel (stoppen van het weefsel?) moet rekening gehouden worden met schering en inslag. Het enige vrouwelijke kommissie lid, mevrouw J. de Rijke-Nederstigt: „De handen ineen slaan". Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Droog weer en flinke zonnige perio den; minimumtemperatuur ongeveer 9 graden; middagtemperatuur om streeks 19 graden; matig, aan de kust morgen af en toe vrij krachtige noordoostenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m zaterdag 5 sept.: Donderdag Zonnige perioden Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.oost 3 Vrijdag: Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.oost 4 Zaterdag: Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 2 sept. Zon op 6.53, onder 20.25 Maan op 10.53, onder 22.16 3 sept. Zon op 6.55, onder 20.23 Maan op 12.00, onder 22.37 Eerste Kwartier: 6 sept. (15.26) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 2 sept. 6.45 18.20 0.02 12.05 3 sept. Doodtij: 7.16 18.58 september 0.36 12.41 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven Schotland trekt langzaam richting Scandinavië. Om dit hogedrukge bied wordt met noordoostelijke win den koele lucht over onze omgeving aangevoerd waarin weinig bewol king voor komt. Morgen kunnen we op droog weer rekenen. De temperatuur daalt de komende nacht tot omstreeks 9 gra den en deze zal morgenmiddag weer oplopen tot ongeveer 19 graden. De wind blijft matig en waait in hoofd zaak uit het noordoosten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1